تاریخ 1397/12/02 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4984 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رييس جمهور در جلسه هيات دولت:
 امروز ميان ايران و آمريکا يک زورآزمايي حداکثري است  

رئيس‌ جمهور با اشاره به موفقيت‌ها و دستاوردهاي جمهوري اسلامي ايران و پيروزي مداوم ملت ايران در برابر توطئه‌ها، زورگويي‌ها و قلدر مآبي آمريکا، تاکيد کرد: همه بايد نسبت به بيانيه رهبر معظم انقلاب براي گام دوم انقلاب و دهه جديد پيش رو احساس مسئوليت کرده و به آن عمل کنند.

به گزارش ايرنا از پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني در جلسه هيأت دولت با تقدير از مردم سختکوش و وفادار استان هرمزگان بخاطر محبت، بزرگواري و هوشياري آنان در اين مقطع تاريخي نسبت به دولت، اظهار داشت: از مردم اين استان به خاطر حضورشان در صحنه براي حمايت از دولت و نظام، تشکر مي‌کنم.

رئيس جمهور با بيان اينکه در سفر به استان هرمزگان طرح‌ها و پروژه‌هاي مهمي به بهره‌برداري رسيد که در زندگي مردم و جامعه تأثيرگذار است، گفت: مهندسين، مسئولان و کارگزاران به معناي واقعي کلمه جواب قاطعي به آمريکايي‌ها دادند و افتتاح 3 طرح مهم در يک استان موجب ارتقاء جايگاه ايران در سطح جهان و نمادي از توانمندي و پيشرفت ملت ايران است که در برابر چشم جهانيان ظهور و بروز پيدا کرد.

رئيس جمهور با اشاره به شکست‌هاي پياپي آمريکا بويژه در زمينه سياسي در توطئه‌هايي که عليه جمهوري اسلامي ايران داشته و دارد، گفت: امروز ميان ايران و آمريکا يک زورآزمايي حداکثري است به معناي آنکه امروز آنها از حداکثر توانشان عليه ملت ايران استفاده مي‌کنند و ملت ايران هم از حداکثر اراده، اميد و اعتمادش در برابر آنها استفاده مي‌کند و اين شرايط کمتر در گذشته بوده است.

روحاني با بيان اينکه امروز در شرايطي هستيم که جنگ اراده‌ها نتايج خود را نشان خواهد داد، تأکيد کرد: هيچ ترديدي به پيروزي اراده ملت بزرگ ايران در برابر آمريکا نداريم.

رئيس جمهور با اشاره به اينکه آمريکايي‌ها در ارديبهشت امسال در همراهي اروپا با خود براي خروج از برجام يکبار دچار شکست شدند، افزود: آنها اوايل پاييز در سازمان ملل متحد اجلاس ويژه‌ شوراي امنيت عليه ايران تشکيل دادند و از پيش اعلام کردند قرار است اين نشست در سطح سران تشکيل شود، اما بخاطر فشارهايي که بود، مجبور شدند که اعلام کنند موضوع نشست ايران نيست و مي‌خواهند راجع به صلح و امنيت و سلاح کشتار جمعي بحث کنند.

روحاني ادامه داد: آمريکايي‌ها در مقام عمل همه توان خود را بکار گرفتند که در اين نشست کشورها را براي مخالفت با برجام با خود همراه کنند، اما تمامي 14 عضو ديگر شوراي امنيت با آمريکا مخالفت کرده و باعث شدند، شکست مفتضحانه سياسي براي آمريکا در شوراي امنيت سازمان ملل بوجود بيايد.

رئيس جمهور با اشاره به طراحي آمريکايي‌ها براي برگزاري اجلاس ورشو، ‌گفت: آنها ابتدا به وضوح اعلام کردند که اين اجلاس عليه ايران است و حتي در بيانيه ابتدايي خود موضوع ايران را مطرح کرده بودند اما زماني که با مخالفت همه کشورها مواجه شدند، ناچار شدند موضوع را تغيير داده و بگويند درباره خاورميانه است.

روحاني خاطر نشان کرد: آنها نتوانستند يک جلسه آبرومندانه را در ورشو تشکيل دهند و عليرغم آنکه اتحاديه اروپا، متحد نزديک آمريکا بشمار مي‌رود و اين نشست هم در يک کشور اروپايي برگزار شد، اما بسياري از کشورهاي مهم اروپايي در سطح نازلي شرکت کردند.

