تاریخ 1398/03/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5059 برو جستجو جستجوی پیشرفته   يک مقام رسمي دولت ژاپن:
 شينزوآبه براي ميانجي‌گري نمي‌آيد 
 مقام ژاپني در پاسخ به «مردم‌سالاري آنلاين»: در مورد واردات نفت ايران، شرکتها تصميم‌گيري مي‌کنند؛ نه دولت ژاپن

يک مقام مسئول در دولت ژاپن گفت که هدف شينزو آبه، نخست وزير اين کشور، از سفر به تهران، «در مقطع کنوني، ميانجي‌گري بين ايران و آمريکا نيست».

به گزارش مردم سالاري آنلاين، يک مقام مسئول در دولت ژاپن در جلسه اطلاع‌رساني با تعدادي از خبرنگاران در محل سفارت ژاپن در تهران گفت که هدف اصلي نخست وزير ژاپن از سفر به ايران، کمک به «کاهش تنش‌ها در خاورميانه» است. وي عنوان کرد که نخست‌وزير آبه در مقطع فعلي، تصميمي بر ميانجي‌گري و وساطت بين ايران و آمريکا ندارد.

اين مقام دولتي در پاسخ به سوال خبرنگاري مردم سالاري آنلاين، که آيا دولت ژاپن به‌منظور بهره‌مندي ايران از منافع برجام، قصد دارد با ناديده گرفتن تحريم‌هاي آمريکا، به واردات نفت از ايران ادامه دهد، عنوان کرد: ژاپن به‌طور کاملاً منسجمي به برجام متعهد است و از توافق هسته‌اي حمايت مي‌کند. تصميم‌گيري در مورد واردات نفت ايران برعهده شرکت‌هاي ژاپني است و از آنجا که اين شرکت‌ها خصوصي هستند، دولت ژاپن تصميم‌گير در اين حوزه نيست و اين شرکت‌هاي ژاپني هستند که در اين مورد تصميم‌گيري و اقدام مي‌کنند

وي همچنين در مورد برنامه نخست وزير ژاپن در تهران گفت: نخست وزير ژاپن عصر چهارشنبه 22 خرداد با حسن روحاني رئيس جمهور ايران ديدار مي‌کند و صبح روز پنج‌شنبه 23 خرداد نيز با مقام معظم رهبري ديدار خواهد کرد.

اين مقام رسمي دولت ژاپن گفت که سال 2019 سال مهمي براي ديپلماسي ژاپن است چرا که اجلاس گروه 20 نيز امسال در ژاپن برگزار مي‌شود و به احتمال قوي، شينزو آبه نخست وزير ژاپن، در اين اجلاس نيز با دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريکا، ديدار دوجانبه خواهد داشت. وي گفت احتمال دارد نخست وزير ژاپن در ديداري که در حاشيه نشست گروه 20 که در اواخر ماه جاري ميلادي در اوساکا ژاپن با ترامپ خواهد داشت، موضوع ايران را هم مطرح کند و سران دو کشور ژاپن و آمريکا درباره وضعيت ايران، گفتگو
کنند.

وي همچنين به اهميت خاورميانه در امنيت انرژي ژاپن اشاره کرد و گفت: «ايران نقطه کانوني ثبات در منطقه خاورميانه است و اين منطقه اهميت حياتي براي امنيت انرژي ژاپن دارد». وي گفت ايران يکي از قدرت‌هاي بزرگ منطقه است و روابط ديرينه با ژاپن دارد.

اين مقام رسمي در دولت ژاپن يادآور شد که امسال نودمين سالگرد آغاز روابط ديپلماتيک بين ايران و ژاپن است و سفر نخست وزير اين کشور که نخستين سفر در 41 سال گذشته است نشان مي‌دهد که دو کشور تاريخ طولاني از روابط ديپلماتيک دارند و علاقه‌مند هستند که اين روابط را تقويت کنند.وي گفت در شرايطي که تنش‌ها در منطقه خاورميانه، گاهي افزايش مي‌يابد و گاهي کاهش مي‌يابد، ژاپن با ايران در هر سطحي، همکاري خواهد کرد تا تنش‌ها تخفيف يابند.

