تاریخ 1397/10/19 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4950 برو جستجو جستجوی پیشرفته   معاون اول رييس جمهور:
 براي عبور از شرايط سخت با تمام وجود مي مانم 

تهران - ايرنا- معاون اول رييس جمهوري گفت: براي کمک به کارآفرينان و صنعتگران و عبور از شرايط سخت قول مي دهم که با تمام وجود بمانم و لحظه اي در حمايت از آنها کوتاهي نکنم.

به گزارش خبرنگار سياسي ايرنا، «اسحاق جهانگيري» امروز- سه شنبه - در سومين دوره اهداي نشان کارآفريني امين الضرب که در تالار وحدت تهران برگزار شد، افزود: در شرايط کنوني اقتصاد کشور و زندگي مردم اگر بتوانيم توليد، ارز و صادرات را به همراه تامين معيشت مردم مديريت کنيم از شرايط موجود عبور مي کنيم.

معاون اول رييس جمهوري اظهار داشت: مهم ترين اولويت دولت با توجه به تغييرات نرخ ارز، تامين سرمايه در گردش واحدهاي توليدي با کمک نظام بانکي است و تلاش مي کنيم نقدينگي واحدهاي توليدي کشور را تامين کنيم.

جهانگيري ادامه داد: بايد در کنار يکديگر، به دولت و بخش خصوصي کمک کنيم تا کالاهاي اساسي و مورد نياز کشور در اختيار مردم قرار گيرد.

وي تاکيد کرد: نيازهاي ارزي کشور بايد برطرف شود و بايد صادرات خود را احيا کنيم. ما به ارز صادرات نياز داريم و به همين دليل آمريکا نفت، پتروشيمي و فولاد را تحريم کرده است.

انسجام از نان شب براي کشور واجب تر است

رييس ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي با بيان اين که دشمنان با اعمال فشار و تحريم بدنبال تحت تاثير قرار دادن معيشت مردم و فروپاشي اقتصادي در کشور هستند، تصريح کرد: ما مي توانيم با انسجام و وحدت از اين شرايط عبور کنيم.

جهانگيري تاکيد کرد :«حفظ و تقويت انسجام از نان شب براي کشور واجب تر است»، عده اي در کشور به جاي فکر کردن براي عبور از شرايط موجود، بدنبال آن هستند که چگونه رقيب خود را از ميدان حذف کنند.

وي يادآور شد: بعد از انسجام بايد مسائل اقتصادي را اولويت قرار دهيم، نبايد اجازه دهيم معيشت مردم تحت تاثير قرار گيرد.

نوک پيکان تحريم ها متوجه زندگي مردم و فعالان اقتصادي است

جهانگيري گفت: کارآفريني مي تواند کشور را از شرايط و موانعي که با آن مواجه هستيم، عبور دهد؛ حتي اگر با تحريم و محدوديت روبه رو نبوديم، بازهم بايد با خلاقيت و حمايت از کارآفرينان افق هاي جديد براي آينده کشور و جوانان ايجاد کنيم.

معاون اول رييس جمهوري خاطرنشان کرد: دشمنان بدنبال ايجاد آينده اي تاريک و نامعلوم براي کشور هستند، ولي ما در کنار يکديگر مي توانيم مانع اين اتفاق شويم.

جهانگيري برخي از راهکارها و پيشنهادات گذشته را براي حل مشکلات کشور ناکارآمد دانست و گفت: نيازمند نوآوري و خلاقيت براي حل مشکلات هستيم؛ بايد کارآفريني را به سمت استفاده از فناوري هاي نو و براساس تغييرات و تحولات اجتماعي و اقتصادي ببريم و زمينه را براي حضور زنان و جوانان در عرصه هاي مختلف فراهم کنيم.

وي افزود: تغييرات زيادي در کارآفريني جهان در حال وقوع است؛ عده اي در حال افول و گروه هاي ديگري در حال ظهور هستند؛ بسياري از بنگاه ها ديگر وجود ندارند و بايد از اين فرازها و فرودها رمزگشايي شود و افول و ظهورها را بايد بررسي و مطالعه شود.