رئيس جمهور با اشاره به مخالفت کشورهاي اروپايي در برابر تقاضاي معاون رئيس جمهور آمريکا براي خروج از برجام، گفت: آنها قاطعانه پاسخ دادند که در برجام خواهند ماند و در عين حال رئيس مجمع نمايندگان آمريکا هم اقدام رئيس جمهور اين کشور در خروج يک جانبه از برجام را اشتباه عنوان کرده است.

روحاني با بيان اينکه آمريکايي‌ها در برگزاري اجلاس ورشو به دنبال دو هدف ايران‌هراسي و فراموش کردن موضوع فلسطين بودند که در هيچ کدام موفق نشدند، اظهار داشت: البته نخست وزير رژيم صهيونيستي با چند کشور دست نشانده جلسه کوچکي درباره فلسطين برگزار کردند، اما اين جلسه به حدي با بي‌آبرويي برگزار شد، که وقتي لحظاتي از آن جلسه در فضاي مجازي منتشر شد، ناچار شدند که فوراً آن را حذف کنند. رئيس جمهور خاطر نشان کرد: ملت‌هاي مسلمان منطقه اين اقدام را به عنوان يک مضحکه ديدند و حيثيت آنها، پيش ملت‌هاي خودشان رفت.

روحاني با بيان اينکه جمهوري اسلامي ايران براي سومين بار در دادگاه بين‌المللي در برابر آمريکا به پيروزي رسيد، اظهار داشت: آمريکايي‌ها در موضوع 2 ميليارد دلاري که از حساب‌هاي ايران به طور غيرقانوني برداشت کرده بودند، اعلام کردند که دادگاه صلاحيت رسيدگي ندارد، اما برخلاف نظر آنها اين دادگاه چند روز پيش اعلام صلاحيت کرد، کما اينکه همين دادگاه در مورد برجام نيز چندي پيش 2 رأي به نفع ايران صادر کرده بود.

رئيس جمهور افزود: در تاريخ ملت ايران و حکومت آمريکا کم‌نظير است که در دادگاهي بين‌المللي هنگامي که ايران در برابر آمريکا قرار دارد بتوانيم در طول چند ماه 3 بار به پيروزي دست پيدا کنيم.

روحاني با اشاره به اقدامات ديگر آمريکا عليه ملت ايران از جمله تهديد آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و اعمال فشار به بانک‌ها و شرکت‌هاي تجاري براي ممانعت از همکاري آنها با ايران، گفت: اقدام آمريکايي‌ها در اعمال فشار به بانک‌ها و شرکت‌ها براي همکاري با ايران صد در صد تروريستي است.

رئيس جمهور افزود: هنگامي که برخلاف مقررات بين‌المللي بانک و شرکتي را براي همکاري با کشوري تهديد به جريمه مي‌کنند در حقيقت موجب ايجاد ارعاب در بخش‌هاي بانکي و تجاري شده و يک عمل تروريستي اقتصادي را انجام مي‌دهند.

روحاني با بيان اينکه همواره اعلام کرده‌ايم که آمريکا هيچ‌گاه با تروريسم مبارزه نکرده و در بسياري موارد از تروريست‌ها حمايت کرده است، خاطر نشان کرد: آمريکا با اقدام خود براي اعمال فشار به شرکت‌هاي تجاري براي همکاري با ايران، خود باني حرکات تروريستي است تا مردم نتوانند به نيازمندي‌هاي خود دست پيدا کرده و شرکت‌ها و تجار ايراني و همچنين شرکت‌هاي خارجي که مي‌خواهند در ايران کار کنند، نتوانند به راحتي فعاليت‌هاي خود را انجام دهند. رئيس جمهور با اشاره به اينکه آمريکا همچنان به اعمال تروريستي خود عليه ملت ايران ادامه داده و فشارهايي را بر اين ملت تحميل مي‌کند، تأکيد کرد: دولت، ملت و قواي ديگر در کنار هم بوده و اتحاد و وحدت ما مي‌تواند در برابر فشار آنها ما را به موفقيت رسانده و پيروز ميدان باشيم.

روحاني با اشاره به برگزاري اجلاس کاملاً موفق و هماهنگ 3 کشور ايران، روسيه و ترکيه در سوچي، همزمان با برگزاري اجلاس مفتضح آمريکايي‌ها در ورشو، گفت: يکي از انتقادات صريح هر 3 کشور عليه فعاليت‌هاي آمريکا در سوريه بود و معتقد بوديم که آنها برخلاف مقررات بين‌المللي در اين کشور حضور داشته و تاکنون با انجام اقدامات تجاوزگرانه تاکنون به نفع تروريست‌ها فعاليت کرده‌اند.

