تاریخ 1398/02/17 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5032 برو جستجو جستجوی پیشرفته   نقد و تحليل خبرهاي هفته  

جذب نيرو در آموزش و پرورش

استان سمنان

مديرکل آموزش وپرورش استان، از جذب 400 نيروي جديد سخن گفت چون در سال جاري 378 معلم استان بازنشسته مي‌شوند و ضرورت دارد که جايگزيني صورت بگيرد از قضا، نکته همين جاست و سرنوشت آينده‌ي دانش‌آموزان استان و در نهايت، کشور در همين جذب رقم مي‌خورد؛ يعني بايد معلماني جذب شوند که وجودشان سرشته از معرفت و علم و هنر و عاطفه باشد نه مثل سال‌هاي پاياني دولت دهم، آنچه در اين جذب مهم نبود، ويژگي‌هاي يک معلم به مفهوم واقعي کلمه بود؛ معلم و معلماني که بتوانند در عالم تدريس، تحول ايجاد کنند و انسان‌هاي بزرگ و دانشور و موثر به جامعه، ارزاني نمايند.

حاتمي از همکاري‌هاي دفاعي

ايران و عراق گفت

وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح ايران در ديدار با فرماندهان نيروي دريايي، هوانيروز و پدآفندي هوايي ارتش عراق، از همکاري‌هاي دو کشور سخن گفت که اين همکاري‌ها، موجبات ثبات و امنيت منطقه را فراهم مي‌کند به ويژه آن که اين منطقه به آتش‌افروزي‌هاي آمريکا و اذنابش رژيم تل‌آويو و آل‌سعود، به انبار باروتي مي‌ماند که هرلحظه بيم انفجار آن هست که البته نه اين منطقه - بلکه دامن تمامي جهان را خواهد گرفت جهاني که حداقل هشتاد درصد انرژي آن از خاورميانه و با گذر ازتنگه‌ي هرمز و آن سوتر، تنگه‌ي باب‌المندب، تامين خواهد شد.

واحدهاي مسکوني آسيب‌ديده

در استان سمنان

طبق آمار ارائه شده از مديرکل بنياد مسکن انقلاب استان سمنان، مجموع کل واحدهاي مسکوني آسيب ديده به سبب بارش‌هاي اخير و نيز سيلاب و رانش زمين، تعداد 3671 باب واحد مسکوني، دچار خرابي شده‌اند که از اين شمار 1970 واحد روستايي و 586 واحد شهري نياز به تعمير دارد و بديهي است که مابقي بايد تجديد بنا شود. اما نکته‌ي مهم در اين حوادث شرکت و حضور موثر صاحبان صنايع و دستگاه‌هاي توليدي و افراد خير و نيکوکاري است که در چنين شرايطي دست افتادگان را گرفته‌اند و از اين نظر استان ما نمونه‌ي کمک و دستگيري افتادگان بوده است و اکنون نيز جز اين، انتظاري نيست، زيرا با اين ويراني‌هاي وسيع، دولت را آن چنان تواني و منابعي جهت بازسازي‌ها نيست.

سياست‌هاي احساسي!

وزير امورخارجه‌ي ايران، دکتر ظريف در گفت‌و‌گو با روزنامه‌ي «اينديپندت» گفت: کساني را که همراهان روزهاي سخت ما هستند، از ياد نخواهيم برد. اين سخن البته از نظر اخلاقي‌ و عاطفي و عهد و وفا، حرف به جايي است اما تعجب اينجاست که سياست‌مدار بزرگي مثل ظريف چرا بايد احساساتي سخن بگويد و عواطف را در کار سياست دخالت دهد چرا که در جهان سياست و در دنياي امروز، حرف حرف مصالح و منافع است مگر در بين همسايگان و به اصطلاح دوستان ما، روسيه و عراق، توليد نفت خود را افزايش ندادند؟ باور کنيد اين تنها ما هستيم که سياست و اقتصاد ما، نشانه‌هايي از اخلاق و احساسات را با خود دارد نه سياست کشورهاي ديگر! پس براي يک بارهم شده است، واقع بين باشيم و منافع ملي خود را راحت فدا نکنيم.

