تاریخ 1397/12/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5002 برو جستجو جستجوی پیشرفته   روش‌هاي آسان براي خانه‌تکاني بهتر براي راحتي بانوان 

شب عيد است و همگي مشغول خانه‌تکاني و تميز کردن خانه براي سال جديد هستيم. رسمي جالب که اگر به اين نکات توجه نکنيد ممکن است در خانه‌تکاني دچار مشکل شويد.

پس در خانه‌تکاني دقت‌هاي لازم را داشته باشيد تا بهترين و سريع‌ترين خاني‌تکاني را داشته باشيد.

يک ضرب کار کردن

تعداد زيادي از زوج‌ها دوست دارند سريع‌تر و در کوتاه‌ترين زمان ممکن، کار خانه‌تکاني‌شان را به اتمام برسانند، به همين دليل تصميم مي‌گيرند يک‌ضرب و بدون هيچ استراحتي کار کنند.

اگرچه در ظاهر اين روش بسيار عالي به‌نظر مي‌رسد و باعث مي‌شود اين زوج‌ها در مقايسه با آنهايي که آرام‌آرام پيش مي‌روند و کار يک‌روزه را در چند روز انجام مي‌دهند ودر طول خانه‌تکاني نيز سعي مي‌کنند به بدنشان احترام بگذارند و استراحت کردن را فداي عجله نکنند، پيش بيفتند.

اما طبق معمول سرانجام داستان اين مدل از خانه‌تکاني، به جر و بحث و مشاجره ختم مي‌شود و اين چنين است که بازهم از بقيه عقب‌تر ميمانند؛ درست مثل حکايت خرگوشي که با لاک‌پشت مسابقه داد، زماني که در چند قدمي موفقيت و برنده شدن بود از فرط خستگي در گوشه جاده براي خواب ايستاد و لاک‌پشت از او جلو زد و برنده مسابقه شد.

اگرچه ميتوان با کار بيشتر، در روزهاي کمتري به نتيجه رسيد، اما ناديده گرفتن يا حذف استراحت و تفريح از برنامه روزانه، فقط به هواي زودتر به نتيجه رسيدن، هرگز مصلحت نيست.

بي‌وقفه کار کردن باعث مي‌شود شما از نظر رواني و جسمي خسته و فرسوده شويد و آستانه تحمل‌تان کاهش يابد و به همين علت ساده، ممکن است با اولين تحريک، هرچند مساله‌اي کوچک و جزئي، به جوش بياييد و عصبي شويد و با همسرتان درگيري و مشاجره داشته باشيد.

بله، درست متوجه شده‌ايد؛ خستگي مفرط از مهم‌ترين دلايل دعواي زوج‌ها در روزهاي خانه‌تکاني است.

نکته اول در خانه‌تکاني:

اختصاص زمان‌هايي براي استراحت و خستگي رفع کردن، هرچند شايد، يکي دو ساعت يا چند روزي به زمان کاري‌تان اضافه کند، اما بسيار به نفع‌تان است. بهتر است متناسب با نوع و سختي کارتان، براي هر يکي دو ساعت کار کردن، استراحتي يک ربع تا نيم ساعتي درنظر بگيريد و اين زمان رابا خوردن چاي و ميوه، مصاحبه و خنده با همسرتان بگذرانيد.

بدون برنامه‌ريزي حرکت کردن

زن و شوهرها گاهي با هم دعوا و مشاجره مي‌کنند، چون شيوه صحيح برنامه‌ريزي را نميدانند و نمي‌توانند کارها را بين هم تقسيم کنند، به همين دليل ناگهان احساس سردرگمي و حيراني مي‌کنند و ممکن است کار رابه جر و بحث و دعوا بکشانند.

