تاریخ 1397/10/25 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4955 برو جستجو جستجوی پیشرفته   حسن روحاني در جمع مردم گنبدکاووس:
 ماهواره پيام به‌زودي به فضا پرتاب مي‌شود 

رييس جمهور گفت: در روزهاي آتي ماهواره پيام به فضا پرتاب شده و در 600 کيلومتري فضا قرار مي‌گيرد.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام و المسلمين حسن روحاني صبح امروز (دوشنبه) در جمع مردم گنبدکاووس با اشاره به اينکه در روزهاي آتي دو ماهوراه به فضا پرتاب خواهيم کرد اظهار کرد:‌ ماهواره پيام به زودي توسط ماهواره بر ساخت داخل به فضا پرتاب خواهد شد و در 600 کيلومتري زمين قرار مي‌گيرد. هم ماهواره و هم ماهواره بر توسط جوانان و دانشگاهيان کشورمان به ويژه دانشگاه اميرکبير ساخته شده است.

وي ادامه داد: اين ماهواره روزي 6 بار از بالاي سر ما مي‌گذرد. پيام با دوربين‌هايش اطلاعاتي درباره‌ي آب و هوا، کشاورزي، آب سرزميني و جنگل‌ها براي ما ارسال مي‌کند. اين ماهواره تحقيقاتي نبوده، بلکه اولين ماهواره عملياتي ماست.

وي در ادامه بيان کرد: استان گلستان نزديک به 4 هزار شهيد تقديم انقلاب کرده است که 512 شهيد مربوط به شهر گنبد است و اين نشان دهنده‌ آن است که شيعه و سني براي کشور، نظام و وطن ايثار و فداکاري داشتند. استان گلستان سرزمين تاريخ است اينجا حکومت آل زياد بوده و ميزبان بوعلي سينا و ابوريحان بوده است. اينجا سرزمين فلاسفه و شعراي بزرگي است. مختوم قلي با اشعار زيباي اعتدال گرايانه‌اش و احترام به اهل بيت مسلمانان را به وحدت و اخوت دعوت کرده است.

روحاني ادامه داد: اهميت اين استان بر تنوع اقليمي، مناطق ديدني، مردماني خوب، همزيستي مسالمت آميز و اخوت و برادري است. شيعه و سني در کنار هم هستند. دست بزرگان اين ديار را به خاطر وحدتي که ايجاد کردند مي‌بوسيم.

رييس جمهور گفت: ما همه چهل سال پيش در اين روزها منتظر بوديم که ديکتاتور اين سرمين را ترک کند. 26 دي روز فرار ديکتاتور از اين سرزمين بود و مردم منتظر امام بودند و انقلاب را به پيروزي رساندند. امروز همه کاره اين کشور، ملت ايران است. مردم در انتخابات تصميم مي‌گيرند چه کسي بر کسي مسئوليت بنشيند.

بر اساس اين گزارش،‌ رييس‌جمهور با اشاره به راي مردم استان گلستان در انتخابات‌هاي 92 و 96 بيان کرد:‌ در برابر عظمت مردم احساس مسئوليت داشته و سر تعظيم فرود مي‌آوريم و هر کاري انجام مي‌دهيم ذره‌ کوچکي از وظايف سنگيني است که بر دوش داريم.

وي با اشاره به پيشرفت‌هاي علمي‌کشور از جمله داشتن جايگاه اول در علم ژنتيک در منطقه تصريح کرد: ملت ما ملت علم دوستي است که و قدرت علمي‌و فناوري اقتصادي و دفاعي را ايجاد کرده است. ما از توطئه‌ها هراسي نداريم، مشکلات پيش روي ما باقي نمي‌ماند. نه آمريکا و صهيونيست و نه برخي اذناب آنها قادر نيستند اين ملت بزرگ و رهبري شجاع ملت را به زانو درآوردند. ما با همه‌ توان و قدرت در برابر دشمنان ايستاده‌ايم.

