تاریخ 1398/03/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5058 برو جستجو جستجوی پیشرفته   نماينده شاهرود و ميامي در مجلس:
 10 طرح مهم شاهرود و ميامي در رديف اعتبارات ملي قرار گرفتند 

شاهرود – خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

نماينده شاهرود و ميامي در مجلس شوراي اسلامي گفت: 10 طرح مهم اين شهرستان‌ها رديف اعتبار ملي دريافت کردند و اين طرح‌ها مجموعاً بالغ‌بر 30 ميليارد تومان اعتبار گرفتند.

سيد‌حسن حسيني شاهرودي با اشاره به طرح‌هاي عمراني شهرستان‌هاي شاهرود و ميامي که امسال توانستند رديف ملي دريافت کنند، افزود: بودجه مستقل مرکز رشد فناوري و سلامت با رديف اعتباري دو ميليارد تومان سالانه در حوزه فناوري و سلامت و گسترش رضايتمندي مردم شهرستان‌هاي شاهرود و ميامي در حوزه بهداشت و درمان در کنار افزايش شش ميليارد توماني اعتبارات مصوب براي پروژه دانشکده و کلينيک دندانپزشکي شهرستان شاهرود در زمره اين طرح‌ها هستند.

وي افزود: افزايش سه ميليارد توماني تأمين تجهيزات و تعمير اساسي حوزه آموزش عالي و بيمارستاني شامل تأمين فضاهاي آموزشي، کمک به خوابگاه‌ها، اتمام دانشکده‌ها و افزايش يک ميليارد توماني اعتبارات ملي مرکز تحقيقات علوم پزشکي شاهرود از ديگر طرح‌هايي است که رديف اعتبار ملي دريافت کرده‌اند.

نماينده شاهرود و ميامي در مجلس با بيان اينکه افزايش اعتبارات بهبود استاندارد بيمارستان‌هاي شهرستان شاهرود و ميامي تحت نظارت علوم پزشکي شاهرود به ميزان سه ميليارد تومان از ديگر طرح‌هايي است که مي‌تواند به ارتقاي تجهيزات بيمارستان، بهبود ارائه خدمت در آنها کمک کند گفت: در صورتي که اين اعتبارات سابقاً 990 ميليون تومان در سال بود که از سال 98 اين ميزان به سه ميليارد و 990 ميليون تومان افزايش خواهد يافت.

حسيني شاهرودي از افزايش دو ميليارد توماني اعتبارات بازچرخاني آب در حوزه تأسيسات آب و فاضلاب شهري نيز خبر داد و بيان کرد: دو ميليارد تومان رديف اعتبار ملي تنها براي پروژه آب و تأسيسات شهر مجن اخذ شده است و همچنين اخذ دو ميليارد تومان اعتبار براي ورزش و جوانان شاهرود در رديف بودجه ملي گنجانده شده است.

وي همچنين افزود: اعتبار پنج ميليارد توماني در رديف ملي براي بيمارستان 32 تخت‌خوابي امام رضا (ع) ميامي و همچنين اعتبار دو ميليارد توماني براي آبخيزداري اين شهرستان از ديگر اعتبارات ملي شرق استان سمنان هستند. عضو خانه ملت گفت: آخرين طرحي که داراي رديف اعتبارات ملي شد، پروژه بزرگ کريدور شمال- جنوب بود که بخش محور شاهرود –طرود آن توانست بالغ بر دو ميليارد تومان اعتبار پايدار سالانه دريافت کند، اين طرح به طور کلي در کشور حدود 35 ميليارد تومان اعتبار دارد که بيش از دو ميليارد تومان آن سهم شاهرود مي‌شود.


 شوراي شهر شاهرود:
 شهرداري هيچ اعتبار براي مقابله با بحران ندارد 

شاهرود –خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رييس شوراي شهر شاهرود با بيان اين که شهرداري اين شهر براي مديريت بحران هيچ اعتبار و منبعي در اختيار ندارد گفت: بسياري از قسمت‌هاي رودخانه فصلي که از وسط شهر مي‌گذرد، ديواره ندارد و بايد از منابع استاني به اين حوزه کمک شود.

حسينعلي سميعي با بيان اينکه در سال 97 شهرداري شاهرود به جز اعتبارات ارزش افزوده از ديگر منابع دولتي کاملاً بي‌بهره بود، افزود: در عين حال مردم در پرداخت عوارض و ديگر مطالبه‌هاي شهرداري مشارکت بالايي داشتند.

وي پرداختن به حوزه گردشگري را نخستين سياست شهرداري شاهرود عنوان کرد و گفت: سياست شورا در کوتاه مدت توجه ويژه به سيماي شهري بود که در اين خصوص برنامه‌هاي گوناگوني اجرا شد و براي ادامه 13 سياست تعيين شده است.

