تاریخ 1398/03/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5058 برو جستجو جستجوی پیشرفته   معاون اول رئيس جمهور در ديدار از کارخانه واگن سازي تهران:
 در شرايط تحريم، از دل محدوديت‌ها فرصت خلق مي‌کنيم  

معاون اول رئيس جمهور روز گذشته با حضور در کارخانه واگن‌سازي تهران از بخش‌هاي مختلف اين مجموعه صنعتي بازديد کرد و با توضيحات مسئولان شهرداري تهران و مديران کارخانه، از جزئيات فعاليت‌هاي اين کارخانه مطلع شد. رضا رحماني وزير صنعت، معدن و تجارت، انوشيروان محسني بندپي استاندار تهران، محسن‌هاشمي رئيس شوراي‌ اسلامي شهر تهران، پيروز حناچي شهردار تهران و مصطفي کواکبيان نماينده مردم تهران در اين بازديد حضور داشتند.

اسحاق جهانگيري پس از بازديد از کارخانه واگن‌سازي تهران در جلسه‌اي که با حضور وزير صمت، رئيس شوراي شهر، شهردار و استاندار تهران به منظور بررسي راههاي کمک دولت به توسعه فعاليتهاي اين کارخانه و توسعه قطار شهري، برگزار شده بود، گفت: درست است که با شرايط تحريم مواجه هستيم اما هنر مديريت اين است که از دل محدوديت‌ها فرصت خلق کند.معاون اول رئيس با اشاره به اين که فرصت‌هاي زيادي در کشور داريم که اگر به درستي از آنها استفاده کنيم مي‌توانيم از دل همين شرايط سخت کارهاي ماندگاري براي کشور انجام دهيم، افزود: امروز توانمندي‌هاي خوبي در کشور شکل گرفته است و شاهکارهاي مهندسي در گوشه و کنار اين سرزمين قابل مشاهده است و کوچک انگاشتن يا ناديده گرفتن آنها ظلم به کشور است.جهانگيري اظهار داشت: در شرايط جنگ اقتصادي و فشار همه جانبه دشمن نبايد مسئولاني را که به دنبال بهره‌گيري حداکثري از توانمندي‌هاي داخل کشور هستند علاوه بر مقابله با دشمن خارجي، در جبهه‌هاي مختلف داخلي نيز درگير کنيم و فضا را براي ابتکار عمل آنان محدود کرده و ناامني کاري برايشان ايجاد کنيم.وي ادامه داد: امروز وزير نفت و کارکنان اين وزارتخانه در خط مقدم مقابله در جنگ اقتصادي تمام عيار قرار دارند و بايد براي تلاش‌هايشان احساس آرامش داشته باشند تا بتوانند حتي يک بشکه بيشتر نفت توليد و صادر کنند.معاون اول رئيس جمهور با بيان اين که بايد فضا را براي فعاليت‌هاي سازنده در مسير مقابله با تحريم‌ها آرام و امن کنيم، تصريح کرد: يا بايد در برابر مردم و ملت ايران سر تعظيم فرود بياوريم تا همه ظرفيت‌ها را در جبهه مقابله با جنگ اقتصادي پاي کار بياوريم يا اين که در برابر دشمنان سر تعظيم فرود بياوريم. هر عقل سليمي تأييد مي‌کند که کار منطقي تعظيم و تکريم در برابر مردم خودمان است.

معاون اول رئيس جمهور در ادامه سخنانش تصريح کرد: يکي ديگر از محورهاي مهم مورد توجه دولت‌هاي يازدهم و دوازدهم درعرصه حمل و نقل عمومي توسعه ريلي بوده است که خوب هم پيش رفته است و امروز تعداد زيادي از استان‌هاي کشور به شبکه ريلي سراسري متصل شده‌اند. حمل و نقل عمومي حومه‌اي نيز مورد توجه جدي دولت قرار دارد و توسعه قطار شهري در تهران و هشت کلانشهر ديگر نيز از موضوعات مورد توجه در دولت‌هاي يازدهم و دوازدهم بوده که در حد توان به حل مشکلات و توسعه آنها کمک شده است.

جهانگيري با بيان اين که جمعيت ده ميليوني تهران موضوعي است که حتي در صورت جدي شدن موضوع انتقال پايتخت نمي‌توان از آن چشم پوشي کرد، خاطرنشان کرد: توسعه قطار شهري در کلانشهرها و به خصوص تهران به طورخاص مورد توجه دولت بوده است و پس از برجام يکي از موضوعات اولويت دار براي جذب منابع خارجي قلمداد شد.

