تاریخ 1398/03/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5058 برو جستجو جستجوی پیشرفته   چند تن از جوانان جوياي کار هم‌استاني در گفتگو با روزنامه پيام استان سمنان:
 راهکار رهايي از بيکاري، نسبت داشتن با عالي مقامان 

امروزه جوانان بسياري جوياي کار هستند که يافتن شغل مناسب برايشان آرزو شده است. جواناني که چندين سال به اميد پيدا کردن شغل مناسب جواني خود را در دانشگاه‌ها سپري کردند ولي امروز بدون هيچ اميدي تنها در جستجوي آرزوي خود هستند.

امروزه بيکاري درد مشترک جوانان جامعه به خصوص قشر تحصيل‌کرده است. اگر از جوانان امروزي بپرسيم که بزرگترين مشکل زندگي‌شان چيست؟ به راحتي مي‌توان گفت که بيش از 90 درصد آنها بيکاري را جزو اولين مشکل خود اعلام مي‌کنند. از همين حرف مي‌توان نتيجه گرفت که در حال حاضر جامعه دچار معضل بيکاري است.

شايد در نگاه اول بيکاري آسيب اقتصادي به همراه داشته باشد ولي واقعيت اين است که مي‌تواند آسيب‌هاي اجتماعي و فرهنگي را نيز به همراه داشته باشد. فقر و بحران اقتصادي با بيکاري تشديد مي‌شود. چرا که وقتي فردي شغلي ندارد، منبع درآمدي ندارد. همين امر در نهايت منجر به افزايش فقر مي‌شود و از سوي ديگر افزايش فقر آسيب‌هاي اجتماعي و فرهنگي زيادي به همراه دارد که مي‌تواند براي جامعه مشکل‌آفرين باشد. اما علاوه بر اين آسيب‌ها، نگاه اطرافيان به فرد بيکار نگاه منفي و گاهي همراه با زخم زبان است.

زماني که پاي درد و دل بيکاران جامعه که جوانان هستند مي‌نشينيم، بارها مي‌شنويم که مي‌گويند: براي رهايي از نگاه اطرافيان و فشارهاي بسياري که از سوي جامعه وجود دارد گاهي ناخواسته دست به کارهاي خلاف قوانين عرفي جامعه مي‌زنيم که خودمان هم از ته دل به آنها نه تنها اعتقاد نداشتيم بلکه از انجام آن ناراحت هم هستيم.

اگر در يک دهه قبل داشتن مدرک تحصيلي در يک رشته خوب در يک دانشگاه معتبر بهترين بستر براي يافتن شغل بود، اما امروز داشتن مدرک هم بي‌فايده است و دليلي براي داشتن شغل مناسب نيست. بهتر بگوييم چرخ گردون در يافتن شغل به نفع دانشگاهيان هم نمي‌چرخد.

در حال حاضر جوانان تحصيل‌کرده از يک سو بايد نگاه‌هاي نگران پدر و مادر و گاهي هم حرف‌هاي اطرافيان را تحمل کنند و هم درد بي‌پولي و عدم استقلال را.

در گزارش اقتصادي امروز به معضل بيکاري جوانان و راهکارهايي جهت رهايي از اين مشکل پرداختيم که در ذيل از منظرتان مي‌گذرد؛

حسين رنجبر جواني که فوق‌ديپلم حسابداري دارد مي‌گويد: من هر کاري که بگوييد انجام داده‌ام به غير از بنايي.

وي افزود: ولي با اين وجود هنوز سر يک کار ثابت با درآمد مشخص نيستم و نتوانستم براي خودم شغل مناسبي با بيمه پيدا کنم.

وي اضافه کرد: افراد بسياري در کنار من بودند که حتي تحصيلاتشان کمتر از من بود و تجربه کاري مناسبي هم نداشتند ولي برخي از آنها به دليل داشتن آشنا در جايي مشغول به کار شدند و من هنوز اندر خم يک کوچه‌ام.

وي افزود: امروزه پيدا کردن يک شغل مناسب براي اکثر جوانان به رويا تبديل شده و وقتي کسي جايي مشغول به کار مي‌شود همه به او غبطه مي‌خورند.

اين جوان اضافه کرد من در زمينه حسابداري تجربه بسيار خوبي دارم ولي متاسفانه به چند جايي که مراجعه کردم ملاک اصلي آنها داشتن مدرک ليسانس بود و من فوق‌ديپلم داشتم.

