تاریخ 1397/12/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5002 برو جستجو جستجوی پیشرفته   دولت تدابير ويژه‌اي بيانديشد!
 گراني‌هاي شب عيد و نگراني مردم 

پيش‌بيني قيمت دلار کار ساده‌اي است اگر مردم فريب دلالان و عوامل خارجي و داخلي که قصد برهم زدن آرامش آنها را دارند نخورند، قيمت دلار در دنيا بر اساس آيتم‌هاي زيادي مشخص مي‌شود و قطعا قيمت دلار به کمک دولت و قوه قضاييه مهار خواهد شد.

يکي از دغده‌هاي اصلي مردم در روزهاي پاياني سال گراني‌هاي بي‌حد و نصاب مواد غذايي است که به اين ليست بايد آجيل و شيريني، ميوه، گوشت و مرغ را هم اضافه کنيم با اين تفاسير عيد نوروز براي خيلي از مردم امسال سخت خواهد البته اميدواريم دولت براي اين موضوع تدابير ويژه‌اي بيانديشد.

از ماجراي افزايش قيمت دلار در ايران تقريبا همه اطلاع دارند و اين ماجراي مهم اقتصادي براي تمام ايرانيان آشناست، اما نکاتي در ماجراي دلار اتفاق افتاد که در رسانه‌ها کمتر به آن اشاره مي‌شود از تاريخ 10 مهر ماه سال 97 که قيمت دلار کنترل شد هنوز هيچ کاهش قيمتي در ديگر کالا‌ها ديده نشده است.

در طول اين مدت که دولت به همراه قوه قضاييه تلاش کردند قيمت دلار و ساير ارزها را در بازار کنترل کنند تمام مردم اميدوار بودند که اين کاهش قيمت ارز باعث ارزاني ساير کالاهايي شود که به بهانه قيمت ارز افزايش قيمت داشتند و هيچ ارگان و مسئولي هم تا به امروز نتوانسته است اين قيمت‌ها را پايين بياورد. ما شايد فراموش کرديم براي بيش از 90% جامعه امروز تهيه کالاهاي اوليه زندگي و تامين خوراک براي خانواده چه هزينه‌اي در ماه دارد!

اين روزها پدران و سرپرست‌هاي خانواده به سختي مي‌توانند حتي ساده‌ترين محصولات غذايي را تهيه کنند و دولت هم نمي‌تواند با کمک‌هايي که در نظر گرفته است جبران اين موضوع را بکند و بايد راهي اساسي را براي حل اين معضل اقتصادي جامعه پيدا کند، البته از اين موضوع هم نبايد به سادگي گذشت که دولت به تنهايي نمي‌تواند اين موضوع را در ابعاد فعلي حل کند و تمام مردم بايد کمک کنند تا اين مشکل حل شود. البته منظور از مردم توليد‌کنندگان داخلي هستند که در بازار فعلي ايران نقشي اساسي دارند.

نگراني مردم از قيمت‌هاي شب عيد

عيد نوروز بزرگ‌ترين بهانه مردم براي جشن گرفتن است و در ايام نوروز خيلي از خانواده‌ها براي خريد انواع لوازم خانگي و… اقدام مي‌کنند که با وضعيت فعلي امسال قطعا ديگر به راحتي امکان خريد ندارند و بايد فقط حسرت داشتن لوازم نو را داشته باشند، از لوازم خانگي شايد بتوان گذشت اما از پوشاک و مواد غذايي و شيريني و آجيل و… مي‌توان گذشت؟

قيمت دلار امروز شاهد کمترين نوسان در بازار است و به همين خاطر مردم از مسئولان دولتي توقع دارند که تا قبل از روز‌هاي پاياني سال فکري به حال قيمت‌ها بکنند، با توجه به مدت کمي که تا پايان سال داريم دولت بايد تمرکز فوق‌العاده‌اي را روي اقلام مصرفي مردم داشته باشد تا حدي که اقشار گوناگون جامعه امکان جشن گرفتن را در ايام نوروز داشته باشند.

