تاریخ 1398/02/02 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5019 برو جستجو جستجوی پیشرفته    آب در آسياب دشمن نريزيم 
نويسنده : روح‌اله ساعدي

شايد در هيچ مقطعي از سنوات گذشته، به‌اندازه تعطيلات عيد نوروز امسال خدمات نهاد بين‌المللي هلال احمر به چشم مردم نيامد. خدمتگزاراني که ديد و بازديد‌هاي ساليانه و نوروزي خود را ترک کردند و به صورت تمام وقت آماده به خدمت به هموطنان سيل‌زده و نيز مسافران و زائران حرم رضوي در همين استان ما سمنان بودند. حتي اين‌روزها که حدود يک ماه از بحران سيلاب و رانش زمين در کالپوش ميامي مي‌گذرد، همچنان سيل کمک‌هاي مردمي و ارايه خدمات امدادرساني، اسکان و تغذيه توسط اين نهاد در حال انجام است. نه فقط خدماتي که در طول سال مي‌دهند بلکه اضافه بر آن در نوروز امسال متحمل شدند تا برخي از هموطنان ما که گرفتار سيلاب در برخي استان‌هاي کشور شدند با اين پشتوانه و نيز همت نيروهاي ارتشي، سپاهي و بسيج امکانات، اميدي به آينده داشته باشند. حال در چنين شرايطي که بخشي از مردم ما گرفتار اين بحران و قهر طبيعت هستند و احتياج به کمک‌هاي بين‌المللي از طريق صليب سرخ و هلال احمر مي‌باشند، آمريکا در ادامه کارشکني‌هاي خود مانع از اهداي کمک‌‌رساني بين‌المللي شده است، اما باز هم با تمام اين کارشکني‌ها نمي‌توان از نقش برجسته نهاد هلال احمر براي کمک‌‌رساني به آسيب ديدگان اين بحران غافل شد. در کنار اين مسايل متاسفانه شاهد بوديم که برخي‌ها، با اظهارات نسنجيده خود اتهاماتي به اين نهاد خدمتگزار در اين مقطع وارد کردند تا به نوعي آب در آسياب دشمن بريزند. اظهارات يکي از بازنشستگان نيروهاي مسلح در مورد سوء استفاده از نام و لباس نهاد بين‌المللي هلال احمر در رابطه با ورود و دخالت ايران در بحث جنگ بوسني و هرزگوين در اوايل دهه 90 ميلادي، همان‌قدر در اين شرايط حاشيه‌ساز شده، که کوتاهي آمريکا در کمک‌‌رساني بين‌المللي به اين نهاد به واسطه تحريم‌ها بازتاب وسيعي داشته است.

هرچند هم نهاد زيرمجموعه اين شخص و هم هلال احمر اين اظهارات نسنجيده را تکذيب و نسبت به آن واکنش حتي شکايت به مراجع قضايي را داده‌اند، اما مشخص نيست که اين اظهارات نسنجيده و دشمن شادکن در اين شرايط چه هدفي را دنبال مي‌کند. حتماً مي‌دانيد که بيشتر سفرهاي نوروزي امسال از اواخر اسفند ماه آغاز و تا هجدهم فروردين ماه در چند مقطع ادامه داشت و در زمان‌هاي مختلف حتي در همين استان سمنان از حجم آنها کاسته شد و از همه مهمتر وقوع بحران سيل در اين شرايط و مقطع نيز در برخي از نقاط کشور و استان ما سمنان بر شدت آن افزود. بزرگترين حجم ترافيک جاده‌اي را امسال شاهد بوديم که حتي آمار و ارقام بالاي مصرف روزانه بنزين نيز گواه اين ادعاست. در چنين شرايطي عوامل مربوط به ستاد تسهيلات سفرهاي نوروزي از جمله‌ ميراث فرهنگي، حمل و نقل پايانه، راهداري، آتش نشاني، پليس راه، اورژانس و از جمله هلال احمر که در اوج خدمت‌‌رساني به مردم و زائران حرم رضوي بودند، جاي تقدير دارد.

از همه مهم‌تر بروز حوادث طبيعي از جمله طغيان سيلاب و ريزش شديد باران و برف در برخي از نقاط کشور از جمله استان ما سمنان و در منطقه کالپوش نيز همان طور که از پيش خبر نمي‌داد، همه را غافلگير کرد. در هر حال نيروهاي امدادي از جمله هلال احمر درگير اين بحران جدي بودند. با تمام اين تفاسير با تلاش همه نيروهاي مسلح و دستگاه‌هاي عضو ستاد بحران، آرامش تا حدودي بر مناطق بحران‌زده حاکم شده است.

کمک‌هاي درماني و دارويي هلال احمر در تعطيلات نوروزي بخشي از اين کمک‌هاست. کمک‌هاي مردمي در قالب طرح‌هاي مختلف توسط اين نهاد بين‌المللي و خدمتگزار در حال ارسال است. کمک‌هاي درماني و دارويي هلال احمر نيز در اين تعطيلات نوروز بخش مهمي از اقدامات اين نهاد بين‌المللي را شامل مي‌شود! به ويژه اين‌که نهادهاي درماني و بهداشتي و برخي از داروخانه‌ها در اين ايام تعطيل يا نيمه‌تعطيل بودند. در حالي که نيازهاي درماني و دارويي مردم تعطيل‌بردار نيست و از برخي جهات نيز بسيار مهم و تاثير‌گذار هست. با تمام اين تفاسير نهادي که با چنين اهدافي مبتني بر چنين ديدگاه‌هايي، از نيروهاي خدمتگزار کشور بوده و هميشه در صحنه‌ها، حضور داشته است نبايد از اين طريق توسط برخي افراد مورد هجمه قرار گيرد.

مي‌گويند ماهي به وجود آخرين چيزي که پي مي‌برد آب است، و وقتي از آب بيرون مي‌افتد اين لحظه تازه اهميت و وجود اين ماده را براي حيات خود کشف مي‌کند. ما انسان‌ها وقتي با هوش و فهم خود مي‌توانيم بر اين ضعف ماهي غلبه کنيم و پيش از آن که از آب بيرون بيفتد اهميت آن را درک کنيم نبايد بگذاريم، اتفاقاتي بيافتد تا امنيت و آرامش مردم دچار خدشه شود. امروز آرامش اندکي که در زندگي مردم حتي بعد از بحران‌ها و اين مسايل سخت اقتصادي و معيشتي حاصل مي‌شود، نتيجه تلاش بخشي از حاميان امنيت اجتماعي توسط مجريان امر از جمله سازمان بين‌المللي هلال احمر است، که اگر خدشه بدان وارد شود، باعث ياس، نااميدي و بي‌انگيزگي در بدنه اجرايي کشور و به تبع آن جامعه خواهد شد.