تاریخ 1398/02/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5040 برو جستجو جستجوی پیشرفته   در جلسه هيات دولت صورت گرفت
 تصويب لايحه جامع شفافيت  

هيات وزيران در جلسه ديروز خود به رياست دکتر حسن روحاني رئيس جمهور، به منظور ترغيب کارفرمايان و کارآفرينان بخش خصوصي و تعاوني به جذب فارغ‌التحصيلان دانشگاهي جوان به صورت کارورز، آيين نامه اجرايي مربوط را به تصويب رساند.

شيوه معرفي، زمينه‌هاي کاري اولويت دار و نحوه تأمين هزينه، از مهمترين سرفصل‌هاي اين آيين‌نامه اجرايي به شمار مي‌رود.

مطابق قانون برنامه ششم توسعه، کارفرمايان و کارآفرينان بخش خصوصي و تعاوني در صورت جذب نيروي کار جوان با حداقل مدرک دانشگاهي کارشناسي به صورت کارورز، از پرداخت سهم بيمه کارفرما براي مدت دوسال از تاريخ شروع به کار معاف مي‌شوند.

هيات وزيران در ادامه، با بررسي مواد ديگري از لايحه شفافيت، کار بررسي و تصويب اين لايحه را به پايان رساند.لايحه شفافيت در دو سطح تکاليف عام و اختصاصي، مهمترين حوزه‌‏هاي شفافيت را مورد توجه قرار داده که در سه دسته «شفافيت وظايف، اختيارات، مأموريت‏ها و صلاحيت‏ها»، «شفافيت فرآيندهاي سازماني» شامل آيين اقدامات و تصميمات و «شفافيت اطلاعات سازماني» تقسيم‌بندي شده است.

هيات وزيران در اين جلسه همچنين نصاب معاملات موضوع قانون برگزاري مناقصات براي مناقصات کوچک، متوسط و بزرگ در سال 1398 را مشخص کرد.

براين اساس، نصاب معاملات کوچک تا سقف 328 ميليون ريال، معاملات متوسط با مبلغ بيش از سقف معاملات کوچک و تا سقف سه ميليارد و 280 ميليون ريال و معاملات بزرگ با مبلغ برآورد اوليه بيش از سه ميليارد و 280 ريال، معين شد.

افزون براين، نصاب معاملات ياد شده، به مواردي که معامله به صورت مزايده انجام مي‌شود، تسري مي‌يابد.

هيات وزيران ضمن تصميم گيري درخصوص تعدادي از پيشنهادات دبيرخانه شوراي عالي مناطق آزاد تجاري- صنعتي و ويژه اقتصادي، بودجه سال 1398 سازمان‌هاي مناطق آزاد کيش، قشم، چابهار، ارس، اروند، انزلي و ماکو و شرکت‌هاي تابعه آن‌ها و اصلاحيه بودجه سال 1397 اين سازمان‌ها را تصويب کرد. همچنين با تصميم دولت، گرايش مجاز منطقه ويژه اقتصادي کازرون از «صنايع تبديلي- کشاورزي» به «صنعتي با اولويت صنايع تبديلي- کشاورزي» تغيير يافت. افزون براين، طرح جامع منطقه ويژه اقتصادي شيراز و گرمسار تعيين و هر گونه عمليات اجرايي، ملزم به رعايت کليه ضوابط و مقررات از جمله ملاحظات زيست محيطي (برنامه مديريت زيست محيطي) و منطبق با آمايش صنعتي، معدني و تجاري شد. هيات وزيران در ادامه، علاوه بر تعيين طرح جامع منطقه آزاد انزلي و نقشه‌ها و ضوابط فني آن، سازمان منطقه مذکور را موظف به حفظ اراضي کشاورزي، جنگلي و تالاب و ايجاد پارک لجستيک به مساحت 90 هکتار کرد.

افزون براين، سازمان برنامه و بودجه کشورمکلف شد نسبت به تعيين تکليف پروژه پل ارتباطي خليج فارس اقدام نمايد. دولت در ادامه، ضمن اعلام نظر در خصوص تعدادي از طرح‌هاي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي نمايندگان خود را براي پيگيري اين موضوعات تعيين کرد.

توضيحات درباره لايحه جامع شفافيت

معاون اقتصادي رئيس‌جمهور اعلام کرد که بر اساس لايحه شفافيت همه موسساتي که فعاليت اقتصادي مي‌کنند، بايد اطلاعات و مشخصات مربوط به فعاليت‌هاي اقتصادي، املاک و مستغلات، دارايي‌ها و درآمد‌هايشان را اطلاع رساني عمومي کنند.