پيش‌بيني قيمت دلار در سال 98

پيش‌بيني قيمت دلار کار ساده‌اي است اگر مردم فريب دلالان و عوامل خارجي و داخلي که قصد برهم زدن آرامش آنها را دارند نخورند، قيمت دلار در دنيا بر اساس آيتم‌هاي زيادي مشخص مي‌شود و اگر عوامل داخلي و خارجي در بازار اخلال ايجاد نکنند و مردم را دچار هيجانات لحظه‌اي نکنند قطعا قيمت دلار به کمک دولت و قوه قضاييه مهار خواهد شد و به واسطه مهار قيمت دلار باقي کالاها هم مي‌توانند کاهش قيمت داشته باشند و اوضاع اقتصادي ايران دوباره به آرامش برسد و مردم بتوانند به راحتي به زندگيشان ادامه دهند.

افزايش قيمت خودرو

شايد خيلي منطقي به نظر نرسد در اين شرايط بد اقتصادي ايران که مردم به شدت تحت انواع و اقسام فشار‌ها هستند دولت افزايش قيمت خودرو را به صورت رسمي تاييد کند و خودش هم به نوعي متولي اين کار باشد، يک بررسي ساده در شرايط فعلي نشان مي‌دهد که قيمت ارز بازار آزاد نسبت به چند ماه پيش آرامش زيادي پيدا کرده است و افزايش قيمت اصلا در شرايط فعلي مناسب نيست اما خودرو سازان داخلي نيز بر اين باورند که اگر قيمت‌ها افزايش پيدا نکند دير يا زود صنعت خودروسازي داخلي به ورشکستگي خواهد رسيد. حالا بررسي اين موضوع خود نکته‌اي است که بايد آن را به صورت تخصصي دنبال کرد.

کاهش قيمت گوشي موبايل با وعده دولتي‌ها

بعد از نوسانات قيمت دلار در ايران به شدت تمامي کالاهايي که مستقيم يا غير مستقيم با دلار ارتباط داشتند افزايش قيمت را تجربه کردند اين افزايش‌ها گاهي به بيش از چند برابر هم رسيد و در برخي از اين کالاها موضوع خيلي حادتر شد و اين محصولات در بازار ناياب شدند و همين امر باعث گراني بيشتر اين دست از کالاها شد. گوشي موبايل هم دقيقا جزو همين دسته بود در اوايل تابستان شما اگر قصد خريد يک گوشي موبايل داشتيد بايد ساعت‌ها در بازار مي‌گشتيد و احتمالا محصول مورد نظرتان را هم نمي‌توانستيد پيدا کنيد يا اگر هم شانس مي‌آورديد و آن را پيدا مي‌کرديد با ديدن قيمت آن از خريد پشيمان مي‌شديد.

مسئولان بارها تلاش کردند وارد بازار اين محصول اساسي شوند و حتي اوايل تابستان از طريق وزارت صنعت به چند شرکت خاص ارز‌هاي دولتي اختصاص داده شد، تا با وارد کردن گوشي موبايل با ارز دولتي کمي بازار را آرام کنند، اين اتفاق زماني افتاد که قيمت ارز به شدت در حال افزايش بود و اين شرکت‌ها با کمال ناباوري بعداز وارد کردن اين گوشي‌ها آنها را در بازار با قيمت ارز آزاد به فروش رساندند. بعد از اين اتفاق که حسابي صداي مردم را درآورد دولت جلوي اين گوشي‌ها را در گمرک گرفت و اجازه ترخيص شدن به آنها نداد و مديران عامل اين شرکت‌ها را هم به جرم اخلال در نظام اقتصادي محاکمه کرد و آنها را به پرداخت جريمه‌هاي سنگين مالي محکوم کرد، اما تمام اين اتفاقات هيچ تاثير مثبتي در روند قيمت‌گذاري گوشي موبايل در بازار نداشت و عملا قيمت‌ها به روند افزايشي خود ادامه دادند. اين روزها که حتي قيمت دلار در بازار در حال کاهش است باز هم بازار موبايل خيلي آرامش ندارد و اکثر برند‌ها و مدل‌هاي گوشي در بازار ناياب است و وقتي در فروشگاه‌هاي اينترنتي به دنبال آنها هستيد به کلمه عدم موجودي برخورد خواهيد کرد.

