تاریخ 1397/10/18 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4949 برو جستجو جستجوی پیشرفته   در آستانه برپائي بزرگداشت چهلمين سال انقلاب ؛
 انتخاب 40 روستاي برتر در اجراي برنامه‌هاي انقلابي 

سرويس خبر

مسئول حوزه نمايندگي ولي‌فقيه در سازمان جهاد کشاورزي استان از برگزاري برنامه‌هاي متنوع در آستانه بزرگداشت چهلمين سال انقلاب خبر داد.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد کشاورزي استان عبدالله قربانيان در جلسه کميته روستائي و عشايري استان با اشاره به اهميت برگزاري مراسم دهه فجر در سال جاري اظهار داشت: در اين مقطع از تاريخ انقلاب تمام دشمنان نظام جمهوري اسلامي با تمام توان و قدرت و با صرف هزينه‌هاي آنچناني سعي در ايجاد يک جنگ ترکيبي و هدفمند بر عليه نظام جمهوري اسلامي را دارند.

وي افزود: هدف دشمن ايجاد جنگ رواني بين مردم است که با ارائه يک تصوير سياه و ناکارآمد از نظام به مردم و نسل جوان القا کنند در صورتي که با يک بازنگري در ديدگاه و بررسي برنامه‌هاي اين چهل سال انقلاب خواهيم ديد که انقلاب در بخش‌هاي مختلف چه خدمات ارزشمند و ماندگاري را براي مردم به خصوص در مناطق محروم انجام داده است.

قربانيان در ادامه با اشاره به شعار دهه فجر امسال و برنامه‌ها و اهداف پيش رو در اين راستا اظهار داشت: افتخار به گذشته و اميد به آينده به عنوان شعار در آستانه چهلمين سالگرد پيروزي شکوهمند است که از مهمترين اهداف آن مي‌توان به برجسته‌سازي نقش روستائيان و عشاير کشور در پيروزي و تداوم انقلاب اسلامي، تبيين و انعکاس اقدامات انجام شده در جهت محروميت‌زدائي و سازندگي روستاها و فراهم‌سازي مشارکت و حضور پرشور روستائيان و عشاير در مراسم چهلمين سال انقلاب اشاره کرد.

مسئول حوزه نمايندگي ولي‌فقيه در سازمان جهاد کشاورزي استان گفت: از مهمترين وظائف اجرائي کميته روستائي و عشايري مي‌توان به انجام برنامه‌ريزي مناسب به جهت تشکيل ستادها در مناطق روستائي و عشايري از طريق شوري اسلامي روستا به جهت زمينه حضور و مشارکت روستائيان در امر برگزاري هرچه باشکوه‌تر دهه فجر، تشويق روستائيان به منظور نقش‌آفريني خودجوش در برپائي مراسم برشمرد.

قربانيان به برخي ديگر از وظائف اجرائي کميته اشاره کرد و افزود: انجام پشتيباني شايسته از ستادهاي روستائي و برنامه‌ريزي براي آشنائي هرچه بيشتر آنها با آرمان‌ها، ارزش‌ها و دستاوردهاي انقلاب، تبيين دستاوردهاي انقلاب اسلامي و خدمات انجام شده پس از انقلاب و ميزان تحقق محروميت‌زدائي به ويژه در مناطق محروم کشور، فراهم‌سازي زمينه مشارکت و حمايت سازمان‌ها و دستگاه‌هاي مرتبط با امور روستاها و عشايري در راستاي تقويت برنامه‌هاي دهه مبارک فجر از وظائف ديگر کميته روستايي و عشاير است.

عبدالله قربانيان ضمن اشاره به جلسه با نماينده ولي‌فقيه استان در راستاي برنامه‌هاي دهه مبارک فجر يادآور شد: در اين جلسه مقرر شد در کميته روستايي و عشايري استان چهار برنامه از قبيل انتخاب 40روستاي برتر که در اجراي برنامه‌هاي انقلابي پيشتاز بودند، انتخاب نمونه‌هاي روستائي و عشايري با رويکرد شعار سال در بخش‌هاي مختلف (دامدار نمونه، کشاورز نمونه و...)، برگزاري بازي‌هاي بومي و محلي در چهل روستاي فعال استان با هماهنگي اداره تربيت‌بدني استان، سرکشي مديران و معاونين استان از 40 روستا و رسيدگي به مشکلات آنها صورت‌ پذيرد.