بنگاه اقتصادي پويا تغييرات جهان را مي شناسند

معاون اول رييس جمهوري گفت: بنگاه هايي موفق بوده اند که همزمان با تغييرات جهاني خود را تغيير داده اند و ادامه حيات داده اند و بنگاه هايي که خود را تغيير نداده اند، در چرخ دنده هاي تغييرات از بين رفته اند.

جهانگيري تصريح کرد: بنگاه اقتصادي پويا تغييرات امروز جهان را مي شناسند و اميدواريم هم زندگي شخصي، هم اجتماعي و هم بنگاه ها بتوانند خود را با تغييرات و تحولات تطبيق دهند.

وي ادامه داد: نبايد اجازه دهيم در چرخ دنده هاي تحولات، قرباني تغيير باشيم و بلکه بايد با اتکا و پشتوانه مردم از اين مسائل و مشکلات عبور کنيم.

رييس ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي تاکيد کرد که همه ما مسئوليت داريم اعتماد و اطمينان را در ميان جوانان و صاحبان سرمايه و دانش افزايش دهيم و بتوانيم با خلق فرصت هاي جديد از اين شرايط عبور کنيم.

جهانگيري با بيان اين که نوک پيکان تحريم هاي اعمال شده متوجه زندگي مردم و فعالان اقتصادي است، گفت: در دهه اخير فعالان اخير تجار و بازرگانان و توليدکنندگان شرايط سختي داشتند و هم تحريم ها را از سال 90 تا 94 را تجربه کردند و هم اکنون نيز از چند ماهه اخير با بازگشت تحريم ها مواجه شده اند.

معاون اول رييس جمهوري به چالش ها و ابرچالش هاي پيش روي کشور اشاره کرد گفت: مسأله آب، بودجه و نقدينگي و مسائل محيط زيست کشور، امروز به چالش هاي بزرگي در کشور تبديل شده و توسعه کشور و زندگي مردم را تهديد مي کند؛ بايد براي حل اين ابر چالش ها تلاش و برنامه ريزي مي کرديم اما امروز هم با تحريم ها هم مواجه هستيم.

جهانگيري به بازگشت تحريم‌هاي آمريکا بر ضد ملت ايران اشاره کرد و افزود: آمريکا در تحريم‌هاي سال هاي 91 و 92 استدلال مي‌کرد که ايران به قواعد بين‌المللي پايبند نيست، و ايران را متهم مي کرد که به سمت سلاح کشتار جمعي حرکت کرده و مسابقه توليد سلاح هسته‌اي در منطقه به راه انداخته است؛ مردم کشور ما هم مي گفتند با استدلال، ادعاهاي آنها را رد کنيم يا اگر هم اتفاقي افتاده آن را اصلاح کنيم.

معاون اول رييس جمهوري بيان کرد: ما هزينه‌ زيادي داديم و از سال 92 به بعد وارد مذاکره شديم؛ دنيا هم پذيرفت ايران خوب عمل کرده و اين نتيجه بدست آمد که با گفت و گو و تعامل و منطق مي‌توان مسائل بين‌المللي را حل و فصل کرد.

آمريکايي ها نمي‌خواهند ايران قدرتمند وجود داشته باشد

جهانگيري با اشاره به اينکه اين بار آمريکا چه مي‌خواهد به مردم دنيا و ايران بگويند اظهار کرد:‌ مهمترين استدلال رييس جمهوري آمريکا اين است که «ايران در برجام کلاه گشادي بر سر ما گذاشته است و با همين استدلال اين توافق بين‌المللي را زير پا گذاشت»؛ آيا ما در اين شرايط راهي داريم که با او مذاکره کنيم؟

وي افزود: آمريکايي ها نمي‌خواهند ايران قدرتمند در منطقه وجود داشته باشد؛ آنها از اين که ايران مقابل سياست‌هاي آنها ايستاده است، ناراحت هستند؛ آنها القاعده و داعش را ايجاد کرده‌اند اما ايران اجازه نداد نقشه‌هاي آنها در منطقه محقق شود.