سفري براي اطمينان از بالا نگرفتن تنش‌ها در خاورميانه

از سخنان اين مقام رسمي دولت ژاپن، چنين برمي‌آيد که هدف اصلي نخست وزير ژاپن از سفر به ايران اين است که اطمينان حاصل نمايد که تنش‌ها در منطقه خاور ميانه در سطح مهار شده‌اي باقي خواهد ماند و اين تنش‌ها به تقابل منجر نخواهد شد. هرگونه تقابل در خاور ميانه مي‌تواند امنيت انرژي کشوري مثل ژاپن را که شديداً به واردات نفت وابسته است، به خطر بيندازد.هدف نخست‌وزير ژاپن، به گفته اين مقام رسمي دولت ژاپن، در مقطع فعلي ميانجي‌گيري و پادرمياني بين ايران و آمريکا نيست؛ بلکه هدف اصلي ژاپني‌ها اطمينان از باقي ماندن تنش‌ها در محدوده‌هاي قابل‌مديريت، و کمک به کاهش تنش‌ها در خاور ميانه است. بسياري از رسانه‌ها گمانه‌زني کرده بودند که شينزو آبه به قصد وساطت بين ايران و آمريکا به تهران مي‌آيد.از صحبت‌هاي اين مقام رسمي دولت ژاپن، چنين استنباط مي‌شد که نخست وزير ژاپن در وهله نخست از اين سفر، اهداف سياسي و ديپلماتيک را دنبال مي‌کند و اهداف اقتصادي چندان در دستور کار دولت ژاپن قرار ندارد. اين مقام رسمي گفت که ژاپن هنوز در مورد پيوستن به اينستکس تصميم‌گيري نکرده است و مهمتر از آن عنوان کرد که مسئوليت عدم واردات نفت ايران توسط شرکت‌هاي ژاپني، برعهده دولت اين کشور نيست و اين خود اين شرکت‌ها هستند که در مورد روابط تجاري‌شان با ايران تصميم مي‌گيرند. گفتني است علي ربيعي سخنگوي دولت نيز با اشاره به سفر شينزو آبه نخست وزير ژاپن به ايران گفت: اين سفر در چارچوب روابط سنتي و ديرينه دو کشور و در جهت توسعه روابط دوجانبه و گفتگوهاي مورد علاقه طرفين انجام مي‌شود. اين اولين بار در 41 سال گذشته است که يک نخست وزير از ژاپن به ايران
سفر مي‌کند.


 بزرگ ترين تهديد عليه برجام و خاورميانه 

سفير ايران در لندن با اشاره به احتمال تحريم شرکت متناظر ايراني با اينستکس گفت: حالا همه متوجه مي‌شوند که بزرگترين تهديد عليه برجام و امنيت منطقه سياست تروريسم اقتصادي آمريکا است. «حميد بعيدي‌نژاد» در صفحه توييتر خود با اشاره به گزارش خبرنگار بلومبرگ مبني بر اين‌که آمريکا در حال بررسي تحريم نهاد مالي متناظرِ ايرانيِ اينستکس است و با اين تحريم اينستکس عملاً نابود شده و ديپلماسي اروپا به شکست کامل مي‌رسد، نوشت: اميدواريم حالا همه متوجه شوند بزرگترين تهديد عليه برجام و امنيت منطقه سياست تروريسم اقتصادي آمريکا عليه ايران است. بنا بر گزارش شبکه خبري بلومبرگ يک مقام آگاه آمريکايي به اين رسانه گفته است که آمريکا در حال ارزيابي اعتمال تحريم‌هاي جديدي ضد ايران است که يکي از اقدامات ممکن است شرکت ايراني متناظر با اينستکس را هدف قرار دهد. به گفته اين منبع، اينستکس ايراني نهادي موازي با بانک مرکزي ايران است که پيش‌تر در فهرست تحريم آمريکا قرار گرفته است. وي همچنين ادعا کرده است که بانک مرکزي ايران استاندارهاي جهاني در مبارزه با پولشويي و تامين مالي تروريسم را رعايت نکرده است.


 تاکيد سفير آلمان بر حفظ کانال‌هاي ارتباطي 

سفير آلمان در تهران تاکيد کرد: باز نگه داشتن کانال‌هاي گفت‌وگو در زمان‌هاي پرتنش بسيار اهميت دارد.

«ميشائيل کلور-برشتولد» صبح ديروز سه شنبه در حساب شخصي خود در توئيتر با انتشار عکس ديدار وزير امور خارجه آلمان با رئيس جمهوري اسلامي ايران نوشت: باز نگه داشتن کانال‌هاي گفت‌وگو در زمان‌هاي پرتنش بسيار اهميت دارد، (وزير امور خارجه هايکو ماس در تهران با رئيس جمهور روحاني در خصوص برجام گفت‌وگو کرد.)