به گزارش ايسنا، محمد نهاونديان در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: لايحه جامع شفافيت در جلسه هيات دولت همچون دو - سه جلسه گذشته مطرح و
نهايي شد.

وي افزود: براي مقابله ريشه‌اي با فساد، تامين حقوق عمومي مردم و اطلاع يافتن از آنچه که به حق و تکليف مربوط مي‌شود، افزايش سرمايه اجتماعي، اعتماد عمومي و مشارکت اجتماعي، بايد دسترسي مردم را به اطلاعات به صورت حداکثري تأمين کنيم.

نهاونديان تاکيد کرد: در اين خصوص سه محور مورد تاکيد قرار گرفت، اول آنکه مردم حق دارند نسبت به آنچه که به اداره امور عمومي مربوط مي‌شود به خصوص بيت المال اطلاع داشته باشند، دوم اينکه هر شهروندي حق دارد به مسائل مربوط به خودش و تصميم گيري‌هايي که در مورد آن مي‌شود دسترسي داشته باشد و سوم هم تکليفي که همه دستگاه‌ها نسبت به حراست اطلاعات خصوصي افراد دارند.

معاون اقتصادي رئيس جمهور با بيان اينکه اين لايحه نگاهي جامع دارد، گفت: همه موسسات حاکميتي در قواي مقننه، مجريه و قضائيه تحت شمول اين لايحه هستند. حتي نهادهاي موسسات خصوصي که عهده‌دار وظايف عمومي هستند هم تحت شمول اين قانون قرار گرفتند.

وي ادامه داد: همه موسساتي که فعاليت اقتصادي مي‌کنند، بايد اطلاعات و مشخصات مربوط به فعاليت‌هاي اقتصادي، املاک و مستغلات، دارايي‌ها و درآمد‌هايشان را اطلاع رساني عمومي کنند.

نهاونديان گفت: شمول و فراگيري اين لايحه در حوزه سياسي و اجتماعي به اندازه حوزه اقتصادي مورد توجه قرار گرفته است. در حوزه فرهنگي و اجتماعي هم فصلي براي اين مهم وجود دارد. براي نظارت و راهبري اين کار يک شوراي نظارت بر فعاليت در نظر گرفته شده است که جريان امور را هدايت مي‌کند.

معاون اقتصادي رئيس جمهور بيان کرد: ما اميدوار هستيم در اين لايحه که حدود 45 ماده دارد و با نظرخواهي از صاحب نظران در حوزه‌هاي مختلف تهيه و تدوين شده و شکر خدا امروز در جلسه هيئت دولت نهايي شد، يک گام بلند هم در تامين عدالت و هم در تامين فضاي رقابتي برداشته شود. همچنين ان‌شاءالله منجر به افزايش اعتماد عمومي و مشارکت اجتماعي شود.

وي در پايان اظهارکرد: لايحه جامع شفافيت امروز در نشست هيات دولت تمام شد و در روزهاي آينده تقديم مجلس شوراي اسلامي خواهد شد. ان‌شاءالله در آنجا هم با توجه به اهميت و حساسيت موضوع اگر در اولويت قرار بگيرد، در ماه‌هاي آينده شاهد تصويب و اجرايي شدن آن هستيم.


 معاون رئيس جمهور اعلام کرد
 نظر موافق دولت با استاني شدن انتخابات مجلس شوراي اسلامي 

معاون پارلماني رئيس جمهور گفت: دولت به استاني شدن انتخابات مجلس شوراي اسلامي، نظر موافق داشت.

به گزارش ايسنا، حسينعلي اميري معاون پارلماني رئيس جمهور در حاشيه جلسه ديروز (چهارشنبه)هيأت دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: درباره برگزاري انتخابات و استاني شدن انتخابات مجلس شوراي اسلامي عنايت داريد که دولت به استاني شدن انتخابات مجلس شوراي اسلامي نظر موافق داشت؛ طرحي را نمايندگان مجلس شوراي اسلامي تهيه کرده بودند که اين طرح احکام متعدد داشت از جمله استاني برگزار شدن انتخابات در مجلس شوراي اسلامي که نظر دولت هم با آن موافق است. وي در همين راستا خاطر نشان کرد :ما در مجلس هم گفتيم که لايحه جامع انتخاباتي دولت نتيجه کار کارشناسي بسيار مبسوط و دقيق است که با مشارکت گروه‌هاي سياسي انجام شده است.

