تاریخ 1397/12/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5002 برو جستجو جستجوی پیشرفته   سوغات استان سمنان چيست؟ 

«سوغات» ارمغان سفر است و جداي از خاطرات سفر، تنها يادگاري است که از سفر مي‌ماند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه‌ي سمنان، استان زيبا و تاريخي سمنان از جمله استان‌هايي است که به تنوع اقليمي اشتهار دارد و شايد از همين‌روست که سوغاتي‌هاي اين استان نيز، تنوع بسياري دارند و لذا بهتر است در گذر از استان سمنان، از سوغات اين منطقه كويري و زيبا نگذريد.

سمنان ديار «نان بقسمات»،

«نان چاي» و «شيرمال»

رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان شاهرود در گفتگو با خبرنگار ايسناي منطقه سمنان گفت: اگرچه در سفر به هرکدام از مناطق کويري استان و خصوصاً شهر سمنان سوغاتي‌ها و مخصوصاً خوراکي‌هاي خوبي وجود دارد اما نان‌هاي محلي و شيرمال سمنان بيش از همه اشتهار دارد.

حميدرضا حسني افزود: نان‌هاي محلي سمنان، نان‌هاي خانگي، نان شيرمال، نان کماچ و... از سوغاتي‌هاي سمنان هستند.

وي ادامه داد: در گذشته نيز نان بقسمات سمنان، معروف‌ترين سوغاتي اين استان کويري را به خود اختصاص داده بود. علاوه بر اين «نان چاي» سمنان، سوغاتي خوشمزه ديگري است که در «سفرنامه وامبري» از آن نام برده شده و نويسنده اين سفرنامه، آنچنان که در متن سفرنامه آمده در سفر به سمنان از آن خريداري و به هرات مي‌برد.

كارشناس مردم‌شناسي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان همچنين خاطرنشان كرد: امروزه شيرمال سمنان که نوعي نان شيريني به حساب مي‌آيد بيشتر مورد اقبال مسافران و گردشگران قرار مي‌گيرد و از اين‌رو امروزه شيرمال پزي‌هاي متعددي در سمنان و ديگر شهرهاي استان وجود دارد.

سوغات‌هاي فصلي

حسني افزود: سمنان در فصل‌هاي مختلف سال، سوغاتي‌هاي مخصوص آن فصل را دارد، انار، انجير و بادمجان سمنان از مهم‌ترين سوغاتي‌هاي فصلي شهر سمنان هستند، هم‌چنين صنايع‌دستي سمنان نيز امروزه بخشي از سوغاتي اين شهر است، نمد، سفال، سراميک، نوعي پارچه به اسم «وشينه» و قاليچه‌هاي سمناني که زنان سمنان آن را مي‌بافند از اين سوغات و دست ساخته‌هاست.

چاقوي سمنان سوغات فراموش شده

وي گفت: يکي از صنايع‌دستي معروف سمنان چاقوي سمنان بوده که بسيار معروف بوده و در ساليان دور توليد آن در سمنان رونق بسيار داشته و مورد اقبال بسياري از مسافران قرار گرفته است، اما امروزه چاقوي سمنان به عنوان سوغات اين شهر محسوب نمي‌شود.

مهديشهر، شهر فرآورده‌هاي لبني/

از «آروشه»و«چيکو» تا پاپوش «دوندي»

كارشناس مردم شناسي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان در ادامه بهترين سوغات شهرستان مهديشهر را فرآورده‌هاي دامي و لبني دانست و گفت: امروزه بالغ بر 20 نوع فرآورده‌ي لبني در مهديشهر و توسط عشاير ايل سنگسر توليد مي‌شود، ماست، کشک، پنير، آروشه، کره محلي و چيکو و... از معروف‌ترين سوغاتي‌هاي امروز اين منطقه خوش آب و هواي استان سمنان است.

حسني گفت: چمشک يا دوندي نيز که يک نوع کفش با پاپوش چرم است، از مهم‌ترين سوغاتي‌هاي مهديشهر است، پارچه‌هاي ابريشم، پارچه‌هاي سوزن‌دوزي شده و ظروف چيني نقشدار از ديگر سوغاتي‌ها و صنايع‌دستي شهر مهديشهر است.