رئيس جمهور با بيان اينکه اصل انتقاد و محکوميت حضور آمريکايي‌ها در سوريه مورد توافق 3 کشور در اجلاس سوچي بود، گفت: تجاوزات نابجاي صهيونيست‌ها در سوريه، مبارزه پيگير با تروريسم و مسأله شرق فرات و ادلب از موضوعاتي بود که 3 کشور در اجلاس سوچي نسبت به آن اتفاق نظر داشتند.

روحاني خاطر نشان کرد: اجلاس سوچي در برابر اجلاس تصنعي ورشو يک نشست تأثيرگذار و محکم بود و اين هم يکي از شکست‌هاي آمريکا در مسايل منطقه تلقي مي‌شود.

رئيس جمهور با تأکيد بر اينکه جمهوري اسلامي ايران به دنبال همکاري با همه کشورهاي دوست است، گفت: اصل تعامل با کشورها براي ما حائز اهميت بوده و در اين راستا با کشورهاي دوست خود در منطقه و ساير نقاط جهان از جمله اروپا همکاري مي‌کنيم.

روحاني افزود: ما آماده همکاري و تعامل با دنيا هستيم اما کشورهايي که با ما کار مي‌کنند بايد کاملاً حواسشان جمع باشد که به دنبال زياده‌خواهي نباشند؛ چرا که ملت ايران بر اصول خود ايستاده و مسايل مهمي که در راستاي منافع ملي بشمار مي‌رود مورد توجه آنان بوده و زياده‌خواهي‌ها هرگز مورد پسندشان نيست.

رئيس جمهور با تأکيد بر اينکه ملت ايران هرگز زير بار زورگويي و قلدرمآبي نمي‌رود، گفت: گاهي برخي کشورها تمايلات و خواسته‌ها و اظهارات غيردقيق نسبت به ايران مطرح مي‌کنند و اين در حالي است که همانطور که مي‌خواهيم با اروپا روابط خوب و صميمانه داشته باشيم، اما هرگز رفتار غيرمسئولانه هيچ‌کس را نمي‌پذيريم.

روحاني ادامه داد: همه بايد نسبت به پيمان و تعهدات خود عمل کرده و با بيان توقعات جديد فرار رو به جلو نداشته باشد و خواست ما اين است که روابط دوستانه‌مان با اتحاديه اروپا ادامه داشته باشد و آنها هم همانگونه که قول و وعده داده‌اند و در برابر دوربين‌ها اعلام کردند به تعهدات خود به طور دقيق عمل کنند، چرا که اين به نفع منطقه و جهان است.

رئيس جمهور با اشاره به صدور بيانيه مهم از سوي رهبر معظم انقلاب، پس از 22 بهمن، گفت: البته مخاطب اصلي ايشان در اين بيانيه جوانان بودند، اما نکاتي در آن وجود دارد که همه بايد نسبت به آن احساس مسئوليت کرده و به آن عمل کنيم.

روحاني با اشاره به اينکه پيام رهبري براي گام دوم انقلاب و دهه جديد پيش رو بود که در آن، ايشان به نکات بسيار مهمي تأکيد کرده و آنها را متذکر شدند، افزود: رهبر معظم انقلاب در اين بيانيه، اميد و نگاه خوشبيانه‌اي نسبت به آينده کشور و انقلاب داشتند و اين موضوعي کليدي است که اگر همه نسبت به آينده کشور و انقلاب با اميدواري و خوش‌بيني بنگريم و مشکلات را بزرگ نکرده و نسبت به ملت بيش از پيش اعتماد داشته باشيم، مي‌توانيم به نکات مد نظر رهبري دست پيدا کنيم. رئيس جمهور افزايش اميد و اعتماد در کشور را موجب اضطراب دشمنان دانست و گفت: مردم ما بايد محکم باشند و دشمن را بتوانيم در مأيوس کردن مردم از آينده دچار شکست و اضطراب کنيم.

روحاني با بيان اينکه رهبر معظم انقلاب در اين پيام همچنين به انعطاف‌پذيري انقلاب، اشاره کرده‌اند، افزود: انقلاب اسلامي يک سيستم خشک و غيرپويا، نيست و ما همچناني که بر روي اصول خود ايستاده و آنها را غيرقابل تغيير مي‌دانيم، ‌معتقديم بايد حوادث و پديده‌هاي نو را مورد توجه قرار دهيم. رئيس جمهور خاطر نشان کرد: انقلاب اسلامي بايد در ادامه راه خود انعطاف‌پذيري لازم را داشته باشد،‌چرا که اين پويايي و انعطاف‌پذيري يکي از نکاتي است که همگان وظيفه داريم نسبت به آن اقدامات لازم را انجام دهيم.


