تاریخ 1397/10/19 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4950 برو جستجو جستجوی پیشرفته   مديرکل راه و ترابري استان سمنان:
 راه مهم‌ترين زيرساخت و بهبود شاخص‌هاي توسعه است 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

به گزارش روابط عمومي اداره کل راه و ترابري استان سمنان، سيدکمال‌الدين ميرجعفريان گفت: توسعه راه، مهم‌ترين زيرساخت و بهبود شاخص براي توسعه همه‌جانبه در بخش‌هاي مختلف به‌شمار مي‌رود.

مديرکل راه ترابري استان سمنان با بيان اينکه تا به امروز سعي شده است که در زمينه توسعه راههاي کشور، اقدامات چشم‌گيري انجام شود، افزود: با توجه به جايگاهي که حوزه راه در توسعه جوامع برعهده دارد، معتقديم توسعه اين بخش مي‌تواند به رشد ساير بخش‌ها منجر شود، به همين خاطر از راه و صنعت حمل و نقل به‌عنوان زيرساختي مهم براي توسعه همه‌جانبه جوامع ياد مي‌شود.

ميرجعفريان با اشاره به ظرفيت‌ها، استعدادها و منابع فراواني که استان از آن برخوردار است، خاطرنشان کرد: براي توسعه نيازمند آن هستيم که همه اين ظرفيت‌ها و استعدادها را به حرکت درآوريم.

وي با اشاره به دستاوردهاي کشور در حوزه راه تصريح کرد: علي‌رغم مشکلات و موانع زيادي که تا به امروز در زمينه توسعه راه‌ها و اجراي به موقع پروژه‌هاي اين بخش داشتيم، اما خوشبختانه گام‌هاي بلندي در اين زمينه برداشته شده است.

ميرجعفريان با يادآوري اينکه امروز استان سمنان به عنوان کريدور شمال به جنوب، همچنين غرب به شرق کشور است و از راه‌هاي اصلي و فرعي زيادي برخوردار است، ادامه داد: خوشبختانه در استان شاهد تحقق بخشي از برنامه‌هاي حوزه راه بوده‌ايم که در اين راستا مي‌توان به وجود آزادراه‌هاي و گريدورهاي مختلف اشاره کرد که در حال حاظر با داشتن سندهاي بالادستي از جمله سند آمايش مي‌توانيم با شتاب بيشتري براي توسعه راه‌هاي استان گام برداشت.

سيدکمال‌الدين ميرجعفريان گفت: راه‌هاي آسفالت روستايي نيز علاوه بر کاهش استهلاک و کاهش مصرف سوخت وسايل نقليه عبوري، باعث کاهش زمان حرکت و کاهش قيمت تمام شده کالاهاي توليدي و محصولات کشاورزي روستاها مي‌شوند و نقش عمده‌اي در اقتصاد روستايي و افزايش توليدات کشاورزي و دامي با حمل و نقل آسان‌تر به مراکز مصرف مي‌شوند و به طور کلي ايجاد و توسعه جاده‌هاي روستايي اثر بالقوه‏اي در کاهش هزينه‌هاي حمل‌ونقل و ايجاد فعاليت‌هاي بازاري دارد.

ميرجعفريان با اشاره به ظرفيت و وجود فرودگاه در هر منطقه اشاره و ابراز داشت: هر چهارراه ارتباطي نيازمند ابزار حمل‌ونقل است؛ جاده، فرودگاه و راه‌آهن ابراز حمل‌ونقل هستند که علاوه بر آن پتانسيل و ظرفيت گردشگري و وجود محصولات باغي و کشاورزي شاهرود در کشور بسيار انگشت‌شمار هستند.

مديرکل راه و ترابري استان گفت: علاوه‌بر راه و راه‌آهن که ابزارهاي مهم حمل‌ونقلي براي ترانزيت کالا هستند؛ ارتباط هوايي براي برقراري سريع‌تر ارتباط با مراکز مهم جمعيتي و جابه‌جايي سرمايه‌گذاران، مسافران و احياناً محصولات کشاورزي و باغي حرف اول را براي هر کريدور مي‌زند.

