تاریخ 1397/10/18 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4949 برو جستجو جستجوی پیشرفته   انتقاد نماينده شاهرود و ميامي در مجلس به رويه جهاد کشاورزي؛
 ذخيره آب در استخرهاي کشاورزي غلط است 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

نايب‌رئيس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي گفت: استخرهاي آب کشاورزي فقط آب را از منابع زمين بيرون کشيده و آن را در معرض نور خورشيد و تبخير و يا هدر مي‌دهند که اين رويه‌اي غلط است.

سيد‌حسن حسيني شاهرودي با طرح اين سؤال که چرا دستگاه‌هاي ذي‌ربط و تعاوني‌ها براي برچيدن اين روش نادرست هدر‌رفت آب باارزش کشاورزي ورود پيدا نمي‌کنند، بيان کرد: جهاد کشاورزي متأسفانه به جاي اينکه در برابر اين امر بايستد کشاورزان را تشويق به ايجاد استخر هم مي‌کند و حتي يارانه هم مي‌دهد تا آب را در طول سال در استخرها نگه‌ دارند و کم‌کم آن را تبخير کرده و يا به شکل غرقابي پاي درختانشان بريزند و هدر بدهند.

وي با ابراز اينکه جهاد کشاورزي به کشاورزان يارانه مي‌دهد که آب را از دل زمين بيرون بکشند چندين ماه در استخر نگه ‌دارند و آن را تبخير کنند و يا هدر بدهند، بيان کرد: سازوکار جهاد اين‌گونه است که اگر کشاورز به اين روش نادرست هدر دادن آب نيز تن ندهد، اصلاً اعتباري به او براي آبياري قطره‌اي نمي‌دهند! اين‌ها اشتباهاتي هستند که در کشور و شهرستان‌ها صورت مي‌گيرد و به عقيده ما تمام ارگان‌ها از دولت و مجلس تا مسئولان استاني و شهرستاني و حتي تعاوني‌ها و... نيز درگير آن هستند.

عضو خانه ملت ابراز کرد: برنامه‌ريزي درست در زمينه استفاده از منابع آبي، ارتباط با مرکز تحقيقات کشاورزي و به همين نسبت در ساير فعاليت‌ها شامل صنعت، توليد، صنايع‌دستي و... ارتباط با مراکز دانشگاهي، ميراث فرهنگي و مراکز تحقيقاتي همگي مي‌توانند باعث ارتقاي تعاوني‌ها شوند موضوعي که به نظر مي‌رسد اگر به‌درستي به آن عمل مي‌کرديم وضعيت تعاوني‌هايمان امروز اين‌چنين نبود.

حسيني شاهرودي با انتقاد از وضعيت کشاورزي غيرعلمي و قطع شدن ارتباط بهره‌برداران با مراکز تحقيقاتي و جهاد، تأکيد کرد: عکس‌هاي هوايي از شاهرود نشان مي‌دهد که صدها حوضچه‌ ذخيره آب در حومه شاهرود براي باغداري و کشاورزي وجود دارد که همگي رشد قارچ‌گونه‌اي داشته‌اند.

وي افزود: اين ذخاير به‌طور غيراصولي و غيرعلمي آب موردنياز براي 10 هکتار زمين کشاورزي را در استخري ذخيره مي‌کنند که فقط وظيفه آب‌رساني به يک هکتار باغ را دارد آن‌هم با اين توجيه که مبادا آب روزي کم بزند! اين امر سبب شده تا تبر به ريشه منابع آبي شهرستان زده شود، البته بايد گفت همه‌ اين موارد از ناآگاهي در حوزه مسائل علمي است.

نماينده شاهرود و ميامي در مجلس در بخش ديگري از سخنان خود ضمن بيان اينکه هر جا ملتي باهم در امر خيري با پرهيزکاري به دنبال همدلي و همکاري بودند توفيقات خوبي را ديدند. لذا تعاوني‌ها مزيتي هستند که اسلام براي ما آورد، تأکيد کرد: تعاوني‌ها نهادهاي اجتماعاتي هستند که در ارتباط با امنيت اقتصادي کشور بي‌تأثير نيستند، دامداران، روستائيان، کشاورزان و... نقش به سزايي در توليد دارند و شايد در رقابت با صنعت کمي عقب‌مانده باشند اما اين اشکال از خود ما است.

