تاریخ 1398/02/11 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5027 برو جستجو جستجوی پیشرفته   استاندار سمنان:
 فرهنگ کتابخواني در جامعه ترويج يابد 

سرويس خبر

استاندار سمنان خواستار ترويج و گسترش فرهنگ کتابخواني در جامعه شد.

به گزارش اداره اطلاع‌رساني و روابط عمومي آموزش و پرورش استان سمنان، عليرضا آشناگر در نشست شوراي آموزش و پرورش و شوراي پشتيباني سوادآموزي استان سمنان افزود: فرهنگ کتابخواني و افزايش سرانه مطالعه در استان تقويت شود، چرا که کتاب خواندن با افزايش علم و ايجاد آينده‌نگري در وجود خواننده از بسياري آسيب‌هاي اجتماعي جلوگيري مي‌کند.

آشناگر افزود: برگزاري جشنواره دانايي و توانايي در استان سمنان گام مؤثري در تقويت و ترويج فرهنگ کتابخواني بين دانش‌آموزان است.

وي با اشاره به سرانه مطالعه در جامعه اضافه کرد: سرانه مطالعه در جامعه 18 دقيقه در شبانه‌روز است و اين ميزان مطالعه نيز به صورت کندخواني انجام مي‌شود، براي افزايش تأثير مطالعه حتي در زمان کم بايد مهارت تندخواني و درک مفاهيم آموزش داده شود.

وي يادآور شد: خواندن 200 تا 300 کلمه در دقيقه جزء مطالعه متوسط، خواندن 300 تا 500 کلمه در هر دقيقه جزء مطالعه خوب و خواندن 500 تا يک هزار کلمه در دقيقه جزء دسته عالي در تندخواني محسوب مي‌شود، اما اکنون در جامعه کمتر کسي هست که در دقيقه بيش از 120 کلمه بخواند.

آشناگر با بيان اين که تندخواني کمک به افزايش سرانه مطالعه است، تصريح کرد: معلمان در مدرسه کمک کنند تا سرعت و درک مطلب در مدرسه‌ها افزايش يابد.

وي بيان کرد: درباره کتاب‌هايي که به دانش‌آموزان براي مطالعه معرفي مي‌شود، به منظور افزايش تأثيرگذاري، با جامعه‌شناسان و روان‌شناسان مشورت شود، چرا که يک متن زيبا و آموزشي نقش مهمي در درگير کردن خانواده و افزايش اشتياق آنها به مطالعه دارد.

استاندار سمنان گفت: کشور با توجه به فرهنگ غني ايراني و اسلامي که دارد بايد در زمره کشورهاي مهربان و اشاعه‌دهنده مهرباني قرار بگيرد و تحقق اين مهم با افزايش سرانه مطالعه در جامعه محقق مي‌شود.


 معاون امور اقتصادي استانداري سمنان خبر داد؛
 بازگشت 103 واحد توليدي راکد استان به چرخه توليد  

سمنان- ايرنا- معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري سمنان گفت: 103 واحد توليدي غيرفعال در يکسال گذشته با هماهنگي بخش هاي اقتصادي استان به چرخه فعاليت بازگشت.

به گزارش ايرنا، حشمت الله عسگري روز سه شنبه در نشست کارگروه تسهيل و رفع موانع توليد استان سمنان در سالن مديريت بحران استانداري افزود: يک سال گذشته 103 واحد صنعتي راکد در استان سمنان تعيين تکليف شد که اين امر در بازگرداندن واحدهاي توليدي به چرخه توليد با مشکلات بسيار کمتر به نسبت گذشته بسيار باارزش است.

عسگري اضافه کرد: تعيين تکليف واحدهاي راکد و تمليکي استان سمنان بايد در دستور کار بانک هاي عامل و ديگر مجريان قرار گيرد و با ورود دوباره اين واحدهاي صنعتي به چرخه توليد مي توان براي افزايش اشتغال و رونق بيشتر کسب و کار در استان گام برداشت.

معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري سمنان گفت: هم افزايي بسيار مطلوبي براي تحقق شعار سال و رونق توليد در بين دستگاه هاي اجرايي استان وجود دارد که بايد اين رويه براي رفع حداکثري مشکلات بنگاه هاي اقتصادي تقويت شود.

وي خاطرنشان کرد: نقش بانک هاي خصوصي استان براي تحقق شعار سال، رونق توليد و ارايه تسهيلات به منظور رفع مشکلات بنگاه هاي اقتصادي و واحدهاي صنعتي برجسته باشد.

معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري سمنان با بيان اينکه عملکرد بانک هاي عامل دولتي استان در ارايه تسهيلات براي رفع مشکل نقدينگي واحدهاي صنعتي در سه سال گذشته مثبت و مطلوب بوده است، افزود: بانک هاي خصوصي هم براي رفع مشکلات واحدهاي صنعتي استان سمنان تسهيلات پرداخت کردند و تسريع در ارايه تسهيلات از اين بانک هاي خصوصي ضروري است.

به گزارش ايرنا، در اين نشست آخرين ابلاغيه ها و آيين نامه هاي دريافتي مربوط به کارگروه تسهيل و رفع موانع توليد توسط دستگاههاي اجرايي و بانکهاي عامل ، فهرست مصوبه هاي اين کارگروه و تقسيم 11هزار ميليارد ريال تسهيلات رونق توليد بين بانک هاي عامل استان توسط کمسيون هماهنگي بانکهاي استان سمنان مطالبي ارايه شد.

سهم اشتغال سمنان در بخش صنعت و معدن بيش از 38 درصد، در کشاورزي بيش از 14 درصد و توليد ناخالص اين استان با رقمي حدود 18.2 درصد مربوط به بخش کشاورزي و حدود 22 درصد مربوط به بخش صنعت و معدن است.


 سرپرست مديريت ارتباطات و امور بين‌الملل شهرداري سمنان مطرح کرد؛
 برگزاري نمايشگاه خيريه دست‌سازه‌هاي مهرباني با هدف حمايت از کودکان سيل‌زده 

سرويس خبر

نمايشگاه خيريه‌ فروش آثار و دست‌سازه‌هاي جمعي از کودکان مهدهاي کودک شهر سمنان با عنوان «دست سازه‌هاي مهرباني » با هدف حمايت از کودکان سيل‌زده برگزار شد.

به گزارش مديريت ارتباطات و امور بين‌الملل شهرداري سمنان، علي‌اکبر بني‌اسدي سرپرست مديريت ارتباطات و امور بين‌الملل شهرداري سمنان با اعلام اين خبر افزود: رويدادهاي خيريه پرنقش‌ترين رويدادها در جوامع هستند که با ايده‌هاي خوب و خلاقانه سعي در آگاه کردن مردم از مشکلات اجتماعي و تشويق بيشتر آنها در راستاي رفع اين مشکلات دارند که برگزاري نمايشگاه دست‌سازه‌هاي مهرباني نيز دقيقا همين اهداف را دنبال مي‌کند.

وي افزود: در فروردين سال جاري شاهد نزول رحمت الهي بسيار زياد در بسياري از مناطق کشور بوديم که در برخي از استان‌ها منجر به جاري شدن سيل و نابودي منازل مسکوني و زندگي ساکنان اين مناطق شد که تاکنون همت و مشارکت مردم در کنار دولت سبب شده تا هموطنان سيل‌زده بتوانند با کنترل موقعيت زندگي خود، آرامش نسبي يافته و بتوانند با کنترل شرايط، سعي در بازسازي موقعيت زندگي خود داشته باشند.

سرپرست مديريت ارتباطات و امور بين‌الملل شهرداري سمنان گفت: اين نمايشگاه با مشارکت معاونت امور اجتماعي سازمان بهزيستي سمنان و با همراهي مهدهاي کودک شهرستان برگزار شد و کودکان با فروش دست‌ساخته‌هاي خود در زمينه‌هاي مختلف و با هزينه مهرباني در کمک و ياري رساندن به هموطنان سيل‌زده سهيم شدند.

بني اسدي با بيان اينکه کودکان، دست‌ساخته‌هاي خود را در قالب مواد غذايي، تزئينات، نقاشي، خوشنويسي، نقاشي‌خط، آثار هنري و کاردستي ارائه کرده‌اند، ادامه داد: درصد اصلي درآمد حاصل از فروش آثار کودکان، صرف تهيه و خريد لوازم ضروري براي کودکان مناطق سيل‌زده يکي از استان‌هاي کشور خواهد شد و آموزش به کودکان در جهت ياري رساندن به مردم آسيب‌ديده و کمک به هم‌نوع و آموزش نوعي مديريت بحران به کودکان از اهداف ديگر برپايي اين نمايشگاه بود که با همراهي مربيان مهدهاي کودک نيز اين مهم انجام پذيرفت.