 کواکبيان در مجله تصويري «اين،ج،ا»:
 قانون اساسي کشور نيازمند بازنگري است 
 احزاب بستر‌هاي اجتماعي را براي مشارکت نهادينه افراد فراهم مي‌کنند

دکتر «مصطفي کواکبيان»، نماينده مردم تهران، ري و شميرانات در مجلس شوراي اسلامي و دبيرکل حزب مردم‌سالاري و عضو هيات علمي دانشکده علوم سياسي دانشگاه علامه طباطبايي يکشنبه شب ميهمان مجله تصويري حکمراني «اين،ج،ا» از شبکه چهارم سيما بود. وي در اين برنامه پيرامون موضوع «مردم‌سالاري ديني» سخن گفت. وي همچنين در رابطه با طرح جامع اصلاح نظام انتخابات توضيحاتي را ارائه داد.

نماينده مردم تهران در خانه ملت در اين برنامه تلويزيوني در پاسخ به اين سوال که مردم‌سالاري ديني از مرحله سياست‌گذاري چه راهي را طي کرده تا در جامعه محقق شود گفت: در دهه هفتاد بيشتر اين بحث مطرح مي‌شد، اما بعدها فراموش شد. در سال‌هاي اخير بيشتر در برنامه‌هاي تلويزيون به مباني اقتصادي پرداخته مي‌شود؛ در مباحث تئوريک مباني حکومت ديني کمتر صحبت مي‌شود.

کواکبيان با اشاره به اينکه ما قبل از اينکه واژه مردم‌سالاري ديني را عنوان کنيم به تعبير حضرت امام(ره) واژه جمهوري اسلامي را داشته‌ايم، نه يک کلمه کم و نه يک کلمه زياد افزود: اوايل انقلاب کساني واژه جمهوري دموکراتيک اسلامي را هم مطرح مي‌کردند، امام(ره)در اين مورد فرمودند که «ما هر چه مي‌خواهيم بايد در اسلام پيدا کنيم، اين لفظ دموکراتيک، لفظ زائدي است مثل اين است که بگوييم جمهوري عدل اسلامي، در اسلام بايد عدالت باشد، در اسلام دموکراسي وجود دارد.»

وي با تاکيد بر اين نکته که نظام حکومتي که امام(ره) در کشور مستقر کردند از ابتدا دو پايه اساسي داشت گفت: يک پايه اساسي جمهوريت نظام بود؛ بدين معنا که در همه امور حرف اول و آخر را مردم مي‌زنند، اما در عين حال اين مردم نمي‌توانند بيايند با قواعد شرعي و اسلامي مخالفت کنند. در صورتي که اين مخالفت برقرار باشد ديگر جمهوري اسلامي نداريم و يک جمهوري سکولار است.

دبيرکل حزب مردم‌سالاري در ادامه با اشاره به اينکه بعدها به جاي جمهوري اسلامي مردم‌سالاري ديني در کشور مطرح شد و به جاي لفظ جمهوري مردم‌سالاري ديني مطرح شد گفت: اين مباحث در دهه هفتاد بيشتر مطرح شد و بي‌تاثير هم نبود؛ از دوم خرداد 76 به بعد بيشتر روي اين لفظ تاکيد شده بود، اما واقعيت اين است که از همان ابتدا عده‌اي از لحاظ تئوريک و مباني فکري با اين بحث مشکل داشتند خودم با يکي از اساتيد که نمي‌خواهم نام ببرم بحث داشتم که ايشان مي‌گفتند به جاي «مردم‌سالاري ديني» بايد بگوييم دين سالاري مردمي که در پاسخ گفتم مگر ما «دين‌سالاري غير مردمي» هم داريم؟ قطعا حکومت غير مردمي اساسا ديني نيست. چه رسد که بگوييم «دين‌سالاري».

کواکبيان با بيان اينکه جمهوريت به گفته امام (ره) در ايران نيز مانند همه جمهوري‌ها در دنياست گفت: امام (ره) در فرانسه تاکيد مي‌کردند که جمهوري ما هم همانند همه جمهوري‌هاست.

