تاریخ 1398/03/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5058 برو جستجو جستجوی پیشرفته   نقد و تحليل خبرهاي هفته  

راز ماندگاري

رهبر معظم انقلاب در اجتماع عظيم مردم درحرم امام خميني، در سخنان مبسوطي ضمن تحليل قضاياي سياست داخلي و خارجي کشور گفتند: « راز ماندگاري نظام، مقاومت و استفاده از ظرفيت‌هاي داخلي است » کلام درستي که به ما القا مي‌کند تا متکي به خود باشيم نه به غير. سياست داخلي و خارجي ما در درون کشور رقم بخورد. اين امر با توجه به فرهنگ خوداتکايي قوم ايراني ممکن است منوط به اين که در سياست داخلي خود موفق عمل کنيم و کارها را به اهلش واگذاريم و دايره‌ي خدمت را در امور اجرايي، تنگ و محدود نکنيم چون در دايره‌ي تنگي که هيچ سنخيتي با اصولي انقلابي ندارد، فسادهاي سيستماتيک رشد مي‌کند و اختاپوس وار، همه‌ي قدرت و ثروت را در چنگ خود مي‌گيرد.

اخذ ماليات تصاعدي

سازمان امور مالياتي کشور، براي سکه‌هاي خريداري شده از عدد بيست به بالا ماليات تصاعدي وضع کرد بدين ترتيب که: تا شمار 20 سکه، خريداران از ماليات، معاف باشند اما کساني که بيش از اين تعداد از بانک، سکه خريده‌اند بايد به قرار ذيل، ماليات بپردازند: « از 21 تا 60 سکه، به ازاري هر سکه، صد و پنجاه هزار تومان، از 61 تا 100، دويست هزار تومان و از 100 تا 200 سکه دويست و پنجاه هزار تومان، اخذ ماليات خواهد شد.

اين مصوب وضع شده، ضمن آن که از تکثر ثروت و افزايش نقدينگي جلوگيري مي‌کند، به سرمايه‌گذاران اين راه نيز مي‌فهماند که بهتر است سرمايه‌هاي خود را در امر توليد به کار بگيرند. نه در راه دلالي و تکاثر ثروت و انباشتي که سودش به اقتصاد کشور نمي‌رسد.

راز فروش سلاح ابرقدرت‌ها

در نظام دو قطبي واژه‌ي « هراس » و « هراسي » به درخانه‌ي همديگر برده مي‌شد ؛ يعني ايران و ديگراني که تحت چتر حمايتي آمريکا بودند، به سبب شوروي هراسي، اسلحه از آمريکا مي‌خريدند. بلوک شرقي‌ها هم به علت ترس از امپرياليسم آمريکا، از شوروي سلاح مي‌خريدند. با فروپاشي شوروي و استقرار نظام تک قدرتي، اين هراس مي‌بايست به در خانه‌ي ديگري برده مي‌شد به همين دليل « ايران‌هراسي » به مردم و دولت‌هاي منطقه، تحميل شد تا آمريکا بتواند با بزرگ کردن خطر ايران، سلاح‌هاي خود را به گاوهاي دوشي تازه که امثال رياض و ابوظبي و منامه و هم پالکي‌هاي آنها هستند بفروشد و از اين سو، ايران هم جهت حفظ تعادل قوا ناچار باشد، هزينه‌هاي سنگيني را متحمل شود. بنابراين هرچه هم ايران به کشورهاي منطقه با زبان امثال روحاني، اطمينان خاطر بدهد که قصد تجاوز ندارد، با تبليغات مسموم آمريکا، درک ميسر نيست.

چماق و حلواي آمريکا

اين سخن ترامپ است که مي‌گويد: « اگرچه همواره، احتمال اقدام نظامي عليه ايران وجود دارد اما گفت و گو با ايران را ترجيح مي‌دهم و. . . » بيان نظري که در هيچ کدام، صداقت ديده نمي‌شود. چون با سياست تاجرمآبانه و خود محورانه‌ي ترامپ، همه‌ي امور در کسب سود و ندادن امتياز تعريف مي‌شود به همين علت ما هرگز نمي‌توانيم به ادعاي صلح‌طلبي وي اعتماد کنيم. اين را نه در خيال بلکه در واقعيت بايد ديد. در اين راه کره شمالي آيينه‌ي عبرت ماست که حاضر شد، برنامه‌هاي هسته‌اي خود را کنار بگذارد منوط به اينکه آمريکا، تحريم‌هاي بعد از سال 2016 را لغو کند. به همين دليل، آمريکا نپذيرفت و ميز مذاکره را بدون حتي صرف ناهار کاري ترک گفت بدون آن که در مقابل اقدام اوليه‌ي کره شمالي، هيچ امتيازي به اين کشور، داده باشد.