شايان ذکر است اين نمايشگاه خيريه به مدت يک روز در بوستان 17 شهريور برگزار شد.


 مديرکل دفتر مطالعات و پژوهش‌هاي کميته امداد پيشنهاد داد:
 واحد سمنان، متولي طرح پايش کميته امداد در کشور باشد 

سرويس خبر

به پيشنهاد مديرکل دفتر مطالعات و پژوهش‌هاي کميته امداد در طرح پايش دانشگاه آزاد اسلامي، واحد سمنان متولي هدايت نيازها و اولويت‌هاي پژوهشي اين نهاد در سطح کشور خواهد بود.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي واحد سمنان، نشست مشترک کميته امداد امام خميني‌(ره) استان سمنان و دانشگاه آزاد اسلامي واحد سمنان با هدف اشتغال پايدار براي قشر بي‌بضاعت و کم‌درآمد اين استان برگزار شد.

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي واحد سمنان با بيان اينکه اين جلسه با حضور سيد‌مرتضي حسيني، مديرکل دفتر مطالعات و پژوهش‌هاي کميته امداد امام خميني(ره)، مسئولان استاني اين نهاد و مديران و اعضا هيات علمي اين واحد دانشگاهي به ميزباني واحد سمنان برگزار شد، گفت: کميته امداد امام خميني(ره) به اين نتيجه رسيده است که براي کمک به قشر بي‌بضاعت و کم‌درآمد استان پرداخت وجه نقد به شيوه فعلي مناسب و کارگشا نيست و بايد به فکر ايجاد اشتغال پايدار بود.

دکتر علي جهان با تاکيد بر اينکه تاکنون جلسات متعددي با محوريت ايجاد اشتغال دانش‌بنيان در مناطق محروم، روستايي و مناطق بياباني استان سمنان بين کميته امداد و اين دانشگاه برگزار شده است، افزود: با مشخص شدن زمينه‌هاي پژوهشي و مطالعاتي با محوريت 79 موضوع توسط کميته امداد امام خميني‌(ره)، واحد سمنان اين فرصت را دارد که بر‌اساس طرح پايش در قالب سه محور برگزاري نشست‌هاي علمي استاني، گزارش‌ها و طرح‌هاي پژوهشي و پايان‌نامه، رساله و کتاب موضوعات را مورد پيگيري قرار دهد.

وي تاکيد کرد: به پيشنهاد مديرکل پژوهشي کميته امداد امام خميني‌(ره)، در صورت تاييد دکترطهرانچي، بر‌اساس طرح پايش دانشگاه آزاد اسلامي، واحد سمنان متولي هدايت نيازها و اولويت‌هاي پژوهشي کميته امداد امام خميني(ره) در سطح کشور خواهد شد.

جهان با اعلام آمادگي براي مشارکت در طرح‌هاي محروميت‌زدايي از جامعه به‌ويژه در استان سمنان با دعوت از سازمان‌ها و ارگان‌هاي دولتي و غيردولتي براي همکاري در طرح‌هاي پژوهشي مبتني بر ماهيت آن سازمان‌ها تصريح کرد: دانشگاه آزاد اسلامي واحد سمنان تلاش مي‌کند با توجه به زمينه‌ها و امکانات شايسته و درخور توجه تحقيقاتي موجود، مطالعات اعضاء هيات علمي و دانشجويان را به سمت نيازهاي جامعه سوق داده تا بر‌اساس رسالت‌هاي اجتماعي خود، سهمي در گره‌گشايي از مشکلات و محروميت‌ها داشته باشد.

وي وجود دو مرکز تحقيقات گردشگري و کارآفريني در مرکز استان را ازجمله ظرفيت‌هاي ويژه و قابليت‌هاي قابل‌توجه علمي واحد سمنان دانست و خاطرنشان کرد: بهره‌مندي از اعضاي هيات علمي کارآمد در کنار امکانات آموزشي و وجود امکانات سخت‌افزاري مناسب در قالب کارگاه‌ها و آزمايشگاه‌ها اين فرصت را براي واحد سمنان ايجاد کرده تا بتواند در راستاي بهره‌وري بهتر در زمينه اشتغال‌زايي بيشتر، رونق کسب‌وکار و رشد اقتصادي منطقه گام ‌بردارد


 بعد از وقوع سيل به همت و تلاش پرسنل شرکت آب و فاضلاب شهري استان سمنان؛
 مرمت و بازسازي خط انتقال و تاسيسات آب در سطح استان انجام شد 

سرويس خبر

مهندس نادر قدس معاون بهره‌برداري شرکت آب و فاضلاب شهري استان سمنان اظهار داشت: در ابتداي سال جاري با توجه به بارندگي‌هاي پي در پي و وقوع سيل، به تاسيسات و خط انتقال آب در سطح استان خساراتي وارد شد که به همت و تلاش پرسنل زحمتکش شرکت آبفاي استان سمنان، تاسيسات خسارت‌ديده، باز‌سازي و مرمت شد.

