تاریخ 1398/02/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5040 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رييس اداره تعاون روستايي شاهرود:
 شبکه تامين و توزيع نهاده‌هاي کشاورزي در شاهرود ايجاد مي‌شود 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رييس اداره تعاون روستايي شاهرود از ايجاد شبکه تامين و توزيع نهاده‌ها ازجمله کود، سم، بذر و خوراک دام روستايي خبر داد.

عليرضا حسين‌پور افزود: گسترش زيرساخت‌هاي شبکه مانند سردخانه و انبار گسترش دامنه توليد بذر از يک هزار و 500 تن به 2 هزار و 500 تن و استفاده بيشتر از ظرفيت‌هاي تعاوني‌ها در خريد‌هاي تضميني، توافقي و حمايتي از برنامه‌هاي در دست اقدام اداره تعاون روستايي شاهرود است.

حسين‌پور با بيان اين که ايجاد تعاوني‌هاي الگو در طرح‌هاي آب و خاک در دستور کار است، اظهار داشت: گسترش شبکه فروشگاهي و ايجاد برند محصولات اصلي شهرستان از طريق شبکه و تشکل‌ها در دست اقدام است.

رييس اداره تعاون روستايي شاهرود تصريح کرد: اجراي کشاورزي قراردادي توسط شبکه تعاوني روستايي و گسترش نظارت‌ها از ديگر برنامه‌هاست.

حسين‌پور از خريد تضميني چهار هزار و 605 تن گندم در سال گذشته از کشاورزان اين شهرستان خبر داد و افزود: خريد تضميني شامل 2 محصول گندم و گلزا بود که توسط شرکت تعاوني روستايي و کشاورزي خريداري و به اداره غله تحويل داده شد.

حسين‌پور ادامه داد: پارسال 9 هزار و 125 تن کالاي توافقي خريداري شده شامل جو، علوفه و نهاده‌هاي دامي و محصولات کشاورزي بوده در غرفه‌هاي اين اداره عرضه شد.

وي با بيان اين که خريدهاي حمايتي 657 تن بوده، تصريح کرد: اين خريدها در قالب طرح‌هاي صفر، محرم و ضيافت ماه رمضان و طرح‌هاي تنظيم بازار شامل شکر، خرما و ميوه پايان سال بود که از طريق اتحاديه و تشکل‌هاي تعاوني روستايي انجام شد.

رييس اداره تعاون روستايي شاهرود از تامين و توزيع 13 هزار و 386 تن بذور گندم، گلزا و ذرت خبر داد و افزود: در بخش توسعه خدمات فني و کشاورزي، تامين و توزيع انواع کود و ريزمغزي‌ها و سموم و اجراي کشت‌هاي مشارکتي توسط تشکل‌ها و اعضاي آنها انجام گرفت.

حسين‌پور آموزش و ترويج تعاوني‌ها و تشکل‌ها را ضروري دانست و اظهار داشت: برگزاري کلاس‌هاي آموزش براي ارکان و اعضاي 24 تشکل اين شهرستان و برگزاري مجامع عمومي تشکل‌ها و همچنين آسيب‌شناسي و کارآمد‌سازي تعاوني‌هاي زيان‌ده و ارزشيابي شرکت‌هاي تعاوني روستايي، کشاورزي در دستور کار اين اداره قرار دارد.

رييس اداره تعاون روستايي شاهرود پيگيري پرونده‌هاي حقوقي، شبکه مستند‌سازي املاک و دارايي‌هاي تشکل‌هاي شرکت در مجامع عمومي اتحاديه و شرکت‌ها اخذ تضامين و اجراي آن از مديران عامل و دارندگان ابواب جمعي تعاوني‌ها و اتحاديه‌ها و همچنين وصول مطالبات معوقه شبکه که در کميته وصول مطالبات طي سال گذشته پيگيري شده را از ديگر فعاليت‌هاي اين اداره برشمرد.


