تاریخ 1397/11/18 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4975 برو جستجو جستجوی پیشرفته    چند روش موثر و شگفت‌انگيز درس خواندن براي دانشجويان  

بسياري از دانشجويان از همان دوران ابتدايي به دنبال شيوه صحيح يادگيري و درس خواندن بوده‌اند. از شيوه‌هايي مانند حفظ کردن گرفته تا حبس کردن خود در يک اتاق ولي در اينجا شيوه‌هاي موثري براي مطالعه آورده شده است.

تغيير متناوب مکان مطالعه

و درس خواندن

اگر چه بسياري از دانشجويان به مطالعه در کتابخانه شديدا معتقد هستند، اما دانشمندان علم ادراک بر اين باورند تغيير متناوب محيط مطالعه براي يادگيري بسيار موثر است. چرا که حافظه انسان بر اساس موقعيت و مکان شکل مي‌گيرد در نتيجه تغيير محيط مطالعه، ميزان به خاطر سپردن چيزهايي که ياد گرفته ايد را افزايش خواهد داد.

مطالعه و انجام تکاليف گروهي

هيچ وقت قدرت هم‌کلاسان و هم‌گروه‌هاي خود را دست‌کم نگيريد.به ويژه وقتي که بر روي يک مسئله دشوار کار مي‌کنيد. تقسيم مسووليت يکي از راه‌هاي موثر جهت فائق آمدن بر مشکلات و کاهش حجم کاري و درسي مي‌باشد و به شما اطمينان مي‌دهد که درس را بهتر بفهميد. اين فعاليت گروهي ممکن است حتي منجر به پيدا کردن يک دوست جديد شود.

استفاده از کارت‌هاي فلش

بعضي وقت‌ها بهترين شيوه، همان شيوه‌اي است که هميشه از آن استفاده مي‌شود. درست است که کارت‌هاي فلش قديمي هستند اما هنوز وسايل خوب و قابل اتکايي هستند. نوشتن نکته‌ها، تعاريف و توضيحات بيش از يک بار، به نقش بستن اطلاعات در حافظه کمک مي‌کنند. ضمن اين که اين کارت‌ها يک وسيله بسيار عالي جهت يادآوري و تداعي تعريف‌ها مي‌باشند.

امتحان دادن

هر چقدر هم که از امتحان تنفر داشته باشيد اما مطالعات نشان مي‌دهد يک ارزشيابي جدي مانند امتحان نه تنها مويد ميزان دانش دانشجويان است بلکه مي‌تواند کيفيت و ارزش علمي دانشجويان را نيز افزايش دهد.آزمون‌هاي متناوب به يادگيري دوباره و به خاطر آوردن اطلاعات ما کمک مي‌کند، ضمن اينکه در هنگام آماده شدن براي امتحانات نهايي تازه به ارزش و عملکرد امتحانات طول ترم پي مي‌بريم.

خوابيدن

يک ذهن خسته، ذهني کند است.پس به اندازه کافي بخوابيد و شاهد افزايش معدل درسي خود باشيد.

خود را در هيچ گروه يا دسته‌اي

قرار ندهيد

دانشجويان اغلب خود را در يک دسته خاص طبقه بندي مي‌کنند.به عنوان مثال خود را دانشجوي داراي هوش ديداري يا داراي هوش شنيداري قلمداد مي‌کنند يا اين که برخي معتقدند طرف چپ مغزشان فعال‌تر است يا برخي بر اين باورند که طرف راست مغزشان فعال‌تر است.

تحقيقات نشان مي‌دهد که اين طبقه‌بندي‌ها به ميزان زيادي همراه با خطاست.بهترين شيوه اين است که به جاي نگراني درباره اين که در کجاي فرآيند يادگيري قرار داريد، مناسب ترين شيوه يادگيري را مطابق با توانايي‌هاي خود پيدا کنيد.