اميري در ادامه گفت: طرح استاني شدن انتخابات را نمايندگان مجلس تهيه و ارائه کردند، اين طرح احکام متعددي داشت از جمله آن استاني برگزار شدن انتخابات مجلس شوراي اسلامي است و دولت نيز با اين موضوع موافقت دارد.

معاون پارلماني رئيس جمهوري اظهار داشت: لايحه جامع اصلاح قانون انتخابات که از سوي دولت به مجلس ارائه شد، نتيجه کار کارشناسي بسيار مفصل، مبسوط و دقيق با مشارکت گروه‌هاي سياسي، کارشناسان مرکز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي، شوراي نگهبان و کميسيون‌هاي مختلف مجلس و
دولت بود.

اميري تصريح کرد: لايحه اصلاح قانون انتخابات از جامعيت بالا و غناي کارشناسي خوبي برخوردار است.

وي گفت: درخواست ما از مجلس شوراي اسلامي اين بود که اين لايحه در دستور کار قرار گيرد که به رأي گذاشته شد و نمايندگان مجلس به قرار گرفتن طرح استاني شدن در دستور کار مجلس رأي موافق دادند، مجلس اين طرح را بررسي و مصوب کرد، اين طرح در ادامه فرآيند بررسي به شوراي نگهبان ارسال شده است.

اميري افزود: ديروز شوراي نگهبان، بخش‌هايي از اين طرح را داراي ابهام دانسته و به نظر مي‌رسد که بخش‌هايي از آن نيز خلاف اصول قانون اساسي است.

وي گفت: دولت هر چند معتقد است که لايحه دولت از جامعيت کافي برخوردار بوده و کماکان اصرار دارد که اين لايحه در دستور کار مجلس قرار گيرد، با اين وجود اگر طرح مجلس درباره استاني شدن انتخابات به قانون تبديل شد، دولت تمام و کمال در اجراي اين قانون بر خواهد آمد.


 همگرايي تهران و مسکو در سايه تضعيف برجام 

ايران در روز چهارشنبه اعلام کرد که اگر در 60 روز آينده، طرفين برجام راهي براي دستيابي بيشتر تهران از مزاياي اقتصادي توافق هسته‌اي فراهم نکنند، پايبندي خود به برخي از مفاد خاص برنامه جامع اقدام مشترک يا به تعبير بهتر توافق هسته‌اي ايران را متوقف مي‌کند. يکي از امضاکنندگان باقي مانده در برجام در مصاحبه با رسانه‌ها واکنش خيلي متفاوت تري نسبت به ديگر طرفين توافق نشان داد. اين اعلاميه حاصل يک سال خروج آمريکا توسط دونالد ترامپ از برجام و متعاقب آن تحميل مجدد تحريم‌ها حاصل شده است که ايران را از هر گونه مزاياي اقتصادي توافق هسته‌اي محروم کرد. طرفين اروپايي برجام – فرانسه، آلمان و بريتانيا – تلاش گسترده اي را براي اقناع ترامپ در حفظ آمريکا به برجام انجام دادند اما اکنون آنها در انتخاب بين متحد خود يعني آمريکا و توافقي که خواهان حفظ آن هستند گرفتار شده اند. جرمي‌ هانت، وزير امور خارجه انگليس در روز چهارشنبه در اشاره به تهديد ايران براي نگه داشتن ذخاير اورانيوم و آب سنگين گفت: «ما از ايراني‌ها خواسته ايم که قبل از اين که توافق را ترک کنند بسيار فکر کنند.» فلورانس پارلي، وزير دفاع فرانسه نيز در مصاحبه با شبکه BFMTV گفت: «امروز، هيچ چيز بدتر از اين نيست که ايران خودش اين توافق را ترک کند.» اما سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه در ديدار با همتاي ايراني خود، محمد جواد ظريف گفت: «براي اين وضعيت آمريکا را بايد سرزنش کرد، اين کشور مسير پايبندي کامل ايران به تعهداتش و همچنين وضعيت کلي رژيم عدم تکثير سلاح هسته‌اي را دشوار ساخته است.»

متيو روجانسکي از موسسه کنن مرکز ويلسون در ايميلي به واشنگتن پست نوشته است: «روسيه به طور خاص خواهان نابودي توافق هسته‌اي نيست، حداقل به اين دليل که آن را بخشي از دستاوردهاي ديپلماتيک خود مي‌داند. اما در هر صورت روسيه بيشتر از تمامي طرفين برجام، از دنباله حوادثي که با خروج آمريکا از برجام شروع شده، سود مي‌برد.» وي در ادامه افزود: «مسکو در به موفقيت رسيدن توافق هسته‌اي در مذاکرات نقش کليدي و مهمي را ايفا کرد و اين پرستيژ و اعتبار زيادي را براي اين کشور فراهم کرد. به اين دليل اکنون مسکو مي‌تواند واشنگتن را به خاطر نقض قريب الوقوع توافق هسته‌اي به دليل خروج آمريکا از آن مورد سرزنش قرار دهد.»