چرا در سودان انتقال قدرت

صورت نمي‌گيرد؟

موفقيت تظاهرکنندگان سوداني، شکستي براي ائتلاف عربي است. چون بخشي از نيروهاي اين ائتلاف در نبردهاي زميني با مزدوران سوداني پيرو سياست‌هاي عمر‌البشير تامين مي‌شود. به همين دليل است که حاکم نظامي کنوني خارطوم که از جانب رياض و ابوظبي حمايت مي‌شود، نمي‌خواهد باني انتقال قدرت از نظاميان به غيرنظامي و غيرنظاميان باشد. در اين امر البته بازيگر اصلي پشت صحنه آمريکاست و اگرچه اتحاديه‌ي اروپا مي‌تواند مداخله‌گر قدرت‌مندي باشد و موضوع را به شوراي امنيت برد اما با لابي آمريکا و رژيم‌هاي ائتلاف عربي، معلوم نيست که اين اتحاديه در عمل خود موفق يا حتي صادق باشد. چون اوضاع وخيم ليبي، آينه‌ي روزگار در مقابل غرب است.

تسلط بر 20 پايگاه ائتلاف سعودي

اگر کلام « يحيي سريع » سخنگوي ارتش يمن و انصارالله در تسلط بر 20 پايگاه نيروهاي ائتلاف سعودي، طي 72 ساعت نبرد درست باشد آن گاه سخن نغز استاد حکيم توس، چه مصداق خوبي خواهد داشت که:

پياده به از چون تو سيصد سوار

بدين روز و اين گردش کارزار

و نيز حديث شکست‌ناپذيري يمني‌ها در جنگ با اعراب. و بايد اذعان داشت که اگر مصر نتوانست و با شکست و سرافکندگي از يمن عقب نشست، پس بايد باور کرد که به طريق اولي، شکم‌گنده‌هاي تن‌پرور سعودي هم نمي‌توانند حتي اگر زرادخانه‌ي آمريکا را نيز به عربستان منتقل کنند باز هم رژيم سعودي کاري از پيش نخواهد برد. پس اگر شکستي هست به پاي بي‌لياقتي خود بنويسند نه آن که ديگران را متهم کنند.

خراب‌کاري بندر فجيره، کار اسرائيل است

کميسر کميته‌ي بين‌المللي حقوق بشر در غرب آسيا، « هيثم ابوسعيد » در گزارشي گفت: حادثه‌ي بندر الفجيره‌ي امارات تحت سلطه‌ي نظامي آمريکاست و اسرائيل در انفجارهاي اين بندر اماراتي دست داشت تا حقايق را وارونه جلوه دهد و. . .

در اين موضوع شک نبايد کرد که اسرائيل، آمريکا و امارات در اين انفجارها و آتش‌افروزي‌ها، دخالت مستقيم داشته‌اند تا هزينه‌هاي آن را به پاي ايران بنويسند و اين حوادث را بر ايران تحميل کنند. دست خالي اين سه دولت با همکاري عربستان در مراجعه به شوراي امنيت اين امر را به اثبات خواهد رساند.

و اما اگر چنين است که در محاصره‌ي دريايي آن منطقه به وسيله نيروهاي آمريکايي، ايران توانسته است که در بندر فجيره، عمليات انجام دهد پس بايد اذعان کرد که همه چيز در قبضه‌ي ايراني‌هاست چون مي‌تواند به مانند نسيم از همه‌ي تنگناها بي‌هيچ مانعي، بگذرد و به مقصود برسد!