روحاني خطاب به آمريکا گفت: شما مي‌خواهيد مردم ما را از غذا و دارو تحريم کنيد؟ ما با تمام دوستانمان و اکثر همسايگانمان بهترين روابط را داريم. اگر با يکي دو همسايه هم مشکلي داريم اين آمادگي را داريم که مشکلات را حل کنيم. صهيونيست‌ها مي‌خواهند ما را از پا دربياورند، ولي موفق نخواهند شد.

وي ادامه داد: در تبصره 14 بودجه بر ادامه کمک به اقشار محروم تاکيد کرده‌ايم و براي رفع فقر مطلق 7 هزار ميليارد تومان اعتبار در نظر گرفته‌ايم و در تبصره 18 هم براي تحول در اشتغال در نظر گرفته‌ايم. در پاييز امسال هم نسبت به پاييز پارسال 600 هزار شغل درست شده، اما همچنان بر آمار بيکاري افزوده مي‌شود اين يعني بيشتر نيروي کاري که وارد بازار کار مي‌شود جذب مي‌شود و بخشي هم به جمعيت بيکاران اضافه مي‌شود. ما براي سال آينده دنبال ساخت 100 هزار واحد مسکوني هستيم که اين کار توسط توسعه ‌گران انجام مي‌شود و با تحرک مسکن، در بسياري از شغل‌ها تحرک ايجاد مي‌شود. همچنين در زمينه مهارت آموزي و کارورزي بودجه اختصاص داديم تا جوانان در کارگاه‌ها و کارخانه‌ها مشغول بکار شوند.

روحاني در ادامه با اشاره به اينکه هزار و 500 ميليارد تومان تسهيلات بانکي براي استان گلستان صرف شده است، بيان کرد: اين تسهيلات علامت خوبي براي تحرک اقتصادي استان است. آمار بيکاري استان نيز از 11.7 درصد به 10.7 درصد رسيده است. بايد هتل‌ها و راه‌هاي مناسبي در اين استان بسازيم، گلستان معبري براي مسافران نيست بلکه مقصد هم هست. بايد گردشگران به اين استان بيايند. در اين سفر چندين هتل افتتاح مي‌شود. هزار و 600 ميليارد تومان هم تسهيلات براي بخش گردشگري قرار داده‌ايم.

رييس‌جمهور در ادامه با بيان اينکه کشاورزي يکي از جاذبه‌هاي استان گلستان است، بيان کرد: 280 هزار هکتار زمين کشاورزي بايد زه‌کشي شود، من در سفر قبلي قول داده بودم که 22 هزار هکتار زمين زه کشي شود که اين آمار اکنون به 34 هزار هکتار رسيده است. تا پايان دولت دوازدهم هم تلاش مي‌کنيم 50 هزار هکتار ديگر زه کشي شود. ما بايد از شيوه‌هاي مختلف استفاده کنيم تا آب آشاميدني، کشاورزي و صنعتي در اختيار مردم قرار گيرد تا شاهد تحول بزرگ در اين استان باشيم.

وي خاطرنشان کرد: راه آهن اينچه برون - گرمسار بايد برقي، تجهيز و دو خطه شود. اين طرح به 1 ميليارد و 200 ميليون يورو اعتبار نياز دارد و اين پروژه به زودي آغاز و عملياتي مي‌شود. با تکميل اين پروژه مي‌توانيم بجاي 2 ميليون تن، 10 تا 12 ميليون تن حمل بار داشته باشيم.

به گفته‌ رييس جمهور لايحه تبديل اينچه برون به منطقه آزاد در مجلس به تصويب رسيده و مراحل نهايي آن در حال طي شدن است.

روحاني گفت: کشتيراني، بانک و نفت توسط آمريکا تحريم شده است، اما ما در برابر تحريم مي‌ايستيم. ايجاد ارتباط بانکي با ساير کشورها آسان نيست ولي مي‌توانيم اين کار را انجام دهيم. حمل و نقل کالا ساده نيست، ما در حال وارد کردن دام زنده و گوشت به کشور هستيم که يک هواپيما که گوشت وارد مي‌کند امروز دچار سانحه شد.