رضا رحماني وزير صمت نيز در اين جلسه با بيان اين که تا سال 1400 حداقل به 40 هزار دستگاه واگن جديد نياز داريم گفت: بايد نظام بانکي به طور کامل پاي کار آمده و همه ظرفيت‌هاي کشور بسيج شوند تا از عرصه‌هايي مثل صنعت ساخت واگن براي رونق توليد بيشترين بهره را ببريم.

محسن‌هاشمي رئيس شوراي شهر تهران نيز در سخناني با تشکر از دکتر جهانگيري که در زمان تصدي خود در وزارت صنايع و معادن در دولت اصلاحات مجوز اوليه ساخت کارخانه واگن‌سازي تهران را صادر کرد اظهار داشت: اگر دولت از چنين مجموعه‌هايي حمايت کند ظرفيت براي افزايش توليد و تبديل کارخانه‌هايي مثل واگن سازي تهران به يک برند ملي وجود دارد.پيروز حناچي با اشاره به اينکه کارخانه واگن سازي تهران 70 درصد واگن‌هاي متروي تهران را تامين مي‌کند، اظهار کرد: 36 تا 40 درصد از اين تعداد واگن، داخلي است و تلاش مي‌شود ميزان توليدات داخلي افزايش يابد. امروز نيز به مناسبت ترخيص 70 واگني که در گمرک مانده بود، 3 قطار آماده به ناوگان شبکه شهري پايتخت الحاق مي‌شود.

وي با بيان اينکه برنامه‌ ما اين است که هر ماه يک قطار به ناوگان حمل و نقل عمومي اضافه کنيم، گفت: نقطه بحراني ما تعداد قطارها است.

شهردار تهران با اظهار اميدواري نسبت به اينکه با حمايت‌هايي که صورت مي‌گيرد کارخانه واگن سازي تهران بتواند به حداکثر بهره‌وري برسد، عنوان کرد: در حال حاضر اين کارخانه قطار موردنياز برخي از کلانشهرهاي ديگر را نيز تامين مي‌کند و بدون شک يکي از مصاديق رونق توليد شمرده مي‌شود.

وي با اشاره به اينکه براي رساندن سرفاصله قطارها به 2 دقيقه به 2000واگن نياز داريم، افزود: به‌طور معمول واگن‌ها به شکل سي‌کي‌دي وارد کشور مي‌شوند؛ ميزان توليد داخل نيز حدود 30 تا 40 درصد است و تلاش مي‌کنيم اين ميزان افزايش يابد. در حال حاضر ظرفيت کارخانه واگن سازي تهران کم تر از 30 درصد است که اميدواريم توسعه يابد؛ اصلي‌ترين مشکل براي رسيدن به اين هدف نيز محدوديت مالي است.انوشيروان محسني بندپي استاندار تهران نيز در اين ديدار اعلام کرد : براساس برنامه ريزهاي دولت از سال 95 تا اواسط سال 99 در حدود 630 واگن به سيستم ريلي داخل شهري پايتخت اضافه مي‌شود که در حال حاضر تعدادي از اين واگن‌ها تحويل مترو تهران شده است.

استاندار تهران اضافه کرد: امروز بزرگترين مشکل بخش واگن سازي مترو کمبود نقدينگي و تأمين منابع مالي است که بايد با برنامه ريزي دقيق و مدون مشکلات مالي اين بخش برطرف شود.

وي بيان کرد: کارخانه واگن سازي تهران نبايد فقط با 33 درصد ظرفيت توليد داشته باشد و بايستي مشکلات مالي اين کارخانه مادر حل تا اين صنعت رونق يابد.


 ظريف:
 تنها راه کاهش تنش در منطقه توقف جنگ اقتصادي است 

وزير امور خارجه گفت: تنها راه کاهش تنش توقف جنگ اقتصادي است. نمي‌شود توقع داشت جنگ اقتصادي عليه مردم عادي ايران در جريان باشد و کساني که اين جنگ را به راه انداخته اند يا از آن حمايت مي‌کنند، در امان باشند.

«محمدجواد ظريف» ظهر امروز - دوشنبه - در نشست خبري مشترک که به همراه هايکو ماس همتاي آلماني وي برگزار شد، ضمن خوشامد گويي به دوست قديمي خود وزير خارجه آلمان و هيأت همراه اظهارداشت: ايران، آلمان و اتحاديه اروپا هدف مشترکي دارند و آن، حفظ برجام، جلوگيري از تنش و درگيري در منطقه و برخوداري مردم ايران از مزاياي توافق هسته‌اي است.