وي در توييت ديگري با انتشار عکس‌هاي ديدار هايکو ماسبا حسن روحاني و محمدجواد ظريف نوشت: ادامه مسير ديپلماسي. (وزير امور خارجه هايکو ماس ديروز در تهران. گفت وگو با رئيس جمهور روحاني و وزير امور خارجه ظريف.)

هايکو ماس وزير خارجه المان روز گذشته در تهران با وزير امور خارجه و رئيس جمهوري اسلامي ايران درخصوص مناسبات دوجانبه، همکاري‌هاي دو کشور، آخرين وضعيت برجام و تحولات منطقه‌اي و بين المللي ديدار و گفت‌وگو کرد.


 معاون اول رئيس جمهور در جلسه ستاد هماهنگي مبارزه با مفاسد اقتصادي:
  اصلاح روندها براي جلوگيري از تکرار فسادهاي مشابه ضروري است 

معاون اول رئيس‌جمهور با بيان اين که بخش زيادي از تخلفات و سوءاستفاده‌ها در نظام پولي و بانکي اتفاق مي‌افتد، گفت: بانک مرکزي بايد به عنوان اصلي‌ترين دستگاه ناظر بر عملکرد بانک‌هاي عامل با اقتدار کامل در انتخاب مديران حرفه‌اي و اعضاي هيئت مديره بانک‌ها که داراي صلاحيت اخلاقي و تخصصي هستند عمل کند.

به گزارش ايسنا،‌ اسحاق جهانگيري در چهل و چهارمين جلسه ستاد هماهنگي مبارزه با مفاسد اقتصادي با تاکيد بر اينکه آسيب شناسي تخلفات صورت گرفته بايد با جديت و دقت هر چه بيشتر دنبال شود، گفت: در مبارزه با فساد نبايد تعلل و سستي به خود راه دهيم و بايد با جديت در اين مسير گام برداريم و در عين حال از عملکرد نظام در امر مبارزه با فساد قاطعانه دفاع کنيم.

معاون اول رئيس جمهور با اشاره به اين که متاسفانه شاهد تکرار فسادهاي مشابه در کشور هستيم، تصريح کرد: پرونده‌هاي فسادي که کشف و با آنها برخورد شده است نبايد رها شوند، بلکه بايد ضمن برخورد با موارد مختلف فساد، رويه‌ها و روندها نيز اصلاح شود تا از تکرار وقوع فسادهاي مشابه جلوگيري شود.

جهانگيري اصلي‌ترين راه مبارزه با فساد و تخلفات اقتصادي را شفافيت دانست و افزود: اگر فرايندها اصلاح شود و عملکردها در معرض ديد عموم جامعه باشد از بسياري تخلفات و سوءاستفاده‌ها جلوگيري خواهد شد.

معاون اول رئيس‌جمهور با بيان اين که بخش زيادي از تخلفات و سوءاستفاده‌ها در نظام پولي و بانکي کشور اتفاق مي‌افتد، گفت: بانک مرکزي بايد به عنوان اصلي ترين دستگاه ناظر بر عملکرد بانک‌هاي عامل با اقتدار کامل در انتخاب مديران حرفه‌اي و اعضاي هيئت مديره بانک‌ها که داراي صلاحيت اخلاقي و تخصصي هستند عمل کند و در مبارزه با فساد و تخلفات جدي باشد.

جهانگيري با اشاره به سياست‌گذاري بانک مرکزي در خصوص چک‌هاي تضميني اظهار کرد: اين اقدام نتايج مثبت و سازنده‌اي به همراه داشت و اميدوارم اين گونه برنامه‌ها و اصلاح فرايندهاي نادرست در ساير بخش‌هاي اقتصادي نيز با قاطعيت دنبال شود. معاون اول رئيس جمهور همچنين با اشاره به گزارش دبيرخانه ستاد در خصوص کميته تخصصي فرادستگاهي آسيب شناسي شکل گيري مفاسد اقتصادي، از دبيرخانه ستاد خواست برنامه آسيب شناسي علل وقوع فساد را با جديت هر چه بيشتر دنبال کند و راهکارها و پيشنهادات لازم براي شناسايي گلوگاه‌هاي فسادخيز و نيز اصلاح فرايندها را در جلسات بعدي ارائه کند.

