تاریخ 1397/12/11 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4991 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رهبر انقلاب درديدار دست‌اندرکاران کنگره بزرگداشت 6500 شهيد استان کرمان:
 در عرصه‌هاي دشوار، قدرت سينه‌ سپر کردن و ايستادگي داشته باشيم 

سخنان رهبر انقلاب اسلامي در ديدار دست‌اندرکاران کنگره بزرگداشت 6500 شهيد استان کرمان که در تاريخ 6 اسفند 97 برگزار شده بود، صبح پنج‌شنبه در مصلاي امام علي (ع) در کرمان منتشر شد.

به گزارش ايسنا، آيت الله خامنه‌اي در اين ديدار، بزرگداشت نام و ياد شهيدان را تکريم جهاد و مجاهدان در راه خدا، و تشويق به ادامه دادن راه پر افتخار آنان دانستند و گفتند: در دوران دفاع مقدس، ياد کردن توأم با احترام و افتخار از شهيدان و رزمندگان موجب شد ميل به حضور در ميدان دفاع از کشور گسترش يابد و امروز نيز هدف دشمنان از ضديت با احياء ياد شهيدان، مسدود کردن جاده پرافتخار شهادت و جلوگيري از تشويق آحاد جامعه به حرکت مجاهدانه است.

رهبر انقلاب اسلامي، افزودند: تعظيم نام و ياد شهيدان حرکت مجاهدانه را در کشور تقويت مي‌کند.

ايشان راز اقتدار يک ملت را وجود جوانان دلير، نترس و آماده سينه سپر کردن و ايستادگي در عرصه‌هاي گوناگون دانستند و گفتند: ملتي که از اين سرمايه برخوردار باشد، پيروز و مقتدر است و هرگز ذليل نخواهد شد، و احياء نام شهيدان، سازنده چنين سرمايه و جواناني است.

آيت الله خامنه‌اي پيام جاودانه شهيدان را برحذر داشتن جامعه از ترس و اندوه خواندند و خاطرنشان کردند: تلاش و هدف دشمنان ايران از جنگ نرم، «اندوهگين و نااميد کردن ملت ايران و ترساندن آن از ورود در ميدان» است اما در مقابل، پيام و بشارت شهيدان براي ما اين است که اگر بر خلاف خواست دشمنان وارد ميدان مبارزه شويد، خداي متعال همچون دوران دفاع مقدس، ترس و اندوه را دور خواهد کرد.

رهبر انقلاب اسلامي همچنين با تجليل از علما، جوانان و عموم مردم مؤمن و شريف و نجيب کرمان و يادآوري خدمات آنان به اسلام و انقلاب، افزودند: همه به‌ويژه جوانان بايد هرچه بيشتر کار و تلاش کنند تا بتوانند سهم خود را در پيشرفت کشور همچون گذشته ادا کنند.

متن بيانات ايشان به شرح زير است:

اوّلاً خيلي تشکّر مي‌کنم از شما آقايان محترم و برادران عزيز به خاطر اين اقدام بجا و ان‌شاءالله مؤثّر، يعني تکريم شهيدان و بزرگداشت نام مکرّم و مطهّر شهيدان. اينکه ما يک اقدام‌کننده را، يک حرکت‌کننده را بزرگ بداريم و به او اهمّيّت بدهيم، نه فقط تکريم او است و نه فقط تکريم کار او است بلکه به معناي ايجاد تداوم در حرکت او است؛ اين مهم است؛ از همه مهم‌تر اين است. وقتي يک نفري مي‌رود در ميدان جهاد و شما او را تکريم مي‌کنيد، سه کار انجام داده‌ايد: يکي اينکه اين مجاهد في‌سبيل‌الله را تکريم کرده‌ايد، احترام کرده‌ايد؛ يکي اينکه جهاد را تکريم کرده‌ايد؛ کار سوّم اين است که شما ديگران را به ادامه اين راه تشويق کرده‌ايد. اين اتّفاقي است که در جنگ تحميلي ما و دفاع مقدّس هشت‌ساله ما افتاد؛ يعني يک جواني رفت جبهه و شهيد شد، پدر او، مادر او، مردم ديگر به نام او افتخار کردند، اين موجب شد افراد زيادي به سمت ميدان جهاد حرکت کنند و اين راه ادامه پيدا کند. در دوران دفاع مقدّس، از رزمندگان با احترام ياد مي‌شد؛ اين موجب مي‌شد که کسان زيادي ميل به اين حرکت و به اين ميدان پيدا کنند. خب، اين يک اتّفاقي است که در دوره دفاع مقدّس افتاده، بعد از آن هم تا امروز کم و بيش اين کار شده.