وزير امور خارجه با بيان اينکه آمريکا اعلام جنگ اقتصادي عليه ايران کرده است، اظهار داشت: اين جنگ بسيار براي منطقه و جهان و نظم بين‌المللي خطرناک است. اقداماتي که ايالات متحده پس از خروج از برجام انجام داده، هدف قرار دادن مردم ايران است که قرار بود بيش از هر کس ديگري از اين توافق منفعت ببرند.

رئيس دستگاه ديپلماسي خاطرنشان کرد: جمهوري اسلامي ايران ثابت کرده که به تعهدات خود پايبند است و 15 گزارش آژانس بين المللي انرژي اتمي اين مسئله را ثابت کرده است. اما ايران موظف است به همان ميزان که به تعهداتش پايبند است از حقوق مردم ايران دفاع کند. يکي از اين حقوق همان مسأله‌اي که درماده 36 برجام به رسميت شناخته شده است.

اقدامات ايران منطبق با حقوق شناخته شده در ماده 36 برجام است

وزير امور خارجه يادآور شد: اقدامات جديد ايران کاملاً منطبق با حقوق شناخته‌شده در ماده 36 برجام است. ما آمادگي داريم اين اقدامات را برحسب اقدامات عملي شرکاي برجام ادامه بدهيم و برخي را متوقف کرده يا بازگشت دهيم.

ظريف با بيان اينکه ما امروز فرصت داشتيم درخصوص مسائل منطقه‌اي و بين‌المللي گفت‌وگو کرده و ديدگاه‌هاي خودمان را به صراحت مطرح کنيم، خاطرنشان کرد: اميدواريم تلاش‌هاي دوستان ما در آلمان و ساير شرکاي ما در 1+4 براي حفظ برجام به نتيجه برسد و حتماً ما نيز در اين تلاش‌ها با آنها همکاري مي‌کنيم.

محمد جواد ظريف در پاسخ به سوال خبرنگار بيلد مبني بر اينکه خيلي از توافقات بين المللي با ايران منوط به نگاه ايران به اسرائيل است در حالي که شما مي‌گوئيد اسرائيل بايد نابود شود، نگاه شما به اسرائيل چگونه است؟ گفت: مشکل خاورميانه، سياست‌هاي تجاوزکارانه رژيم صهيونيستي و حمايت بدون حد و مرز آمريکا از اين جنايت‌ها است. مشکل اين است که برخلاف همه قواعد حقوق بين‌الملل اشغال قدس شريف و بلندي‌هاي جولان به رسميت شناخته شده و سياست‌هاي ضد حقوق بشري رژيم صهيونيستي عليه مردم فلسطين فراموش شده است.

وي افزود: مشکل منطقه ما اين است که آمريکا تلاش کرده با يک جنايت جديد به نام معامله قرن حقوق مردم فلسطين را زيرپا بگذارد. اينها است که موجب مشکل در منطقه ما شده است. شما بايد از رژيمي سوال کنيد که داراي بمب هسته‌اي است. نتانياهو در کنار نيروگاه دي‌مونا که بمب هسته‌اي مي‌سازد، مي‌ايستد و مي‌گويد ما ايران را نابود خواهيم کرد و او بايد به سوال پاسخ دهد.

رئيس دستگاه ديپلماسي با تاکيد بر اينکه هيچکس نمي‌تواند عليه مردم ما اقدامي بکند مگر اينکه پاسخ قاطعي دريافت کند، گفت: ما شروع‌کننده هيچ جنگي نبوده‌ايم و نخواهيم بود اما اگر کسي بخواهد جنگ را عليه ما شروع کند، آن کشور پايان دهنده جنگ نخواهد بود.

وي همچنين در پاسخ به سوال ديگري درباره حقوق همجنس گرايان در ايران اظهارداشت: جامعه ما داراي اصول اخلاقي است که مردم براساس آن به حيات خود ادامه مي‌دهند. اصول اخلاقي و مقررات قانوني ما حاکم بر رفتار افراد در اماکن عمومي بوده و رعايت قانون و اخلاق عمومي ضروري است.

