تاریخ 1397/11/18 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4975 برو جستجو جستجوی پیشرفته   روحاني در ديدار سفرا و روساي نمايندگي‌هاي سياسي مقيم تهران:
  اروپا در اجراي تعهداتش سست و ناکارآمد عمل کرد 

رئيس جمهور شعار جمهوري اسلامي ايران را خاورميانه عاري از سلاح هسته اي و کشتار جمعي وجهان عاري از خشونت و افراطي گري برشمرد و تصريح کرد: حتي آمريکا هم اگر از مسير غلط خود بر گردد، از مداخلات گذشته عذرخواهي کند و با احترام با ملت ما سخن بگويد؛ حاضريم توبه او را بپذيريم.

به گزارش ايسنا، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني عصر چهارشنبه در ديدار سفرا و رؤساي نمايندگي‌ها و سازمان‌هاي خارجي مقيم تهران به مناسبت چهلمين سالروز پيروزي انقلاب اسلامي اظهار داشت: آمريکا با همه توان به دنبال فشار و ياس آفريني عليه ملت ايران بود، اما مردم ما متحدتر از هميشه است.

روحاني پيروزي ملت ايران را غلبه حق بر باطل و مردم‌سالاري بر استبداد توصيف کرد و فرا رسيدن چهلمين سال حيات اين انقلاب را به همه مردم ايران، ملت‌هاي منطقه و سراسر جهان تبريک گفت.

رئيس جمهور با بيان اينکه انقلاب اسلامي مردم ايران، کاملاً داخلي و مردمي و بدون هرگونه وابستگي به خارج بود، افزود: در شرايطي که نظام دو قطبي در اوج قدرت خود بود، ملت ايران عليه دست‌نشاندگان يکي از دو ابرقدرت حاکم بر جهان انقلاب کردند و بدون هيچ پشتيباني خارجي و صرفاً با تکيه بر قدرت ايثار و وحدت توانستند رژيم تا دندان مسلح متکي به اين ابرقدرت را در کوتاه‌ترين زمان و با کمترين خونريزي ساقط کنند و پيروز شوند.

روحاني اظهار داشت: اين در حالي بود که رهبر انقلاب مردم ايران به خارج از کشور تبعيد شده بود، اما انقلاب ملت ايران با قدرت به پيروزي رسيد و اين پيروزي باعث اميدواري ملت‌هاي منطقه و وقوع زلزله تکان‌دهنده براي آمريکا و صهيونيسم بود.

رئيس جمهور با اشاره به اينکه ملت ايران پس از پيروزي انقلاب اسلامي نيز همواره در برابر انواع توطئه‌هاي آمريکا و صهيونيست‌ها پيروز ميدان بوده‌اند، تصريح کرد: اولين توطئه عليه انقلاب اسلامي ملت ايران در همان ماه‌هاي اول پيروزي انقلاب، تلاش براي تجزيه ايران بود و در قدم بعدي تلاش براي کودتا عليه انقلاب اين ملت که آن هم ناموفق بود. سومين توطئه بدخواهان عليه ملت ايران جنگ تحميلي بود که در آن توطئه نيز ملت ايران پيروز شدند و پس از آن نيز شاهد چهارمين حضور توطئه بزرگ دشمنان عليه ملت ايران، يعني اعمال تحريم‌هاي نابجا و ظالمانه بوديم.

روحاني خاطر نشان کرد: آمريکايي‌ها به دليل از دست دادن يک متحد بزرگ و پايگاه خود در منطقه تمام امکانات‌شان را در چهل سال گذشته عليه ملت ايران به کار گرفتند و البته در تمام عرصه‌هاي رويارويي با ملت ايران ناموفق بودند.

رئيس جمهور تصريح کرد: ملت ايران توانسته در همه شاخص‌هاي انساني، علمي، بهداشتي، علوم تکميلي، دانشگاهي، تحقيقاتي و فناوري‌هاي نوين به موفقيت‌هاي بسيار بزرگ دست يابد که قابل مقايسه با پيش از پيروزي انقلاب نيست و در عين حال ملت ايران نشان داده است که به تعهدات خود پايبند بوده و پشتيبان ملت‌هاي منطقه است.