حسيني شاهرودي ابراز کرد: تعاوني‌ها نهادهاي اجتماعي اقتصادي هستند که با فعاليت‌هايشان هم به فرهنگ اجتماعي و اقتصادي کمک مي‌کنند و هم در توانمندسازي روستاها نقشي مؤثر دارند که اين امر سبب جلوگيري از مسائلي مانند مهاجرت و... مي‌شود پس‌کار تعاوني‌ها داراي اهميت است.

وي با بيان اينکه اقتصاد کشور امروز با تحريم‌ها سخت دست‌وپنجه نرم مي‌کند، تأکيد کرد: امروز بسياري از کالاها و ماشين‌آلات صنعتي به دليل تحريم‌هاي بانکي و اقتصادي در گمرک باقي‌مانده‌اند و به دليل عدم توانايي در پرداخت پول به کشورهاي ثالث در ترخيص آنها توانمند نيستيم و اين تأثير تحريم‌ها است اما بايد چه کنيم؟ فقط بايد نظاره کنيم و هيچ‌کاري صورت ندهيم؟ يا بايد خودمان را تقويت کرده و براي مقابله آماده شويم؟

نماينده شاهرود و ميامي در مجلس شوراي اسلامي همچنين ادامه داد: تعاوني‌هاي فعال بومي در اولويت دريافت تسهيلات اشتغال روستايي هستند تا اشخاصي که از بيرون روستاها براي سرمايه‌گذاري و منافع اقتصادي ورود مي‌کنند، چراکه تعاوني‌ها داراي سازوکار و همچنين عضويت مردم هستند اما سؤال اساسي اينجا است که تعاوني‌هاي شهرستان شاهرود و ميامي چقدر تاکنون از اين وام‌ها بهره برده‌اند؟

حسيني شاهرودي برخي مشکلات را ناشي از ناآگاهي فعالان تعاوني در شاهرود و ميامي دانست و افزود: يکي از مراکزي که مي‌تواند به ارتقاي توليد در زمينه تعاوني‌هاي روستايي و هدفمند ساختن فعاليت‌ها مؤثر باشد، وجود مرکز تحقيقات کشاورزي استان سمنان است که خوشبختانه اين مرکز در شاهرود استقرار دارد تا کمترين فاصله ممکن توسط کشاورزان و بهره‌برداران بخش کشاورزي براي دسترسي به آن طي شود.

وي در پايان سخنان خود تاکيد کرد: با وجود اين مزيت‌ها بايد پرسيد که کشاورزان و تعاوني‌هاي ما چقدر تاکنون از ظرفيت‌هاي اين مرکز بهره برده‌اند؟ چقدر توانسته‌اند کشاورزي نوين را وارد چرخه اقتصادي کنند؟ سالانه ميليون‌ها تومان هزينه تحقيقات کشاورزي مي‌شود و از سوي ديگر سالانه ميلياردها تومان خسارات سرمازدگي باغ‌ها است اما آيا تاکنون بين اين دو حوزه ارتباطي مطلوبي برقرار شده است؟


 در برق شاهرود برگزار شد؛
 مانور شناسايي نقاط امن واحدهاي‌کاري در هنگام زلزله 

سرويس خبر

مانور مباحثه‌اي، شناسايي نقاط امن واحدهاي‌کاري و عملياتي در زمان زلزله، ويژه کارکنان برق شاهرود برگزار شد.

مدير توزيع برق شهرستان شاهرود با عنوان اين مطلب گفت: با هدف ايجاد آمادگي و افزايش دانش، مهارت و توانايي کارکنان در زمان بروز زلزله، اين برنامه آموزشي به اجرا درآمده است.

جمال فرخ‌زاده با بيان اين که در مديريت بحران دو نوع مانور شامل؛ مباحثه‌اي و عملياتي وجود دارد، افزود: به منظور اجراي اين اقدام آموزشي، ايتدا مانور مباحثه‌اي از نوع سمينار با حضور کارشناس جمعيت هلال‌احمر اين شهرستان انجام شده و تعداد زيادي از کارکنان در زماني کوتاه، توسط يک نفر در زمينه نحوه عملکرد در هنگام بحران توجيه شدند.