خواسته ايران صرفاً اجراي برجام است

ظريف همچنين در پاسخ به سوال ايرنا مبني بر انتظارات ايران از آلمان در زمينه تداوم همکاري شرکت‌هاي ايراني و آلماني گفت: من در ملاقات به دوست و همکارم گفتم که خواسته ايران صرفاً اجراي برجام است. توجه دوستان اروپايي را به مواد يک تا سه ضميمه دوم برجام و همينطور بيانيه‌هاي کميسيون مشترک در سطح وزرا و مديران سياسي جلب کردم که بعد از خروج آمريکا از توافق هسته‌اي صادر شده است.

وزير امور خارجه همچنين در پاسخ به سوال خبرنگار اشپيگل مبني بر خواسته اروپا و آمريکا براي مذاکره درباره توان موشکي و فعاليت‌هاي منطقه‌اي ايران گفت: در مورد بحث‌هايي که آمريکا و اروپا مطرح مي‌کنند دو نکته وجود دارد؛ اول اينکه ما توافقي داريم که حاصل دو سال مذاکره فشرده و 12 سال کار ديپلماتيک است. آيا اين توافق را اجرا کردند که تقاضاي مذاکره در خصوص موضوعات ديگر را دارند؟

وي تصريح کرد: آنها نخست بايد نشان دهند که توافق کردن با آمريکا فايده دارد بعد درخواست مذاکره ديگر را بدهند.

وزير امور خارجه افزود: موضوع دوم اين است که چه کسي باعث بي‌ثباتي در منطقه است. آيا ما بوديم که به صدام سلاح داديم؟ آيا ما بوديم که از القاعده حمايت کرديم؟ آيا ما بوديم که نخست‌وزير لبنان را زنداني کرديم؟ آيا ما بوديم که هر روز غيرنظاميان يمن را بمباران مي‌کنيم؟ آيا ما از داعش و جبهه النصره در سوريه حمايت کرديم يا آنکه سلاح‌هاي آمريکايي بود که از طريق عربستان به آنها داده شد؟

اگر قرار است درباره رفتار تنش آفرين در منطقه صحبت شود ديگران هستند که بايد پاسخ دهند

رئيس دستگاه ديپلماسي ادامه داد: آيا ما مناطق اشغالي ديگران به ديگران بخشيديم؟ قدس و جولان را ما بخشيديم؟ آيا ما در ليبي و سودان شر به پا مي‌کنيم؟ اگر قرار باشد درباره رفتار تنش آفرين در منطقه صحبت شود ديگران هستند که بايد به سوالات پاسخ دهند. ضمناً ما يک تفاوت ديگر هم با ديگران داريم. ما هفت هزار سال است که در اين منطقه هستيم. ديگران از کجا آمدند؟

وزير خارجه همچنين درباره اظهارات همتاي آلماني خود مبني بر تلاش‌هاي اين کشور براي کاهش تنش در خاورميانه هم گفت: ما امروز گفت و گوي خوبي با آقاي ماس درباره نحوه کاهش تنش در منطقه داشتيم. گفت و گوهاي منطقه‌اي پيشنهاد هميشگي ايران به همسايگانش بوده و خوشحاليم که آقاي ماس به عنوان وزير امور خارجه آلمان از آن حمايت مي‌کند.

ظريف اضافه کرد: همواره به همسايگان خود اعلام کرده‌ايم که آماده مذاکره هستيم و پيشنهاد ما براي ايجاد مجمع گفت‌وگوهاي منطقه‌اي هميشه روي ميز است.

وي با بيان اينکه تنش جديد در منطقه نتيجه جنگ اقتصادي آمريکا عليه ايران است گفت: ترامپ اعلام کرده است ما در جنگ با ايران قرار داريم، اظهارداشت: تنها راه کاهش تنش توقف جنگ اقتصادي است نمي‌شود توقع داشت جنگ اقتصادي عليه مردم عادي ايران در جريان باشد و کساني که اين جنگ را به راه انداخته‌اند يا از آن حمايت مي‌کنند در امان باشند.رئيس دستگاه ديپلماسي تصريح کرد: ما معتقديم آلمان و اتحاديه اروپا مي‌توانند نقش مهمي در پايان دادن به جنگ اقتصادي ايفا کنند و از اين تلاش و نقش آنها استقبال مي‌کنيم. وزير امور خارجه در حاشيه اين کنفرانس خبري در پاسخ به سوال خبرنگار بلومبرگ در ارتباط با اهداف سفر شينزو آبه به تهران و برخي از مطالب مطرح شده در اين زمينه، اظهار کرد: آقاي شينزو آبه به عنوان نخست وزير ژاپن و نماينده اين کشور به ايران مي‌آيد.