وزير ارتباطات آقاي آذري جهرمي يکي دو ماه قبل در رسانه‌ها عنوان کرد که به زودي قيمت گوشي موبايل 50 درصد کاهش پيدا خواهد کرد، حتي ايشان تاکيد داشتند که مردم براي خريد گوشي موبايل اصلا عجله نکنند و به زودي اين کاهش قيمت اتفاق مي‌افتد اما تا به امروز هيچ اتفاقي در بازار نيفتاده است.

در چند روز گذشته دوباره چند مسئول دولتي با مصاحبه در رسانه‌ها اعلام کردند که طي روزهاي آينده کاهش قيمت گوشي موبايل خواهيم داشت. حالا با تمام اين وعده‌هاي دولتي که مسئولان در رابطه با کاهش قيمت گوشي موبايل به مردم مي‌دهند بايد ديد در آينده چه اتفاقي بالاخره براي گوشي موبايل و قيمت آن در بازار مي‌افتد.

در آخر بايد باز هم تاکيد مي‌کنيم دولت نمي‌تواند به تنهايي از پس اين موضوع بر بيايد و ارزاني در کالاهاي مختلف بايد به کمک خود توليد‌کننده و وارد‌کننده اتفاق بيافتد البته ساز و کار اين موضوع را بايد دولت فراهم کند و مردم هم بايد توجه داشته باشند که در اين مسير دولت را به خوبي همراهي کنند تا انشالله هر چه زودتر آرامش به بازار ايران هم باز گردد.

سايه گراني دلار بر بازار شب عيد

بازار در اين روزهاي نزديک به ايام پاياني سال و فرا رسيدن عيد نوروز، جان تازه‌اي گرفته و مردم خريدهاي خود را آغاز کرده‌اند ولي همچنان قيمت گران برخي کالاها آزار دهنده است و سايه گراني دلار بر سر بازار و خريداران سنگيني مي‌کند.

سوالي که اين روزها هم در فضاي حقيقي و هم مجازي مطرح و ذهن خيلي‌ها را به خود مشغول کرده اين‌که خريدهاي شب عيد با وجود افزايش قيمت‌ها بويژه در بخش کالاهاي اساسي، با شور و حال خاص خود آغاز شده است.

در برخي شهرهاي ايران ظاهرا هنوز شور و شوقي در بازار شب عيد ايجاد نشده و بسياري از کاسبان از اين شرايط گله‌مندند و ابراز ناراحتي مي‌کنند.

خريد انجام مي‌شود البته با وجود بگو و مگوي فراوان ميان خريدار و فروشنده، که اين کالا يک ماه پيش کمتر از نصف قيمت الان بود کمتر حساب کنيد که مشتري شويم و در مقابل باز هم با پاسخ تکراري فروشندگان که علت اين تغيير قيمت‌ها افزايش نرخ دلار است، مواجه مي‌شوي.

گراني دليلي براي نرفتن به استقبال

سال جديد نيست

در يکي از مغازه‌هاي سطح شهر که پوشاک زنانه را عرضه مي‌کرد، خانمي حدود 35 ساله مشغول انتخاب لباس بود در پاسخ در خصوص قيمت اجناس و وضعيت بازار گفت: کسي نمي‌تواند منکر گراني امروز در جامعه باشد و اين افزايش قيمت‌ها فشار زيادي بر مردم در دهک‌هاي پايين وارد کرده است.

وي که خود را ثريا اميني معرفي کرد، افزود: گراني دليل نمي‌شود که ما به استقبال سال جديد نرويم و خود و فرزندان‌مان را از شادي هر چند کوچک اين ايام محروم کنيم.

اين بانو اضافه کرد: قيمت بسياري از کالاها نسبت به همين ايام در سال گذشته تغييرات زيادي کرده به همين دليل امسال سعي دارم خريدهاي خود را نسبت به پارسال کاهش دهم.

دختر جواني که شاهد گفتگوي ما بود هم وارد بحث شد و اظهار داشت: انتظار مي‌رود از مسئولان نظارت بيشتري بر سطح بازار داشته باشند چرا که در مغازه‌هايي کالاهايي را ديدم که يک ماه پيش به قيمت کمتر از امروز عرضه مي‌شد.