 اقامتگاه بوم‌گردي کارآفرين طرودي، نگيني در دل کوير 

سرويس خبر

بوم‌گردي و حضور گردشگران خارجي و داخلي منجر شده تا خانه‌هاي روستايي در دل کوير استان سمنان مأمني براي مسافراني باشند که مي‌خواهند از طبيعت بکر خدادادي بهره‌مند شوند.

به گزارش سايت خبري کميته امداد، اقامتگاه‌هاي بوم‌گردي علاوه بر گسترش فرهنگ بومي هر منطقه، کمک‌خرجي را براي روستائيان زحمتکش برجاي گذاشته است.

منطقه کويري طرود شهرستان شاهرود بزرگ‌ترين نخلستان شمال شرق کشور را در خود اختصاص داده است.

پيشه مردم اين منطقه دامداري ازجمله پرورش شتر و گوسفند و کشاورزي و پرورش خرما است.

کارآفرين روستاي طرود اين بار برخلاف حرف و مشاغل موجود در روستا توانسته با مراجعه به کميته امداد شهرستان شاهرود و دريافت مشاوره شغلي و تسهيلات 20 ميليون توماني اشتغال‌زايي اقامتگاه بوم‌گردي روستاي طرود رابه روي گردشگران بگشايد.

وي که اکنون علاوه بر درآمد ماحصل از اجاره اقامتگاه راهنماي گردشگران براي آشنايي و جاذبه‌هاي گردشگري اين روستا شده از درآمد مطلوب براي ما مي‌گويد.

کارآفرين روستاي طرود با اشاره به اينکه اين روستا مهد تصويربرداري کويري براي عکاسان است، بيان کرد: سالانه تعداد زيادي از گردشگران و عکاسان براي تصويربرداري از رمل‌هاي شني، گله‌هاي شترها، نخل‌هاي خرما، خانه‌هاي سنتي، کوير به اينجا سفر مي‌کنند.

اين جوان خوش‌ذوق که پسرعمويش معلم است در کنار او توانسته راهنماي گردشگر مسافران شود تا بتوانند ميزبان تعداد بيشتري از مهمانان داخلي و خارجي باشند.

روستاي طرود در 121 کيلومتر در سمت جنوب شاهرود و در مسير شاهرود- اصفهان در ميان ريگزارهاي انبوه، گياهان طاق و همچنين رمل‌هاي شني قرار دارد.

در کتاب‌هاي مستند قديمي از طرود به‌عنوان بندرگاه نام‌برده مي‌شده و در مسير اصلي جاده ابريشم قرار داشته که به خور و جندق منتهي مي‌شود.


 در آستانه چهل‌سالگي انقلاب؛
 جلسه شوراي اقامه نماز کانون سمنان برگزار شد 

سرويس خبر

سومين جلسه شوراي اقامه نماز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان سمنان برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومي اداره‌کل کانون استان سمنان، سومين جلسه شوراي اقامه نماز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان سمنان با حضور اعضاي شورا صبح روز شنبه 15 دي‌ماه 1397 در اين اداره‌کل برگزار شد.

مهري جهان‌لتيباري رئيس اداره مالي و عضو شوراي اقامه نماز کانون استان سمنان در سخناني با اشاره به اين‌که مخاطبان اصلي کانون، کودکان و نوجوانان هستند، گفت: مربيان در مراکز فرهنگي‌هنري با اجراي فعاليت‌هاي متنوع اسلامي مخاطبان کودک و نوجوان را به‌صورت غيرمستقيم براي خواندن نماز تشويق مي‌کنند تا گام مثبتي براي آنها در راستاي نماز و قرآن بردارند.

جهان با بيان اين‌که خواندن نماز در کودکي باعث آرامش روحي در بزرگسالي خواهد شد، اظهار داشت: هرکس به هر شکلي در راستاي اقامه‌ي نماز گام بردارد درحقيقت دين الهي را ياري کرده است و خود نيز از ياري الهي بهره مي‌گيرد.

