تاریخ 1398/03/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5059 برو جستجو جستجوی پیشرفته   مديرکل راه و شهرسازي شرق استان سمنان (شاهرود):
 محور شاهرود- توسکستان از محور فرعي به محور اصلي تغيير پيدا خواهد کرد 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مديرکل راه و شهرسازي شرق استان پيرامون تفکيک اداره کل راه ترابري استان به دو اداره کل گفت: يک هزار و 725 کيلومتر معادل 46 درصد از راه‌هاي استان سمنان در محدوده جغرافيايي شاهرود و ميامي واقع شده و لذا تصميم تفکيک اداره کل به واسطه ارائه خدمات بهتر به مردم استان صورت گرفته است و از سوي ديگر اداره کل راه و شهرسازي شرق استان از اين پس امور مرتبط با شهرسازي را نيز در دست خواهد داشت موضوعي که سابقاً در اختيار مرکز استان بود.

امير عميدي افزود: معاونت‌هاي مسکن در مجموعه اداره کل راه و شهرسازي شرق استان سمنان راه‌اندازي شده و نخستين کميسيون ماده پنج که از ابتداي انقلاب تا کنون در سمنان تشکيل مي‌شد، در شاهرود شکل گرفت. وي يکي از چالش‌هاي اداره کل راه و شهرسازي شرق استان سمنان را وجود عمده راه‌هاي روستايي دراين منطقه دانست وگفت: يعني درصد طول راه‌هاي روستايي به کل راه‌ها بسيار زياد است، از طرف ديگر وسعت جغرافيايي شرق استان بسيار زياد است براي مثال در شهرستان شاهرود فاصله تا آخرين روستاي بخش بيارجمند نزديک به 300 کيلومتر است که اين محورهاي فرعي نياز دارند تا ارتقا يابند و شاهد اتفاقات بهتري در اين منطقه باشيم.

عميدي ديگر چالش يا طرح عمده در راه و شهرسازي شرق استان سمنان، را محور شاهرود –آزادشهر دانست وگفت: خوشبختانه براي آن 10 ميليارد تومان اعتبار تخصيص يافته و بالاخره شاهد تکميل آن خواهيم بود لذا اين مسير هم اکنون تنها در 9 کيلومتر به صورت دو طرفه است که آن هم با اين اعتبار تخصيصي به صورت بزرگراه درخواهد آمد. وي تقاطع سه راهي مجن را از ديگر چالش‌ها و طرح‌هاي شرق استان سمنان در حوزه راه و شهرسازي و از نقاط پر تصادف دانست وافزود: از سال 93 تا 96 متأسفانه شاهد فوت 10 نفر فقط در اين تقاطع بوده‌ايم اما خوشبختانه با پيگيري‌هاي صورت گرفته و تخصيص اعتبارات سفر رئيس جمهور، قرار داد ساخت آن به مبلغ 21 ميليارد تومان بسته شده و ان‌شالله با همکاري معاونت عمراني استانداري و فرمانداري آزاد‌سازي معارضان آن منطقه نيز صورت خواهد گرفت. وي افزود: محور شاهرود- توسکستان نيز پيرو پيگيري‌هاي صورت گرفته، به عنوان راه‌هاي شرياني به وزارت راه اعلام شده و خوشبختانه توانسته‌ايم مصوبه اوليه را بگيريم تا با تائيدي که مي‌شود اين جاده نيز از محور فرعي به محور اصلي تغيير پيدا خواهد کرد.

عميدي يکي از چالش پيش روي اداره کل راه و شهرسازي شرق استان سمنان در ميامي را پروژه عباس آباد- کاهک به عنوان يکي از پر تصادف‌ترين محورهاي کشور عنوان کرد وافزود: اين طرح به صورت پروژه مهر ماندگار سال‌ها قبل عقد قرار داد شد و 30 کيلومتر مسير در حال ساختمان جديد است و اميدواريم نهايتاً تا يک‌سال آتي زير عبور قرار گيرد، اين مسير همچنين يک دهانه پل پنج در 20 متر را نيز دارد که اين طرح اعتبارات زيادي را نياز داشت و همين امر سبب تأخير در تکميل طرح شد.