وي که دانشجو بود، افزود: کالاهايي در بازار وجود دارد که چند ماه پيش خريداري شده‌اند ولي با قيمت امروز به فروش مي‌رسند، توجيه مغازه داران اين است که اگر با قيمت قبلي بفروشيم ديگر توانايي خريد جديد را با قيمت فروخته شده هم نداريم.

وي گفت: ما شرايط فروشندگان را درک مي‌کنيم اين‌که کرايه حمل و نقل و اجاره مغازه و بسياري ديگر از هزينه‌ها را متقبل مي‌شوند ولي انتظار داريم آنها نيز تا حدودي شرايط خريداران و کاهش درآمد را مد نظر داشته و حداقل با سود کمتري حاضر به فروش کالاي خود شوند. اين دختر جوان يادآور شد: قطعا بيشترين فشار ناشي از افزايش قيمت‌ها بر قشر ضعيف جامعه وارد مي‌شود لذا هيچکدام از ما نبايد فقط به فکر خود باشيم و بايد در اين شرايط نامناسب اقتصادي از اين قشر حمايت کنيم تا آنها نيز سال جديد را به خوبي شروع کنند.

گراني درس‌هايي براي مردم دارد

زن و شوهري هم در يکي از مغازه‌هاي پارچه فروشي گفتند: امروز کمتر کسي در جامعه يافت مي‌شود که از گراني گلايه نکند و اين شرايط مثل مرضي است که تمام جامعه را گرفته و همه از درد آن ناله سر مي‌دهند. اين زن و شوهر با اشاره به اين‌که سه سال از آغاز زندگي مشترکشان مي‌گذرد، تاکيد کردند: اين دوران هر چند سخت و تلخ است ولي درس‌هايي هم براي ما خواهد داشت اين‌که ياد بگيريم درست و بجا بخريم و از خريد ملزومات غير ضروري خودداري کنيم و از آنچه داريم نهايت بهره را ببريم.

براي شناخت بيشتر وضعيت بازار در اين روزها هم کافي است يکي دو مسير را سوار تاکسي و اتوبوس شويد، در چند روز اخير يکي از جالب توجه‌ترين مطالبي که در تاکسي شنيدم حرف پسر جواني بود که در پاسخ به گفته مرد ميانسالي که مردم نمي‌بايست در شرايط گراني خريد کنند تا قيمت‌ها کاهش پيدا کند، گفت: انجام چنين کاري در جامعه ما اگر غير ممکن نباشد، بسيار سخت است.وي اضافه کرد: من و هم سن و سالانم بيشترين تفريح مان خريد کردن است، سرگرمي و تفريح ديگري نداريم، اين روزها هم که قيمت‌ها بالا رفته باز هم خريد مي‌کنيم البته خيلي کمتر از اوايل سال و سنوات گذشته.

اين پسر جوان ادامه داد: هميشه ياد گرفتيم صورت مساله را پاک کنيم و هيچگاه به فکر راه حل نبوديم، راه حل مقابله با گراني، محروم کردن خود و خريد نکردن و ضربه زدن به اقتصاد مغازه‌داراني که خيلي از آنها در اين وضعيت تقصيري ندارند نيست، بايد خواسته ما از مسئولان حل مشکل باشد.

ناگفته نماند دلار چه افزايش يابد چه کاهش پيدا کند همچنان قيمت کالاها در بازار رو به افزايش است و سند اين ادعا هم، کاهش نرخ دلار از 17 هزار تومان به 13 هزار تومان بود که با اين وجود تغييري در نرخ اجناس در بازار ايجاد نشد چرا که هزينه‌هاي ديگري هم چون حمل و نقل و اجاره بهاي واحدهاي عرضه کالا در اين استان افزايش يافته است. اين روزها همچنان در بازار افزايش قيمت دلار را بر سر خريداران مي‌زنند و علت تمام گراني‌ها را بالا رفتن نرخ دلار عنوان مي‌کنند در حاليکه خيلي از کالاهاي توليد داخل مشمول اين افزايش نرخ نيستند.

