تاریخ 1398/03/13 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5054 برو جستجو جستجوی پیشرفته   از سوي سيد حسن خميني مطرح شد
 هشدار نسبت به ناکارآمدي مسئولين 
 محسن ‌هاشمي: ابعاد فکري امام (ره) و يارانشان بايد به نسل‌هاي جديد منتقل شود

مراسم تجديد ميثاق شهردار تهران، اعضاي شوراي اسلامي‌شهر و مديران شهرداري تهران با آرمان‌هاي امام خميني(س) پيش از ظهر ديروز(يکشنبه 12 خرداد ماه) با حضور حجت الاسلام و المسلمين سيد حسن خميني در حسينيه جماران برگزار شد.

يادگار امام در اين ديدار با تأکيد بر مسئوليت يکايک افراد جامعه در بالا بردن کارآمدي نظام، گفت: از ديد من بزرگترين انتظار امام، شهدا، مجاهدين اسلام و پيامبر اسلام(ص) از يکايک ما اين است که مقداري بيشتر تلاش کنيم و مجموعه را کارآمدتر کنيم.

به گزارش خبرنگار جماران، حجت الاسلام و المسلمين سيد حسن خميني در اين مراسم طي سخناني کوتاه گفت: اگر بعد از 30 سال به اين فکر کنيم که چه وظيفه اي نسبت به امام به عنوان مقتدا و رهبر کبير انقلاب داريم، يا به تعبير ديگر اگر بگوييم چنانچه امام امروز در قيد حيات بودند چه تقاضايي از يکايک ما داشتند و يا به بيان ديگري اگر امام امروز مي‌خواستند با جامعه صحبت کنند، آنها چه انتظاري دارند؟ به نظر من پاسخ آن، تببين و بالا بردن و نشان دادن کارآمدي نظام اسلامي
‌است.

يادگار افزود: اگر نقطه اي بتواند به انقلاب، نظام، انديشه امام، انديشه سياست ديني، تشيع سياسي و روح سياسي جامعه ضربه بزند، بيش از هرچيزي ناکارآمدي مسئولين نظام است. البته نظام چيزي غير از يکايک شما نيست. يعني حقيقتي وراي مسئولين و کساني که تصدي امور دارند وجود ندارد. مثل داستان عطار که دنبال سيمرغ مي‌گشت و سيمرغ چيزي غير از همان مرغان نبود؛ لذا اينکه انسان به دنبال يک نظامي‌خارج از وجود يکايک ما باشد کار غلطي است.

وي اظهار داشت: نظام همين مجموعه اي است که شما هم يکي از اجزاي آن هستيد؛ يکي از کساني هستيد که آن را به وجود آورده ايد و امروز آن را نمايندگي مي‌کنيد. در هر نقطه اي هستيم، براي اداي دين به خون‌هايي که ريخته شد و زحماتي که پيشينيان کشيدند تا اين نهال امروز بارور شود، هرکسي يک گام به جلو بردارد. اگر قرار است کارآمدي اين مجموعه بالا برود، همه برخيزيم و قدمي‌پيش نهيم.

سيد حسن خميني با تأکيد بر اينکه کارآمدي را بايد از همه بخش‌ها شروع کرد، ادامه داد: يکي از آنها شهرداري است که بخشي را در اختيار دارد. چندان نبايد به بيرون نگاه کرد. مجموعه نظام همين تک تک ما و شما هستيم. لذا امروز در بُعد کارآمدي نظام هرچه بيشتر بکوشيم. از ديد من بزرگترين انتظار امام، شهدا، مجاهدين اسلام و پيامبر اسلام(ص) از يکايک ما اين است که مقداري بيشتر تلاش کنيم و مجموعه را کارآمدتر کنيم.