وي اضافه کرد: همچنين يکي از دوستان بسيار نزديک من که مدرک ليسانس داشت وقتي براي کار به جايي مراجعه مي‌کرد از او سابقه کار مي‌خواستند.

شاهي اضافه کرد: من نمي‌دانم اين سابقه کار را جواني که در اول راه است از کجا بايد بياورد وقتي به هر جا مراجعه مي‌کند از او سابقه کار مي‌خواهند.

رضا احمدي، پدر يک فارغ‌التحصيل کارشناسي بيکار درباره شرايط براي يافتن شغل در گذشته نسبت به زمان حال گفت: در گذشته کار زياد بود و افراد تحصيل‌کرده اندک. در حال حاضر برعکس شده است، تعداد فارغ‌التحصيلان دانشگاهي زياد است اما کاري که مناسب باشد، وجود ندارد.

وي در پاسخ به اينکه منظور از کار مناسب چيست، مي‌گويد: شايد من در گذشته به راحتي شغلي با حقوق پايين را با اين توجيه که هنوز تجربه کار ندارم مي‌پذيرفتم. اما در حال حاضر جوانان با حقوق اندک تن به کار کردن نمي‌دهند چرا که معتقدند وقتي براي دانشگاه خرج و هزينه کرده‌اند بايد آن هزينه‌ها را با کار کردن به دست آورند.

احمدي که حدود 53 سال سن دارد از فرزند 27 ساله بيکارش مي‌گويد: پسرم فارغ‌التحصيل مهندسي معماري است. با وجود اينکه مهارت لازم در اين زمينه را دارد هر کجا براي شغل مراجعه مي‌کنيم به گونه‌هاي مختلف ما را دست به سر مي‌کنند. تجربه‌اي که در اين مدت کسب کردم مطمئن شدم در حال حاضر بهترين راه‌کار براي يافتن شغل داشتن بندپاست.

وي بيان مي‌کند: از آن‌جايي که رهبر انقلاب در ابتداي سال عنوان سال را رونق توليد نهادند لذا دولت بايد جلوي کالاهاي چيني که به وفور در بازار يافت مي‌شود را بگيرد و در عوض به تقويت توليد داخلي بپردازد.

وي افزود: آنچه راهگشا براي يافتن شغل است تنها و تنها پارتي‌بازي است که چون ما پارتي نداشتيم پسرم 2سال است که بيکار است. بيکاري تنها معضل اقتصادي نيست. بلکه باعث عقب افتادن فرزندم از بسياري از موقعيت‌هاي زندگي مانند ازدواج شده است. چرا که وقتي بيکار است نمي‌تواند ازدواج کند. بدون منبع درآمد که نمي‌توان تشکيل زندگي داد.

فرشته اقبالي جواني که به تازگي در يک دفتر بيمه مشغول به فعاليت شده است، مي‌گويد: بيکاري در بين جوانان تحصيل‌کرده در ايران بيداد مي‌کند و من و امثال من هم که در شهرستان شاهرود زندگي مي‌کنيم بيشتر از ساير کشور از بيکاري رنج مي‌کشيم.

وي افزود: من با مدرک ليسانس بعد از چندين سال که به دنبال شغل مناسب بودم بالاخره توانستم از طريق يکي از دوستانم در دفتر بيمه مشغول به کار شوم.

وي افزود: البته بد نيست بدانيد که صبح و بعدازظهر به اينجا مي‌آيم و تنها ماهي430 هزار تومان مي‌گيرم که حتي خانواده‌ام راضي نبودند و در ابتدا به من گفتند پول کرايه تاکسي‌ات درنمي‌آيد ولي به نظر خودم از بيکاري و در خانه نشستن بهتر است.

اقبالي تصريح کرد: يا بايد دانشگاه‌ها شرايط پذيرش دانشجوها را سخت‌تر کنند که افرادي که درس خوانده‌اند بتوانند به راحتي جذب کار شوند يا بايد فرصت‌هاي شغلي را بيشتر کنند تا اين همه دانش‌آموخته دانشگاهي بيکار نباشند.

وي افزود: در گذشته پذيرش در دانشگاه‌ها بسيار سخت بود و يافتن شغل آسان به طوري که پدرم تعريف مي‌کند من بين سه گزينه استخدامي در بانک، فرمانداري و شهرداري يکي را مي‌توانستم انتخاب کنم ولي امروزه برعکس شده است و جوانان مي‌توانند بدون دادن آزمون حتي در مقطع دکتري بين دانشگاه‌هاي مختلف يکي را انتخاب کنند و بعد از پايان تحصيل بلاتکليف براي شغل بمانند.