دليل ديگري که روسيه از اين وضعيت سود مي‌برد مي‌توان به تحريم صادرات نفت ايران توسط آمريکا اشاره کرد. باربارا اسلاوين، مدير شوراي آتلانتيک و ابتکار ايران گفت: «در نتيجه اقدامات دولت ترامپ عليه ايران قيمت نفت از يک سال پيش حدود 30 درصد افزايش داشته است. روس‌ها مي‌توانند به راحتي به نظاره بنشينند و از قيمت بالاي نفت لذت ببرند. مسکو همچنين از برقراري روابط نزديک ايران با روسيه پس از فشارهاي آمريکا سود زيادي مي‌برد.»

آندريا کندال تايلور، مدير برنامه امنيتي فراآتلانتيک براي مرکز امنيت آمريکاي جديد در ايميلي به واشنگتن پست نوشت: «با توجه به منافع مشترک آنها در تضعيف نفوذ آمريکا در خاورميانه؛ ايران به شريک مهم مسکو تبديل شده است. روابط ايران و روسيه نسبت به گذشته بسيار افزايش داشته است.


 براساس دستور شوراي عالي امنيت صورت گرفت
 آغاز توقف برخي تعهدات برجامي ايران 

بعد از يک سال «سياست صبر استراتژيک»، ايران تصميم به کاهش گام‌ به گام تعهدات برجامي خود گرفت، اما هم‌زمان «کاهش همکاري‌هاي بين‌المللي» خود در حوزه مبارزه با قاچاق مواد مخدر، مقابله با تروريسم و حمايت و ميزباني از پناهجويان مختلف را نيز اعلام کرد که با واکنش‌هاي زيادي رو به رو شد. اقدامي که به مراتب از واکنش‌هاي هسته‌اي ايران به تحريم‌هاي آمريکا و سکوت اروپا، در صورت ايستادگي ايران روي آن، اثرگذارتر خواهد بود.

يک مقام مطلع در سازمان انرژي اتمي اعلام کرد: اجراي برنامه‌هاي مربوط به توقف برخي تعهدات کشور در برجام که در بيانيه شوراي عالي امنيت ملي بر آن تاکيد شده آغاز شده است.

وي خاطرنشان کرد: توقف برنامه‌هاي مربوط به رعايت سقف توليد اورانيوم غني شده و همچنين توليد بدون محدوديت آب سنگين در تاسيسات اراک که در دوره 60 روزه مربوط به گام اول بر انجام آن تاکيد شده، برنامه‌هايي است که با جديت دنبال مي‌شود. اين مقام مسئول که نخواست نام وي اعلام شود، افزود: طي روز‌هاي جاري براي آگاهي افکار عمومي از اقدامات انجام شده، برنامه‌هايي براي بازديد نمايندگان رسانه‌هاي گروهي از تاسيسات فعال در نطنز و اراک پيش‌بيني شده که به زودي اعلام خواهد شد. به گزارش ايسنا، حسن روحاني رئيس‌جمهوري کشورمان روز 18 ارديبهشت در تشريح تصميم جديد ايران مبني بر «کاهش تعهدات هسته‌اي» ضمن اعلام دو اقدام هسته‌اي در مرحله اول، در رابطه با دامنه برخي تبعات تشديد تحريم‌ها و فشار حداکثري که مي‌تواند آثار انساني و امنيتي منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي داشته باشد به کشورهاي 1+4 به ويژه سه کشور اروپايي هشدار داد. روحاني با اشاره به نقش ايران در مبارزه با تروريسم و قاچاق مواد مخدر و جلوگيري از حرکت سيل مهاجران از منطقه به اروپا گفت: شما مي‌دانيد که انجام اين اقدامات ميلياردها دلار مخارج دارد و با شرايطي که آمريکا به وجود آورده است ايران قادر به پرداخت مخارج اينها نيست و در صورت ادامه روند فعلي همکاري‌ها در اين زمينه‌ها تعطيل خواهد شد.البته اين براي اولين بار نبود که روحاني در اين باره به اروپا هشدار مي‌داد.