وب افزود: 417 کيلومتر مسير شني در روستاهاي شرق استان سمنان وجود دارد که البته تعداد روستاهاي آن اندک است اما بهسازي آنها به مرور در دستور کار قرار خواهد گرفت. نکته‌اي که مردم نيز بايد آن را بدانند اين است که ساخت 400 کيلومتر جاده با روکش آسفالت اعتباري بسيار زياد مي‌خواهد که حتي با اعتبارات استاني هم نمي‌توان آن را تمام کرد لذا بايد اين امر به سمت اعتبارات ملي سوق پيدا کند. اگر تعيين تکليف اين راه‌ها در وزارتخانه صورت گيرد هر سال تعدادي از اين روستاها تکميل مي‌شوند.

عميدي پيرامون ساختمان قديمي و فرسوده اداره کل راه و شهرسازي شرق استان سمنان گفت: قدمت اين ساختمان بسيار زياد است و بارها نيز از طريق سازمان مديريت مکاتبه شده که اين بنا مي‌بايست بهسازي شود در سال 92 اعتباري از طريق فروش اقلام مازاد به دست ما رسيد و کار اسکلت ساختمان جديد اداره کل را آغاز کرديم اما به دليل کمبود اعتبارات اين طرح متوقف مانده است به هر حال امروز اسکلت اين ساختمان با پنج هزار و 200 مترمربع زيربنا آماده شده و در صورت تکميل، معاونت شهرسازي به طول کامل به آن ساختمان منتقل مي‌شود.

مديرکل راه و شهرسازي شرق استان سمنان در خصوص اعتبارات تخصيصي گفت: اعتبارات از سال 98 بين دو اداره کل شرق و استان سمنان تقسيم مي‌شود اما در سال گذشته اعتبارات کل استان 224 ميليارد تومان بود که 175 ميليارد تومان آن تخصيص يافت که البته شامل 42 ميليارد تومان قير و اسناد خزانه است 184 ميليارد تومان از 224 ميليارد تومان به صورت ملي و 40 ميليارد تومان نيز به صورت استاني؛ که ميزان اعتبارات استاني 50 تا 60 درصد و اعتبارات ملي 149 ميليارد تومان تخصيص يافت. وي افزود: 50 درصد حمل و نقل استان سمنان در شاهرود و ميامي وجود دارد در نتيجه اين امر در کنار فرودگاه بين المللي و استقرار مرکزيت راه‌آهن شمال شرق (1) در اين بخش، سبب شده تا عوامل مؤثر در توسعه اقتصادي در شرق استان سمنان وجود داشته باشد فرودگاه بين المللي شاهرود در کنار ايجاد منطقه ويژه اقتصادي دو ظرفيتي هستند که به ارتقاي اقتصادي منطقه کمک قابل توجهي مي‌کنند که طبيعتاً در آن راه‌ها نيز مؤثر هستنداز طرف ديگر کريدور شمال - جنوب در منطقه شاهرود- طرود و اصفهان و همچنين تهران- شاهرود- ميامي- مشهد از ديگر ظرفيت‌هاي حمل و نقل در شرق استان سمنان است که به تبع مي‌تواند با خود اشتغال، توسعه و رونق را نيز بياورد.


 دانشگاه علوم پزشکي شاهرود به "پويش ملي بهار همدلي" بيش از 21 ميليون تومان کمک کرد 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

معاون فرهنگي و دانشجويي دانشگاه از کمک بيش از 21 ميليون توماني دانشگاه علوم پزشکي شاهرود به "پويش ملي بهار همدلي" خبر داد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي شاهرود، دکتر سيد شاهرخ آقايان معاون دانشجويي و فرهنگي دانشگاه علوم پزشکي شاهرود با اعلام اين خبر ضمن تشکر از اساتيد، کارکنان و دانشجويان دانشگاه علوم پزشکي شاهرود که همکاري لازم در جهت نيل به اهداف پويش ملي بهار همدلي، با معاونت فرهنگي و دانشجويي داشته‌اند همه همکاران دانشگاه را براي شرکت در اين طرح ملي دعوت کرد.

معاون فرهنگي و دانشجويي دانشگاه علوم پزشکي شاهرود گفت: حساب اين دانشگاه براي جمع آوري کمک‌هاي مردمي در "پويش ملي بهار همدلي" تا روز دوشنبه 20 خرداد، 215 ميليون و 660 هزار ريال موجودي دارد.


