تاریخ 1397/11/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4972 برو جستجو جستجوی پیشرفته   نمايندگان با يک فوريت، موافقت کردند
 طرح اعاده اموال نامشروع در دستور کار بهارستان 

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با بررسي طرح اعاده اموال نامشروع و اجراي اصل «49» قانون اساسي به صورت يک فوريت موافقت کردند.بدين ترتيب بررسي اين طرح در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت.

در جلسه علني مجلس شوراي اسلامي طرح «اعاده اموال نامشروع و اجراي اصل «49» قانون اساسي با قيد دو فوريت در دستور مجلس شوراي اسلامي قرار گرفت که نمايندگان با 144 رأي موافق، 68 رأي مخالف و 8 رأي ممتنع از مجموع 231 نماينده حاضر در مجلس شوراي اسلامي با بررسي اين طرح به صورت دو فوريت مخالفت کردند.

مجدداً از نمايندگان براي بررسي اين طرح به صورت يک فوريت راگيري صورت گرفت که آنها با 163 رأي موافق، 45 رأي مخالف و 10 رأي ممتنع از مجموع 231 نماينده حاضر موافقت کردند.

محمد دهقان، نايب رئيس فراکسيون ولايي به عنوان يکي از متقاضيان طرح دو فوريتي، گفت‌: تقاضاي مردم اجراي اصول قانون اساسي است که يکي از آنها اصل «49» مي‌باشد. طبق اين اصل دولت موظف است که کليه ثروت‌ها و موارد غير مشروع را به بيت المال باز گرداند. در سال 63 قانوني تصويب شد که اجراي اصل 49 را مقيد به قبل از انقلاب کرد. حال اينکه اين اصل مطلق بوده و تنها مربوط به قبل از انقلاب نيست.

وي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود، خاطرنشان کرد: با اجراي اين طرح ضمن ايجاد اميد در بين مردم تمامي کساني که از موقعيت خود سوءاستفاده کرده و با رانت خواري و با ضربه به اعتماد مردم اموالي را کسب کرده‌اند ملزم مي‌شوند که به بيت المال باز گردانند.

محسن عليجاني، عضو فراکسيون اميد در مخالفت با دو فوريت اين طرح، گفت‌: مگر ما براي برخورد با فساد مشکل قانون داريم؟ آيا امثال بابک زنجاني‌ها که اموال نامشروع کسب کرده‌اند به خاطر نبود قانون بوده است؟ مگر ما قوانين مترقي براي برخورد با مفسدان را نداريم؟

وي افزود: اين طرح القاي فساد سيستماتيک در مسئولان خدوم است. کساني که خواسته يا ناخواسته بخواهند اين کار را انجام دهند تنها خوراک تبليغاتي به رسانه‌هاي بيگانه مي‌دهند.

حميدرضا حاجي بابايي، رييس فراکسيون ولايي به عنوان موافق فوريت اين طرح، گفت‌: هيچکس منکر اين نيست که مسئولان در طول 40 سال گذشته براي نظام کار کرده‌اند، اما اينکه عده‌اي هزاران ميلياردتومان به دليل سوءاستفاده‌ها به دست آورده اند آيا جرم نيست؟ ما در کشور کساني را داريم که کوچک‌ترين زحمتي نکشيده اما ميلياردها سرمايه به دست آورده اند.

وي خاطرنشان کرد: به فرض وجود قانون امروز مجلس شوراي اسلامي مي‌تواند بر آن قانون مجدداً تاکيد کند. ما بايد امروز در راس امور بودن مجلس شوراي اسلامي را نشان دهيم تا اين موضوع همچون قضيه گراني‌ها نشود که هر روز قيمت‌ها افزايش يافته اما چيزهاي ديگري در مجلس شوراي اسلامي تصويب مي‌شود که نفعي براي مردم ندارد.

حاجي بابايي بيان کرد: بايد با مفسدان برخورد شود ما در اين قانون به قوه قضاييه مي‌گوييم که با کسي که از طريق زمين خواري و سوءاستفاده مال به دست آورده برخورد کند. اين طرح سياسي نيست، بلکه براي ساماندهي وضعيت موجود است.