شرايط زماني بدتر مي‌شود که آنها تصميم مي‌گيرند چند کار غيرمرتبط با هم را دريک زمان انجام دهند. براي مثال در حالي‌که پرده‌ها را از ميل پرده درمي‌آورند و گوشه اتاق قرار مي‌دهند، چيني‌ها و کريستال‌هاي داخل ويترين را روي ميز ناهارخوري و زمين پهن مي‌کنند، هم زمان با آن نيز سعي مي‌کنند فرش‌ها را لول کنند، چون بايد آنها را به قاليشويي بفرستند.

از سوي ديگر محتويات کابينت آشپرخانه رابا هم بيرون مي‌ريزند، چون تصميم دارند شيشه‌ها را هم دستمال بکشند‌ آب و کف حاضر مي‌کنند، اما ناگهان به ذهن‌شان ميرسد‌ لوسترها فراموش شده‌ است بايد آنها را پايين بياورند و ‌گرد‌گيري‌شان کنند.

در چنين آشفته‌بازار بلبشو، حتي آرام‌ترين و خونسردترين افراد هم احساس سردرگمي و نگراني مي‌کنند، چه برسد به کساني که بالفعل عصبي هستند و مدام تلاش مي‌کنند خودشان را بازرسي کنند و… قطعا چنين شرايطي، دير يا زود، بهانه دست‌شان مي‌دهد تا روي اژدهايي‌شان را نشان دهند و صدا و فريادي بلند کنند!

نکته دوم در خانه‌تکاني:

پيش از شروع خانه‌تکاني، فهرستي از کارهاي خانه‌تکاني‌تان تهيه کنيد، از کلي‌ترين تا جزئي‌ترين کارها را يادداشت کنيد. سعي کنيد مکان به مکان خانه را در برنامه‌ريزي‌تان مورد توجه کنيد و کارهاي مرتبط با آنجا را بنويسيد.

آشپزخانه، اتاق‌هاي خواب، اتاق پذيرايي، سرويس بهداشتي و… ‌ در نهايت اينکه هرروز را فقط به انجام بخشي از‌ برنامه تنظيم‌شده‌تان بپردازيد که صرفا آن روز رابه تميز کردن و انجام کارهاي آن بخش اختصاص داده‌ايد.

امان از وسواس بيش از حد

وسواسي بودن يکي از همسران، به خصوص خانم خانه، از جمله دلايل دعواي زوج‌هاست. در چنين حالتي، يکي از دو طرف مدام مشغول شستن و سابيدن است و آن ديگري در نقش يک بازرس ريزبين و ايرادگير به کارها سرک مي‌کشد و اشکالات را کار مي‌گيرد، گاه حتي دائم غر مي‌زند که چرا خوب و به اندازه کافي تميزکاري نشده و لازم است دوباره بيشتر اشيا گرد‌گيري يا شسته شوند.

نکات مهم براي يک خانه‌تکاني سريع و آسان در شب عيد

نکته سوم در خانه‌تکاني:

بر وسواستان غلبه کنيد و سعي کنيد بيش از حد، مته به خشخاش نگذاريد. بپذيريد هر چقدر هم بشوييد و بسابيد و برق بيندازيد، با حساسيت بسياري که داريد، هرگز دل‌تان گواهي نمي‌دهد که کارتان را به خوبي انجام داده و همه‌ي چيز را خوب تميز کرده‌ايد.

تلاش کنيد شب عيدي، کمتر موجب اذيت خود و همسرتان شويد و به يک يا حداکثر دو مرتبه انجام کاري، قناعت کرده تا بتوانيد از بسياري‌ دلخوري‌ها و ناراحتي‌ها پيشگيري کنيد.

وقتي همکاري معنايي ندارد

تعداد زيادي از زوج‌ها، فارغ از چند سال سابقه زندگي هنوز بلد نيستند و نمي‌دانند چگونه بايد با مشارکت يک ديگر فعاليتي را انجام دهند، اما در عوض ياد گرفته‌اند و جالب‌تر آن که بخوبي خبره اين‌کار شده‌اند؛ کاري رابا تحمل تمام سختي‌هايش به تنهايي انجام دهند يا اينکه آن رابه دوش ديگري بيندازند و بزن در رو ماجرا شوند؛ گويي هرگز نياموخته‌اند که هر کدام مي‌توانند بخشي از مسئوليت را بپذيرند ودر کنار هم آن‌را انجام دهند.