شهميرزاد و گردوها

وي همچنين تأكيد كرد: علاوه بر آلو و گردوي شهميرزاد، لواشک‌هاي محلي و نان‌هاي محلي اين شهر توريستي مانند شيرخس، تمبلک گردويي و... از مهم‌ترين سوغاتي‌هاي اين منطقه کوهستاني و گردشگري استان سمنان است.

دامغان، شهر مرغوب‌ترين پسته جهان

رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان شاهرود همچنين مهم‌ترين و معروف‌ترين سوغاتي شهرستان دامغان را پسته خندان اين شهر کويري دانست و گفت: علاوه بر اين، نان‌ها و شيريني‌هاي محلي دامغان و نوعي نان محلي به نام «دادچه» نيز از سوغاتي‌هاي معروف دامغان است.

پارچه قلمکار دامغان، زيباترين

سوغات و صنايع‌دستي استان سمنان

حسني اذعان داشت: پارچه قلمکار دامغان نيز شهرت فراواني دارد و زيباترين سوغات و صنايع‌دستي استان سمنان است، دست‌بافته‌هاي خانگي مانند حوله، چادر شب، دستمال، سفره و... در اميريه دامغان و خرما، سير و شلغم در طرود دامغان و گردو در تويه دروار دامغان نيز از ديگر سوغاتي‌هاي اين شهرستان است.

شاهرود و سوغات شيرينش

«آب نبات»، «حلواي سياه» و «انگور»

وي گفت: در سفر به شهرستان شاهرود که به قاره‌ي کوچک اشتهار يافته مي‌توانيم سوغاتي‌هاي زيادي نظير نان محلي، نان فتير و نان کاک، آبنبات، حلواي سياه، حلواي کنجدي، انگور و زردآلو را در چمدان سفر خود به سوغات ببريم، هم‌چنين سفال، سراميک و نمد و ظروف مسي که از گذشته‌هاي دور تا به امروز در اين شهرستان رونق بسيار داشته از ديگر سوغات و صنايع‌دستي اين شهر زيباي شرق استان سمنان است.

رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان شاهرود ادامه داد: علاوه بر اين در سفر به شرق استان سمنان و خصوصاً خارتوران شاهرود و فرومد ميامي، مي‌توانيد از «فلفل»منحصر به فرد اين منطقه تهيه کنيد.

خربزه و انار سوغات

گرمسار و سرخه

حسني اضافه كرد: شهرستان‌هاي گرمسار و سرخه دو سوغاتي متناسب با گرماي فصل تابستان دارند، خربزه‌هاي شيرين و انارهاي سرخ گرمسار و سرخه از مهم‌ترين سوغاتي‌هاي اين دو شهرستان است، البته نبايد فراموش کنيم که نان‌هاي خانگي و محلي شهرستان سرخه که اکثراً توسط زنان در منزل تهيه مي‌شود نيز بسيار خوشمزه و با کيفيت هستند.

سوغات ثبت شده استان سمنان

وي تصريح كرد: در ميان سوغاتي‌هاي خوشمزه و زيباي استان سمنان، سمنوپزان سمنان، فرآورده‌هاي لبني مهديشهر، دست بافته‌هاي اميريه دامغان، لاک‌تراشي (مخصوص پخت نان) در کالپوش ميامي، دست‌بافته‌هاي کلاته خيج دامغان و صنايع‌دستي سوزن‌دوزي مهديشهر در شمار ميراث معنوي ايران به ثبت ملي رسيده‌اند.


 روش‌هاي کسب درآمد از تلگرام 

امروزه شاهد افزايش کانال‌هاي تلگرامي و گروه‌ها هستيم. اما سوالي که ممکن است براي شما پيش بيايد اين است که ادمين اين کانال‌ها چگونه کسب درآمد مي‌کنند. با ما همراه باشيد تا براي شما روش‌هاي کسب درآمد از طريق شغل ادميني را توضيح دهيم. در ضمن دقت داشته باشيد که اين اعداد و ارقام مربوط به امسال هستند و تغيير مي‌کنند.

