تاریخ 1397/12/11 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4991 برو جستجو جستجوی پیشرفته   معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات خبر داد؛
 سمنان رتبه دوم زيرساخت فناوري اطلاعات کشور  

معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: استان سمنان از لحاظ توسعه زيرساخت هاي فناوري اطلاعات در وضعيت ‌مطلوبي قرار داشته و رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده است.

مرتضي براري در نشست مشترک با استاندار و جمعي از مسئولان استان سمنان در سالن جلسات غدير استانداري افزود: 120 گيگ پهناي باند در استان سمنان موجود است اما کمترين استفاده از آن در اين منطقه صورت مي گيرد و نياز است تا با بررسي و واکاوي، نسبت به توليد ثروت با استفاده از اين فرصت اقدام کنيم.

وي برخورداري 420 روستا از 585 روستاي استان سمنان از اينترنت را گواه تامين بودن زيرساخت در اين استان عنوان کرد.

براري با بيان اين که يک ششم جمعيت استان سمنان را قشر تحصيل کرده شامل مي شود، اظهار داشت: قشر تحصيل کرده موتور محرک اقتصاد کشور و کسب و کار جديد محسوب مي شود و تامين زيرساخت هاي ارتباطي زمينه ساز تحقق اين راهبرد است.

وي ابراز داشت: استان سمنان به دليل پهناور بودن و اقليم هاي متفاوت آب و هوايي، قابليت هاي ويژه اي براي راه اندازي گردشگري خاص دارد.

معاون وزير ارتباطات، اظهار داشت:استان سمنان به صورت ‌مستمر از طريق ماهواره و عکس هاي هوايي رصد مي شود و اين بررسي ها نشان از وجود مناطقي خاص در اين استان براي توسعه ‌گردشگري هاي روز دنيا دارد.

وي افزود: سازمان فضايي کشور امروز مي تواند براي توسعه و ‌پيشرفت صنعت گردشگري، با شناسايي مناطق جذاب و خاص در کشور، نسبت به راه اندازي مناطق‌ گردشگري بر ‌مبناي جذابيت هاي فضايي اقدام‌ کند که استان‌ سمنان نيز از اين لحاظ در حال رصد بوده و داراي قابليت هاي مطلوبي است.

وي ادامه داد: تپه هاي مريخي دامغان، کوير و آسمان شب در استان سمنان فرصت ارزشمندي براي رونق گردشگري و اشتغالزايي در استان سمنان است.

براري با بيان اينکه سياست اصلي در سازمان فضايي کشور بر حضور بخش خصوصي در امور‌ مختلف تاکيد دارد، گفت: امروز دانشگاه هاي جهان به مرکزي براي تقويت اقتصاد تبديل شده و ايران امروز در رتبه 17 اقتصاد جهان قرار دارد که هم افزايي دانشگاه و بخش خصوصي مي تواند در بهبود اين رتبه تاثيرگذار باشد.

به گزارش ايرنا، مرتضي براري معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات و رئيس سازمان فضايي کشور براي ديدار با استاندار و مسوولين استان و برگزاري چند نشست تخصصي در حوزه هاي مختلف گردشگري، زيرساخت و فضايي به استان سمنان سفر کرده است.

وي افزود: استارتاپ ها نقش اثرگذار و کمک کننده در ارتقاء شاخص هاي رفاهي، خدماتي، اشتغال و تحول اقتصاد در مناطق مختلف کشور دارند.

وي ابراز داشت: اکنون‌ موج چهارم انقلاب صنعتي بر پايه توسعه صنعت هاي نوين در حال شکل گيري است و در کشور نيز بايد توسعه صنعت هاي نوين مد نظر قرار بگيرد.

معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با بيان اين که صنعت نوين کمک کننده در تامين بازار فروش است، بيان کرد: ظرفيت توليد صنايع دستي کشور 100 هزار ميليارد ريال است که اکنون 13 هزار و 580 ميليارد ريال صنايع دستي در کشور فروخته مي شود.

وي با بيان اين که اقتصاد محتوا، اقتصاد بزرگي است ادامه داد: در کشور 370 هزار هنرمند در زمينه صنايع دستي فعاليت دارند و استفاده از ظرفيت فضاي مجازي کمک کننده در رونق بازار فروش و اقتصاد هنرمندان صنايع دستي است.

** اقتصاد محتوا محور سهم اندکي در ايجاد درآمد در کشور دارد

به گفته براري، سهم کشور در ايجاد درآمد در زمينه اقتصاد محتوا محور اندک است و ضرورت دارد براي بهره وري بيشتر در زمينه اين نوع از اقتصاد تلاش شود.