نکته چهارم در خانه‌تکاني:

با پذيرفتن مسئوليت بخشي از کارهاي خانه‌تکاني، مي‌توانيد دراين رسم خوشايند نوروزي سهيم شويد، ‌ احساس خوش همبستگي و با هم بودن رابه خود و همسرتان يا ديگر اعضاي خانواده‌تان تلقين کنيد ودر پرورش و تقويت‌ حس زيباي همکاري و مشارکت، گام‌هاي محکم‌تري را برداريد.

ناديده گرفتن کارهاي مفيد يک ديگر

زوج‌هايي هم وجود دارند که با يک ديگر در خانه‌تکاني مشارکت و همکاري مي‌کنند، اما عاقبت کار آنها به دعوا و جر و بحث ختم مي‌شود. اين گروه طبق معمول افرادي هستند که کار يک ديگر را ناديده مي‌گيرند يا ارزش آن‌را کم جلوه ميدهند، اما در عوض کار خويش را بسيار بزرگ و ارزشمند قلمداد مي‌کنند.

براي مثال زن خانه، کابينت‌ها را دستمال مي‌کشد و کف آشپزخانه را مي‌شويد و مرد خانه هم پاک کردن لوستر‌ها را به‌عهده مي‌گيرد.

اما همين که بر سر موضوعي حرف و نظرشان يکي نباشد، يکي از زوجين شروع به غرولند کردن ميکند و ميگويد: اصل همه‌ي کارها به‌عهده من بوده است و کارهايي که ديگري انجام داده، نه‌تنها جدي و مهم نبوده، بلکه در پيشرفت کار، بي‌ارزش و کم‌اهميت هم بوده است، همين چند جمله از سر عصبانيت کافي است که فرد احساس خشم و ناراحتي کند و براي تلافي هم شده در گوشه ذهنش پي جوابي باشد يا اوقات تلخي‌ راه بيندازد و….

نکته پنجم در خانه‌تکاني:

قبول کنيد کار هر يک از شما هر چند کوچک و جزئي، باارزش و ارجمند است و هرکس متناسب با توان و شرايط خود وقتي باري از دوش اين روزهاي خانه‌تکاني برمي‌دارد، کار بسيار بزرگي انجام داده است.

تلاش کنيد مسئوليت‌هاي خود و ديگري را ارزش‌گذاري کنيد و به دنبال برتري‌جويي و احيانا حقارت ديگري نباشيد، چه‌بسا دود اين کار اول از همه‌ي به چشم خودتان مي‌رود.

يکي، زيادي بي‌خيال است

گاهي اوقات زوج‌ها با هم بگو مگو مي‌کنند، چون يکي از آنها بدليل خونسردي و بي‌خيالي افراطي، تمايلي به کمک در کارها از خود نشان نميدهد و حتي مانع انجام کارها هم مي‌شود يا اينکه ممکن است بعلت خوش‌خيالي و مثبت‌نگري بسيار تصور کند چون فرصت زيادي تا شروع لحظه تحويل سال نو مانده، بنابر اين ضرورتي نيست که براي انجام همه‌ي کارها عجله کرد!

نکته ششم در خانه‌تکاني:

خونسردي و داشتن آرامش در انجام کارهاي خانه‌تکاني مولفه بسيار مهمي است، اما زياده‌روي در آن نه‌ تنها خوب و مناسب نيست، بلکه ممکن است باعث نگراني و تکدر خاطر ديگران شود. اگر شما هم جزو آن همسران خونسرد هستيد، توصيه مي‌کنيم دراين روزهاي آخر سالي بر اين خصيصه‌تان غلبه کنيد و اندکي هم به فکر همسرتان باشيد که مثل شما نيست و نگران انجام کارهاست.