توجّه داشته باشيد که براي همين خاصيّت سوّم، براي همين مسئله سوّم، مخالفين شما، دشمنان شما، مي‌خواهند ياد شهدا احيا نشود و شهدا تکريم نشوند؛ براي اينکه جادّه شهادت کور بشود، مسدود بشود، براي اينکه ديگران تشويق به حرکت مجاهدانه نکنند. ديده‌اند و تجربه کرده‌اند و ما و شما هم تجربه کرده‌ايم که وقتي نام شهدا، ياد شهيدان، با عظمت برده مي‌شود، جوان امروز که نه دوره جنگ را ديده، نه دوره امام را ديده، نه خاطره‌اي از آن زمان دارد، وقتي مي‌فهمد که يک جايي در آن طرف منطقه و با هزاران فرسنگ فاصله دارند با دشمنان مي‌جنگند، عاشق حرکت به ميدان جهاد مي‌شود، پا مي‌شود مي‌رود در حلب، در بوکمال، در زينبيّه، بنا مي‌کند جنگيدن و به شهادت هم مي‌رسد. ببينيد! اين به خاطر اين است که شماها شهيد را احترام کرده‌ايد؛ چون شهادت مورد تکريم قرار گرفته، اين به طور طبيعي حرکت شهادت‌طلبانه را، حرکت مجاهدانه را در کشور تقويت مي‌کند.

و راز اقتدار يک ملّت هم همين است که جوانانش، افراد فعّالش، در ميدانها دلير وارد بشوند، گستاخ وارد بشوند، نترسند. نه اينکه حتماً بايد مردان ما شهيد بشوند؛ نه، دنبال اين نيستيم؛ دنبال اين هستيم که همه ماها در عرصه‌هاي گوناگون و دشوار، قدرت اين را داشته باشيم که سينه‌مان را سپر کنيم، قدرت اين را داشته باشيم که ايستادگي کنيم؛ اين مهم است؛ اگر اين [جور] شد، اين ملّت پيروز است، اين ملّت مقتدر است، اين ملّت هرگز ذليل نمي‌شود، کسي نمي‌تواند او را زيردست خودش قرار بدهد. ببينيد ياد شهيدان چقدر
مهم است!

خب، اين مطالبي که آقايان ذکر کردند، اين کارهايي که انجام گرفته، کارهاي خوب و متنوّعي است و خوب انتخاب کرده‌ايد؛ کارهاي مختلفي است که هم جنبه هنري، هم جنبه علمي، هم جنبه تبليغي، هم جنبه خدماتي، همه را مراعات کرده‌ايد و کارهاي خوبي انجام گرفته و ان‌شاءالله که بتوانيد به بهترين وجهي اين کار را تمام کنيد. مهم اين است که ما به اين توجّه کنيم که پيام شهيدان به ما چيست؛ اين مهم است. وَيَستَبشِرونَ بِالَّذينَ لَم يَلحَقوا بِهِم مِن خَلفِهِم اَلّا خَوفٌ عَلَيهِم وَ لا هُم يَحزَنون؛(4) اين پيام شهيدان است. امروز همه تلاش دشمنان ملّت ايران در جنگ نرم چيست؟ اين است که ملّت ايران را اندوهگين و نااميد و ترسيده و مانند اينها بکنند، وادار کنند ملّت ايران را که از ورود در ميدان بترسد، مأيوس باشد؛ پيام شهدا نقطه مقابل اين است: اَلّا خَوفٌ عَلَيهِم وَ لا هُم يَحزَنون؛ خوف و حزن برداشته است در ميدان شهادت.