به گزارش روابط عمومي آبفاي استان سمنان، در ادامه قدس اقدامات انجام گرفته در اصلاح و تعويض خط انتقال آرادان را به طول 240 متر با لوله فولادي 300 ميليمتر و با هزينه 15 ميليارد ريال و اصلاح و تعويض خط انتقال سرخه را به طول 72 متر با لوله فولادي 300 ميليمتر و با هزينه 5 ميليارد ريال و اصلاح خط انتقال دامغان را به طول 100 متر با لوله چدن داکتيل 500 ميليمتر با هزينه 5 ميليارد ريال اعلام کرد.


 سرويس خبر 

مديرکل راهداري و حمل و نقل جاده‌اي استان سمنان:

کشف و اعمال قانون 402 فقره تخلف حمل بار

بيش از ظرفيت مجاز در سال 97

سرويس خبر

مديرکل راهداري و حمل و نقل جاده‌اي استان سمنان از کشف و اعمال قانون 402 فقره تخلف حمل بار بيش از ظرفيت مجاز در استان سمنان طي سال 1397 خبر داد.

احسان منصورکيايي مديرکل راهداري و حمل و نقل جاده‌اي استان سمنان با اشاره به اينکه حمل اضافه بار باعث آسيب به راه‌ها و ابنيه موجود در آن مي‌گردد، افزود: حمل‌بار بيش از ظرفيت مجاز وسيله نقليه، شبكه راه‌هاي كشور را كه با صرف هزينه‌هاي زياد ساخته شده‌اند دچار اضمحلال سريع‌تري مي‌كند.

وي در ادامه افزود: با همکاري پليس راه استان طي سال 97 چهارصد و دو فقره تخلف اضافه تناژ ‌شناسايي و با رانندگان و شرکت‌هاي حمل و نقل متخلف برخورد قانوني و اعمال جريمه انجام گرفته است.

مديرکل راهداري و حمل و نقل جاده‌اي در ادامه افزود: به منظور جلوگيري از تخلفات در اين حوزه کنترل و نظارت‌هاي ميداني محسوس و نامحسوس توسط تيم گشت‌هاي اداره کل با حضور نيروهاي پليس راه در مقاطع مختلف سال انجام و برخوردهاي قانوني با رانندگان متخلف صورت مي‌گيرد.

وي در ادامه با اشاره به اينکه عمده جابه‌جايي کالا در استان مربوط به محمولات معدني مي‌باشد، افزود: بر اساس آمارهاي موجود، بيشترين تخلفات گزارش شده در اين مدت مربوط به شهرستان گرمسار بوده است.

شايان ذکراست: 3200 دستگاه انواع ناوگان باري در حوزه حمل و نقل جاده‌اي در استان فعال هستند که متوسط عمر اين ناوگان 21 سال است.

مديرکل فرهنگي، هنري، اردوها و فضاهاي پرورشي

وزارت آموزش و پرورش:

فرهنگيان در ترويج کتابخواني نقش مهمي دارند

سرويس خبر

مديرکل فرهنگي، هنري، اردوها و فضاهاي پرورشي وزارت آموزش و پرورش گفت: فرهنگيان در ترويج کتابخواني نقش مهمي دارند.

به گزارش اداره اطلاع‌رساني و روابط عمومي آموزش و پرورش استان سمنان، رمضاني در آئين تقدير از منتخبين استاني رشته‌هاي ادبي، پژوهشي آموزش و پرورش استان سمنان افزود: کتابخانه‌هاي مدارس کشور نيازمند به‌روزرساني است که با همکاري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بايد اين طرح انجام شود.

وي درباره کيفيت مطالعه در نظام آموزشي کشور، تصريح کرد: اکنون بخش قابل توجهي از مدارس کشور داراي کتابخانه است، اما بسياري از کتاب‌ها در اين کتابخانه‌ها کيفي نيست.

رمضاني اضافه کرد: ترويج کتابخواني در کشور در گرو نشر اين رويکرد ارزشي در مدارس است و فرهنگيان در ترويج کتابخواني نقش مهمي دارند.