ميرجعفريان در پايان با اشاره به وجود بزرگراه‌هاي استان و همجواري با جاده ابريشم گفت: مسير جاده ابريشم در راستاي تحقق اهداف توسعه پايدار براي گسترش بيشتر مبادلات و همکاري‌هاي مشترک در جهت ساخت آينده‌اي روشن براي همه شهرها بر روي کمربند جهاني جاده ابريشم در فضايي کاملاً صلح‌آميز و نيز احترام به منافع مشترک مديريت و برنامه‌ريزي مي‌کند.


 به ميزباني استان سمنان صورت‌پذيرفت:
 اولين نشست مشورتي کارشناسان فرهنگي منطقه 6 

سرويس خبر

اولين جلسه مشورتي کارشناسان فرهنگي منطقه 6‌ (سمنان، قزوين، قم و البرز) به ميزباني استان سمنان با حضور سعيد مجيدي، رئيس اداره ترويج و تبليغ نهاد کتابخانه‎هاي عمومي کشور؛ سعيد دهقانلو، معاون اداره کل کتابخانه‌‌هاي عمومي استان سمنان؛ حسن ابوالحسني، کارشناس فرهنگي اداره کتابخانه‌هاي عمومي استان البرز؛ قاسم رؤفي، کارشناس فرهنگي اداره کل کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان؛ محبوبه غياثوند،کارشناس فرهنگي اداره کل کتابخانه‌هاي عمومي استان قزوين و رقيه حيدري، کارشناس فرهنگي استان قم در سالن جلسات اداره کل کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره‌کل کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان، سعيد مجيدي رئيس اداره ترويج و تبليغ اداره‌کل فرهنگي نهاد کتابخانه‎هاي عمومي کشور در اين نشست با اشاره به اين مطلب که جشنواره کتابخواني رضوي فرصتي براي ترويج سيره ائمه اطهار‌(ع) است، بيان داشت: هرگونه فعاليت در راستاي گسترش فرهنگ رضوي بسيار ارزشمند است که پاداش آن در پيشگاه خداوند محفوظ ‌است.

وي با اشاره به آغاز روند اجرايي نهمين جشنواره کتابخواني رضوي افزود: يکي از اهداف برگزاري نشست‌هاي منطقه‌اي آسيب‌‌شناسي هشتمين جشنواره کتابخواني رضوي و برنامه‌ريزي دقيق و منسجم براي برگزاري نهمين جشنواره است.

همچنين وي با اشاره به اينکه فعاليت جشنواره کتابخواني منحصر به ستاد نيست، اظهار داشت: همه همکاران در استان‌ها بايد براي تشويق و ترغيب اقشار مختلف مردم براي شرکت در مسابقه کتابخواني رضوي به فراخور مساعدت و همراهي کنند.

در ادامه سعيد دهقانلو معاون اداره‌کل کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان نيز ضمن بيان اينکه هدف از برگزاري اين دوره‌ها بحث و تبادل‌نظر و آسييب‌شناسي مسائل فرهنگي و استفاده از تجربيات سايرين در حوزه توسعه و ترويج کتابخواني است، اظهار داشت: عملکرد استان سمنان در حوزه برنامه‌هاي فرهنگي مطلوب است.

وي همکاري و همدلي همکاران ستادي و کتابدار در راستاي اجراي برنامه‌هاي فرهنگي لازمه موفقيت برگزاري برنامه‌هاي فرهنگي دانست. در خاتمه کارشناسان فرهنگي به بحث و تبادل‌نظر پيرامون نکاتي در‌خصوص نهمين جشنواره کتابخواني رضوي و ساير برنامه‌هاي فرهنگي در استان‌ها پرداختند و همچنين از بخش کودک کتابخانه مرکزي استان سمنان، کتابخانه عمومي شهيد شاطري سمنان و کتابخانه روستايي شيخ محمد مزدقاني شهرستان سرخه بازديد کردند.