وي با اشاره به اينکه همه اين تلاش‌ها انجام مي‌شود تا رنج مردم کمتر شود خاطرنشان کرد: امروز فقط روز امتحان دولت نيست روز امتحان همه است و همه بايد کنار هم قرار بگيريم. نمي‌شود همه کنار بنشينند و بگويند دولت تمام اقدامات را انجام دهد. دولت نوکر و نماينده مردم است ولي اشتغال با همکاري دولت و ملت ايجاد مي‌شود. در اين امتحان الهي همه بايد کنار هم باشيم و پيوندهاي مستحکمي‌بين ما برقرار شود. در اين شرايط ملت پيروز مي‌شود. روزهاي پر زحمتي پيش روي ماست، اما ما با وحدت پيروز
مي‌شويم.

رييس جمهور با اشاره به اين که استان گلستان در مسائل پزشکي و درماني کمي‌دچار عقب ماندگي شده است، بيان کرد:‌ دو هزار تخت بيمارستاني براي اين استان کافي نيست. فردا يک بيمارستان در گرگان افتتاح مي‌شود و ساخت 5 بيمارستان هم آغاز مي‌شود. تا پايان دولت بايد تعداد تخت‌هاي اين استان به سه هزار تخت برسد. سلامت مردم براي ما مهم است. امنيت جاده‌اي هم براي ما اهميت دارد. اصلاح 22 نقطه حادثه خيز در اين استان شروع شده ولي 30 نقطه ديگر باقيست و من به سازمان برنامه و بودجه دستور مي‌دهم تا اصلاح اين 30 نقطه نيز آغاز شود.

روحاني در پايان گفت: 63 طرح و پروژه در اين سفر اجرايي مي‌شود. 1434 هزار ميليارد تومان بودجه نيز تا پايان براي اين استان در نظر گرفته شده است.


 روحاني 20 اسفند به عراق مي‌رود
 مذاکرات فشرده ظريف در بغداد 

محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه کشورمان، عصر ديروز يکشنبه در راس يک هيات سياسي و اقتصادي راهي بغداد شد تا يکي از مهمترين سفرهاي منطقه اي خود را بعد از هند رقم بزند. همان طور که سفر هند دستاوردهاي مهم اقتصادي به دنبال داشت و در گسترش روابط دو کشور بسيار مهم بود و سفري موفقيت آميز محسوب مي‌شود، اين سفر نيز مي‌تواند سفري موفقيت آميز باشد. در اين سفر 50 فعال اقتصادي، کارآفرين، بازرگان و توليدکننده وزير امور خارجه کشورمان و هيئت همراهش را همراهي مي‌کنند.

مهم ترين دستاورد اين سفر فعلا اين بوده که ظريف يکشنبه شب در حاشيه سفر به بغداد از سفر رسمي رئيس‌جمهوري اسلامي ايران به کشور عراق خبر داد. وزير امورخارجه ايران گفت که روحاني 20 اسفندماه امسال به عراق سفر مي‌کند.

ظريف به جزييات بيشتري در خصوص چند روزه بودن اين سفر اشاره نکرد، اما گفت که هدف از آن تلاش هر چه بيشتر در جهت گسترش روابط ميان دو کشور دوست و برادر، ايران و عراق است.

همزمان با سفر محمد جواد ظريف وزير امور خارجه ايران، «عبدالله دوم» شاه اردن و «ژان ايو لودريان» وزير امور خارجه فرانسه نيز ديروز (دوشنبه) وارد بغداد شدند تا با مقامات عراقي ديدار و گفت‌وگو کنند.

محورهاي اصلي گفت‌وگوها

پايگاه خبري الفرات نيوز به نقل از منابع آگاه ايراني درباره محورهاي مذاکرات محمدجواد ظريف با مقامات عراقي خبر داد که اين سفر در راستاي رويارويي با برنامه امريکا براي به انزوا کشيدن ايران در منطقه و تأکيد بر استحکام روابط تهران – بغداد صورت گرفته است. اين منابع به الفرات نيوز گفته اند که چهار محور اصلي مذاکرات ظريف در بغداد شامل مبادلات مالي دو کشور، توافق بر سازوکارهاي اين مبادلات، لغو رواديد براي شهروندان دو کشور، بررسي سازوکار تکميل خط آهن شلمچه – بصره و همکاري در بخش نفت است.