 نماينده شاهرود و ميامي در مجلس:
 مجوز بوکسيت شاهوار تمديد نشده است 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

نماينده شاهرود و ميامي در مجلس ضمن رد شائبه تمديد مجوز معدن بوکسيت شاهوار گفت: هرگونه تمديد تا اعلام نظر قطعي دستگاه‌هاي چهارگانه شامل محيط زيست، منابع طبيعي، آب و راه ممنوع است.

سيد‌حسن حسيني شاهرودي در درباره نشست اخير خود با وزير صنعت معدن و تجارت با موضوع معدن بوکسيت شاهوار، بيان کرد: مصوبه اين جلسه اين بود که دستگاه‌هاي نظارتي و چهارگانه ذي‌ربط مانند آب، راه، محيط زيست و منابع طبيعي از معدن بازديد به عمل آوردند و نتيجه اين بازديد در يک تا دو هفته آينده در جلسه‌اي ارائه و تصميم‌گيري خواهد شد.

وي با بيان اينکه تمديد مجوز معدن بوکسيت منوط به بازديد اين دستگاه‌ها و اعلام نظر کارشناسي آنها است، ابراز کرد: هرگونه تمديد مجوز معدن فعلاً ممنوع بوده و انجام نمي‌شود.

عضو خانه ملت گفت: بررسي عدله کارشناسي از سوي دستگاه‌هاي نظارتي و چهارگانه در نهايت تعيين‌کننده تمديد مجوز خواهد بود.

حسيني شاهرودي بيان کرد: هرگونه تمديد از منظر بنده به عنوان نماينده شهرستان شاهرود و ميامي در مجلس بدون اعلام رسمي دستگاه‌هاي مسئول مانند محيط زيست، منابع طبيعي، راه و آب مبني بر عدم آسيب جدي به زيرساخت‌هاي شهرستان و منابع آبي قابل قبول نيست.

وي با بيان اينکه اين معدن بعد از دستور فرماندار شاهرود مبني بر تعطيلي باز هم 37 هزار تن برداشت از معدن صورت داده که بي‌توجهي به دستور را نشان مي‌دهد، ابراز کرد: معدن معتقد است که اين برداشت باطله‌هاي قبلي بوده اما خير؛ ما معتقد هستيم اين معدن در همين مدت نيز مشغول به کار بوده و تعطيل قطعي نبوده است.نماينده شاهرود و ميامي در مجلس گفت: اين معدن پس از اتمام مجوز بهره‌برداري باز هم نسبت به فعاليت‌هاي معدني اقدام مي‌کرده که اين امر مورد اعتراض ديگر ما است که مي‌بايست دستگاه‌هاي نظارتي و قضائي مي‌بايست به اين موضوع ورود مي‌کردند که اين امر را صورت ندادند.


 ظرفيت خوابگاه‌هاي دانشگاه علوم پزشکي شاهرود افزايش مي‌يابد 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

به مناسبت هفته خوابگاه‌ها مدير امور دانشجويي معاونت دانشجويي و فرهنگي دانشگاه علوم پزشکي شاهرود گفت: با تکميل دو مجموعه در حال ساخت، 488 نفر به ظرفيت خوابگاهي اين دانشگاه افزوده مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه دانشگاه علوم پزشکي شاهرود، مهين صالحيان با اشاره به آغاز ساخت دو خوابگاه جديد دخترانه و پسرانه از سال 95، اظهار داشت: اين ساختمان‌ها حدود 80 درصد پيشرفت فيزيکي داشتند.

وي با بيان اينکه هر يک از اين ساختمان‌ها ظرفيت اسکان244 دانشجو را خواهد داشت، افزود: خوابگاه دختران سه هزار و 500 و خوابگاه پسران سه هزار و 368 مترمربع زيربنا دارد.

مدير امور دانشجويي معاونت دانشجويي و فرهنگي دانشگاه همچنين با تأکيد بر اينکه به همه دانشجويان روزانه متقاضي، خوابگاه تعلق مي‌گيرد، ابراز کرد: اين دانشگاه داراي سه مجموعه خوابگاهي به صورت ملکي و با امکانات و تجهيزات مناسب است.

