تاریخ 1397/12/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5002 برو جستجو جستجوی پیشرفته   زيارت رجبيّه، ماه رجب 

رسول خدا (ص) در تعبير زيبائي فرمودند: «در طول روزگارتان به دنبال خير و نيکي باشيد و مترصّد وزش‌هاي رحمت الهي، زيرا براي خدا وزش‌هائي (نَفَحاتي) از رحمت او وزيدن دارد که به هرکس که ازبندگانش بخواهد نصيب خواهد کرد»

(کتاب کلمات قصار پيامبر خاتم 318)

و در بياني ديگر مي‌فرمايند: « به درستي که از جانب پروردگارتان در طول زندگي‌تان، وزيدن‌هائي است. آگاه باشيد و درکمين و مترصّد وزش‌هاي رحمت او باشيد » (شرح نهج البلاغه 11/135)

ماه رجب از آن ايّامي است که سراسر آن نسيم رحمت الهي برانسان‌ها وزيدن گرفته و خوشا به حال کساني که با تمام وجود مترصّد اين نفحاتند.

پيامبراعظم (ص) فرموده‌اند: « ماه رجب ماه بزرگ خدا است و ماهي در حرمت و فضيلت به آن نمي‌رسد و جنگ باکافران در اين ماه حرام است و رجب ماه خدا است و شعبان ماه من است و ماه رمضان ماه امّت من است.»

(مفاتيح الجنان 240)

و امام صادق (ع) فرمودند: « رسول خدا (ص) فرموده‌اند که ماه رجب ماه استغفار امّت من است، پس در اين ماه بسيار طلب آمرزش کنيد که خداوند آمرزنده و مهربان است و رجب را(اَصَبّ) مي‌گويند زيرا که رحمت خدا در اين ماه برامّت من بسيار ريزش دارد. » (مفاتيح الجنان 241)

از جمله نفحات و ريزش‌هاي رحمت ماه رجب، براساس گزارش کتاب مفاتيح الجنان و کتب ديگر ادعيه، زيارت بسيار مهمي به نام زيارت رجبيّه، يا دعاي المعاني وارد شده، که جناب محمّدبن عثمان دوّمين نايب خاص امام عصر‌(عج )آن را از ناحيه‌ي مقدّسه دريافت کرده‌اند و اين دعا که باعبارت:

(اللهم ّ انّي اسئلک بمعاني جميع ما يدعوک به..........) شروع مي‌شود. مطالب بسيار عميق در معارف الهي از بيان غيبي و ملکوتي صاحب الامر (عج) ذکر شده، که شرح و بيان آن نياز به استعداد و فرصت فراوان دارد. امّا به طور خلاصه فهرستي از عناوين زيارت را مي‌توان مطرح کرد:

1 – ياد وتوصيف ائمّه طاهرين ع به عنوان:

ارکان توحيد و نشانه‌هاي عظمت و مقام‌هاي حقّ که در هيچ زمان و مکاني تعطيل‌بردار نيست (آن‌ها خلفا و وسايط فيض وجود هستند که با وساطت آنها درآسمان و زمين از موجودات گوناگون پرشده و تنها از جانب خداوند عهده‌دار خلافتند، پس الوهيّت در انحصار خداوند است.)

واليان امر خداوند، (آن‌ها اولي‌الامر هستند که اطاعتشان مانند اطاعت از خدا و رسول خدا واجب است. آيه‌ي 59 نساء)

معدن و مخزن کلمات الهي و سخنان حق، (رسول خدا فرمودند: امامان خزانه‌دار علم خدا و معادن حکمت و دانش الهي‌اند) (کتاب سليم بن قيس 2/ 148)

امينان اسرار الهي

(امام باقر (ع) درمورد امامان ع مي‌فرمايند: خداوند آن‌ها را پايه و اساس دين و امانتدار اسرار پوشيده‌ي او و امين وحي الهي قرار داد.) (تفسير فرات کوفي 396)

شاد خاطر از عنايات او، (براساس آيات 170 و171 آل عمران و 111 و124 توبه، مستبشران «شادخاطران» عبارتند از: کساني که به خاطر ايمان کامل و معامله‌ي با خدا و جهاد در راه او با مال و جان، به آنها بشارت عدم حزن و اندوه و نعمت و فضل الهي و بهشت داده شده است و مصداق کامل مستبشران، ائمّه‌ي اطهارند.)

