تاریخ 1397/12/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5002 برو جستجو جستجوی پیشرفته   از سوي دبير شوراي عالي امنيت ملي مطرح شد
 هشدار نسبت به اقدامات مشکوک هسته‌اي با دلارهاي نفتي 
 شمخاني: تحرکات کشورهاي شرور منطقه را زير نظر داريم

دبير شوراي عالي امنيّت ملّي ضمن هشدار به بعضي از کشورهاي منطقه، گفت: برخي‌ها با صرف دلارهاي نفتي اجراي پروژه‌هاي مشکوک هسته‌اي را در دستور کار قرار داده‌اند و اين اقدامات مي‌تواند منطقه و حتي جهان را با خطر و بحراني بدتر از تهديد تروريست‌هاي تکفيري و داعش مواجه کند.

به گزارش ايرنا امير دريابان «علي شمخاني» روز چهارشنبه در يادواره شهداي بدر و خيبر و شهداي شمالغرب کشور در حسينيه ثارالله اروميه، افزود: بدون شک شکل‌گيري تهديدهاي جديدي از اين دست ما را ناگزير خواهد کرد که براساس ماهيت و جغرافياي جديد تهديدها، راهبرد خود را تنظيم و نيازهاي کشور و نيروهاي مسلح را در چهارچوب آن پيش‌بيني و اجرا کنيم.

وي اضافه کرد: تمام تحرک‌هاي بيگانگان و برخي کشورهاي شرور در منطقه غرب آسيا به ويژه اقدامات غيرعادي برخي کشورهاي منطقه که سابقه سياه آنان در حمايت از جريان‌هاي تروريستي اثبات شده است را تحت رصد دائمي داريم.

دبير شوراي عالي امنيّت ملّي بيان کرد: منشاء اصلي قدرت جمهوري اسلامي ايران فرهنگ مقاومت و شهادت است و از اين رو مباني و مظاهر اين فرهنگ نوراني بيش از هر موضوع ديگري در معرض تهاجم و تخريب دشمنان قرار دارد.

وي جنگ اقتصادي و رواني دشمن که با شدت و گستردگي بي‌سابقه در جريان است را ابزاري براي دلسرد کردن جامعه از تداوم مقاومت و پذيرش مسير تسليم و ذلت عنوان کرد و افزود: پيروزي بدون مقاومت و تلاش حاصل نمي‌شود و با برنامه ريزي‌هاي صورت گرفته و تفکر انقلابي، سال 98 را سال مايوس سازي دشمن قرار مي‌دهيم.

نماينده مقام معظم رهبري افزود: سال 98 سال استمرار تفکر انقلابي در داخل و بروز و جلوه آن در مواجهه پيروزمندانه با دشمنان خارجي خواهد بود.

«شمخاني» سال آينده را سال پيروزي‌هاي جديد در داخل براي حل مشکلات مردم و در منطقه براي تقويت و توسعه پيروزي محور مقاومت و آغازي مقتدرانه براي گام دوم انقلاب اسلامي دانست.

وي با اشاره به اقدامات مهمي که بايد در گام دوم انقلاب به منصه ظهور برسد، گفت: دهه پنجم انقلاب، دهه عبور از مشکلات تصنعي و ايام پيروزي قاطع و بزرگ ملت رشيد ايران و جبهه قدرتمند مقاومت خواهد بود.

وي افزود: مقابله با بي ثبات سازان و مخالفان استقلال کشور موجب شکوفايي ظرفيت‌ها و استعدادها مي‌شود و اين درياي بي کران به طور قطع جوي باريک وابسته شدن به قدرت‌ها و چشم اميد داشتن به دشمن را درمي‌نوردد.

دبير شوراي عالي امنيّت ملّي با اشاره به افق بلند انقلاب اسلامي که اکتفاء به حداقل‌ها در آن جايي ندارد، افزود: روابط امروز ايران با عراق ثمره مقاومت و همپيماني راهبردي و اينستکس اروپايي‌ها (ساحات /سامانه حمايت از تبادلات تجاري) مثالي از جوي باريک و کم ثمر است.