صالحيان با بيان اينکه خوابگاه دخترانه شقايق به ظرفيت 430 نفر داراي 6 ساختمان دو و سه طبقه است، يادآور شد: اين مجموعه با وجود دارا بودن حدود نيم قرن قدمت و تغيير کاربري از اداري به خوابگاهي، خوب نگهداري شده و بدون مشکل خاصي قابل استفاده است.

وي با اشاره به اسکان دانشجويان مقاطع کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکتري در ساختمان‌هاي مجزا، تصريح کرد: فضاي سبز، سالن ورزشي، زمين واليبال، فضاي دوچرخه‌سواري، نمازخانه، سالن‌هاي مطالعه، تلويزيون، کامپيوتر و دفتر مشاوره از جمله امکانات اين مجموعه خوابگاهي است.

مدير امور دانشجويي دانشگاه با بيان اينکه خوابگاه نرگس نيز که عمدتا به اسکان دانشجويان پزشکي و رزيدنت‌ها اختصاص يافته در مجاورت بيمارستان امام حسين‌(ع) قرار دارد، افزود: اين خوابگاه 250 نفر ظرفيت داشته و داراي امکاناتي چون سالن ورزشي، نمازخانه و فروشگاه است.

صالحيان اضافه کرد: هر 2 خوابگاه داراي سالن توزيع غذا براي وعده شام هستند و در زمان امتحانات، وعده نهار نيز در خوابگاه‌ها توزيع مي‌شود.

وي درخصوص خوابگاه پسران نيز گفت: خوابگاه سامان با ظرفيت بيش از 250 نفر علاوه بر امکانات کامل، داراي زمين چمن است.

صالحيان به برنامه‌هاي هفته خوابگاه‌ها نيز اشاره کرد و افزود: تقدير از اتاق‌هاي نمونه، برپايي سفره‌هاي افطار دورهمي دانشجويي، برگزاري مسابقات دانشجويي از جمله مسابقات PS در خوابگاه پسران، برگزاري کارگاه مهارت‌هاي زندگي و نشست مشاوران با دانشجويان در اتاق‌هاي خوابگاه‌ها از جمله برنامه‌هاي اين هفته است.


 رئيس دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود:
 بيمارستان خاتم‌الانبيا با هزينه کم ولي با کيفيت مشابه بيمارستان‌هاي خصوصي خدمت‌رساني مي‌کند 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد شاهرود در ديدار با امام‌جمعه شاهرود در خصوص عملکرد حوزه علمي و آموزشي دانشگاه گفت: با روي کار آمدن معاون علمي جديد توانستيم ثبت‌نام در چندين دوره کوتاه‌مدت را انجام دهيم.

سيد‌احمد ابوالقاسمي‌فر افزود: همچنين طي يک قرارداد که با سازمان نظام مهندسي ساختمان منعقد شد از اين پس دانشگاه آزاد شاهرود مجري دوره‌هاي آموزشي نظام مهندسي در شرق استان سمنان خواهد بود که اين براي اولين بار اتفاق افتاده است و فرصت مناسبي براي مهندسين شهر ما و شهرهاي اطراف به حساب مي‌آيد و با پيگيري‌هاي صورت گرفته مجوز برگزاري آزمون صلاحيت باليني پزشکان اخذ شد و طي سال گذشته و امسال3 دوره از اين آزمون را برگزار کرديم و اکنون دانشگاه آزاد شاهرود جزو معدود مراکز مجاز برگزاري اين آزمون در سطح کشور است.

وي در‌خصوص فعال‌سازي رشته‌هاي دانشگاهي در واحد شاهرود افزود: از حدود 130 رشته اين واحد دانشگاهي تعدادي غيرفعال شده بود که توانستيم بسياري از رشته‌هاي غير‌فعال ازجمله صنايع‌دستي و معدن را که براي مدت طولاني بدون دانشجو بودند مجددا فعال کنيم وا گر چه روند نزولي دانشجو در بسياري از دانشگاه‌ها وجود دارد در بهمن‌ماه سال گذشته از دوره مشابه خود در سال 96 بيشتر دانشجو جذب شد.

عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شاهرود در‌خصوص اهميت برگزاري کنفرانس‌ها و همايش‌ها گفت: مدت‌ها بود که دانشگاه آزاد شاهرود ميزبان هيچ همايش يا سمينار علمي نبود و اين براي دانشگاهي با اين سابقه و وسعت به هيچ وجه امر موجهي نبود؛ اگرچه ممکن است برگزاري همايش‌ها از نظر اقتصادي همواره توجيه اقتصادي نداشته باشد اما موجب حرکت و پويايي و نشاط علمي بين اساتيد و دانشجويان در دانشگاه مي‌شود و ما از همه گروه‌ها خواسته‌ايم که در‌خصوص برگزاري همايش‌ها و تهيه مجلات پژوهشي برنامه‌هاي خود را هرچه سريع‌تر تدوين و ارائه کنند و همين امروز برنامه‌ريزي براي چند همايش را در دستور کار داريم به عنوان مثال يک همايش ملي با عنوان پژوهش‌هاي کارآمد در مهندسي عمران، معماري، مکانيک و معدن که در اواخر خرداد‌ماه سال جاري بناست برگزار شود و ديگري کنفرانس ملي فناوريهاي نوين در مديريت بحران‌هاي طبيعي است که اولين کنفرانس در اين زمينه و با رويکرد کاهش خسارات و تلفات در شهرهاي داراي بافت تاريخي است و قرار است در مهر‌ماه سال جاري برگزار شود که با مشکلاتي که اخيرا در زمينه بلاياي طبيعي رخ داده است و لزوم مديريت بحران در مخاطرات طبيعي لزوم برگزاري پژوهش‌ها در اين زمينه در کشور ما پرواضح است.

ابوالقاسمي‌فر با بيان اينکه بيمارستان خاتم‌الانبيا(ص) اين واحد دانشگاهي يک بيمارستان عمومي غيردولتي است، گفت: اين به معني ارائه خدمات با هزينه بسيار پايين‌تر ولي در حد کيفيت خدمات بيمارستان‌هاي خصوصي در بيمارستان خاتم‌الانبيا(ص) است.

وي از برنامه‌هاي مهم دانشگاه آزاد اسلامي واحد شاهرود در يازده ماه اخير را نگاه نو و ويژه به بيمارستان خاتم‌الانبياء(ص) خواند و خاطرنشان کرد با تغييراتي که در مجموعه مديريتي بيمارستان ايجاد شد و تحول در تيم پزشکان متخصص و کاهش مشکلات مالي اميدواريم شاهد شکوفايي و رسيدن به نقطه سر به سر و بلکه سوددهي بيمارستان در آينده باشيم و اين ويژگي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شاهرود يک موهبت الهي است که با پشتوانه اعتماد مردم شکل گرفته تا امروز به يکي از سرمايه‌هاي علمي و فرهنگي نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران در استان و کشور تبديل شود.

رئيس شوراي تخصصي فرهنگي دانشجويي دانشگاه‌هاي آزاد استان سمنان درخصوص مباحث فرهنگي اظهار داشت: در بعد فرهنگي با حضور معاون فرهنگي جديد در دانشگاه دغدغه ما بسيار کمتر شده است. دانشگاه آزاد اسلامي واحد شاهرود به همت معاون فرهنگي جديد اين دانشگاه در زمينه فضاي مجازي در کل دانشگاه‌هاي آزاد کشور محور اجرايي کار قرار گرفته است و همچنين بحث و تبادل‌نظردر‌خصوص راه‌اندازي گفتمان گام دوم انقلاب جريان دارد.

امام‌جمعه شاهرودنيز در اين ديدار گفت: از دانشگاه آزاد اسلامي کمال تشکر را داريم که کمال کمک و خدمت‌رساني را به مردم فهيم شاهرود و ميهن اسلامي دارند و مردم و مسئولين هم بايد اعتمادشان به اين واحد دانشگاهي بيشتر شود تا هم در عرصه داخل و هم خارج دانشگاه تاثير بيشتري در زمينه علمي و اخلاقي داشته باشد و دانشگاه هم بايد در همه عرصه‌ها مردم را ببيند.