حضور در کلاس

شايد اين مسئله بديهي و واضح باشد.اما سخنراني‌هاي طولاني استادان و زمان شروع کلاس‌ها در ساعات اوليه صبح، اغلب باعث شده شرکت در کلاس تا حدودي سليقه‌اي و دل به خواهي شود.بهترين شيوه براي آمادگي در امتحانات، حضور در کلاس درس مي‌باشد.در اين صورت مي‌توانيد با سلسله مراتب درسي آشنا شده و از مطالبي که از آنها امتحان گرفته مي‌شود، مطلع شويد.

خود را غرق جزوه‌ها

و منابع درسي متعدد نکنيد

با توجه به اين ضرب‌المثل قديمي که کيفيت بهتر از کميت است، يافته‌هاي دانشمندان نشان مي‌دهد غرق شدن در خيل عظيم جزوه‌ها و کتاب‌هاي درسي متعدد شيوه موثري براي يادگيري نيست.بلکه بهترين شيوه تمرکز بر روي يک موضوع و وقت گذاشتن بر روي آن تا زمان تسلط کامل بر روي مطالب موجود در آن کتاب مي‌باشد.هميشه سعي کنيد کمتر بين موضوعات مختلف گشته و منبع خود را تغيير دهيد.به عبارت ساده‌تر از اين شاخ به آن شاخ نپريد در اين صورت کمتر خسته شده و بيشتر ياد مي‌گيريد.

منظم باشيد

تنها چيزي که از داشتن يک ضرب‌الاجل زماني بدتر است، از دست دادن اين ضرب‌الاجل مي‌باشد.پس سعي کنيد هميشه منظم باشيد و از تعلل و به تعويق انداختن وظايف خود اجتناب کنيد.


 تفسير گفتار يا علائم زباني يا ترجمه متن نوشته شده از يک زبان به زبان ديگر 

وظايف

دنبال کردن اصول اخلاقي براي حفظ اطلاعات محرمانه

ترجمه همزمان يا متوالي اطلاعات به صورت زباني يا با استفاده از زبان اشاره، با حفظ محتوا، مفهوم و سبک پيام به حد ممکن

گوش دادن به جملات گوينده‌ها و آماده کردن ترجمه، با استفاده ار سيستم‌هاي الکترونيکي گوش دادن، در صورت نياز

جمع آوري لغات، اصطلاحات و اطلاعاتي که در ترجمه استفاده مي‌شود، شامل اصطلاحات تخصصي مانند آنها که در اسناد قانوني يا پزشکي استفاده مي‌شود.

مطالعه اسنادي مثل مستندات قانوني، مطالب علمي يا اخبار روزنامه‌ها و بازنويسي اسناد به يک زبان خاص

دانش

زبان انگليسي: دانش ساختار و محتواي زبان انگليسي شامل معني و املاي کلمات، قواعد ترکيب و گرامر.

زبان خارجي: علم ساختار و محتواي يک زبان خارجي (بجز انگليسي) شامل معني و املاي کلمات، قواعد ترکيب و گرامر و تلفظ

خدمات خصوصي و مشتري: شامل تشخيص نياز مشتري، کسب استاندارد‌هاي کيفيت در خدمات و ارزيابي ميزان رضايت مشتري.

ارتباطات و رسانه: دانش توليدات رسانه، ارتباطات و فنون و روش‌هاي انتشار اطلاعات. اين مورد شامل روش‌هاي مختلف اطلاع رساني و سرگرم کردن افراد از طريق زبان، نوشتار و رسانه بصري است

قانون و دولت: دانش قوانين، دستورالعمل‌هاي قانوني، رويه‌هاي قضايي، مقررات دولتي، احکام قوه مجريه، قوانين کارگزاري و فرايند سياست دموکراتيک.

توانايي‌ها

درک زباني: توانايي گوش دادن و درک اطلاعات و ايده‌ها از جملاتي که بيان مي‌شود

بيان زباني: توانايي مخابره کردن و ايده‌ها در گفتار به گونه‌اي که افراد متوجه شوند.