سياست‌هاي ارزي آلوده به شلختگي

محمدرضا حريري، نايب رئيس اتاق بازرگاني ايران گفت، سياست‌هاي ارزي ايران نشان دهنده‌ي اغتشاش و شلختگي است. وي در مورد سياست‌هاي ارزي گفت: بهتر است که بانک مرکزي يک صرافي بزرگ داشته باشد تا مداخلات خود را از طريق آن اعمال کند. چنين اقدامي البته مي‌تواند يک ابزار قوي و مناسب مديريتي براي بانک مرکزي باشد و. . .

نکته اينجاست که بانک مرکزي و نهادهاي اقتصادي کشور، اغلب نه با يافته‌هاي علمي و موازين دقيق اقتصادي، آن گونه که کشورهاي موفق اعمال مي‌کنند، بلکه با آزمون و خطا و تعارف و رودربايستي، عمل مي‌کنيم و با باري به هرجهت مي‌خواهيم گره کور اقتصادي را بازکنيم بنابراين سخن حريري، بيراه نيست و مي‌تواند تلنگري براي هشياري ما باشد.

عجز سناي آمريکا

در شکستن «وتو»‌ي ترامپ

مجلس سناي آمريکا که در دست جمهوري خواهان است نتوانست آراي لازم را جهت شکستن وتوي ترامپ درباره‌ي حمايت از سعودي را کسب کند. گفتني است که دونالدترامپ در 28 فروردين امسال (1398) مصوبه‌ي کنگره‌ي آمريکا را عليه يمن وتو کرد.

در اين زمينه، ناگفته پيداست که حضور مستقيم آمريکا به سرگرداني ترامپ در ائتلاف سعودي چه فاجعه‌اي را در يمن موجب شده، ميليون‌ها انسان گرسنه را در شرف قحطي محض قرار داده است و اضافه کنيد که مجوز آمريکا بر ارتکاب اين جنايت قرن چه سلاحهاي ممنوعي را که مصداق جنايات جنگي است، رژيم سعودي در تجاوز به اين کشور، آزمايش کرده است!

الحاق کرانه‌اي باختري به اسرائيل!

گويي قانون جنگل در نزد عوامل کاخ سفيد آمريکا به سطوح ديگر نيز سرايت کرده است. بايد گفت که تجاوز آمريکا و خوي تجاوزگري‌اش ريشه در فرهنگ و تمدن آمريکايي دارد چرا که نخست سفيدپوستان، غاصبان سرزميني هستند که متعلق به بوميان آمريکا بوده است دوم و روشن‌تر از همه «کاليفرنيا» ست که به عنوان بخشي از کشور مکزيک، غصب شد و در زمره‌ي يکي از ايالات پنجاه گانه‌ي آمريکا درآمد. بنابراين، هيچ بعيد نيست که بعد از الحاق بلندي‌هاي جولان به اسرائيل با قلدري ترامپ، حالا «جردکوشنر» داماد وي زمزمه‌ي الحاق کرانه‌ي باختري رود اردن را که جزء لاينفک اردن است، به بي‌غيرتي و فربه شکمي کساني که کلمه‌ي «لااله الاالله» را بر پرچم خود نوشته‌اند و هيچ اعتقادي به اين جمله ندارند، به رژيم صهيونيستي بخشيده شود.

تظاهرات کارگري که ضددولتي شد

تظاهرات کارگري امسال در اول مه «ارديبهشت» در کشورهاي مختلف، به تظاهرات ضد دولتي تبديل شد. اخباري از اقصي‌نقاط جهان از جمله آمريکا، روسيه، فرانسه، آلمان، يونان، صربستان و. . . به گوش مي‌رسد به اين که اين طبقه‌ي مولد و زحمتکش، در قبال رنج و مشقت خود، نصيب چنداني نمي‌برند و زندگي آنان با طبقات ديگر، فاصله‌ي فاحشي دارد. البته بايد گفت که تظاهرات کارگران در اروپا، تحت هدايت اتحاديه‌هاي کارگري صورت مي‌گيرد که برخي از آنها به شدت تاثيرگذارند و در عزل و نصب حکومت‌ها، نقش بسيار موثري دارند. قشر کارگري در ايران هم پيوسته از نحوه‌ي برخورد با آنان که روز به روز هم سفره‌شان، کوچک‌تر و کم‌مايه‌تر مي‌شود، اعتراض دارند.