اين پيام، پيام روز اوّل شهيدان نيست که خيال کنيم مثلاً 30 سال، 35 سال است شهيد شده؛ نه، اين پيام، پيام هميشگي شهيدان است؛ يعني آنها در جوار قدس الهي و نعمت الهي هم که هستند، مرتّب دارند به ما پيام مي‌دهند، بشارت مي‌دهند: وَيَستَبشِرونَ بِالَّذينَ لَم يَلحَقوا بِهِم مِن خَلفِهِم اَلّا خَوفٌ عَلَيهِم وَ لا هُم يَحزَنون؛ اين پيام شهدا است. اگر وارد ميدان مبارزه بشويم -يعني همان چيزي که دشمنان ما از آن مي‌ترسند و واهمه دارند- بايد بدانيم که خداي متعال بيم و ترس و اندوه را از ما دور مي‌کند؛ کما اينکه در دوره دفاع مقدّس هم همين‌جور بود. آن کساني که مي‌رفتند جبهه و يک مدّتي آنجاها بودند، وقتي که مي‌خواستند به محيط خانواده و شهر برگردند، محيط شهر برايشان سنگين بود يعني واقعاً برايشان فشار داشت؛ [در صورتي که] آنجا برايشان مثل بهشت بود؛ يک معنويّتي بود، يک روحانيّتي بود، خوش بودند -خوشِ به معناي روحي و معنوي و غرق در ذکر الهي بودن- اين‌جوري بودند. جوانها آنجا واقعاً در زير رگبار، زير خمپاره، زير ترکش لذّت مي‌بردند که اين هم خاصيّت فداکاري است، خاصيّت حضور در ميدان مبارزه لله و جهاد في‌سبيل‌الله است. وقتي مي‌آمدند داخل شهر و اين ارتباطات و انتظامات شهري و مناسبات گوناگوني را که در محيط‌ها هست مي‌ديدند، غالباً دلشان مي‌گرفت، به ما هم مي‌گفتند، واقعش هم همين بود؛ اين به خاطر اين است که آنجا صفا هست، آنجا معنويّت هست، آنجا بهشت است؛ مصداق کامل «لا خَوفٌ عَلَيهِم وَ لا هُم يَحزَنون» آنجا است.

خب، الحمدلله مردم کرمان هم امتحان خوبي داده‌اند در طول زمان. بنده خاطرات خيلي خوبي دارم از کرمان و مردم کرمان و علماي کرمان و جوانهاي کرمان؛ از قبل از انقلاب، از سال 42 و 43 که ما با کرمان ارتباط پيدا کرديم و رفت ‌و ‌آمد کرديم، آنجا هميشه همين‌جور بوده: مردمِ علاقه‌مند، مؤمن، شريف، واقعاً نجيب که در خطّ درست حرکت کردند؛ يعني عامّه مردم اين جور بودند؛ بحمدالله عناصر برجسته‌اي هم بين اينها پيدا شدند؛ بين علمايشان هم واقعاً همين‌جور [است]. علمايي که ما ديديم در کرمان، مردماني [بودند] بسيار خوب، مؤمن، علاقه‌مند، نجيب. نجابت کرماني‌ها [معروف است]. امروز هم که خب الحمدلله مردم کرمان در خدمت اسلام و در خدمت انقلاب هستند و هر چه بيشتر بايد تلاش کنند، کار کنند -بخصوص جوانها، مخصوصاً جوانها- براي اينکه بتوانند سهم خودشان را در پيشرفت کشور ان‌شاءالله اداء کنند، همچنان که در گذشته اداء کردند. و ما هم دعا مي‌کنيم که خداوند متعال به همه شماها توفيق بدهد و بتوانيد اين وظايف بزرگ را از جمله اين کار بزرگداشت را به بهترين وجهي ان‌شاءالله انجام بدهيد. خداوند ان‌شاءالله شماها را حفظ کند.


 نامه برخي چهره‌هاي اصلاح‌طلب خطاب به اعضاي مجمع تشخيص مصلحت نظام:
 تسليم شانتاژهاي مصلحت‌ستيز نشويد 

در آستانه بررسي لايحه پالرمو در جلسه روز شنبه مجمع تشخيص مصلحت نظام برخي چهره‌هاي اصلاح‌طلب در نامه اي خطاب به اعضاي مجمع يادآورشدند که تسليم شانتاژهاي مصلحت ستيز نشويد.