همچنين منابع مطلع خبر دادند که اين سفر قرار بود روز دوشنبه انجام شود اما يک روز جلو افتاد و قرار است پنج روز و تا پايان هفته به طول بکشد.

ديدار با نخست وزير عراق

ظريف بعد از ديدار با «محمد علي حکيم» با «عادل عبدالمهدي» نخست وزير عراق ديدار کرد. عبدالمهدي در اين ديدار گفت: «سياست عراق برقراري بهترين روابط با همه همسايگان است و بغداد در رابطه با آينده روابط دوجانبه با ايران اميدوار است که بهترين روابط را با اين کشور داشته باشد.»

نخست وزير عراق در اين ديدار با ابراز خرسندي از گفت‌وگوهاي موفقيت آميز رئيس جمهور اين کشور در تهران، اعلام کرد که بغداد اميدوار است سفرهاي متقابل مقامات دو کشور به گسترش روابط دوجانبه منجر شود.

ديدار با رهبر ائتلاف

اصلاح و سازندگي و اياد علاوي

ظريف و هيئت همراه او در بغداد شام را ميهمان سيد عمار حکيم، رئيس ائتلاف اصلاح و سازندگي در پارلمان عراق و رئيس جريان حکمت ملي بود.

ظريف و هيئت همراه با سيد عمار حکيم ديدار و در خصوص وضعيت سياسي و اقتصادي عراق و ايران به رايزني پرداختند، در اين ديدار ديگر رهبران ائتلاف اصلاح و سازندگي از جمله اياد علاوي نيز حضور داشتند.

براساس گزارش شبکه الفرات، هيات ايراني درباره مراودات مالي فيمابين و استفاده از يورو در اين مراودات به بحث و تبادل نظر پرداخت.

ظريف در ادامه با خطاب قرار دادن سيد عمار حکيم گفت: «شما از خانداني هستيد که از بطن ملت عراق به دنيا آمده است و هر کسي که مسئوليتي به عهده داشته باشد همچون شما در معرض سياه نمايي‌ها قرار مي‌گيرد، ما سخن شما را سخن مردم عراق مي‌دانيم.»

سيد عمار حکيم، رهبر ائتلاف اصلاح و سازندگي نيز در اين ديدار در رابطه با وضعيت عراق، روند تکميل کابينه و مستحکم سازي روابط دوجانبه به بحث و تبادل نظر پرداخت.

علاوي نخست وزير پيشين عراق نيز در اين ديدار صميمانه با ظريف و هيات همراه او طي سخناني خطاب به ظريف گفت: «آقاي ظريف! شما در گسترش صلح جهاني نقش مهمي ايفا کرده‌ايد.»

علاوي خطاب به ظريف همچنين گفت: شما با نقش مهمي که در گسترش صلح جهاني ايفا کرده ايد مي‌توانيد در اين زمينه هم بسيار موثر باشيد.»

دومين روز سفر

محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه در دومين روز از ديدار رسمي خود از عراق، در ديدارهايي جداگانه با روساء و نمايندگان گروهها، سازمانها و نهادهاي مذهبي، سياسي، فرهنگي، قومي و اجتماعي اين کشور ، از جمله رئيس و اعضاي وقف سني و نمايندگان اقليت‌هاي مسيحي، صائبي، ترکمان و ايزدي ديدار و گفت وگو کرد.

وزير امور خارجه کشورمان، در اين ديدارها بر روابط عميق برادرانه و مبتني بر احترام ميان مردم کشورمان و مردم عراق تاکيد کرد و افزود: روابط نزديک ملت‌هاي ما، يک نقطه اميد و نمونه اي عالي از روابط ملت‌هاي منطقه ماست.