جهانگيري همچنين با اشاره به فشارهاي سنگين اقتصادي از سوي آمريکا عليه ملت ايران خاطرنشان کرد: آمريکا 30 درصد اقتصاد دنيا را در اختيار دارد و به تعبير خودشان جنگ اقتصادي تمام عيار عليه جمهوري اسلامي ايران به راه انداخته اند. آنها تصور مي‌کردند که با اين فشارها، اقتصاد ايران به سرعت با فروپاشي مواجه خواهد شد، اما به فضل الهي نه تنها اهداف آنها محقق نشد بلکه روز به روز بر اقتدار کشور افزوده مي‌شود.

در اين جلسه حجت الاسلام والمسلمين محسني اژه اي معاون اول قوه قضاييه نيز با بيان اين که ضعف‌ها و اشکالاتي در برخي بخش‌ها وجود دارد گفت: با وجود همه اين ضعف‌ها و عليرغم فشارهاي بسيار سنگين دشمنان، اما به لطف خداوند و با همت مديران کشور وضعيت معيشت و امنيت در کشور قابل قبول است. پزشکيان نايب رئيس اول مجلس شوراي اسلامي هم در اين جلسه با بيان اين که ريشه تمام مشکلات کشور نبود اطلاعات و داده‌هاي دقيق براي تصميم گيري است گفت:‌ اگر بانک اطلاعاتي کامل وجود داشته باشد تصميم گيري‌ها با دقت بيشتر انجام خواهد شد و زمينه بروز تخلفات و فساد از بين خواهد رفت. در اين جلسه که وزراي دادگستري، اطلاعات، امور اقتصادي و دارايي، رييس کل بانک مرکزي، رئيس سازمان برنامه و بودجه، رئيس سازمان بازرسي کل کشور، رئيس کل ديوان محاسبات، دادستان عمومي و انقلاب تهران، نمايندگان اطلاعات سپاه و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي عضو ستاد نيز حضور داشتند، دبير ستاد هماهنگي مبارزه با مفاسد اقتصادي گزارشي از جلسات برگزار شده کميته تخصصي فرادستگاهي آسيب شناسي و بازنگري در فرايندها و گلوگاه‌هاي فسادخيز و پيشگيري از فساد مبتني بر پرونده‌هاي مفاسد کلان اقتصادي که با مشارکت قواي سه گانه و نهادهاي اطلاعاتي و امنيتي برگزار مي‌شود، ارائه کرد. در اين گزارش علل اصلي شکل گيري مفاسد اقتصادي در نظام بانکي مورد آسيب شناسي قرار گرفت و ضمن تشريح پرونده‌هاي فساد در برخي بانک‌ها، راهکارهاي پيشگيرانه براي عدم تکرار اين تخلفات ارائه شد و مقرر گرديد اين جلسات براي بررسي و آسيب شناسي ساير موضوعات حوزه ضد فساد نيز ادامه يابد و راهکارهاي مربوطه استخراج و در ستاد مطرح شود.

در ادامه اين جلسه پس از ارائه گزارش کميته تخصصي فرادستگاهي آسيب شناسي و بازنگري در فرايندها و گلوگاه‌هاي فسادخيز، اعضاي جلسه نظرات و ديدگاه‌هاي خود را در خصوص اين گزارش ارائه کردند و راهکارهاي پيشگيري از بروز تخلفات و تکرار فسادهاي اداري و اقتصادي مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در اين جلسه همچنين نماينده اطلاعات سپاه نيز گزارشي از نحوه برخورد با تعدادي از مفسدان بزرگ اقتصادي و شبکه‌هاي وابسته به آنها ارائه کرد.