حضور بيش از 3 ميليون پناهجوي افغان قانوني و غيرقانوني در ايران، مبارزه با تروريسم و قاچاق مواد مخدر با توجه به جغرافياي ايران در همسايگي کشورهاي افغانستان و پاکستان که اغلب در وضعيت نامطلوب سياسي، امنيتي و اقتصادي و اجتماعي قرار دارند هزينه‌هاي سنگيني را براي نظام جمهوري اسلامي ايران در بر داشته است. ايران همواره امنيت خود را در تأمين امنيت همسايگانش مي‌داند و اين مساله يک رکن مهم از سياست خارجي‌اش در 40 سال گذشته بوده است و به منظور حفظ اين رويکرد هزينه‌هاي مادي و معنوي زيادي پرداخت کرده است.

باتوجه به اين سطح از هزينه‌ها به علاوه هزينه‌هايي که ايران ناشي از مسائل و مشکلات مرزهاي شرقي‌اش در رابطه با افغانستان و پاکستان دارد و در شرايطي که آمريکا تلاش و فشار حداکثري خود را براي ايجاد محدوديت‌هاي اقتصادي و سياسي عليه ايران در سطوح مختلف انجام مي‌دهد و کشورهاي مختلف نيز بي هيچ پرسشي از آمريکا پيروي مي‌کنند براي ايران راهي جز کاهش هزينه‌هاي مادي‌اش باقي نمي‌ماند.

با خروج آمريکا از برجام و بازگشت مجدد تحريم‌هاي يک‌جانبه و همراهي کشورهاي مختلف از اين تحريم‌ها، ايران خواه ناخواه بايد به سمت مديريت منابعش حرکت کند.

با توجه به اتخاذ سياست‌هاي تحريمي سنگين از سوي آمريکا امکان اجراي بسياري از برنامه‌ها و سياست‌ها با رويکردهاي منطقه‌اي و بين‌المللي وجود نخواهد داشت و اين نتيجه عملي تحريم ايران در سکوت همسايگان و کشورهاي مختلف است.

هشدار مقامات کشورمان به پناهجويان افغان، پاکستاني و غيره ناشي از شرايطي است که در آينده دور و نزديک احتمال آن وجود دارد. البته نه اين‌که با هشدار مقامات در مقطع فعلي پناهجويان به يک‌باره به فکر خروج از ايران بيفتند چرا که جريان تحريم‌ها خيلي پيش‌تر از اين، آنها را راهي کشور خود يا کشورهاي ديگر در جستجوي کار کرده است. هم‌چنين براساس برخي آمارها گفته شده است که ايران سخاوتمندانه حدود 7 تا 8 ميليارد يورو براي اتباع افغان هزينه مي‌کند. علاوه بر اين در حوزه مبارزه با مواد مخدر ايران هزينه‌هاي زيادي را بر دوش مي‌کشد که متأسفانه سازمان‌هاي بين‌الملي در اين زمينه چندان به لحاظ مالي ايران را حمايت نمي‌کنند؛ ايران 100 ميليون دلار صرف مبارزه با مواد مخدر مي‌کند.

در همين حال شاهد هستيم که در همين يکي دو سال اخير، ترکيه به خاطر جلوگيري از ورود سيل مهاجران سوري از مرزهاي اين کشور به سمت اروپا 6 ميليارد يورو از اروپايي‌ها دريافت کرده است.

متأسفانه رفتار آمريکا و همراهي ديگر کشورها با آن به شکلي است که حتي در حوادث غيرمترقبه از جمله سيل اخير در تعداد زيادي از شهرهاي ايران مانع از ارسال کمک‌هاي نقدي و غيرنقدي مراکز بين‌المللي از جمله صليب‌سرخ جهاني به ايران شد و در سکوت جهاني، تعدادي از کشورها با تأخير بسيار از طريق مسيرهاي تجاري کمک‌هاي غيرنقدي شأن را به ايران منتقل کردند. اگر اروپايي‌ها در آنچه تا کنون درباره برجام گفته‌اند مبني بر اين‌که توافق هسته‌اي از بعد امنيتي براي آنها مهم است، صادق هستند نمي‌شود هزينه آن را فقط ايران بپردازد. اساساً چه زماني که طالبان بر سر کار نبود و چه بعد از آن و ورود آمريکا و ديگر قدرت‌ها به اين کشور، مساله پناهجويان افغان يکي از مهم‌ترين مسائل مرتبط در همسايگي شرقي بوده است. با پايان جنگ در افغانستان و استقرار دولت مرکزي باز هم اين مساله حل نشد، چرا که افغانستان نه تنها امن نشد بلکه بيش از پيش يعني علاوه بر طالبان از سوي نيروهاي آمريکايي و فرامنطقه‌اي امنيتش با چالش مواجه شد.

