تاریخ 1397/10/25 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4955 برو جستجو جستجوی پیشرفته   پرستاران؛ فرشتگان آرامش در لحظات اضطراب 

لطفا خودتان را معرفي کنيد و از سوابق‌کاريتان بگوييد.

در ابتدا بايد تبريک عرض کنم روز ميلاد حضرت زينب (س) و روز پرستار را به تمامي پرستاران دلسوز و گرامي در سراسر کشور و به خصوص همکاران خودم در مجموعه بيمارستان شفا سمنان. من فريبا ورامينيان هستم. متولد سال 1348 در شهر سمنان. پس از اخذ مدرک ديپلم در رشته علوم تجربي درکنکور سراسري شرکت کردم و موفق شدم مدرک کارشناسي پرستاري خودم را ازدانشگاه آزاد سمنان بگيرم و در حال حاضر هم در شغل شريف و دوست‌داشتني پرستاري در بيمارستان شفا مشغول به کار هستم. بعد از گذراندن طرح دوره پرستاري در بيمارستان فاطميه سمنان و مرکز بهداشت سرخه در آزمون سال 1373 سازمان شرکت کردم و قبول شدم و سال 1376 بود که به بنده براي شروع به کار در بيمارستان شفا اطلاع دادند.

از مسئوليت‌هايي که در اين مدت داشتيد بگوئيد.

از مسئوليت‌هاي خودم بايد بگويم که مدت 8 سال از زمان شروع به کارم پرستار بخش داخلي و جراحي زنان و حدود دو سال در بخش داخلي و جراحي مردان مشغول بودم. ازسال 1386 مسئوليت بخش داخلي مردان و زنان به بنده واگذار شد و تا سال 96 سرپرستار آن بخش بودم و از سال 1396 هم سرپرستار بخش اطفال هستم.

شغل پرستاري را با چه انگيزه‌اي انتخاب کرديد و مشوق شما در اين زمينه چه کساني بوده‌اند؟

دوست داشتم اگر قرار هست پس از پايان تحصيلاتم جايي مشغول به کار شوم بتوانم براي همنوعان خود مفيد باشم و يکي از موارد مد نظرم براي ادامه تحصيل انتخاب شغل پرستاري بود و البته اين که بسيار از انتخاب خودم راضي هستم و خداوند را بابت اين توفيق شکرگزارم که در چنين محيطي به همنوعان و همشهريان خودم خدمت‌رساني مي‌کنم. در دوران تحصيل و در ادامه مسير خوشبختانه با تشويق‌هايي از جانب خانواده مواجه بودم که انگيزه‌ام را قوي‌تر مي‌نمود.

اگر پرستار نمي‌شديد، چه شغلي را انتخاب مي‌کرديد؟

تا الان به صورت جدي راجع به اين موضوع فکر نکرده‌ام ولي فکر مي‌کنم اگر پرستار نمي‌شدم رشته ديگري را هم انتخاب نمي‌کردم.

دلايل انتخاب شما به عنوان پرستار نمونه چيست؟

اولا بايد تشکر کنم از مسئولين محترم بيمارستان و همچنين مديريت درمان استان که به بنده در اين زمينه لطف داشتند و بعد از آن هم بايد قدردان همکاران خوب، دوست‌داشتني و مهربان خودم چه در بخش اطفال و چه در ساير بخش‌هاي بيمارستان باشم که موفقيت امروز من در سايه همکاري و تعامل آنها اتفاق افتاده است. از عللي که هم مي‌توانم براي انتخاب شدن به عنوان پرستار نمونه بيان کنم اولا لطف خداوند متعال و دعاي خير بيماران و مراجعين عزيز بوده و پس از آن اخلاق و منش خوب، رفتار مناسب و همچنين عملکرد درست را مي‌توانم بيان کنم.

براي چندمين بار است که به عنوان پرستار نمونه انتخاب مي‌شويد؟

من براي چهارمين بار انتخاب شدم و تاکنون به عنوان پرستار ساعي، پرستار نمونه بيمارستاني، پرستار نمونه نظام پرستاري و امسال هم به عنوان پرستار نمونه استاني براي شرکت در جشنواره کشوري انتخاب شدم.

شغل پرستاري چگونه شغلي است و آن را چطور توصيف مي‌کنيد؟

در مورد پرستار و پرستاري بايد گفت که حرفه پرستاري فراتر از يک شغل است چون آميخته از علم و هنر است که يک پرستار بايد واجد علم و دانشي باشد که متناسب با سرعت رشد علم، همپاي ساير رشته‌ها باشد و همچنين واجد هنري باشد که آن مطالب علمي را بتواند در محيط پر از تنش و استرس درماني و باليني و در خيلي اوقات در عين کمبود انواع امکانات عملي کند. پرستاري شغل سخت و ارزشمندي است و در اين شغل صبوري و شکيبايي مولفه اصلي و مهمي است و نتيجه آن در بهبودي حال بيمار و احساس خوشايندي به وجود مي‌آيد که قطعاً مورد رضاي خداي متعال هم مي‌باشد.