رئيس جمهور خاطر نشان کرد: ملت ايران نه در 40 سال گذشته و نه پيش از آن هيچگاه قصد حمله و تجاوز به همسايگان يا کشورهاي ديگر را نداشته و هرگاه که همسايگان نيازمند کمک بودند، بدون هيچ چشم‌داشتي و بدون آنکه ما به ازا کمک خود را با اعداد و ارقام مالي محاسبه کرده و حساب‌هاي پس‌انداز کساني که کمک خواسته بودند را بررسي کند، به آنها کمک کرده است.

روحاني ادامه داد: آمريکايي‌ها در ائتلافي که عليه صدام در زمان حمله به کويت تشکيل دادند، به ظاهر، به کويت کمک کردند، اما پيش از اين کمک، حساب‌هاي بانکي عربستان و کويت را محاسبه کرده و کمک‌هاي خود را با آنها معاوضه کرده بودند.

رئيس جمهور با بيان اينکه جمهوري اسلامي ايران نسبت به هر کشوري که از ما ياري خواست از جمله عراق، سوريه، لبنان، يمن، افغانستان و قطر به ياري او شتافتيم و هيچ‌گاه توقعي خاص جز کمک و تعاون به همسايگان، برادران و دوستانمان نداشتيم.

روحاني اظهار داشت: ما به خوبي در سال‌هاي گذشته ثابت کرديم در امضاي تعهد بسيار دقيق هستيم، اما زماني که آن تعهد را امضا کرديم، پاي امضاي خود مي‌مانيم.

رئيس جمهور با اشاره به اينکه توافق هسته‌اي ايران با 6 قدرت بزرگ جهان، يکي از نمونه‌هاي تعهد ايران اسلامي در سال‌هاي اخير بوده است، گفت: ايران از ديگران در اين تعهد دقيق‌تر، سريع‌تر و بهتر عمل کرد و هيچ يک از تعهدات خود را زير پا نگذاشتيم و اين را آژانس بين‌المللي انرژي اتمي بارها و بارها به صراحت بيان کرده است.

روحاني با تأکيد بر اينکه آمريکا در اين آزمايش تاريخي دچار شکست، شد و امضا و تعهد خود را زير پا گذاشت، افزود: آمريکا به دلايل واهي و بر خلاف همه مقررات، براي خود، ملت ايران، ملت‌هاي منطقه، شرکاي ايران، شرکت‌هاي اقتصادي و تجاري منطقه و جهان، مشکل آفريد.

رئيس جمهور تصريح کرد: عليرغم تخلف آمريکا و اينکه اروپا در اجراي تعهداتش بسيار سست و ناکارآمد بود، اما جمهوري اسلامي ايران به تعهدات خود عمل مي‌کند و اين به معناي آن است که اخلاق، تعهدات اخلاقي و سياسي براي ملت ايران بسيار حائز اهميت است.

روحاني اظهار داشت: عليرغم اينکه امروز در منطقه سخت و مشکلي قرار داريم و زندگي مي‌کنيم، اما امنيت ايران در سال‌هاي گذشته از بسياري از کشورهاي بزرگ جهاني و صنعتي بيشتر بوده است و در مقايسه با حوادث ناامني در اروپا، فرانسه، انگليس و حتي آمريکا امنيت ايران از همه اين کشورها، برتر و بالاتر بوده است و اين به معناي آن است که اين ملت براي اهداف ملي، منطقه‌اي، انساني و جهاني خودش همواره همه توان و تلاش خود را به کار گرفته است.


 در فراخوان حزب مردم سالاري به مناسبت چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي‌مطرح شد
 يکدل و يک صدا براي دفاع از ايران 

حزب مردم سالاري به مناسبت چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي‌بيانيه‌اي صادر کرد.

به گزارش ايسنا، متن اين بيانيه به شرح زير است:

دهه مبارک فجر يادآور خاطراتي فراموش نشدني از همبستگي ملي مردم ايران در جهت سرنگوني نظامي‌خودکامه و مستبد است که توسعه و پيشرفت را به بهاي افزايش اختلاف طبقاتي، به حاشيه راندن اسلام و نفي هرگونه انتقاد و اعتراضي در دستور کار قرار داده بود. حکومت پهلوي در مقابل خواسته‌ها و مطالبات مردمي‌که استقلال از بيگانگان، آزادي بيان و نقد، و استقرار نظامي‌دموکراتيک مبتني بر آموزه‌هاي اسلام يعني جمهوري اسلامي‌را مي‌خواستند ايستاد اما زماني صداي انقلاب ملت را شنيد که بسيار دير شده بود. جزيره ثبات خاورميانه، به دليل بي توجهي به مطالبات انباشته شده مردم، در يک چشم بر هم زدني بي ثبات شد؛ مردمي‌که به تاسي از روح الله خميني (ره) معتقد بودند پدرانشان نمي‌توانند براي آينده آنها تصميم‌گيري کنند و خود درباره نوع حکومت بايد نظر دهند. آنها يک صدا حکومتي اسلامي‌مبتني بر رأي و نظر مردم خواستند تا عدالت اسلامي‌در جامعه حاکم شود و در جامعه‌اي با کمترين تبعيض، آزادانه نظرات خود را بيان کنند. بي‌توجهي حکومت پهلوي به اين مطالبات، موجب فروريختن آن حکومت شد تا اثبات شود هيچ حکومتي بدون خواست مردم پايدار نخواهد ماند.

با پيروزي انقلاب اسلامي‌و تشکيل جمهوري اسلامي، مردم در پي تحقق مطالبات گذشته خود بودند و هرچند ترورها و ناآرامي‌هاي اوايل انقلاب و جنگ تحميلي هشت ساله، موجب بروز بي‌ثباتي‌هايي در کشور شد و تحقق مطالبات انقلاب مردمي‌ايران را با تأخير همراه ساخت، اما گام‌هاي بلندي هم براي رشد و توسعه کشور برداشته شد که به صورت کمي‌و کيفي قابل سنجش و بررسي است.

همانگونه که زير سوال بردن دستاوردهاي انقلاب شکوهمند اسلامي، اقدامي‌مغرضانه و دور از واقعيت است، از آن سو اگر بگوييم انقلاب اسلامي‌به تمام اهداف خود دست يافته نيز سخني آرماني خواهد بود که مبتني بر واقعيات جاري جامعه نيست و علاوه بر آن چنين تفکري مي‌تواند هرگونه حرکت رو به رشد را متوقف کرده يا سرعت آن را کاهش دهد. در واقع هنوز مطالبات فراواني باقي مانده که بايد در جهت تحقق آنها بسترسازي کرد تا انقلاب اسلامي‌به تعالي نزديکتري شود. اما اين به معناي توقف و سکون نيست.

ملت ايران عليرغم مشکلات فراوان و بويژه برخي سو مديريت‌هاي داخلي و تحريم‌هاي خارجي، همچنان پاي آرمانهايخود ايستاده اما اين امر به معناي ناديده گرفتن مطالبات اقشار مختلف مردم بويژه مطالبات اقتصادي و معيشتي نيست که اگر چه براي نان انقلاب نکردند، اما برخورداري از حقوق بديهي، حق غير قابل انکار اين مردم است.

اکنون در شرايطي وارد چهل سالگي انقلاب مي‌شويم که ضرورت همبستگي ملي و افزايش اعتماد عمومي‌به مسؤولان بيش از پيش احساس مي‌شود. انقلاب زماني مي‌تواند مسير حرکت خود را با قوت و قدرت بيشتري طي کند که فاصله ميان مردم و مسؤولان، همانند سال‌هاي اول انقلاب به حداقل برسد.

عليرغم برخي گلايه‌ها از مشکلات در جامعه بويژه مشکلات اقتصادي و معيشتي، مردم همچنان خواستار ثبات و تلاش پيگير براي تحقق مطالبات خود هستند و با وجود تمام مشکلات، براي دفاع از نام ايران، همچون گذشته، يکدل و يک صدا در راهپيمايي بيست و دوم بهمن ماه حاضر مي‌شوند تا يکپارچگي و اتحاد خود را در مقابل مخالفان اين کشور بويژه آمريکا به سرکردگي ترامپ، نشان دهند. حزب مردم‌سالاري ضمن گراميداشت ياد شهدا و دعوت از مسؤولان براي تلاش بيشتر در جهت رفع مشکلات مردم، از مردم وفادار ايران نيز دعوت مي‌کند همچون گذشته، با حضور در راهپيمايي روز بيست و دوم بهمن ماه، بار ديگر يکرنگي خود را در معرض ديد جهانيان قرار دهند تا آنها بدانند مردم ايران وقتي پاي تهديد و تحريم در ميان باشد، در مقابل بيگانگان ايستادگي خواهند کرد.