محسن‌هاشمي‌رفسنجاني نيز در اين مراسم گفت: 30 سال از ارتحال امام گذشته و 30 سال معادل يک نسل فرض مي‌شود. يعني اگر نسلي اول انقلاب تازه به دنيا آمده، مي‌شود گفت بار عاطفي حضور امام و ياران ايشان را بعيد است که بتوانند حس کنند و آنچه مهم است، قطعا انتقال ابعاد فکري و تحليلي ايشان است که بايد روي آن کار جدي تري شود و جامعيت امام براي جوانترها کاملا تبيين شود. اگر ما اين جامعيت را تحليل و تفسير نکنيم نمي‌توانيم علل اثرگذاري ايشان را در مسير انقلاب و مردم تحليل کنيم.

رئيس شوراي شهر تهران با اشاره به اينکه در تاريخ شخصيت‌هاي بسيار بزرگي داشته ايم، افزود: امام پنج شاخصه بزرگ دارد؛ فقيه، فيلسوف، عارف، اخلاقمدار بزرگ بود و مهمتر از همه اينها، تعاملات اجتماعي که ايشان مي‌توانستند با جامعه برقرار کنند شاخصه ويژه اي به ايشان داده بود؛ که اگر درست تبيين شود مي‌توان آثار ماندگاري و اثرگذاري ايشان را در نسل جوان امروز تبيين کنيم و آگاهي بيشتري به آنها دهيم.

وي در خصوص ميراث اصلي امام اظهار داشت: آن چيزي که بسيار مهم است و مي‌شود گفت که اصلي ترين آثار ايشان است، انقلاب اسلامي‌و نظام اسلامي‌و نظريه ولايت فقيه است. لازم است که ما در 40 سالگي انقلاب به اين موضوع هم بپردازيم و ببينيم که در چه شرايطي قرار داريم. آيا تمام مسائلي که در مورد ولايت فقيه و نظام اسلامي‌مطرح مي‌کردند مورد پسند جامعه هست؟ اگر هست چگونه گسترش پيدا کند و اگر نيست تبيين شود و اگر اشکالي وجود دارد يا درست اجرا نشده، بتوانيم آن را طوري اجرا کنيم که اين اثرگذاري و ماندگاري را در جامعه حفظ کنيم؛ به صورتي که هم نقاط ضعف و هم نقاط قوت آن بررسي و اگر مسائل و مشکلاتي هست، برطرف شود.

هاشمي‌رفسنجاني با ذکر ياد ياران امام و شهدا، گفت: بين آيت ‌الله‌هاشمي‌رفسنجاني و امام خميني(س) رابطه مريد و مرادي بسيار جدي بود و من به عنوان فرزند آيت الله‌هاشمي‌رفسنجاني اين احساس را داشتم که مبنا و رمز و راز اين رابطه خصلت اعتدالي هر دو اين بزرگواران بود. يعني امام خصلت اعتدالي خودشان را به آيت الله‌هاشمي‌رفسنجاني منتقل کرده بودند و اين حس را داشتم که ايشان اين حس را درک کرده است.

وي در پايان سخنان خود تأکيد کرد: تنها راه خروج از مشکلات ما همين مسير اعتدال است و من اميدوارم شما نيز اين مسير را دنبال کنيد تا جامعه از مشکلاتي که ايجاد شده عبور کند و به رفاهي که به مردم قول داده ايم برسيم.

پيروز حناچي نيز در اين مراسم گفت: امام بنيانگذار نظام جمهوري اسلامي‌بودند. تئورسين و پايه گذار اين نظام و همچنين يکي از اصلي ترين ارکان بنيانگذاري شوراهاي کشور بودند. تمام تصميمات امام در يک اتاقي گرفته مي‌شد که در اوج سادگي بود اما اوج تأثيرگذاري را هم داشت. ياد ايشان را گرامي‌مي‌داريم و يک بار ديگر به نصايح ايشان توجه مي‌کنيم.

شهردار تهران افزود: ايشان مي‌فرمودند مادامي‌که اين مردم را داريد از هيچ چيزي نترسيد و بترسيد از روزي که مردم پشت اين نظام را خالي کنند؛ و همواره بايد ترسيد.