سميعي با بيان اينکه به رغم مشکلات اقتصادي زياد، درآمدهاي شهرداري شاهرود نسبت به سال گذشته 50 درصد افزايش داشته است، يادآور شد: اعتماد مردم و مشارکت در پرداخت برخي از عوارض از مهمترين عوامل اين افزايش بود.

وي با اشاره به توانمندي‌هاي بسيار شاهرود در امر گردشگري، افزود: از اين امکانات بالقوه براي افزايش گردشگري و رونق اقتصادي مردم استفاده نمي‌شود و در حالي که از اين شهر به قاره کوچک ياد شده استفاده‌اي از ظرفيت‌ها براي ماندگاري بيشتر مسافران نشده است.

رئيس شوراي شهر شاهرود با اشاره به آب و هواي خوب اين شهر و عبور سالانه حدود 20 ميليون مسافر از آن در مسير تردد به مشهدالرضا (ع) خاطرنشان کرد: بسياري از جاذبه‌هاي اين شهر براي مردم شناسانده نشده است، در کنار آب و هواي خوب بايد جاذبه‌هايي هم براي ماندگاري مسافر در شهر ايجاد کرد.

سميعي با بيان اينکه انجام کارهاي تکراري جوابگوي نيل به اين هدف نيست، ياد آور شد: بحث نمادسازي شهر کمک بسيار خوبي به جذب گردشگر مي‌کند.

وي يادآور شد: بيش از 10 ميليارد ريال براي گل کاري، کاشت درخت و زيباسازي شهر در بهار 98 هزينه شد که به اندازه چندين سال گذشته بود.

رئيس شوراي شهر شاهرود با بيان اينکه براي جذب مسافر بايد کار از ورودي‌هاي شهر که از اهميت بسياري برخوردار است شروع شود، افزود: اگر به ورودي شهر از سمت طرود و اصفهان که از روي خط ريل راه‌‌آهن گذر مي‌کند، نگاهي انداخته شود، فضاي موجود زيبنده شاهرود نيست.

وي تصريح کرد: ابتدا بايد شهر را بسازيم و بعد جاذبه‌هاي آن با تبليغات گسترده به مردم معرفي شود.

رئيس شوراي شهر شاهرود، تعيين تکليف شهرک‌هاي فدک و کوثر را موضوعي مهم عنوان کرد و ادامه داد: مطالبه ما در اين حوزه جدي است اما هنوز با پيمانکارهاي ساخت و ساز قبلي مسکن مهر مشکل دارند و با آنها تسويه حساب نشده است.

سميعي خاطرنشان کرد: اين شهرک‌ها تا به امروز به صورت رسمي تحويل شهرداري نشده، اما برخي از خدمات ابتدايي مانند فضاسازي، رنگ آميزي جدول‌ها، لکه‌گيري آسفالت و بوستان در آنها ساخته شده است.

وي درباره ناوگان حمل و نقل شهري شاهرود هم گفت: ناوگان شهري فرسوده است، و اين ناوگان در گذشته خريداري شده ولي اکنون شهرداري با توجه به هزينه‌هاي بسيار بالاي آن قادر به جايگزين کردن نيست.

رئيس شوراي شهر شاهرود افزود: براي مديريت حمل و نقل درون شهري و روستاهاي اطراف شاهرود بايد ناوگان بروز‌رساني شود.

سميعي، کمبود نردبان بلند مرتبه آتشنشاني را يکي ديگر از مشکلات عنوان کرد و ادامه داد: متاسفانه در مواقع اضطراري و بحران شهرداري قادر به ارائه خدمات نيست.

وي گفت: با توجه به ضرورت فراهم شدن اين نردبان در زمان بحران، شهرداري در حال پيگيري موضوع است.


 اخبار  

نشست زيست محيطي معدن بوکسيت فقط

در شاهرود برگزار شود

شاهرود –خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

دبير شبکه سازمان‌هاي مردم‌نهاد محيط زيست استان سمنان گفت: در پي صدور دعوت‌نامه‌اي از سوي معدن بوکسيت تاش براي فعالان محيط زيست، سمن‌هاي استان خواستار برگزاري اين نشست در شاهرود هستند.

عبدالحسين برنجي با بيان اينکه معدن بوکسيت تاش در قله آب‌ساز و حيات‌بخش تاش شاهرود شش سال است که تخريب‌هاي مداوم خود را تحميل کرده و حال که زمزمه‌هاي عدم تمديد مجوز اين معدن به دليل تخريب محيط زيست و آلايندگي آب شاهرود به گوش مي‌رسد به فکر برگزاري نشست با سمن‌هاي محيط زيستي آن هم در تهران افتاده است، تاکيد کرد: ما خواستار برگزاري اين نشست در شاهرود هستيم.