عبدالحميد خدري، عضو فراکسيون اميد به عنوان دومين و آخرين مخالف فوريت اين طرح، گفت‌: اين طرح بدان معنا است که ما تاکنون قانوني براي مبارزه با مفسدان نداشته ايم و امروز بعد از 40 سال تازه احساس کرديم که به اين موضوع نياز است. آيا در سال‌هاي قبل نبايد اين قانون اجرايي مي‌شد. اصل 49 قانون اساسي براي مبارزه با مفسدان، اخلالگران و رشوه گران کافي است، نبايد امروز در چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب موضوع را طور ديگري وانمود کنيم.

وي با بيان اينکه سخت‌ترين قوانين امروز براي مبارزه با مفسدان و اخلال گران اقتصادي وجود دارد، گفت‌: قطعاً اگر نياز به ضرورت بود قوه قضاييه لايحه مي‌داد نبايد با چنين طرح‌هايي انگيزه از مسئولان پاک دست بگيريم.

مصطفي کواکبيان، عضو فراکسيون اميد به عنوان دومين و آخرين موافق فوريت اين طرح، در اين باره توضيح داد: بحث مبارزه با فساد، اصولگرا و اصلاح طلب نمي‌شناسد، قابل قبول نيست که خويشاوند فلان مسئولي از موقعيت خود سوءاستفاده کرده و اموال نامشروع به دست آورده باشد. در اين طرح حتي افراد نظامي درجه دو به بالا هم شامل شده است.


 کواکبيان در موافقت با طرح اعاده اموال نامشروع:
 مبارزه با فساد، اصولگرا و اصلاح‌طلب نمي‌شناسد 

دکتر کواکبيان درصحن علني مجلس در موافقت با فوريت طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان و اجراي اصل 49 قانون اساسي، گفت: «قال الله الحکيم في محکم کتابه الکريم؛ لا تظلمون و لا تظلمون»

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي ضمن تبريک ايام دهه مبارک فجر به همه فجرآفرينان و خانواده‌هاي معزز شهيدان و ايثارگران، اظهار داشت: فکر مي‌کنم مصوبه امروز ما در مجلس مي‌تواند يک عيدي خيلي خوب براي همه آحاد ملت در آستانه چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي باشد.

رييس فراکسيون ديپلماسي و منافع ملي مجلس افزود: عزيزاني که به عنوان مخالف اين طرح صحبت کردند، عمدتا 2 نکته را مطرح کردند؛ يک نکته اينکه در اين مورد قانون داريم و چرا باز قانون مي‌نويسيم و نکته دوم گفتند که اصل اين طرح خوب است ولي فوريت ندارد و دستگاه قضايي و مسئولين مي‌توانند عمل کنند.

وي افزود: لذا دوستاني که صحبت کردند در حقيقت با روح حاکم براين طرح موافق هستند و فقط با فوريت‌اش مخالفند و از اينکه دوباره اين قانون اجرايي نشود نگرانند.

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي ضمن تشکر از حاجي‌بابايي و ساير اصولگرايان براي هماهنگي براي اين طرح افزود: ما مي‌خواهيم بگوييم که مبارزه با فساد، اصولگرا و اصلاح‌طلب نمي‌شناسد و تفاوت نمي‌کند که چه رابطه خويشاوندي با فلان مقام حکومتي يا دولتي وجود دارد.

کواکبيان گفت: در اين طرح آمده که منسوبين مقامات را هم شامل مي‌شود. چرا که خيلي از مقامات ممکن است که خودشان سالم باشند ولي گرفتاري متعلق به فرزندان و خويشاوندان‌ ايشان باشد.

عضو هيات رييسه فراکسيون اميد مجلس اظهار داشت: در اين طرح افراد نظامي، سرتيپ 2 به بالا را هم شامل مي‌شود، حتي شامل کساني که در نهادهاي زير نظر مقام معظم رهبري هستند و از رهبري حکم دارند هم مي‌شود.

رييس فراکسيون ديپلماسي و منافع مجلس در ادامه گفت: ملت ما از نداشتن‌هاي طبيعي، تنگدستي‌هاي معيشتي و تحريم‌هاي اقتصادي آمريکا امروز چندان ناراحت نيستند، بلکه از رانت‌خواري‌ها، ويژه خواري‌ها، تبعيض‌ها و از فسادهاي مالي و بي‌عدالتي ناراضي‌اند.