به گزارش ايسنا متن اين نامه به شرح ذيل است :

همگان مستحضرند که لايحه عضويت جمهوري اسلامي ايران در کنوانسيون بين‌المللي پالرمو، يکي از لوايح چهارگانه مربوط به عضويت در FATF به تصويب مجلس و تاييد شوراي نگهبان رسيده است. باوجود اين و در يک روند بي‌سابقه، لايحه مذکور در مجمع تشخيص مصلحت نظام معطل مانده و به يک چالش بدل شده است. امضاکنندگان اين نامه به‌عنوان بخشي از فعالان سياسي که نگران وضعيت حال و آينده کشورند، لازم ديديم با طرح ديدگاه خود در اين زمينه به شرح زير، تصويب قوانين مربوط به FATF را از آن مجمع محترم درخواست کنيم:

1. تمام کنوانسيون‌هاي بين‌المللي محدوديت‌ها و فرصت‌هاي خاصي براي اعضاي جامعه جهاني فراهم مي‌کنند. اقدامات بين‌المللي هر کشور در هر حوزه‌اي از حمل و نقل و بانکداري تا ورزش و سير و سفر و مراودات اقتصادي با مردم ساير کشورها، در گرو عضويت و تبعيت از مقررات کنوانسيون‌هاي متعدد بين‌المللي است.

البته اجزاي يک کنوانسيون ممکن است مورد قبول کشوري نباشد، اما هنگامي که به تصويب همه کشورهاي موثر جهان برسد، عدم عضويت در آن مشکلات عديده در مناسبات آن کشور حتي با کشورهاي دوست خود ايجاد مي‌کند، زيرا آنها به‌دليل عضويت در اين کنوانسيون‌ها، ملزم به رعايت مقررات کنوانسيون‌ها در مناسباتشان با ساير کشورها از جمله کشورهاي غيرعضو مي‌شوند.

کنوانسيون پالرمو درباره مبارزه جهاني با جرايم سازمان يافته، تاکنون به تصويب 180 کشور جهان رسيده است. عدم عضويت در آن به معناي منزوي کردن ايران و پذيرش اختلال در مناسبات جمهوري اسلامي با 180 کشور جهان به شمول چين، روسيه، هند، همسايگان و ساير کشورهاي دوست خواهد بود.

2. چين، روسيه و ديگر کشورهاي مستقل براي عضويت در کنوانسيون‌هاي جهاني، ملاحظاتي شبيه ايران دارند، اما همه آنها فرصت‌هاي ناشي از عضويت در اين کنوانسيون‌ها را به‌مراتب بيشتر از تهديدها و خسارات ناشي از عدم عضويت ارزيابي مي‌کنند. افزون برآن هر کشوري براي عضويت در يک کنوانسيون مي‌تواند اجراي برخي از مواد آن را تعليق کند يا با تحفظ بپذيرد. همچنين خروج از هر کنوانسيوني از جمله از FATF هزينه‌اي بيش از عدم عضويت در آن ندارد ولي عدم عضويت در اين کنوانسيون‌هاي متشکل از تقريبا همه کشورهاي جهان بسيار پرهزينه است و باعث نوعي خود تحريمي براي همکاري اقتصادي با کشورها شامل دوستان جمهوري اسلامي ايران مي‌شود.

3. آنچه موجب تاسف دلسوزان شده، تبديل يک موضوع کارشناسي به يک درگيري جناحي است. مطلع شديم جمعيت خاصي با اهدافي غيرملي در يک بمباران خبري و با استفاده از ابزارهاي گوناگون از جمله با ارسال انبوه پيام‌هاي اينترنتي، مي‌کوشند اعضاي محترم مجمع تشخيص مصلحت را از تصويب قوانين مربوط به FATF منصرف کنند. اين درحالي است که عدم عضويت در FATF به منزله دادن فرصت به امريکا و اسرائيل براي شکل‌دادن به اجماع جهاني ديگري عليه جمهوري اسلامي در جهت مشروعيت بخشيدن به تحريم‌هاي نامشروع کنوني آنان است. پيشتر نيز در يک فضاي هيجاني و با تشويق و تحريک همين گروه، و برخلاف توصيه کارشناسان و نير برخي کشورها، در مذاکرات هسته‌اي به نحوي رفتار کرديم که در نهايت موجب تحويل پرونده ايران به دولت آمريکا از طريق ارسال پرونده کشورمان به شوراي امنيت سازمان ملل شد. پس از آن هرچه در ارتباط با موضوع هسته‌اي به ما تحميل شد، ناشي از همين خطا و نيز فشارهاي گروه‌هاي بي‌نام و نشان و جناحي کردن سياست خارجي کشور بوده است. جمهوري اسلامي مي‌توانست با پرهيز از آن اشتباه بدون تن دادن به قطعنامه‌هاي شوراي امنيت، مناسبات اقتصادي خود را با ساير کشورهاي جهان حفظ کند و در جريان تدريجي مذاکرات هسته‌اي، امتيازاتي حتي بيش از برجام را که البته در زمان امضا بهترين راه خروج پرونده کشورمان از اختيار آمريکا در شوراي امنيت سازمان ملل بود، بدست آورد.