تحمل‌نکردن اشتباهات يک ديگر

ناتواني در تحمل اشتباهات يک ديگر از مهم‌ترين عوامل جرو بحث همسران دراين روزها است. مثلاً اگر يکي از همسران در طول خانه‌تکاني مرتکب خطايي شود؛ مثلاً چيزي را بشکند، آب کثيفي را روي زمين بريزد و… با حرف‌ها و رفتارهايمان، دائم وي را تنبيه و مواخذه کرده يا اشتباهش را ‌گوشزد مي‌کنيم؛ خلاصه اينکه آن چنان بد رفتار مي‌کنيم که گويي او دست و پاچلفتي است و خرابکاري‌اش هرگز قابل جبران نيست.

نکته هفتم در خانه‌تکاني:

ارتکاب اشتباهات ممکن است کمي کارتان را به تعويق بيندازد، اما در کل تاثيري بر روند انجام کارهايتان نخواهد نداشت. اگرچه عجله داريد و دوست داريد سريع‌تر از شر خانه‌تکاني خلاص شويد، اما بپذيريد اين اشتباه، اتفاقي است که افتاده، حالا با گوشه و کنايه زدن، تحقير کردن، بگو مگو کردن نه تنها مشکلي را حل نمي‌‌کنيد، بلکه باعث مي‌شويد اعصابتان بدليل دعواهايتان که گاه ادامه‌دار هم مي‌شود، بيش از ارتکاب آن اشتباه خرد شود.

بنابر اين عاقلانه است که بخود بقبولانيد اين اتفاقات در هر خانه‌تکاني امکان ‌دارد پيش بيايد و نبايد خودتان و ديگران رابه علت وقوع آنها ناراحت و سرزنش کنيد.


 روش‌هاي برنامه‌ريزي اصولي در زندگي 

اگر مي‌خواهيد بر زندگي‌تان مسلط شويد، اولين کار آن است که برنامه‌ريزي اصولي داشته باشيد. تمام افراد موفقي که مي‌شناسيد، با برنامه‌ريزي به اينجا رسيده اند. مطالب زير را بخوانيد تا با چند روش برنامه‌‌ريزي براي زندگي بهتر آشنا شويد. به دست گرفتن کنترل زندگي‌تان، قدم بزرگي است. ياد بگيريد چگونه زندگي‌تان را طوري برنامه‌‌ريزي کنيد که بتوانيد اهداف و نيازهايتان را برآورده سازيد.

برنامه زندگي به شما کمک مي‌کند زندگي‌تان را به شيوه ديگري ببينيد

آهسته و با دقت جلو برويد

برنامه شما ممکن است در مسيري صاف و مستقيم پيش نرود. خيلي به ندرت پيش مي‌آيد که مسائل، دقيقا مطابق برنامه‌ريزي يا انتظارات فرد اتفاق بيفتند. زندگي، پر از پيچيدگي، پيچ و‌ خم و فرصت‌هاي جديد است. زندگي همچنين پر است از شکست، اما اين بدان معنا نيست که بايد تسليم شويد. بهتر است با گام‌هاي کوچک جلو برويد و همان طور که به هدفتان نزديک‌تر مي‌شويد، از آن اقدامات و تجربيات درس بگيريد.

ممکن است در زندگي‌تان به بن بست برسيد. شايد مجبور شويد به شغلتان پايان دهيد، شغلي که فکر مي‌کرديد شما را در موقعيت بهتري قرار خواهد داد، اما اين طور نبود. فقط به ياد داشته باشيد هيچ جدول ‌زماني وجود ندارد. به پيشرفت‌هاي کوچک به سمت اهدافتان ادامه دهيد و از هر بن بست و رشد جديد در زندگي‌تان درس بگيريد.