کواکبيان با اشاره به فوريت اين طرح افزود: چه چيزي فوريت‌اش بيشتر از اجراي عدالت است لذا اجراي عدالت، دو فوريتي و سه فوريتي مي‌طلبد.

وي در ادامه با اشاره به حديثي از حضرت علي(ع) گفت: «يأ کلون مال الله کأکل الابل» مثل شتري که خيلي چيزهاي سبز را مي‌خورد، عده‌اي به جان بيت‌المال افتاده‌‌اند.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي خاطرنشان کرد: ما مي‌خواهيم بگوييم که مجلس شوراي اسلامي در راس امور است و از حلقوم ظالمان از هرجناحي که مي‌خواهد باشد، بايد بيت‌المال را بيرون بکشد.

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي گفت: اصل 49، قبلا فقط شامل طاغوتي‌ها و عناصر قبل از پيروزي انقلاب مي‌شد، اما اين طرح شامل همه کساني که خداي ناکرده اموالي مصادره کرده‌اند مي‌شود.

وي افزود: در فضاي مجازي مي‌‌گويند که يکي در کاخ هويدا نشسته و يکي در لواسان چقدر ويلا ساخته است. ما مي‌خواهيم بگوييم که اين طرح شامل همه مي‌شود و دو فوريت دارد.

وي افزود: همکاران توجه داشته باشند که اين طرح شعاع قدرت را در نظر مي‌گيرد. از افراد زيرمجموعه دولت تا قوه قضائيه و حتي زير مجموعه نهادهاي زير نظر مقام معظم رهبري شامل اين طرح مي‌شوند.

رييس فراکسيون ديپلماسي و منافع ملي مجلس شوراي اسلامي در خاتمه گفت: دوستان امروز يک همدلي و هماهنگي بين جريان‌هاي داخلي مجلس در اعاده اموال نامشروع را به اثبات برسانيم.

شايان ذکر است در نهايت يک فوريت اين طرح به تصويب نمايندگان رسيد.


 INSTEX در انتظار عملياتي شدن است
 آزمون استقلال و هويت اروپايي 

کانال ويژه مالي اروپا با ايران پس از ماه‌ها ابهام، سرانجام به مرحله ثبت رسيد. ايده اي که از سوي سه کشور اروپايي حاضر در برجام طراحي شد تا سايه سنگين زياده خواهي آمريکا را از سر برجام دور نگه دارد و گام مهمي در استقلال اروپا از آمريکا دستکم در حوزه مالي باشد.

روزنامه واشنگتن پست در گزارشي با پرداختن به کانال ويژه مالي اروپا با ايران که در روزهاي گذشته راه‌اندازي آن به‌طور رسمي اعلام شد، تاکيد کرد که تلاش اروپا براي دور زدن تحريم‌هاي آمريکا کم است. بنا به نوشته اين روزنامه آمريکايي، کارشناسان صنعتي، تحليل‌گران و نمايندگان شرکت‌هاي تجاري تلاش‌هاي اروپا در مقايسه با اشتياقي که آمريکا براي فشار بر شرکت‌ها دارد تا آنها را وادار به ترک ايران کند، بسيار کم است.

اروپا براي حفظ تجارت با ايران باوجود تحريم‌هاي آمريکا يک سازوکار راه‌اندازي کرده است اما ديپلمات‌ها مي‌گويند که تنها تراکنش‌هاي کوچک و مربوط به کالاهاي بشردوستانه مي‌تواند از اين طريق انجام شود. در اين ميان برخي تحليل گران معتقدند که ادامه فعاليت اين کانال مالي اينستکس مي‌تواند توسعه پيدا کند.

روزنامه «فرانکفورتر آلگماينه » مي‌نويسد که ايده دور زدن تحريم‌هاي آمريکايي در تجارت با ايران، به نوبه خود جالب است، اما اين که اين ايده عملي باشد يا نه بايد منتظر ماند و ديد. با اين حال ايجاد يک ساز و کار قانوني که بتواند تجارت با ايران را ميسر کند، نشانه اين امر است که اروپايي‌ها ديگر نمي‌خواهند در مقابل خواسته‌هاي آمريکا سر خم کنند.