بيداد گراني در بازار شب عيد

مردم توان خريد ندارند

روزها و شب‌هاي انتهاي سال هميشه رنگ و بويي ديگر دارد، روزهاي بهاري که خانواده‌ها به سنت هر ساله در تدارک برنامه‌هاي عيد نوروز هستند اما همراه با اين خريد، بي‌ثباتي نرخ کالاها بيشتر خود را نمايان مي‌کند. روزهاي آخر سال 97 يکي از پس ديگري در حال گذر است و مردم در تکاپو و جنب و جوش خريد سال نو هستند اما در اين ميان برخي اقلام و اجناس بر مدار گراني مي‌چرخد و مردم در حسرت خريد تنها بر اجناس نظاره مي‌کنند و خبري از خريد کردن نيست. با نزديک شدن به نوروز، تب و تاب خريد شب عيد، ذهن خانواده‌هاي ايراني را به خود مشغول کرده! بازارهاي شلوغ و قيمت‌هاي جديد، بعضي‌ها را از خريد پشيمان و بعضي را نيز در عين خريد، دلخور مي‌کند. با اين همه آخر سال، ترافيک خريد شب عيد در خيابان‌ها و مراکز خريد، شمارش معکوس شروع سال جديد را سرعت مي‌بخشد.

در اين زمان فقط بچه‌ها ذوق خريد کيف، کفش و پوشاک دارند و خانواده‌ها نيز در فکر چگونگي مهيا کردن نيازهاي آنها هستند و در تلاشند تا جايي که توانايي مالي دارند فرزندان خود را خوشحال کنند.

آنچه که امروز سفره‌هاي شهروندان را بي‌رونق و ساده کرده، تورم و گراني است که اگر دليل اين نابساماني را از هر اقتصادداني بپرسيد ريشه آن را در ياغي‌گري ارز و دلار مي‌داند.

اين مسئله باعث شده که مردم به فرداي اقتصادي خود بي‌اعتماد شوند و حتي زودتر از موعد سالانه وارد بازار خريد شب عيد شدند. استان سمنان نيز از اين قاعده مستثني نيست و مردم هر چند پرشمار اما سرد و کم رمق به سراغ فروشندگان بازار مي‌روند.هر چند فشار گراني‌ها کمر خانوارهاي زيادي در شهرهاي اين استان را خم کرده اما شوق خريد به خصوص براي فرزندان، خيابان‌هاي اصلي شهرها را مملو از جمعيت کرده است. وضعيت بازار در خيابان‌ها حال و هواي ديگري دارد. در اين خيابان‌ها تمام کالاهاي اساسي و غير اساسي و به قول معروف «از شير مرغ تا جان آدميزاد» پيدا مي‌شود.

در روزهايي که دل مشغولي ما خريد شب عيد و دل‌مشغولي‌هاي معمول ايام آخر سال است و براي نو شدن سال لحظه شماري مي‌کنيم، خانواده‌هايي در استان هستند که به دليل مشکلات مالي توانايي خريد براي خانواده و فرزندان خود را ندارند.

قيمت‌هاي بالا؛ کيفيت پايين

يکي از شهروندان از کيفيت پايين کالاها گلايه‌مند است و مي‌گويد: قيمت بعضي کالاها شايد در مقايسه با ساير بخش‌ها تا حدودي مناسب باشد، اما کيفيت کالاها خيلي پايين است.

وي گفت: متاسفانه با توجه به گراني و بالا بودن قيمت‌ها نتوانسته‌ام خريدم را تکميل کنم. افزايش قيمت‌ها و از طرفي کيفيت پايين کالاها باعث شده تا از خريد دلسرد شوم.

وي افزود: افزايش قيمت انواع کالاهاي ضروري، قدرت خريد مردم را کاهش داده و سودجويان نيز در سايه کمرنگ نظارت مسئولان نرخ‌هايي ارائه مي‌کنند که با بودجه مردم همخواني ندارد.

اين شهروند مي‌گويد: آجيلي که پارسال 50 هزار تومان بود، امسال چندين برابر افزايش قيمت داشته و کم‌کم حتي از سبد خريد شب عيد هم حذف مي‌شود. وي مي‌گويد: مردم آن قدر نيازها و خريدهاي مهم‌تر و جدي‌تري دارند که با اين وضع درآمدها و بالا بودن قيمت‌ها نوبت به خريد آجيل نمي‌رسد.

نبود تناسب بين درآمدها و هزينه‌ها

يکي ديگر از شهروندان مي‌گويد: اين روزها ذوق و شوق خريد و بازارگردي هم از بين رفته و با ديدن قيمت‌ها و نگاه به کيف پول، در نهايت دست خالي بايد به خانه برگشت.