 نخبگان دانشگاه‌هاي سمنان و نروژ در جست‌وجوي افزايش عمر ساختمان‌ها و سازه‌هاي مهندسي 

سرويس خبر

نخستين طرح پژوهشي بين‌المللي دانشگاه سمنان با دانشگاه اسلو نروژ در رشته مهندسي عمران و در قالب طرح جذب نخبگان در حال اجراست.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه سمنان؛ دکتر علي خيرالدين استاد دانشکده مهندسي عمران دانشگاه سمنان و مجري اين طرح بين‌المللي گفت: اين طرح در قالب همکاري‌هاي بين‌المللي وزارت علوم و با همکاري هيات جذب نخبگان غير مقيم وزارت علوم در حال اجراست.

دکتر خيرالدين با بيان اينکه همکاري‌هاي دانشگاه سمنان و دانشگاه اسلو نروژ از سال 2016 آغاز شده است، افزود: عنوان اين طرح تخمين چسبندگي آرماتورهاي داراي خوردگي در اعضاي بتن‌آرمه ‌(Estimation of Bond Strength of Reinforcement in RC Elements with Consideration of Corrosion ) است که با همکاري اينجانب از دانشگاه سمنان، دکتر مهدي کيومرثي دانشيار دانشگاه اسلو نروژ و دکتر مسعود احمدي از فارغ‌التحصيلان دانشگاه سمنان در حال اجراست. وي با بيان اينکه خوردگي در سازه‌هاي بتن‌آرمه بسيار حايز اهميت است و هزينه بسيار هنگفتي را براي ترميم پروژه‌هاي عمراني داخل و خارج از کشور ايجاد مي‌کند، اظهار داشت: اجراي موفق اين طرح پژوهشي عمر مفيد ساختمان‌ها را افزايش خواهد داد.

مجري اين طرح بين‌المللي تصريح کرد: در اين طرح پژوهشي به دنبال ارائه مدل جديدي بر‌اساس محاسبات نرم و شبکه عصبي و منطقه فازي هستيم تا بحث خوردگي و چسبندگي را در سازه‌هاي بتن آرمه تخمين بزنيم.

دکتر خيرالدين افزود: اجراي اين طرح پژوهشي نه تنها در تقويت روابط بين‌الملل بلکه در ارتقاي رنکينگ دانشگاه سمنان هم نقش موثري دارد.

دکتر کيومرثي استاد دانشگاه اسلو هم با بيان اينکه خوردگي يکي از مهمترين مسائل عمراني در دنيا و از جمله در نروژ و ايران است، گفت: حدود 90 درصد از پل‌هايي که در نروژ ساخته شده داراي خوردگي ناشي از کلرايد هستند.

دکتر کيومرثي افزود: در اين طرح تلاش مي‌کنيم که بهترين و بهينه‌ترين مدل را ارائه دهيم و مدل‌هاي موجود در اين زمينه را اصلاح کنيم که در آينده نه تنها براي پژوهشگران بلکه براي مهندسان به صورت عملي هم مورد استفاده قرار گيرد.

وي افزود: با توجه به مشکلات فراواني که خوردگي آرماتور ايجاد مي‌نمايد، به ابزاري براي بررسي سازه‌هاي دچار خوردگي نياز است که در اين طرح پژوهشي به ارزيابي مقاومت پيوستگي بين بتن و فولاد در سازه‌هاي داراي خوردگي يکنواخت پرداخته شده و سعي مي‌شود مدلي براي اين پارامتر ارائه شود.

دکتر مسعود احمدي از فارغ‌التحصيلان دانشگاه سمنان و از اعضاي اين تيم تحقيقاتي هم گفت: به دنبال پيشنهاد مدلي کاربردي هستيم و با توسعه روابط ميزيان خطا را کاهش داديم و با سيستم هوش مصنوعي کار را پيش برديم تا مدلي ارائه شود که مشکلات خوردگي موجود در جامعه مهندسي را حل و در فعاليت‌هاي مهندسي و دنياي واقعي به راحتي از آن استفاده کرد.