تاریخ 1397/10/19 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4950 برو جستجو جستجوی پیشرفته   ادامه روند گراني گوشت و مرغ، موجب حذف مرغ از سبد خانوار مي‌شود 

اشاره:

قيمت گوشت قرمز گوسفندي و گوساله به مرز 60 تا 90هزار تومان و نرخ گوشت مرغ به 10 تا 14هزار تومان نزديک شده است؛ هرچند مسئولان دولتي از اتخاذ تدابيري براي افزايش عرضه گوشت، مرغ و تخم‌مرغ براي کاهش قيمت‌ها خبر مي‌دهند اما تا‌کنون اين سياست‌ها قادر به کاهش قيمت در بازار خرده‌فروشي اين اقلام نبوده است.

بررسي قيمت خرده‌فروشي انواع گوشت قرمز گوسفندي و گاوي و گوشت مرغ در سطح خرده‌فروشي حاکي از شتاب‌گرفتن بيشتر قيمت مواد پروتئيني است به‌نحوي که متوسط قيمت خرده‌فروشي هر کيلوگرم گوشت در بازار سير صعودي به‌خود گرفته است.از سوي ديگر، عرضه گوشت قرمز گرم و منجمد وارداتي تأثير چنداني در شکست قيمت اين اقلام نداشته است.

در بازار گوشت مرغ نيز رشد هزينه تمام‌شده توليد و کاهش جوجه‌ريزي موجب بالا‌ماندن قيمت اين فرآورده شده است به‌نحوي که متوسط نرخ خرده‌فروشي هرکيلوگرم گوشت مرغ از 14 تا 14 هزار و 900 تومان در مناطق مختلف شهر سمنان در نوسان است.

يک کارشناس با بيان اين موضوع که ميلياردها دلار ارز 4200 توماني براي کالاهاي ضروري اختصاص داده شده ولي مردم در بازار کالاها را گران مي‌خرند، عنوان کرد: اگر اين روند ادامه پيدا کند گوشت و مرغ هم از سبد خانوار حذف خواهد شد.

قرباني گفت: وزير صنعت متولي اصلي تنظيم بازار در کشور است، وزير جهاد کشاورزي متولي اصلي تنظيم بازار محصولات کشاورزي و دامي است.مردم شاهد هستند که برخلاف روند کاهشي نرخ ارز در اين مدت قيمت کالاها ارزان نشده است، ميلياردها دلار ارز 4200 توماني براي کالاهاي ضروري اختصاص داده شده است ولي مردم در بازار کالاها را گران مي‌خرند، قيمت مرغ در بازار به بيش از 14 هزار تومان و قيمت گوشت نيز به بالاي 70 هزار تومان رسيده است.

وي افزود: به تدريج يارانه ماهيانه يک نفر نيم کيلو گوشت قرمز هم نخواهد شد، وقتي گوشت‌ قرمز منجمد وارداتي که با ارز 4200 توماني در برخي فروشگاه‌ها به بالاي 40 هزار تومان به فروش مي‌رسد هشداري است که اگر اين روند ادامه پيدا کند گوشت مرغ هم از سبد خانوار حذف خواهد شد.

قرباني تصريح کرد: افزايش بي‌رويه قيمت مرغ، گوشت قرمز، روغن و دارو در بازار غيرقابل توجيه است، هم اکنون 10 تا 12 قلم دارو در بازار يافت نمي‌شود و قيمت ديگر داروها هم سرسام آور است به گونه‌اي که يک خانواده کم درآمد بايد براي يک سرماخوردگي 100 هزارتومان هزينه کند.هزينه خانواده‌ها در تمامي بخش‌ها افزايش داشته است.تامين معيشت خانوارهاي با درآمد متوسط هم با مشکل روبه‌رو شده است.اگر اين گراني‌ها ادامه پيدا کند بايد يک برنامه‌ريزي ديگري براي تقويت معيشت مردم انجام شود.