4. عضويت جمهوري اسلامي در پيمان‌هاي بين‌اللملي معتبر نه به کرامت، اقتدار و عزت ملي ما لطمه مي‌زند و نه مانع اقدامات لازم ايران در شرايط مقتضي، در جهت مصالح و امنيت ملي خود مي‌شود. در جانب مقابل انزواي خود خواسته ايران به‌دليل کناره‌گيري از پيمان‌هاي مورد قبول تقريبا همه کشورهاي جهان، مي‌تواند مايه تحقير ملي شود و مصالح و منافع کشور را بازيچه دولت‌هاي مخالف ايران به ويژه آمريکا و
اسرائيل کند.

براساس براهين فوق از اعضاي محترم مجمع تشخيص مصلحت نظام با هر سليقه سياسي انتظار مي‌رود در مورد پيمان‌هاي FATF تسليم شانتاژهاي مصلحت ستيز نشوند و با تصويب اين لوايح، مانع تکرار مشکلات مشابه گذشته شوند. مشکلاتي که خسارات و اختلال‌هاي بزرگي در روند توسعه و پيشرفت کشور بوجود آورد.

چنانچه اعضاي محترم مجمع در حمايت اکثريت قاطع ايرانيان از پيوستن کشورمان به کنوانسيون مزبور ترديد دارند، مي‌توانند رد يا تاييد آن را به همه پرسي ملت ايران بگذارند.محسن آرمين، محمد ابراهيم اصغرزاده، محسن امين‌زاده، سيدمصطفي تاجزاده، علي تاجرنيا، رضا تهراني، سعيد حجاريان، حميدرضا جلايي پور، هادي خانيکي، عبدالله رمضان‌زاده، داود سليماني، عباس عبدي، فيض‌الله عرب‌سرخي، عليرضا علوي‌تبار،محسن صفايي‌فراهاني، غلامرضا ظريفيان، محمدرضا ظفرقندي،

آذر منصوري، محسن ميردامادي، شهيندخت مولاوردي و.. . از جمله امضاء کنندگان اين نامه معرفي‌شده‌اند.


 مجمع تشخيص نظام امروز تشکيل جلسه مي‌دهد
 راي دوسومي مصلحت در انتظار پالرمو 

لايحه پالرمو در جلسه امروز (شنبه) مجمع تشخيص مصلحت بررسي خواهد شد. جلسه‌‌‌اي سرنوشت‌ساز که مخافان و موافقان آن تمام تلاش خود را براي به کرسي نشاندن حرفشان از مدت‌ها قبل شروع کرده‌اند؛ از ارسال پيامک‌هاي مشکوک تا نامه‌نگاري براي جلب نظر اعضاي مجمع.

هفته گذشته کارگروه اقدام مالي در جلسه‌اي که در پاريس برگزار شده بود اعلام کرد مجدداً و براي ششمين بار، مهلت ايران جهت تصويب لوايح مرتبط با اين کارگروه را تمديد کرده تا ايران انتظاراتش را در زمينه مبارزه با تأمين مالي تروريسم و پولشويي برآورده کند». اشاره مستقيم اين نهاد بين‌المللي به تصويب و اجراي لوايح پالرمو و CFT در ايران است.

اين دو لايحه که در مجمع تشخيص مصلحت نظام در دست بررسي هستند. لايحه پالرمو در 3 جلسه فشرده در مجمع تشخيص بررسي شده است، اما حجم نظرات و ديدگاه ها به قدري بود که زمان به جمع بندي مباحث و رأي گيري نهايي منجر نشده است. در آستانه جلسه چهارم، روز گذشته يکي از اعضاي مجمع بار ديگر از احتمال به تعويق افتادن راي‌گيري سخن گفته بود.