در اين ميان سيل پناهجويان به سمت ايران هر روز بيش‌تر و بيش‌تر شده است. اين در حالي است که کشورهاي ميزبان پناهجويان افغان از جمله ايران هيچ گاه سهمي از بودجه‌هاي کلان بين‌المللي و منطقه‌اي که به افغانستان اختصاص مي‌يافت، نداشتند. با تنگ‌تر شدن دايره فشارها به ايران از سوي آمريکا و سکوت جامعه جهاني در برابر يکه‌تازي آمريکا، ايران چاره‌اي جز اولويت‌بندي منابعش و هزينه‌کرد آن ندارد. اکنون فروش نفت ايران با مشکلات بسياري روبرو است. طبيعي است با اين سطح از محدوديت ايران ناچار است در بخشي از اقدامات کنترلي‌اش به پناهجويان افغان براي ترک ايران هشدارهاي لازم را بدهد. هشدار مقامات ايران به پناهجويان مختلف، از اين نظر که آنها را براي آينده‌اي سخت آماده مي‌کند مثبت است. اما اين‌که در صورت تصميم تهران براي خارج کردن پناهجويان، آنها چه مقصدي را انتخاب مي‌کنند، به افغانستان باز مي‌گردند يا يکي از پايتخت‌هاي اروپايي و آمريکا را انتخاب خواهند کرد، به خودشان بستگي دارد.

مقامات افغانستان اگر نگران بازگشت شهروندان خود به کشورشان هستند، بهتر است به رايزني بيش‌تر و جدي‌تري با طرف‌هاي اروپايي و آمريکا بپردازند و در اين رابطه همان‌قدر که مذاکرات صلح ميان آمريکا و طالبان از اهميت برخوردار است، نشان دهند با طرح اين مساله با کشورها و مجامع بين‌المللي سرنوشت شهروندانشان در ايران نيز برايشان مهم است. بر خلاف آنچه برخي مقامات افغانستاني از جمله خانم عالمه، معاون وزارت امور مهاجران اين کشور اعلام کردند که موضع ايران در رابطه با پناهجويان سياسي است ‏ بايد گفت هر پديده‌اي مي‌تواند سياسي برداشت شود اما ريشه اين تصميم ايران، اقتصادي و مالي است و برادران افغان به خوبي از اين مساله مطلع هستند. بهتر است دست از فرافکني و رد واقعيت بردارند و هر چه سريع‌تر به فکر چاره و مديريت اين پناهجويان باشند. هم‌چنين اين نگراني براي اروپايي‌ها نيز وجود دارد. در يکي دو سال گذشته هم‌زمان با موج مهاجرت سوري‌ها به سمت اروپا بسياري از شهروندان کشورهاي ديگر از آفريقا و آسيا راهي اين کشورها شدند که اين کشورها را با مشکلات غيرقابل پيش‌بيني مواجه ساخت و تا مدت‌ها مديريت اين مساله به طول انجاميد و هنوز هم با مشکلات پناهجويان درگير هستند.

توافق با ترکيه که مرزهاي خود را به سمت اروپا باز نکند و هزينه‌هاي زيادي که در اين مسير متقبل شدند مي‌تواند يک‌بار ديگر تکرار شود. چنانچه تهران تصميم به اجراي تصميمش در رابطه با پناهجويان مختلف بگيرد علاوه بر ترکيه کشورهاي اروپايي يک بار ديگر با سيلي از مهاجران رو به رو خواهند شد که طبيعي است با خود مهاجران از کشورهاي ديگر را همراه مي‌کنند. تصميم ايران در رابطه با سه گانه مقابله با تروريسم و قاچاق مواد مخدر و پناهجويان، اقدامي است که اثر بين‌المللي آن بيش از آثار اقدامات هسته‌اي مي‌تواند باشد. علاوه بر اين هشدارهاي جدي را به مجامع بين‌المللي، کشورهاي همسايه، کشورهاي اروپايي و پناهجويان مي‌دهد و مي‌تواند واکنش‌هاي سريع آمريکا و اروپا را در برگيرد.