وي اظهار داشت: تمام تلاش ما و همکارانمان در شهرداري تهران اين است که راحتي را در اين شرايط سخت براي هموطنانمان فراهم کنيم. حضرت امام در حقيقت بنياني را گذاشتند که خيلي زود در معرض هجمه قرار گرفت. ما تجربه هشت سال دفاع مقدس را داشتيم و کساني که تا لحظه آخر به عشق نظام و به عشق ايشان مقاومت مي‌کردند.


 درخواست «مطهري» از رئيس قوه قضائيه درباره دادگاه «محمدرضا خاتمي»:
 در دادگاهي از موسوي، کروبي و احمدي‌نژاد به عنوان مطلع دعوت شود 

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي‌با ارائه پيشنهادي مبني بر حضور موسوي، کروبي و احمدي‌نژاد به عنوان مطلع در دادگاه محمدرضا خاتمي، از رئيس قوه قضائيه خواست خط قرمز مصنوعي درباره انتخابات 88 و محصورين را بشکند. به گزارش ايسنا، علي مطهري در يادداشتي با عنوان «دادگاه پر برکت» که در اختيار ايسنا قرار داد، نوشت: «محاکمه آقاي محمدرضا خاتمي‌به خاطر ادعاي 8 ميليون رأي تقلب در انتخابات رياست جمهوري سال 88 فرصت مغتنمي‌است که يک بار براي هميشه پرونده حوادث سال 88 که موجب تفرقه ميان بخشي از ملت و کاهش سرمايه اجتماعي نظام جمهوري اسلامي‌شده است رسيدگي و بسته شود. پيشنهاد مي‌کنم در اين دادگاه از آقايان موسوي، کروبي و احمدي‌نژاد به عنوان مطلع دعوت شود تا حقيقت ماجرا روشن شود. کاري که بايد در ماههاي اول اين حوادث انجام مي‌شد يعني محاکمه علني متهمان اين حوادث، خوب است لااقل در قالب حضور اين متهمان در اين دادگاه به عنوان مطلع، صورت پذيرد. نبايد گفته شود اگر فرضا ادعاي آقاي خاتمي‌ثابت شود نظام آسيب مي‌بيند، بلکه نظام از پنهان‌کاري، عدم شفافيت و بحث درباره فتنه 88 را خط قرمز تلقي کردن، آسيب مي‌بيند. نظام هيچ‌گاه از صداقت و حقيقت‌جويي آسيب نمي‌بيند بلکه سرمايه اجتماعي آن افزايش مي‌يابد. با اين اقدام يعني حضور آن سه تن در دادگاه آقاي محمدرضا خاتمي‌به عنوان مطلع، تکليف محصوران نيز روشن مي‌شود. از جناب آقاي رئيسي، رئيس محترم قوه قضائيه مي‌خواهم که اين خط قرمز مصنوعي را بشکنند و کاري را که قوه قضائيه بايد 10 سال پيش انجام مي‌داد، امروز انجام دهند.» به گزارش ايسنا، دومين جلسه دادگاه «محمدرضا خاتمي» دبيرکل پيشين حزب مشارکت، به اتهام ادعاي تقلب در انتخابات سال 88، ديروز (شنبه) در شعبه 1057 دادگاه کارکنان دولت برگزار شد.


 پمپئو از شروط 12 گانه عليه ايران عقب‌نشيني کرد
 آمادگي واشنگتن براي مذاکره بدون پيش‌شرط 
 سوئيس و ژاپن قصد دارند بين ايران و آمريکا ميانجي‌گري کنند

وزير امور خارجه آمريکا که براي شرکت در يک نشست غير رسمي‌و محرمانه به سوييس سفر کرده اعلام کرد که کشورش حاضر است بدون پيش شرط با ايران مذاکره کند. به گزارش ايسنا، به نقل از رويترز، مايک پمپئو، وزير امور خارجه آمريکا روز يکشنبه اظهار کرد که آمريکا آماده مذاکره بدون پيش شرط با ايران است اما افزود که لازم است تا ايران مانند «يک کشور عادي» رفتار کند.