براي زندگي‌تان برنامه‌ بنويسيد

برنامه زندگي، طرحي کتبي و رسمي است که مي‌توانيد براي برنامه‌‌ريزي بخش‌هاي مختلفِ زندگي‌تان از جمله شغل، محل زندگي، افراد دوروبرتان و چگونگي گذراندن وقت، از آن استفاده کنيد. نوشتن برنامه زندگي، مي‌تواند در رسيدن به اهداف خاص يا شناسايي بخش‌هايي از زندگي‌تان که دوست داريد تغيير کنند، به شما کمک کند. برنامه زندگي به شما کمک مي‌کند زندگي‌تان را به شيوه ديگري ببينيد.

ديدن جنبه‌هاي مختلف آن روي کاغذ ممکن است به شما کمک کند ايده‌هاي‌تان را اولويت‌بندي کند و ازنو سامان بدهد. همچنين آوردن برنامه زندگي روي کاغذ به شما کمک مي‌کند اهداف و خواسته‌هاي مشابه‌تان را ببينيد.

پشتيبان داشته باشيد

در هنگام تلاش براي ايجاد هرگونه تغيير در زندگي، بسيار مهم است که از سيستم پشتيباني برخوردار باشيد يا افرادي در دسترستان باشند که در صورت نياز بتوانيد از آنها کمک بگيريد. بخش مهمي از برنامه‌ريزي براي تغيير، آن است که بدانيد هنگام بروز شرايط دشوار، براي جلب کمک و حمايت دقيقا سراغ چه کسي بايد برويد. درمورد برنامه زندگي و آنچه مي‌خواهيد تغيير دهيد، با افراد بسيار نزديک‌تان صحبت کنيد.

فهرستي از افرادي تهيه کنيد که مي‌دانيد در صورت گرفتارشدن، مي‌توانيد به آنها تکيه کنيد. در مورد تغييرات آتي در زندگي‌تان، هرقدر ممکن است، اطلاعات جمع کنيد. به داستان‌هاي موفقيت ساير افراد گوش کنيد. از ديگران بپرسيد چه روش‌هايي را در برنامه‌ريزي زندگي و ايجاد تغييرات به کار گرفته اند و چه موانعي را پيش بيني کرده اند.

منابع و گام‌هاي برنامه را مشخص کنيد

براي برخي تغييرات و برنامه‌هاي زندگي، به منابعي براي شروع هر مرحله نياز خواهيد داشت. ممکن است لازم باشد چند کتاب بخريد، بودجه‌اي تعيين کنيد، مهارت‌هاي جديدي ياد بگيريد يا از کمک ديگران استفاده کنيد. همچنين ممکن است لازم باشد مشخص کنيد که چگونه بر موانع خاص غلبه مي‌کنيد. بعد از شناسايي آنچه براي شروع نياز داريد، برنامه موردنظرتان را آغاز کنيد و مرحله به مرحله پيش ببريد.

به عنوان مثال، اگر برنامه زندگي شما شامل سالم‌تر شدن است، ممکن است اولين گام، آشنايي با روش‌هاي آشپزي و غذاهاي سالم‌تر باشد و سپس تصميم گيري براي خوردن يک وعده سبزيجات در روز. بايد به آهستگي به سمت هدف‌تان حرکت کنيد تا از پا نيفتيد و فرسوده نشويد. مثال ديگر، داشتن برنامه‌اي است که شما را به رژيم‌ غذايي سالم‌ هدايت مي‌کند. براي انجام اين کار، بايد منابع مورد نيازتان را شناسايي کنيد، مانند کتاب‌هاي تغذيه، تخصيص بودجه براي انواع مختلف مواد‌غذايي و کمک خواستن از خانواده‌تان، چون تغيير در مواد غذايي روي آنها نيز اثر خواهد گذاشت.

اوضاع را مديريت کنيد

برنامه‌‌ريزي براي زندگي‌ راه خوبي براي شفاف سازي درمورد خواسته‌هاي شما و چگونگي رسيدن به آنهاست، اما اغلب اوقات، زندگي پيش بيني ناپذير است و طبق برنامه پيش نمي‌رود. بايد روي مهارت‌هاي سازگاري‌تان کار کنيد تا بتوانيد با ناراحتي مقابله کنيد و به سمت اهداف‌تان گام برداريد. مي‌توانيد «مقابله متمرکز بر مشکل» را امتحان کنيد؛ اين نوع مقابله شامل توانايي نگرش بي‌طرفانه به موقعيت‌هاي گوناگون است.