 رييس‌جمهور آمريکا در نطق سالانه از ايران انتقاد کرد
 سماجت ضدبرجامي ترامپ 
 پلوسي به سخنان ترامپ بي‌اعتنايي کرد

ترامپ بار ديگر در يک سخنراني خود که مخاطبان زيادي داشت، به ايران حمله کرد. وي در سخنراني سالانه خود در کنگره گفت که دولت‌اش «شديدترين تحريم‌هايي که تاکنون عليه يک کشور وضع شده است» را عليه ايران اعمال کرده است. استراتژي «دونالد ترامپ» در قبال ايران چيست؟ او يک استراتژي تهاجمي را با يک هدف حداکثري و يک مجموعه اهدافِ حداقلي دنبال مي‌کند.

به گزارش مردم سالاري آنلاين، ترامپ در حالي که تقابل‌اش با دموکرات‌هاي مجلس نمايندگان آمريکا به شدت افزايش يافته است، سه‌شنبه شب در نطق سالانه خود در کنگره آمريکا، باز هم ايران را به يکي از محوري‌ترين موضوعات سخنراني خود تبديل کرد.

اين که ترامپ در ميانه جدال‌ها بر سر ساخت ديواري مرزي با مکزيک يا خطرناک شدن تحقيقات پرونده دخالت روسيه در انتخابات آمريکا براي وي، موضوع تقابل با ايران را فراموش نمي‌کند، نشان‌دهنده آن است که مواجهه با ايران، بخشي اساسي از دکترين سياست خارجي رئيس جمهوري آمريکا است.

استراتژي ترامپ چيست و او با اين استراتژي چه اهدافي را دنبال مي‌کند؟

استراتژي ترامپ در قبال ايران همان استراتژي‌اي است که وي در يک سال نخست رياست‌جمهوري خود در قبال کره شمالي پيش گرفت. اين استراتژي را مي‌توان تنش‌زايي و اعمال فشار حداکثري ناميد. ترامپ شب گذشته در سخنراني سالانه خود در کنگره در مورد ايران گفت: «دولت من قاطعانه براي مقابله با اصلي‌ترين دولت حامي تروريسم يعني حکومت راديکال در ايران اقدام کرده است. براي حصول اطمينان از اين که اين ديکتاتوري فاسد هرگز به سلاح‌هاي هسته‌اي دست پيدا نکند، من آمريکا را از توافق هسته‌اي فاجعه‌بار با ايران خارج کردم. پاييز گذشته ما شديدترين تحريم‌هايي را که تاکنون عليه کشوري وضع شده، عليه ايران اعمال کرديم. ما از رژيمي که شعارش «مرگ بر آمريکا» است و مردم يهود را به نسل‌کشي تهديد مي‌کند، چشم بر نخواهيم داشت.»

پس اظهارات ترامپ، سناتور آمريکايي به اين سخنراني واکنش نشان داد و آن‌را به سخره گرفت. «جف مرکلي»، سناتور دموکرات ايالت اوريگان خطاب به ترامپ در توييتي نوشت: «بگذاريد ببينم درست متوجه شده‌ام يا نه. تو براي آن‌که ايران به سلاح هسته‌اي دست نيابد، آمريکا را از توافقي خارج کردي که سيا و وزير دفاع خودت تأييد کرده بودند اين کشور را از دست‌يابي به سلاح هسته‌اي باز مي‌دارد؟»

در استراتژي تنش‌زايي و فشار حداکثري ترامپ از ابزارهاي مختلفي از جنگ رسانه‌اي و رواني گرفته تا تحريم و تهديد شرکت‌هاي خارجيِ طرف معامله با ايران استفاده مي‌شود. «بيژن زنگنه»، وزير نفت ايران، در نشست خبري خود از بخشي از اين فشارها پرده برداشت. وي گفت: «چند صد نفر در اوفک [دفتر کنترل دارايي‌هاي خارجي وزارت خزانه‌داري آمريکا] به‌صورت لحظه‌اي، مسائل ايران را دنبال مي‌کنند و به افرادي که با آن‌ها در تعامل هستيم، تلفن مي‌کنند و از آن‌ها مي‌خواهند ارتباط خود را با ما قطع کنند.»