وزير امور خارجه آمريکا براي شرکت در نشست‌هاي محرمانه با حضور ميهمانان قدرتمند و ميلياردرهايي از جهان به سوئيس رفته است گرچه نام او در ليست مدعوين قرار نداشت.

وزير امور خارجه آمريکا که در يک کنفرانس خبري با همتاي سوئيسي خود در شهر برن سخن مي‌گفت، در پاسخ به سوال مطرح شده از سوي يکي از خبرنگاران درباره تمايل دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا به مذاکره با ايران گفت: شما گفتيد که رئيس جمهور آمريکا در چند روز اخير تمايل خود را براي گفت‌وگو با ايران نشان داده است. او مدت زيادي است که اين را گفت است و فقط در همين چند مدت اخير نبوده است. ما مطمئناً وقتي ايراني‌ها به نتيجه برسند که مانند کشوري عادي رفتار کنند آماده مذاکره خواهيم بود.

وي همچنين در اظهاراتي مداخله‌جويانه مدعي شد: چالش‌هايي واقعي در ايران وجود دارد که نه در اثر تحريم‌هاي اقتصادي بلکه چهل سال حکومت در آنجا به وجود آمده‌اند.

پمپئو در ادامه بر ادعاي خود افزود: آن‌ها از منابع خود به گونه‌اي استفاده کرده‌اند که رفاه کشور خودشان را تضعيف مي‌کند.

وي ادامه داد: وزير امور خارجه ضرورت امور حقوق بشري در ارتباط با دارو و غذا را مطرح کردند که اين تا زماني که ايران به ساخت موشک‌هايش ادامه دهد، و تا زماني که سعي کند افرادي را در ونزوئلا بگمارد ادامه خواهد داشت. وزير امور خارجه آمريکا ادامه داد: حکومت ايران به تلاش‌هاي توسعه‌طلبانه خود در تمام دنيا ادامه مي‌دهند. اين همان چيزي است که آمريکا به دنبال تغيير آن است. وزير خارجه سوئيس نيز در پايان اين ديدار گفت که کشورش قصد دارد ميان ايران و آمريکا ميانجيگري کند.

مايک پمپئو در حالي صحبت از مذاکره بدون پيش شرط با ايران کرده که پيش از اين 12 شرط در سال گذشته براي مذاکره با ايران تعيين کرده بود و با ايستادگي جمهوير اسلامي‌ايران اعلام کرده که بدون پيش شرط آماده مذاکره است. قبل از اين دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا نيز در ژاپن آمادگي خود را براي مذاکره با ايران اعلام کرده و گفته بود: «من واقعاً فکر مي‌کنم ايران به دنبال يک توافق است. به نظر من اين نشان‌دهنده هوشمندي آنها است و من فکر مي‌کنم احتمال تحقق اين مسئله وجود دارد.» محمد جواد ظريف، وزير خارجه ايران نيز در واکنش به اظهارات رئيس جمهوري آمريکا نوشت: «عمل و نه حرف نشان خواهد که آيا نيت واقعي دونالد ترامپ همين است.» با اينکه سوئيس به عنوان حافظ منافع ايالات متحده در ايران، قبلاً نيز ميان دو کشور ميانجيگري کرده، اما مشخص نيست که آيا پمپئو در پي دريافت کمک ويژه اي از سوئيس بيش از آن چيزي است که تاکنون براي حمايت از شهروندان آمريکايي بازداشت شده در جمهوري اسلامي‌انجام داده است.

مقام‌هاي دولت ترامپ گفته‌اند که از هرگونه تلاش براي آزادي دست کم پنج شهروند آمريکا و 2 فرد داراي مجوز اقامت دائم در اين کشور که در ايران زنداني هستند، استقبال خواهند کرد. ديدار پمپئو از سوئيس دومين مرحله از سفر دوره‌اي وي به چهار کشور اروپايي است که در آن تلاش مي‌کند به سران اين کشورها اطمينان بخشد که دولت ترامپ خواستار جنگ نيست.