توصيف‌کنندگان قدرت خداوند، طريق معرفة الله (بِنا عُبِدَ اللّهُ وَبِنا عُرِفَ اللهُ وَبِنا وُحِّدَاللهُ - به وسيله‌ي ما خداوند عبادت مي‌شود و از طريق ما خداوند شناخته مي‌شود و وحدانيّت خداوند به واسطه‌ي ما اثبات مي‌گردد.) (امام صادق (ع) – کافي 1/145)

بيان‌کننده و آشکارکننده‌ي عظمت خدا...(امام علي بن ابيطالب «ع» در عظمت پيامبر«ص» مي‌فرمايد: « او آشکارکننده‌ي عظمت حق براساس حق است.») (الغارات 1/95)

و در دعاي استغاثه به حضرت صاحب الزّمان (ع) در مورد حضرت مي‌خوانيم: « او آشکارکننده‌ي احکام قرآن است.» (مفاتيح الجنان)

پشتيبانان دين حقّ، گواه و حامي و مدافع و نگهبان و مبلّغان دين او و...(امام اميرالمؤمنين «ع» در تفسير آيه‌ي « لِتَکُونُواشُهَداءَ عَلَي النّاسِ وَ يَکُونَ الرَّسُولُ عَلَيکُم شَهيداً – تا شما گواهان بر مردم باشيد و رسول خدا شاهد بر شما باشد. » فرمودند: «رسول خدا گواه بر ما است و ما گواهان خدا بر آفريدگان او و حجّت خداوند در زمينش هستيم») (تفسير تبيان)

و در زيارت امام رضا (ع) مي‌خوانيم: (سلام بر...مدافعان و حاميان حريم دين و توحيد) (مفاتيح الجنان)

و امام علي (ع) در مورد اهل بيت (ع) مي‌فرمايد: « آنها جايگاه اسرار رسول خدا و حمايت‌کننده‌ي فرمان اوهستند.»(عيون الحکم 514)

آن هم در دنيائي که دغدغه‌ها و نگراني‌هاي مردم و حتي شيعيان همه چيز هست، جز نگراني‌هاي امام وحيد غريبشان و دوران طولاني انتظار و حرمان و.... و در شرايطي که مردم در طوفان‌هاي وحشتناک زندگي به هر خاشاکي متمسّک مي‌شوند. اما از ورود به کشتي نجات و پيوستن به حافظان و مبلّغان و مدافعان توحيد و دين و گواهان بر خلق غافلند و به هر بيشه خطرناکي پناه مي‌برند جز پناهگاه استوار(کهف الحصين).

2 – توجه به معرفت فطري خداوند بر اساس معرفي خدا خودش را به انسان و پاسخ به همه‌ي فلسفه‌هاي وارداتي و عرفان‌هاي منحرف بشري..: «‌اي نهان در عين آشکاري و ‌اي پيدا در عين پنهاني، ‌اي جداکننده‌ي نور و ظلمت، ‌اي وصف شده ولي نه به کنه ذات و‌ اي شناخته شده نه به مشابه... توئي اهل کبريا و جلال و جود، ‌اي کسي که او را کيفيّتي نيست و داراي مکان نيست،‌ اي پنهان از هر ديده و...»

3 – درود و صلوات بر پيامبر و اهل بيت او (ع) و فرشتگان مقرّب الهي و ذکر ماموريّتي که به عهده دارند.

4 – درخواست همه خير و برکت مادي و معنوي و مغفرت و رحمت خداوند منان در ماه رجب براي مؤمنان و...(و در اين ماه رجب و ماه‌هاي حرام بعد از آن به ما برکت عطا فرما، و نعمت فراوان در آن به ما کرامت کن و قسمت ما را در اين ماه بسيار گردان و...)

توفيق و سعادت بزرگي است براي آنها که فرصت خواندن هر روز اين زيارت و تعمّق و تدبّر و انديشه درآن را در ماه رجب دارند و به اين حقيقت رسيده‌اند که حقايقي که در اين زيارت و يا زيارت‌ها و دعاهاي ديگر، از کلام زيباي معصومان (ع) در اختيار ما است تحقّق عيني و کامل نخواهد يافت مگر در زمان ظهور موعود امّت‌ها، امام عصر (عج) ارواحنا فداه.