در آستانه جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام، عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام گفته استا که لايحه الحاق ايران به کنوانسيون بين‌المللي مقابله با تأمين مالي تروريسم (CFT) در دستور کار نيست و پس از تعيين تکليف پالرمو، نوبت به اين لايحه خواهد رسيد.

حجت الاسلام و المسلمين «غلامرضا مصباحي مقدم» در گفت‌وگو با ايرنا اظهار داشت: مجمع تشخيص مصلحت نظام امروز (شنبه) موضوع پالرمو را بررسي مي‌کند .

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام درباره ميزان آراي لازم براي تصويب اين لايحه، خاطرنشان کرد: با توجه به رهنمود رهبر معظم انقلاب، با کمتر از دو سوم آرا نمي‌توان گفت مصلحت نظام يا مصلحت ملي احراز شده است. بنابراين براي تصويب لايحه پالرمو به دو سوم آراي اعضا مجمع تشخيص مصلحت نظام نياز است و در صورتي که اين ميزان آرا به دست نيايد، لايحه در مجمع رد خواهد شد. وي يادآورشد: بررسي لايحه الحاق ايران به کنوانسيون بين المللي مقابله با تأمين مالي تروريسم در دستور کار نيست و پس از تعيين تکليف لايحه پالرمو، نوبت به CFT خواهد رسيد. به گفته مصباحي‌مقدم احتمال به تعويق افتادن راي گيري درباره اين لايحه در مجمع وجود دارد.

ضرورت تصويب لوايح FATF

«لعيا جنيدي» نيز که در قزوين حضور دارد در گفت‌وگو با ايلنا در خصوص تصويب لوايح چهارگانه FATF در مجمع تشخيص مصلحت نظام اظهار کرد: از نظر من تصويب لوايح چهارگانه به ويژه دو معاهده‌اي که در دستور کار مجمع تشخيص مصلحت نظام قرار دارد، علاوه بر کمک به سلامت بانکداري داخلي، براي ارتباط با سيستم بانکداري بين‌المللي واجب است.

وي افزود: به دليل اينکه در زمينه صادرات و درآمد ناشي از آن، پول بايد وارد کشور شود و بايد از طريق سيستم بين‌المللي اين کار صورت گيرد همچنين در زمينه واردات کالا و مايحتاج عمومي مردم بايد بتوانيم پول پرداخت کنيم که آن هم بايد از طريق سيستم بين‌المللي انجام شود.

معاون حقوقي رئيس‌جمهور ادامه داد: براي مقابله با جرايم پولشويي و غيره قوانيني را گذرانده‌ايم اگر در داخل و خارج از ايران کسي در زمينه اين جرايم عليه ما اقدامي انجام دهد و به کشور ديگري برود ما نمي‌توانيم تعهدات را از کشور ديگر مطالبه کنيم بنابراين حق ما است که بايد مطالبه کنيم و نسبت به رسيدگي به جرم صورت گرفته، استرداد مجرم و انتقال محکوم اقدام کنيم. جنيدي اضافه کرد: خود ما قرباني جرايم پولشويي و تروريسم هستيم و نيازمند معاضدت بين‌المللي.

وي خاطرنشان کرد: تصويب لوايح چهار گانه FATF از منظر سلامت بانکداري، تامين مايحتاج عمومي، مقابله با جرايم، همکاري بين‌المللي و آزادي قضايي نسبت به کسي که مرتکب جرايم پولشويي و غيره عليه مردم مي‌شود، ضروري است.

اين مقام مسئول تصريح کرد: دولت معتقد است کارشناسي تصويب لوايح چهارگانه FATF لازم است و خطرات احتمالي که تصور مي‌شود، قابل مديريت است. معاون حقوقي رئيس‌جمهور افزود: توقع داريم مجمع تشخيص مصلحت نظام همکاري جدي در زمينه تصويب لوايح FATF داشته باشد؛ چراکه از نظر کارشناسي، دولت، مصلحت تصويب لوايح FATF را اثبات کرده است.