جهش قيمت مسکن و احتمال

مهاجرت از تهران

جهش قيمت مسکن به حد غير‌متعارف آن که هر مترمربع را به استناد اعلام بانک مرکزي به بالاي يازده ميليون تومان برده، نشان مي‌دهد که خانه‌دار شدن براي طبقات پايين جامعه، آرزويي به شدت دست نيافتني است لذا چاره‌اي جز مهاجرت به مناطق حاشيه‌ي تهران و استان‌هاي همجوار نيست. ناگفته نماند با برقي شدن قطارهاي تهران – مشهد و پيموده شدن نيم زمان فعلي تا مرکز استان سمنان و شهر سمنان، اين کوچ جمعيت انبوه به اين شهر آرام و با آب و هواي دوگانه و مطلوب وجود دارد. به همين جهت براي آينده و آينده‌نگري عملياتي شدن سد فينسک و سد روزيه و انتقال آب درياي خزر به استان سمنان، اين ضرورت، بيش از هر زماني احساس مي‌شود.

انتقاد «سندرز» از رويکرد ضد ايراني آمريکا

سناتور «سندرز» سناتور برجسته‌ي مجلس سناي آمريکا که در انتخابات پيشين در حزب دموکرات از هيلاري کلينتون، شکست خورد و احتمال مجدد او در انتخابات مجدد و مبارزات انتخاباتي است، از منتقدان اصلي و با نفوذ سياست خارجي ترامپ است و عقيده دارد که آمريکا نمي‌بايست از برجام خارج مي‌شد و نيز از تحريم‌هاي خارج از اصول و ضد قانوني ترامپ، سخت انتقاد دارد و معتقد است که چنين پيمان‌شکني‌هايي اعتبار بين‌المللي آمريکا را دچار تنزل مي‌کند و در نهايت به انزواي آمريکا در سطح بين‌المللي مي‌انجامد.

تهديدات جدي است.

فرمانده کل ارتش گفت: همه نيروها بايد يگان‌هاي خودشان را با تفکر شب حمله‌اي آماده کنند و بازي جنگ را دايما تمرين نمايند. وي افزود البته اين تهديدات در ابتداي کار، زميني نخواهد بود. اما نيروي زميني به عنوان محور همه عمليات بايد آمادگي خود را حفظ کند. چنين هشدارهايي لازمه‌ي کار کشوري مثل ماست که مورد تهاجم همه جانبه ابرقدرت تا دندان مسلح آمريکا مواجه شده است.

لزوم ممنوع شدن صادرات مايحتاج عمومي

بعد از تحريم‌هاي آمريکا و سقوط ارزش ريال، همسايگان ايران، به خصوص عراق، مشتاق خريد کالاهاي مورد نياز خود از طريق مبادلات مرزي شدند که البته صادرات کالا به هر کشوري موجب رونق توليدي مي‌شود. که امسال از آن سخن مي‌گوييم و به ازدياد آن حرف مي‌زنيم. اما اينکه چگونه بايد توليد رونق بگيرد و راهکارهاي آن چيست، امر ديگري است نکته در آن‌جاست که هرچيزي بايد حساب و کتاب داشته باشد از جمله صادرات و آن وقتي است که خود دچار کمبود کالا نشويم چون هم قدرت خريد مردم را پايين آورده‌ايم و هم نارضايتي ايجاد کرده‌ايم که در هر دو مورد، آسيب به جامعه اقتصادي کشور است.