ماه رجب آمد دل اين پير جوان کرد

در گوش من اسرار در اسرار بيان کرد

دستي ز نوازش به سر من چو کشيدند

در اوج و عروجش دل من سير جنان کرد

آن جا رجبيّون همه آسوده و خوشحال

نازم به کسي که به من آن صحنه عيان کرد

من لايق آن صحنه نبودم که نشان داد

او از کرمش اين دل شوريده نشان کرد

هرگاه بريدم من از اين عالم خاکي

از خاک به افلاک روانم طيران کرد

(شعر عبدالمجيد قرائي)

اَلّلهُمَّ اَرِنَا الطَّلعَةَ الرَّشيدَةَ

حاجيان


 دانستني‌هايي در دوران بارداري 

در طول بارداري برخي از مسايل و مشکلات شرايط فيزيکي و روحي و جسماني مادر اهميت دارد.هرچه سطح اطلاعات و آگاهي مادر در اين زمينه بالاتر رود به سلامت خود و کودکش کمک کرده است.

بارداري معمولا 280 روز يا 40 هفته طول مي‌کشد که اين دوران به 3 دوره سه ماهه تقسيم مي‌شود:

سه ماهه اول از هفته اول تا آخر 12

سه ماهه دوم از هفته 13 تا پايان هفته 28

سه ماهه سوم از هفته 29 تا آخر هفته 40

3/1 زنان باردار با نوعي از مشکلات مرتبط به بارداري مواجه مي‌شوند که پيامدهاي خطرناکي هم براي مادر و هم نوزاد دارد که نياز به مداخله پزشکي داردمانند ديابت - بالا بودن فشارخون- سابقه زايمان زود رس وسقط‌هاي مکرر - مرده زايي - سن بالاي 35 وکمتر از 18 سال- سابقه بيماري‌هاي ژنتيکي در خانواده - مثبت بودن تستهاي آ زمايشگاهي و غربالگري سه ماهه اول و دوم و....

نکته: مواد شيميايي و تشعشعات - داروها- عفونت‌ها - مصرف الکل و تنباکو- گازهاي بيهوشي- حشره‌کش‌ها- اضطراب و فشارهاي عصبي ازجمله عواملي هستند که مي‌توانند در صورت تماس 3 ماهه اول منجر به نقص عضو شوند بنابراين پرهيز از مواجهه با آنها و در صورت ابتلا پرهيز از بارداري تا درمان کامل و رفع مشکل در پيشگيري از معلوليت جنين موثر است.

- حساس‌ترين زمان از نظر آسيب‌پذيري جنين سه ماهه اول بارداري است.

- مصرف اسيد فوليک از سه ماه قبل از بارداري توصيه مي‌شود.

- تغذيه در دوران بارداري از هر 4 گروه مواد غذايي: 1- شير و لبنيات 2 - ميوه و سبزيجات

3 - گوشت و مرغ و ماهي و تخم‌مرغ 4 - نان و حبوبات و غلات بايد مصرف شود.و در پايان حاملگي بايد وزن در حدود 8 تا 5/12 کيلوگرم نسبت به قبل بارداري اضافه شود.

غربالگري دوران بارداري:

منظور از غربالگري انجام آزمايشاتي است که بيماري را در افراد بدون نشانه و علامتي از بيماري شناسايي مي‌کند.غربالگري سه ماهه اول از اهميت ويژه‌اي برخوردار است و به‌وسيله آن مي‌توان با تشخيص زودرس از پيشرفت و عوارض احتمالي پيشگيري کرد.

بررسي‌هاي سه ماهه اول:

سونوگرافي جهت تعيين دقيق سن بارداري

آزمايش خون، قند خون ناشتا، ايدز و هپاتيت سيفيليس- گروه خون Rh,- آزمايش ادرار

تست تيروييد

تست خون جهت غربالگري سندرم داوون(منگوليسم) که در هفته 11 انجام مي‌شود.