 رئيس دانشگاه آزاد اسلامي استان سمنان:
 اعتماد و آرامش عمومي ضامن پيشرفت و موفقيت در کار است 

سرويس خبر

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي استان سمنان گفت: با ايجاد هماهنگي بيشتر بين واحدهاي دانشگاهي و با وحدت و يکپارچگي، از سد مشکلات گذر کرده و به سمت آينده روشن حرکت خواهيم کرد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي واحد سمنان، دکتر عبدالله خالصي دوست در ادامه نشست‌هاي دوره‌اي خود و اعضا هيات رئيسه با کارکنان واحد سمنان که در سالن آمفي‌تاتر فرزانگان اين واحد دانشگاهي برگزار شد از تشريک‌مساعي و بردباري کارکنان دانشگاه در مسائل و مشکلات اجتماعي و سازماني نظير کمک به سيل‌زدگان و تأخير مقطعي در پرداخت حقوق و دستمزد تقدير کرد و گفت: واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي به‌مثابه يک خانواده، از هم جدا نيستند و در مسير پيشرفت در تمام فراز و نشيب‌ها در کنار هم خواهند بود.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد سمنان با تأکيد بر اينکه نبايد اجازه دهيم که مجموعه دانشگاه آزاد با بحران مواجه شود خاطرنشان کرد: با ايجاد هماهنگي بيشتر بين واحدهاي دانشگاهي و با وحدت و يکپارچگي، از سد مشکلات گذر کرده و به سمت آينده روشن حرکت خواهيم کرد.

وي بهره‌گيري از خرد جمعي در دانشگاه را يک سياست کلي عنوان کرد و با بيان اين نکته که از نظرات تمامي همکاران در جهت پيش برد اهداف سازمان استقبال و استفاده مي‌کنيم، تصريح کرد: اگر مساعدت و همراهي مجموعه کارکنان عضو هيات علمي و غير عضو هيات علمي نباشد دانشگاه با مشکلات بيشتري مواجه خواهد شد.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي استان سمنان شفافيت در مديريت را از ديگر سياست‌هاي مهم خود در امور اجرايي دانست و اظهار کرد: معتقدم در اين بعد توانستيم موفق عمل کنيم. درست است که شايد اطلاع‌رساني عمومي در برخي موضوعات منطبق با مصالح سازماني نباشد، اما آنچه مسلم است تمامي امور شفاف و قابليت توضيح دارد.

خالصي دوست افزايش اعتماد عمومي و ايجاد آرامش رواني را از جمله برنامه‌هاي مديريتي اين دانشگاه عنوان کرد و با تأکيد بر اينکه اعتماد و آرامش دو عامل اساسي در تضمين کار و دستيابي به موفقيت محسوب مي‌شود افزود: اگر اعتماد و آرامش وجود داشته باشد به‌تبع آن انگيزه کاري و پيشرفت هم وجود خواهد داشت و موفقيت کسب خواهد شد.

دبير هيات امناي دانشگاه آزاد اسلامي استان سمنان خطاب به حاضران در اين جلسه نظارت همگاني را لازمه سلامت و تلاش صادقانه در راستاي اهداف بزرگ دانست و خاطرنشان کرد: نظارت همگاني در حقيقت سيستم را بيمه مي‌کند. آن چيزي که انجام کار ما را ضمانت و دانشگاه را در مقابل آسيب‌ها بيمه مي‌کند به‌طور قطع و يقين نظارت مؤثر اعضاي دانشگاه است.

خالصي دوست با اشاره به پخش برنامه تلويزيوني زير باران که در ماه مبارک رمضان از دانشگاه آزاد اسلامي واحد سمنان ميهمان سفره‌هاي روزه‌داران استان سمنان بود تصريح کرد: اين برنامه که در ايام ماه مبارک رمضان به همت سيماي مرکز سمنان و مشارکت اين دانشگاه به اجرا درآمد حاصل تلاش همکاران ما در روابط عمومي و کمک تمامي بخش‌هاي مختلف دانشگاه از جمله اعضا هيات علمي پرافتخار ما بود که کاري سنگين، اثرگذار و داراي بازتاب مثبت در سطح عمومي محسوب شد. هدف از اجراي اين برنامه ترسيم چهره دانشگاه و همچنين معرفي ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي آن به‌عنوان يک دانشگاه مردمي و مسئله محور براي خدمت به آحاد جامعه در سال رونق توليد بود که با صرف کمترين هزينه انجام شد.

رئيس واحد سمنان با بيان يک انتظار به سخنان خود پايان داد: انتظاري که وجود دارد کار و تلاش دسته‌جمعي و جهادي است. دانشگاه نه وابسته به دولت و اعتبارات دولتي است و نه سازمان مرکزي مي‌تواند براي واحدها کار ويژه‌اي صورت دهد. همه‌چيز به ميزان اراده و تلاش ما براي گذر از مسائل و مشکلات بستگي دارد.