«شمخاني» با تبيين شرايط امروز منطقه و مواجه شدن رژيم صهيونيستي با ناکامي‌هاي مستمر اظهار داشت: رژيمي که به دنبال تسلط از نيل تا فرات بود امروز در مرزهاي بي اعتبار خودش محصور شده است و سردمداران آن از ترس موشک‌هاي مقاومت خواب آرام ندارند.

وي در ادامه با اشاره به اقتدار برآمده از تفکر انقلابي که موجب ايجاد ظرفيت بازدارندگي قابل اتکا براي کشور شده است، اظهار داشت: تفکر انقلابي هرگز خود را محدود به امکانات موجود يا تامين نياز از خارج نمي‌داند و همواره به دنبال ايجاد الگوهاي موفق با اتکا به جوانان و تجربه بزرگان کشور است.

«شمخاني» تاکيد کرد: تجليل از شهداي گرانقدري مانند عباس بابايي، آبشناسان، رداني پور، کاوه و باکري نبايد ظاهري و نمادين باشد، بلکه آنان الگوي ما در تداوم بخشيدن به آرمان‌هاي بلند انقلاب اسلامي هستند که از اسلام و انقلاب و نظام دفاع کردند تا ايران آزاد و مستقل بماند و ايراني با افتخار و سربلندي زندگي کند.

به گزارش ايرنا امير دريابان «علي شمخاني» صبح امروز پس از ورود به اروميه با نثار گل بر مزار شهداي عمليات بدر و خيبر و بناي يادبود همسنگران شهيدش «مهدي و حميد باکري»، ياد و خاطره آنان را گرامي داشت.

«حميد باکري» طي سال 1362 در عمليات خيبر و «مهدي باکري» به سال 1363 در عمليات بدر به شهادت رسيدند و بر همين اساس هر ساله يادواره شهداي بدر و خيبر طي اسفند در اروميه برگزار مي‌شود.

شهيد «مهدي باکري» سيد شهيدان آذربايجان غربي است و در مناطق مختلف کشور اين استان را با اين شهيد گلگون کفن مي‌شناسند؛ شهادت «حميد باکري» را نيز به مهتاب قبل از طلوع آفتاب (شهادت مهدي) تشبيه مي‌کنند.

نماينده مقام معظم رهبري و دبير شوراي عالي امنيت ملي بعد از ظهر امروز نيز در جمع اعضاي شوراي اداري آذربايجان غربي حضور خواهد يافت.


 بازتاب سفر روحاني به عراق و «پيروزي ديپلماتيک ايران» در رسانه‌هاي بين‌المللي 

رسانه‌هاي خارجي همزمان با سفر رييس‌جمهور کشورمان به عراق به‌طور کامل و با جزئيات به پوشش اين رويداد خبري پرداختند و دستاوردهاي اين سفر به‌ويژه در حوزه اقتصادي را مورد توجه قرار دادند.

به گزارش ايسنا، شبکه بلومبرگ در خبر خود با اين تيتر نوشت: ايران و عراق روابط اقتصادي خود در حالي‌که آمريکا در حاشيه قرار دارد، تقويت کردند.

بلومبرگ در ادامه با اشاره به اينکه عراق بايد تحت فشارهاي واشنگتن ميان ايران و آمريکا انتخاب کند، تاکيد کرد: به نظر مي‌آيد که روحاني پيروز شده است. وي در جريان سفر سه روزه خود با همتاي عراقي خود ديدار کرد، به موضوعات اقتصادي پرداخت، به اماکن مذهبي رفت و با رهبران اقوام مختلف عراق ديدار داشت. اين در حالي است که دونالد ترامپ رييس جمهور آمريکا پس از 16 سال حضور نظامي در عراق، در سفر دسامبر 2018 خود به اين کشور به دليل سفري که از پيش اعلام نشده بود خشم ديپلماتيک ايجاد کرد و تنها در يک پايگاه نظامي آمريکايي در عراق براي نيروهايش سخنراني کرد و حتي با يک مقام عراقي هم ديدار نداشت.