آموزش کسب درآمد ادمين‌هاي تلگرام

خود بر و بچه‌هاي تلگرام هم شايد فکر نمي‌کردند که نرم‌افزاري که براي ارتباطاتان امن و در کَل کَل با دولت روسيه ساختند اين چنين تبديل به نرم‌افزاري پولساز و اقتصادي در کشور ما شود اما ما از قديم نشان داده‌ايم که نبوغ مان در حدي است که حتي روياهاي اجانب هم به ما نمي‌رسد و هرجا که پول باشد فعل خواستن را حتي با بيش‌تر از شش زمان فعلي دستور زبان فارسي مي‌توانيم صرف کنيم.

زمان چندان زيادي از ارائه قابليت ساخت کانال توسط تلگرام و کانال‌داري نمي‌گذرد اما در همين زمان کوتاه، اين حوزه به يکي از حوزه‌هاي پربازده اقتصادي تبديل شده، اقتصادي که ماليات ندارد، هزينه توليدش هم پايين است و فقط کافي است راه و رسمش را ياد بگيريد تا وارد اين بازار پولساز شويد.

درآمد تلگرام با تبليغات کانال

شايد همه شما با اين دست از تبليغات رو به رو شده باشيد يا حتي خودتان خواسته‌ايد که به کانال‌هاي مختلف تلگرام تبليغ بدهيد. اين کانال‌ها براي قيمت تبليغات ساز و کار مشخصي ندارند به همين خاطر قيمت‌ها در بازار اختلاف زيادي دارد ولي 3 شاخص کلي وجود دارد که بر مبناي آنها تبليغ مي‌گيرند.

البته برخي هم برمبناي تعداد روز تبليغ مي‌گيرند که تعدادشان بسيار نادر است، بعضي‌ها هم در کنار تعرفه‌هايشان امتيازات ويژه‌اي هم به تبليغ دهنده مي‌دهند از جمله اين که تا نيم تا يک ساعت بعد از درج تبليغشان روي آن پستي نمي‌گذارند و تخفيفات ويژه براي آن‌هايي که براي بيش از يک ساعت يا بيش از 10 هزار بازديد تبليغ مي‌دهند.

کم‌ترين ميزان تبليغ 2 هزار تومان براي يک هزار بازديد است و بيش‌ترين ميزان، 10 هزار تومان براي هر يک هزار بازديد است. البته يک روش تبليغات ساعتي هم هست که کم‌ترين ميزانش ساعتي 6 هزار تومان است و ادمين‌ها در بيش‌ترين ميزان براي تبليغات ساعتي 100 هزار تومان دريافت مي‌کنند.

درآمد در تلگرام با افزايش تعداد کاربران کانال

در اين روش در ازاي مبلغ معيني به شما تعهد مي‌دهند که تعداد کاربران کانالتان را به صورت تضميني بالا مي‌برند اما درخصوص اين که بمانند يا بروند هيچ گونه تضميني وجود نداد و همه چيز به آن بستگي دارد که خود شما تا چه حد محتواي جذاب به آنها ارائه دهيد. کانال داران در کمينه دريافت‌شان به ازاي هر يک کاربر 50 هزار تومان مطالبه مي‌کنند و اگر تيغ‌شان خيلي ببرد، به ازاي هر يک هزار بازديد 300 هزار تومان پول مي‌گيرند.

به اين نکته دقت کنيد که رقم‌هاي پايين کاربرانتان را به شيوه تبادل با ساير کانال‌هاي پربازديد و معمولا با پست‌هاي فريب دهنده و دروغ به کانال شما مي‌آورند که معمولا چندان هم ماندگار نيستند و سريع با کانالتان خداحافظي مي‌کنند ولي رقم‌هاي بالاتر با ارسال پيام انبوه اين کار را مي‌کنند و از فريب هم در اکثر موارد خودداري مي‌کنند که همين باعث جذب مخاطبان ماندگارتري مي‌شود.