وي افزود: اگر به زبان ساده‌تر بگويم حکومت با توجه به نظر و راي مردم بنا ‌شود، اما در همان جا هم مردم در يک چارچوب اين را مي‌پذيرند که اين حکومت با شرع پيش برود. يعني حکومتي که بر راي مردم استوار باشد و با قواعد شرعي مخالفت نکند، اين حکومت مردم‌سالاري ديني است. نماينده مردم تهران، ري و شميرانات در مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به اين سوال که اگر مي‌خواهيم مردم‌سالاري ديني برقرار شود، آيا نقش مردم فقط به انتخابات‌ها برمي‌گردد؟ گفت: به اعتقاد من ما نتوانسته‌ايم با نسل جوان کشور رابطه برقرار کنيم و مردم‌سالاري را براي آنها تشريح کنيم. متاسفانه عملکرد مطلوبي از برخي از مسئولين در اين 4دهه در ذهن جوانان ما نيست. وقتي به آنها مي‌گوييم مردم‌سالاري ديني بهترين نوع حکومت است برايشان قابل هضم نيست، چون عملکرد‌ها را مي‌بينند.

به گفته وي دو گروه با مردم‌سالاري ديني و جمهوري اسلامي در ايران مخالفت دارند، يک گروه وجه مردم‌سالاري را به حدي برجسته مي‌کنند که دين برود کنار، گروه ديگر هم تنها به وجه دين مي‌پردازند که مردم تشريفاتي باشند. به اعتقاد من هر دو گروه مفهوم واقعي مردم‌سالاري ديني را متوجه نمي‌شوند.

کواکبيان با اشاره به اين موضوع که يکي از ضعف‌هاي ما در اين 4 دهه اين بوده است که نتوانسته‌ايم يک انتخابات حزبي برگزار کنيم گفت: ما در مجلس استاني شدن انتخابات را مطرح کرده‌ايم، اين طرح فقط شامل استاني شدن انتخابات نيست، بلکه اينگونه است که احزاب و گروه‌ها بتوانند ليست‌هاي خود را ارائه بدهند.

وي گفت: يکي از ضعف‌هاي قانون انتخابات در حال حاضر اين است که يک نماينده شهرستان با 25 درصد آرا به مجلس مي‌آيد؛ همين موضوع باعث مي‌شود 75 درصد ديگر مردم آن شهرستان احساس مشارکت در انتخاب نماينده خودشان را نداشته باشند.

کواکبيان خاطرنشان کرد: البته اين طرح ايراداتي هم دارد که فقط بحث اکثريت را مطرح مي‌کند در حالي که بحث تناسب هم مهم است. هر حزب به تناسب آرا بايد بتواند نماينده به مجلس بفرستد، ما هنوز با تحقق اين امر فاصله زيادي داريم. گامي در مجلس برداشته شده است که هم مي‌تواند سيستم انتخابات کشور را متحول کند هم در نظام تحول ايجاد شود و هم مجلس را از حالت جزئي نگري بيرون بياورد. وي تاکيد کرد که لايحه جامع انتخابات هنوز در صحن علني مجلس اعلام وصول نشده است. بنا داريم براي انتخابات مجلس يازدهم اين طرح محقق شود.

نماينده مردم تهران در خانه ملت در ادامه به حضور پرشور مردم در 22 بهمن اشاره کرد و افزود: در بحث منافع ملي بايد به اين موضوع توجه کنيم که در عصر حاضر بحث جمهوري توده‌وار دورانش به سرآمده است، در 22 بهمن امسال مردم حماسه آفريدند، اما در معيارهاي علوم سياسي و دموکراسي مي‌گويند اين حرکت توده‌اي است و بايد نظام‌مند شود؛ يعني اگر رفراندومي باشد و مردم آنجا حرف بزنند آنوقت دموکراتيک هستيم. وي افزود: ما بايد قدردان ملت باشيم که بعد از 40 سال اينگونه قدردان هستند، اما بحث اين است که تحزب يکي از راه‌هايي است که مشارکت مردم را نهادمند مي‌کند. اين خود ضعف بزرگي است که ما نمي‌گذاريم چند حزب بزرگ و قدرتمند در کشورتشکيل شود. دبيرکل حزب مردم‌سالاري با اشاره به کمک دولت به احزاب گفت: کمک دولت به احزاب رقم خيلي اندکي است. 12 سال کمک دولت به احزاب قطع شده بود؛ در اين مجلس تلاش‌هايي انجام داديم و يک رقم ناچيزي مقرر گرديد که به هريک از احزاب کمتر از ده ميليون تومان اختصاص مي‌يافت. در همه جاي جهان احزابي که داراي پايگاه اجتماعي بالاتري هستند مبلغي را بابت تبليغات انتخابات دريافت مي‌کنند تا مشارکت جدي‌تري داشته باشند.