ملت متحد باشد، آمريکا نمي‌تواند کاري بکند

سخن رهبري در اتحاد ملت و توصيه‌ي اکيد ايشان به اين امر، درست و منطقي است. اما فراهم کردن اتحاد، زمينه و شرايطي مي‌خواهد وگرنه تفرقه جاي آن را مي‌گيرد. نخستين عامل اتحاد، عدالت اجتماعي و اقتصادي است که اگر اين عدالت وجود نداشته باشد. از خود بيگانگي آحاد ملت، رخ خواهد داد و همه مي‌کوشند که به نوعي کلاه خود را محکم نگاه دارند. فاصله طبقاتي که در جامعه‌ي ما هر لحظه بيش‌تر و عميق‌تر مي‌شود ناشي از همان فقدان عدالت اقتصادي و اجتماعي است که دشمن سرسخت اتحاد به شمار مي‌آيد و بايد براي آن فکر عاجل کرد. نکته‌اي که در چنين وضعي ما را مي‌شکند و دشمن هم به خوبي اوضاع ما را رصد کرده، همين نداشتن اتحاد و فراهم نبودن آن در فقدان زمينه‌هاي لازم است.

لزوم کاهش هزينه‌هاي کشور

دکتر روحاني رياست جمهوري در آيين نکوداشت يک‌صد سال تربيت معلم در ايران گفت: بايد هزينه‌هاي اداره‌ي کشور را کاهش دهيم. سخن روحاني حرف درستي است اما در کاهش هزينه‌ها محتاج عقلانيت هستيم. چون اين تعقل است که کوتاه‌ترين راه جهت رسيدن به مقصود نشان مي‌دهد. حال اگر راه‌هاي دور و دراز را بيهوده پيموده‌ايم، بدان جهت بوده است که هيجان زده و احساساتي و با قطار بي‌ترمز روانه‌ي مقصد شده‌ايم که هرگاه اين اعمال ما اصلاح شود، در روند امور با کمترين هزينه به نتايج درخشان دست خواهيم يافت.

دولت، مصمم به حل مشکل نشر است

دکتر اسحاق جهانگيري، معاون اول رئيس جمهوري در بازديد از غرفه‌هاي مختلف سي ودومين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران، با همراهي وزيرفرهنگ و ارشاد اسلامي به نکته‌هاي کليدي اشاره کرد که صنعت نشر را زمين‌گير کرده است چرا که عده‌اي با ارز 4200 توماني، کاغذ وارد کرده اما در بازار آزاد فروخته‌اند. که اين امر مورد انتقاد وزارت ارشاد بوده است چون اين توزيع، مورد تاييد ارشاد نبوده است.

راجع به چنين اجحافي که صنعت نشر بويژه رسانه‌هاي مکتوب را گرفتار کرده است دو پيشنهاد بايد مورد عنايت دولت باشد نخست اين که آنها که گرفته‌اند و فروخته، افراد نامرئي نيستند، مي‌شود آنان را به مراجع قضائي معرفي کرد و دوم، با عبرت از گذشته براي رسانه‌ها و ناشران سهميه در نظر گرفت، سهميه‌اي که مصرف آن تحت نظارت دقيق چند نهاد بازرسي و نظارتي باشد.

موشک‌هاي مقاومت، بلاي جان صهيونيست‌ها

با درگيري مجدد رژيم تل‌آويو با باريکه‌ي غزه و تجاوز و رژيم صهيونيستي به اين منطقه‌ي دردمند و محاصره شده، موشک‌هاي مقاومت بلاي جان اين رژيم متجاوز و کودک‌کش شده است. نکته‌ي مورد توجه آن است که رسانه‌هاي صهيونيستي به قدرت بالاي موشکي مقاومت فلسطين اذعان دارند. اين اذعان و نگراني آنجاست که تا شب گذشته (يکشنبه شب) بيش از 600 موشک به فلسطين اشغالي شليک شده و براي نخستين بار عده‌اي از صهيونيست‌ها، کشته و زخمي شده‌اند و مهم آن که خود و حامل نظاميان مورد اصابت مستقيم موشک قرار گرفته است. رژيمي که تاکنون فقط مي‌کشت، حالا کشته‌هاي خود را پيش چشم مي‌بيند که اين، موفقيت کوچکي نيست.