اين شبکه خبري همچنين بخش‌هايي از اظهارات احسان الشمري تحليلگر سياسي عراقي را منتشر کرد که گفته است: پيام اصلي سفر روحاني به عراق براي آمريکا است، مبني بر اينکه ايران به‌طور گسترده حضور دارد و در حال توسعه روابط است.

همچنين خبرگزاري آناتولي با پرداختن به سفر سه روزه روحاني به عراق گزارش داد: رييس جمهوري ايران با آيت‌الله سيستاني، مرجع شيعيان در نجف ديدار کرد. وي علاوه براين با مقامات بلند پايه عراقي، شامل رييس‌جمهور، نخست وزير، رهبران سياسي و مذهبي و نمايندگان اقوام مختلف در عراق ديدار داشت.

روزنامه آيريش تايمز نيز در گزارش خود از سفر اخير روحاني به دستاوردهاي اين سفر در حوزه روابط تجاري و اقتصادي پرداخت و نوشت: امضاي چندين قرارداد و توافق در حوزه‌هاي تجاري و انرژي نشان دهنده ارتباط نزديک ميان اين دو کشور بزرگ شيعه است.

اين روزنامه ادامه داد: روحاني در حالي سفر سه روزه خود به عراق را چ به پايان مي‌رساند که چندين قرارداد در حوزه روابط تجاري و انرژي و به‌علاوه توافق ايجاد خط راه آهن براي مرتبط کردن دو کشور همسايه امضا کرده است. اين قراردادها نشان دهنده ارتباط نزديک ميان ايران و عراق و به چالش کشيدن دولت آمريکا است که فشارها بر بغداد براي کاهش روابطش با ايران را افزايش داده است.

علاوه براين، روزنامه اورشليم پست در اين باره نوشت: رييس جمهور ايران با يک هيئت بزرگ در سفري سه روزه به عراق رفت و تمام آنها بر سر ميز ديدارهايش با مقامات عراقي حضور داشتند؛ دست کم 16 مرد در هر طرف ميز نشسته بودند.

اين روزنامه صهيونيستي در ادامه حضور اين تعداد در هيئت ايراني را نشان دهنده قدرت ايران در عراق دانست و نوشت: ايران مي‌خواهد نشان دهد که قوي‌ترين شريک عراق است.

پايگاه خبري المانيتور سفر حسن روحاني به عراق را سفري «پر هيجان» به کشور همسايه‌اش توصيف کرد و گزارش داد: يک دستور کار که به لحاظ سياسي و اقتصادي گوناگون بوده که براي ايران، عراق و منطقه در اين برهه زماني خاص معاني زيادي دارد، سبب شده تا اين سفر به ميزان زيادي اهميت پيدا کند.

المانيتور همچنين اين سفر را نقطه همگرايي ميان جناح‌هاي سياسي رقيب در ايران توصيف کرد که به نظر اين پايگاه در برخي موارد در سياست خارجي با يکديگر اتفاق نظر ندارند.

خبرگزاري آسوشيتدپرس نيز به ديدار رييس جمهوري کشورمان با آيت‌الله سيستاني، مرجع عاليقدر شيعه در نجف پرداخت و گزارش داد که اين اولين ديدار از سوي يک مقام ايراني در اين سطح است.

آسوشيتدپرس افزود: اين ديدار روحاني اعتبار خوبي براي وي در داخل کسب مي‌کند. او به تازگي در ايران تحت فشار قرار گرفته بود و به دليل شرايط اقتصادي نيز مورد انتقادات شديد است.

شبکه بي‌بي‌سي نيز گزارش داد: رييس جمهوري ايران که براي سفر رسمي به عراق رفته است، امروز با آيت‌الله علي سيستاني از مراجع تقليد پرنفوذ شيعه در اين کشور که ساکن شهر نجف است، ديدار کرد.