رئيس سازمان فضايي کشور درباره اقتصاد محتوا محور گفت: کشورهاي جهان با استفاده از فضاي مجازي و اينترنتي با کمک خلاقيت و نوآوري و با هزينه اندک براي خود کسب و کار و منبع درآمد ايجاد مي کنند و ضرورت دارد در کشور نيز به اين نوع اقتصاد توجه شود.


 مديرکل پزشکي قانوني سمنان:
 رسانه ها مسايل خشونت آميز را ترويج نکنند 

سمنان- ايرنا- مديرکل پزشکي قانوني استان سمنان گفت: رسانه ها در بيان و تشريح مسايل خشونت آميز جامعه به جاي ترويج اين مسئله منفي رويکرد پيشگيرانه و عبرت آموزانه را لحاظ کنند.

مهدي نوروزي روز پنجشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: بيان رسانه اي بعضي از بزهکاري هاي اجتماعي مانند خودکشي در عمل به عادي سازي اين مسئله در جامعه مي انجامد که نبايد اين گونه باشد.

وي خاطرنشان کرد: در بعضي موارد رسانه ها در بيان رويکردهاي منفي جامعه به جاي حل و ريشه کني پديده هاي ناپسند، ترويج دهنده اين بزهکاري ها هستند.

مديرکل پزشکي قانوني استان سمنان اضافه کرد: بيان مسايل منفي جامعه نبايد به نوعي باشد که براي اقشار مردم اين پديده ها عادي جلوه داده شود و رسانه با اتخاذ راهبردهاي کارشناسي در اين گونه مسايل عبرت آموز باشند.

نوروزي ادامه داد: خشونت هاي خانوادگي به طور معمول در ابتداي شروع زندگي مشترک و يا در دوران کهنسالي اتفاق مي افتد که به طور معمول مشکلات اقتصادي و مسايل جنسي در خشونت هاي از اين دست در مراجعه به پزشکي قانوني عامل اصلي است.

وي تصريح کرد: آموزش مهارت هاي زندگي با وجود مشکلات اقتصادي به زوج هاي جوان در دستور کار قرار گيرد و اصحاب رسانه در اين بخش مي توانند نقش غيرقابل انکاري داشته باشند.

مديرکل پزشکي قانوني استان سمنان گفت: علت طلاق در کشور وابسته به پديده هاي مختلفي است اما در بسياري موارد با اجراي طرح هاي مشاوره اي و افزايش آگاهي زوج هاي جوان مي توان در پايداري زندگي هاي مشترک اقدام کرد.

به گزارش ايرنا، خشونت خانوادگي به معني رفتار خشونت‌آميز و سلطه گرانه يک عضو خانواده عليه عضو يا اعضاي ديگر همان خانواده است و بر اساس مطالعات جامعه‌شناسي، هدف اصلي خشونت خانوادگي کودکان خردسال هستند.

دومين نوع خشونت معمول در خانواده، خشونت عليه زنان است که خشونت درون خانواده بازتاب الگوهاي کلي‌تر رفتار خشن است.


 سرپرست شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه شاهرود:
 احساس امنيت در زمينه تأمين به موقع سوخت از رسالتهاي مهم و اصلي شرکت پخش است 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

سرپرست شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه شاهرود بر لزوم حفظ و ارتقاء کيفيت شاخص هاي مورد نظر در بخشهاي ارتباط با مشتريان، تجهيزات، ايمني جايگاهها، زيباسازي و... مجاري عرضه سوخت تاکيد کرد.

به گزارش روابط عمومي شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه شاهرود، جلسه هم انديشي به منظور حفظ و آمادگي بيشتر مجاري عرضه در ارائه خدمات مطلوبتر به مشتريان و مسافرين نوروزي و زائرين حرم مطهر رضوي با حضور مدير منطقه، مسئولين عملياتي و ستادي و جايگاهداران ناحيه مرکزي در محل سالن آموزش آفتاب برگزار شد.

سيد محمود طاهري در ديدار با جايگاهداران ناحيه مرکزي بر حفظ و ارتقاء کيفيت شاخصهاي مورد نظر در بخشهاي ارتباط با مشتريان، تجهيزات، ايمني جايگاهها، زيباسازي و لزوم رعايت مقررات و قوانين شرکت ملي پخش فرآورده­ هاي نفتي تأًکيد نمود.