وي افزود: ترامپ مي‌گويد «7 هزار ميليارد دلار در اين منطقه هزينه کرده ايم، ولي هيچ چيزي بدست نياورديم»؛ آنها اگر 10 برابر اين -7 هزار ميليارد دلار – هم هزينه کنند چون برخلاف جريان ملت‌هاي منطقه حرکت مي‌کنند نتيجه‌اي بدست نمي آورند.

شرايط سخت کشور طولاني نخواهد بود

معاون اول رييس جمهوري بيان کرد: آمريکا مي‌خواهد معيشت مردم سخت شود تا فروپاشي اقتصادي و فروپاشي داخلي انجام شود، اما ما مي‌توانيم با برنامه ريزي و در کنار يکديگر اين دوره را خوب مديريت کرده و کوتاه کنيم، اما کوتاه کردن اين دوره شروطي دارد.

جهانگيري شرايط کشور را سخت و دشوار عنوان کرد و افزود: اين دوره چون بي‌منطق و بي پشتوانه است، طولاني نخواهد بود، اما بايد بايد براي عبور از اين زمستان سخت برنامه ريزي کنيم.

رييس ستاد اقتصاد مقاومتي اظهار داشت: عده‌اي از مردم زير فشارهاي اقتصادي هستند و بايد به داد ملت برسيم. ملت با غولي مثل آمريکا مواجه است که فعالان اقتصادي کشور را تحت فشار قرار داده است.

وي با اشاره به سخنان يکي از کارآفرينان در مراسم که ‌گفت «به داد کارآفرينان برسيد» گفت: من مي‌دانم که شرايط براي فعاليت سخت است؛ برخي ظلم مي کنند که مي‌گويند در اين شرايط، کارآفرينان دنبال سود خود هستند.

معيشت مردم نبايد آسيب ببيند

معاون اول رييس جمهوري به اولويت ها در مسائل اقتصادي اشاره کرد و با تاکيد بر اينکه بايد مطمئن شويم معيشت مردم آسيب نمي‌بيند، افزود: بايد کالاهاي ضروري و روزمره مردم تامين شود، از تجار و صنوف هم خواهش دارم تلاش کنند کالاها با قيمت مناسب در اختيار مردم قرار بگيرد؛ مردم بعد از اين مدت کوتاه قضاوت مي کنند و خواهند گفت چه کسي به آنها کمک کرده است؟

وي با تاکيد بر لزوم افزايش صادرات براي تامين نياز ارزي کشور خاطر نشان کرد: مي‌دانم کارآفرينان دل پري از صادرات دارند ولي صادرات نبايد از اولويت خارج شود؛ کشور به ارز حاصل از صادرات نيازمند است و آمريکا نيز به همين دليل مي‌خواهد جلوي صادرات ما را بگيرد.

جهانگيري مهم ترين مسئله واحدهاي توليدي را کمبود نقدينگي عنوان کرد و ادامه داد: حل اين مساله در دستور کار دولت است تا واحدهاي توليدي کار خود را ادامه دهند، ما اگر موفق شويم توليد و صادرات را تداوم داشته باشد و ارز مورد نياز کشور را تامين شود، حتما از اين شرايط سخت عبور مي‌کنيم.

بايد مردان بزرگ به ميدان بيايند

معاون اول رييس‌جمهوري گفت: در شرايط سخت بايد مردان بزرگ به ميدان بيايند؛ مطمئن هستم کارآفرينان مي‌توانند اين دوره را خوب مديريت کنند، من قول مي‌دهم که با تمام وجود بمانم و از حمايت شما هم لحظه‌اي ترديد نخواهم کرد، آنچه در توان دولت است را به ميدان مي‌آورم تا از اين دوره عبور کنيم.

جهانگيري گفت: انتخاب کارآفرينان برتر در بخش خصوصي توسط خود بخش خصوصي به معناي ترغيب همه شرکت‌ها و موسسات و شهروندان به اين دليل است که کارآفريني يکي از ضروريات امروز و آينده کشور است.