ترافيک ديپلماتيک در راه تهران

طبق اخبار حاصل شده، هيات‌هاي آسيايي و اروپايي‌ها جهت حل مسائل في‌مابين، در روزهاي آينده به تهران مي‌آيند. مسافر آسيايي، نخست وزير ژاپن، « شينز و آبه » است که در 22 تا 24 خرداد در تهران خواهد بود و گويا حامل پيام‌هاي مهمي است که مي‌تواند گره‌هاي کار را هم در ارتباط با کشور خود و هم در رابطه با آمريکا بازکند.

و از اين سو، وزير امور خارجه‌ي آلمان « روهايکو ماس » به اتفاق « پرفيشر » مدير آلماني « اينستکس » نيز به تهران آمد.

در اين ميان، برخي از ناظران عقيده دارند که اين دو گروه هر کدام اهدافي خاص را دنبال مي‌کنند: اول، تلاش نخست وزير ژاپن است که سعي مي‌کند تا دو کشور ايران و آمريکا به پاي ميز مذاکره برگردند و دوم « ماس » هم با مهلت 60 روزه‌اي که ايران به اتحاديه‌ي اروپا داده، سعي مي‌کند به نوعي با حرف بي‌عمل، از ايران به نوعي دلجويي کند.

اجراي سامانه‌هاي نوين آبياري در استان سمنان دو برابر شد

ميرعماد، رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان از اجراي دو برابر شدن سامانه‌هاي نوين آبياري در سمنان گفت که البته با افزايش اعتبارات اين ميزان بهره‌وري درست هم بيش‌تر خواهد شد. لازم به يادآوري است که استان سمنان يکي از مناطق خشک و کم آب کشور است که مي‌توان با استفاده‌ي بهينه از منابع آبي موجود به سه هدف نهايي دست يافت: نخست، نفوس روستاها را با اشتغال در کشاورزي و در کنار آن دامداري و صنايع دستي حفظ نمود. دوم جمعيت مهاجرت کرده را با ايجاد زمينه‌ي مناسب از دربه دري نجات داده به استان زادگاه خود بازگرداند و سوم، زمينه‌اي ايجاد کرد تا جوانان درس‌خوانده‌ي رشته‌هاي کشاورزي و باغباني، داراي شغل مناسب رشته‌ي تحصيلي خود شوند.

عمليات اجرايي واحدهاي مسکوني آسيب‌ديده

مديرکل بنياد مسکن انقلاب اسلامي استان سمنان گفت: عمليات اجرايي 1200 واحد مسکوني آسيب ديده‌ي شهري و روستايي در استان سمنان آغاز شد. وي اظهار داشت که در سيل اخير در 15 شهر و 168 روستاي استان، آسيب رسانده است که در نتيجه‌ي اين حادثه، 1248 باب منزل خسارت ديده‌اند. نا گفته نماند که بيش‌ترين خسارت‌ها مربوط به حسين کالپوش شهرستان ميامي است و دامغان نيز از حيث آسيب‌ديدگي در مرتبه‌ي دوم قرار دارد. درباره‌ي اين ساخت و بازسازي بايد تاکيد کرد که اين بناهاي مجدد بايد با جانمايي و آزمايش خاک انجام بگيرد و نيز برخوردار از اصول و مباني معماري مناسب با اقليم و با مهندسي دقيق و عالمانه ساخته شود.

60 درصد واحدهاي صنعتي استاني

نيازمند مواد اوليه

مسئول خانه‌ي صنعت و معدن از واقعيت‌هايي گفت که بايد جهت ادامه‌ي کار راه حلي براي آن پيدا شود. عبدالحميد دربانيان گفت: از 2020 واحد صنعتي استان، 70درصد آنها مشکل فروش دارند و 60 درصد آنها نيز جهت ادامه‌ي کار به مواد اوليه محتاج‌اند و. . . . وي در ادامه کار، از تسهيلات و اعتبارات بانک‌ها گفت که اگر مشکلات اجرايي آنها حل شود، مي تواند گرهي از مشکلات آنها را باز کند.

بديهي است که تحريم‌ها معضل بزرگ اين واحد صنعتي است اما بخشي از آنها به روابط در هم پيچيده‌ي بوروکراسي اداراي خودمان مربوط است که اين، ربطي به تحريم‌ها ندارد چون در دوران غيرتحريمي هم اين مشکلات عامل ايستايي بخش صنعت بود.