فهم سخنوري: توانايي شناسايي و فهم نطق ديگران

وضوح سخنوري: توانايي سخنوري شفاف طوري که ديگران متوجه شوند

درک نوشتاري: توانايي خواندن و درک ايده‌ها و اطلاعات از ميان مطالب نوشتاري

چه کارهايي انجام مي‌دهند؟

تفسير معاني اطلاعات براي ديگران: ترجمه و توضيح اطلاعات و طرز استفاده از آنها.

گردآوري اطلاعات: مشاهده، دريافت و کسب اطلاعات از تمام منابع مربوطه.

کار براي عموم مردم يا کار با عموم مردم: اين سبک فعاليت شامل خدمات مستقيم به مشتري در رستوران يا مغازه و پذيرش مشتري است

به روز‌رساني و استفاده از اطلاعات مربوط: به روز بودن و استفاده از دانش جديد در کار.

ارتباط با افراد خارج از سازمان: ارتباط برقرار کردن با افراد خارج از سازمان، معرفي سازمان به مشتري‌ها، عموم، دولت و ديگر منابع خارجي. اين اطلاعات مي‌تواند بين افراد يا از طريق نوشتار، تلفن يا ايميل مبادله شود

معرفي شغل مترجمي

اين شغل مناسب چه شخصيت‌هايي است؟

هنري: مشاغل هنري اغلب درگير کار با شکل‌ها، طرح‌ها و الگوها هستند. اين مشاغل اغلب نيازمند خودشکوفايي اند و کار مي‌تواند بدون دنبال کردن يک قانون مشخص انجام شود.

اجتماعي: مشاغل اجتماعي اغلب درگير کار، ارتباط و آموزش ديگران است. اين مشاغل اغلب شامل کمک و ارائه خدمت به ديگران است.

اين شغل چگونه موجب رضايت شاغل مي‌شود؟

روابط: افرادي که از روابط احساس رضايت مي‌کنند تمايل به فراهم کردن خدمات براي ديگران، کار با همکاران در محيط دوستانه غير‌رقابتي دارند. نيازهاي مشابه ارزش‌هاي اخلاقي، همکاران و خدمات اجتماعي اند.

شرايط کاري: اين شغل موجب رضايت افرادي مي‌شود که امنيت شغلي و شرايط کاري خوب را دوست دارند. نيازهاي مشابه عبارتند از فعاليت، جبران خدمات، استقلال، امنيت، تنوع و ساير شرايط کاري است.

تصديق: افراد اغلب در اين شغل پيشرفت، پتانسيل رهبري و پرستيژ را ارزشمند مي‌دانند. نيازهاي مشابه، پيشرفت، قدرت، و موقعيت اجتماعي‌اند.

دروس دوره دانشگاه

دروس پايه: آوا شناسي زبان، آزمون سازي زبان، اصول و روش تحقيق، کاربرد اصطلاحات و تعبيرات، نگارش پيشرفته، نمونه‌هاي شعر ساده، ترجمه متون ساده، خواندن متون مطبوعاتي، خواندن و درک مفاهيم، درآمدي بر ادبيات، دستور نگارش، روش تدريس زبان، فنون يادگيري زبان، اصول و روش ترجمه، کليات زبان شناسي، آزمايشگاه گفت و شنود، مقاله نويسي، نامه نگاري، بيان شفاهي داستان، نمونه‌هاي نثر ساده

دروس تخصصي: آشنايي با ادبيات معاصر، بررسي آثار ترجمه شده اسلامي، بررسي مقابله‌اي ساخت جمله، ترجمه انفرادي، ترجمه پيشرفته، ترجمه شفاهي، ترجمه متون ادبي، ترجمه متون سياسي، ترجمه متون مطبوعاتي، ترجمه مکاتبات اسناد، ترجمه نوار و فيلم، ساخت زبان فارسي، نگارش فارسي، واژه شناسي

مشاغل مرتبط

دستيار معلم- ويراستار- خبرنگار و گزارشگر


 سرويس دانشجو: 

مديرکل امور دانشجويي دانشگاه علمي کاربردي:

مدرک‌گرايي در کشور تبديل به بحران شده است

سرويس دانشجو:

مديرکل امور دانشجويي دانشگاه جامع علمي کاربردي کشور گفت: مدرک‌گرايي در کشور تبديل به بحران شده است.