وي افزود: اين موضوع تبعات خاص خود را دارد و جواني که چندين سال از عمر خود را صرف درس خواندن کرده است به راحتي هر شغلي را نمي‌پذيرد و سطح توقعات جوانان بالاتر مي‌رود.

خانم محرابي که فرهنگي بازنشسته است هم با ناراحتي مي‌گويد: پسرم28 ساله، فارغ‌التحصيل مديريت صنعتي است و چندين بار در کاريابي‌ها ثبت نام کرده است اما متأسفانه آن کارهايي که کاريابي‌ها پيدا مي‌کنند حقوقشان بسيار کم و امنيت شغلي ندارند. به طور مثال، پسر من مبلغ زيادي را براي هزينه تحصيلش خرج کرده است، چگونه راضي به کار کردن در محيطي شود که حقوقش بسيار اندک است؟ مجبورم به دوستان و آشنايان سفارش کنم که اگر کار مناسبي بود پسرم را معرفي کنند.

محرابي بيان مي‌کند: زماني که من جذب آموزش و پرورش شدم دانشجوي دانشگاه تربيت معلم بود و از آن طريق توانستم به آموزش و پرورش راه يابم. در حالي که الان بسياري از افرادي که تمايل به فعاليت در آموزش و پرورش دارند بايد از هفت‌خوان رستم عبور کنند تا جذب شوند. به نظرم سيستم جذب نيروي مراکز دولتي اصلا ربطي به آزمون ندارد تنها به داشتن پارتي مرتبط است.

دوستمحمدي جوان ديگري که او هم از بيکاري چندين ساله خود گله دارد، مي‌گويد: من هم اکنون حدود 4 سال است که براي پيدا کردن شغل مناسب راهي را که بگوييد رفته‌ام ولي هنوز نتوانستم يک شغل خوب با درآمد کافي پيدا کنم.

وي گفت: حدود 6 ماهي است که مغازه‌اي زده‌ام ولي هيچ فروشي نداريم به طوري که حتي سر برج کمي از مبلغ اجاره را پدرم به من کمک مي‌کند تا بپردازم.

دوستمحمدي تصريح کرد: تا کنون به هر کارخانه‌اي براي استخدام شدن مراجعه کرده‌ام و در اکثر کارخانه‌هاي سمنان فرم پر کرده‌ام ولي بيشتر آنها گفته‌اند نيرو نمي‌خواهند حتي مي‌خواهند تعديل نيرو کنند.

وي تصريح کرد: ‌اي کاش کسي به داد جوانان برسد بيکاري در بين مردم به خصوص جوانان بيداد مي‌کند و متاسفانه گوش شنوايي نيست.

وي افزود: تنها گزينه‌اي که مي‌تواني براي يافتن شغل به آن اطمينان کني داشتن پارتي قوي و با نفوذ است که خيلي‌ها ندارند.

دوستمحمدي در ادامه تاکيد کرد: واقعا بايد فکري اساسي براي اين تعداد جوان بيکار انديشيده شود مثلا بايد از استخدام افراد بازنشسته پرهيز شود، افرادي که 25 سال سابقه کار دارند را بازنشسته کنند و به جاي آنها اين همه جوان تحصيل‌کرده جايگزين شود، کارخانجات جديد احداث شود و نيروهاي جوان بر سر کار گذاشته شوند.

وي در پايان تصريح کرد: اگر مسئولين محترم بخواهند، راحت مي‌توانند اين حجم بيکاري را با برنامه‌ريزي ساماندهي کنند و از اين افراد بيکار که هيچ اميدي به آينده و هدفي براي زندگي ندارند، سرو سامان دهند.

همتي پدر دو جوان تحصيل‌کرده بيکار است که از عملکرد دولت در ايجاد اشتغال ناراضي است. وقتي از او درباره نحوه پيدا کردن شغل براي فرزندانش سوال مي‌کنم با حالتي عصباني به من مي‌گويد: 25 سال است در يکي از ادارات دولتي مشغول به کارم ولي نمي‌توانم براي پسرم کار پيدا کنم. حتي پارتي هم جواب‌گوي بيکاري جوانان نيست.

وي ادامه مي‌دهد: دولت فقط در سخنراني‌ها تاکيد بر ايجاد اشتغال دارد اما در عمل اين‌گونه نيست. به جاي شعار دادن، ‌شرايطي را فراهم کند تا جوانان با داشتن شغل بتوانند ازدواج کنند. بيشتر جوانان در حال حاضر مشغول مشاغل کاذب هستند. شغل کاذب به درد جوان تحصيل‌کرده نمي‌خورد.