حجت‌الاسلام اميني، دانشگاه آزاد اسلامي را از سرمايه‌هاي بي‌بديل نظام مقدس جمهوري اسلامي برشمرد و افزود: يکي از برکات اين دانشگاه عظيم تربيت مديران دستگاه‌هاي اجرايي و عالي‌رتبه است که توانسته‌اند منشأ خدمات بسيار زيادي در جامعه باشند.

امام‌جمعه شاهرود با بيان اينکه قبول کردن مسؤوليت در دانشگاه در دوران سخت و بحراني فعلي نشان از تقوي و شجاعت رئيس دانشگاه و مديران وي دارد، تصريح کرد: حضور شخصيت‌هاي ارزشي در مديريت کلان دانشگاه آزاد و همچنين در هيات‌رئيسه فعلي دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود، مي‌تواند نويد‌بخش روزهاي بهتري براي دانشگاه باشد و اگرچه شرايط اقتصادي فعلي دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود مانند بسياري از دانشگاه‌هاي کشور دشوار است اما به زعم اينجانب مديريت جهادي هيات رئيسه فعلي دانشگاه آزاد که همه از افراد ارزشي شناخته شده هستند توانايي هدايت دانشگاه براي عبور از اين شرايط سخت را داراست و ما هم در حد توان از اين مجموعه حمايت خواهيم کرد.

وي دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود را يکي از پيشگامان علمي شهرستان دانست و تاکيد کرد: اين دانشگاه پشتوانه محکمي براي دستگاه‌هاي اجرايي است و مي‌تواند در همه زمينه‌ها به خصوص در بعد پژوهشي کمک شاياني به دستگاه‌هاي اجرايي کند و ما در حد توان براي حمايت معنوي از دانشگاه تلاش خواهيم کرد.

وي در پايان ابراز اميدواري کرد با تلاش بيشتر کارکنان دانشگاه و ايجاد رشته‌هاي جديد و فعال‌سازي رشته‌هاي قديمي و همچنين تقويت بعد فرهنگي به خصوص در گفتمان‌سازي گام دوم انقلاب که مورد نياز کشور است، دانشگاه بتواند در توسعه متوازن شهرستان نقش خود را ادا کند.


 معاون سياسي استاندار سمنان خواستار شد؛
 اجراي مصوبه تحقق سهم 30 درصدي بکارگيري بانوان در دستگاه هاي اجرايي 

معاون سياسي استاندار سمنان در گفت و گو با ايرنا، افزود: استاندار سمنان بارها درباره تحقق حضور بانوان در پست هاي مديريتي استان در جلسه شوراي اداري به مديران دستگاه هاي اجرايي تاکيد کرده است.

حبيب الله خجسته پو تصريح کرد: مديران دستگاه هاي اجرايي در انتصاب ها تحقق سهم 30 درصدي بانوان را اجرا کنند.

معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استانداري سمنان با اشاره به اينکه در گذشته به ايفاي نقش بانوان در پست هاي مديريتي کلان و مياني در استان سمنان کمتر توجه شده بود، افزود: در شناسايي مديران بانوي توانمند‌ در حوزه هاي مختلف مديريتي اين استان چالش و مشکلاتي وجود دارد.

خجسته پور ابراز داشت: انتخاب و انتصاب بانوان در مديريت ها راهي است که آغاز شده و اميد است تا پايان دولت تدبير و اميد بتوان حداقل بخشي از اين وعده ها را محقق ساخت.

وي افزود: بانوان استان سمنان همه خواسته ها را در مناصب مديريتي خلاصه نکنند.

معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استانداري سمنان با اشاره به توانمندي هاي بانوان در بخش هاي مختلف، تاکيد کرد: اين قشر مي توانند در سازمان هاي مردم نهاد، بخش هاي اقتصادي خرد و کلان و تعاوني هاي کوچک نقش آفريني کنند.