FATF درگير دعواهاي جناحي

يک ديپلمات پيشين کشورمان نيز در اين خصوص با بيان اين‌که در حال حاضر بحث FATF از حوزه کارشناسي خارج و تبديل به موضوعي سياسي و بدتر از آن جناحي شده است گفت:‌ تمديد مهلت FATF يک فرصت براي ايران است به شرطي که بتوانيم از اين ظرفيت استفاده کنيم.«نصرت الله تاجيک» در گفت‌وگو با ايسنا گفت: بايد دو کنوانسيون پالرمو (مبارزه با جرائم سازمان يافته) و CFT (مبارزه با پولشويي) را تصويب کنيم؛ زيرا پذيرش اکثريت بندها و مخالفت کردن با بندهاي ديگر به خودي خود باعث خواهد شد تا الزامات گروه اقدام مالي (FATF) را رعايت نکنيم. اين امر نيز به نوبه خود باعث خواهد شد تا نتوانيم در جريان روند تجارت بين المللي به خريد نيازها و فروش محصولات خود حتي در بخش خصوصي بپردازيم.وي با تاکيد بر اين که بحث FATF در حال حاضر به اختلافي سياسي و نه تصميم مصلحتي و بر اساس نظرات کارشناسان - که قرار است نگذارد کشور با بن بست روبرو شود - تبديل شده است، گفت: اگر بجاي مباحث جناحي و فعال شدن گروه‌هاي فشار و ارسال پيامک‌هاي متعدد و بعضا تهديدآميز به اعضاي مجمع، اين امر به سمت بررسي‌هاي تخصصي جهت چگونگي نيل به تشخيص مصلحت کشور و تصويب اين قوانين مي‌رفت براي کشور سودمندتر بود.


 اخبار 

کواکبيان در هفدهمين مجمع عمومي اتحاديه دانشگاه‌ها و موسسه‌هاي آموزش عالي:

دولت براي چابک شدن بايد به آموزش عالي بخش غيردولتي توجه بيشتري داشته باشد

دکتر مصطفي کواکبيان در همايش هفدهمين مجمع عمومي اتحاديه دانشگاه‌ها و موسسه‌هاي آموزش عالي غير دولتي غير انتفاعي کشور› اظهار کرد: بايد به موسسه‌هاي آموزش عالي غير دولتي توجه بيشتري شود؛ زيرا اين موسسه‌ها در راستاي هدف خصوصي سازي و کوچک شدن دولت است.

وي ادامه داد: نياز است تغيير از همان کلمه غير انتفاعي شروع شود که اين درخواست به شوراي عالي انقلاب فرهنگي ارسال شده و متاسفانه تاکنون پاسخي دريافت نشده است. با وجود اينکه شوراي نگهبان اعلام مي‌کند مصوبه‌ها را با درنظر گرفتن شوراي عالي انقلاب فرهنگي تاييد مي‌کند هرچند از شوراي عالي انقلاب فرهنگي هيچ رد و اثري در قانون اساسي نيست؛ اما به دستور امام(ره) و رهبري جايگاه مهمي دارد.

کواکبيان عنوان کرد: غيرانتفاعي‌ها در خدمت وزارت علوم بوده‌اند، زمان استيضاح وزير علوم بيانيه آنها در مجلس شوراي اسلامي مطرح و در اين زمينه بسيار تاثيرگذار بود.

نماينده مردم تهران تصريح کرد: حمايت از موسسه‌هاي آموزش عالي غير دولتي در دنيا تجربه شده و نتايج مثبت داشته است. امروزه در اکثر کشورهاي اروپايي دانشگاه‌هاي بخش خصوصي مهم‌تر از دانشگاه‌هاي دولتي هستند زيرا ثابت شده است که براي پيشرفت، بخش خصوصي حرفي براي گفتن دارد، نه دولت.

عضو شوراي مرکزي اتحاديه دانشگاه‌هاي غيردولتي با تاکيد بر کيفي شدن فعاليت‌هاي بخش خصوصي آموزش عالي در خصوص درخواست استعفاي رئيس اتحاديه موسسه‌هاي آموزش عالي غير دولتي، افزود: رئيس اتحاديه دانشگاه‌هاي غير دولتي (علي آهومنش) درخواست استعفا داشت، اما به او گفتم همانطور که تلاش کرديم و ظريف را برگردانديم، تو را نيز برمي‌گردانيم.