همتي مي‌گويد: زماني بود که جوانان مدرک نداشتند اما الان اکثر جوانان با مدارک عاليه دانشگاهي بيکار هستند. دولت در کنار توجه به رفاه بايد به ايجاد اشتغال بپردازد. رفاه در سايه اشتغال ايجاد مي‌شود. وقتي اشتغال و منبع درآمدي نباشد رفاه حاصل نمي‌شود.

زهره صلاحي خانم دانشجويي که در رشته رياضيات در مقطع ارشد تحصيل مي‌کند هم گفت: يافتن شغل مناسب براي ما افرادي که تحصيل‌کرده‌ايم بسيار سخت است.

وي گفت: وقتي من حدود 18 سال درس خوانده‌ام بايد با کساني که کمتر براي درس خواندن وقت گذاشته‌اند فرق داشته باشم ولي متاسفانه اين ملاک‌ها در جامعه ما ناديده گرفته مي‌شود.

وي افزود: من کساني را در نزديکي خود مي‌شناسم که ديپلم دارند ولي چون آشنا داشته‌اند هم اکنون در اداره مشغول به کار هستند و حقوق‌هاي خوبي هم دريافت مي‌کنند.

صلاحي تصريح کرد: گرچه امروزه براي استخدامي‌ها شرط مدرک دارند ولي زماني که آزمون‌ها برگزار مي‌شود کساني که در ادارات به طور قراردادي هستند با آشنابازي آزمون را به راحتي قبول مي‌شوند و به استخدام اداره درمي‌آيند.

اين خانم تحصيل‌کرده افزود: من در زمان تحصيل نيز به دنبال شغل بودم ولي هنوز نتوانستم شغل خوب پيدا کنم.

وي با ابراز نگراني از وجود افراد ناکاربلد در پست‌هاي کليدي تصريح کرد: من به برخي اداره‌ها براي کار مراجعه کردم ولي واقعا برخي از آنها حتي اطلاعات سطحي نيز نداشتند که اين واقعا جاي تاسف دارد و براي اين کشور نگران‌کننده است.

وي ادامه داد: حتي بارها مشاهده شده که افراد که در اداره مشغول به کار هستند در دانشگاه‌هايي که واقعا بار علمي به دانشجو اضافه نمي‌کند، حضور پيدا مي‌کنند و تنها براي گرفتن مدرک به آن دانشگاه مي‌روند.

اين جوان همچنين از عملکرد برخي دانشگاه‌ها هم انتقاد کرد و گفت: برخي از اين دانشگاه‌ها تنها به کارخانه مدرک سازي مبدل شده‌اند.

رمضاني هم‌استاني ديگري ست که مي‌گويد: بازنشسته دولت هستم. فرزند بيکار ندارم. اما نوه‌هايم بيکار هستند. دو تا از نوه‌هايم 29ساله، فارغ‌التحصيل مترجمي زبان هستند. اما هر کجا براي کار مراجعه مي‌کنند، به آنها مي‌گويند اين رشته ديگر اشباع شده است.

وي با انتقاد از اينکه دولت بايد در مورد رشته‌هاي دانشگاهي بازنگري کند، مي‌گويد: اگر اين رشته‌ها براي بازار کار اشباع شده است چرا که وزارت علوم در اين زمينه بازنگري نمي‌کند؟ متاسفانه اکثر جوانان با مدرک‌هاي تحصيل خود مشغول فعاليت نيستند و زماني که از آنها علت عدم تناسب شغل با رشته تحصيلي‌شان را مي‌پرسيم، فرار از بيکاري عامل اصلي است.

رمضاني که خود داراي مدرک کارداني فني است، ادامه مي‌دهد: يکي از اقداماتي که بايد از سوي دولت انجام شود. شناسايي نيازهاي بازار کار کشور است. دولت بايد پس از شناسايي در آن قسمت‌هايي که خلا وجود دارد سرمايه‌گذاري کند. پس از آن فراخوان جذب نيرو بدهد. اينکه دولت بدون هيچ گونه اقدامي در ايجاد اشتغال، ‌توقع دارد جوانان پس از گذراندن مراحل دانشگاهي، جذب بازار کار شوند؛ رويه بسيار رويه غلطي است که سرانجامي جز تورم بيکاري ندارد.

خانم نصيري، خانم خانه‌داري است که با خياطي کمک خرج زندگي همسرش هست، گفت: خانم بيکاري زندگي جوانان را بي‌هدف کرده، و جوانان اميدي به زندگي ندارند و افسرده شده‌اند.