اوفک به‌عنوان بازوي اطلاعات مالي وزارت خزانه‌داري آمريکا، نقش اتاق جنگ اقتصادي دولت ترامپ عليه ايران را ايفاء مي‌کند. اتاق جنگ رواني و رسانه‌اي آمريکا عليه ايران نيز با رهبري «برايان هوک»، رئيس گروه اقدام ايران، در وزارت امور خارجه آمريکا مستقر است.علاوه بر اين‌ها، «جان بولتون»، «ماپک پمپئو» و خود ترامپ نيز از تمام فرصت‌ها براي فشار به ايران استفاده مي‌کنند. در کنار فشار اقتصادي و رسانه‌اي به ايران، تشکيل ائتلاف‌هاي منطقه‌اي عليه تهران نيز در دستور کار واشنگتن قرار دارد؛ چيزي که در رسانه‌هاي غربي به عنوان ناتوي عربي ناميده مي‌شود و البته اخيراً با سياست نزديکي دولت ترامپ به اروپاي شرقي، کشورهايي نظير لهستان نيز به آن اضافه شده‌اند.

هدف حداکثري

و هدف حداقلي ترامپ

ترامپ به‌صورت نظام‌مند و هدفمند استراتژي تنش‌زايي و فشار حداکثري به ايران را دنبال مي‌کند. هدف اوليه و حداکثري ترامپ از اين استراتژي دست يافتن به معامله بزرگ با تهران است.

اين رويه دقيقا در قبال کره شمالي نيز دنبال شده است. ترامپ در مرحله فعلي فشارها عليه کره شمالي در يک نقطه فريز کرده و وارد فاز معامله بزرگ با «کيم جونگ اون»، رهبر کره شمالي شده است.

در قبال ايران نيز هدف ترامپ از استراتژي تنش‌زايي اين است که فشارها را تا جايي بالا ببرد که ايران مجبور به دادن امتيازهاي بزرگ شود. هدف حداکثري ترامپ اين است که از اين طريق ايران را به کشوري که هيچ‌گونه اختلاف و زاويه‌اي با آمريکا ندارد و به نوعي متحد آمريکا در خاورميانه محسوب مي‌شود، تبديل کند.

با توجه به اين که تهران اعلام کرده است در حوزه موشکي و منطقه‌اي هيچ مصالحه‌اي با واشنگتن ترتيب نمي‌دهد، اگر بخواهيم واقع‌بينانه نگاه کنيم، مشخص است که ترامپ به هدف حداکثري خود نخواهد رسيد.

واکنش ايران به اظهارات ترامپ

وزير امور خارجه کشورمان در واکنش به سخنراني سالانه ترامپ در کنگره و ايراد اتهامات تکراري به ايران در توئيتر نوشت: «در حاليکه ايرانيان از جمله هموطنان يهودي ما 40 سال پيشرفت را به رغم فشارهاي آمريکا گرامي مي‌دارند، آقاي ترامپ باز هم در سخنراني سالانه خود در کنگره اتهاماتي را عليه ما مطرح کرد. خصومت آمريکا با ايران، آمريکا را به سمت حمايت از ديکتاتورها، قصابان و افراطي‌هايي سوق داده که جز ويراني براي منطقه ما چيزي نداشته است.»

سخنگوي وزارت خارجه با بيان اين که ايران در طول تاريخ مهد بردباري و همزيستي مسالمت‌آميز اقوام و مذاهب گوناگون بوده است، تاکيد کرد: تروريسم در منطقه غرب آسيا مولود ناپاک دهه‌ها سياست‌هاي نادرست آمريکاست.

سخنگوي وزارت امور خارجه نيز در واکنش به سخنان به اظهارات رئيس جمهور آمريکا اظهار داشت: تروريسم در منطقه خاورميانه و غرب آسيا نتيجه و مولود ناپاک سياست‌هاي نادرست آمريکا و برخي از متحدان اين کشور طي ساليان و دهه‌هاي اخير در منطقه است که بر پايه سياست استفاده ابزاري از آن براي پيشبرد راهبردهاي خود بحران‌ها، تنش‌ها و بي‌ثباتي‌هاي فرساينده را بر اين منطقه تحميل کرده است. ترامپ در حالي به دروغ ايران را متهم به حمايت از تروريسم مي‌کند که بر هيچکس پوشيده نيست که ايران به عنوان بزرگترين قرباني تروريسم در چند دهه گذشته با اين پديده شوم مبارزه‌ داشته است.