در ادامه جلسه، کارشناس روابط‌عمومي و دبير ستاد اقامه نماز کانون استان با ارائه گزارش کوتاهي از فعاليت‌هاي اجرا شده مرتبط با موضوع نماز از سوي مربيان و اعضا در مراکز فرهنگي‌هنري و هم‌چنين برنامه‌هاي ديني و اقدامات انجام‌ شده در اداره‌ کل به ارزيابي ميزان پيشرفت اين برنامه‌ها و فعاليت‌ها در 9 ماهه‌ي نخست سال پرداخت. وي با اشاره به برگزاري دوره‌ي آموزشي ويژه مربيان مراکز فرهنگي‌هنري طبق توافق‌نامه با ستاد اقامه‌ي نماز استان اظهار داشت: آموزش مربيان کانون پرورش فکري با عنوان «شيوه‌هاي توانمندسازي و انس کودکان و نوجوانان با نماز» به مدت هشت ‌ساعت اجرا مي‌شود و هزينه‌ي اياب و ذهاب، تأمين منابع آموزشي و استاد دوره به عهده‌ي ستاد اقامه نماز استان است.

حسين احساني امام جماعت و عضو شوراي کانون استان ضمن قدرداني از مديرکل و اعضاي شورا براي برنامه‌ريزي و اجراي فعاليت‌هاي اسلامي از حضور کارکنان در نماز جماعت و اهميت به جايگاه نماز ابراز خرسندي کرد و گفت: انتظار مي‌رود اين حضور پررنگ‌تر و با انگيزه بيش‌تري ادامه يابد.

وي هم‌چنين پيشنهاد داد تا جلسات دوره‌اي با حضور کارکنان قبل از اذان و اقامه‌ي نماز در محل نمازخانه تشکيل و به سؤال‌هاي ديني آنان پاسخ داده شود.

شايان ذکر است؛ برگزاري مسابقه کتاب‌خواني ويژه کارکنان و مربيان و اعضاي نوجوان، برگزاري مسابقه اذان، نشست آموزشي‌تخصصي خانواده با محور موضوعي راه‌هاي دعوت به نماز ويژه خانواده کارکنان به‌صورت مرکزي يا شهرستاني و حوزه‌اي، تجليل از خادمان و فعالان نماز و... برخي از مصوبات اين جلسه بود.

حه 5


 موسسات و مراکز قرآني با برنامه و طرح‌هاي کاربردي فعاليت کنند 

سرويس خبر

مسوول دفتر قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان گفت: موسسات و تشکل‌هاي قرآني براي توسعه فرهنگ قرآني بايد با برنامه و طرح‌هاي کاربردي عمل کنند.

به گزارش روابط عمومي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان، مجتبي نورمحمدي در گردهمايي مديران موسسات قرآني استان سمنان در اداره تبليغات اسلامي سمنان بر ضرورت همکاري اين تشکل‌ها و دستگاه‌هاي اجرايي تاکيد کرد.

وي تصريح کرد: تعامل دستگاه‌هاي فرهنگي و قرآني در توسعه و گسترش و نيز بهبود فعاليت‌هاي قرآني بسيار موثر است.

نورمحمدي همچنين خواستار انتقال و استفاده از تجربيات تشکل‌هاي قرآني از هم شد و اظهار داشت: اگر تشکل‌هاي مردمي در رسيدن به اهداف خود از تجربيات هم کمک بگيرند و در فعاليت‌ها، شفافيت و مراقبت را به کار گيرند مردم نيز از آنها بهتر استقبال مي‌کنند.

مسوول دفتر قران و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان متذکر شد: موسسات و مراکز مجوز‌دار قرآني بهترين بازوان اجرايي براي تشکل‌هاي قرآني هستند.

در استان سمنان بيش از 120 موسسه زيرمجموعه ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامي و تبليغات اسلامي فعاليت دارند که شامل موسسات، مراکز و خانه‌هاي قرآني هستند.