بهره در جشن فارغ التحصيلي دانشجويان ممتاز دانشگاه علمي کاربردي با اشاره به اينکه بايد دانشگاه‌ها مهارت‌آموزي را تقويت کنند، اضافه کرد: موضوع اشتغال در کشور تبديل به ابرچالش شده است و بايد براي رفع مشکلات اين حوزه مهارت‌آموزي رواج پيدا کند.

وي ادامه داد: اگر مهارت‌آموزي به درستي انجام شود و به بازار کار توجه شود کمترين مشکل را در حوزه اشتغال خواهيم داشت.

بهره عنوان کرد: بدون محاسبه و بررسي، دانشگاه‌ها را گسترش پيدا کرده و اين مسئله شرايط نامناسبي را ايجاد کرده است.

مديرکل امور دانشجويي دانشگاه جامع علمي کاربردي بيان کرد: آمريکا با 31 درصد توليد علم در دنيا کمتر از ايران دانشگاه دارد که اين موضوع نشان مي‌دهد که با افزايش کمي در حوزه دانشگاه‌ها مواجه هستيم.

به گفته اين مقام مسئول اينگونه نيازها توسط مراکز علمي کاربردي مورد توجه قرار گرفته است و مراکز علمي کاربردي در تمام نقاط کشور براساس نيازهاي منطقه مورد رشته‌هاي کاربردي را مورد توجه قرار مي‌دهند.

بهره‌ تاکيد کرد: در دانشگاه‌ها ي علمي کاربردي اگر رشته‌اي ارائه مي‌شود تا زماني که نياز آن منطقه برطرف شود خدمات ارائه مي‌شود و بعد از برطرف شدن نياز منطقه، رشته‌هاي جديد ارائه مي‌شود.

رئيس دانشگاه جامع علمي کاربردي خراسان شمالي بيان کرد: پرداخت بخشي از هزينه‌هاي رشته‌هاي مهارتي در مناطق کمتر توسعه يافته يکي از پيشنهاداتي بوده است که در دستور کار مجلس قرار دارد و اين موضوع مي‌تواند براي خراسان شمالي مفيد باشد.

پهلواني اضافه کرد: ايجاد رشته پرورش اسب و همچنين ايجاد مرکز فرش در خراسان شمالي با توجه به پتانسيل بسيار خوب استان در اين دو حوزه، مورد توجه دانشگاه جامع علمي کاربردي قرار گرفته است.

تحصيلات تکميلي شرايط حذف کنکور ندارد

سرويس دانشجو:

وزير علوم، تحقيقات و فناوري، مي‌گويد: در شرايط فعلي، مقاطع تحصيلات تکميلي شرايط حذف کنکور را ندارد چرا که متقاضي رشته‌ها و دانشگاه‌ها ي خاص زياد است.

منصور غلامي روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ايرنا، افزود: درخواست روساي دانشگاه‌ها مبني بر حذف کنکور تحصيلات تکميلي به شوراي سنجش و پذيرش دانشجو ارسال نشده است.

وزير علوم بر اهميت و اولويت حذف کنکور در مقطع کارشناسي تاکيد کرد و ادامه داد: ابتدا بايد پذيرش دانشجو در دوره‌هاي کارشناسي بر مبناي سوابق تحصيلي و دخالت دانشگاه‌ها در تعيين صلاحيت‌ها را به اتمام برسانيم.

به گفته غلامي، موفقيت حذف کنکور کارشناسي را مي‌توان در کنکور کارشناسي ارشد عملي کرد و به راحتي نمي‌توانيم از حذف کنکور تحصيلات تکميلي عبور کنيم.

وي اظهار کرد: در صورت محکم نبودن چارچوب‌ها، امکان شکست طرح حذف کنکور در تحصيلات تکميلي زياد است.