بي بي‌سي افزود: اين اولين ديدار يک رييس جمهور ايران با آيت الله سيستاني در عراق است. آيت‌الله سيستاني پيش از اين با برخي مقام‌هاي جمهوري اسلامي ايران که به عراق سفر کرده‌اند، از جمله اکبر‌هاشمي رفسنجاني، رييس پيشين مجمع تشخيص مصلحت نظام در نجف ديدار کرده بود.

شبکه يورو نيوز نيز ديدار حسن روحاني با آيت‌الله سيستاني را خبرساز توصيف کرد و گزارش داد که وزير امورخارجه ايران و سفير تهران در بغداد نيز روحاني را در اين ديدار همراهي کردند.

خبرگزاري فرانسه نيز با انتشار گزارشي در اين خصوص، ديدار حسن روحاني با آيت‌الله سيستاني را نخستين ملاقات اين مرجع عالي شيعيان عراق با يک رييس جمهوري ايران توصيف و تاکيد کرد که اين مرجع شيعيان به ندرت با مقامات ديدار مي‌کند.

در اين گزارش همچنين به نقش آيت‌الله سيستاني در اعلام فراخوان عمومي براي مبارزه مردمي با تروريست‌هاي داعش در خاک اين کشور در سال 2014 اشاره شده است که زمينه تشکيل بسيج مردمي عراق تحت عنوان نيروهاي حشد الشعبي را فراهم کرد.

بازتاب سفر رييس جمهور به عراق

در رسانه‌هاي عربي

رييس جمهور کشورمان امروز به سفر خود به عراق پايان مي‌دهد، سفري تاريخي که با واکنش گسترده رسانه‌هاي خارجي به ويژه رسانه‌هاي عرب زبان مواجه شد و تقريبا تمام رسانه‌هاي مهم عربي در اين سه روز به گزارش و يا تحليل آن پرداختند.

به گزارش ايسنا، حسن روحاني، رييس جمهور کشورمان سفر خود به عراق را با ديدار با آيت‌الله سيستاني، مرجع بزرگ شيعيان خاتمه داد. تقريباً تمام جوانب اين سفر تاريخي رييس جمهور اعم از اقتصادي، سياسي و امنيتي زير زره‌بين رسانه‌هاي عربي قرار گرفت.موضوع ديدار روحاني با آيت الله سيستاني در روز آخر سفرش به عراق يکي از موضوعاتي بود که به شکل گسترده مورد توجه رسانه‌هاي عراقي و غير عراقي قرار داشت.

شبکه العربيه، شبکه اسکاي نيوز، شبکه الجزيره و ده‌ها شبکه عراقي و عربي زبان منطقه در کنار شبکه‌هاي بي‌بي‌سي عربي، سي‌ان‌ان عربي، شبکه روسيا اليوم و برخي ديگر از شبکه‌هاي فرامنطقه‌اي در يک يا چند نوبت به بازتاب سفر روحاني به عراق به ويژه در زمينه توافقات اقتصادي، همکاري‌هاي مرزي و نيز تقابل با آمريکا پرداختند.

بي بي سي عربي، علاوه بر پوش تلويزيوني اين سفر، در گزارشي در سايت خود هم به موضوع سفر روحاني پرداخته و تلاش کرده تا رقابت ميان ايران و آمريکا را بيشتر مورد توجه قرار دهد.

اين شبکه در گزارش خود با بيان سابقه‌اي از روابط ايران و عراق و نيز حضور همزمان آمريکا و ايران در اين کشور، در پايان نتيجه‌گيري کرده است که ظاهراً بغداد در حال رفتن به سمتي است که بتواند نوعي توازن در تعامل خود با اين دو کشور تأثيرگذار بر عراق، برقرار کند.

شبکه روسيا اليوم نيز در 24 ساعت گذشته در بخش‌هاي مختلف خبري خود به بازتاب سفر رييس جمهور کشورمان به عراق پرداخته و در سايت خود نيز ديدار حسن روحاني با آيت الله سيستاني را مورد توجه قرار داده است.