 چراغ سبز آمريکا به کالاهاي غيرتحريمي ايران 

وزارت امورخارجه آمريکا اعلام کرد که با سازوکار مالي اروپا با ايران که تبادل کالاهاي غيرتحريمي را تسهيل مي‌کند، مشکلي ندارد.به گزارش ايسنا، مورگان اورتاگوس، سخنگوي وزارت امورخارجه آمريکا در نشست خبري هفتگي خود در پاسخ به سوالي درباره اظهارات جديد وزير امورخارجه آلمان در تهران درباره سازوکار مالي اروپا با ايران گفت: من فکر مي‌کنم که وزير خارجه پيش از اين پاسخ را داده است. به‌طور قطع هر سازوکاري براي پرداخت که در آن کالاها و خدماتي تبادل شود که در تحريم‌هاي آمريکا قرار ندارد، خوب است اما از هيچ‌گونه سازوکار پرداخت از هر کشوري در جهان که اجازه تجارت و يا تعامل نهادها و شرکت‌ها با نهادهاي ايراني تحت تحريم را مي‌دهد، حمايت نخواهد کرد.بنابر گزارش پايگاه اينترنتي وزارت امورخارجه آمريکا، اورتاگوس همچنين در پاسخ به سوالي درباره آزادي نزار زکا شهروند لبناني- آمريکايي که به جرم جاسوسي در ايران زنداني بود، گفت: ما اميدواريم که گزارش‌ها درباره آزادي او صحت داشته باشد اما در حال حاضر اطلاع بيشتري در اين زمينه ندارم.به گزارش ايسنا، اين در حالي است که شبکه بلومبرگ به نقل از يک مقام آمريکايي مدعي شد که واشنگتن در حال بررسي تحريم‌هاي جديدي عليه ايران است که ممکن است شرکت ايراني متناظر با اينستکس را هدف قرار دهد.به گفته اين منبع، اينستکس ايراني نهادي موازي با بانک مرکزي ايران است که پيش‌تر در فهرست تحريم آمريکا قرار گرفته بود.کشورهاي اروپايي چندي پيش به منظور محافظت از تجارت محدود شده خود با ايران در برابر تحريم‌هاي آمريکا از ساز و کار مالي ويژه‌اي به نام اينستکس رونمايي کردند که در فرانسه مستقر است و يک شرکت متناظر با خود در ايران دارد. به گزارش بلومبرگ، اگر تحريم‌هاي جديد آمريکا اعمال شوند، احتمالاً تلاش‌هاي اروپايي‌ها براي تجارت با ايران از طريق دور زدن استفاده از دلار و نظام مالي آمريکا بيش از پيش با مشکل مواجه خواهند شد.بلومبرگ در ادامه گزارش خود افزود: چنين اقداماتي باعث گسترده‌تر شدن شکاف بين اروپايي‌ها با دولت ترامپ که معتقد به کمپين فشار حداکثري بر ايران است، خواهد شد.الي گران‌مايه، از کارشناسان ارشد شوراي روابط خارجي اتحاديه اروپا گفت: اگر دنبال تحريم اينستکس ايراني باشيد در واقع در تلاش براي کشتن اينستکس هستيد. اگر آمريکا اين کار را انجام دهد به نظرم حمايت سياسي بيشتري در اروپا براي مخالفت با اقدامات آمريکا صورت خواهد گرفت.


 سخنگوي قوه قضاييه خبر داد
 ابلاغ آئين‌نامه قانون رسيدگي به دارايي مقامات و مسئولان  

سخنگوي قوه قضاييه از ابلاغ آئين‌نامه قانون رسيدگي به دارايي مقامات و مسئولان خبر داد.

به گزارش ايسنا، غلامحسين اسماعيلي در چهارمين نشست خبري با رسانه‌ها ابلاغ و اجرايي شدن آئين‌نامه قانون رسيدگي به دارايي مقامات و مسئولان و کارگزاران نظام جمهوري اسلامي خبر داد و گفت: تصويب آئين نامه با تأخير مواجه شده بود و رياست قوه اعلام کرده بودند که وظيفه همه اجراي قوانين است و معطل ماندن قوانين را نمي‌پذيريم و از جمله قوانين معطل مانده اين قانون بود که آئين نامه آن تصويب و ديروز ابلاغ شد.