وي گفت: زندگي‌هاي امروز خرج است اگر زن و شوهر در کنار هم کار نکنند، تأمين معاش به سختي انجام مي‌شود. حالا شما تصور کن در برخي از زندگي‌ها مانند پسر من، مرد خانه بيکار است. پسرم کارداني برق دارد، 4 سال است ازدواج کرده و 2سال است بيکار است. همسرش با خياطي در منزل تلاش مي‌کند تا بخشي از مشکلات را برطرف کند. اما کار در منزل کفاف زندگي‌هاي امروز را نمي‌دهد.

وي ادامه مي‌دهد: از هر روشي براي پيدا کردن شغل اقدام کرديم اما تا کنون موفق نشده‌ايم. پسر بزرگم سال 70 در آزمون بانک صادرات شرکت کرد و قبول شد و در حال حاضر کارمند بانک است. اما اين پسرم بارها در آزمون بانک شرکت کرده ولي معتقد است بانک و وزارتخانه‌هاي دولتي ديگر جذب نيرو ندارند و افراد براي شغل‌هاي خالي قبل از برگزاري آزمون انتخاب شده هستند.

نصيري بيان مي‌کند: دولت بايد با تقويت توليد ملي، استفاده از ظرفيت‌هاي خالي بنگاه‌ها بخش زيادي از اشتغال را برطرف کند. به جاي اينکه ايراني‌ها از کالاي چيني استفاده کنند دولت مي‌تواند واحدهاي توليدي را ايجاد و همين کالاهاي چيني که در بازار مشتري دارد را توليد کند. از اين طريق علاوه بر اينکه مشکل بيکاري جوانان حل مي‌شود، ‌رشد اقتصادي با سرعت بيشتري انجام مي‌شود.

در حالي که يکي از مهمترين چالش‌هاي بازار کار کشور در سال‌هاي اخير بيکاري کارجويان جوان است که بخش عمده آنها را فارغ‌التحصيلان تشکيل مي‌دهند و مسئولان دولت دوازدهم نيز بيکاري فارغ‌التحصيلان را «مهمترين معضل آتي اقتصاد کشور» عنوان کرده‌اند در عمل هنوز اقدامي در اين زمينه صورت نگرفته است.

کيوان آتشي جوان تحصيل‌کرده شاهرودي هم که حدود دو سال است به دنبال شغل مناسب مي‌گردد، مي‌گويد: من در رشته الکترونيک فارغ‌التحصيل شده‌ام و هم اکنون نزديک به دو سال است که براي يافتن شغلي مناسب و هم چنين مرتبط با رشته تحصيلي‌ام به دنبال کار مي‌گردم ولي متاسفانه هنوز موفق نشده‌ام.

وي در پاسخ به اين سوال که چه راه‌هايي را براي يافتن شغل پيموده‌ايد مي‌گويد: هر راهي که فکرش را کنيد رفته‌ام.

وي مي‌افزايد: من در دو مرکز کاريابي ثيت نام کردم و موفق به پيدا کردن شغلي مناسب نشدم، چندين بار روزنامه‌هاي مختلفي که آگهي استخدام داشتند را خريداري کردم و باز هم موفق نشدم، حتي با اعلاميه‌هايي که در خيابان‌ها نصب مي‌شد را تماس گرفتم، چند تن از دوستان و آشنايان من را به جاهاي مختلف معرفي کردند و باز هم موفق نشدم و به چند نفر از دوستانم که در ادارات مختلف سرکار هستند سپردم ولي متاسفانه آنها هم نتوانستند برايم کاري کنند.

وي افزود: به هر کسي رو مي‌اندازم مي‌گويد بايد پارتي قوي داشته باشي وگرنه کاري از دست ما بر نمي‌آيد و من هم معتقدم واقعيت همين است چون يکي از هم کلاسي‌هايم پدرش با مديرکل يکي از ادارات دوست صميمي بود و پسرش را بدون اينکه رشته‌اش مرتبط باشد به استخدام پيماني در اين اداره درآمد.

وي افزود: من حتي براي گرفتن جواز‌هاي مختلفي هم اقدام کردم ولي متاسفانه همه آنقدر شرايط سختي پيش پاي آدم مي‌گذارند که از پيگيري آن منصرف مي‌شود و حتي براي گرفتن وام و راه انداختن شغل هم با موانع بسياري روبرو هستيم.

سلماز عرب عامري