بر اساس اين گزارش هر چند بنيانگذاران اين ساز و کار مالي که از آن با عنوان اينستکس ياد مي‌شود، کشورهاي انگليس، آلمان و فرانسه هستند اما در صورت فعال شدن آن، راه براي مشارکت ديگر طرف‌هاي تجاري نيز باز است.

به اعتقاد اين روزنامه آلماني، پيش از آنکه اينستکس وارد فاز اجرايي شود، موسسان آن از جمله «پر فيشر» رئيس آلماني اش بايد روندي پيچيده را طي کنند. ابتدا بايد دقيقا مشخص شود که اين ساز و کار چه قابليت‌هايي دارد و چه مزايايي را براي شرکت‌ها در نظر گرفته است.

بنا به نوشته اين روزنامه آلماني، همکاري کشورهاي اروپايي براي مبادلات تجاري با ايران يک آزمون مهم براي آنها است تا توانايي خود را در خصوص ايستادگي در برابر ديگر قدرت‌ها به چالش بکشند.

در عين حال موفقيت اين تجربه مي‌تواند به کاهش وابستگي اروپا به سيستم مالي رايج در مبادلات بين المللي و مصون ماندن از سياست‌هاي تحريمي آمريکا با استفاده از ابزار دلار بيانجامد. «دويچه‌وله» هم با اشاره به روند پيچيده ايجاد سازوکار مالي ويژه اروپا و لزوم ايجاد تدابير ديگري براي تامين امينت فعاليت از طريق آن، مي‌گويد که اينستکس علاوه بر تسهيل تجارت با ايران نشانگر توانايي اروپا براي سر فرود نياوردن در برابر کشوري مانند آمريکا است.

خبرگزاري آلمان مي‌نويسد: «ايجاد سازوکار ملي ويژه اروپا براي تسهيل تجارت قانوني با ايران همان نشانه سياسي مورد انتظاري است که نشان مي‌دهد اروپا حاضر نيست در مقابل تحريم‌هاي برون‌مرزي آمريکا سر فرود بياورد.

سه رهبر اروپايي آلمان، فرانسه و انگلستان گرد هم آمدند تا ابزار حمايت از تبادلات تجاري موسوم به اينستکس را تصويب کنند که مقر آن در پاريس است و يک اقدام سياسي براي متقاعد کردن ايران نيز محسوب مي‌شود تا نشان دهد اتحاديه اروپا به توافق هسته‌اي جولاي 2015 پايبند است.

اين پروژه دستاورد کوچکي نيست. پيش از آن‌که اين سازوکار مالي ويژه قادر باشد تجارتي بين اروپا و ايران را ممکن سازد و در واقع پيش از آن‌که عملي شود، اعضاي بينان‌گذار آن از جمله پر فيشر، رئيس آلماني اينستکس، بايد کارهاي مقدماتي پيچيده‌اي براي آماده‌سازي زمينه اجراي آن انجام بدهند.

اينستکس ابتدا بايد عيناً تشريح و مشخص کند که چه سرويس‌هايي به شرکت‌هاي ذي‌نفع مي‌دهد و براي اين امر اينستکس بايد بزرگي نياز موجود و اين را که چه کسي ذي‌نفع است را بررسي کند؛ اين امر به ويژه براي آن است که ايران فرصت کافي براي انجام دادن اقدامات اوليه را داشته باشد. تهران بايد ليست کالاهايي را که براي چنين مبادله‌اي مورد نياز است بفرستد.

اما اينستکس تنها يک پايگاه مبادله براي جابه‌جا کردن کالا ميان دو طرف نيست. شرکت‌ها به دنبال اين خواهند بود که تحويل کالا را در برابر مواردي همچون خطر ورشکستگي شرکت حاضر در معامله حفاظت کند. سوال اين است که آيا اينستکس اين مسئله را هم پوشش خواهد داد؟

همچنين براي موفقيت‌آميز بودن اينستکس مهم است که کشورهاي شرکت‌کننده سازوکارهايي براي شرکت‌هاي اروپايي و کارکنان آن‌ها به‌وجود بياورند که از آن‌ها در برابر تحريم‌هاي احتمالي آمريکا محافظت کرده و خسارات به بار آمده را جبران کند. ابزار قانوني اين امر وجود دارد و آن قانون اتحاديه اروپا براي مسدود سازي است که براي انطباق با تأمين نيازهاي جديد بايد در آن تجديد نظر شده و بروزرساني شود.