سخنگوي قوه‌قضاييه با بيان اينکه اين آئين نامه دو گروه مسئولان را شامل رئيس جمهور و وزرا و برخي مقامات ارشد اصل 142 را مدنظر قرار گرفته است که در آغاز و پايان دوره مسئوليت بايد اموال خود را اعلام کنند تا قوه‌قضاييه بررسي کند، گفت: گروه دوم خيل عظيمي از مسئولان در رده‌هاي مختلف مانند استانداران، فرمانداران، نمايندگان مجلس، تمام مقامات قضائي و... هستند که بايد اموال خود، همسر و فرزندان‌شان را در آغاز مسئوليت به سامانه پيش‌بيني شده اعلام کنند و هدف آن براي صيانت از مسئولان است و مچ‌گيري نيست. وي تاکيد کرد: در اين آئين نامه شرط شده، کسي که مي‌خواهد عهده‌دار يکي از سمت‌هاي مندرج در اين قانون شود، قبل از انتصاب بايد يک تعهدنامه بدهد تا در آغاز و پايان دوره اموال خود را اعلام کند و اگر اين تعهد را ندهد، مقام نصب کننده حق نصب او را ندارد و نمي‌تواند داوطلب نمايندگي مجلس شوراي اسلامي و شوراي شهر و ساير منصب‌ها شود. نامزدهاي مجلس هم قبل از ثبت‌نام بايد اين تعهد را به فرمانداري‌هاي مربوطه بدهند. اين آئين نامه دستاورد مناسبي براي نظام اجرايي و قضائي کشور است. وي در پاسخ به سوالي درباره آخرين وضعيت اشخاصي که در روز کارگر اعم از کارگر و خبرنگار دستگير شدند گفت: قبلاً توضيح دادم اصلاً براي ما اينکه فرد دستگير شده در زمان دستگيري چه حرفه‌اي داشته مهم نيست و مهم اتهام انتصابي است. اتهامات را با حرفه اشخاص گره نزنيد و عنوان اتهامي موضوعيت دارد. در اين زمينه اکثر قريب به اتفاق آنها آزاد شدند و عدد بازداشتي‌ها 5 نفر است و براي دو نفر آنها کيفرخواست صادر شده و به دادگاه ارسال شده و هنوز تعيين وقت نشده است و احتمالاً تا پايان هفته هم دادسرا براي سه نفر ديگر تصميم نهايي را مي‌گيرد.

واکنش سخنگوي قوه قضائيه به نحوه اطلاع‌رساني پرونده نجفي و امام جمعه کازرون

وي در پاسخ به سوالي درباره قتل امام جمعه کازرون و اينکه پليس در حين بازجويي پرونده فايل را پخش کرده و چرا بازجويي‌هاي مقدماتي که محرمانه است در اين پرونده‌ها و نيز پرونده نجفي پخش مي‌شود؟ گفت: متأسفانه در روند اطلاع رساني اين پرونده اشتباهاتي رخ داد و به کساني که مرتکب اشتباه شدند تذکر داده شد و اتفاق رخ داده را تأييد نمي‌کنيم و گفتند اشتباهي در فرايند اطلاع رساني رخ داد. ما در حوزه قضائي تاکيد داريم که موضوع از لسان سخنگو و مسئولان اعلام شود و اين امر براي اين است که ما بتوانيم در چارچوب قوانين و مقررات هم رسيدگي و هم اطلاع رساني کنيم. تفاوت من با برخي از همکاران اين است که ببينيد هيچ‌گاه اسمي در اين پرونده‌ها نياورده‌ام و گفته‌ام پرونده قتل خانم ميترا استاد و شهادت امام جمعه کازرون. ما تا زماني که حکم قطعي صادر نشده است آن را مراعات مي‌کنيم و از شما درخواست داريم پرونده را به گونه‌اي مطرح کنيد که طرح آن با قوانين سازگاري داشته باشد. اسماعيلي در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه تحقيقات پرونده مربوط به محمد علي نجفي و قتل ميترا استاد در مدت کمتر از ده روز تکميل شده و اين سرعت عمل براي وکلا و حقوق دانان شائبه‌اي ايجاد کرده: گفت سرعت عمل در دستگاه قضائي خواست همه مردم است. به ويژه در پرونده‌هايي که بازتاب عمومي داشته و افکار عمومي را جريحه دار کند.وي افزود: هر پرونده‌اي که بازتاب عمومي داشته و افکار عمومي را جريحه دار کند ما سريعاً رسيدگي مي‌کنيم که به اين پرونده هم به سرعت و به صورت ويژه رسيدگي مي‌کنيم. پرونده قتل خانم استاد در اين رده قرار داشت و علاوه بر آن پرونده از منظر قضائي پرونده قتل جناحي خانوادگي بود و با هيچ ابهامي هم در مرحله تحقيقات و دادسرا با آن مواجه نشد و تحقيقات انجام شد. وي در پاسخ به سوالي درباره آخرين وضعيت پرونده برادر رئيس جمهور گفت: پرونده‌اي که در دادگاه بدوي رسيدگي و حکمش صادر شد با درخواست تجديدنظر خواهي اخيراً به دادگاه تجديدنظر ارسال و در نوبت است و بخشي هم از پرونده کماکان در دادسرا مفتوح است.