شيخ عبدالطيف هميم، رئيس وقف سني در ديدار با وزير امور خارجه کشورمان، دفاع از جمهوري اسلامي ايران در مقابل تحريم‌هاي ظالمانه آمريکا را واجب شرعي خواند.

نمايندگان نهادهاي مذهبي و اجتماعي عراق در اين ديدارها، بر اشتياق خود براي استمرار و تعميق روابط نزديک و دوستانه با جمهوري اسلامي ايران تاکيد کردند.

در همين رابطه ظريف روز دوشنبه اعلام کرد که سفر «حسن روحاني» رئيس جمهور ايران به بغداد در 11 مارس و در راستاي گسترش مناسبات انجام خواهد شد.

وزير امور خارجه ايران سپس با حضور در مقر مجلس نمايندگان عراق با اعضاي هيئت رئيسه و سران تشکل‌هاي سياسي و گروهي از نمايندگان مجلس نشستي برگزار کرد.

در آغاز اين نشست، حسن الکعبي، نايب رئيس اول مجلس عراق تأکيد کرد که عراق در پي گسترش روابط خود با ايران در همه عرصه‌هاست و بايد دو کشور در مبارزه با تهديدهاي مشترک با يکديگر هماهنگي و همکاري داشته باشند.

بشير حداد، نايب رئيس دوم مجلس عراق نيز ضمن خوشامدگويي به وزير امور خارجه ايران و هيئت همراه وي با ابراز اميدواري براي موفقيت آميز بودن اين سفر، تأکيد کرد که عراق در پي روابطي گسترده تر از پيش با ايران است. وي همچنين ابراز اميدواري کرد که اين روابط به سود دو کشور و منطقه باشد.

محمد الحلبوسي، رئيس مجلس عراق نيز در اين ديدار بر اهميت حل مسئله مرزهاي آبي دو کشور تأکيد کرد. او تأکيد کرد که عراق در پي آن است که پل ارتباطي ميان کشورها باشد و روابطش را با همه کشورهاي همسايه و منطقه بر اساس اصل احترام متقابل به استقلال برقرار مي‌کند. وي همچنين خواست که دو کشور به مشورت‌ها و همکاري‌هاي خود در حوزه انرژي ادامه دهند.

رئيس مجلس عراق همچنين خواستار تقويت روابط پارلماني دو کشور شد.دکتر ظريف نيز در اين ديدار با اشاره به روابط خوب دو کشور، به ويژه روابط پارلماني دو کشور در سال‌هاي اخير، افزود: «ديدار 7 ميليون ايراني و عراقي در سال از کشورهاي يکديگر، يک ملاک برجسته در نزديکي دو ملت بزرگ ماست.»

کنايه ظريف به آمريکايي‌ها

جواد ظريف، عصر ديروز و در ادامه ديدارها و رايزني‌هاي خود با مقامات عراقي، با آقاي‌هادي عامري، رييس فراکسيون ائتلاف سازندگي و نمايندگان اين فراکسيون، ديدار و گفتگو کرد. ظريف، نقش فعال مرجعيت و رهبران جهادي و مردم عراق را دليل پيروزي بر تروريسم خواند و افزود: در نتيجه همين پيروزي بود که بغداد، امروز به يک پايتخت مهم در منطقه براي ديدارهاي هيات‌هاي مختلف سياسي و اقتصادي تبديل شده است و ديدگاه‌هاي منطقه‌اي رئيس جمهور و نخست وزير مورد حمايت ماست.

ظريف افزود: کساني که 7 تريليون دلار در منطقه خرج کردند، براي امنيت و ثبات منطقه هزينه نکردند، بلکه براي منافع يک جانبه خود خرج کردند.

جمال کربولي، از رهبران ائتلاف سازندگي نيز با تقدير از نقش سازنده ايران در کمک به مردم عراق براي مبارزه با داعش، سياست تحريم ملت‌ها را مردود دانست.اعضاي فراکسيون سازندگي از وزير خارجه کشورمان درخواست کردند، «همانطور که جمهوري اسلامي ايران در جنگ با داعش در کنار ملت عراق بود، در مرحله بازسازي نيز در کنار مردم و دولت عراق باشد.»