وي افزود: دهه‌هاست که تعامل دوستانه‌اي بين دو کشور ايران و ژاپن وجود دارد، انتظار داريم در جريان سفر آقاي شينزو آبه به تهران مذاکرات خوبي بين مقامات دو کشور در ارتباط با موضوعات مختلف از جمله مسائل اقتصادي صورت بگيرد.


 وزير خارجه آلمان:
  تلاش مي‌کنيم برجام ادامه يابد 

وزير خارجه آلمان ديروز با رئيس جمهوري و وزير امورخارجه کشورمان ديدارهاي سازنده اي داشت.

گفتني است که هايکو ماس بعد از ظهر ديروز (دوشنبه) در نشست خبري مشترک با وزير امور خارجه ايران با قدرداني از محمدجواد ظريف به دليل استقبال از وي و هيأت همراه اظهارداشت: مهم است که گفت‌وگوهاي ايران و آلمان در شرايط کنوني انجام شده و تبادل صريح نظرات صورت بگيرد. ما در منطقه‌اي حضور داريم که شرايط حساس و جدي دارد و فکر نمي‌کنم افزايش تنش و رسيدن به مراحل نظامي در راستاي منافع هيچ کسي باشد. به همين خاطر لازم است از رسيدن به اين شرايط جلوگيري کنيم.

وي با اشاره به گفت و گوهاي اخير خود در عراق، اردن و امارات اظهارداشت: هيچکس خواهان افزايش تنش‌ها نبود و اين پيامي بود که من امروز مي‌خواستم به تهران از منطقه به شما انتقال دهم.

وزير خارجه آلمان اضافه کرد: ما امروز صحبت‌هاي فشرده‌اي درخصوص برجام و نحوه ادامه آن داشيم. موضع سه کشور اروپايي حمايت از برجام است. البته نمي‌توانيم معجزه‌اي داشته باشيم ولي تلاش مي‌کنيمبرجام را حفظ کنيم و در اين چارچوب تلاش مي‌کنيم اينستکس را هم در قالب سه کشور اروپايي و هم فراتر از آن راه‌اندازي و اجرايي کنيم.

ماس با بيان اينکه درخصوص موضوعات منطقه‌اي از جمله سوريه و يمن صحبت کرديم، تصريح کرد: آلمان معتقد است که از طريق سازمان ملل متحد اين مسائل حل مي‌شود. مسائل راه‌حل سياسي دارند و نه راه‌حل نظامي. بنابراين علاقه‌منديم با ايران در اين باره صحبت کنيم زيرا ايران نفوذ بسياري در منطقه دارد و از آن استفاده مي‌کند و به همين خاطر با ايران رايزني مي‌کنيم و در اين چارچوب به سود همه است که درگيري‌ها و جنگ متوقف شود.

وي در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه بيلد آلمان درباره رويکرد آلمان نسبت به اسرائيل هم خاطرنشان کرد: اين مسئوليتي است که ما به گردن داريم. حمايت از اسرائيل و دوستي نزديک با آنها قابل بحث نيست. اين مساله جزو اصول و باورهاي حکومتي جمهوري فدرال آلمان است و قابل تغيير هم نيست و اين مسئوليتي است که تاريخ به ما داده است. من اين اصل را در تهران نيز عوض نمي‌کنم.

عدم تحقق چشم انداز اقتصادي ايران

وزير خارجه آلمان همچنين در پاسخ به سوال خبرنگار سياسي ايرنا در مورد همکاري‌هاي شرکت‌هاي ايراني و آلماني در پي تحريم‌هاي آمريکا و اقدامات عملي برلين براي تداوم اين همکاري‌ها گفت: آلمان همچنان از برجام حمايت مي‌کند. ما معقتديم که رسيدن به برجام کار درستي بوده است. همچنين اين موضوع که ايران خواهان دريافت حقوق خود در چارچوب برجام است تا بتواند از منافع آن استفاده کند، را به رسميت مي‌شناسيم.

ماس ادامه داد: خروج آمريکا از برجام موجب شد تا منافع اقتصادي پيش بيني شده ايران محقق نشود. اما ما تلاش مي‌کنيم تا امکان تجارت و رشد اقتصادي را براي ايران فراهم کنيم. در اين رابطه، ابزار مالي اي به نام اينستکس راه اندازي شده که از طريق آن سعي مي‌کنيم تبادلات مالي امکان پذير باشد و شرکت‌هاي اروپايي بتوانند فعاليت کنند و ايران هم بتواند از منافع برجام استفاده کند.