 اخبار 

بررسي ابهامات افزايش حقوق‌ها در نشست سه جانبه

رئيس ديوان محاسبات کل کشور از برگزاري نشست سه جانبه بين ديوان محاسبات، سازمان امور استخدامي و نمايندگان براي حل و فصل ابهام پيرامون افزايش حقوق‌ها خبر داد.به گزارش ايسنا، عادل آذر با اشاره به پيگيري موضوع افزايش حقوق‌ها در ديوان محاسبات گفت: پس از آنکه دولت بخشنامه اي در خصوص احکام مرتبط با افزايش حقوق‌ها براساس بودجه سال 98 صادر کرد، ابهاماتي از سوي حسابرسان ديوان محاسبات و برخي نمايندگان مطرح شد.رئيس ديوان محاسبات کل کشور با اشاره به نامه نگاري حاجي بابايي با ديوان محاسبات، اظهار داشت: با دريافت نامه و ابهامات پيش آمده، بخشنامه‌هاي دولت مورد بررسي قرار گرفت و به اين جمع بندي رسيديم که تفاوت و انحرافاتي در زمينه افزايش 18 درصدي حقوق بازنشستگان براي همسان سازي و اعمال افزايش 400 هزار توماني و ضريب 10 درصدي به حقوق کارکنان وجود دارد.وي تاکيد کرد: در نامه اي عنوان شد که برگزاري نشست سه جانبه بين سازمان امور استخدامي، ديوان محاسبات کل کشور و نمايندگان مجلس برگزار شود تا ابهامات و اختلافات رفع و رجوع شود، پس از آنکه به فرمول واحد در زمينه افزايش حقوق‌ها رسيديم احکام اجرايي صادر و ابلاغ شود.گفتني است، رئيس ديوان محاسبات مجلس در خصوص زمان تعيين و تکليف افزايش حقوق‌ها بيان داشت: منتظر پاسخ معاون رئيس جمهور هستيم اگر آقايان همکاري کنند حداکثر تا پايان ارديبهشت ماه مي‌توانيم به جمع بندي برسيم.

اختصاص 65 هزار ميليارد

براي ايجاد 988 هزار فرصت شغلي

رئيس سازمان برنامه و بودجه کل کشور گفت: در تبصره 18 قانون بودجه 98، اعتباري بالغ بر 64 هزار تا 65 هزار ميليارد تومان براي ايجاد 988 هزار فرصت شغلي براي سال جاري در نظر گرفته شده است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني خانه ملت، «محمدباقر نوبخت» در پاسخ به سوالي درباره اين که 30 درصد درآمد قانون هدفمندي يارانه‌ها بايد به توليد اختصاص پيدا کند، چه ميزان محقق شده است؟ گفت: در سال رونق توليد اين اعتبار اختصاص پيدا مي‌کند.

وي درباره علت عدم تخصيص 30 درصد از درآمد قانون هدفمندي يارانه‌ها به توليد در سال‌هاي گذشته، اظهار داشت: با توجه به اينکه مابه التفاوت قيمت‌ها در ماده 1 و 3 در قانون هدفمندي يارانه‌ها کفاف پرداخت 45 هزار و 500 تومان يارانه افراد را نمي‌داد، بنابراين ما نه تنها نمي‌توانستيم از اين رقم به بخش توليد کمکي کنيم (اگرچه کمک مي‌شد اما به اندازه 30 درصد نبود) حتي مجبور بوديم سالانه از خزانه 12 تا 13 هزار ميليارد تومان براساس مجوز قانوني برداشت کنيم تا بتوانيم يارانه 45 هزار توماني را پرداخت کنيم.رئيس سازمان برنامه و بودجه کل کشور بيان کرد: در حال حاضر در تبصره 14 منابع و مصارف کاملا مشخص شده است ما طبق آنچه در مصارف براي توليد و اشتغال است اعتبارات را اختصاص مي‌دهيم، عليرغم تمام اين موارد در تبصره 18 قانون بودجه سالانه به صورت ويژه براي توليد و اشتغال اعتباري بالغ بر 64 هزار تا 65 هزار ميليارد تومان براي 988 هزار فرصت شغلي در نظر گرفته شده است.


 به عمل کار برآيد... 
نويسنده : غلامرضا قدس

نشست شنبه شب که با حضور جمعي از سياسيون کشور و آقاي رئيس جمهور برگزار شد، رئيس جمهور در پاسخ به يکي از اصولگرايان که شرايط امروز کشور را با جنگ تحميلي مقايسه و تاکيد کردند که شرايط قاعدتا بدتر از جنگ نيست، گفتند ؛ اکنون شرايط کشور از شرايط جنگ بسيار سخت‌تر است زيرا کشورمان در زمان جنگ هرگز اين طور نبود که نتواند نفت صادر کند، يا نتوانيم کالايي را بخريم يا با بانک‌هاي جهاني ارتباط نداشته باشيم، لذا به غير از خريد اسلحه باقي امور در ايران جاري بود، اما امروز ما ارتباطات بانکي نداريم و شرايط فروش نفتي بسيار سختي داريم، بنابراين اگر واقع‌بينانه نگاه کنيم شرايط کشور از دوران جنگ و حتي تحريم‌هاي گذشته سازمان ملل سخت‌تر شده است.