درآمد در تلگرام با خريد و فروش URL

شايد برايتان عجيب باشد اما URLهاي خوش دست و قشنگ مثل ادمين‌هاي اينترنتي در تلگرام خريد و فروش مي‌شود. يعني آدرس کانال خوب هم مشتري خودش را دارد ولي اين يکي ساز و کار مشخصي ندارد. آن طور که فعالان اين حوزه به ما گفتند بيش‌ترين مبلغي که در اين زمينه تا به حال رد و بدل شده و علني هم شده است، مبلغ 5 ميليون تومان بوده است.

درآمد در تلگرام با نرم‌افزارهاي ارسال انبوه

اگر دوست نداريد که تبليغات کانال‌تان را به ديگران بسپاريد و خودتان مستقيم وارد تبليغات شويد دو راه داريد، يکي اين که از طريق پنل‌هاي ارسال انبوه پيام ارسال کنيد که روش به صرفه‌اي نيست و خيلي گران‌تر در مي‌آيد يا اين که خودتان يک نرم‌افزار ارسال انبوه تلگرامي بخريد و پيام انبوه ارسال کنيد.

دقت داشته باشيد که اين نرم‌افزارها در اصل يک ربات هستند که براي کار با آنها بايد يک دستگاه رايانه با سخت‌افزار نسبتا خوب را فقط به اين کار اختصاص دهيد و در زمان ارسال هم بايد رايانه رابه ربات بسپاريد و برويد چون اجازه هيچ کار ديگري را به شما نمي‌دهد.

فقط خوب تحقيق کنيد. اين نرم‌افزارها گران هستند و علاوه بر گراني برخي از آنها مشکلات بسياري از جمله بلاک کردن خط‌ها و… دارند که ممکن است شما را به ستوه آورد و اصلا براي مصرفي که شما مد نظرتان است اقتصادي نباشند و هر آن هم ممکن است تلگرام با شناسايي آنها راه‌هاي ارسال پيام را به روي آنها ببنند، پس بسيار در اين زمينه دقت کنيد. کم‌ترين ميزان پولي که براي نرم‌افزارهاي ارسال انبوه مي‌گيرند 500 هزار تومان خريد و فروش مي‌شوند که بايد خيلي مواظب باشيد و از فروشندگان مطمئن بخريد تا خط بلاک شده نخريد.

درآمد در تلگرام با نرم افراز تلگرام ياب

يک نرم‌افزار ساده است که ليست شماره‌هايتان را واردش مي‌کنيد و خط‌هايي که تلگرام دارد را مشخص مي‌کند، اين نرم‌افزار هم يک ربات است و بايد مطابق نرم‌افزارهاي ارسال انبوه يک سيستم رايانه کلا در اختيارش قرار دهيد، قيمت اين نرم‌افزار در بازار اکنون بين 100 تا 350 هزار تومان است.

درآمد در تلگرام با بانک شماره تلگرام

اگر به نرم‌افزارهاي ارسال انبوه تلگرامي شماره‌هايي که مطمئنيد تلگرام دارند را بدهيد، اين نرم‌افزارها با سرعت بيش‌تري کار مي‌کنند پس عده‌اي هستند که در حال حاضر با دريافت مبلغي اين شماره‌ها را به شما مي‌فروشند.

قيمت شماره در پايتخت به صورت منطقه اي، با توجه به کد شماره، با جداسازي ايرانسلي‌ها، همراه اولي‌ها، رايتلي‌ها و مشترکان دائمي و اعتبار بين 2 ميليون و 500 تا 4 ميليون تومان است.

در ساير کلان شهرها هم بسته به تعداد شماره‌هاي تلگرامي بين 500 تا يک ميليون و 500 هزار تومان خريد و فروش مي‌شوند تفکيک هم در اين بخش فقط بين همراه اولي‌هاي ثابت، همراه اولي‌هاي اعتباري و ايرانسلي‌ها صورت گرفته است. شماره درهم، تلگرامي و غيرتلگرامي هم به ازاي هر 2 ميليون شماره بايد 1 ميليون تومان سرکيسه را شل کنيد.