پمپئو در باره ديدار از سوئيس گفت که قصد ندارد در باره چگونگي تماس با ايران گفت و گو کند و در باره علت سپري کردن سه روز در برن پايتخت سوئيس نيز افزود که به شدت به پنير و شکلات علاقه دارد. اين در حاليست که آخرين سفر وزير امور خارجه آمريکا به سوئيس به بيش از 20 سال پيش بازمي‌گردد. پمپئو روز دوشنبه از سوئيس به هلند و سپس براي پيوستن به دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا در ديدار رسمي‌از بريتانيا، به لندن خواهد رفت.


 سفر «شينزو آبه» براي ميانجيگري  

يک روزنامه ژاپني اعلام کرد: نخست‌وزير ژاپن 22 خرداد ماه به ايران سفر خواهد کرد و هدف اين سفر ميانجي‌گري ميان آمريکا و ايران است. به گزارش ايسنا، به نقل از بلومبرگ، روزنامه ژاپني مينيچي به نقل از يک منبع دولتي که از وي نام نبرده، خبر داده است که شينزو آبه، نخست‌وزير ژاپن براي ديدار با مقامات ايران در ماه جاري به ايران سفر خواهد کرد. با استناد به مينيچي، اين سفر، هدف ترغيب به مذاکره با آمريکا و کاهش تنش‌ها را دنبال مي‌کند. زمان سفر آبه به ايران طبق برنامه وي از تاريخ 12 تا 14 ماه ژوئن [22 تا 24 خرداد] خواهد بود. نخست‌وزير ژاپن در اين سفر برنامه دارد تا با حسن روحاني، رئيس‌جمهور و ساير مقامات عاليرتبه ايران ديدار کند. آبه با افزايش تنش‌ها ميان آمريکا و ايران، سعي کرده است خود را يک ميانجي ميان اين دو کشور قرار دهد و اين موضعي است که دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا، تاکيد کرده است از آن حمايت مي‌کند. مينيچي با توجه به تنش‌هاي افزايش يافته، ديدار آبه و روحاني را ضروري
تلقي کرد.


 اقتصاد ما نبايد ونزوئلايي شود 
نويسنده : حامد پاک‌طينت

رفيقي که اخيرا به کاراکاس سفر کرده بود تعريف مي‌کرد به صورت حيرت انگيزي شاهد افزايش نه روزافزون بلکه ساعتي قيمت کالاها بوده است. مي‌گفت همه فروشندگان ليستي از کالاها در دست دارند و براي فروش، اول به ليست نگاه مي‌کنند که گويا قيمت دلاري کالا در آن درج شده و سپس به سايتي که قيمت آنلاين دلار را مشخص مي‌کند و در طول روز ده‌ها بار تغيير مي‌کند، نگاه مي‌کنند و با يک ضرب و تقسيم قيمت لحظه‌اي کالا را به مشتري اعلام مي‌کنند.

وخامت اوضاع به حدي است که قيمت يک وعده غذاي معمولي حالا معادل يک ماه حقوق يک فرد عادي است و اين در حالي است که اين کشور صاحب بزرگترين منابع و ذخاير نفتي کشف شده جهان است. جهت اطلاع ونزوئلا صاحب بزرگترين معادن طلا، الماس و سنگ آهن در دنياست.

اين روزها که دوست و دشمن خطر ونزوئلايي شدن اقتصاد ايران را گوشزد مي‌کنند نه از بابت احتمال نزديک شدن ميزان تورم ايران به ونزوئلاست بلکه از بابت وجود شواهدي عيني و عجيب از شباهت‌هاي رويکردهاي اقتصادي دولتمردان دو کشور است که خود به اندازه کافي خطرناک و دلهره‌آور است.