طاهري احساس امنيت در زمينه تأمين به موقع سوخت را از رسالتهاي مهم و اصلي شرکت پخش نام برد و از فعاليت مالکين و متصديان جايگاههاي سوخت به جهت تعامل و همکاري با منطقه قدرداني نمود. وي ضمن تاکيد بر رعايت شاخص هاي مد نظر در زمينه ارسال و جابجايي و توزيع فرآوردههاي نفتي گفت: جاي هيچ‌گونه نگراني براي ناوگان حمل‌ونقل به منظور ارسال فرآورده‌هاي نفتي از انبارهاي نفت تا جايگاه‌هاي عرضه سوخت وجود ندارد و از مديران و مالکان جايگاه‌ها خواست تا در روزهاي پاياني سال و ايام نوروز سال همانند گذشته نسبت به تهيه به موقع فرآورده، رسيدگي به وضع نظافت و بهداشت جايگاه‌ها و خصوصا نمازخانه‌هاي بين راهي به منظور توجه به حقوق شهروندي دقت بيشتري داشته باشند.


 برگزاري آزمون جامع دوره‌هاي کوتاه مدت گردشگري در استان سمنان 

سرويس خبر

سرپرست اداره کل ميراث ‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان گفت: آزمون جامع دوره‌هاي کوتاه مدت گردشگري جمعه دهم اسفند ماه در سمنان برگزار مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث ‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان، «مهدي جمال» در گفت و گويي افزود: شرکت کنندگان در اين آزمون پس از قبولي، گواهينامه مديريت فني و راهنماي گردشگري دريافت مي‌کنند.

وي با بيان اينکه تاکنون 47 نفر براي شرکت در اين دوره ثبت نام کرده اند، گفت: 12 شرکت کننده از اين تعداد در آزمون جامع مدير فني و 35 نفر نيز در آزمون جامع راهنمايان شرکت مي‌کنند.

وي افزود: آزمون جامع دوره‌هاي کوتاه مدت گردشگري دو بار در سال برگزار مي‌شود.

سرپرست اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان گفت: اين آزمون جمعه دهم اسفند ماه در مرکز علمي کاربردي جهاد دانشگاهي سمنان برگزار مي شود.


 پس از دو سال؛
 پيگر گلگون شهيد بسيجي و مدافع حرم (محمد قنبريان) باز مي‌گردد 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

پيکر گلگون شهيد بسيجي و مدافع حرم (محمد قنبريان) بعد از دوسال به سمنان باز مي‌گردد.

رجعت اين شهيد بزرگوار که از شهداي مدافع حرم استان سمنان است، يادآور تداوم نهضت مقاومت و مکتب سرخ عاشورايي است؛ همان مکتبي که از برکت آن انقلاب اسلامي در چهل سالگي انقلاب در اوج اقتدار ملي و امنيت استوار است.

شهيد قنبريان‌ها پرورش يافته همين مکتب هستند و در مقابل دشمن قسم خورده‌ي اين انقلاب کوتاه نيامدند و جان و مال خود را براي حفظ اسلام فدا کردند.

شهيد بسيجي محمد قنبريان که کارمند بانک صادرات استان سمنان بود، سال 1350 چشم به جهان گشود؛ شهيد احمد و محمود قنبريان که برادران ايشان هستند نيز به ترتيب در گنبد و رقابيه به شهادت رسيدند.

شهيد محمد قنبريان نيز، دوسال پيش در منطقه عملياتي حلب به شهادت رسيد و البته مفقود الاثر شد؛ ايشان از همرزمان شهيد محمد حسين حمزه بود که طي عمليات تفحص به همراه پيکر 5 شهيد پيدا و به وطن بازگشت.

گفتني است؛ پس از برنامه ريزي قطعي، زمان تشييع پيکر اين شهيد اعلام خواهد شد.

لازم به ذکر است، سومين پيشکش خانواده شهيدپرور قنبريان به اسلام و انقلاب «محمد قنبريان» سال 1350 در خانواده اي مذهبي در شهرستان شاهرود متولد شد. پدر او شاغل در آموزش و پرورش و مادرش خانه دار بود. از 22 سالگي وارد بانک شد.

وي برادر 2 شهيد است که اولي سردار احمد قنبريان فرمانده سپاه گنبد بود که در سال 58 در پي درگيري با منافقين در گنبد، پيکرش به عنوان اولين شهيد شهر شاهرود تشييع شد. دومين برادر وي (محمود) نيز در سال 61 در منطقه رقابيه عراق به جمع رزمندگان مفقودالاثر پيوست.

