تاریخ 1398/02/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5030 برو جستجو جستجوی پیشرفته   معاون وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي خبر داد:
 وجود 300 پروژه نيمه‌تمام فرهنگي در کشور 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

معاون وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به وجود 300 پروژه نيمه‌تمام در بخش فرهنگ در شهرستان‌ها و مراکز استان‌ها گفت: 20 پروژه ملي و استاني افتتاح مي‌شود.

علي‌اصغر کارانديش ‌مروستي با اشاره به اعتبارات مصوب و بودجه تعيين ‌شده براي در حوزه فرهنگ اظهار داشت: در مجلس افزايش خوبي در بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و همچنين يک بند الحاقي در تبصره 9 داشتيم؛ به شکلي که فرهنگ و ارشاد اسلامي مکلف است 10 درصد از بهاي بليت کنسرت در کلان‌شهرها را اخذ و به حساب خزانه واريز کند که معادل آن براي ساماندهي فعاليت‌هاي فرهنگي، هنري و رسيدگي به مجتمع فرهنگي در شهرستان‌هاي غير از مراکز استان هزينه شود.

وي ادامه داد: طبق برآورد ما اعتبار قابل‌ملاحظه‌اي در اين زمينه وصول خواهد شد و شاهد تحول خوبي در حوزه فعاليت‌هاي فرهنگي و هنري در شهرستان‌هاي کل کشور خواهيم بود.

معاون حقوقي، امور مجلس و استان‌هاي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با بيان اينکه افزايش وصول اين اعتبار تا 150 ميليارد تومان پيش‌بيني‌ شده، ادامه داد: بايد ديد 10 درصد اخذ شده از بهاي بليت در کلان‌شهرها چه مقدار است.

کارانديش ‌مروستي افزود: افزايش ديگر در حوزه فرهنگ در بحث سينما، يارانه کتاب و مطبوعات بوده که در اين بخش افزايش قابل توجهي را شاهد هستيم و بيش از 111 ميليارد تومان افزايش داريم که نسبت به وضع بودجه که انقباضي است و با توجه به پيش‌بيني درآمدهايي که دولت دارد، اين رقم قابل ملاحظه است.

وي درباره پروژه‌هاي نيمه‌تمام گفت: 300 پروژه نيمه‌تمام در شهرستان‌ها و مراکز استان‌ها داريم و اعتبارات در بخش هزينه‌اي و تملک دارايي‌ها بيش از دو برابر در سال‌هاي اخير افزايش داشتيم.

معاون حقوقي، امور مجلس و استان‌هاي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به فراواني پروژه‌هاي نيمه‌تمام بيان کرد: اين اعتبارات جوابگوي هزينه‌ها و 300 پروژه نيست.

کارانديش‌ مروستي افزود: تصميم ما بر اين است پروژه‌هايي با درصد پيشرفت فيزيکي بالاي 90 درصد را ابتدا تمام کنيم و 20 پروژه بخش استاني و ملي به اتمام مي‌رسد و اعتبارات به سمت پروژه‌هايي که پيشرفت کمتر دارند، سوق يابد.

وي تصريح کرد: اين پروژه‌ها شامل تالار مرکزي در مرکز استان‌هاست؛ هشت پروژه بزرگ در اين بخش وجود دارد و مابقي نيز مجتمع فرهنگي در شهرستان‌ها هستند که متراژ آن از دو هزار و 900 مترمربع آغاز مي‌شود و به پنج هزار مترمربع مي‌رسد.


 تطهير نوزادان 11 استان کشور با گل‌برگ‌هاي محمدي در جشنواره آئيني و گردشگري گل‌غلتان نوزاد شهر اميريه دامغان 

سرويس خبر

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان گفت: نوزادان 11 استان کشور در دوازدهمين جشنواره آئيني و گردشگري گل‌غلتان نوزاد شهر اميريه دامغان در گل‌برگ‌هاي محمدي تطهير شدند.

به گزارش روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان،«مهدي جمال» در جشنواره گل غلتان نوزاد شهر اميريه دامغان با تشکر از برگزارکنندگان اين جشنواره، افزود: گردشگران 11 استان کشور در دوازدهمين جشنواره آئيني و گردشگري گل‌غلتان نوزاد شهر اميريه دامغان حضور داشتند و نوزادان خود را در گل‌برگ‌هاي محمدي تطهير کرده و غلتاندند.

وي جشنواره گل‌غلتان را فرصت مناسبي براي توسعه گردشگري شهر اميريه دانست و گفت: صنعت گردشگري از صنايع بزرگ و بدون مزاحمت است و همواره با نشاط و طراوت همراه خواهد بود.

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان گفت: معرفي رويدادهاي آئيني و فرهنگي، زمينه‌ساز توسعه گردشگري و رونق اقتصادي هر منطقه است.

آيين گل‌غلتان نوزاد در شهر اميريه در سال 1389 به شماره 177 به عنوان نخستين اثر معنوي استان سمنان و دومين اثر معنوي کشور بعد از عيد باستاني نوروز است که به ثبت ملي رسيده است.

شهر اميريه با بيش از سه هزار نفر جمعيت در 25 کيلومتري شهر دامغان و 90 کيلومتري مرکز استان سمنان قرار دارد.

دوازدهمين جشنواره آئيني و گردشگري گل‌غلتان نوزاد شهر اميريه دامغان از يازدهم تا سيزدهم ارديبهشت‌ماه و با استقبال پرشور گردشگران از سراسر کشور برگزار شد.