روزنامه القدس العربي هم در گزارشي مفصل با تشريح برنامه‌هاي سه روزه سفر روحاني به عراق، به بحث ديدار مقامات مختلف اين کشور با رييس جمهور کشورمان پرداخت.

القدس العربي با بازنشر بخش‌هايي از سخنان روحاني و مقامات عراقي از جمله رييس جمهور و نخست وزير اين کشور، اين سفر را يک فرصت تاريخي خوانده و روابط ميان ايران و عراق را رو به رشد دانسته است. اين روزنامه که دفتر آن در لندن قرار دارد در گزارش خود اشاره‌اي هم به رقابت‌هاي ايران و آمريکا کرده است.

شبکه العربيه عربستان هم علاوه بر پوشش سفر روحاني به عراق و ديدار او با آيت‌الله سيستاني در چند نوبت از برنامه‌هاي خبري و تحليلي خود، در سايت اينترنتي شبکه هم به اين موضوع پرداخته و البته تلاش کرد با پررنگ کردن مسائل حاشيه‌اي، دست‌آوردهاي اين سفر را تحت الشعاع قرار دهد.

شبکه الجزيره هم با اشاره به انگيزه‌هاي اقتصادي سفر، در اين باره نوشت: مقابله با تحريم‌هاي آمريکا اولويت روحاني در اين سفر بوده است. اين شبکه قطري به امضاي توافق نامه‌هاي مختلف ميان ايران و عراق در اين سفر و همچنين واکنش برايان هوک، رييس گروه اقدام عليه ايران در وزارت خارجه آمريکا به سفر روحاني پرداخت.

اين شبکه در ادامه نوشت: در سايه تنش‌هاي تهران و واشنگتن، رييس جمهور ايران به بغداد رفت. وي برخلاف عرف ديپلماسي قبل از ديدار با عادل عبدالمهدي، نخست وزير عراق و برهم صالح، رييس جمهور اين کشور به زيارت مرقد امام موسي کاظم عليه السلام در منطقه کاظميه رفت.

روزنامه الاهرام مصر نيز با تيتر «روحاني در کربلا؛ واشنگتن مدعي است که تهران به دنبال تبديل کردن عراق به يکي از استان‌هاي ايران است.» به اختلافات موجود ميان ايران و آمريکا از جمله در عراق پرداخت.

اين روزنامه در ادامه به ديدارهاي رييس جمهور کشورمان با مقامات عراقي و امضاي توافق نامه‌هاي مشترک ميان دو کشور پرداخت.

الشرق الاوسط، روزنامه سعودي که مقر آن در لندن قرار دارد هم در رابطه با سفر روحاني تيتر زد: هشدار آمريکا به عراق نسبت به اهداف ايران.

اين روزنامه در ادامه به واکنش برايان هوک به سفر روحاني به بغداد و ادعاي او مبني بر تلاش ايران براي تبديل کردن عراق به يک گذرگاه در خاورميانه پرداخت.

روزنامه الراي نيز نوشت: آيا ايران در عراق بر آمريکا پيروز شد؟

اين روزنامه در ادامه با اشاره به ديدارهاي موفقيت آميز حسن روحاني با مقامات و شخصيت‌هاي عراقي و مقايسه اين سفر با سفر مخفيانه دونالد ترامپ، رييس جمهور آمريکا به عراق، سفر رييس جمهور کشورمان را موفقيت آميز و نتيجه بخش توصيف کرد.

پايگاه خبري اهل مصر نيز نوشت: پشت پرده سفر روحاني به بغداد چيست؟ بانک‌هاي عراقي ابزار شکست تحريم‌هاي آمريکا عليه نفت ايران.