همسر شهيد بيان مي کند: از همان زمان محمد قنبريان در آرزوي شهادت و حضور در عرصه جانبازي بود تا ادامه دهنده راه برادران شهيد خود باشد. پوي به مجرد اينکه متوجه شد در سوريه زمينه مجاهدت، حراست و دفاع از حريم حضرت زينب (سلام الله عليها) فراهم است، زمزمه رفتن سر داد تا بالاخره رضايت مادرشان را به دست آورد و بنده نيز قادر نبودم در برابر انتخاب ايشان در دفاع از حرم حضرت زينب(س) مخالفت کنم. مي گفت نبايد به دليل داشتن همسر و فرزند يا داشتن پدر و مادر پير و يا بهانه‌هاي ديگر از رفتن باز ماند و معتقد بود که اگر مسايل دنيوي را بهانه کنيم، پس چه کسي بايد از حرم حضرت زينب(س) دفاع کند؟«محمد قنبريان از جمله مردان آسماني متعهد اين مرز و بوم بود که درسفارش و وصيت به اطرافيان و 2 فرزند خود در نگاهداري از ارزش هاي اسلامي و انقلابي، هميشه بر نماز اول وقت اصرار داشت و بر حرمت خون شهدا و پاسداشت از زحمات آنها تاکيد مي کرد. خصيصه بارز او دستگيري از نيازمندان بود و اين امر را به فرزندان خود سفارش مي نمود. همچنين از ديگر ويژگي هاي مهم مي‌توان به خواندن نماز صبح در مسجد محل اشاره کرد.

او در جريان عملياتي در منطقه خناسر در اطراف حلب سوريه با شهامت تمام آخرين جمله‌اي که در پشت بي‌سيم به فرمانده خود اعلام مي‌کند اين است که: من تا آخرين قطره خونم مي ايستم و مقاومت مي‌کنم.


 سرويس خبر 

برپايي يادواره مجاهدان بدون مرز در سمنان

سمنان- ايرنا- يادواره مجاهدان بدون مرز ويژه گراميداشت ياد و خاطره شهيد مدافع حرم سردار حسن شاطري با حضور مسئولان و مردم انقلابي سمنان برگزار شد.

به گزارش ايرنا، استان سمنان بيش از سه هزار شهيد را در مقطع هاي مختلف و عرصه هاي حساس نظام، تقديم جمهوري اسلامي کرده و سردار شهيد حسن شاطري نيز از شهداي والا مقام اين ديار است.

شهيد حسن شاطري متولد روستاي صوفي آباد شهرستان سرخه در استان سمنان است که از سوي همرزمان خود به حسام خوش‌ نويس شهرت داشته است و در 24 بهمن سال 1391 در منطقه عملياتي لبنان به درجه رفيع شهادت نائل شد.

سردار شهيد شاطري مسئوليت هايي از جمله معاونت مهندسي قرارگاه حمزه سيدالشهداء، معاونت مهندسي سپاه استان اصفهان، معاونت فني و مهندسي قرارگاه خاتم الانبياء، نماينده ايران در ستاد بازسازي لبنان را در کارنامه کاري خود داشت.

در اين مراسم به پاس تلاش هاي اين شهيد والامقام در کشور لبنان، تنديس منقوش به چهره سردار شهيد شاطري، توسط همرزمان او در جبهه مقاومت لبنان به فرزند ارشد وي اهدا شد.

در سالروز شهادت سردار شهيد حسن شاطري، مراسم گراميداشت اين شهيد والا مقام و ديگر شهداي مدافع حرم استان، با حضور پرشور، حماسي و چشمگير مردم انقلابي، مومن و ولايتمدار استان سمنان و مسئولان استان از جمله آيت الله سيد محمد شاهچراغي نماينده ولي فقيه و امام جمعه سمنان، حجت الاسلام ناصر رفيعي استاد حوزه علميه قم، دادستان مرکز استان، فرماندار سمنان و مديرکل بنياد شهيد و امور ايثارگران استان سمنان، در صحن گلزار شهداي امامزاده يحيي(ع) اين شهر برگزار شد.

به گزارش ايرنا، حجت الاسلام رفيعي در يادواره مجاهدان بدون مرز استان سمنان به مناسبت گراميداشت ياد و خاطره شهيد مدافع حرم سردار حسن شاطري، گفت: امروز جمهوري اسلامي ايران، به برکت خون شهداي آسماني همچون سردار شهيد حسن شاطري، به کشور امن و مقتدر منطقه و جهان تبديل شده است.

وي افزود: در منطقه اي که تلاطم هاي سياسي و بحران هايي همچون جنگ و خونريزي شبانه روز ادامه دارد، ايران اسلامي به زمين و آسماني امن و کشوري مقتدر در منطقه و جهان تبديل شده است که جز در سايه ايثارگري هاي شهدا، محقق نمي شد.