به نظر شما يک پرستار خوب بايد چه ويژگي‌هايي داشته باشد و کدام ويژگي مهم‌تر است؟

اولين خصيصه براي پرستاران را صبر و شکيبائي مي‌توانم بيان کنم زيرا بيماري که با درد به مراکز درماني مراجعه مي‌کند هيچ چيز براي او اولويت ندارد الّا بهبودي و در مسير دريافت خدمات نيز گاهي به لحاظ وارد شدن عوارض روحي نيز شايد برخوردها و رفتارهاي نامناسبي از خود نشان دهد که در اينجا حفظ آرامش و سعه صدر بسيار براي يک پرستار مهم است. علاوه بر آن بايد دانش و اطلاعات خود را به روز نگه داشته و نکته مهم اين که بايد براي گره‌گشايي از مشکلات ديگران لازم است از اوقات خوب و خوش در کنار خانواده بودن نيز بگذرد و اينجاست که اهميت شغل پرستاري نمود پيدا مي‌کند.

رابطه پرستاري با خدمتگزاري به مردم چيست؟

پرستاري نمونه کامل خدمتگزاري به مردم است چرا که به عنوان نمونه مي‌توانم بگويم پرستاران زماني که همه در ايام تعطيلات و اعياد و مناسبت‌ها در کنار خانواده خود به خوشي وقت مي‌گذرانند بايد در مراکز درماني حضور داشته باشند و مايه تسکين آلام جسمي و روحي بيماران باشند.

به عنوان پرستار موفق، عامل موثر در ارتباط بيمار با پرستار را در چه مي‌دانيد؟

ارتباط بيمار با پرستار بايد علاوه بر رابطه درماني تا حدي آميخته از عواطف و مهرباني نيز باشد زيرا که در بسياري از مراجعين در طول زمان بستري خود مشاهده مي‌کنيم که نياز به آرامش روحي و رواني دارند تا مسير بازيابي سلامت خود را هر چه سريع‌تر طي نموده و درمان خود را کامل نمايند.

مشکلات حوزه پرستاري چيست؟ چه راهکارهايي ارائه مي‌دهيد؟

شغل ما هم مشکلات خاص خودش را دارد که يکي از آنها همانطور که عرض کردم کمبود‌ نيرو و پرسنل است که در بسياري مواقع مانند دوشيفت بودن همکاران کاملاً مشهود است. البته در کنار آن مي‌توانم به برخوردهاي نامناسب و ناشايستي که به ندرت از طرف بعضي مراجعين اتفاق مي‌افتد هم اشاره داشته باشم. البته هميشه براي من و تمامي همکارانم اين تفکر وجود دارد که کساني که دچار بيماري مي‌شوند، درد و خستگي جسمي شايد منجر به خستگي روحي شود و در زمان بستري در بيمارستان حرکات، حرف‌ها و عکس‌العمل‌هايي از خود نشان دهند که در مقابل آن سعه صدر، نوع برخورد و قدرت تحمل پرستاران مي‌تواند آب روي آتش باشد.

*مطالبات و انتظارات پرستاران؟

خوشبختانه سازمان نگاه خوبي به پرستاران داشته و دارد اما مواردي هم مانند کمبود نيروي انساني و همچنين معوق بودن حقوق و مطالبات وجود دارد که باعث بروز مشکلاتي در ارائه خدمت و نارضايتي همکاران مي‌شود که اميدواريم با تمهيدات و برنامه‌ريزي‌هاي اصولي و اساسي اين مشکل هم رفع شود.

پرستاري و هنر؟ بيشتر توضيح دهيد…

پرستاري خود يک هنر است. هنري که علم و دانش را به خدمت گرفته و با مدد گرفتن از نيروي محبت و عاطفه، تلاش در جهت تسکين دردها و بهبود شرايط جسمي و روحي همنوع را ترسيم مي‌کند و اين ماندگارترين اثر هنري است که هم در ذهن مردم و در نزد خداوند متعال مثبوت و محفوظ مي‌باشد.

شما در شيفت‌هاي مختلف در کنار بيماران حضور داريد و اين بسيار خسته‌کننده است، تا به حال اين موضوع باعث عصبانيت شما شده؟

هر انساني آستانه صبر و تحملي دارد و در محيط کار ما هم پيش آمده که گاهاً از عدم همکاري و يا برخوردهاي بيماران و يا حتي همراهان بيماران ناراحت و عصباني بشويم اما نکته مهم کنترل اين نقيصه و تلاش در جهت فراهم‌آوري محيطي آرام و بدون دغدغه است که يکي از تلاش‌هاي من در حين کار در بيمارستان عصباني نشدن است.

