تاریخ 1397/10/19 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4950 برو جستجو جستجوی پیشرفته   يک سلطان ديگر اين بار سلطان کاغذ 
نويسنده : محمد عليان

امروزه در شرايط حساس اقتصادي– سياسي کشور ما، که هر ساعت شاهد توطئه‌هاي ننگين و سياه کشورهاي ابرقدرت عليه ايران سربلند هستيم برخي نابخردان نامحرم و ناخلف در داخل، با رانت خواري، احتکار، پولشويي، زمين خواري، اختلاس و... همگام و همصدا با بيگانگان شده تا صداي اعتراض مردم را بلندتر از ديروز به اوج برسانند؛ ولي غافل از اينکه اين خوش‌رقصي‌ها براي شادکردن دشمنان ايران زمين، خود به عواقب شومي گرفتار شده که در نهايت برابر پنجه‌ي آهنين عدالت و قانون قرار خواهند گرفت و حلقومشان را تا سرحد مرگ مي‌فشارد.

به راستي چرا در جامعه‌اي که جمع کثيري از هموطنان آبرومند و نجيب ما به نان شب محتاج‌اند، حتي براي هزينه تحصيل فرزندان خردسال ناتوان هستند و برخي از انسان‌هاي گرسنه براي سيرکردن شکم خود، غذاي روزانه خويش را در زباله دان‌هاي شهري و کنار رستوران‌ها جستجو کرده و شب‌هاي سرد زمستان در بوستان‌ها و زير کارتن‌ها يا داخل گلخانه‌هاي پارک‌ها با دشواري به صبح مي‌رسانند چگونه عده‌اي لقب سلطان سکه يا سلطان کاغذ يا سلطان شمش طلا به خود اختصاص داده که سپس‌شناسايي و دستگير مي‌شوند؟ شايد بيش از بودجه ساليانه چندين وزارتخانه‌هاي کشور اندوخته بانکي دارند؟ مگر در بودجه وزارت آموزش و پرورش، ورزش و جوانان، فرهنگ و ارشاد اسلامي که متولي ساختار فکري، پرورش، تربيت، جسم و جان و آموزش هنر و خلاقيت جوانان پرشور کشورمان هستند چه ميزان بودجه در طول يک سال با آن همه زد و بندهاي داخلي و برون مرزي پيش بيني مي‌شود؟ حال از وزارتخانه ديگر بگذريم که از نظر حساسيت عملکرد، توسعه، پيشرفت ميهن اسلامي‌مان دست کمي نداشته و ندارند.

به راستي افراد وابسته به قدرت سياسي چگونه عين قارچ سمي در جامعه به مدت کوتاهي رشد اقتصادي مي‌کنند؟ آيا بدون پشتوانه قدرتمند يک شبه به سرمايه‌هاي چند هزار ميلياردي دست مي‌يابند يا براي بازگشايي گره کارشان معجزه‌اي رخ مي‌دهد؟

در اين وضعيت ناهمگون و بيمارگونه اقتصادي جامعه و مشکلات سيستم بانکداري اخذ وام کشور، به ويژه براي ازدواج جوانان که هزار و يک مشکل دريافت وام سر راه سبز مي‌شود، آيا هر کس مي‌تواند چندين هزار خودروي آخرين مدل را با مشارکت بانک‌هاي دولتي از خارج کشور وارد کرده و خود نرخ جديد را براي متقاضيان اعلام و به فروش برساند؟!

يکي از علت‌هاي رشد سلطان‌ها هم همين افزايش بدون کنترل خودروهاي خارجي و مونتاژ داخلي است که برخي از قدرتمندان نزديک به دولتمردان ارشد کشور که در راس هرم سياسي، ساليان سال جا خوش کرده در حيطه واردات و نرخگذاري يکه تازي و بازي برد، برد دارند که پس از مدت کوتاهي سلطاني ديگر از اين مافيا متولد مي‌شود و عين موريانه پايه‌هاي اصلي اقتصاد کشور را مي‌خورد که پس از گذشت چند روز، گند تعفن اين نوع چپاول و غارتگري مشام هر هموطن غيور ايراني را در اقصي نقاط دنيا مي‌آزارد که رسانه‌هاي گروهي مجاز به نشر اخبار کامل و جامع آن نيستند که در پرده ابهام فروخواهد رفت.

سوال اينجاست چگونه بستر به سلطاني رسيدن اين از ما بهتران مهيا مي‌شود؟ آيا خود به تنهايي به اين ثروت‌هاي کلان و املاک هزاران متري دست مي‌يابند؟

اميد است سياست‌گذاران حوزه اقتصادي کشور اين مافياي بزرگ که يکي پس از ديگري عين علف هرزه در جامعه مي‌رويند، صداي هر يک را با اقتدار در نطفه خفه کرده تا مردم دغدغه‌اي و مشغله‌اي به نام « سلطان » در تجارت، واردات و صادرات نداشته باشند.