ميامي هم از مديران غيربومي ناليد

البته اين گله‌مندي درست، فقط خاص مردم ميامي نيست، نقاط ديگر استان هم همين گرفتاري را دارند. چرا که گويي دستي در کارهست که نيروهاي کارآمد بومي نقشي را در اجرا و مديريت در زادگاه خود نداشته باشند و به نوعي خانه‌نشين شوند يا آنها را به حاشيه برانند. مشکل ديگر ميامي در اين اعتراض و گله‌مندي، تردد مسئولان اين شهرستان با وسائل نقليه‌ي دولتي است که رفت و برگشت خودشان را با خودروهاي بيت‌المال، انجام مي‌دهند و با اين که همه‌ي آنها خود اتومبيل دارند اما جايز نمي‌دانند تا از وسيله‌ي شخصي خود استفاده کنند. در اينجا بايد به ياد بياوريد شمع بيت‌المال علي‌(ع) و ادعاي اين عزيران!

توان بالاي نظامي ايران

از نظر متخصصان آمريکايي

نشريه‌ي تخصصي – نظامي با بيان نظريات کارشناسان نظامي، نيروهاي زميني و هوايي و دريايي ايران و نيروهاي آمريکايي حاضر در خليچ فارس و درياي عمان را با هم مقايسه کرده و از توان بالاي نظامي ايران سخن گفته است. اين توضيح و بيان قدرتمندي نظامي ايران هم از عوامل بازدارندگي است و هم به قوم ايراني، غرور و اعتبار خاصي مي‌بخشد که البته اين غرور نبايد ما را به بيراهه ببرد و غافل از شرايط موجود کند. اما يک نکته در بيان نظريات تخصصي مغفول مانده است و آن، مقايسه‌اي است بين ملتي که در مرزهاي خانه‌ي خود از کيان و موجوديت خويش دفاع مي‌کند ونيز نيروهاي کشوري که به قصد تجاوز و تامين مقاصد استعماري خود آمده‌اند.

جاي خالي عربستان

در ميان ايران و ترکيه

دکتر روحاني و رجب طيب اردوغان در تماس تلفني خود ضمن تبريک عيد فطر، از مشکلات کشورهاي اسلامي گفتند و از مصايب ليبي و يمن و سودان و افغانستان که البته به سبب ناآگاهي اين مردم و دخالت غرب منفعت‌طلب و فرصت جو، به برادر کشي پرداخته‌اند و به جاي اينکه يقه‌ي غرب متجاوز را بگيرند، يقه‌ي برادر را گرفته‌اند. دو کشور ايران و ترکيه البته نقش بسياري مي‌توانند در ايجاد وحدت ملل مسلمانان داشته باشند اما خوب بود که در ايجاد وحدت بين مسلمانان، در غرب آسيا از توان رياض و در شرق از توان‌مندي‌هاي اندونزي و پاکستان و مالزي هم استفاده مي‌کردند تا يک و نيم ميليارد مسلمان در موضع ضعف و انفعال نباشد.

وعده‌هايي از نوع اروپايي

«هايکو ماس » وزير امور خارجه‌ي آلمان جهت گفتاردرماني به ايران مي‌آيد تا بدين وسيله، برجام را حفظ کند. البته اروپا مدت‌هاست که پز حمايت از تعهد برجاي خود مي‌گويد اما بيش از يک سال است که از زمان خروج ترامپ از برجام هرگز به قدمي در راه تعهد خود برنداشته است در آينده هم به غير از حرف يا همان گفتاردرماني حرکت ديگري از او نمي‌بينيم. چرا که در يادداشت‌هاي يک سال پيش هم گفتيم که اروپا، بدون آمريکا از حبث نظامي و اقتصادي، وجود ندارد. و نوشتيم که اين اتحاديه به هيچ منطقي، بيش از 700 ميليارد مبادله‌ي اقتصادي را فداي 20 ميلياردي که با ما دارد نخواهد کرد. ما بايد با درک واقعيت‌ها در پي چاره‌انديشي مشکلات خود باشيم.