به گفته وي بايد بستر‌هاي اجتماعي را براي مشارکت نهادينه افراد فراهم کنيم. تا به غير از بحث انتخابات اين حضور نهادمند باشد. در اين صورت است که افراد حاضر در حزب هر روز مشارکت فعال خواهند داشت، چون هر حزبي تريبون دارد و از همين راه نظرات اعضاي خود را منعکس مي‌کند. کواکبيان با اشاره به اينکه بسياري از احزاب ما فصلي هستند و در زمان انتخابات يک ليست منتشر مي‌کنند و تا انتخابات بعد در مسايل سياسي ديگر مشارکت نمي‌کنند گفت: به اين نوع فعاليت نمي‌توان نام فعاليت حزبي داد، حزب قلب تپنده سياسي جامعه است که هر روز مردم را به مشارکت بگيرد و نهادمند از آنها نظرخواهي کند.

دبيرکل حزب مردم‌سالاري در پاسخ به اين سوال که چگونه مي‌شود روش‌هاي توسعه مردم‌سالاري را افزايش داد گفت: در بحث آزادي سياسي چارچوب‌ها مشخص است، بعد از حوادث سال گذشته گفتيم که مکان‌هايي در تهران مشخص شود که مردمي که مطالبات و اعتراضاتي دارند بيايند و در يک چارچوب اعتراضات خود را بيان کنند.

کواکبيان در ادامه به آزادي بيان و مطبوعات آزاد اشاره کرد و گفت: در بحث آزادي بيان مطبوعات و رسانه‌ها همين صدا و سيما انحصاري است، ما بعد از ورود به دهه پنجم انقلاب بايد اين موضوع را حل کنيم. وجود شبکه‌هاي خصوصي لازمه تحقق اين امر است. مردم بايد در رسانه حضور داشته باشند.

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي در ادامه با اشاره به اينکه بخشي از تحقيق و تفحص‌هاي نمايندگان مجلس به قوه قضاييه مي‌رود اما پيگيري نمي‌شود افزود: نظر مجلس از نظر اينکه نماينده مردم است و حرف مردم را مي‌زند پس نبايد زمين بماند، گاهي محقق نمي‌شود. وي با اشاره به فرموده امام(ره) که مجلس در راس امور است گفت: بعضا مي‌بينيم که اين در راس امورها اختياراتش آنقدر نيست که در افکار عمومي مطرح مي‌شود.

کواکبيان به بحث بازنگري قانون اساسي اشاره کرد و گفت: ما از سال 58 تا 68 يک قانون اساسي داشتيم که من اسم جمهوريت اول را روي آن مي‌گذارم، در سال 68 قانون اساسي بازنگري شد، از 68 تا 98 اين قانون اساسي دست نخورده است که عنوان جمهوريت دوم را به آن مي‌دهم، به نظر من هيچ اشکالي ندارد که در سال 98 قانون اساسي را بازنگري کنيم و وارد جمهوريت سوم شويم. با حفظ نظام و چارچوب‌ها مي‌توانيم بازنگري داشته باشيم و به سمتي برويم که مردم‌سالار بودن خود را بيشتر جلوه دهند.

وي افزود: براي مثال طرحي را مجلس تصويب کرده است و ماه‌هاست در مجمع تشخيص بلاتکليف مانده، ما بايد بتوانيم اين گره‌ها را باز کنيم. اين نماينده مجلس در پاسخ به اين سوال که شما با استاني شدن انتخابات موافق هستيد يا خير؟ گفت: من با صرف استاني شدن انتخابات مجلس موافق نيستم، اما در کميسيون شوراها پيشنهاداتي مطرح شد که استاني شدن فقط اين نيست که افرادي که بالاترين آراي استان را داشته باشند به مجلس بيايند. بحث اين است که اگر تنها به اشخاص برگردد و بحث احزاب مطرح نشود موافق نيستم.

به گفته وي در اين طرح احزاب و فهرست‌ها نيز ديده شده است، يعني مردم هم مي‌توانند به اشخاص راي بدهند و هم به ليست‌ها. کواکبيان با تاکيد بر اينکه اين تغييرات نيز با نظام انتخابات حزبي همخواني ندارد گفت: انتخابات حزبي بايد به گونه‌اي باشد که اکثريت يک مجلس را اگر حزبي بر عهده گرفت بتواند دولت تشکيل دهد، يا اقليت به تناسب نمايندگان حق راي داشته باشد، ما تا انتخابات حزبي فاصله زيادي داريم، اما همين موضوع هم يک گام به جلو است که بتوانيم فهرست احزاب را بگنجانيم. اين نماينده مجلس تصريح کرد که خوشبختانه در اين موضوع در مجلس جناح‌بندي‌هاي سياسي هم وجود ندارد و همه با اين طرح موافق هستند. البته بعضي معتقد هستند که در انتخابات استاني افراد کمتر شناخته شده اقبال کمتري خواهند داشت، اما همين باعث مي‌شود افراد کمتر شناخته شده وارد حزب شوند و با کمک آنها بيشتر شناخته شوند.