وي با دعوت بانوان براي حضور پررنگ در همه عرصه ها، تاکيد کرد: حوزه گردشگري و به ويژه معرفي بخشي از آداب و سنت هاي استان سمنان از ديگر بخش هايي است که بانوان مي توانند در آن فعاليت مستمر و مفيد داشته باشند.

معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استانداري سمنان به برگزاري انتخابات مجلس شوراي اسلامي در اسفند 98 اشاره کرد و يادآور شد: بانوان اين استان به عنوان نامزد انتخاباتي در اين عرصه حضور يابند و خود را در معرض راي مردم قرار دهند.

به گزارش ايرنا، 10 درصد از پست هاي مديريتي استان سمنان را زنان تشکيل مي دهند، اين در حالي است که ميانگين کشوري آن در مشاغل عملياتي 25 درصد است.


 سرويس خبر: 

اولين برداشت زيره در آرادان

سرويس خبر:

براي نخستين بار شرکت تعاوني روستايي ده نمونه داورآباد در آرادان 250 کيلو گياه دارويي زيره برداشت کرد.

به گزارش روابط عمومي اداره تعاون روستايي شهرستان آرادان؛ مليحه رنجبر رئيس هيأت مديره شرکت تعاوني زنان ده نمونه داورآباد آرادان گفت: در سال زراعي جاري با توجه به کمبود آب در اين شهرستان به صورت آزمايشي در 4 هزار متر زمين، کشت زيره انجام داديم.

رنجبر با بيان اينکه اين محصول در آبان ماه کشت و در اين ماه برداشت شده است، خاطرنشان کرد: با توجه به اينکه امسال براي اولين بار اين محصول را کشت کرده‌ايم، برداشت خوبي داشتيم و 250 کيلو زيره برداشت کرديم.

وي افزود: واردات اين محصول در سال گذشته کم بود، اما ما با توليد اين گياه دارويي توانستيم قيمت فروش زيره را در اين شهرستان بين 50 تا 70 هزار تومان داشته باشيم.

رئيس هيئت‌مديره شرکت تعاوني زنان ده نمونه داورآباد آرادان خاطرنشان کرد: کشت اين محصول هزينه چنداني براي ما نداشته است؛ زيرا ما از لحاظ کود و سم و تامين نيروي انساني مشکلي نداشتيم و فقط تامين بذر مورد نياز براي کشت و 5 نوبت آبياري براي اين شرکت هزينه بر بوده است.

رنجبر در يک ماه اخير با رأي مردمي به عنوان يکي از ده کارآفرين برتر زن کشور انتخاب شده است.

دانشيار دانشگاه صنعتي شاهرود:

هزينه‌هاي معدن گل‌گهر

با طرح پژوهشي دانشگاه صنعتي

شاهرود کاهش يافت

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

دانشيار دانشکده معدن دانشگاه صنعتي شاهرود با بيان اينکه معدن گل‌گهر با مشکل افزايش فواصل حمل مواجه شده است، گفت: طرح پژوهشي اين دانشگاه هزينه‌هاي اين معدن را کاهش مي‌دهد.

سيد محمداسماعيل جلالي در گفت‌و‌گو با خبرنگاران با بيان اينکه معدن گل‌گهر با مشکل افزايش فواصل حمل و کاهش صرفه اقتصادي سيستم حمل کاميوني مواجه شده است، ابراز داشت: طرح پژوهشي دانشگاه صنعتي شاهرود هزينه‌هاي اين معدن را تا 50 درصد کاهش مي‌دهد.

وي ضمن بيان اينکه در اين طرح پژوهشي از سيستم حمل پيوسته با استفاده از نوار نقاله بهره گرفته‌ شده است، اضافه کرد: اين روش يکي از پرکاربردترين سيستم‌هاي باربري محسوب مي‌شود که در کنار ماشين‌هاي معدنکاري سطحي مي‌تواند نقش مهمي در کاهش هزينه‌هاي جاري داشته باشد.