مهدي عزيزي مي‌افزايد: قبلا با انگيزه تنوع و تغيير روحيه و خلاص شدن از تکرار و يکنواختي به بازار مي‌آمدم، اما حالا اگر براي انجام کار مهمي هم از حوالي بازار مي‌گذرم، افزايش روزانه قيمت‌ها هوش از سرم مي‌پراند. اين شهروند ادامه مي‌دهد: اقوام و دوستان همه سفارش مي‌کنند اگر خريد داريد، تا قيمت‌ها بالاتر نرفته، به بازار برويد و خريد کنيد. انگار اين گراني‌ها و رشد هر روزه آن عادي شده که همه اين حرف را مي‌زنند.

وي مي‌گويد: بحث اين است که زمانه‌اي شده که ديگر دخل و خرجمان اصلا همخواني ندارند.

انتقاد از بالا بودن قيمت‌ها

يک شهروند ديگر که همراه با فرزندش به بازار آمده، ضمن انتقاد از بالا بودن قيمت‌ها به خبرنگار ما مي‌گويد: متاسفانه شرايط به گونه‌اي است که هنوز نتوانسته‌ام لباس با قيمت مناسب براي فرزندم بخرم.

حسين انتظاري گفت: متاسفانه شرايط اقتصادي باعث شده تا زمينه براي افراد سودجو به خصوص در آستانه شب عيد فراهم شود. آنها قيمت‌ها را افزايش داده‌اند و کالاهاي بي‌کيفيتي را به فروش مي‌رسانند.

ديگر شهروند مي‌گويد: براي اين که در آستانه عيد شرمنده خانواده نشوم، تمام پس انداز خود را خرج خريدهاي نوروزي کرده ام. البته با اين وجود باز براي تامين بسياري از کالاهاي اساسي فرزندانم با مشکل مواجهم.

وي گفت: اميدوارم سال جديد قيمت‌ها بيشتر کنترل بشود تا فشار اقتصادي کمتري روي دوش افراد کم درآمد باشد. ما از دولت مي‌خواهيم که فکري اساسي به حال اين قشر کند.

خانمي که به همراه دخترش در بازار آجيل‌فروش‌ها قدم مي‌زند، گفت: راستش من براي خريد نيامدم، فقط آمدم سري بزنم و قيمت‌ها را بررسي کنم تا بتوانم تصميم بگيرم. همه‌چيز خيلي گران است و شايد خريد نکنم. هرجا که مي‌رويم قيمت‌ها همين است و هيچ تعريفي ندارد. معمولي‌ترين آجيلي که اين جا وجود دارد، کيلويي 100 هزار تومان است. حساب کنيد يک خانواده چندنفره، براي دوهفته تعطيلات و پذيرايي از تعداد زيادي مهمان، فقط براي آجيلِ متوسط، چقدر بايد هزينه کند؟»

فروشنده يکي ديگر از آجيل فروشي‌ها که جواني بيست و چند ساله است، مي‌گويد: «اين 100هزارتومان، تمام فروش من است از امروز صبح تا الان که 7شب است. تا به حال به اين وضع نيفتاده بودم. هر کجاي شهر بگرديد، آجيل را کيلويي 80هزار تومان به شما نمي‌دهند اما من مي‌دهم، باز هم هيچ کس نمي‌خرد. مردم ندارند، نمي‌توانند، چطور بايد بگوييم تا توسط مسئولان شنيده شود؟»

روزهاي آخر سال که مي‌شود همه چيز روي دور تند حرکت مي‌کند، آنقدر که گاهي فکر مي‌کني قرار است دنيا تمام شود اما حال خوبِ ديدن اين‌ها وقتي خراب مي‌شود چشمتان به قيمت‌ها مي‌افتد؛ قيمت‌هايي که ناهمخواني آن با حقوق و پاداش آخر سال قابل چشم‌پوشي نيست.

قيمت‌هاي سرسام آور محصولات و ملزومات در درياي فراواني رو موج گراني حرکت مي‌کند و مصرف‌کنندگان با خريد حداقل کالاهاي اساسي اين گراني را جداي تورمي که وجود دارد، حس مي‌کنند.