 عواقب گفتاردرماني 
نويسنده : علي اکبر مختاري

سخنان رييس جمهور در هرمزگان در خصوص اينکه علت قاچاق گوشت در کشور ارزاني آن مي‌باشد، بازتاب گسترده‌اي در بين مردم و رسانه‌ها داشته است. مردم در اين بحران اقتصادي و وضعيت سخت معيشتي جزئيات موضوعات اقتصادي را محاسبه مي‌کنند و همگي مي‌دانند که افزايش بي‌حد و اندازه نرخ ارز توسط دولت موجب کاهش ارزش پول ملي شده و بي‌اعتبار شدن پول ملي موجب بي‌قيمت شدن کالا شده و افزايش صادرات و قاچاق کالا به خارج را مقرون به صرفه کرده در نتيجه اين تصميم دولت موجب غارت ثروت مملکت توسط قاچاقچيان و رانت‌خواران شده است و تعبير اين ماجرا به ارزاني کالا در کشور نمک پاشيدن به زخم مردم است. در واقع خطاي بياني رئيس دولت در نزد نخبگان غيرقابل قبول است و در نزد مردم به دستمايه تمسخر و لودگي در فضاي مجازي تبديل شده است. جدا از اينکه چنين خطايي عمدي از طرف آقاي روحاني براي انتقال کد به جريان رقيب يا موضوعات پشت پرده سياست باشد و يا از سردرگمي در مديريت بحران و سخنراني در وضعيت عصبانيت باشد، بايد اذعان داشت که دوره گفتاردرماني و پوشاندن سوء‌مديريت و خطاها با سخنراني و توجيه و برجسته کردن عوامل خارجي گذشته است و دولتمردان بايد صداقت حداقلي را در رفتار و گفتار داشته باشند. تداوم گفتاردرماني و وارونه جلوه دادن قضايا در وضعيتي که جامعه به طور دقيق و شفاف عوامل بحران در اقتصاد را شناخته است و از آنچه مي‌گذرد آگاه است، همانند نمک بر زخم پاشيدن است که نثار مخاطبين مي‌شود و بسيار خطرناک بوده به طور جدي به حيثيت دولت و حکومت ضربه مي‌زند.

بيان چند نکته در اين خصوص حائز اهميت است. يکي از مولفه‌هاي مهم در شخصيت‌هاي سياسي قدرت کلام و سخنراني در جمع است و سياستمداراني که به اين ابزار تسلط کافي دارند هميشه از رقيبان خود پيشي گرفته‌اند و فاتح ميدان رقابت شده‌اند. در ايران به جهت برجسته بودن فرهنگ نقلي و جايگاه ويژه‌اي که خطابه و منبر و وعظ دارد، هميشه واعظان و سخنرانان جايگاه ويژه‌اي نزد مردم دارند. افرادي که داراي تربيون هستند و يا آنچه که در رسانه ملي و تلويزيون پخش مي‌شود يا سخنراني‌هاي ائمه جمعه هميشه به دقت مورد تحليل و بررسي قرار مي‌گيرد و به محض ايراد کوچک‌ترين اشتباه و خطايي در بيان، واکنش‌هاي تندي را شاهد هستيم. لذا شخص رئيس جمهور که لباس روحانيت به تن دارند و سخنان شايسته و وزيني از ايشان در سازمان ملل و ديگر مجامع شنيديم و سابقه سخنراني و وعظ و منبر رفتن در قبل و بعد انقلاب دارد، چنين خطاي اساسي که اخلاقيات را زير سوال مي‌برد، پذيرفته نيست و بدور از رفتار حرفه‌اي يک رئيس جمهور است. آقاي روحاني اگرچه در دوره دوم رياست جمهوري هستند و ديگر نيازي به آراي مردم ندارند ولي اينگونه بيانات اعتبار دولت و شخصيت سياسي ايشان را تخريب مي‌کند و در ادامه کار با عدم همکاري جامعه روبرو خواهد شد.