دانشيار دانشکده مهندسي معدن دانشگاه صنعتي شاهرود با بيان اينکه معدن گل‌گهر سيرجان يکي از بزرگترين معادن سنگ‌آهن روباز کشور محسوب مي‌شود، ابراز داشت: اين روش افزايش راندمان، ارتقاي توليد و صرفه اقتصادي را به دنبال دارد.

جلالي با بيان اينکه براي اجراي اين طرح در معدن شماره يک گل‌گهر سيرجان از سوي آنها با دانشگاه صنعتي شاهرود قرارداد منعقد شده است، تصريح کرد: براي آغاز کار ابتدا جانمايي و طراحي‌هاي لازم صورت گرفت که در ادامه کار الزامات فني و ساختاري آن نيز طراحي‌ شده است.

وي با بيان اينکه ارزيابي‌هاي فني تيم پژوهشي نشان داد با ايجاد اصلاحات در طرح و برنامه‌ريزي توليد در معدن، امکان استخراج مواد دوباره اين معدن توسط ماشين‌هاي استخراج سطحي وجود دارد، اضافه کرد: يکي از عمده مشکلات اين معادن روباز بودن و روند طولاني آنها است که اين طرح باعث حل اين معضلات موجود مي‌شود.


 بحران کاغذ 
نويسنده : محمود صدري

اين روزها، کاغذ کمياب است و قيمت آن فزاينده. تعدادي از نشريات کشور براي تنظيم دخل و خرج خود از تعداد صفحات کاسته‌اند . عمده خبرها درباره بحران کاغذ، بر همين خبرها متمرکز شده است و درباره دو نکته کليدي کمتر سخن گفته مي‌شود.

1- نکته کليدي اول اين است که مطبوعات فقط يکي از مصرف‌کنندگان کاغذ و مقوا هستند و بحران کاغذ، دامن هزاران واحد بسته‌بندي، دفاتر کپي و خدمات فني، واحدهاي صنعتي و کانون‌هاي تبليغاتي را نيز گرفته است و طبعا با افزايش قيمت‌تمام‌شده کالاها و خدمات در اين بخش‌ها، هزاران توليدکننده و ميليون‌ها مصرف‌کننده، که بسيار فراتر از مخاطبان نشريات هستند، تحت‌تاثير قرار گرفته‌اند. بحران کاغذ به سه شکل بر صنوف گوناگون مصرف‌کننده کاغذ و مقوا تاثير مي‌گذارد. ابتدا با افزايش هزينه توليد، درآمد توليدکنندگان کالاها و خدماتِ وابسته به کاغذ، پايين مي‌آيد. در وهله بعدي، به علت افزايش قيمت نهايي، از تقاضاي کالاها و خدمات کاسته مي‌شود که دوباره به کاهش درآمد مي‌انجامد. و سرانجام، سرمايه‌گذاري مجدد پايين مي‌آيد و بر اثر کاهش عرضه، قيمت محصولات نهايي بالا مي‌رود. فرجام ناگزيرِ چنين وضعي، کاهش فعاليت و تعطيلي بنگاه‌ها و افزايش بيکاري و کاهش مصرف است که اين چرخه را تشديد مي‌کند. روند تاثيرپذيري نشريات از بحران کاغذ، سريع است و صدايش زودتر شنيده مي‌شود؛ اما روند تاثيرپذيري بنگاه‌هاي غيرمطبوعاتي کُند و نامحسوس است و زماني صداي آن شنيده خواهد شد که اعاده وضع پيشين، ناممکن يا بسيار دشوار خواهد شد.