به گفته کارشناسان گوشت قرمز ديگر در سبد مصرف خانوارهاي کم ‌درآمد جايي ندارد و چه بسا درآينده نه چندان دور مرغ نيز به همين وضعيت دچار مي‌شود.

کاهش مصرف سرانه گوشت و محصولات پروتئيني مي‌تواند سلامت خانوارها را با خطر روبرو کند که بطور طبيعي ادامه اين وضعيت در آينده هزينه‌ها درماني بيشتر به اقتصاد کشور تحميل مي‌کند.اين موضوع که قيمت بسياري از کالاها به بهانه افزايش نرخ دلار با رشد روبرو مي‌شود غيرقابل پذيرش است، چرا که نرخ برخي از کالاها متاثر از قيمت ارز نيست يا حداقل تاثيرپذيري آن کم بوده است، بنابراين وضعيت موجود در بازار مواد غذايي، بيانگر ضعف در تنظيم بازار و نظارت بوده که شرايط را براي دلالي کاذب فراهم کرده است.

وزارتخانه‌هاي جهادکشاورزي و صنعت، معدن و تجارت همچنين اصناف و سازمان تعزيرات حکومتي بايد قيمت‌ها را در بازار کنترل کنند و اين موضوع که خرده فروشان به بهانه رشد قيمت دلار، قيمت گوشت را گران کنند غيرقابل قبول است.

به گفته کارشناسان تغذيه که دشمني نيز با هيچ دولتي نداشته و ندارند و صرفا براساس استانداردهاي تغذيه‌اي و آموخته‌هاي علمي خود سخن مي‌گويند، هر فرد بايد در هفته يک تا دو وعده گوشت مرغ در کنار گوشت قرمز مصرف کند.

براي درک تصوير بهتري از قدرت خريد مردم و اينکه گوشت و مرغ چه سهمي در سبد معيشت مردم دارد و وجود نظارت بر قيمت اين دو محصول و ساير مواد پروتيني به بازار گوشت و مرغ شهر سمنان مراجعه کرديم.

يک شهروند سمناني اظهار کرد: قيمت گوشت هميشه در حال افزايش بوده است؛ اين افزايش قيمت به نوعي است که من ديگر قدرت خريد قيمت گوشت را ندارم و ناچار بيشتر غذاهاي خود را با مرغ به سرانجام مي‌رسانم.

وي با بيان اين که مرغ جايگزين گوشت قرمز و ماهي در خانه ما شده است، ادامه داد: قيمت مرغ نيز در حال افزايش است، همسر من يک کارگر ساده است و نمي‌تواند هزينه‌هاي زيادي را براي خوراکي‌ها اختصاص دهد، همين قيمت مرغ نيز براي ما زياد است و اميدوارم مسئولين بتوانند قيمت‌هاي گوشت، مرغ و ماهي را علاوه بر کنترل پايين نيز بياورند.

ملکي يکي از کساني است که حدود 9 سال در عرضه گوشت مرغ و مواد پروتئيني در بازار سمنان فعاليت مي‌کند، مي‌گويد: اگر بر قيمت مرغ در بازار نظارت نداشته باشند پلکاني بالا مي‌رود طوري که يک نيم نگاه به قيمت مرغ در سال گذشته بياندازيم، متوجه خواهيم شد که چقدر قيمت مرغ در سال جاري بالا رفته است.

وي ادامه داد: همواره قيمت مرغ رو به افزايش است و بعد از بالا رفتن به صورت خيلي اندک اين قيمت کاهش پيدا مي‌کند و مسئولين نيز با همين دليل ادعا بر کاهش قيمت مرغ بازار دارند در صورتي که اين گونه نيست همانگونه که گفتم قيمت به صورت نجومي بالا مي‌رود و به صورت کم کاهش پيدا مي‌کند.

اين فروشنده در بازار اظهار کرد: همراه با افزايش قيمت مرغ مردم نيز قدرت خريد پاييني پيدا مي‌کنند و استقبال از خريد مواد پروتئيني همانند مرغ و ماهي نيز بسيار کم مي‌شود.