اينکه ما با تحريم‌هاي نفتي به اين ميزاني که مشاهده مي‌فرماييد تغيير و تحولات در وضعيت اقتصادي‌مان داريم، خود نشان‌دهنده شباهت‌هايي در نحوه اداره دو کشور است و اين موضوع قابل نفي نيست. شباهت‌هايي از اين قبيل:

ما هم مانند آنها استاد خرج کردن منابع بوده‌ايم و نه ساختن ظرفيت‌هاي مولد و ساختار اداري کارآمد

ما هم عينا چنان تک‌محصولي و وابسته به نفت بوده‌ايم که با تحريم آن، چنين در التهاب هستيم.

ما هم مثل آنها دولتي داريم با کسري بودجه فزاينده که اصولا ويژگي دولت‌هاي قبلي هم بوده است و اين دولت و آن دولت ندارد و با وعده‌هايي به مردم منجر به افزايش هزينه‌ها شده و نهايتا با توجه به نحوه تامين مالي دولت، اقتصاد را در برابر شوک‌ها آسيب‌پذير کرده است.

ما هم ذخاير ارزي را براي اهدافي از قبيل وام ارزان، واردات رانتي، انرژي تقريبا رايگان عينا مانند آنها به باد داده‌ايم.

ما هم ايضا فکر کرديم قيمت‌ها را مي‌شود با ضرب و زور پايين نگه داشت. سازمان‌هاي عريض و طويل ساختيم با مديراني آن‌چناني براي تثبيت و کنترل قيمت‌ها و البته بلااثر!

ما هم مانند آنها هرگز بانک مرکزي چندان مستقلي نداشته‌ايم و سياست‌هاي بانک مرکزي ما هم ذيل سياست‌هاي کلان دولت‌ها انجام وظيفه کرده‌اند.

و ما هم درست مثل آنها روابط خارجي با ديگر کشورها به هدف توسعه تجارت و بهبود شرايط سرمايه‌گذاري از اولويت اول برخوردار نبوده است. ما هم اولويت‌هاي مهمتري داشته‌ايم...

البته ما بايد سعي کنيم راه اشتباه آنان را دنبال نکنيم و کشورهايي را چون ژاپن، کره جنوبي که سال‌ها دچار مشکل اقتصادي بوده‌اند هم اکنون توسعه پيدا کرده‌اند، الگو بگيريم.


 اخبار 

درخواست تحقيق و تفحص از صداوسيما

بعد از تعطيلات

نايب رئيس فراکسيون اميد مجلس گفت که درخواست تحقيق و تفحص از صداوسيما بعد از تعطيلات هفته جاري در مجلس مطرح خواهد شد.به گزارش ايسنا، ‌عبدالکريم حسين‌زاده در صفحه شخصي خود در توييتر نوشت:«اميدوارم فضاي توييتر مکاني براي شعار دادن و اصطلاحاً شوآف دادن خصوصاً براي ما وکلاي ملت نشده باشد. حالا که همه همکاران قبول زحمت کرده و درخصوص صداوسيما توييت مي‌کنند و نقد دارند، بعد از تعطيلات آمادگي داشته باشند و تحقيق و تفحص از اين مجموعه که رفتارهاي فراقانوني دارد را کليد بزنيم.»


 «تقواي ستيز» و «صيانت نفس» براي سياستمداران بسيار واجب‌تر از اقشار معمولي است 

در شامگاه شنبه 11 خرداد به همت تشکل مردمي معتمدان جنوب تهران جمعي از اقشار مختلف مردم مناطق 16 و 17 و 19 شهرداري تهران در تالار ياس بوستان ولايت، مراسم ضيافت افطار را با حضور تعدادي از نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي، شهردار و مسئولان اجرايي منطقه 19، فعالان سياسي و اجتماعي و جمعي از روحانيون برگزار کردند. در اين مراسم علاوه بر سخنان کوتاه سيدفريد موسوي نماينده مردم تهران و مرثيه‌سرايي حاج منصور زمان‌شعار، دکتر مصطفي کواکبيان با اشاره به ضرورت حفظ دستاوردهاي ماه مبارک رمضان بر رسيدگي به مطالبات عامه مردم به ويژه اقشار ضعيف جامعه سخن گفت.