 جهانگيري:
 پزشکان از سرمايه اجتماعي خوبي برخوردارند 

معاون اول رييس جمهور با اشاره به نقش جامعه پزشکي در برون رفت از مشکلات و تنگناهاي پيش‌روي کشور، گفت: امروز جامعه پزشکي علاوه بر توانمندي علمي‌از سرمايه اجتماعي خوبي نيز برخوردار هستند که با اتکا به اين دو مي‌توانند کمک بسياري براي عبور از کشور از تنگناهاي پيش‌رو کنند.

به گزارش ايسنا، اسحاق جهانگيري معاون اول رييس جمهور صبح يکشنبه در مراسم اختتاميه بيست و چهارمين جشنواره تحقيقات علوم پزشکي رازي که در وزارت بهداشت برگزار شد با اشاره به فرا رسيدن چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي‌اظهار کرد: امروز مجموعه پزشکان و محققان حوزه علوم پزشکي کشور بايد به مناسبت قرار گرفتن در چهلمين سالگرد انقلاب اسلامي‌بگويند با وجود همه محدوديت‌هاي و مشکلاتي که تاکنون وجود داشته چه توفقياتي در کشور به ويژه در پزشکي و سلامت تحقق يافته است.وي با تاکيد بر اينکه در همه بخش‌هاي کشور به ويژه پزشکي با دستاوردهاي کم نظيري رو به رو هستيم، اظهار کرد: آنچه مهم است اين است که در هر شرايطي بخش بهداشت و آموزش پزشکي در صدر اولويت‌هاي کشور قرار دارد؛ بنابراين در اين بخش بايد به گونه‌اي عمل شود تا هر ساله شاهد دستاوردهاي بيشتري در کشور باشيم.

معاون اول رييس جمهور با بيان اين که جامعه ايران همواره دستخوش تغييرات جدي بوده است خاطرنشان کرد: ايران کشوري است که با تهديدات و تنگناهاي جدي روبه رو است و اين تهديدات به صورت طبيعي در مرحله اول روي اصلي ترين موضوعات کشور دست مي‌گذارد. به همين دليل نيز ما بايد حفظ و ارتقاي سلامت و بهداشت جسمي‌و رواني جامعه را به عنوان اصلي ترين وظايف دستگاه‌هاي حکومتي به ويژه بخش پزشکي مورد توجه قرار بدهيم.

وي با اشاره به جايگاه کشور در حوزه علوم پزشکي گفت: خوشبختانه دستاوردهايي که طي سال‌هاي قبل در حوزه پزشکي محقق شده باعث شده که اين حوزه با پيشرفت‌هاي خوبي مواجه شود به گونه اي که امروز هم در سطح منطقه و هم در سطح بين المللي از خود يک شکوفايي علمي‌به جاي گذاشته است.معاون اول رييس جمهوري در ادامه سخنان خود به شرايط امروز کشور اشاره کرد و گفت: در شرايط خطير و دشواري که پيش رو داريم، شرايط کشور بايد براي نخبگان تشريح شود. معتقدم که در ابتدا بايد به خوبي نسبت به مشکلات و مسائل مردم آگاه باشيم، سپس براي برون رفت از اين مشکلات برنامه مدون را اجرا کنيم. در اين زمينه مکررا دست همکاري به سمت دانشگاه‌هاي کشور دراز کردم و از آنها خواستم که راه حل‌ها و برنامه‌هاي خود را براي برون رفت از مشکلات ارائه دهند.

جهانگيري با تاکيد بر اينکه امروز کشور و مردم ايران نيازمند عبور از شرايطي هستند که به صورت ناخواسته به آنها تحميل شده است، خاطرنشان کرد: زماني آمريکايي‌ها موضوع پرونده هسته اي کشور را بهانه کرده بودند و ما نيز با آنها يا مذاکره نمي‌کرديم يا اين که خوب مذاکره نمي‌کرديم. در آن زمان ممکن بود عده اي بگويند شما خوب مذاکره نمي‌کنيد، تيم قوي بگذاريد و با آنها حرف بزنيد. ما نيز همين کار را کرديم وبا شش قدرت دنيا توافقي کرديم که شوراي امنيت نيز بر آن مهر تاييد زد اما آمريکايي‌ها با قلدري به صورت يک طرفه از اين توافق خارج شدند و تحريم و تهديد و اعمال تحريم مجدد را بر ما آغاز کردند.