وي اضافه کرد: پس از برگزاري سمينار، کارشناس هلال‌احمر، نقاط امن واحدهاي‌کاري شناسايي شده و اقدامات ايمني لازم را به همکاران هر واحد به صورت چهره به چهره ارائه نمود.

مهندس فرخ‌زاده تصريح کرد: پس از طي مرحله آموزشي، مانور به صورت عملياتي در ساختمان‌هاي بهره‌برداري و اداري برق شاهرود، با به صدا درآوردن آژير که به منزله بروز زلزله در نظر گرفته شده، انجام و هر فرد در نقطه امني که مشخص‌گرديده پناه گرفتند.

وي يادآور شد: با اتمام رزمايش، ارزيابي لازم صورت گرفته و نقاط ضعف به شرکت‌کنندگان يادآوري شد.


 افتتاحيه ارزيابي دومين دوره جايزه سرآمدي و بهبود مستمر شرکت ملي گاز در استان سمنان 

سرويس خبر

مديرعامل شرکت گاز استان سمنان در افتتاحيه ارزيابي اين شرکت در دومين دوره جايزه سرآمدي و بهبود مستمر شرکت ملي گاز اعلام کرد: مدل‌هاي تعالي و فرآيند‌محوري مبناي حرکت شرکت گاز استان سمنان براي نيل به اهداف استراتژيک است.

به گزارش روابط عمومي شرکت گاز استان سمنان؛ عليرضا شريفي‌نژاد با اشاره به اهميت حرکت سازمان در مسير مدل‌هاي تعالي گفت: براي دستيابي به اهداف کوتاه‌مدت و بلند‌مدت سازمان، نيازمند برنامه استراتژيک هستيم که با پايش به موقع شاخص‌هاي اين برنامه و ارزيابي عملکرد بر مبناي اهداف ساليانه، سازمان را از آسيب‌هاي فعاليت‌ها و اقدامات خارج از چارچوب اهداف حفظ کنيم.

مديرعامل شرکت گاز استان سمنان انحصار موجود در خدمات ارائه شده از سوي شرکت‌هاي گازهاي استاني را حائز توجه دانست و افزود: وجود فضاي رقابتي از مهمترين عوامل حرکت و پويايي در سازمان‌ها است و با توجه به انحصار موجود در خدمات ارائه شده از سوي شرکت‌هاي گاز استاني، حرکت در مسير مدل‌هاي تعالي و فرآيند‌محوري تا حدودي مي‌تواند خلأ فضاي رقابتي کسب و کار را جبران نمايد.

شريفي‌نژاد با اشاره به تدوين برنامه استراتژيک شرکت گاز استان سمنان گفت: تغيير شرايط محيطي ما را ملزم مي‌کند تا با پايش سيستمي شاخص‌ها، تحليل شرايط و بازنگري در اهداف و استراتژي‌ها، مسير دستيابي به چشم‌انداز سازمان در افق 1399 شرکت را با شتابي بيشتر طي کنيم.

در ابتداي اين مراسم اميرحسين ميرزاخاني، سرارزياب تيم ارزيابي دومين جايزه سرآمدي و بهبود مستمر شرکت ملي گاز؛ ايجاد فضاي مناسب براي تبادل تجربيات موفق در صنعت گاز، تشويق سازمان‌ها براي خودارزيابي و حضور در جمع شرکت‌هاي برتر وزارت نفت و ايجاد فضاي رقابتي براي تعالي سازمان‌ها در شرکت‌هاي زيرمجموعه گاز را از مهمترين اهداف اين جايزه دانست.


 سرويس خبر 

16000 راس دام سنگين عليه بيماري تب برفکي

در شهرستان شاهرود واکسينه شدند

سرويس خبر

به گزارش روابط عمومي اداره کل دامپزشکي استان سمنان، دکتر مجتبي گلي سرپرست اداره دامپزشکي شهرستان شاهرود با اعلام اين خبر افزود: در راستاي مقاوم‌سازي دام‌هاي سنگين شامل گاو و گوساله عليه بيماري تب برفکي، با همکاري بخش خصوصي تعداد 16000 راس دام سنگين بر عليه اين بيماري واکسينه شدند.