شايان ذکر است هفتمين مجمع عمومي اتحاديه دانشگاه‌ها و موسسه‌هاي آموزش عالي غير دولتي غير انتفاعي کشور با حضور وزير علوم، تحقيقات و فناوري، نماينده ولي فقيه در دانشگاه‌ها و برخي از معاونان وزير علوم، رئيس صندوق رفاه دانشجويان و جمع کثيري از روساي موسسه‌هاي آموزش عالي غير دولتي سراسر کشور صبح روز پنجشنبه 9 اسفند 97 در سازمان تحقيقات وزارت کشاورزي برگزار شد.

ظريف:

همه در يک کشتي نشسته‌ايم

«محمدجواد ظريف» وزير امور خارجه در دومين روز کاري‌اش پس از رد استعفايش از سوي رئيس‌جمهور در حساب کاربري اينستاگرام خود نوشت: همواره بر اين باور بوده‌ام که ديپلماسي تنها در سايه قدرت ملي، انسجام داخلي و حمايت مردمي مي‌تواند دستاوردهاي ميداني را در صحنه‌هاي منطقه‌اي و جهاني تثبيت کند.

به گزارش ايسنا، متن پيام اينستاگرامي ظريف به شرح زير است:

«بنام خدا، دوستان سلام

درياي بيکران محبت مردم بزرگ و دلاور ايران و نمايندگان ارجمندشان، اظهارات بزرگوارانه برادر عزيزم سردار سرافراز قاسم سليماني، نامه سخاوتمندانه و پرصلابت رياست محترم جمهوري و کرامت و لطف پدرانه رهبر فرزانه انقلاب اسلامي، عزم من و همکارانم در وزارت امور خارجه براي پاسداري از منافع ملي و حقوق اين مردم بزرگ را دوچندان نمود. اين وفاق و همدلي رمز پيروزي و پيشرفت اين ملت بزرگ در طول چهل سال گذشته بوده است و نيز بزرگ‌ترين دليل شکست سلطه‌گران که منافع خود را در ايجاد شکاف در جامعه ايراني جستجو کرده‌اند. با اعتماد ميان مردم و مسئولان و هم افزايي خدمتگزاران اين مرز و بوم در انجام وظايف بر اساس قانون، فشارهاي سلطه‌گران کم‌خرد، که پس از تحمل شکست‌ها و خسارت‌ها، هنوز هم منافع‌شان را در سلطه‌طلبي پرهزينه و بي‌حاصل، فروش سلاح و ناامن سازي غرب آسيا و فشار حداکثري بر مردم بزرگ ايران جستجو مي‌کنند، راه بجايي نخواهد برد.

وزارت امور خارجه همواره بر اين باور بوده که ديپلماسي تنها در سايه قدرت ملي، انسجام داخلي و حمايت مردمي مي‌تواند دستاوردهاي ميداني را در صحنه‌هاي منطقه‌اي و جهاني تثبيت کند. امروز به لطف خدا، ثمره دلاوري‌ها و رشادت‌هاي بزرگ‌مردان ميدان مقاومت و ايثار، با تلاش مخلصانه سربازان خط مقدم جبهه ديپلماسي به شکست تلاش صهيونيست‌ها براي احياي پروژه شوم و خطرناک امنيتي سازي ايران و تثبيت نقش سازنده، صلح طلبانه و ضد افراط و خشونت ايران در صحنه منطقه‌اي انجاميده است. با همدلي و هم‌افزايي در کنار همفکري و نقد سازنده، و با عنايت الهي، کاستي‌هاي موجود جبران و مسير باقي‌مانده با اميد و خودباوري براي کمک به پيشرفت اقتصادي کشور و بهبود وضعيت معيشتي مردم طي خواهد شد.

تمامي ما ايرانيان بدون توجه به گرايش سياسي و يا مذهب و قوميت در يک کشتي نشسته‌ايم و چه نيکوست که در آستانه نوروز، همه دغدغه‌هاي مشترک خود را به اميد و فرصتي براي امنيت و پيشرفت درون‌زاي ايران عزيز و برون‌گرائي خودباورانه و تعامل سازنده با جهان تبديل کنيم تا کشتي ايران عزيزمان در درياي پرتلاطم جهان پساغربي مسير پيشرفت و تعالي را بپيمايد.

به کام و آرزوي دل چو دارم خلوتي حاصل

چه فکر از خبث بدگويان ميان انجمن دارم»