وي ادامه داد: در اين شرايط طبيعي است که عزت کشوري اجازه نمي‌دهد هر کسي خواست اين عزت را هدف قرار دهد؛ بايد در مقابل آنها ايستادگي کرد و آنها را پاي گفت و گو و عقل و منطق رساند.


 خوشحاليم که صداي روزنامه پيام استان سمنان همچنان بلند است 

هميشه مديران ارشد استاني از استانداران مختلف گرفته تا مديران کل فرهنگ و ارشاد اسلامي در نشست‌هاي خود با خبرنگاران و فعالان فرهنگي وجود مطبوعات را از جمله شاخص‌هاي توسعه مي‌دانند و اين مهم با تلاش دست‌اندرکاران امر رسانه به ويژه رسانه‌هاي مکتوب محقق شده است و در اين راستا روزنامه پبام استان سمنان به اذهان همگان سرآمد بوده و هست و خدمات آن در گسترش فرهنگ اين مرز و بوم بر کسي پوشيده نيست.

اينکه روزنامه پيام استان سمنان به عنوان تنها‌ترين روزنامه استان در جهت شفاف سازي و بيان واقعيت گام برمي‌دارد بر کسي پوشيده نيست و انتشار پنج هزارمين شماره مستمر نشان از اين مهم و نشان از اهميت و جايگاه آن در اقشار مختلف مردم استان دارد من هم به عنوان يک عضو کوچک بر خود مي‌بالم که طي سال‌هاي مختلف وظيفه اطلاع‌رساني و رابط بين مردم و مسئولين را از طريق اين تريبون گويا عهده‌دار هستم.

جداي از کاستي‌هايي که هر نشريه‌اي مي‌تواند داشته باشد نقاط قوت اين روزنامه با وجود شخص صريح‌الحجه‌اي چون دکتر کواکبيان آنقدر بالاست که مي‌توان گفت اين روزنامه يک کتاب مرجع براي مسئولين و همه کساني که از اين استان مي‌خواهند بشناسند، مي‌باشد.

خوشبحتانه طي سال‌هاي اخير صفحات روزنامه روز به‌روز پربار‌تر گرديده و در سال‌هاي اخير توجه ويژه‌اي به شهرستان‌هاي استان شده است و با همت والا و پيگيري‌هاي دفتر مرکزي توانست به دور از هرگونه موضع گيري‌هاي جناحي جايگاه واقعي خود را بيش از پيش در شهرستان‌ها ارتقا دهد.

وقتي نشريه‌اي با اين جايگاه مردمي در عرصه خبر و اطلاع‌رساني با پوشش صحيح خبري، تحولات مثبت و عظيمي را در جامعه به وجود آ‌ورده است، ماندگاري‌اش حتمي بوده و هست.

وقتي مشکلي از مشکلات مردم که با مطرح کردن آن از سوي خبرنگار مطرح مي‌شود و اين امر باعث تکاپو و احساس مسووليت مديران و دست‌اندرکاران گرديده و مشکل مرتفع مي‌گردد نشان از قدرت نفوذ روزنامه بوده که روزنامه پيام استان سمنان از اين قاعده جدا نيست.

همه ما مي‌دانيم يک خبرنگار بايد از خصوصيات و ويژگي‌هاي منحصر به فرد و خاصي از قبيل هوش و ذوق سرشار، علاقه و استعداد، توجه به اخبار واقعي، سرعت در امر پوشش خبر، برخورداري از اطلاعات وسيع، مردمي بودن و تابع منابع حکومتي، نقل اخبار به شيوه ساده و بيان واقعيات آن گونه که هست و... برخوردار باشد که خدا رو شکر اکثر خبرنگاران اين روزنامه‌ داراي چنين خصوصياتي مي‌باشند که تداوم داشتن اين خصوصيات، خود مستلزم توجه مسوولين و دست‌اندرکاران در امور رسانه و مطبوعات است.