از اين راه در مي‌يابيد کدام قسمت‌ها به‌خوبي کار نمي‌کنند و سپس مي‌توانيد برنامه‌اي براي رفع آن مشکلات طراحي کنيد. اين فرآيند شامل آگاهي از گزينه‌ها، جمع‌آوري اطلاعات، کنترل وضعيت و سپس اجراي برنامه است. به‌عنوان‌مثال، اگر هنگام اجراي برنامه‌‌‌اي براي تبديل‌شدن به فردي سالم‌تر، مشخص شود ديابت داريد، تصميم مي‌گيريد از مقابله متمرکز بر مشکل، براي سازگاري با موقعيت جديد استفاده کنيد.

به اين ترتيب درمورد ديابت، تغذيه و ابزارهاي تست قند خون، اطلاعات لازم را کسب مي‌کنيد تا به شما کمک کنند به برنامه زندگي‌تان برگرديد. نوع ديگري از مقابله، «مقابله متمرکز بر هيجان» است. اين روش در جايي استفاده مي‌شود که با اثرات عاطفي يک اتفاق برنامه‌‌ريزي‌ نشده در زندگي مواجه مي‌شويد.

به عنوان‌مثال، تشخيص ديابت قطعا باعث واکنشي احساسي مي‌شود. برخورد با اين احساسات ممکن است شامل اين موارد باشد: صحبت‌کردن با يکي از دوستان يا اعضاي خانواده، کاهش استرس به‌وسيله محدودکردن مسئوليت‌هايتان، و نوشتن درمورد احساساتتان براي درک بهتر آنها.

اهميت تعيين اهداف را بدانيد

تعيين اهداف، مهارت مهمي است که بسياري از افراد موفق براي کمک به افزايش انگيزه‌شان، آن را به‌کار مي‌گيرند. تعيين هدف، شما را قادر مي‌سازد بهتر بر جزئياتِ تکميل يک کار تمرکز کنيد و در‌عين‌حال به شما کمک مي‌کند تمام ابزارهاي موردنياز براي به‌انجام‌رساندن هدف‌تان را به کار بگيريد. يکي از بهترين قسمت‌هاي تعيين و تکميل موفق هدف، احساس افزايش اعتماد به‌ نفس و خود‌کارآمدي در هنگام دستيابي به هدف‌ است.

اهداف خود را واقعي کنيد

چند راه وجود دارد که مي‌توانيد اهداف‌تان را واقعي و دست يافتني کنيد. در وهله اول، هدف‌تان را بنويسيد. اين، هدف را واقعي‌تر از زماني مي‌کند که فقط در سر شماست. حتما آن را مشخص کنيد. اهداف‌تان را با زبان مثبت بيان کنيد. اگر مي‌خواهيد وزن کم کنيد، به‌جاي گفتن «از هله هوله خوردن و چاق بودن دست بردار»، چيزي مانند اين بگوييد: « سالم‌تر غذا بخور و 5 کيلو وزن کم کن.» اهدافتان را برحسب سطح اولويت‌شان مرتب کنيد. اگر چندين هدف داريد، هيچ راهي وجود ندارد که بتوانيد همه چيز را با هم انجام دهيد.

تصميم بگيريد چه چيزي در حال حاضر، دست يافتني است، چه چيزي را مي‌شود کمي به تاخير انداخت و چه چيزي ممکن است بيشتر از اينها طول بکشد.بايد اهداف را به اندازه‌اي کوچک نگه داريد که بتوانيد به‌جاي چند سال بعد، در دوره زماني معقولي به آنها دست پيدا کنيد. اگر اهداف بزرگي داريد، آنها را به اهداف کوچکتر تقسيم کنيد تا با دستيابي به آنها در بازه‌هاي زماني مشخص، احساس موفقيت کنيد.