اسرائيل در ورود به لبنان، نابود خواهد شد

سيد حسن نصرالله، دبيرکل حزب‌الله لبنان گفت: اسرائيل در صورت ورود به لبنان در مقابل چشمان جهانيان، نابود خواهد شد. نکته در اين صراحت و تهديد آنجاست که صهيونيست بارها اذعان کرده‌اند که تهديدهاي دبيرکل حزب‌الله لبنان، همان‌گونه گفته است، عملي خواهد شد به همين دليل جرات تجاوز به لبنان نخواهند داشت و ناچارند حتي آن زمين‌هاي اشغال شده‌ي لبنان را نيز به صاحبان اصلي برگردانند. لازم به گفتن است که بايد آمريکا بداند که رژيم صهيونيستي مورد حمايتش اکنون در چه محاصره‌اي است.

فروش نفت در بازار خاکستري

معاون امور بين‌الملل و بازرگاني وزير نفت با تاکيد براين که امکان مقاومت مقابل تحريم‌هاي ناعادلانه و نامشروع و غيرقانوني آمريکا را داريم، گفت: همه‌ي ظرفيت‌هاي کشور را براي فروش نفت در بازار خاکستري را بسيج کرده‌ايم. وي افزود کشورهاي اروپايي، هند و روسيه به دليل قدرت آمريکا حرف دولت مردان آنها را گوش مي‌کنند...

نگارنده در يادداشتي در آغاز تحريم‌ها نوشت که اروپا هرگز دامن آمريکا را رها نخواهد کرد و چين و روسيه هم که از اول قابل اعتماد نبودند و هند هم جز به منافع خود نمي‌انديشيد بنابراين، ما مي‌مانيم و ما که خود بايد در اين محاصره‌ي تنگ و تحريم‌هاي سخت يا مقاومت کنيم که مي‌توانيم و بارها در تاريخ ما را آزموده‌اند و يا تسليم شويم که البته تسليم براي ما صدها بار خفت‌بارتر از تحريم است.

چرا نمايندگان مدافع تصميمات مجلس نيستند؟

کواکبيان گفت:چرا برخي از نمايندگان از تصميمات مجلس دفاع نمي‌کنند و برخلاف مصوبه‌ي آن مصاحبه مي‌کنند. پاسخ دکتر کواکبيان آن است که همان برخي تا آنها هستند و دفاع مي‌کنند که به جايگاهشان آسيبي نرسيد. چون براي همان جايگاه، رنج‌ها برده‌اند و راه پيموده‌اند. نکته‌ي ديگر آن همان برخي پاي مصوبه‌اي امضا مي‌گذارند. اما يا به علت مشغله‌ي زياد يا عدم تمرکز آن را نخوانده‌اند و يا اينکه خيلي ماندن در مجلسي که بايد در راس امور باشد، هيچ به صلاح نيست. به همين علت مجلس در راس امور بهتر است هيچ نماينده‌اي را بيش از 3 دوره دچار زحمت نکند.

عربستان ديه شهداي حج را نداد

رئيس سازمان حج و زيارت که حدود 4 ماه پيش، پس از انجام مذاکرات حج ايران و عربستان خبر داد، گفته بود که عربستان، غرامت شهداي مسجد الحرام را به دفتر نمايندگي خود سازمان ملل پرداخت کرده که پس از ارائه‌ي وکالت‌نامه‌ها و اسناد از سوي ايران، چک اين غرامت، تحويل داده مي‌شود. اما وي پساز مدتي اطلاع داد که نماينده‌ي عربستان در سازمان ملل، وجود چنين چکي را منکر شده است. نکته آن جاست که ديه‌ي شهداي حج با بهبود روابط، ممکن است اما در اين شرايط که همه امور دو کشور غيردوستانه است چنين پرداخت و دريافتي، بسيار بعيد مي‌نمايد مگر آن که ميانجي‌گيري کشور ثالثي در ميان باشد که اين امر، شدني است.

فرزامي