وي افزود: بر‌اساس درخواست شرکت آلومينا مبني بر برگزاري جلسه‌اي براي گفتمان پيرامون مواضع تشکل‌هاي محيط زيستي استان سمنان در زمينه تخريب‌هاي ايجاد شده معدن بوکسيت تاش، موضع شبکه استان سمنان در تمام مسائل زيست محيطي بر گفتمان سازنده مبني بر مستندات و استدالات در راستاي توسعه پايدار و حفظ محيط زيست منطقه است.

دبير شبکه سازمان‌هاي مردم‌نهاد محيط زيست و منابع طبيعي استان سمنان، گفت: جمع‌بندي تشکل‌هاي زيست محيطي شاهرود و فعالان اين عرصه مبني بر برگزاري اين نشست در شاهرود همراه با بازديد از معدن تاش و حضور ناظران بي‌طرف بر مذاکرات است لذا از شبکه ملي درخواست شده است تا جلسه دوم در شهرستان برگزار شود.

برنجي بيان کرد: حضور ناظران دولتي از جمله نمايندگان فرماندار، امام‌جمعه، نماينده و ارگان‌هاي مسئول در اين نشست لازم بوده تا جمع‌بندي مذاکرات بين شرکت آلومينا و تشکل‌ها خروجي مؤثر و شفافي براي منطقه در پي داشته باشد.

وي افزود: ضمن تشکر از شبکه ملي که دلسوزانه حامي مواضع شبکه استان سمنان در مورد معدن بوکسيت تاش است آمادگي براي برگزاري نشست در شاهرود اعلام مي‌شود همچنين شبکه سازمان‌هاي مردم‌نهاد محيط زيست و منابع طبيعي استان سمنان آمادگي خود را براي شفاف‌سازي معظلات معدن بوکسيت براي تمام مسئولان و مقامات به صورت رسمي اعلام مي‌کند و بر پيگيري اين موضع تشکل‌ها قاطعانه خواهد ايستاد.

رئيس شبکه دامپزشکي:

بيماري تب کريمه در شاهرود وجود ندارد

شاهرود –خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس شبکه دامپزشکي شهرستان شاهرود گفت: با نظارت، کنترل و آموزش‌هاي مستمر از ابتداي سال 98 تاکنون موردي از بيماري تب خونريزي‌دهنده کريمه در شهرستان شاهرود گزارش نشد.

مجتبي گلي افزود: هفت تيم کارشناسي روزانه در مناطق مختلف شاهرود و چهار پست دامپزشکي مستقر در بسطام، بيارجمند، طرود، و خارتوران اقدام‌هاي کنترل، نظارت، بازرسي، واکسيناسيون و سم پاشي دام و دامداري‌ها را انجام مي‌دهند.

گلي با بيان اينکه هشت هزار ليتر سم ضد کنه از ابتداي سال 98 بين دامداران شاهرود توزيع شده است، تاکيد کرد: استفاده از حمام ضد کنه براي دام‌ها، سم پاشي آغل‌ها و سامان دهي کشتار در روستاهاي دوردست در اين شهرستان از جمله برخي اقدامات انجام شده در اين راستا است.

وي ادامه داد: در مناطق محروم و دور افتاده اين شهرستان نيز با همکاري جهاد کشاورزي 12 کارگاه و کلاس آموزشي براي دامداران برگزار شده است و اين امر به صورت مستمر ادامه دارد.

رئيس شبکه دامپزشکي شهرستان شاهرود گفت: دامداري‌هاي نزديک شهر شاهرود با کنترل و بازرسي کارشناسان اين اداره ملزم به کشتار دام‌هاي خود در کشتارگاه شاهرود هستند و در مناطق دور افتاده مکان‌هاي مناسب براي اين امر اختصاص يافته است.

گلي با اشاره به اينکه با بازرسي و اقدامات مناسب نواقص موجود در کشتارگاه بسطام نيز رفع شده است، تاکيد کرد: سه تيم کارشناسي و بازرسي همه روزه در سطح شهر شاهرود از قصابي‌ها و دامداري‌ها کنترل و بازديد مي‌کنند. رئيس شبکه دامپزشکي شهرستان شاهرود گفت: مردم با خيال آسوده از لاشه داراي مهر بهداشتي شبکه دامپزشکي استفاده کنند و چنان چه در قصابي و يا هر مکان ديگري لاشه‌اي بدون مهر و تاييديه بهداشتي يافتند، به دامپزشکي گزارش دهند تا اقدام لازم صورت پذيرد.

وي افزود: تلفن 32392096 شبکه دامپزشکي شاهرود در تمام طول شبانه روز آماده دريافت گزارش‌ها، نظرات، پيشنهادات و شکايات مردم است تا در همان ساعت موارد بررسي و تيم کارشناسي به مکان‌هاي اعلام شده اعزام شوند.