توزيع 600 هزار اصله نهال

در هفته منابع طبيعي و آبخيزداري

سرويس خبر

علي اصغر جلالي معاون فني اداره کل منابع طبيعي وآبخيزداري گفت: همه ساله به مناسبت روز درختکاري و هفته منابع طبيعي و آبخيزداري به منظور تشويق مردم به درختکاري و گسترش فرهنگ منابع طبيعي، نهال رايگان توسط ادارات منابع طبيعي شهرستانهاي استان توزيع مي گردد. به همين مناسبت توزيع حدود 600 هزار اصله نهال در اسفند ماه سال 97 برنامه ريزي شده است. اين نهال ها از 17 گونه مختلف مانند زيتون تلخ، زبان گنجشک، اقاقيا، سنجد، سرو خمرهاي، سرو شيراز و... مي باشند.

وي اظهار داشت: توزيع اين نهال ها با در نظر گرفتن شرايط آب و هوايي هر شهرستان انجام ميگيرد و اقشار مختلف مردم، ارگانها و سازمانهاي دولتي و خصوصي ميتوانند با مراجعه به ادارات منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان هاي مربوطه، نهال دريافت نمايند.

هر چند درختکاري مهم و با ارزش است ليکن نگهداري و آبياري درختان کاشته شده، امري مهمتر و ضروري تر است.

شايان ذکر است توجه به نيازهاي هر گونه و نحوه رشد تاج و اندازه درختان مي بايست در زمان انتخاب نوع نهال مورد توجه قرار گيرد. کارشناسان مستقر در ادارات منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان ها، آماده ارائه خدمات مشاورهاي در خصوص انتخاب گونه مناسب، مکان و نحوه کاشت آنها مي باشند.

هفته منابع طبيعي و آبخيزداري از 15الي 21 اسفند ماه با شعار (منابع طبيعي، بزرگترين سرمايه ملي ) آغاز مي گردد.

مديرکل اوقاف سمنان خبر داد

رشد قابل‌توجه استقبال از آزمون

حفظ و مفاهيم سال 97

سرويس خبر

مديرکل اوقاف و امور خيريه استان سمنان گفت: خوشبختانه امسال شاهد افزايش تعداد شرکت‌کنندگان در آزمون کتبي حفظ و مفاهيم قرآن کريم در استان سمنان بوديم.

به گزارش ستاد راهبردي اطلاع‌رساني وقف در استان سمنان، حجت‌الاسلام‌والمسلمين عبدالله واحدي در حاشيه بازديد از روند برگزاري آزمون کتبي حفظ و مفاهيم قرآن کريم استان سمنان اظهار کرد: اين آزمون با مشارکت اداره کل اوقاف و امور خيريه استان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي و اداره کل آموزش‌وپرورش استان براي دومين سال به‌صورت مشترک برگزار مي‌شود.

وي عنوان کرد: آزمون کتبي صبح روز پنجشنبه آزمون در دو نوبت هم‌زمان با سراسر کشور در هشت حوزه امتحاني استان سمنان و آزمون شفاهي از روز شنبه به مدت يک هفته برگزار مي‌شود.

مديرکل اوقاف و امور خيريه استان سمنان تصريح کرد: اين آزمون در 20 رشته از حفظ 1 جزء تا حفظ کل و در دو گروه برادران و خواهران در حال برگزاري است.

واحدي با اشاره به اينکه آزمون کتبي حفظ و مفاهيم در سه بخش حفظ، مفاهيم و آزمون الکترونيکي برگزار مي‌شود، گفت: در حفظ و مفاهيم قرآن سال جاري پنج هزار و 715 نفر ثبت‌نام کرده‌اند که از اين تعداد حدود 5هزار نفر از ثبت‌نام کنندگان در بخش خواهران و مابقي در بخش آقايان هستند.

وي افزود: 1196 نفر از شرکت‌کنندگان در بخش الکترونيکي آزمون شرکت کرده‌اند که از اين تعداد 1016 نفر در بخش خواهران و 180 نفر نيز در بخش برادران شرکت خواهند کرد.

مديرکل اوقاف و امور خيريه استان سمنان خاطرنشان کرد: شرکت‌کنندگاني که موفق به کسب حدنصاب تعيين‌شده بر اساس آيين‌نامه‌هاي ابلاغي شوند، علاوه بر دريافت جوايز نقدي و غير نقدي، گواهينامه مربوط به آزمون را نيز دريافت خواهند کرد.