به نظر بنده مطبوعات محلي نقش ويژه‌اي در پوشش دادن اخبار محلي و توسعه و انعكاس نيازها، كمبودها و خواسته‌هاي مردم واقع در حوزه جغرافيايي خاصي دارند و در اين راستا پرداخت به چرايي ضعف‌هاي امروز مطبوعات محلي استان فرهنگي سمنان و اهميت بومي‌سازي و از اهم واجبات فضاي فرهنگي استان و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي و اهالي مطبوعات است که خوشبختانه در اين راستا روزنامه پيام استان گام‌هاي اساسي در اموري که مربوط به روزنامه است، برداشته است.

واقعيت اين است که بدون بودجه نمي‌توان کار فرهنگي موثر انجام داد و دولت اگر مي‌خواهد مطبوعاتي قوي و تاثير‌گذار در جامعه وجود داشته باشد و به مطبوعات به عنوان يک عنصر فرهنگي مطلوب، توسعه‌دهنده و خدمتگزار نگاه ‌کند، بايستي براي حل مشکلات آن اقدامي انجام دهد و دنبال چاره‌يابي باشد، هرچند با وجود همين تنگناها روزنامه پيام استان توانسته به رسالت خود بپردازد.

در حال حاضر به عنوان يک پيشنهاد شايد هم يک نقص شاهد هستيم، افراد برجسته‌اي در عرصه مطبوعات استان داريم که متاسفانه به آنها خيلي کم توجه مي‌شود و به اين خاطر آنها با دلي پر اين حرفه را مي‌بوسند و کنار مي‌گذارند، بعضا مشاهده مي‌شود مردم از مطبوعات محلي گريزان هستند چون همه خبرنگاران به خاطر مشکلات بيمه‌اي، مالي، معيشتي و عدم امنيت شغلي که در مطبوعات محلي وجود دارد رو به سوي آگهي‌هاي ادارات، رپرتاژ آگهي مي‌آورند و وظايف اصلي خود را که انعکاس خبر و مشکلات شهروندان است را فراموش مي‌کنند، پس مي‌طلبد روزنامه پيام استان در رفع اين معضل گام برداشته و از طرفي اسبابي براي حضور همگان در اين عرصه فراهم سازد.

هرچند به نظر بنده اگر نشريه‌اي از اين امر مستثني باشد که در اين خصوص روزنامه پيام استان گام‌هاي اساسي برداشته است، مي‌تواند به اهداف و رسالت خويش به درستي عمل کند، اطلاع‌رساني شفاف و دقيق و پرداختن به مسائل و مشکلات و پاسخ گويي شفاف از مسئولين از جمله مهم‌ترين رسالت نشريات محلي است که نيازمند توجه و تقويت بيشتر متوليان فرهنگ و ارشاد اسلامي مي‌باشد. به عنوان يک خبرنگار که سال‌هاي متمادي با روزنامه پيام استان همکاري داشته‌ام جداي از روحيه مردم‌داري و سعه صدر که در شخص آقاي دکتر کواکبيان و همچنين جناب حاج ابولقاسم کواکبيان که به نوعي سنک صبور خبرنگار اين نشريه مي‌باشند بايد گفت روزنامه نگاران قشري ضعيف هستند که منبع درآمد خاصي ندارند، از سويي امنيت شغلي و جاني آنان بسيار پايين است و اعتلاي علمي و فني آنان نيز در اين شرايط بسيار کمرنگ است، کار آنان نيز بسيار سخت و طاقت‌فرساست. انتظار مي‌رود از ما‌ه‌ها که گذشته براي عزيزاني که تازه وارد اين عرصه مي‌شوند همت نموده و در رفع اين مشکلات نيز گام بردارند.

...و خوشحاليم که صداي روزنامه پيام استان همچنان بلند است...

شاهرود- محمدعلي عباس نژاد