در ادامه اين جلسه که مدت 3 ساعت به طول انجاميد شرکت‌کنندگان سوالات خود را به‌صورت مکتوب طرح و پس از قرائت آنها توسط مجري، از سوي اعضا هيات رئيسه پاسخ داده شد.


 فرصت‌ها و تهديدهاي برجام  
نويسنده : مهرداد عمادي

تنشي که در حال حاضر ميان ايران و آمريکا وجود دارد دست‌کم از زمان جنگ ايران و عراق (که به مدت سه هفته اين تنش بسيار بالا بود) سابقه نداشته است. در چنين شرايطي انرژي اروپا نيز براي پيگيري حفظ توافق هسته‌اي و تسکين اين تنش مقدار زيادي کاهش پيدا کرده است.

حتي در چنين شرايطي نيز مي‌توان به بقاي برجام اميدوار بود اما توافق باقيمانده، برجامي است که بسيار کوچک‌تر، کم‌توان‌تر و کم‌ثمرتر از نسخه اوليه‌اش خواهد بود. در شرايط فعلي اين انتظار وجود ندارد که سه کشور اصلي اروپا (آلمان، فرانسه و بريتانيا) از برجام خارج شوند ولي اينکه انتظار برود آن کوشش و تلاشي که 18 ماه پيش از سوي اين سه کشور شاهد آن بوديم، پابرجا بماند، نيز دور از ذهن است. به‌طور کلي در فضاي فعلي مي‌توان ابراز داشت که اتحاديه اروپا نسبت به ايران بسيار کم‌اميدتر شده است. برجام براي اينکه تبديل به يک دستاورد عملي شود به همراهي و همسويي نيروهاي درگير با اين موضوع نياز دارد. اين در حالي است که به نظر مي‌رسد چنين هماهنگي‌ ميان بازيگران برجام چه در داخل و چه در خارج از کشور وجود ندارد.

چين و روسيه اعلام کرده‌اند که برجام بايد تاييد شود. چين به خاطر مسائل ژئوپولتيک غرب آسيا از يک‌سو و از طرف ديگر به دليل نيازهاي مربوط به انرژي و بالا بودن حجم تجارت خود با ايران مخالف تحريم‌هاست. روسيه اما به ايران به عنوان يک کارت چانه‌زني با اروپا در چارچوب انرژي و امنيت قاره سبز و ايالات‌متحده در مسائل جغرافياي سياسي و مسائل خاورميانه نگاه مي‌کند. روسيه ايران را يک همسايه توانمند با اقتصاد شکوفا نمي‌خواهد بلکه مي‌خواهد ايران اقتصادي لرزان داشته باشد تا بتواند از آن در جهت منافع بين‌المللي خود استفاده کند.

در ارزيابي اخير يک انديشکده اروپايي، شاخص اهميت ترکيه و ايران براي روسيه به ترتيب 85 و 35 محاسبه شده است در حالي که سه ماه پس از برجام اين شاخص براي ترکيه و ايران به ترتيب 82 و 78 بود. به همين دليل مي‌توان استناد کرد که روسيه انگيزه‌اي براي دفاع از ايران در برابر ايالات‌متحده و اروپا ندارد.

فرصت نجات برجام از بين رفته است. زماني مي‌توانستيم از اين پنجره استفاده کنيم که بلافاصله پس از برجام روابط تجاري، صنعتي و سرمايه‌اي با اروپا و شرکت‌هاي آمريکايي را توسعه مي‌داديم. در داخل کشور اين تفکر جا افتاده بود که برجام تنها يک توافق سياسي نيست و انگيزه ايران از اين توافق اقتصادي است اما روح برجام بر اين اصل استوار بود که چگونه مي‌توان تنش‌زدايي را ميان ايران و جامعه جهاني ممکن کرد. اگر ايران در اين مدت قراردادهاي بزرگي با شرکت‌هايي نظير بوئينگ، کرايسلر و جنرال‌الکتريک و شرکت‌هاي اروپايي بزرگ امضا مي‌کرد، مي‌توانست تا حدي برجام را بيمه کند.

بر اساس گفت‌وگوهايي که ميان ايالات‌متحده، اتحاديه اروپا و هند در جريان است، قرار است نهادهاي جديد و بخش‌هاي جديدي را هدف تحريم‌هاي بين‌المللي قرار دهند. در حال حاضر خزانه‌داري ايالات‌متحده پذيرفته که بايد پيش از اعمال تحريم‌هاي جديد مذاکراتي را با ديگر قدرت‌ها انجام دهد و زماني که توافق نسبي به دست آمد، آن را معرفي کند.