وي در پاسخ به سوال خبرنگار اشپيگل درباره مهلت 60 روزه ايران به اروپا اظهارداشت: من در سفري که چند روز گذشته به منطقه داشتم به اين نتيجه رسيدم که علاوه بر تأثيرگذاري کشورهاي فرامنطقه‌اي، کشورهاي اين منطقه نيز بايد با هم صحبت کنند. آلمان از هر فرمتي براي انجام گفت وگو ميان کشورهاي منطقه حمايت مي‌کند. اين تاثيرپذيري تنها از خارج نيست بلکه کشورهاي منطقه براي حل و فصل مسائل منطقه بايد راه حل‌هايي را پيدا کنند.

اين ديپلمات آلماني با بيان اينکه ما در جلسه امروز در مورد برجام صحبت کرديم، عنوان کرد: در اين جلسه انتظارات خود را مطرح کرديم و اقداماتي که طي هفته آينده انجام مي‌شود را تشريح کرديم. اميدواريم به گفت‌وگوي‌هاي جايگزين براي پس از برجام نيازي نباشد و همه به تعهدات خود عمل کنند.

تلاش اروپا براي حفظ برجام

ماس يادآور شد: اتحاديه اروپا تلاش مي‌کند خلأ خروج آمريکا از توافق هسته‌اي را جبران کند و اين مسئله منجر به حفظ برجام شود البته مسئله‌اي که نمي‌خواهيم بپذيريم اين است که کسي مدعي شود اگر طرف مقابل تعهداتش را کامل اجرا نمي‌کند، ما هم کامل اجرا نمي‌کنيم

وي افزود: آژانس بين‌المللي انرژي اتمي روند اجراي برجام را بررسي مي‌کند و نتايج را گزارش مي‌دهد.

خبرنگار پايگاه خبري ديپلماسي ايراني درباره ادعاي وزير امور خارجه آلمان مبني بر حمايت از کاهش تنش‌ها در خاورميانه در حالي که اين کشور همچنان در حال فروش سلاح به کشورهاي متخاصم است، از ماس سوال کرد و وزير خارج] المان پاسخ داد: در حال حاضر در سوريه و يمن جنگ وجود دارد ولي اينجا (ايران) جنگ نيست. ما تلاش مي‌کنيم تا جنگ ديگري ايجاد نشود. تنش در منطقه خطرناک است و ممکن است بر اثر يک اتفاق، مکانيزم و زنجيره‌اي از رويدادها رخ داده و شرايط از کنترل خارج شود.

وزير خارجه آلمان اضافه کرد: کشورهاي منطقه و کشورهاي فرامنطقه بايد تلاش خود را بکنند و جلوي جنگ را بگيرند. آلمان عضو شوراي امنيت سازمان ملل است و تلاش مي‌کنيم از اين امر جلوگيري کنيم.

ماس با اشاره به ديداري که با همتايان خود در استکهلم در آينده نزديک خواهد داشت، بيان کرد: درباره نتايج اين ديدار با همتايانم گفت‌وگو خواهم داشت و هم‌چنين قرار است با مقامات اردني نيز گفت‌وگو کنم.

پاسخ مبهم

گفت که اين کشور از کاهش تنش در خاورميانه حمايت مي‌کند و در اين چارچوب براي جلوگيري از تنش جديد و کاهش تنش‌ها تلاش خواهد کرد.

اظهارات اين ديپلمات آلماني موجب شد که خبرنگار ديپلماسي ايراني از وزير خارجه آلمان بپرسد که چگونه اين کشور از کاهش تنش‌ها در خاورميانه تلاش مي‌کند در حالي که آلمان همچنان در حال فروش تسليحات به کشورهاي منطقه از جمله عربستان سعودي است و در گذشته نيز براي حمله به ايران، به صدام تسليحات شيميايي فروخته است.

اين سوال اما با پاسخ مبهم و متفاوت وزير امور خارجه آلمان روبه رو شد به گونه‌اي که مي‌توان از طفره رفتن هايکو ماس به اين سوال سخن گفت.

وي در پاسخ به سوال خبرنگار ايراني گفت: در حال حاضر در سوريه و يمن جنگ وجود دارد ولي اينجا (ايران) جنگ نيست. ما تلاش مي‌کنيم تا جنگ ديگري ايجاد نشود. تنش در منطقه خطرناک است و ممکن است بر اثر يک اتفاق، مکانيزم و زنجيره‌اي از رويدادها رخ داده و شرايط از کنترل خارج شود.