 چگونه به ورزش کردن عادت کنيم؟ 

ورزش براي داشتن يک عمر طولاني و حفظ سلامتي واجب است. ورزش نه تنها بر طول عمر مي‌افزايد، بلکه باعث مي‌شود کيفيت زندگي بهتر شود و احساس بهتري در طول دوران زندگي داشته باشيم.60 درصد از مردم اضافه وزن دارند. اين امر حاکي از آن است که انجام حرکات ورزشي براي ما مشکل است. مطالعات نشان داده‌اند کساني که به ورزش علاقه دارند، خيلي راحت و بدون مشکل مي‌توانند حرکات ورزشي را انجام دهند. بنابراين قدم اول براي ورزش کردن اين است که چگونه آن را دوست بداريم.

تعيين وقت براي ورزش:

سخت‌ترين کار در ورزش، برنامه ريزي براي آن است. در زندگي ما هميشه کار بر ورزش اولويت دارد ورزش فقط براي اوقات فراغت است. اما چه کسي در اين زمانه اوقات فراغت و بيکاري دارد؟ پس با ورزش هم بايد به عنوان يک کار مثل بقيه کارهاي روزمره برخورد کرد و براي آن برنامه ريزي نمود. قدم اول اين است که 30 دقيقه از وقت‌تان را سه بار در هفته فقط به ورزش اختصاص دهيد. در جلسات اول وقتي زمان مورد نظر فرا رسيد، تمام کارهاي خود را کنار بگذاريد. حتي به تلفن جواب ندهيد، ننويسيد و فقط و فقط به ورزشي که دوست داريد انجام دهيد، فکر کنيد. با اين کار احساس بهتري نسبت به ورزش پيدا مي‌کنيد و به اين نتيجه مي‌رسيد که اين زمان فقط به ورزش کردن اختصاص دارد و نه به چيز ديگري. عبور از اين مرحله به خود فرد بستگي دارد و حداقل يک هفته بايد براي آن در نظر گرفته شود.

شروع ورزش:

در مرحله ي بعدي، ورزشي را که دوست داريد، شروع کنيد. بعضي افراد ورزش‌هاي گروهي را ترجيح مي‌دهند و بعضي ديگر از ورزش‌هاي انفرادي لذت مي‌برند. عده‌اي هم هستند که ورزش کردن در خانه را مي‌پسندند. شما مي‌توانيد آنچه را دوست داريد انتخاب کنيد. در اين مرحله بايد يک حداقل زمان را براي ورزش تعيين کنيد. مثلاً شما بايد خود را موظف کنيد سه بار در هفته و هر بار نيم ساعت ورزش کنيد. حتي اگر بيمار شديد، مسافرت رفتيد يا به شدت گرفتار بوديد، مي‌توانيد در اين ساعات تعيين شده حرکات سبک کششي را انجام دهيد يا قدم بزنيد، اما اين وقت را به کار ديگري اختصاص ندهيد، به هر حال از حداقل زماني که براي ورزش در هفته تعيين کرده ايد، کمتر ورزش نکنيد.

افزايش شدت ورزش:

بعد از مدتي که ورزش کرديد، حتماً از يک مربي ورزشي کمک بگيريد تا حرکات بهتري به شما بياموزد. يادآوري مي‌کنيم که در تمام اين مراحل مهمترين چيز اين است که از حداقل ميزان زماني که براي ورزش خود در نظر گرفته ايد، کمتر ورزش نکنيد.

به اثرات مفيد ورزش

دقت کنيد:

توجه داشته باشيد که ورزش اثرات بسيار مفيدي در زندگي روزمره شما خواهد داشت. شما مي‌توانيد با استرس‌ها به راحتي مقابله کنيد، مشکلات خود را راحت‌تر حل کنيد، از خوردن غذا لذت بيشتري ببريد و تمايل بيشتري نسبت به غذاهاي گوناگون پيدا مي‌کنيد. به اين ترتيب کيفيت زندگي شما به مراتب بهتر مي‌شود.