در اين جلسه برخي‌ها اذعان داشتند که بايد اتکا به نفت را کاهش داد و آقاي روحاني خواستند که باز هم واقعيت‌ها را ببينيم، در بودجه اين طور پيش بيني شده است که ما روزانه يک و نيم ميليون بشکه نفت مي‌توانيم بفروشيم تا نيازهاي کشور را تامين کنيم و کسري بودجه نداشته باشيم، در حالي که اکنون کاملا مشخص است که کشور چقدر با کسري بودجه مواجه شده است. آقاي رئيس جمهور در اين نشست اطلاعات بسيار مناسبي را به جلسه منتقل کردند که دقيق‌تر از سخنان سياسيون حاضر در جلسه بود. نکته مهم ديگري که آقاي دکتر روحاني بدان پرداختند، اين است که او تاکيد کرد دولت پاسخگو هست و خواهد بود، اما متناسب با اختراعاتش. به گفته ايشان دولت به رغم اين که مسئوليت‌هاي مهمي دارد ولي اختيارات متناسب با اين مسئوليت‌ها را ندارد. در حوزه سياست خارجي، اقتصاد و از اين قبيل نيز دولت اختيارات چنداني ندارد. قوه مجريه در شرايط حساس کنوني و براي احياي وزارت بازرگاني لايحه‌اي با قيد دو فوريت به مجلس فرستاد تا بتوان بازار را مديريت کرد، اما پس از دو سال با اين که دولت از مجلس خواستار فوريت اين لايحه بود، مجلس آن را حل نکرد يا در خصوص نرخ حامل‌هاي انرژي هماهنگي‌هاي لازم بين قواي سه گانه انجام شد ولي زماني که به مجلس فرستاده شد، بدان عکس‌العمل نشان داد و آن را متوقف کرد، لذا با اين روند شرايط براي قوه مجريه بسيار سخت است. در عين حال آقاي روحاني در مورد بخش‌هاي اساسي از اداره کشور صحبت‌هاي صميمانه مطرح کردند که سخناني درست، سنجيده و دلسوزانه و متناسب با دغدغه‌هاي روز کشور بود. با وجود اين که مدت زمان جلسه کوتاه بود و همه حاضران نتوانستند نقطه نظرات خود را بيان کنند اما آقاي رئيس جمهور با تحمل، همه نظراتي که گاهي بسيار صريح مطرح مي‌شد گوش داد. برخي نگراني‌هاي اقتصادي جامعه و برخي نگراني شخصي شان را گفتند، از بعضي وزرا انتقاد شد، برخي ديگر مورد تعريف واقع شدند و تعدادي نيز درباره سياست خارجي سخن گفتند. از جمله انتقادات مهم به اين نوع جلسات اين است که افراد، بيشتر طرح دغدغه مي‌کنند در حالي که شايد رئيس جمهور و دولت نيازمند اين باشند که راهکارها و راه‌حل‌ها به بحث گذاشته شود و مورد استفاده قرار گيرد تا در موقعيت حساس کنوني که کشور همه‌جانبه تحت فشار و درگير با نوعي جنگ اقتصادي است به حل مشکلات پيش روي دولت و ملت کمک کند.

دغدغه اصلي جامعه در شرايط فعلي کاملا مشخص است. همانطور که در هر جنگ نظامي دولت‌ها تلاش مي‌کنند تا براي مردم‌شان پناهگاه درست کنند، در حوزه اقتصادي هم ما نيازمند اين هستيم که براي اقشار ضعيف پناهگاه اقتصادي ايجاد کنيم، مردم بايد احساس کنند که قوه مجريه سرکار است و بر مسايل و جريانات کنترل دارد، نه اين که احساس رهاشدگي داشته باشند. موضوع گراني‌ها احساسي را در مردم به وجود آورده که دولت همه چيز را رها کرده است و اين تصوير خوبي را به جا نمي‌گذارد. تقويت سيستم نظارتي براي برخورد با سوءاستفاده‌ها و احتکارها و... بايد به صورت ويژه انجام شود که البته همه اينها حرکتي فراتر از دولت را مي‌طلبد. با گفتاردرماني مشکلي حل نخواهد شد، به عمل کار برآيد...