تاریخ 1397/11/18 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4975 برو جستجو جستجوی پیشرفته   هم‌زمان با دهه فجر انجام شد:
 بازديد وزير ارتباطات از نمايشگاه دستاوردهاي 40 ساله انقلاب در سمنان 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات از نمايشگاه دستاوردهاي 40 ساله انقلاب اسلامي در سمنان بازديد کرد.

محمدجواد آذري‌جهرمي، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات و عليرضا آشناگر، استاندار سمنان از نمايشگاه دستاوردهاي 40 ساله انقلاب اسلامي واقع در نمايشگاه بين‌المللي سمنان بازديد کردند.

در اين نمايشگاه، توانمندي‌هاي دستگاه‌هاي اجرايي استان سمنان در معرض ديد عموم مردم قرار گرفته است و علاقه‌مندان تا 19 بهمن‌ماه امسال فرصت دارند که از اين نمايشگاه ديدن کنند.

در اين نمايشگاه که با محوريت نمايش دستاوردهاي انقلاب اسلامي برپا شده، توانمندي‌هاي توليدي، صنعتي، کشاورزي، صنايع‌‌ دستي، احزاب و تشکل‌ها، نهادهاي دولتي و غيردولتي و. . . استان سمنان عرضه شده است.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات همچنين از غرفه احزاب استان سمنان در اين نمايشگاه ديدن و با ابوالقاسم کواکبيان دبير حزب مردم سالاري شعبه استان گفتگو کرد.

کواکبيان در گفتگو با وزير ارتباطات، ضمن خيرمقدم به ايشان، ابراز خرسندي کرد که يک جوان تصدي وزارتخانه مهم را عهده‌دار شده است.

وي خاطرنشان کرد: افراد سالمند کمتر به پيشرفت‌هاي ارتباطاتي آگاهي و اطلاع دارند چون فضاي مجازي و ديگر امور را نمي‌شناسند و آن را بد مي‌دانند و خواستار فيلترينگ شبکه‌هاي اجتماعي هستند.

در جريان بازديد آذري‌جهرمي از نمايشگاه دستاوردهاي 40 ساله انقلاب اسلامي، نونهالان مرکز پيش دبستاني شهر ادب سمنان در غرفه اداره کل آموزش و پرورش استان به اجراي سرود پرداختند.

استاندار سمنان، نماينده مردم شهرستان‌هاي سمنان، مهدي‌شهر و سرخه در مجلس شوراي اسلامي و ساير مسؤولان استاني، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات را در اين بازديد همراهي کردند.


 افتتاح 27 پروژه بهداشتي درماني و پژوهشي دانشگاه علوم پزشکي در دهه فجر 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان از افتتاح 27 پروژه بهداشتي درماني با اعتباري 102 ميليارد توماني به مناسبت چهلمين سالروز پيروزي انقلاب اسلامي در اين استان خبر داد و گفت: اين پروژه‌ها در اولين هفته اسفندماه همزمان با سالروز 30 سالگي علوم پزشکي سمنان به بهره‌برداري مي‌رسند.

دکتر نويد دانايي در نشست خبري با خبرنگاران، با بيان اينکه اين پروژه‌ها در سه بخش پژوهشي، درماني و بهداشتي راه‌اندازي مي‌شوند، اضافه کرد: پايگاه‌هاي بهداشتي روستايي، مراکز جامع سلامت، خانه‌هاي بهداشت،درمانگاه طب سالمندي، سلامت‌کده طب ايراني و. . . از جمله اين پروژه‌ها است.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي سمنان از افتتاح سلامتکده طب ايراني و درمانگاه طب سالمندي به عنوان دو پروژه مهم اين دانشگاه نام برد و گفت: جمعيت سمنان به نسبت جمعيت از سالمندان بيشتري برخوردار است و از همين رو از همين حالا براي ارائه خدمات تخصصي به اين قشر در قالب اين درمانگاه تخصصي برنامه‌ريزي کرديم.