وي با بيان اين که کارآفريني با کشف و خلق فرصت‌هاي جديد مي‌تواند کشور را از موانع و شرايط موجود عبور دهد، افزود: دولت در اين شرايط با همکاري بخش خصوصي مسئوليت دارد و مي‌تواند افق‌هاي بزرگي را پيش روي کشور باز کند.

نيازمند تعقل، نوآوري و خلاقيت در راهکارها هستيم

جهانگيري تصريح کرد: در شرايط فعلي ساز و کارهاي متعارف به دليل فساد فرسودگي، و ناکارآمدي خيلي کارساز نيست، بيان کرد:‌ ما نيازمند تعقل، خلاقيت و نوآوري در راهکارها و ارائه راهکارهاي جديد براي حل مسائل کشور هستيم.

معاون اول رييس جمهوري خاطرنشان کرد:‌ انتخاب مديران دي‌جي‌کالا و آپارات به عنوان کارآفرينان برتر، به اين معنا است که بايد کارآفريني در جهت توسعه فناوري هاي جديد و بر اساس تغيير و تحولات اجتماعي کشور باشد.

وي با اشاره به تغييرات بسيار پرشتاب و گسترده گفت: با اتکا به نخبگان، ملت و سابقه تاريخي خود مي‌توانيم سربلند از اين مسير بيرون بياييم؛ در اين شرايط فعالان اقتصادي، دولتمردان و نخبگان دانشگاهي همه يک مسئوليت مشترک دارند، همه بايد با شناسايي و تقويت فرصت‌هاي کارآفريني، نگراني و ابهام نسبت به آينده کشور را کاهش دهند.

در حمايت از کارآفرينان لحظه‌اي ترديد نخواهم کرد

معاون اول رييس جمهوري بر ضرورت تقويت و افزايش اعتماد به نفس در نسل جوان و صاحبان سرمايه و فکر در کشور تاکيد کرد و افزود: در دهه‌ اخير فعالان اقتصادي، توليد و تجارت شرايط سختي را پشت سر گذاشتند؛ اقتصاد ما قبل از تحريم‌ها با مجموعه بيماري‌هاي مزمني مواجه بوده است و چون اين بيماري‌ها درمان نشده بود، به ابر چالش‌هايي تبديل شده است که بايد پيش از اين حل مي شد.

جهانگيري گفت: در شرايط سخت بايد مردان بزرگ به ميدان بيايند؛ مطمئن هستم کارآفرينان مي‌توانند اين دوره را خوب مديريت کنند، من قول مي‌دهم که با تمام وجود بمانم و در حمايت شما هم لحظه‌اي ترديد نخواهم کرد.

به گزارش ايرنا، سومين دوره اهداي نشان کارآفريني امين الضرب به مناسبت يکصد و سي و پنجمين سالگرد تاسيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي تهران، امروز - سه شنبه - با حضور اسحاق جهانگيري معاون اول رييس جمهوري، رييس و اعضاي هيات مديره اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي تهران و شماري از بازرگانان، تجار و کار آفرينان اقتصادي کشور در تالار وحدت تهران برگزار شد.

در اين مراسم هشت کارآفرين برتر کشور نشان و لوح امين الضرب و دو کارآفرين برتر نيز علاوه بر نشان و لوح، تنديس امين الضرب دريافت کردند.


 منتظر اروپا نمي مانيم و با شرکاي سنتي خود همکاري مي کنيم 

دهلي نو - ايرنا- وزير امور خارجه گفت: ما به همکاري با اروپا درباره سازوکار ويژه مالي (SPV) ادامه مي دهيم اما منتظر اروپا نمي مانيم و با شرکاي سنتي خود براي تامين منافع مردم ايران رايزني مي کنيم.

به گزارش خبرنگار اعزامي ايرنا، «محمد جواد ظريف» روز سه شنبه در حاشيه ديدار با نيتين گادکاري وزير حمل و نقل هند در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالي درباره سازوکار ويژه مالي اروپا با ايران اظهار داشت: اروپايي ها تلاش کرده اند اما در حد انتظار ما نتوانستند پيشرفت کنند.

وي افزود: ما همکاري خود را از طريق کانال هاي مختلف همچون هند گسترش مي دهيم.