نکته دوم موضوع اعتماد سياسي است که به عنوان سرمايه اجتماعي بايد مورد توجه حاکمان باشد. تداوم گفتار درماني و تناقضات در رفتار و عمل سياسي موجب فرو ريختن اعتماد بين جامعه و حکومت مي‌شود. گزارشاتي که اين سال‌ها در خصوص تخلفات و اختلاس‌ها و فساد سيستماتيک اعلام مي‌شود، به طور کلي جامعه را از تغييرات بنيادي و اصلاح امور نااميد کرده و اعتماد سياسي به‌شدت کاهش يافته است. مردم اگر چه از شرايط نا مطلوب معيشتي رنج مي‌برند و در مقابله با تحريم‌هاي سرسختانه اقتصادي با دولت همراهي مي‌کنند ولي از دولتمردان مي‌خواهند حداقل در گفتارها با صداقت و شفافيت با آنان رفتار کنند. ثمره صبر و شکيبايي و نجابت مردم نبايد بي‌احترامي به شعور ملت باشد و تداوم اينگونه رفتار يقينا به شکستن اعتماد و فرجام ناخوشايندي منتهي مي‌شود.

لذا شايسته است براي همراهي و همدلي بين دولت و ملت و جهت ارتقاي اعتماد سياسي رئيس جمهور محترم براي رفع سوء تعبير و جلوگيري از دشمني بدخواهان مجددا به طور شفاف و صادقانه به بيان موضوع بپردازد و شجاعانه از ملت بزرگ ايران معذرت‌خواهي کند.


 اخبار 

هزينه‌ها و درآمدهاي کشور شفاف مي‌شود

نمايندگان مجلس بندي را تصويب کردند که به موجب آن کليه دستگاه‌ها موظف به افتتاح حساب نزد بانک مرکزي شدند که با اجراي اين بند کليه هزينه‌ها و درآمدهاي کشور شفاف خواهد شد.

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني نوبت عصر ديروز (چهارشنبه) و در ادامه‌ي بررسي جزئيات بودجه 98 در بخش درآمدي بند الف تبصره 7 را تصويب کردند.

بر اين اساس در راستاي اجرايي نمودن ماده (35) قانون رفع موانع توليد رقابت‌پذير و ارتقاي نظام مالي کشور، عبارت «واريز به خزانه‌داري کل کشور» در اين ماده به عبارت «واريز به حساب تمرکز وجوه درآمد شرکت‌هاي دولتي نزد خزانه‌داري کل کشور» اصلاح مي‌شود.

مشوق‌هاي مشروط مجلس براي صادرات

نمايندگان مجلس بندي را تصويب کردندکه در آن مشوق‌هايي را براي صادرکنندگاني ايجاد کردند که از قطعات وارداتي استفاده مي‌کنند.

نمايندگان مجلس در جلسه علني و در ادامه بررسي جزئيات بودجه 98 در بخش درآمدي بندهاي ب و ج تبصره 7 را تصويب کردند.

طبق? بند? ب، گمرک جمهوري اسلامي ايران مکلف است پس از تأييد اسناد مربوط، نسبت به استرداد حقوق ورودي مواد و قطعات وارداتي که در کالاهاي صادراتي مورد استفاده قرار گرفته‌اند، موضوع مواد (66) تا (68) قانون امور گمرکي مصوب 22‏/8‏/1390 و هزينه انبارداري موضوع تبصره (2) ماده (45) قانون امور گمرکي، ظرف مدت 15 روز، از محل تنخواه دريافتي از خزانه که تا پايان سال تسويه مي‌نمايد، اقدام کند.

مدارس دولتي از پرداخت هزينه‌هاي

آب، برق و گاز معاف شدند

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي کليه واحدهاي آموزشي دولتي وزارت آموزش و پرورش را با رعايت الگوي مصرف از پرداخت هزينه‌هاي آب، برق و گاز در سال 1398 معاف کردند.

در جلسه علني نوبت عصر و در جريان بررسي جزييات لايحه بودجه سال 1398 پيشنهاد الحاقي تبصره 6 جبار کوچکي‌نژاد مورد بررسي قرار گرفت و به تصويب نمايندگان رسيد. به موجب اين بند الحاقي کليه واحدهاي آموزشي دولتي وزارت آموزش و پرورش از پرداخت هزينه‌هاي آب، برق، گاز (با رعايت الگوي مصرف) معاف هستند.

سقف الگوي مصرف طي دستورالعملي توسط وزارتخانه‌هاي نفت، نيرو و آموزش و پرورش حداکثر تا سه ماه ابلاغ و اجرا مي‌شود.