مديرکل فرهنگي، هنري، اردوها و فضاهاي پرورشي وزارت آموزش و پرورش گفت: توجه به کتاب و کتابخواني مقوله بسيار مهمي است و نشر اين فرهنگ نيازمند تامل و همکاري دستگاه‌هاي اجرايي مربوط است.

با حضور 120 هزار دانش آموز

در يک هزار و صد مدرسه استان سمنان صورت گرفت؛

نواخته شدن زنگ سپاس معلم در مدارس

استان سمنان

مديرکل آموزش و پرورش استان سمنان گفت: زنگ سپاس معلم امروز با حضور 120 هزار دانش آموز در يک هزار و صد مدرسه استان سمنان نواخته شد.محمد دستوراني مدير کل آموزش و پرورش استان سمنان در مراسم نواخته شدن زنگ سپاس معلم در حاشيه اين مراسم در گفتگو با خبرنگار گروه استان هاي باشگاه خبرنگاران جوان از سمنان ، گفت : زنگ سپاس معلم امروز با حضور 120 هزار دانش آموز در يک هزار و صد مدرسه استان سمنان نواخته شد.وي با بيان اينکه از فردا برنامه‌هاي هفته معلم در استان سمنان آغاز مي‌شود افزود: امسال براي اولين بار در 1100 مدرسه استان سمنان از يک هزار و صد معلم توسط اوليا دانش آموزان تقدير مي‌شود .فرماندار سمنان هم در اين مراسم با بيان اينکه معلمان منشا رشد و موفقيت در کشور هستند گفت : شهيد مطهري نماد بارز يک معلم فداکار و آزاده بوده و البته همه معلمان نيز داراي اين ويژگي‌هاي بارز هستند .وي افزود : اولويت اصلي در شهرستان سمنان توجه به آموزش و پرورش است و نياز است تا با دقت بيشتري به امور مربوط به فرهنگيان و دانش آموزان رسيدگي شود .

بانک رفاه حامي مالي سمينار احيا قلبي- ريوي شد

سرويس خبر

بانک رفاه به عنوان بانکي اجتماعي و سلامت‌محور در راستاي حمايت از نظام سلامت کشور حامي مالي سمينار احياي قلبي- ريوي سازمان نظام پزشکي کشور شد. به گزارش روابط عمومي بانک رفاه کارگران، سمينار مذکور با هدف آموزش متخصصين زنان و زايمان، بيهوشي، پزشکان و جراحان عمومي در سال جاري با حمايت مالي اين بانک در سالن اجتماعات ساختمان ولي عصر(عج) بانک رفاه برگزار شد. در اين همايش که با حضور دکتر عباسي مدير‌کل آموزش سازمان نظام پزشکي کل کشور و جراحان و متخصصان اين حوزه برگزار شد، طرح‌ها و خدمات بانک رفاه توسط کارشناسان به گروه هدف ارائه و معرفي شد.مدرسان اين همايش دکتر محمد‌رضا ياسين‌زاده، دکترشباهنگ جعفر‌نژاد، دکتر حميد‌رضا خوش‌نژاد و دکتر مهسا محمودي‌نژاد داراي تخصص طب کار و از اعضاي هيأت علمي دانشگاه ايران، احياي قلبي و ريوي در کودکان و دکتر همايون بنا درخشان عضو هيأت علمي دانشگاه شهيد بهشتي، احياي قلبي - ريوي در بزرگسالان را به حاضران آموزش دادند.

بانک رفاه کارگران اعطا مي‌کند؛

تسهيلات ارزان‌قيمت به کارگران نمونه استان‌هاي کشور

سرويس خبر

بانک رفاه در سال "رونق توليد" و به مناسبت فرا‌رسيدن روز جهاني کار و کارگر و با هدف تکريم و تجليل از اقشار مختلف جامعه کارگري کشور، به کارگران نمونه استان‌هاي کشور تسهيلات ارزان‌قيمت پرداخت مي‌کند.

به گزارش روابط عمومي بانک رفاه کارگران، اين تسهيلات در قالب عقد مرابحه، با نرخ سود 10درصد و مدت باز پرداخت حداکثر 36 ماه، براي تامين اموال و خدمات مورد نياز کارگران نمونه کل کشور پس از اعلام اسامي منتخبين مشمول تسهيلات مذکور از سوي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي به بانک، اعطا خواهد شد.