رييس دستگاه ديپلماسي تصريح کرد: ما به همکاري با اروپا به همکاري درباره SPV ادامه مي دهيم اما منتظر آنها نمي مانيم و با شرکاي سنتي خود مثل هند چين و روسيه در راستاي منافع مردم ايران همکاري مي کنيم.

ظريف همچنين گفت: در همکاري با هند طيفي از موضوعات مطرح هستند. در حوزه بانکي يوکو بانک هند و پاسارگاد همکاري خود را در زمينه تجارت آغاز کردند.

وي گفت: اميدواريم ايران و هند به رغم تحريم هاي آمريکا بتوانند در راستاي منافع مردم دو کشور همکاري هاي بيشتري داشته باشند.

وزير امور خارجه همچنين در پاسخ به سوالي درباره درخواست هند براي خريد گاز ارزان تر جهت راه اندازي صنايع در چابهار تاکيد کرد: ما براي گفت و گو با هند آمادگي داريم تا آنها بتوانند سرمايه گذاري در اين منطقه را از جمله در حوزه پتروشيمي آغاز کنند.

ظريف خاطرنشان کرد: ما هميشه آماده گفت و گو با هند در اين حوزه هستيم و از پيشنهادهاي اين کشور استقبال مي کنيم.

وي در پاسخ به سوال ديگري درمورد مذاکرات با هند يادآور شد: من نمي توانم جلو رسانه ها مذاکره کنم ولي ما آمادگي مذاکره را داريم.

هند به يک بانک ايراني مجوز تاسيس شعبه اي در بمبئي داد

همچنين نيتين گادکاري وزير حمل و نقل هند در حاشيه اين ديدار گفت: در مقطعي قرار داريم که چابهار کارکرد کامل خود را آغاز کند.

وي به مذاکرات امروز خود با وزير امور خارجه ايران اشاره کرد و گفت در خصوص بندر چابهار، تسهيلات مالي آماده است، مشکلات ديگري وجود دارند اما ما مشکلات را حل مي کنيم.

وزير حمل و نقل هند ادامه داد: دولت هند به يک بانک ايراني مجوز داده تا شعبه اي طي سه ماه در بمبئي تاسيس کند تا تبادل مالي راحت تري صورت گيرد.

گادکاري اضافه کرد: وزير امور خارجه ايران پيشنهادات زيادي براي آينده همکاري ها ارايه کرد، ايران فولاد، موتورهاي لکوموتيو نياز دارد من هم پيشنهادات خود را به دکتر ظريف مطرح کردم.

وي ديدار با ظريف را بسيار مفيد توصيف کرد و گفت : اين ديدار خيلي از موضوعات را حل خواهد کرد.

وزير حمل و نقل هند ادامه داد: مطمئن هستم در گذر زمان ما دستاوردهايي خواهيم داشت و بندر چابهار که براي ما خيلي مهم است و ما بر روي اين موضوع به طور جدي کار مي کنيم.

گادکاري خاطرنشان کرد: طرف ايراني برخي از مشکلاتي که وجود دارد را حل خواهد کرد و از طرف ما هم فرآيند در حال اجرا است، من مطمئن هستم که ما در جايگاهي هستيم که چابهار کارکرد کامل خود را هر چه زودتر آغاز کند.

وزير امور خارجه که در راس يک هيات بلند پايه سياسي اقتصادي عصر روز گذشته وارد دهلي نو شد صبح امروز با وزير حمل ورنقل هند ديدار و گفت و گو کرد.

وي قرار است در فروم اقتصادي که با حضور فعالان و کارافرينان اقتصادي برگزار مي شود، سخنراني کند.


 سخنگوي اتحاديه اروپا:
 ايجاد سازوکار ويژه ماليباايران بخوبي پيش مي رود 

تهران - ايرنا - سخنگوي فدريکا موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا تاکيد کرد که کار ايجاد ساز وکار مالي ويژه براي تجارت با ايران بخوبي پيش مي رود و اتحاديه اروپا از تلاش کشورهاي اروپايي در اين زمينه حمايت مي کند.