پرستاري شغل سختي است مخصوصا شيفت‌هاي شب که خسته‌کننده هست، آيا اين موضوع بر زندگي شما تاثير منفي هم داشت؟

بي‌تاثير نيست ولي در خصوص اين سوال نقش خانواده و اطرافيان بسيار نمود پيدا مي‌کند. اگر در خانواده‌اي اين پذيرش وجود داشته باشد که حال روحي و جسمي يک پرستار بي‌تاثير از برخورد‌ها و رفتارهاي محيط کار و حرفه او نمي‌باشد و تلاش کنند تا آرامش در محيط خانه حاکم شود قطعا تاثير منفي خستگي‌کاري بر زندگي شخصي نمود پيدا نمي‌کند. البته من از خانواده خودم بابت اين همراهي بسيار ممنون و سپاسگزارم.

نظر خانواده‌تان در رابطه با انتخاب شغل و رشته تحصيلي شما چيست؟

خانواده من کاملا با من همراه و همدل هستند و بايد همين جا از خانواده خودم تشکر کنم چرا که خوشبختانه خانواده من درک درست و منطقي نسبت به رشته و حرفه من دارند و اين همدلي و همراهي خانواده براي يک پرستار واقعا ارزشمند است. البته يک فرزند پسر دارم و چون پسرم خيلي به علوم کامپيوتري علاقه دارد به تبع تمايلي براي گرايش به سمت رشته پرستاري نخواهد داشت.

رفتار شما و همکارانتان با همراهان بيمار چگونه است و چه انتظاري از همراه بيماران داريد؟

سعي من و تمامي همکارانم بر اين است که علاوه بر تلاش در جهت ارائه خدمات درماني مطلوب به بيماران، نهايت احترام را براي همراهان نيز قائل شويم چون عقيده داريم حضور آنان به همراه بيمار نشان از وابستگي عاطفي بين آنها به جهت نسبت خويشاوندي مي‌باشد ولي گاهي اوقات شاهد هستيم که اين همراهان که بايد يار پرستاران در خدمت‌رساني به بيماران باشند با دخالت‌هاي نابه‌جا و غيراصول پزشکي همکاران را با چالش‌هايي مواجه مي‌کنند.

بدترين و بهترين خاطره پرستار نمونه؟

حرفه ما سراسر از خاطرات خوب و يا ناگواري است که در طول روز ممکن است اتفاق بيفتد. بهبودي حال بيماران و دعاي خير آنان و همراهانشان،صداي گريه نوزاد تازه متولد شده و اشک‌هاي شوق مادري که براي اولين بار فرزند تازه متولد شده را در آغوش مي‌گيرد، چشمان مهربان و دست‌هاي لرزان سالخوردگاني که براي دعا به جان ما رو به آسمان بلند مي‌شوند، بهترين خاطراتي است که در طول اين دوران 20 ساله براي من اتفاق افتاده است.

براي کساني که تازه قدم به اين عرصه گذاشتند و يا مي‌خواهند پرستاري را به عنوان حرفه خود انتخاب کنند چه توصيه‌هاي داريد؟

از همکاران جوان و تازه‌کارم مي‌خواهم که در همان ابتداي کار با انگيزه و علاقمندي در محيط‌کاري خود حاضر شوند تا بتوانند به پشتوانه تلاش و کار و کوشش وظايف خود را به درستي انجام دهند. همچنين به‌روز‌رساني دانش و معلومات در اين حرفه بسيار مهم است که بايد همواره کسب علم مد نظر بوده تا انشالله با استعانت از خدواند براي خود موفقيت روزافزون به ارمغان آورند.

سخني با مسئولان؟

درخواستم از مسئولين اين است که به اين حرفه نگاه ويژه‌اي داشته باشند چرا که زماني که يک بيمار در بيمارستان بستري شده و تحت مداوا قرار مي‌گيرد امکانات و تجهيزات پيشرفته و فوق‌تخصصي آن مرکز در کنار رفتار حرفه‌اي، مثبت و مناسب يک پرستار را مي‌توان مجموعه کاملي از چرخه درمان دانست که رضايتمندي بيمار را به سطح بالايي مي‌رساند.

نظر شما در خصوص روزنامه پيام استان سمنان؟

من جا دارد تشکر کنم از جنابعالي که زمينه‌ساز انجام اين مصاحبه شديد و همچنين تمامي خبرنگاران و اصحاب رسانه‌ها خصوصا همکاران شما در روزنامه پيام استان سمنان که تلاش مي‌کنيد تا پل ارتباطي و تعاملي خوب و موثري مابين مسئولين و ديگر افراد جامعه به وجود ‌آيد و به همه شما خدا قوت عرض مي‌کنم.

حرف آخر؟

حرف آخر اين که روز ميلاد حضرت زينب کبري (س) که به شايستگي به نام روز پرستار نامگذاري شده است را مجددا به همه همکاران خودم و تمامي پرستاران دلسوز و تلاشگر در واحدهاي درماني تبريک عرض مي‌کنم و اميدوارم تحت توجهات خداوند متعال و با استمداد از بانوي صبر و شکيبايي حضرت زينب (س) بتوانيم در انجام وظايف خود موفق باشيم.