وزير خارجه آلمان اضافه کرد: کشورهاي منطقه و کشورهاي فرامنطقه بايد تلاش خود را بکنند و جلوي جنگ را بگيرند. آلمان عضو شوراي امنيت سازمان ملل است و تلاش داريم که از اين امر جلوگيري کنيم.

ماس با اشاره به ديداري که با همتايان خود در استکهلم در آينده نزديک خواهد داشت، گفت: درباره نتايج اين ديدار با همتايانم گفت‌وگو خواهم داشت و هم‌چنين قرار است با مقامات اردني نيز
گفت‌وگو کنم.


 درخواست ترامپ براي گفتگو به چه منظوري است؟  
نويسنده : سيدحسين موسويان

نيت ژاپن در موضوع ميانجيگري بين امريکا و ايران، خيرخواهانه و در راستاي مصالح جامعه جهاني است. در بين قدرت‌هاي جهاني، ژاپن نزديک‌ترين متحد جهاني امريکا است که روابطي با ايران براساس احترام متقابل، منافع مشترک، عدم مداخله و همکاري سازنده دارد لذا از وزن مناسب براي اين مأموريت برخوردار است.

عدم موفقيت کشورهاي مختلف در ميانجيگري بين امريکا و ايران، علامت خوبي نيست زيرا به معني تشديد روند خصومت است. تضميني هم وجود ندارد که نخست وزير ژاپن در اين مأموريت موفق شود زيرا ايران شرط مذاکره را بازگشت امريکا به برجام اعلام کرده است. بازگشت خشک و خالي ترامپ به برجام هم يک خودکشي سياسي و رسوايي بزرگ داخلي و بين‌المللي است و لذا شانسي ندارد.

سادگي است که درخواست ترامپ براي گفت‌وگو با ايران را عقب‌نشيني تلقي کنيم. ترامپ از روز اول پيشنهاد گفت‌وگوي مستقيم و بدون پيش شرط را مطرح کرده و همزمان با رد آن توسط تهران نيز بر ابعاد فشارها و تحريم‌ها افزوده است به طوري که سياست فشار حداکثري او منجر به فشارهايي بر دولت فعلي ايران شده که بعد از انقلاب اسلامي در سال 57 سابقه نداشته است. «تشديد فشار» و «تکرار پيشنهاد مذاکره»، يک برنامه و استراتژي حساب شده عليه ايران است.

موفقيت نخست وزير ژاپن به عوامل مختلفي بستگي دارد:

ايران هميشه بر اصول احترام متقابل، عدم مداخله، احترام به حاکميت ملي و تماميت ارضي اصرار داشته است. اين اصول منشور سازمان ملل نيز هست که اعضا موظف به رعايت آن در روابط دوجانبه هستند. اين اصول کلان مقبول جامعه جهاني است که امريکا هم در روابط با ايران بايد به آنها گردن نهد.

راهکارهايي که ابعاد چندجانبه داشته باشد شانس بالاتري نسبت به دوجانبه دارد. براي مثال موضوع امنيت خليج فارس و صدور انرژي خليج فارس براي ژاپن حياتي است. نخست وزير ژاپن مي‌تواند ليست گسترده‌اي از همکاري‌هاي جمعي بين کشورهاي خليج فارس روي ميز امريکا، ايران، کشورهاي منطقه و قدرت‌هاي جهاني و شوراي امنيت سازمان ملل بگذارد. اين ابتکار در چارچوب بند 8 قطعنامه 598 شوراي امنيت سازمان ملل خواهد بود که مي‌تواند تنش‌هاي ايران و امريکا را مهار، روند خصومت‌هاي عربستان سعودي و ايران را متوقف، خطر جنگ را مرتفع و مسير همکاري منطقه‌اي براي حل بحران‌هاي جاري خاورميانه را هموار کند. ضمن اينکه با استقبال ساير قدرت‌هاي جهاني همچون چين، اروپا، روسيه و هند قرار خواهد گرفت.

ترامپ بايد بتواند نيروهاي افراطي جنگ طلب امريکا را از دايره تصميم‌گيري در موضوع ايران، خارج کند در غير اين صورت مانع تلاش‌هاي او خواهند شد. ترامپ از مداخله اسرائيل و جبهه عربي به سرکردگي عربستان و امارات در روابط با ايران ممانعت کند و اجازه ندهد که آنها براي کاخ سفيد تصميم‌سازي کنند. امريکا ابتدا روند تشديد تحريم‌ها و مزاحمت براي کشورهاي جهان در کار اقتصادي به ويژه صادرات نفت و روابط مالي و بانکي را متوقف کند و متناسب با پيشرفت، آمادگي بازگشت تدريجي به برجام را داشته باشد. در صورت تحقق پنج عامل فوق، تهران هم آمادگي براي مهار تشديد خصومت با امريکا و ورود به يک روند مسالمت‌آميز را داشته باشد.