هدف خود را عوض کنيد:

بيشتر ما ورزش مي‌کنيم تا لاغر شويم يا مي‌خواهيم بدن خود را عضلاني کنيم. متاسفانه اين اهداف در دراز مدت حاصل مي‌شوند و ممکن است شما را از ورزش کردن مايوس کنند. هميشه فکر کنيد که ورزش را براي حفظ سلامتي و افزايش انرژي در انجام کارهاي روزمره انجام مي‌دهيد. اينها اهدافي هستند که خيلي زود به آنها دست مي‌يابيد.

از تغييرات ايجاد شده

لذت ببريد:

اگر مرتب ورزش کنيد، تغييرات ايجاد شده در جريان شما براي‌تان لذت بخش خواهد بود. مثلاً وزن شما کاهش مي‌يابد، عضلات شما شکل مناسبي به خود مي‌گيرد و انعطاف پذيري‌تان زياد مي‌شود.


 نکته‌هايي طلايي براي يک سفر دسته‌جمعي 

سفر دسته جمعي، سفرهاي گروهي، نکات سفرهاي گروهي مسن‌ترين يا باتجربه‌ترين و حتي زرنگ‌ترين فرد سفر مي‌تواند مدير سفر باشد.

تصميم گرفتن براي رفتن به يك سفر دسته جمعي يا تفريح جمعي كار سختي نيست كه نياز به زمان و مكان مناسب داشته باشد. سفرهاي دسته‌جمعي به افراد كمك مي‌كند طعم واقعي يك تفريح شاد و هيجاني را چشيده و تجربه كنند.

از آنجايي كه انسان موجودي جمع‌گراست، بيشتر دوست دارد در جمع حضور داشته باشد، حتي هنگام شادي و تفريح. بنابراين اگر شما از آن دسته افرادي هستيد که براي مدت طولاني است، به يك سفر دسته‌جمعي نرفته‌ايد توصيه ما را بپذيريد و اين آخر هفته را با يك برنامه ريزي مناسب به اين كار اختصاص دهيد. البته اگر به نکات زير هم توجه داشته باشيد مي‌توانيد خاطره خوبي را از اين گردش در ذهنتان ثبت کنيد.

قبل از سفر نكات ايمني را به همه گوشزد كنيد.

اگر همراه خود افرادي با سنين کم داريد. به دليل آسيب پذيرتر بودن بچه‌ها، آنها را در طول سفر به حال خود رها نكنيد.

براي سفر يک مدير انتخاب کنيد

مسن‌ترين يا باتجربه‌ترين و حتي زرنگ‌ترين فرد سفر مي‌تواند مدير سفر باشد. اما هر که انتخاب شد بايد تمامي افراد به نظرات او احترام بگذارند و حرف اول و آخر را او بزند. مدير سفر نيز بايد با در نظر گرفتن علايق و سلايق همه اعضاي سفر برنامه‌هاي نسبتا دقيق طراحي كند.

پيش از اينكه سفر شروع شود با هماهنگي اعضاء، يک نفر را به عنوان مادر خرج انتخاب کنيد.

مادر خرج به كسي گفته مي‌شود كه بعد از گرفتن سهم هر فرد در هزينه‌هاي كلي سفر آن را در جاي خود هزينه مي‌کند و وظيفه دارد که تمامي هزينه‌ها را نوشته و در پايان سفر به اطلاع افراد برساند.

در سفر كارها به دو قسمت قبل و در هنگام سفر تقسيم کنيد

كارهايي مثل خريدكردن، هماهنگي با همسفرها، برنامه‌ريزي سفر و تماس با مراكز اطلاع‌رساني در مورد راه‌ها و شرايط آب و هوا، هماهنگي با ماشين‌ها، پيدا کردن هتل، تورمناسب يا تهيه بليت و... از جمله امور قبلا از سفر هستند. هماهنگي اعضاي سفر و پيدا كردن جاي مناسب براي كمپ زدن، سرشماري و مواظبت از اموال در هر توقف واسكان و احيانا کشيك شبانه و همكاري براي درست كردن غذا و تهيه مايحتاج در زمان سفر و... هم در دسته کارهاي حين سفر قرار مي‌گيرند.