شايد مهم‌ترين اتفاقي که مي‌تواند برجام را از ريشه بخشکاند اين است که شاهد جنگ در منطقه باشيم، هرگونه تنشي در منطقه مي‌تواند بهانه‌اي به دست مخالفان ايران بدهد و ايران را در افکار عمومي دنيا تخريب کند. در چنين شرايطي مي‌توانيم انتظار داشته باشيم که سه کشور اروپايي بزرگ نيز به اين نتيجه برسند که ديگر لزومي به پابرجايي برجام وجود ندارد.

نابودي برجام در داخل کشور به نفع کساني خواهد بود که به دنبال فساد گسترده در کشور هستند. چراکه در سال‌هاي اخير پيگيري‌هاي بسيار خوبي در مورد فسادهاي مالي صورت ‌گرفته و به جاهاي خوبي نيز رسيده است و با نابودي برجام، توجه از آنها کاسته شده و آنها راحت‌تر مي‌توانند به فساد مالي خود ادامه دهند.

در صورت نابودي برجام اتحاديه اروپا در کنار ايالات‌متحده خواهد ايستاد و سناريوي محدود نظامي در منطقه محتمل خواهد بود. پس از آن ايران به سمت انزواي بيشتر رفته و وابستگي ايران به روسيه بيشتر خواهد شد. در چنين شرايطي ايران براي فروش محدود نفت خود در ازاي کالا به کشورهايي نظير چين و ترکيه و برخي شرکت‌هاي هندي ثبت‌شده در خارج هند مجبور خواهد شد تا امتيازات زيادي بدهد.

صندوق بين‌المللي پول در آخرين گزارش خود چشم‌انداز رشد اقتصادي ايران را تغيير داده و انتظار دارد که اقتصاد کشور رشد منفي شش‌درصدي را به ثبت برساند. شبيه‌سازي رياضي انجام‌شده نشان مي‌دهد رشد اقتصادي ايران بين منفي 9 تا منفي 10 درصد خواهد بود و انتظار آن مي‌رود معادل 850 تا 900 هزار شغل در ايران نابود شود.


 مديرکل آموزش و پرورش استان در شاهرود:
 مهم است که اعتبار آموزش و پرورش در فضا‌هاي مجازي از سوي افراد سودجو به بازي گرفته نشود 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مديرکل آموزش و پرورش استان سمنان از حوزه‌هاي امتحان نهايي و مرکز آموزش نيروي انساني و مرکز تصحيح اوراق امتحان نهايي آموزش و پرورش شهرستان شاهرود بازديد کرد.

محمد دستوراني از حوزه‌هاي امتحان نهايي دبيرستان‌هاي دخترانه و پسرانه 19 دي، امام خميني (ره) و مرکز آموزش نيروي انساني و مرکز تصحيح اوراق امتحان نهايي آموزش و پرورش شاهرود بازديد کرد.

مديرکل آموزش و پرورش استان ضمن اعلام رضايت از فرايند برگزاري امتحانات نهايي در شاهرود؛ اظهار کرد: به لطف دقّت، وجدان و تقوي کاري همکاران درحوزه‌هاي امتحاني، تا کنون اين امتحانات با دقّت، سرعت و صحت برگزار شده است.

وي با تقدير از زحمات همکاران اجرايي درحوزه امتحانات، تأکيد کرد: فرصت‌طلبان و سودجويان در فضاي مجازي مترصدند با جزئي‌ترين غفلت، منافع خود را تأمين کنند و اين امر اعتماد خانواد‌ها را به آموزش و پرورش خدشه دارخواهد کرد، لذا مهم است که اعتبار آموزش و پرورش در فضا‌هاي مجازي از سوي افراد سودجو به بازي گرفته نشود و با تدبير و حسن انجام وظيفه، اين اعتبار و اعتماد حفظ شود.

علي‌اکبر عباسي، کارشناس مسئول سنجش و ارزشيابي مديريت آموزش و پرورش شاهرود در اين بازديد در گزارش خود از برگزاري کليه امتحانات نهايي بدون تأخير (رأس ساعت 8 صبح) خبر داد و گفت: اين امر مديون پشتکار و جديت همکاران برگزار‌کننده امتحانات بوده است.