وي در ادامه گفت: تب برفکي نوعي بيماري ويروسي و به‌شدت واگيردار است که سريع منتشر مي‌شود و به دليل شيوع گسترده تب برفکي، واکسيناسيون دام‌ها به‌تنهايي نمي‌تواند براي کنترل و پيشگيري از اين بيماري مؤثر باشد، بنابراين بايد مقررات و ضوابط بهداشتي و قرنطينه‌اي نيز رعايت شود و دامداران از خريد و فروش دام بدون مجوز خودداري کنند.

دکتر گلي در پايان علائم بيماري تب برفکي را زخم در دهان، زبان، پستان و سم حيوان عنوان کرد و از دامداران درخواست نمود در صورت مشاهده موردي از علائم بيماري تب برفکي مراتب را سريعاً به اداره دامپزشکي محل اقامت خود و يا سامانه اطلاع‌رساني 1512 اداره کل دامپزشکي استان سمنان گزارش نمايند.

آغاز اکران فيلم‌هاي کوتاه اولين هفته قرآن

و عترت استان سمنان در دامغان

سرويس خبر

برنامه‌هاي هفته قرآن و عترت استان سمنان با آغاز نمايش فيلم‌هاي کوتاه به ميزباني شهرستان دامغان از شنبه شب آغاز شد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان، رييس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان دامغان گفت: بخش فيلم کوتاه، فيلم‌نامه و نمايشنامه‌نويسي اولين هفته قرآن و عترت استان سمنان به شهرستان دامغان واگذار شده بود که پس از فراخوان، 20 عنوان فيلم کوتاه به بخش اکران راه يافت.

محمد طالبي اظهار داشت: اکران اين فيلم‌ها از شنبه شب در تالار منوچهري دامغاني مجتمع فرهنگي هنري شهيد شاهچراغي دامغان آغاز شده و به مدت سه روز ادامه دارد.

وي گفت: فيلم‌هاي اين بخش علاوه بر دامغان به صورت چرخشي در ساير شهرهاي استان سمنان نيز به نمايش درخواهد آمد.

در مراسم گشايش بخش فيلم کوتاه اولين هفته قرآن و عترت استان سمنان جمعي از مسوولان فرهنگي و اجرايي و دوستداران هنر سينما شهرستان دامغان حضور داشتند.

اولين هفته قرآن و عترت استان سمنان در 16 رشته مختلف فرهنگي و هنري و با موضوع قرآن و عترت در حال برگزاري است.

گشايش نمايشگاه پوستر هفته قرآن و عترت

استان سمنان در مهديشهر

سرويس خبر

نمايشگاه آثار منتخب بخش پوستر اولين هفته قران و عترت استان سمنان روز يکشنبه در مجتمع فرهنگي هنري نيستان مهديشهر گشايش يافت.

به گزارش روابط عمومي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان، سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان مهديشهر گفت: در اين نمايشگاه که به مدت پنج روز دائر است 36 پوستر در ابعاد 50 در 70 سانتي‌متر در معرض علاقه‌مندان و هنرمندان قرار گرفته است.

ايمان يزدان‌پژوه افزود: اين آثار از بين 121 پوستر ارسالي و با راي سه نفر از داوران به بخش نمايشگاه راه يافته‌اند.

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان مهديشهر با بيان اينکه اين شهرستان ميزبان بخش پوستر اولين هفته قرآن و عترت استان سمنان بوده است، گفت: اين نمايشگاه صبح‌ها از ساعت 9 تا 11 و عصرها از ساعت 17 تا 20 براي ابزديد دوستداران هنر پوستر دائر است.

در آيين گشايش اين نمايشگاه سيما رجبي معاون امور هنري و سينمايي و نيز مجتبي نورمحمدي مسوول دفتر قران و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان و جمعي از مسوولان محلي حضور داشتند.

آيين اختتاميه اولين هفته قرآن و عترت استان سمنان بيست و نهم دي‌ماه در سمنان برگزار و در آن سه تن از ارائه‌دهندگان آثار پوستر برتر معرفي و تجليل مي‌شوند.

اولين هفته قرآن و عترت استان سمنان در 16 رشته فرهنگي هنري و با مشارکت ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان‌ها و نيز موسسات و انجمن‌هاي فرهنگي هنري در حال برگزاري است.