سفر دسته جمعي، سفرهاي گروهي، نکات سفرهاي گروهي سفرهاي دسته جمعي به افراد كمك مي‌كند طعم واقعي يك تفريح شاد و هيجاني را بچشند

حفظ حريم شخصي

وقتي همراه گروه زيادي هستيد، اگر چه به شما خوش مي‌گذرد، اما مطمئناً به زمان‌هايي هم براي تنها بودن نياز داريد. هر فردي انتظار دارد از تعطيلات نهايت استفاده را برده و به آرامش برسد. بهتر است در مسافرت‌هاي دسته جمعي نيز زمان‌هاي مشخص شده‌اي را براي خود در نظر بگيريد تا به علايق خود برسيد. به عنوان مثال در آرامش مطالعه کنيد، در طبيعت قدم بزنيد، ورزش کنيد، موسيقي مورد علاقه‌تان را بشنويد و…

کاهش توقعات

وقتي در جمع هستيد، لازم است انعطاف پذيري بيشتري داشته باشيد. همان طور که گفته شد اگر از ابتداي سفر برنامه‌ريزي داشته باشيد، همه به کارها و علايق مورد نظر مي‌رسند، اما گاهي همه چيز همان طور که پيش‌بيني شده پيش نمي‌رود و بهتر است فردي که در گروه قرار گرفته، براي آسايش خود و ديگران انعطاف پذيري بيشتري داشته باشد.

بگومگو در سفر ممنوع

يکي از دوستان تعريف مي‌کرد که از کودکي والدينش، استعداد عجيبي داشتند تا تمام دق‌دلي دوران چندساله زندگي مشترک‌شان را هنگام سفر بر سر هم خالي کنند. در سفر همه چيز به هم ربط پيدا مي‌کرد، از خودروي آخرين مدل باجناق و دست پخت مادرشوهر تا هتل يک ستاره ماه عسل پدر و مادر و … همه چيز زمينه مرافعه داشت.

براساس توصيه يک مشاور سفر، بايد مساله مورد اختلاف را در مدت حداکثر شش ساعت پس از بروز بحران رفع کنيد تا ناراحتي در ذهن کسي نماند و احساس انتقام جويي از بين برود، اما توجه داشته باشيد که گاهي دخالت‌هاي بي‌جا سبب به وجود آمدن سوءتفاهم و حتي شدت يافتن دعوا مي‌شود. در صورت بروز چنين حادثه اي، بايد تلاش کنيد به طرفين بفهمانيد که مسبب ناراحتي پيش آمده هر دو طرف بوده‌اند و منشأ آن فقط سوءتفاهم بوده است.

اين کار سبب فروکش کردن بحث‌ها و تنش‌ها و روآوردن طرفين به گفت وگو مي‌شود. توصيه مي‌شود که در سفر بخصوص سفر با خويشاوندان از پيش کشيدن بحث‌هاي سياسي، مذهبي، پولي و هر چيزي که در خانواده تبديل به تابو شده است و صحبت درباره آنها سرانجام به دعوا ختم مي‌شود، خودداري کنيد.

احترام بزرگ ترها را نگه داريم. فکر مي‌کنم سفر يعني چند شبانه روز در کنار هم بودن، بي‌جهت نيست که قديمي‌ها مي‌گفتند دوست و دشمن را در سفر بايد شناخت. خيلي از نقاط ضعف رفتاري آدم‌ها در سفر خود را نشان مي‌دهد به همين دليل رفتار ما به مديريت جدي‌تري نياز دارد.

در طول سفر تقسيم وظايف مهم‌ترين بخش کار است

در تقسيم وظايف به توانايي‌هاي افراد دقت داشته باشيد و يادتان باشد تمام مسئوليت كارها را به يك يا چندنفر محدود نکنيد و حتي از كودكان هم كمك بخواهيد.

دسته جمعي غذا درست کنيد

هرچند توصيه شده كه در سفر غذاهاي سبک بپزيم و بخوريم اما درست كردن غذا آن هم به صورت دسته جمعي لذت خاص خودش را دارد. بنابراين خريد مواد اوليه براي غذاي همه هم مقرون به صرفه‌تر است و هم اعضاي گروه را به هم نزديك‌تر مي‌كند.