وي با اشاره به عظمت ماه مبارک رمضان که در آن حتي خواب روزه‌دار عبادت و نفس او تسبيح محسوب شده و قرائت هر يک آيه قرآن در اين ماه همانند ختم قرآن در غير از اين ماه است اظهار اميدواري کرد که ذخيره معنوي اين ماه بتواند تا ماه رمضاني ديگر، موجبات تزکيه نفس و تقويت تقواي‌ستيز را در همه روزه‌داران فراهم سازد و صرفا اکتفا به تقواي پرهيز نباشد. نماينده مردم شريف تهران، ري، اسلامشهر، شميرانات و پرديس با اشاره به اينکه عرصه سياست و اجتماع و مورد توجه مردم قرار گرفتن در فرهنگ و آموزه‌هاي ديني ما ملزوماتي مي‌طلبد که درصورت عدم رعايت آن همه خوبي‌هاي افراد به تباهي کشيده مي‌شود. دکتر کواکبيان با تاکيد بر اينکه حتما «تقواي ستيز» و «صيانت نفس» براي سياستمداران بسيار واجب‌تر از اقشار معمولي است گفت: برخي مي‌گويند مخالفان شهردار اسبق تهران پس از افشاگري ايشان از فساد مالي شهردار سابق برنامه‌ريزي کرده و براي وي دام گذاشته‌ بودند و به اصطلاح پرستويي را به کار گرفته بودند؛ بنده مي‌گويم بر فرض صحت اين ادعا سوال اين است که چرا ايشان از اول مي‌بايست در اين دام بيفتد؟! راستي اگر آشيانه‌اي وجود نداشته باشد آيا به کارگيري پرستو امکانپذير است!؟ لذا همه ما از خداوند بايد عاقبت بخيري خودمان را بخواهيم. دبيرکل حزب مردم‌سالاري با تاکيد بر اينکه هرچند اقدام شهردار اسبق تهران هرگز قابل دفاع نيست گفت: البته عملکرد صدا وسيما و برخي رسانه‌ها هم قطعا ضداخلاق و ناجوانمردانه است. مسخره‌تر آن است که چنين موضوعاتي را به مثلا همه وزرا و يا جناح اصلاح‌طلب بخواهيم نسبت دهيم. عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با تاکيد بر اينکه «رانت‌خواري»، «فساد مالي»، «فساد اخلاقي»، سوءاستفاده وابستگان سببي و نسبي، هرگز اصلاح‌طلب و اصولگرا نمي‌شناسد گفت: انشاءالله از طريق کيمسيون امنيت ملي موضوع ادعايي وجود «تله‌هاي اخلاقي» را حتما پيگيري خواهيم کرد.کواکبيان با تاکيد بر اينکه اگر دست‌اندرکاران هر سه قوه با تمام وجود و مخلصانه در خدمت به مردم باشند حتما اقدامات امثال ترامپ و جان‌بولتون و پمپئو و آل‌سعود و نتانياهو بي‌ثمر خواهد بود گفت: نشست‌هاي مختلف آل‌سعود عليه منافع ملي ايران فايده چنداني نخواهد داشت و آقايان خودشان را خسته مي‌کنند. نماينده مردم تهران با اشاره به سي‌امين سالگرد ارتحال امام خميني(ره) و ذکر نمونه‌هاي مستند از عملکرد آن راحل عظيم‌الشأن در زمينه ساده‌زيستي و حمايت جدي از محرومان و مستضعفان گفت: اميدوارم در مراسم سالگرد فقط به تشريفات بسنده نکنيم و عملکرد امام خميني (ره) الگوي رفتاري همه مسئولان و زمامداران جامعه باشد.