راه‌حل نهايي بايد بتواند هم براي تهران و هم براي ترامپ آبرومندانه و برد- برد باشد چون بعيد است هر يک از دو طرف تن به تسليم محض بدهند.


 اخبار 

کواکبيان در تذکر شفاهي:

وزارت نفت سهم مترو را از بهينه‌سازي مصرف سوخت پرداخت کند

سخنگوي دولت درباره شبهات مربوط به استعفاي وزير آموزش و پرورش توضيح دهد

چرا برخي‌ رسانه‌ها به جاي استقبال از سفر نخست‌وزير ژاپن مردم را مايوس مي‌کنند؟

دکتر مصطفي کواکبيان در صحن علني مجلس ضمن تبريک انتخاب دکتر علي ربيعي به عنوان سخنگوي دولت گفت: از ايشان مي‌خواهيم که به بعضي القائاتي که انجام مي‌شود پاسخ بدهند چون بالاخره سخنگو بايد مرتب با خبرنگاران تماس داشته و پاسخگو باشند.

رئيس فراکسيون ديپلماسي و منافع ملي مجلس افزود: به طور نمونه، الان برخي رسانه‌ها القا مي‌کنند که پذيرش استعفاي آقاي بطحايي به معناي بي اعتنايي دولت به خواسته فرهنگيان عزيز است؛ در حاليکه سخنگوي دولت بايد توضيح بدهند که طرح رتبه‌بندي و ساير مطالبات فرهنگيان انشاءالله به موقع بايد انجام شود.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در بخش ديگري از تذکر خود با اشاره به سفر نخست وزير ژاپن به ايران، خاطرنشان کرد: برخي رسانه‌ها به گونه‌اي جلوه مي‌دهند که گويا ما دنبالشان بوديم و مي‌خواهيم فقط ميانجي گري باشد. نه؛ در حاليکه براي اولين بار پس از پيروزي انقلاب بالاترين مقام رسمي ژاپن مي‌خواهد به ايران سفر کند. اينقدر مردم را مايوس نکنند.

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي در خاتمه گفت: يک نکته هم درخصوص وزير محترم نفت که اين روزها هجمه به ايشان هم زياد است، بگويم. من به عنوان نماينده مردم شريف تهران تذکر مي‌دهم که ما امروز از واگن‌سازي بازديد داشتيم، در آنجا مطرح شد که سهم مترو بابت بهينه‌سازي مصرف سوخت متاسفانه توسط وزارت نفت پرداخت نمي‌شود که اگر پرداخت شود، حمل و نقل عمومي که مشکل اصلي مردم تهران است، به خوبي حل مي‌شود.

نامه 152 نفر از نمايندگان به رئيس‌جمهور در خصوص افزايش حقوق کارمندان و بازنشستگان

يک عضو هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي‌نامه 152 نفر از نمايندگان به رئيس جمهور در در خصوص افزايش حقوق کارمندان و بازنشستگان قرائت کرد. به گزارش ايسنا، اين نامه که توسط علي اصغر يوسف‌نژاد قرائت شد به شرح ذيل است:

جناب دکتر روحاني رياست محترم جمهور اسلامي ايران سلام عليکم

همان طوري که استحضار داريد مجلس شوراي اسلامي در تبصره 12 قانون بودجه سال 98 دولت را مکلف کرد که کليه کارکنان کشوري و لشکري شاغل و بازنشسته به ميزان 400 هزار تومان و تا 10 درصد حقوق آنها افزايش پيدا کنند که قانوني اين بود که به هر ميزان حقوق بيشتر باشد افزايش پايين‌تر اعمال شود. متأسفانه در اجراي اين مصوبه منويات مجلس که بر مبناي عدالت در پرداخت بود کاملاً وارونه اجرا شده است؛ به شکلي که کمترين حقوق 12.5 درصد و حقوق 20 ميليوني 16 درصد در نظر گرفته شده است.

خواهشمند است دستور فرماييد با توجه به اعتراضات عمومي، اقدام مقتضي در رابطه با اجراي دقيق قانون اعمال گردد.