 18 کاربرد جالب چاي کيسه اي 

کاربرد چاي کيسه‌اي از زيبايي پوست و مو تا مسائل مربوط به خانه‌داري، نکات جالبي که با دانستن آنها به روش ديگري از چاي کيسه‌اي مصرف شده استفاده خواهيد کرد.

چاي گياهي پر خاصيت و سرشار از انواع ويتامين‌ها که به عنوان يک نوشيدني طبيعي مصرف مي‌شود کاربردها و فوايد ديگري هم خارج از بحث سلامت دارد، کاربرد چاي کيسه‌اي را برايتان معرفي خواهيم کرد.

مطمئنا بعد از خواندن اين مطلب ديگر چاي کيسه‌اي استفاده شده را دور نمي‌اندازيد و يا اينکه براي حل برخي از مشکلات‌تان به سراغ چاي کيسه اس خواهيد رفت مثل:

1- چاي کيسه‌اي براي رفع بوي بد پا:

چاي مي‌تواند نسخه‌ي خانگي و گياهي براي رفع بوي بد پا که بر اثر استفاده از کفش و موارد اين چنيني ايجاد مي‌شود باشد، براي اين منظور کافيست پاهاي‌تان را به مدت 200 دقيقه در يک ظرف پر از چاي کيسه‌اي خوب دم کشيده و البته سرد شده قرار دهيد تا بوي آزاردهنده از پايتان رفع شود.

2- از بين بردن بوي کفش با چاي کيسه‌اي:

استفاده از چاي کيسه‌اي خشک شده به از بين بردن بوي ناخوشايند کفش کمک مي‌کند در صورتي که يک عدد از چاي کيسه‌اي را درون کفش قرار دهيد.

3- براق کردن آينه با چاي کيسه‌اي:

اگر با تميز کردن آينه اتاقتان براقيت و شفافيت دلخواه را نمي‌بينيد مي‌توانيد با استفاده از چاي آن را ايجاد کنيد. براي اين کار يک پارچه نرم را آغشته به چاي دم کشيده و سرد شده کنيد و تمام سطح آينه را با آن تميز کنيد، بلافاصله بعد از خيس شدن آينه با دستمال آغشته به چاي با يک دستمال خشک آينه را تميز کنيد تا شفافيت آن را به وضوح ببينيد.

4- حالت دادن به موها رفع بي‌حالتي مو:

براي آن که بي‌حالتي موهايتان را رفع کنيد مي‌توانيد موها را با چاي خوب دم کشيده و ولرم آبکشي کنيد، دقت داشته باشيد که موهايتان بايد خشک باشد.

5- چاي کيسه‌اي براي بيماري‌هاي پوستي:

چنانچه شما با پوست خود مشکلاتي از قبيل التهاب، قرمزي، گزيدگي، کبودي است با بسته‌هاي چاي کيسه‌اي کمتر قابل مشاهده است براي اين کار يک کيسه چاي را براي چند ثانيه زير آب سرد بگيريد و 15 دقيقه روي ناحيه دچار مشکل نگه داريد. چاي حاوي تانين است که به کاهش التهاب و حساسيت کمک مي‌کندهم چنين قرمزي و تورم را نيز از بين مي‌برد.

6- چاي کيسه‌اي براي رفع قرمزي چشم‌ها:

روشي ساده و البته آشنا براي اکثر شما، استفاده از چاي کيسه‌اي. براي اين کار دو عدد چاي کيسه‌اي را داخل قوري و يا ليوان آب جوش قرار دهيد و بعد از چند دقيقه زماني که چاي کاملا رنگ پس داد و محتويات داخل کيسه به خوبي خيس شد آنها را از داخل آب گرم خارج کرده و اجازه دهيد کمي خنک شوند تا روي چشمانتان قرار دهيد.