ملکي با بيان اينکه نظارت بر قيمت مرغ بسيار پايين است، اذعان کرد: قيمت واقعي مرغ هم اکنون بايد حدود 9 تا 10 هزار تومان باشد نه 14300 تومان، براي عموم مردم اين قيمت بسيار بالاست.

حسني که يکي از عرضه کنندگان گوشت در بازار سمنان است، مي‌گويد: هرگاه قيمت دام و دلار رو به افزايش باشد قيمت گوشت نيز با اين دوعامل افزايش مي‌يابد.

وي با بيان اينکه قيمت گوشت در اواخر سال گذشته تا به امروز نوسان زيادي را با خود به همراه داشته است، گفت: قدرت خريد مردم براي تهيه گوشت روز به روز در حال افت است و مشترياني که تا دو يا سه سال قبل گوشت را با کيلوهاي بالا خريد مي‌کردند امروز به خريد يک يا دو کيلو گوشت بسنده مي‌کنند.

اين فروشنده عرضه گوشت افزود: متاسفانه مردم سمنان در هنگام گراني گوشت بلافاصله به بازار مراجعه مي‌کنند تا گوشت مورد نظر خود را تهيه کنند تا مبادا در روزهاي آينده به قيمت آن بيش از اندازه افزوده شود و از قدرت خريد آن باز بمانند؛ اين عامل نيز خود باعث گراني گوشت مي‌شود.

حسني با اشاره به اين که قيمت گوشت رابطه مستقيم با کيفيت آن دارد، اظهار کرد: مردم نمي‌توانند گوشت با کيفيت عالي را با کيفيت بد مقايسه کنند؛ يکي از دلايل اين موضوع مي‌تواند قيمت بالاي گوشت خوب باشد زيرا مردم ما همواره به دنبال گوشت با قيمت پايين هستند. از طرفي گرانفروشي برخي اصناف و افزايش قيمت تعدادي از کالاهاي ضروري در حالي با وجود کاهش تدريجي قيمت دلار در استان سمنان ديده مي‌شود که نظارت‌هاي سليقه‌اي بازرسان از واحدهاي صنفي يکي از دلايل اين مساله عنوان شده است.

در شرايط حساس اقتصادي کشور که اقشار مختلف مردم از همه سطوح به خصوص قشر متوسط و زير متوسط کشور به دشواري امور اقتصادي خود را مديريت مي‌کنند، عده‌اي سودجو با افزايش قيمت برخي کالاهاي اساسي، معيشت آحاد جامعه را بازيچه افکار پليد خود قرار دهند.

مسئولان امر معتقدند، پراکندگي واحدهاي صنفي در استان، نظارت‌هاي سليقه‌اي بازرسان و اطلاع‌رساني مبهم از روند توزيع برخي اقلام اساسي زمينه گرانفروشي را در سمنان فراهم کرده است.

افزايش روزافزون قيمت برخي کالاهاي اساسي سمنان زيبنده بازار جامعه اسلامي نيست و اخلاق مداري و رعايت انصاف در اين مقطع حساس از سوي واحدهاي صنفي اجتناب ناپذير است.

تشديد نظارت‌ها به صورت شبانه روزي و راه اندازي اتاقک‌هايي به منظور بررسي شکايت‌هاي مردمي در معابر پرتردد شهرهاي استان و برخورد قاطع با متخلفان از راهکارهاي موثر براي ثبات قيمت‌ها و کاهش قيمت در بازار است.

مدير واحد بازرسي و نظارت اتاق اصناف استان سمنان در نشست ستاد تنظيم بازار اين استان گفت: قيمت برخي کالاها مانند انواع ميوه به دليل افزايش لحظه‌اي قيمت آنها بر روي محصولات درج نمي‌شود.

مريم عرب ادامه داد: افزايش روزافزون گوشت و مرغ در بازار استان سمنان نگران کننده است و مسئولان امر براي رفع اين چالش و ثبات قيمت تدبير کنند.