 اخبار 

رهبر انقلاب درگذشت همشيره

دبيرکل حزب‌الله لبنان را تسليت گفتند

آيت‌الله خامنه‌اي در پيامي درگذشت همشيره حجةالاسلام والمسلمين سيد حسن نصرالله دبيرکل حزب الله لبنان را تسليت گفتند.به گزارش ايسنا، در پيام رهبر انقلاب اسلامي آمده است: جناب مستطاب حجةالاسلام و المسلمين آقاي حاج سيدحسن نصرالله دام اعزازه. درگذشت همشيره‌ي مکرّمه را به جنابعالي و ديگر بازماندگان ايشان تسليت ميگويم و رحمت و غفران الهي را براي وي مسألت مينمايم.

بازداشت مديرعامل فراري بانک سرمايه

در اسپانيا توسط پليس اينترپل

نماينده دادستان تهران از بازداشت حيدرآبادي مديرعامل فراري بانک سرمايه توسط پليس اينترپل خبر داد.به گزارش ايسنا، قهرماني نماينده دادستان در جلسه ديروز دادگاه رسيدگي به اتهامات سيدمحمدهادي رضوي و احسان دلاويز از بازداشت حيدرآبادي مديرعامل بانک سرمايه توسط پليس اينترپل خبر داد و گفت: مديرعامل بانک سرمايه در حين تحقيقات از کشور متواري شدند و به اسپانيا رفتند هفته گذشته پليس اينترپل وي را دستگير کرد.نماينده دادستان افزود: تشريفات قانوني براي عودت ايشان به ايران در حال انجام است.

تاکيد نماينده دادستان به بازگرداندن اموال سهامداران از سوي متهمان پرونده شرکت پديده

نماينده دادستان در سيزدهمين جلسه رسيدگي به اتهامات متهمين پرونده شرکت پديده خواست که متهمان از فرصتي که دادگاه با هدف بازگرداندن اموال سهامداران به آنان اعطا کرده، حداکثر استفاده را ببرند.

به گزارش ايسنا، سيزدهمين جلسه رسيدگي به اتهامات متهمان پرونده شرکت پديده صبح امروز در دادگاه ويژه رسيدگي به جرايم اخلالگران در نظام اقتصادي کشور به رياست قاضي سيد هادي منصوري در مشهد برگزار شد.

در سيزدهمين جلسه رسيدگي به اتهامات متهمين پرونده شرکت پديده قاضي منصوري پس از اعلام رسميت جلسه و تذکر موارد قانوني لازم از نماينده دادستان عمومي و انقلاب مرکز خراسان رضوي خواست تا کيفرخواست ساير متهمين باقي مانده براي اخذ آخرين دفاع قرائت نمايد.

گفتني است در دوازدهمين جلسه پس از اظهارات نمايندگان ادارات و سازمان‌هاي دولتي و سخنان دادستان عمومي و انقلاب مشهد. آخرين دفاع از متهم رديف اول پرونده يعني محسن پهلوان مقدم اخذ و دفاعيات وکيل مدافع نامبرده در صحن علني دادگاه استماع شد.

يکي از متهمين در پاسخ به سوالات رئيس دادگاه گفت: تمامي اقدامات در شرکت پديده، قائم به شخص پهلوان بود و از مسئولان قضائي بخاطر اعطاي فرصت براي جبران مافات به ما و همچنين حفاظت از اموال شرکت پديده تشکر مي‌کنيم.

مکرراً از محسن پهلوان مي‌خواستيم که با شفافيت با مسئولان قضائي همکاري کند اما اين اتفاق نيفتاد.


 چرا ترامپ ناگهان از شروط خود عقب‌نشيني کرد؟ 
نويسنده : مهري بهرامي

چرا ترامپ به صورت غافلگيرانه از 12 شرط خود عقب‌نشيني کرد؟ کدام طرف ايران يا آمريکا؛ رفتار ديگري را تغيير مي‌دهد؟ نقش متحدان اين کشور در يمن، لبنان، عراق و فلسطين در اين تحول چه بوده است؟

پمپئو از دوازده شرط خود که براي هرگونه مذاکره‌اي با ايران که تنها دو هفته قبل تعيين کرده بود عقب نشيني کرده، متوجه شده است تهديد به جنگ اين کشور را نمي‌ترساند و ملت اين کشور به صورت متحد پشت سر رهبران خود ايستاده و آماده تمام احتمال‌ها چه جنگ اقتصادي يا جنگ نظامي هستند؛ از اين رو در سريع‌ترين زمان قابل تصور، از جمله براي ايران کوتاه آمد.