وي با اشاره به توجه ويژه اقشاري از مردم به طب سنتي و ايراني خاطرنشان کرد: سلامتکده طب سنتي با هدف استفاده علمي از روش‌هاي سنتي براي اولين بار در استان آماده افتتاح شده است.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان از تحولات عمده کمي و کيفي در خدمات بهداشتي درماني اين استان در چند دهه اخير خبر داد و گفت: استان سمنان چهار برابر ميانگين کشوري پزشک دارد.

دانايي اظهار کرد: استان سمنان در حال حاضر با بهره‌مندي از 292 پزشک متخصص و فوق‌تخصص و بيش از 160 پزشک عمومي، به نسبت جمعيت چهار برابر متوسط کشوري پزشک دارد.

وي با اشاره به کيفيت و کميت مطلوب خدمات حوزه سلامت در اين استان، دستاوردهاي اين بخش را از برکات انقلاب اسلامي خواند و افزود: يکي از شاخص‌هايي که با سنجش آن مي‌توان به‌طور نسبي به برآيندي از وضعيت سلامت در يک جامعه دست يافت، شاخص اميد به زندگي است.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي سمنان از افزايش خيره‌کننده اميد به زندگي در استان سمنان طي چند دهه گذشته خبر داد و اضافه کرد: تا قبل از انقلاب اميد به زندگي در سطح کشور 56 و در استان سمنان 54 سال بوده که براساس دو آمار بهداشت جهاني و وزارت بهداشت اين شاخص در استان سمنان امسال در آمار سازمان بهداشت جهاني به 78 و بر مبناي آمار داخلي به 79 سال افزايش يافته است.

وي با بيان اينکه افزايش شاخص اميد به زندگي نيازمند هزينه‌هاي زيادي است، ادامه داد: براي افزايش هر يک سال در شاخص اميد به زندگي بايد سرمايه‌گذاري‌هاي بسيار بالايي در حوزه‌هاي بهداشتي، درماني و زيرساختي صورت گيرد.

دانايي با بيان اينکه شاخص مرگ و مير و به ويژه مرگ و مير نوزادان و مادران شاخص مهم ديگري است که مي‌تواند گوياي حجم خدمات انجام شده در حوزه سلامت باشد، گفت: تا قبل از انقلاب در استان سمنان به ازاي هر 1000 تولد زنده، 110 نوزاد فوت مي‌کرد امروز اين شاخص در کشور به 11 نوزاد به ازاي هر 1000 تولد و در استان سمنان به ازاي هر يک‌هزار تولد زنده به کمتر از 6 نوزاد رسيده است و اين درحالي است که ميانگين اين شاخص در کشور يازده و در سطح جهان 17 نوزاد است و لذا ما در اين بخش از متوسط‌هاي جهاني بسيار جلوتر هستيم.

وي با بيان اينکه قبل از انقلاب ميزان مرگ و مير مادران باردار در استان سمنان به ازاي هر 100هزار تولد زنده مرگ137مادر را ثبت کرده اظهار کرد: اين رقم امروز چه در کشور و چه در استان سمنان به شدت کاهش يافته است به طوري‌که از ابتداي امسال تاکنون حتي مرگ يک مادر نيز در استان گزارش نشده است.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان با اشاره به تحولات آموزشي در حوزه پزشکي در اين استان در 40 سال اخير گفت: تا پيش از انقلاب تنها يک مدرسه بهياري که به تربيت بهورز مي‌پرداخت در سطح استان فعال بوده اما امروز علوم پزشکي استان بيش از 3000دانشجو در رشته‌هاي مرتبط با پزشکي تربيت و تحويل جامعه داده است.