عرب تصريج کرد: در زمان حاضر رکود شديد بر بازار استان سمنان حاکم است و 13 واحد از 16 واحد صنفي که اختيار توزيع برخي کالاي اساسي از سوي اتاق اصناف استان سمنان دريافت کرده بودند به دليل به صرفه نبودن اجراي اين طرح، از ادامه فعاليت خودداري کردند.

مردم گرانفروشي را اطلاع‌رساني کنند

معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري سمنان در اين جلسه افزود: اتاقک‌هاي نظارت و رسيدگي به شکايت‌هاي مردمي از واحدهاي صنفي در شهرهاي استان سمنان راه اندازي شود.

حشمت‌الله عسکري افزود: به هيچ عنوان اجازه گران فروشي اجناس در بازار استان سمنان داده نمي‌شود و دستگاه‌هاي نظارتي در صورت مشاهده هرگونه تخلف اقدام‌هاي قانوني براي جلوگيري از اين روند را اتخاذ کنند.

وي خاطرنشان کرد: مردم با استفاده از سامانه تلفن گوياي 124 تمامي تخلف‌هاي صنفي مانند گران فروشي را به دستگاه‌هاي نظارتي به منظور برخورد جدي با متخلفان اطلاع‌رساني کنند.

عسکري ادامه داد: فرمانداري‌هاي استان سمنان در کمترين زمان ممکن براي راه اندازي اتاقک‌هاي نظارت بر واحدهاي صنفي در ميدان‌هاي شلوغ شهرها اقدام کنند.

معاون استانداري سمنان اضافه کرد: بايد تمامي وضعيت قيمت اجناس در بازار لحظه‌اي رصد شود و با تشديد نظارت‌ها جلو برخي گران فروشي‌ها گرفته مي‌شود.

وي اضافه کرد: اداره کل تعزيرات حکومتي استان سمنان نظارت دقيق‌تري نسبت به تخلفات واحدهاي صنفي و توليدي داشته باشد و درصورت مشاهده هرگونه تخلف در کمترين زمان ممکن پرونده‌سازي‌هاي قانوني انجام شود.

معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري سمنان گفت: بعضي از دستگاه‌هاي خدمات رسان نبايد به بهانه افزايش قيمت برخي قطعات وسايل نقليه به افزايش قيمت کالاها در بازار دامن بزنند.

تشديد نظارت بر خروج غيرقانوني دام از استان سمنان

مديرکل هماهنگي امور اقتصادي استانداري سمنان نيز در نشست ستاد تنظيم بازار اين استان گفت: خروج غيرقانوني دام‌هاي سبک و سنگين از سمنان يکي از دلايل افزايش قيمت اين کالا در روزهاي گذشته در استان است.

مهدي سلامتي ادامه داد: فرمانداري‌هاي استان با توزيع و تبادل نهاده‌هاي دامي براي خريد دام از دامداران از خروج دام زنده سمنان به خارج استان جلوگيري کنند.

مديرکل هماهنگي امور اقتصادي استانداري سمنان اضافه کرد: توزيع گوشت قرمز در استان سمنان کُند است و مسئولان براي رفع اين چالش و ثبات قيمت هر چه سريع‌تر اقدام کنند.

سلامتي تصريح کرد: تشديد نظارت‌ها براي جلوگيري از افزايش قيمت برخي کالاها در دستور کار تمام دستگاه‌هاي اجرايي قرار گيرد و نبايد معيشت مردم در اين شرايط اقتصادي با مشکلي مواجه شود.

مديرکل هماهنگي امور اقتصادي استانداري سمنان ادامه داد: توزيع به موقع کالاهاي اساسي در بازار علاوه بر جلوگيري از سودجويي دلالان به ثبات قيمت کالاها در تمامي شهرستان‌هاي استان مي‌انجامد.

تلاش براي کاهش قيمت مرغ در بازار سمنان

رئيس سازمان جهادکشاورزي استان سمنان در نشست ستاد تنظيم بازار اين استان گفت: براي کاهش و ثبات قيمت مرغ در بازار استان در تلاش هستيم.