اين پايگاه خبري در ادامه نوشت که سفر روحاني به بغداد يک تلاش پيچيده و جسورانه از سوي ايران براي دور زدن تحريم‌هاي دونالد ترامپ عليه تهران است و ايراني‌ها از يک ماه پيش در اين زمينه با بانک‌هاي عراقي و دولت اين کشور به نخست وزيري عادل عبدالمهدي مذاکره کرده‌اند.همچنين تقريباً تمامي شبکه‌ها و سايت‌هاي خبري عراقي هم سفر رييس‌جمهور به عراق را به شکل ويژه پوشش دادند و ديدار حسن روحاني با آيت الله سيستاني از موضوعاتي بود که در اين پوشش خبري بسيار پررنگ بود.


 سياسي 

با حکم رهبر انقلاب اسلامي

حجت‌الاسلام شعباني‌موثقي نماينده ولي‌فقيه و امام‌جمعه همدان شد

آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در حکمي حجت‌الاسلام حبيب‌الله شعباني موثقي را به‌عنوان نماينده‌ ولي‌فقيه و امام جمعه‌ شهر همدان منصوب کردند.به گزارش ايسنا، در حکم رهبر انقلاب اسلامي آمده است:جناب حجت‌الاسلام آقاي حبيب‌الله شعباني موثقي دامت‌افاضاته

اکنون با پايان يافتن مسئوليت جناب حجت‌الاسلام آقاي حاج شيخ محمّد طه‌محمّدي دامت‌توفيقاته و با تشکر فراوان از فعاليتهاي علمي و اجتماعي ايشان در دوران آن مسئوليت خطير، جنابعالي را به امامت جمعه‌ي همدان و نمايندگي خود در آن استان منصوب ميکنم. همدان در شمار پيشروان حرکت انقلابي و مفتخر به تقديم چهره‌هاي برجسته‌ي جهاد و شهادت و نيز شخصيتهاي عاليقدر علم و عرفان است. انتظار ميرود با همه‌ي توان در خدمت حرکت ديني و انقلابي آن خطه تلاش نمائيد. با علماي ديني و فرزانگان دانشگاهي و فعالان عرصه‌هاي اجتماعي همکاري و از جوانان مؤمن و انقلابي پشتيباني کنيد. سلوک مردمي با همه‌ي قشرها بويژه جوانان و تکريم خانواده‌هاي شهيدان و ايثارگران را ممشاي هميشگي خود قرار دهيد و از فضل و تقوا و بصيرت که بحمدالله از آن برخورداريد محتواي خطبه‌هاي جمعه را غنا ببخشيد.توفيق جنابعالي را از خداوند متعال مسألت ميکنم.

مکارم شيرازي: مردم از دستگاه قضايي راضي نيستند

آيت الله ناصر مکارم شيرازي گفت: مردم به دليل مشکلاتي که در دستگاه قضايي وجود دارد از دستگاه قضايي راضي نيستند و بايد اين مشکلات حل شود.

به گزارش ايسنا، وي در درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، در خصوص انتصاب رييس جديد قوه قضاييه عنوان کرد: جناب رييسي سابقه زيادي در دستگاه قضايي دارند و کاملا با شرايط قوه قضاييه آشنا هستند و اميدواريم با آمدن ايشان يک تحولي در قوه قضاييه ايجاد شود.وي افزود: مردم به دليل مشکلاتي که در دستگاه قضايي وجود دارد از دستگاه قضايي راضي نيستند و بايد اين مشکلات حل شود؛ اين مسئله مشخص است و چيزي نيست که بخواهيم آن را پنهان کنيم.

مکارم شيرازي تصريح کرد: دستگاه قضايي در حال حاضر داراي تشريفاتي است که زمان بر است و بايد اين تشريفات را حل کرد و اگر اين موضوع نياز به قانون گذاري دارد، بايد در مجلس قانون اصلاح شود.

وي افزود: دستگاه قضا نياز به يک تحول بزرگ دارد و بايد مشکلات موجود مرتفع شود، اميدواريم تذکرات خيرخواهانه مورد توجه قرار بگيرد و مردم از دستگاه قضايي رضايت داشته باشند، زيرا رضايت مردم موجب نااميدي بيگانگان و تقويت نظام اسلامي است.