به گزارش ايرنا به نقل از منابع خبري در بروکسل، 'مايا کاسيانچيچ' عصر دوشنبه در گفت وگو با خبرنگاران در مقر اتحاديه اروپا با اعلام اين مطلب در عين حال از ذکر تاريخ دقيق راه اندازي ساز و کار ويژه مالي براي همکاري با ايران خودداري کرد و گفت: اين ساز وکار 'بزودي' راه اندازي خواهد شد.

وي تاکيد کرد که کار ايجاد اين ساز وکار ويژه بخوبي پيش مي‌رود و ضمن تاکيد بر نقش کليدي کشورهاي اروپايي در اين زمينه تاکيد کرد که اين اقدام بخشي از تلاش گسترده‌تر اتحاديه اروپا براي حفظ توافق هسته اي با ايران است.

تاکيد سخنگوي اتحاديه اروپا بر راه اندازي ساز وکار ويژه مالي براي همکاري با ايران به منظور حفظ برجام در حالي است که سخنگوي وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران با انتقاد از تاخير اتحاديه اروپا در اجراي اين ساز وکار ويژه مالي (SPV) پس از خروج آمريکا از برجام گفت: جمهوري اسلامي ايران قطعا مسئوليت عدم اجراي SPV را به عهده اروپا مي داند.

'بهرام قاسمي' خاطرنشان کرد: اتحاديه اروپا در ايجاد ساز وکار ويژه مالي با حسن نظر ورود کرد و اراده سياسي مثبتي نيز از خود نشان داد، اما در طول زمان و طي مذاکرات ماه هاي گذشته اين احساس کم کم جدي تر مي شود که کشورهاي اروپايي با يک سري ناتواني هاي جدي در اجراي اين ساز و کار مواجهند.

سخنگوي وزارت امور خارجه سيطره دلار و همچنين در هم تنيدگي اقتصاد اروپا و آمريکا را از دلايل اصلي تأخير در اجراي ساز وکار ويژه مالي خواند و افزود: اتحاديه اروپا و حتي سه کشور اروپايي طرف ايران در برجام نيز در اسارت و گروگان اقتصاد آمريکا هستند، لذا لازم است که در جهت استقلال خود و براي ادامه حيات مستقل تصميم بگيرند.


 از هر "همي" بيزارم 
نويسنده : حسين زياري

بدون شک يکي از آفت‌هاي بزرگ کشور از گذشته تا به حال مشکل فساد اداري است، موضوعي که براي مواجهه با آن اگرچه زياد سخن گفته شده اما اقدام اثربخش و قابل لمسي در همه اين سال‌ها صورت نگرفته است و در واقعيت تمام راهبردهاي به کار بسته شده عليرغم برگزاري صدها همايش و نمايش با شکست مواجه شده‌اند، اخباري که از اختلاس و فساد هر روز و هر لحظه منتشر مي‌شود بيانگر اين موضوع است که اين روند قطع نشده است.

"ريچارد روملت" در کتاب "استراتژي خوب، استراتژي بد" به بررسي صدها شرکت مختلف در دنيا و جوامع متفاوت مي‌پردازد و به دنبال اين پاسخ مي‌گردد که چرا بعضي‌ها به موفقيت مي‌رسند و برخي ديگر شکست مي‌خورند؟

در اين مسير پاسخ‌هاي کليشه‌اي و روزمره را که به ذهن‌مان قالب مي‌دهند را نيز مورد بررسي قرار مي‌دهد، مثل اينکه کمبود منابع مالي براي اجراي برنامه‌ها عامل شکست است يا اينکه کمبود نيروي انساني، نيروي انساني غيرمتخصص و يا غيرهمراه باعث به نتيجه نرسيدن برنامه‌ها مي‌گردد و... پاسخ‌هايي از اين دست که به وفور توسط برخي مديران داخلي هم زياد مطرح مي‌شود و گوش‌مان از اين دست توجيهات پر است.