وي با بيان اينکه در قبل انقلاب تعداد پزشکان ايراني استان سمنان کمتر از انگشت‌هاي دست بوده افزود: تا پيش انقلاب بيماران استان توسط پزشکان غير‌ايراني که عمدتا پژشکيار بودند، ويزيت مي‌شدند اما امروز بخش زيادي از پزشکان و فارغ‌التحصيلان پزشکي اين استان براي طبابت به ديگر استان‌ها مي‌روند.

دانايي از طلب 130 ميليارد توماني مراکز درماني اين دانشگاه از سازمان‌هاي بيمه‌گر خبر داد و گفت: طلب بالا از اين بيمه‌ها ديگر کار را براي همکاران ما مشکل کرده است.

وي با بيان اينکه وضعيت طلب‌ها در استان سمنان بدتر از ديگر استان‌ها است، ادامه داد: استان سمنان يک استان صنعتي است و از اين رو 72درصد بيمه‌شدگان ما تحت‌پوشش تامين اجتماعي هستند و تنها حدود 23 درصد تحت پوشش بيمه سلامت هستند لذا وضعيت طلب‌هاي دانشگاه در استان متفاوت از ديگر استان‌ها است.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان، طلب مراکز وابسته به اين دانشگاه از تامين اجتماعي را بيش از 80 ميليارد تومان اعلام کرد و گفت: در مجموع مراکز درماني اين دانشگاه 1300 ميليارد ريال از بيمه‌ها طلب دارند.


 سرويس خبر: 

مديرعامل شرکت ملي پست:

پست کشور 8 درصد افزايش درآمد داشت

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مديرعامل شرکت ملي پست جمهوري اسلامي ايران گفت: درآمد اين شرکت در 10 ماه ابتدايي امسال با افزايش هشت درصدي همراه بوده است.

حسين نعمتي در حاشيه بازديد از اداره کل پست استان سمنان ابراز داشت: در اين مدت در اجراي نقشه‌هاي پارسل بندي و انطباق نشاني، بيش از 42 ميليون رکورد استخراج شده است.

وي با اشاره به اين که کليه موزعان پستي کشور مجهز به گوشي هوشمند شده اند افزود: تجهيز موزعان پستي به 5 هزار گوشي هوشمند، نوسازي ناوگان حمل و نقل پستي، خريد 20 دستگاه ناوگان سنگين، انتشار تمبر مشترک با هند و ارمنستان از جمله برنامه‌هاي اجرايي شرکت ملي پست در 10 ماه ابتدايي امسال است.

نعمتي با اشاره به اينکه در حال حاضر 17 هزار دفتر آي.‌سي.‌تي (دفاتر ارتباطي) در کشور وجود دارد، اضافه کرد: تاکنون 10 هزار دفتر‌ آي.‌سي.‌تي روستايي و 7 هزار دفتر شهري در کشور راه‌اندازي شده و در حال ارائه انواع خدمات پستي به مردم است.

معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات اضافه کرد: در بخش توزيع نيز هم اکنون 5 هزار‌نامه‌رسان به مردم خدمات پستي ارائه مي‌دهند.

مديرعامل شرکت ملي پست به همراه وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات روزهاي سه‌شنبه و چهارشنبه به استان سمنان سفر کرده بود.

«آهو» اثر هنرمند استان سمنان موفق به دريافت گواهي ثبت آثار ادبي و هنري شد

سرويس خبر:

سرپرست معاونت صنايع‌دستي اداره کل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان گفت: «آهو» اثر يکي از هنرمندان شاخص سفال و سراميک استان سمنان موفق به دريافت گواهي ثبت آثار ادبي و هنري شد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان، «همايون جورابلو» در گفت‌و‌گويي افزود: مجسمه سراميکي با عنوان «آهو» اثر "فتح‌الله زيارتي" موفق به دريافت اين گواهي شد.

وي افزود: اين اثر به موجب بند 5 و 6 ماده 2 قانون حمايت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان به ثبت رسيد.