7- رفع تاول و جلوگيري از عفونت تاول‌ها:

براي جلوگيري از عفونت تاول و همچنين رفع سريع آنها چاي کيسه‌اي مرطوب گرم را در محل مورد نظر (تاول زده) قرار دهيد.

8- سوختگي تيغ اصلاح:

اگر بعد از اصلاح موهاي زائد بدن با استفاده از تيغ دچار سوختگي و خارش شديد شده ايد مي‌توانيد چاي کيسه‌اي مرطوب را روي محل حساس شده قرار دهيد.

9- درمان خونريزي لثه با چاي کيسه‌اي:

براي درمان و پايان دادن به خونريزي‌هاي لثه يک عدد چاي کيسه‌اي که با آب سرد مرطوب شده است را روي لثه قرار دهيد.

10- حفظ گياهان از شر آفات و دفع حشرات مضر:

اگر باغچه و يا گلدان شما توسط آفات و حشرات احاطه شده است و اسپري کردن سموم هم کارساز نيست مي‌توانيد يک يا دو عدد چاي کيسه‌اي مرطوب را پاي گلدان و کنار باغچه قرار دهيد.

11- رفع آکنه با چاي کيسه‌اي:

ساده‌ترين راه حل رفع آکنه شايد استفاده از چاي باشد، براي اين منظور صورتتان را با چاي سبز بشوييد.

12- رفع کبودي از کاربردهاي چاي کيسه‌اي:

براي رفع کبودي با استفاده از چاي بايد چاي کيسه‌اي (چاي سياه) مرطوب را به مدت 5 دقيقه روي محل کبودي قرار دهيد.

13- چاي کيسه‌اي درمان سريع آفتاب سوختگي:

با استفاده از چاي مي‌توانيد آفتاب سوختگي و قرمزي پوستتان را که ناشي از تابش طولاني مدت نور خورشيد است را رفع کنيد.چاي کيسه‌اي را داخل آب سرد قرار داده و اجازه دهيد تا به خوبي مرطوب شود سپس آن را روي محل آفتاب سوخته بگذاريد تا تاثير فوق العاده آن را ببينيد.

14- دور کردن حشرات با چاي کيسه‌اي:

هم چنين چاي کيسه‌اي در ميان جوندگان کوچک، عنکبوت و حشرات محبوب نيست. بوي چاي آنها را مي‌ترساند و آنها دور مي‌کند.چاي کيسه‌اي را در مناطقي که اين موجودات وجود دارند بگذاريد، مشاهده خواهيد کرد که ديگر اين موجودات ديده نمي‌شوند.

15- درمان ترک خوردگي لب‌ها از کاربرد چاي کيسه‌اي:

براي رفع ترک‌هاي روي لب يک عدد چاي کيسه‌اي (چاي سياه) را روي ترک‌هاي لب فشار دهيد تا سلول‌هاي آسيب ديده را ترميم کند.

16- رفع چين و چروک پوست با چاي کيسه‌اي:

چاي سبز خنک شده راه چاره رفع چين و چروک پوست صورتتان است، براي اين کار دستمال و يا حوله‌ي کاغذي را آغشته به چاي سبز کرده و روي پوست صورتتان قرار دهيد.

چند دقيقه صبر کنيد تا به خوبي جذب پوستتان شود.

17- بهبود گزش حشرات با چاي کيسه‌اي:

با قرار دادن چاي کيسه‌اي مرطوب روي محل گزيدگي، گزش حشرات را تسکين ببخشيد.

18- شستشوي راحت ظروف چرب:

اگر حجم زيادي از ظرف‌هاي نشسته وجود دارد و ماده شيميايي و زمان کافي براي شستن آنها وجود ندارد. ظرف‌ها را يک شب در سينک ظرفشويي بخيسانيد و يک بسته چاي کيسه‌اي را در آن بياندازيد؛ صبح روز بعد ظرف‌ها به راحتي از چربي و آلودگي پاک مي‌شوند.