2- نکته کليدي ديگر، علت اقتصادي بحران کاغذ است که درباره آن کمتر حرف زده مي‌شود يا حرف‌هاي نادرست زده مي‌شود. اين روزها، گناه افزايش سرسام‌آور قيمت کاغذ و مقوا يکسره به گردن نرخ ارز و تحريم‌ها افتاده است. حال آن‌که درباره تاثير هر دو بر قيمت‌هاي کنوني کاغذ و مقوا (و حتي در مورد کاغذ و مقواي وارداتي) مبالغه مي‌شود. محاسبه قيمت متعارف تقريبي کاغذ در بازارهاي جهاني و بازار ايران، کار چندان دشواري نيست. امروز که اين يادداشت نوشته مي‌شود، قيمت هر تن کاغذ تحرير سفيد که غالب ناشران و دفاتر خدمات فني و کانون‌هاي تبليغاتي استفاده مي‌کنند، در بازار جهاني کمتر از 900 دلار است و حتي 850 دلار هم يافت مي‌شود. با افزودن همه هزينه‌هاي حمل و بيمه و گمرک و سود تاجر عمده‌فروش و خرده‌فروش و حتي هزينه‌هاي ريسک تحريم و واسطه‌هاي خارجي، بهاي تمام‌شده در تهران کمتر از 1000 دلار در هر تن است. به اين ترتيب و به فرض دلار آزاد 15 هزار توماني، قيمت هر بند کاغذ تحرير 100 در 70 (5/24 کيلوگرم) بايد حدود 367 هزار تومان و قيمت هر بند کاغذ تحرير 60 در 90 (9/18 کيلوگرم)، حدود 283 هزار تومان باشد. اما قيمت هر بند اين دو نوع کاغذ اکنون بالاي 500 هزار تومان و مدام در حال تغيير است. اگر آن‌طور که مقام‌هاي دولتي مي‌گويند، اين کاغذها با دلار 4200 توماني وارد شده باشند که قيمت هر بند آنها بايد به ترتيب حدود 103 و 79 هزار تومان باشد!

داستان چيست؟ داستان از اين قرار است که دولت محترم مبالغ هنگفتي دلار 4200 توماني در اختيار تعدادي اندک‌شمار مي‌گذارد که با آن کاغذ دولتي وارد کنند. اين کار، ابتدا معدود توليدکنندگان داخلي کاغذ و تاجراني را که به چنين دلاري دسترسي ندارند از گردونه رقابت و فعاليت خارج مي‌کند و خود‌به‌خود، توليد و واردات و عرضه کاهش مي‌يابد. در مرحله بعدي، مکانيزم‌هاي نظارتي دولت توان رصد کردن دقيق مسير رفت و برگشت دلار 4200 توماني را ندارند و کسي به‌درستي نمي‌داند چه بخشي از اين دلارهاي ارزان صرف خريد و واردات کاغذ مي‌شود و چه بخشي در اين رفت و برگشت، دود مي‌شود. در مرحله‌اي ديگر که شماري از دريافت‌کنندگانِ درستکار دلار 4200 توماني، همه يا تقريبا همه ارز دريافتي را صرف واردات کاغذ مي‌کنند، نزاع براي تصاحب تفاضل قيمت کاغذ صد و چند توماني و کاغذ 500 توماني آغاز مي‌شود و بخش بزرگي از کاغذهاي وارداتي از انبارهاي انحصار و احتکار سر در مي‌آورند و از آنجا راهي بازار تشنه و پرتقاضا مي‌شوند. اينجا ديگر همان قيمت آزاد هم، به علت عرضه شبه‌انحصاري، کمر خم مي‌کند و قيمت انحصاري با پوشش قيمت آزاد رخ مي‌نماياند.

نتيجه منطقي اين بحث اين مي‌شود که اگر دولت محترم، متولي کاغذ نمي‌شد در بدترين حالت و با بالاترين نرخ دلار تا امروز، قيمت کاغذ در بازار ايران 40 درصد کمتر از نرخ‌هاي کنوني بود. کمااين‌که اگر همين امروز متقاضيان پرمصرف کاغذ اجازه داشته باشند خودشان با ارز آزاد و بي‌حضور واسطه‌هاي دلار دولتي، کاغذ وارد کنند و بخشي از تاجران ناگزير به رقابت با دارندگان دلار دولتي نباشند، واردات و عرضه افزايش مي‌يابد و قيمت‌ها پايين مي‌آيد.