جورابلو با بيان اينکه پيش از اين نيز سه اثر اين هنرمند، موفق به دريافت گواهي ثبت آثار ادبي و هنري شده است، گفت: پيش از اين دو اثر مجسمه سراميکي با عنوان "زاغ"، "کبوتر حرم" و يک اثر مجموعه گلدان با عنوان "برگ" موفق به دريافت گواهي ثبت آثار ادبي و هنري از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي شدند.

سرپرست معاونت صنايع‌دستي اداره کل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان ثبت اين آثار را در‌شناسنامه دار شدن اثر، حمايت از خلق آثار جديد و بديع موثر دانست و گفت: ثبت اين آثار در راستاي قانون حمايت از حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان انجام مي‌شود.

فتح الله زيارتي از هنرمندان شاخص و پيشکسوت و مسئول انجمن سفال و سراميك سمنان است.

دانشگاه سمنان و بنياد ايران‌شناسي

تفاهم‌نامه همکاري امضاء کردند

سرويس خبر:

به منظور مشارکت و بهره‌گيري از توانايي‌هاي علمي، فرهنگي، آموزشي و تحقيقاتي تفاهم‌نامه همکاري بين دانشگاه سمنان و بنياد ايران‌شناسي امضاء و مبادله شد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه سمنان؛ اين تفاهم‌نامه به امضاي دکتر مسعود نصيري زرندي رئيس دانشگاه سمنان و آيت ا. . . سيد محمد خامنه‌اي رئيس بنياد ايران‌شناسي رسيد.

رئيس دانشگاه سمنان گفت: همكاري اساتيد دانشگاه سمنان در تدوين و نگارش برخي مدخل‌هاي دانشنامه استان سمنان، ايجاد رشته ايران‌شناسي در دانشگاه سمنان، معرفي دانشجويان اين دانشگاه براي گذراندن دوره‌هاي كارآموزي در بنياد ايران‌شناسي، برگزاري كارگاه‌هاي مشترك مهارت‌افزايي و دوره‌هاي آموزشي رسمي و كوتاه مدت و اجراي پروژه‌هاي پژوهشي مشترك در حوزه‌هاي مرتبط با ايرانشناسي از جمله موارد همکاري در قالب اين تفاهم‌نامه است.

دکتر نصيري، همچنين جهت دادن موضوع پايان‌نامه‌هاي کارشناسي ارشد و دکتري رشته‌هاي مرتبط به مسائل ايران‌شناسي (استان‌شناسي) و حمايت مالي و معنوي بنياد ايران‌شناسي از آن‌ها با توجه به اولويت‌هاي پژوهشي بنياد، تقويت ارتباط با بازار کار و کار آفريني از طريق انتقال تجارب علمي و آشنا کردن علاقه‌مندان با قابليت‌ها و ظرفيت‌هاي گردشگري استان و شهرهاي ديگر ايران را از ديگر موضوعات اين تفاهم‌نامه برشمرد .

رئيس بنياد ايران‌شناسي در مراسم انعقاد اين تفاهم‌نامه گفت: پژوهش‌هاي دانشگاهي و نيز دانشگاه‌ها در حفظ آثار موجود ميراث فرهنگي مادي و معنوي منطقه خود از اهميت ويژه‌اي برخوردار هستند.

آيت‌الله سيد محمّد خامنه‌اي با اشاره به ويژگي‌هاي خاص استان سمنان افزود: آرامگاه‌هاي عرفاي بزرگ سمناني و نيز منطقه ميرك و كشفيات باشتانشناسي آن از جمله ويژگي‌هاي اين استان هستند که بايد بيشتر معرفي شوند.

دكتر سعدالدين معاون پژوهش و فناوري دانشگاه سمنان هم در اين ديدار به فعاليت‌هاي دانشگاه سمنان براي تبديل شدن به دانشگاه کار آفرين اشاره کرد و گفت:براي تحقق اين هدف سعي شده است علم و عمل با يکديگر همراه شوند.

يادآور مي‌شود؛ مدت اجراي اين تفاهم‌نامه پنج سال است.