اما در نهايت با بررسي‌هاي دقيق و آماري به اين نتيجه مي‌رسد که عامل اصلي شکست سازمان‌ها نه بي‌پولي است و نه کارمندان کم تعداد و ناتوان، بلکه علت عدم تشخيص درست مشکل است که باعث نابودي مي‌گردد و عنوان مي‌کند وقتي مشکل درست تشخيص داده نمي‌شود و تعريف درستي از مساله نداريم، در نتيجه تمامي راه‌کارها و ايده‌ها به جاي سوق دادن‌مان به سمت هدف بالعکس ما را از آن دور مي‌کند و کم کم به ورطه نابودي مي‌کشاند.

اگرچه معتقدم در بسياري از مسائل کشور حتي ما يک گام عقب‌تريم و هنوز نپذيرفته‌ايم که دچار مشکل هستيم که بخواهيم به تشخيص و ارائه راهکار و... براي حلش بپردازيم، براي مثال در همين مساله فساد اداري نمونه‌هاي زيادي در دست است که به خاطر وجود نگاه سنتي، سياسي و امنيتي به يک مساله و معضل اجتماعي فرهنگي به محض کوچک‌ترين اطلاع‌رساني در اين خصوص جاي فاسد و مصلح عوض شده و خبرنگار افشاکننده محاکمه شده است، هرچند به لطف ظهور شبکه‌هاي اجتماعي و رويکرد دولت يازدهم و دوازدهم اوضاع در اين خصوص بهبود يافته است.

فساد اداري در ايران ريشه‌اي فرهنگي و اجتماعي دارد و بخشي از آن معطوف به ساختار قبيله‌اي اين کشور است که طي هزاران سال شکل گرفته است و تبديل به تفکري شده که در رفتارهاي روزمره‌مان ظهور و بروز مي‌کند.

انسان ايراني در طي قرن‌ها به دنبال يک حرف ربط به نام "هم" مي‌گردد، هم خون، هم محله، همشهري، هم‌استاني، هموطن، هم نوع و... تا همين "هم"‌ها را به عاملي براي ايجاد يک رانت و امتياز ويژه تبديل کند، مرزبندي کند و موجودات، اشياء و حتي مفاهيم را به خودي و غير خودي تقسيم نمايد.

از آن سو عده‌اي با انگيزه‌هاي مختلف (سياسي، مالي، فرهنگي و...) بر طبل اين تفرقه و مرزبندي‌ها مي‌کوبند و آن را تشديد مي‌کنند.

داشتن اين نگاه منجر به آسيب‌هاي بسيار بزرگ و جبران ناپذيري به سرمايه‌هاي اجتماعي در جوامع و فسادهاي بزرگ مي‌گردد. براي مثال تقسيم بندي بين انسان و طبيعت باعث مي‌گردد تا به هم‌نوعانمان حق بدهيم که براي زندگي بهتر، دست به تخريب طبيعت و يا اذيت و آزار حيوانات بزنند، بسياري از جنگ‌هاي به وجود آمده بين کشورها هم ريشه در همين نگاه هموطن و غير هموطن دارد، و بدترين آفت و معضل و فساد مي‌تواند، تسري اين نگاه به وضعيت‌هاي مشابه و در رده‌هاي پايين‌تر باشد.

در سطح خُرد نيز دامن زدن به چنين نگاهي اثرات جبران ناپذيري دارد، اينکه کارِ همشهري و هم محله‌اي و همسايه را زودتر راه بياندازيم، به برادر و پسرخاله و دخترعمه و... به بهانه هم‌خوني امتيازات خاص بدهيم، منجر به چيزي جز فساد نخواهد شد.

به نظر مي‌رسد يکي از راه‌هاي ايجاد تحول در حوزه اداري، مبارزه جدي، قاطع و اثر بخش با فساد و به خصوص فساد اداري باشد، مبارزه‌اي که بايد استخوان‌بندي‌اش بر پايه تشخيص درست مساله و بررسي زمينه‌اي اجتماعي و فرهنگي و کنار گذاشتن ديدگاه سياسي، امنيتي باشد و در اين راه در اولين قدم بايد "هم" را به دور بريزيم، بايد از اين "هم"‌ها بيزار باشيم، تا به نتيجه برسيم