سخنگوي وزارت امورخارجه با اشاره به اين واقعيت آشکار که اقليت‌هاي ديني از جمله يهوديان در جمهوري اسلامي ايران در آزادي کامل زندگي مي‌کنند و داراي نماينده‌اي مستقل در مجلس شوراي اسلامي هستند، افزود: برخي کشورهاي غربي همچنان و به رغم گذشت چندين دهه از جنگ جهاني دوم همچنان خود را بدهکار صهيونيست‌ها مي‌دانند در حالي‌که ايرانيان تقريباً تمامي مذاهب و اديان الهي را هماره در آغوش پر مهر خود جاي داده است.

قاسمي با يادآوري اينکه در روزهايي قرار داريم که مردم ايران در چهلمين سالروز پيروزي انقلاب اسلامي خود 40 سال مقاومت مردمي و ميهني شکوهمند توأم با عزت و اقتدار خود را گرامي مي‌دارند افزود: جمهوري اسلامي ايران در چهار دهه گذشته بيش از هر کشور ديگري در منطقه، از جمله متحدين و شرکاي نزديک آمريکا که داراي نظام‌هاي ديکتاتوري و خودکامه مي‌باشند، انتخابات برگزار
کرده است.


 بت ساختن و بت شکستن ما ايرانيان 
نويسنده : علي اکبر مختاري

در ايام سالگرد انقلاب اسلامي و برپايي جشن انقلاب، خاطرات و حوادث ايام مبارزه و پيروزي مرور مي‌شود. يکي از شعارهايي که آن روز‌ها توسط مردم و انقلابيون تکرار مي‌شد شعار (روح مني خميني – بت‌شکني خميني) بود. در نگاه اول اين شعار اگرچه بر مبناي اعتقادات اسلامي و بر اساس انديشه حق و باطلي، عشق و علاقه مردم به امام خميني به عنوان رهبر انقلاب که موجب براندازي بت استبداد و ديکتاتوري شده است، مورد توجه است. هم اکنون در برخي موارد نيز با بررسي جايگاه سياسي شخصيت‌هايي که در منصب رياست جمهوري قرار گرفته‌اند شاهد آنيم که افراد وقتي در اين منصب قرار دارند بي‌حد و مرز مورد ستايش و تکريم قرار گرفتند و پس از پايان دوره خدمت به شدت مورد تخريب و سرزنش بوده‌اند و کماکان چنين رفتار سياسي در سپهر سياست جريان دارد. برخورد تند و زننده يکي از اعضاي شوراي عالي فضاي مجازي با رئيس جمهور در جلسه رسمي آن شورا نمونه‌اي از اين خصيصه است که شکستن و تخريب شخصيت مقامي برتر توسط بسياري از افراد به عنوان ابزاري براي صعود و تقرب به جايگاهي بالاتر مورد استفاده قرار مي‌گيرد. لذا شايسته است در اين خصيصه همگاني دقيق‌تر شد و پرسيد که چرا ايرانيان در اسطوره‌سازي و بالابردن افراد و کيش شخصيت و در مقابل شکستن و خرد کردن قدرت برتر اينگونه افراط و تفريط دارند.

اولين دليل اساسي اين موضوع که ريشه در تاريخ و فرهنگ اين سرزمين دارد به شکل ساختار سياسي ايران مرتبط است.به عقيده نظريه‌پردازان علم سياست ساختار سياسي استبدادي و سلسه مراتبي و رابطه عمودي قدرت موجب رشد و تقويت فرهنگ اقتدارگرايي مي‌شود و در فرهنگ اقتدارگرايي، تيپ شخصيت اقتدارگرا توليد مي‌شود. شخصيت اقتدارگرا براي صعود به پله‌هاي بالاتر به ابزاري همچون تملق و چاپلوسي و شکستن و پايين کشيدن برجستگان و قدرت‌هاي پيراموني نياز دارد. لذا براي کسب منافع و رشد در اين سيستم بايد بي‌دليل مقام بالاتر را ستايش کرد و بت ساخت و در مقابل نيروها و قدرتهاي رقيب را شکست و خرد کرد و اين ساختن‌ها و شکستن‌ها نه در رقابت عادي و عادلانه بازي‌هاي سياسي بلکه در راستاي منافع و مصالح شخصي و به صورت افراطي براي حذف همگي و خودمحوري پيگيري مي‌شود. بنابراين مبالغه در تعريف و تحريف عادت هميشگي شده است.