سونوگرافي جهت برسي ضخامت پشت گردن جنين در هفته 11- 13هفته +6 روز

تست ناقلي براي مادر در صورتي که پدر ناقل يک بيماري ارثي مغلوب باشد، اين تست براي مادر انجام مي‌شود. در ايران تالاسمي انجام مي‌گردد.

بررسي‌هاي سه ماهه دوم:

1- انجام آزمايشات خون و ادرار

2- سونوگرافي سه بعدي و بررسي آنوماليهاي جنيني

3- تست غربالگري ديابت در 24 - 28 هفته بارداري

4- در صورت نياز به آمنيوسنتز در سن 15- 16 هفته بارداري انجام مي‌شود.

بررسي‌هاي سه ماهه سوم:

1 - غربالگري عفونت‌هاي مختلف من جمله ايدز

2 - سونوگرافي براي کنترل رشد و سلامت و موقعيت جنين و مايع آمنيون

علايم خطر:

در صورت بروز علايم زير به پزشک مراجعه نماييد:

1- خونريزي واژينال هر زمان در طول بارداري باشد.

2 - افزايش ناگهاني وزن بدن

3- اختلالات بينايي و تاري ديد و دوبيني

4- تهوع و استفراغ مداوم و شديد و سوزش سردل

5- احساس کاهش حرکات جنين از سن حاملگي 28 هفته به بعد

6- درد زير دل و کمر

7- آبريزش و هرگونه ترشح بدبو و چرکي از ناحيه تناسلي

8- مشکلات ادراري مثل سوزش و تکرر ادرار

9- سردردهاي شديد که به مسکن پاسخ نمي‌دهد.

10- اصابت ضربه به شکم

11- سرفه‌هاي مداوم و شديد و تب و لرز

12- تنگي نفس و تپش قلب

14- مراجعه به پزشک بدون داشتن مشکل به طور روتين هر ماه تا 28 هفته بارداري و سپس هر 2 هفته تا 37 هفته بارداري و هر هفته تا زمان زايمان انجام شود.

دانستي‌هاي مهم قبل بارداري:

سن ايده‌آل براي بارداري20 تا 30 سالگي است چون مادرآمادگي روحي- رواني و جسمي جهت بارداري را دارد.

شروع انجام مشاوره ژنتيک بخصوص در ازدواج‌هاي فاميلي.

مادران با سابقه صرع، ميگرن، آسم و.....حتما»بايد تحت نظر پزشک دارو مصرف کنند.

بايد قبل بارداري ايمني مادر دربرابرسرخجه و سرخک و وضعيت واکسيناسيون خود مطلع باشد.

عوامل خطر زا مثل اشعه، مواد شيميايي، دخانيات از محيط زندگي مادر حذف شود و در معرض آن اصلا»نبايد قرار گيرد و مصرف دارو با نظر پزشک باشد.

در برخي خانواده‌ها کم کاري تيروييد به صورت فاميلي مشاهده مي‌شود بايد قبل بارداري و در طول بارداري درمان صورت گيرد تا از تولد نوزاد با ضريب هوشي پايين جلوگيري شود.

مهمترين دارويي که مصرف آن از سه ماه قبل از بارداري توصيه مي‌شود قرص اسيد فوليک 1 ميلي گرمي مي‌باشد که از نقايص نخاعي و مادرزادي و لوله عصبي جلوگيري مي‌کند.

بعضي از بيماري‌هاي عفوني بسيار خفيف در مادر بروز مي‌کند، سبب ايجاد ضايعات شديد و غيرقابل برگشت در جنين مي‌شود مثل سرخجه - توکسوپلاسموز(انگلي که از طريق مواد آلوده به مدفوع گربه منتقل مي‌شود)- سايتو مگالوويروس- هرپس - هپاتيت B,C- ايدز - آبله مرغان و سيفيليس.

افرادي که گروه خوني منفي دارند، بايد گروه خون همسر پيگيري گردد. در صورت مثبت بودن نياز به تزريق آمپول رگام در 28 هفتگي و در صورت خونريزي در هر دوران بارداري بايد رگام تزيق شود و بعد از زايمان نيز با نظر پزشک و تعيين گروه خون نوزاد رگام تجويز مي‌شود.

منبع: بارداري و زايمان ويليامز

آزيتا لطفي- کارشناس مامايي