پاسخ محکم و کوبنده به رئيس جمهور ترامپ و تهديدهاي او مبني بر جنگ از سوي رهبران ايران نبود بلکه از سوي متحدان اين کشور در منطقه بود. در سطح عملياتي چهار نفت کش در بندر فجيره منفجر شدتند و انبارهاي نفت واقع در غرب رياض از طريق هفت هواپيماي بدون سرنشين نابود شد. در سطح شفاهي سيد‌حسن نصرالله دبيرکل حزب‌الله در سخنراني تاريخي خود که به مناسب روز جهاني قدس ايراد کرد، تهديد کرد اين جنگ درصورتي که شعله‌ور شود در داخل مرزهاي ايران محصور نخواهد ماند بلکه اسرائيل، کشور پادشاهي عربستان و تمام منافع آمريکا در منطقه را به آتش خواهد کشيد.

آري آمريکا بايد رفتار خود را در قبال نه تنها ايران بلکه تمام کشورهاي عرب و اسلامي نيز تغيير دهد زيرا رفتارش نژادپرستانه و سياست اين کشور سلطه‌جويانه و ايجاد وحشت و تهديد به استفاده از زور است و تمام اين‌ها کاملا نتايج برعکس دارند و عقب‌نشيني ننگين پمپئو از پيش شرط‌هايش براي مذاکره چيزي جز اعتراف علني به شکست نيست.

ايران همچون کره شمالي، تنها در صورتي با دولت ترامپ مذاکره خواهد کرد که تحريم‌هاي اقتصادي اين کشور کاملا لغو شود و به مرحله پيش از خروج ترامپ از توافق هسته‌اي بازگردد و شرط اين است که اين مذاکرات شامل موشک‌هاي بالستيک و حق قانوني اين کشور براي غني‌سازي براي هدف‌هاي صلح‌آميز نشود.

وزير پمپئو خواستار مذاکره با ايران شده زيرا انتظار رئيس او در کنار تلفن در کاخ سفيد به اميد تماس ايراني‌ها بيش از اندازه طولاني شده است. آن زمان که دولت آمريکا مي‌توانست شرط‌هاي خود را به کساني ديکته کند که شان ملي و عزت نفس دارند، تمام شده است. رئيس جمهور ايران زماني که گفت هرگونه مذاکره‌اي با آمريکا بايد در چارچوب احترام باشد صراحت داشت و اما مشکل آقاي روحاني و تمام افراد شريف منطقه اين است که ترامپ و پيروان او عادت ندارند کسي آنها را با اين لحن مخاطب قرار دهد زيرا قاموس کلمات آنها دربردارنده کلماتي مانند احترام به طرف مقابل نيست بلکه آکنده از تسليم شدن بي‌قيد و شرط و پاسخ مثبت دادن به درخواست باج‌خواهي‌هاي آمريکا است.

نامحتمل نمي‌دانيم ايران مذاکره کند و به ميانجي‌هايي پاسخ مثبت دهد که به درخواست آمريکا زنگ در اين کشور را به صدا درمي‌آورند. از آنجا که تعداد آنها زياد است برشمردن آنها براي ما دشوار شده است، اما اين مذاکره تنها پس از لغو محاصره خواهد بود و به هيچ عنوان مذاکره‌اي آسان نخواهد بود چرا که مذاکره‌کننده ايراني مانند همتاي عربي خود نيست که بي‌صبر است و به آساني تسليم فشار مي‌شود. در اينجا بايد به ياد بياوريم مذاکرات هسته‌اي در دو سطح علني و سري خود پنج سال طول کشيد و خروج آمريکا از توافق هسته‌اي تاييد مي‌کند ايران بيشترين برد و دستاورد را داشته است. بنابراين چه چيز مانع از آن است که مذاکرات جديد پاياني مشابه بلکه يکسان نداشته باشد.

به اختصار مي‌گوييم عقب‌نشيني پمپئو تندرو از دوازده شرط خود اعتراف به قرار گرفتن در بن‌بست و نخستين گام براي عقب‌نشيني و تسليم شدن به دنبال راه خروجي مناسب مي‌باشد که آبروي باقي مانده او و رئيسش را حفظ مي‌کند تا از جنگي پرهيز شود که مي‌تواند پايان امپراتوري آمريکا باشد مانند جنگ افغانستان که پايان امپراتوري شوروي بود و جنگ سوئز که نقطه پايان دو امپراتوري انگليس و فرانسه و به طور کلي استعمار قديم بود…روزها براي اثبات گفته‌هايمان در پيش‌رو قرار دارد.