سيد حسن ميرعماد افزود: اکنون يک هزار تن گوشت منجمد، 500 تن گوشت مرغ منجمد، 2 هزار تن ذرت، يک هزار تن جو، يک هزار تن کنجاله، 57 هزار تن گندم، چهار هزار و 500 تن برنج و 2 هزار تن شکر در انبارهاي استان سمنان ذخيره شده است.

ميرعماد ادامه داد: گرانفروشي برخي کالاها در بازار استان سمنان نگران کننده است و هم افزايي مسئولان امر براي تشديد بازرسي‌ها از واحدهاي صنفي اجتناب ناپذير است.

رئيس سازمان جهادکشاورزي استان گفت: اخلاق مداري و رعايت انصاف در عرضه و فروش کالا بايد در اين شرايط حساس جامعه در اولويت واحدهاي صنفي قرار گيرد و با اين راهبرد مي‌توان قدرت خريد مردم را افزايش داد.

قيمت گوشت و مرغ منجمد در استان سمنان تعيين شد

دبير ستاد تنظيم بازار استان سمنان گفت: اعضاي ستاد تنظيم بازار استان سمنان قيمت مرغ منجمد را کيلويي هشت هزار و 900 تومان و قيمت گوشت قرمز منجمد را کيلويي 29 هزار تومان تعيين کردند.

ميرعماد گفت: با هماهنگي شرکت پشتيباني امور دام و نظارت سازمان صنعت معدن تجارت، توزيع مرغ منجمد با قيمت کيلويي هشت هزار و 900 تومان با اولويت فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي و اصناف منتخب توزيع مي‌شود.

ميرعماد افزود: با نيروي انتظامي استان سمنان هماهنگ شده از خروج دام بدون مجوز‌هاي لازم از مبادي اين استان جلوگيري شود و با شرکت پشتيباني دام هم هماهنگ شده تا با قرار دادن نهاده‌هاي دامي در اختيار دامداران، روند توليد گوشت قرمز متوقف نشود.

توليد جوجه يک روزه در سمنان کاهش يافت

مديرکل دامپزشکي استان سمنان در اين جلسه گفت: يکي از دلايل افزايش قيمت مرغ در بازار کاهش توليد جوجه يک روزه است.محمد سعيدي افزود: در آبان سال جاري توليد جوجه يک روزه در استان سمنان يک ميليون و 200 هزار قطعه بود در حالي که ميزان محصول جوجه يک روزه در مهر امسال يک ميليون و 600 هزار قطعه گزارش شده است.وي تصريح کرد: توليد جوجه يک روزه از ابتداي فروردين سال جاري تاکنون 13 درصد کاهش‌يافته که اين امر يکي از دلايل افزايش قيمت مرغ در بازار است.

مديرکل دامپزشکي استان سمنان اضافه کرد: احتمال کاهش قيمت مرغ باوجود کاهش توليد جوجه يک روزه در استان کمي غيرممکن به نظر مي‌رسد اما مسئولان امر با توزيع بيشتر از افزايش قيمت‌ها جلوگيري کنند.

در فضاي امروز جامعه و وجود مشکلات اقتصادي گوشت گوسفندي به غذاي اغنيا تبديل شده است، در صورت حذف و کوچک شدن سهم محصولات پروتئيني از جمله گوشت قرمز در سبد خانوار تبعاتي همچون ضعف حافظه، کم‌خوني و مشکلات گوارشي و همچنين اختلال در رشد در کودکان، نوجوانان و زنان باردار بروز خواهد کرد که قطعاً هزينه‌هاي درمان آن بيشتر خواهد بود.

عواملي مانند وارداتي بودن بخش عمده نهاده‌هاي دامي کشور، ثبات نداشتن بازار و يکجا نشين کردن عشاير کوچ‌رو که براي صد‌ها سال مهم‌ترين منبع تأمين گوشت قرمز در ايران بوده‌اند را مي‌توان از جمله دلايل کمبود توليد گوشت قرمز در کشور قلمداد کرد.