دانش و تجربه به‌دست آمده در اين پروسه مي‌تواند بعداً در زمينه‌هاي ديگر مانند اقدامات اروپا در رابطه با تبادلات بين‌المللي پولي، مورد استفاده قرار بگيرد. همچنين اين مهارت مي‌تواند براي پايه‌گزاري کانال‌هاي مالي مستقل از سيستم پولي آمريکا و دلار مفيد باشد. آمريکا، خود از کانال‌هاي مالي اين‌چنيني به عنوان اهرمي در سياست تحريم‌هاي خود استفاده مي‌کند.

از اين رو، ايجاد سازوکار مالي ويژه براي دور زدن تحريم‌هاي ايران، اهميت قابل توجهي دارد که فقط منحصر به ايران نيست. اکنون به موضوع ايران اختصاص دارد اما در کل به واسطه آن اروپا براي اولين بار قدرت خود را براي سر خم نکردن در برابر تحريم‌هاي برون‌مرزي دولت‌هاي ديگر مي‌آزمايد.»

چشم انداز آينده کانال مالي

شبکه خبري آلماني ان‌دي‌آر روز پنجشنبه اعلام کرد که آلمان، فرانسه و بريتانيا، به صورت رسمي کانالي به منظور تبادل مالي با ايران ايجاد کرده‌اند و نام اين کانال INSTEX است.

INSTEX مخفف Instrument in Support of Trade Exchanges يا همان «ابزار پشتيبان فعاليت‌هاي تجاري» است. پاريس ميزبان کانال مالي مي‌باشد و پر فيشر، يک بانکدار برجسته آلماني هم مسئوليت آن را بر عهده دارد. بريتانيا هم رئيس هيئت نظارت است و از هر کدام از اين کشورها هم يک نفر از وزارت امور خارجه حضور خواهد داشت. ديگر کشورهاي اروپايي هم مي‌توانند به اين سه‌کشور بپيوندند.

طي روزهاي آينده خبرهاي متنوع و جزييات بيشتري از سازوکار مالي با اروپا منتشر خواهد شد.

جزيياتي که شرايط بغرنج آمريکا در مواجهه با ايران را آشکارتر خواهد کرد. به ويژه آنکه وزارت خارجه از تمايل ديگر کشورهاي اروپايي هم براي ايجاد سازوکار مالي با ايران در کنار INSTEX خبر داده است. اگر تجربه اي چنين بتواند بدون حضور و دخالت آمريکا براي تروييکاي اروپا روي دهد چرا ديگر کشورهاي اروپايي بازار بکر ايران را از دست بدهند؟ اين پرسشي است که دونالد ترامپ براي ادامه سياست‌هاي يکجانبه گرايانه خود بايد پاسخي مناسب براي آن بيابد.

اين ديدگاه اما به معناي خوش بيني صرف به سازوکار اروپا و سياست‌هاي اين قاره نيست و همانگونه که محمدجواد ظريف اشاره کرده است چشم ايران به اروپا نيست بلکه در پي اين سازوکار انزواي آمريکا هدف اصلي است.


 ريشه‌هاي رخدادهاي اخير ونزوئلا 
نويسنده : دکتر محمد فاضلي

چه اتفاقي در بزرگ‌ترين دارنده ذخاير نفت جهان رخ داده که چنين در تب و تاب خشونت قرار گرفته است؟ خوشبختانه کتابي به فارسي در دست داريم که مي‌توان ريشه‌هاي رخدادها ونزوئلاي امروز را در آن يافت.«معماي فراواني: رونق‌هاي نفتي و دولت‌هاي نفتي» نوشته تري لين کارل با ترجمه جعفر خيرخواهان در سال 1388 منتشر شد اما شايد در کوران حوادث سال 88 به اندازه کافي ديده نشد.

درآمد کشورهاي عضو اوپک در سال‌هاي 1970 تا 1974 يازده برابر و سياست و اقتصاد اين کشورها نفتي شد.شاه ايران از تمدن بزرگ سخن مي‌گفت اما سقوط کرد، و سرنوشت بقيه نيز بسيار ناخوشايند بود.پابلو آلفونسو بنيان‌گذار اوپک مي‌گفت «نفت مدفوع شيطان است.ما در مدفوع شيطان غرق مي‌شويم» کارل شرح مي‌دهد که چرا کشورهاي نفتي در مدفوع شيطان غرق شدند.