آيا « نجران » اشغالي

به مام وطن بازمي‌گردد

به گزارش نيروهاي يمني، فقط چند کيلومتر فاصله دارند تا به شهر « نجران » خود برسند و آن را از اشغال و غصب 85 ساله نجات بدهند و منضم به وطن اصلي خود، يمن نمايند. بديهي است که با روح سلحشوري يمني‌ها، دستيابي به «نجران» به دور از انتظار نيست و اگر چنين اتفاقي بيفتد که به دور از اراده‌ي يک ملت نيست با اين فتح باقي مانده‌ي قواي روحي رژيم عربستان و ائتلاف عربي به حمايت آمريکا و فرانسه درهم خواهد شکست و نشان خواهد داد که فرق دفاع يک ملت ازکيان خود و تجاوز تجاوزگر با ژست استعماري چگونه است؟

740 ميليارد دلار، هزينه‌ي آتش

و خون در افغانستان

از تهاجم نيروهاي آمريکايي به افغانستان، 18 سال مي‌گذرد. در آن زمان که آمريکا به افغانستان حمله کرد، طالبان در اين کشور حرف اول را مي‌زدند و حالا هم که آمريکا به همراهي متحدان غربي خود در افغانستان حضور دارد و بالغ بر 740 ميليارد دلار به گزارش نشريه‌ي آمريکايي « نيوزويک » در اين کشور فقير و برادرکش هزينه کرده است، باز هم طالبان حرف اول را مي‌زنند و به اذعان صريح اين گروه تا نيروهاي آمريکايي در افغانستان هستند، اوضاع آرام نخواهد شد چرا که عامل تفرقه‌ي بين افغان‌ها جز دسيسه‌ي آمريکاي تجاوزگر نيست. به همين جهت هم به سود منطقه است و هم به نفع افغانستان و نيز ماليات‌دهندگان آمريکا که هر چه زودتر، يانکي‌ها به کشور خود بازگردند و دفع شر کنند.

واقعيت‌هايي که بايد منطقه بپذيرد

نخست وزير سابق قطر، « حمد بن جاسم » از حقايقي گفت که کاش استعمارگران غربي اجازه دهند تا امثال رژيم‌هاي رياض و ابوظبي بفهمند. حمدبن جاسم گفت: نظر ما اين است که ايران، هيچ ضرري به قطر نزده است. وي در بخش ديگري از سخنان خود از وليعهد عربستان خواست تا در رايزني مستقيم خود با ايران، بحران سوريه را حل کند و تاکيد کرد که نيروهاي داعش، اغلب از عناصر سعودي هستند و. . .

در اين باره بايد گفت که رژيم رياض بايد تمامي مدارسي که در عربستان و ديگر کشورها دارد و به تعليمات تکفيري و سلفي مي‌پردازند که برآيند آن « داعش » و ديگر گروه‌هاي آدمکش تکفيري‌اند، تعطيل کند و نيز از القائات ايران‌هراسي آمريکا که از آنها گاودوشي ساخته است، بيرون آيد.

نقش رسانه‌ها در ايجاد امنيت ملي، کمتر

از حوزه‌ي دفاعي نيست

در نشست رئيس اعضاي هيات‌مديره‌ي خانه‌ي مطبوعات و رسانه‌هاي کشور با وزير ارشاد، از بيان سيد عباس صالحي، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي که خود از جنس و سنخ فرهنگ است، سخناني مطرح شد که کاش مسئولان کشور آويزه‌ي گوش کنند و باور بدارند به اينکه، نه تنها نقش رسانه از حوزه‌ي دفاعي کشور کمتر نيست بلکه توجيه گر و نظريه‌پرداز معرفتي آن هم هست و به حوزه‌ي دفاع مي‌آموزد که معرفت شناسانه از هستي خود دفاع کنند. در اين باره کافي است که به يک مورد آن، شاهنامه‌ي حکيم ابوالقاسم فردوسي تامل شود که چگونه اين اثر شريف هم استقلال وطن را حفظ کرد و هم زبان فارسي از دستبرد زمانه محفوظ داشت و هم دلاوري ايراني را به رخ دشمنان هميشه‌ي تاريخ ايران کشيد تا بدانند که «شير ژيان، ميان نيستان نهفته است.»

فرزامي