موضوع دوم به نوع مشروعيت سياسي حاکمان مربوط است. ماکس وبر مشروعيت سياسي را به سه نوع سنتي،کاريزماتيک و عقلاني- قانوني تقسيم مي‌کند. در مشروعيت سنتي که به نظام‌هاي سنتي استبدادي اشاره دارد مشروعيت حاکمان به رسم و رسوم قبيله‌اي در جانشيني و خلافت مرتبط است. در جوامع در گذار ظهور اسطوره و شخصيت‌هاي منحصر به‌فرد در رهبري توده‌ها و مشروعيت کاريزماتيک کارساز است و مشروعيت عقلاني و قانوني به جوامع دموکراتيک اختصاص مي‌يابد. لذا در جامعه سنتي ايران مشروعيت سياسي از نوع سنتي بوده و در مرحله بعد مشروعيت کاريزماتيک جايگزين شده و در اين مرحله تثبيت شده است و به مرحله عقلاني و قانوني ارتقا نيافته است. بنابراين نظام سياسي در ايران به اقتدار و مشروعيت کاريزماتيک خو گرفته و ظهور و سقوط افراد قدرتمند و تاريخ ساز هميشه مورد توجه توده و نخبگان مي‌باشد. دراقتدار کاريزماتيک همانگونه که مهارت و قدرت فرد کاريزما موجب رشد و پيشرفت مي‌شود، خطا و اشتباه فرد مي‌تواند سرنوشت و تاريخ يک ملت را عوض کند.

نکته بعدي به فرهنگ نقلي جامعه ايران مرتبط است. از اسطوره سازي شاهنامه که به صورت نقالي در مجامع عمومي و قهوه خانه‌ها اجرا مي‌شده تا خطابه و منبري که در مسجد و هيات وجود دارد موجب گرديده تا ارتباط دو‌طرفه و بحث و گفتگو و نقد منصفانه صورت نگيرد و هميشه يک نفر سخنران باشد و از اسطوره و خيالات و توهمات بگويد و ديگران شنونده باشند و مردم از اين همه مبالغه در بزرگي و عظمت و شکوه در يک شخصيت لذت ببرند و محو اين همه جلال و جمال و قدرت شوند و اين رويه به عادتي هميشگي نزد ايرانيان تبديل شده که تحت سخنراني ديگران در ذهنيت خود هميشه شخصيتي قدرتمند را تصويرسازي کنند که نيرويي عظيم و فرهي داشته باشد و در تاريکي و ظلمت بدرخشد و همه آمال و آرزوي آنان را برآورده کند. لذا فرهنگ مکتوب که تغيير و تحول دراز مدت و تدريجي را با نقد و بررسي در جايگاهي برابر و فراگير دنبال مي‌کند اهميت ندارد. و بت‌سازي و بت‌شکني ترويج شده است.

بنابراين گام برداشتن در تعادل و پرهيز از افراط و تفريط، همچنين جايگزيني عقلانيت، مدارا و انصاف در رفتار و کردار سياسي به‌جاي احساسات و عواطف نيازي مهم و ضروري است و اين مهم بايد از سوي حاکمان و نخبگان سياسي فرهنگ‌سازي شود.


 دستور رهبر انقلاب براي اصلاح ساختار بودجه کشور 

قاضي زاده‌هاشمي‌درباره سخنان امروز لاريجاني مبني بر دستور رهبر انقلاب براي اصلاح ساختار کشور توضيحاتي ارائه کرد.

سيداميرحسين قاضي زاده‌هاشمي‌درباره دستور رهبر انقلاب براي اصلاح ساختار کشور ظرف 4 ماه آينده به خبرآنلاين گفت: اين دستور مربوط به اصلاح ساختار کشور نيست بلکه درباره اصلاح ساختار بودجه کشور است بنابراين خبر يادشده ناقص است.

وي افزود: بعد از آنکه پيش نويس لايحه بودجه 98 درآمد، رهبر معظم انقلاب نامه اي به شوراي هماهنگي اقتصادي و دولت نوشتند و 6 بند ايراد و توصيه داشتند. بعد مسئولان گفتند «اصلاح لايحه بودجه بر اين اساس زمان مي‌برد چون اصلاح برخي از بخش‌ها مقدمات و کار مطالعاتي مي‌خواهد»، رهبر معظم انقلاب فرمودند «4 ماه به شما فرصت مي‌دهم، تاجايي که مي‌توانيد براي ارائه لايحه بودجه 98 انجام دهيد، مواردي هم که فرصت نمي‌شود، به صورت لايحه اصلاحيه در ارديبهشت ماه انجام دهيد».