ادعاي نويسنده اين است که «وابستگي به يک کالاي صادراتي خاص نه فقط طبقات اجتماعي و نوع رژيم‌هاي حکومتي را شکل مي‌دهد،...بلکه خود نهادهاي حکومت، چارچوب تصميم‌گيري و تصميمات حساب‌گرانه سياستمداران را نيز شکل مي‌دهند.» کشورهاي فروشنده به دليل وابستگي به درآمدهاي خارجي و فقدان پايه مالياتي درست دچار وضعيت «فقدان نظام اداري مرکزي منسجم و کاملاً نهادينه‌شده» مي‌شوند.

اين دولت‌ها به وضعي دچار مي‌شوند که درآمد سرشار ناشي از نفت به آن‌ها امکان مي‌دهد «حوزه اختيارات قانوني دولت را» افزايش دهند اما هم‌زمان «چندگانگي فرصت‌هاي مبادرت به رانت‌جويي براي مقامات عمومي و گروه‌هاي خصوصي» دولت را تضعيف مي‌کنند.دست دولت براي مداخله در عرصه‌هاي مختلف باز است اما فرصت‌هاي رانت‌جويي، مقامات عمومي و بخش خصوصي را به رانت‌جويي واداشته و دولت را به چالش مي‌کشد: قدرت سياسي گل‌وگشاد و پت‌وپهن، و به همان اندازه کم‌ظرفيت در مسير توسعه.

کشورهاي نفتي به سرعت «تمايل شديدي به سمت پروژه‌هاي کلان در صنايع سنگين نشان دادند» و «رفاه عمومي از طريق کالاها و خدمات بيشتر، افزايش فرصت‌هاي شغلي و يارانه‌دهي به مايحتاج مصرف‌کنندگان بهبود يافت.» نرخ ارز اين کشورها رشد کرد و در نتيجه «وابستگي به واردات را تشويق و توليد داخلي را تضعيف کرد.» کارآيي اندک خدمات عمومي «تأخيرهاي چندساله و هزينه‌هاي اضافي وحشتناک اکثر پروژه‌هاي کلان دولتي را متوقف کرد.» و يارانه‌ها با نرخي دو برابر توليد ناخالص داخلي رشد کرد.حمايت نهاده‌اي و اعتباري از صنايع ناکارآي داخلي، ضربه‌گير براي هزينه‌هاي مواد غذايي و برنامه‌هاي عمومي شد.

کارل سري به اسپانياي ابرقدرت قرن شانزدهم مي‌زند و نشان مي‌دهد طلا و نقره سرشار سرازير شده از مستعمرات اثري درس‌آموز براي کشورهاي نفتي دارد. «کسر بودجه، پول زياده‌ ارزش‌گذاري‌شده داخلي در برابر پول‌هاي خارجي، واردات و يارانه‌هاي سربه‌فلک‌کشيده، تورم فزاينده و بدهي خارجي» نتيجه نهايي حکومت‌ها و اقتصادهاي نفتي است. نفت کالايي مي‌‌شود که فقط با بودجه ارتباط برقرار مي‌کند و ارتباطش با بقيه اقتصاد مولد نيست و حتي به دليل ايجاد ظرفيت خرج کردن، به نابودي منابع کمک مي‌کند.

شاه‌جمله کارل اين است «خرج کردن براي حاکمان قاعده مي‌شود زيرا منابع، حداقل در ابتداي کار، دسترس هستند، چون وظايف دشوارتري مثل ساختن اقتدار اداري، زمان‌بر است و پاداش‌هاي آني اندکي فراهم مي‌کند.در حقيقت، خرج کردن به سازوکار ابتدايي دولت‌مندي تبديل مي‌شود.» اين شاه‌جمله است که توضيح مي‌دهد نفت في‌نفسه مشکل نيست بلکه فقدان ساختار اداري کارآمد و ظرفيت حکمراني عامل مصيبت است.«ميراث ضعيف دولت‌سازي، تمرکزگرايي افراطي در قوه مجريه، تمايل قوي به توسعه‌طلبي و فرصت‌هاي از دست‌رفته براي ايجاد ساختار اداري توانمند» عامل بدبختي اين کشورهاست.

تري لين کارل توضيح مي‌دهد که چرا نروژ علي‌رغم دست يافتن به رانت نفت به علت داشتن دولتي که در آن استخدام‌ها بر اساس شايستگي بود، کارمندان دولت از نفوذ سياسي بيروني مصون بودند، مداخلات خودسرانه رهبران سياسي غيرممکن بود و فساد وجود نداشت، توانست از تله نفت بگريزد و اندونزي نيز از شيوه حکومت‌داري کشورهاي نفتي فاصله گرفت.

کتاب کارل بسيار ارزشمندتر و عميق‌تر از آن است که من شرحي قابل قبول از آن در اين مختصر ارائه کنم. شايسته است سياست‌گذاران و سياستمداران ايراني آن‌را همين امروز دست گيرند و تا کامل نخوانده‌اند، زمين نگذارند و هيچ تصميمي هم نگيرند!


 اخبار 

راي مثبت فراکسيون ولايي

به وزير پيشنهادي بهداشت

سخنگوي فراکسيون نمايندگان ولايي از رأي مثبت فراکسيون به نمکي، وزير پيشنهادي بهداشت در جلسه علني رأي اعتماد خبر داد. سيد حسين نقوي حسيني در توضيح جلسه فراکسيون نمايندگان ولايي، گفت‌: اين جلسه با حضور آقاي نمکي، وزير پيشنهادي بهداشت و درمان برگزار شد. وي در اين باره توضيح داد: نمايندگان درباره برنامه‌هاي آقاي نمکي در مورد برقراري عدالت آموزشي و بهداشتي و درماني، نحوه تعامل با مجلس شوراي اسلامي، اعتبارات حوزه سلامت، مديريت اقتصاد حوزه سلامت و برقراري عدالت در توزيع امکانات سوالاتي را مطرح کردند. همچنين آنها از آقاي نمکي خواستند درباره نحوه ادامه طرح تحول سلامت، پزشک خانواده‌، اجراي قوانين برنامه توسعه نيز توضيحاتي را ارائه کند.

نقوي حسيني در ادامه افزود: وزير پيشنهادي بهداشت در اين جلسه عنوان کرد که تربيت نيروي متخصص در حوزه بهداشت و درمان بسيار مهم است که مغفول باقي مانده است و ما در اين زمينه برنامه داريم. ما پرستار نداريم و در اين رشته فوق ليسانس تربيت مي‌کنيم. همچنين حوزه سالمندي در کشور هم بايد به عنوان يکي از برنامه‌هاي وزارت بهداشت قرار گيرد.

مداخله اسرائيل

در روابط ايران و بلغارستان

سفارت رژيم صهيونيستي در بلغارستان در پي سفر معاون وزير امور خارجه ايران به بلغارستان، با اظهارات بدخواهانه و مداخله‌جويانه سعي در تخريب روابط ايران و بلغارستان داشته است.

به گزارش ايسنا، به نقل از صوفيا گلوب، سفارت رژيم صهيونيستي در بلغارستان به دنبال سفر عباس عراقچي، معاون وزير امور خارجه ايران به بلغارستان در اظهاري مداخله‌جويانه گفت که ايران شريک قابل اعتمادي براي دموکراسي نيست. سفارت رژيم صهيونيستي در اين باره مدعي شد که عقايد شيعي

بنيادي ايران با ارزش‌هاي قابل قدرداني براي حکومت‌هاي مردم‌سالار مغايرت آشکار دارد که از جمله اين ارزش‌ها آزادي فردي و حقوق بشر هستند.

سفارت سرزمين‌هاي اشغالي در بلغارستان همچنين به ادعاي خود افزود: ايران سياستي متجاوزانه و سلطه‌جويانه را اجرا مي‌کند که تهديد بزرگ براي صلح و امنيت جهاني در بر دارد که خاورميانه و اروپا را نيز در بر مي‌گيرد. به گزارش ايسنا، رژيم صهيونيستي در حالي که خود با فعاليت‌هاي غير قانوني و سياست‌هاي مداخله‌جويانه تهديد بزرگي براي صلح و امنيت جهاني به‌شمار مي‌رود، بارها با تکرار ادعاهايي بي اساس به دنبال کارشکني در روابط ايران با ساير کشورها بوده است.