تاریخ 1397/10/18 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4949 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رئيس جمهور :
 بخشي از تامين امنيت جامعه به دست کشاورزان است 

تهران - ايرنا - رئيس جمهوري با قدرداني از زحمات کشاورزان گفت: بخشي بزرگي از تامين امنيت جامعه به دست کشاورزان است.

به گزارش خبرنگار سياسي ايرنا، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني - با حضور در وزارت جهاد کشاورزي در نشست با وزير، معاونان ومديران ارشد اين وزارتخانه گفت: وقتي کلمه امنيت را به کار مي بريم قدرت هاي نظامي به ذهن مي آيد، اما يک بخشي بزرگ از تامين امنيت جامعه به دست کشاورزان است.

رئيس جمهوري اظهار داشت: قبل از هر چيز بايد از تمام کشاورزان کشور سپاسگزاري کنيم و در برابر کار آنها و تلاش آنها تعظيم کنيم.

روحاني افزود: بار امنيتي که قبلا تک تک افراد و براي خود بر دوش داشتند، امروز با شرايط جديد دنيا و تمدن جديد و مسئوليت هاي جديد در يک نقطه به نام وزارت کشاورزي يا هر عنواني ديگر، متمرکز شده است.

وي تصريح کرد: کشاورزي مسووليت بسيار سخت و سنگيني است يعني دولت و وزير کشاورزي از همان برداشت گندم حواسش جمع باشد که گندم به اندازه کافي توليد شده است و اين که چگونه از آن بايد نگهداري کند.

تامين امنيت کشاورزان وظيفه دولت است

رئيس جمهوري با بيان اينکه در گذشته هرکسي مسئول مواد غذايي خود بود و بار امنيتي آن بر دوش خود بود تصريح کرد: در گذشته بارهاي مسئوليت به صورت تقسيم شده بود، اما امروز اين مسئولي تها تجميع و بين هر گروهي به گونه اي تقسيم شده که هر کدام مسئوليت يک بخش را دارند؛ کشاورزان عزيز ما ،همه آنهايي که امروز مواد غذايي ما را تامين مي کنند، بزرگترين امنيت را براي کشور مي آفرينند.

روحاني با بيان اينکه عملکرد وزارتخانه ها و دستگاه هاي ديگر هم براي تامين امنيت مردم و آسايش و رفاه آنها مهم هستند افزود: وظيفه ما به عنوان اين است که اول امنيت کشاورز را تامين کنيم، کشاورزي که مي خواهد امنيت کشور را تامين کند اگر خودش امنيت نداشته باشد چطور مي تواند اين کار را براي جامعه انجام دهد و امنيت را براي مردم بياورد.

روحاني تاکيد کرد: دولت تامين امنيت براي بخش کشاورزي را از وظايف مهم خود مي داند، چون آنها تامين کننده بخش بزرگي از امنيت کشور هستند بنابراين ما هم موظفيم که امنيت آنها را تامين کنيم.

ضرورت حرکت به سمت خودکفايي در نهاده هاي کشاورزي و دامي

روحاني با بيان اينکه دانشگاه و بخش کشاورزي بايد با اولويت دادن به نيازهاي مردم متصل باشند، تصريح کرد: حرکت به سمت خودکفايي در نهاده هاي کشاورزي و دامي ضروري است.

رئيس جمهوري گفت: در برابر دست هاي پينه بسته کشاورزان تعظيم مي کنيم و قدردان تلاش‌هاي آنها هستيم ؛ کشاورز بايد قادر به تامين زندگي خود باشد و وزير جهاد کشاورزي، دلسوز، پيگير و متعهد به حقوق کشاورزان است.

وي اظهار داشت: دولت و وزير جهاد کشاورزي بايد از زمان کاشت، داشت و برداشت محصولات کشاورزي مراقب باشند که اين محصولات به اندازه کافي توليد شده باشد و نسبت به نحوه خريد و توزيع آن نيز برنامه‌ريزي لازم را به عمل آورده باشد.

رئيس جمهور تأکيد کرد: در کشور هر کدام از وزارتخانه‌ها بخشي از تأمين آرامش و آسودگي خاطر مردم را برعهده دارند که اگر خللي در کار آنها وجود داشته باشد زنجيره توليد و آرامش خاطر مردم بهم مي‌ريزد.

نيازمندي‌هاي غذايي جامعه را بايد از مزرعه ايران توليد کنيم

روحاني با بيان اينکه دولت در مقابل کشاورزي که مسئوليت تأمين امنيت غذايي مردم را برعهده دارد، وظيفه دارد که امنيت خود کشاورز را تأمين کند، اظهار داشت: بدون ترديد اگر کشاورز براي توليد و فروش محصول خود امنيت خاطر نداشته باشد، نمي‌تواند براي جامعه و مردم امنيت بيافريند.

رئيس جمهوري با اشاره به اينکه کشاورزان با مشکلاتي ناشي از بارش شديد و يا کم‌آبي، آفت‌ها، گرمازدگي و سرمازدگي شديد مواجه هستند، تصريح کرد: بايد در همه اين حوزه‌ها برنامه‌ريزي کرد تا امنيت کشاورزان تأمين شود.

روحاني با اشاره به مشکلات بخش کشاورزي، خاطرنشان کرد: بسياري از مردم و حتي تحصيلکردگان تصور مي‌کنند که کشورمان در تأمين تکنولوژي‌هاي بزرگ و پيشرفته، با مشکل مواجه است در حالي که بعضاً در بخش علوفه، ذرت و نهاده‌هاي دامي دچار گرفتاري و مشکل هستيم و سالانه حجم زيادي از اين محصولات را وارد مي‌کنيم.

رئيس جمهور تصريح کرد: بايد در حوزه غذا و تأمين مواد غذايي روي پاي خود بايستيم و نيازمندي‌هاي خود در اين حوزه را از سفره و مزرعه ايران توليد کنيم.

بايد به فکر قدرت خريد مردم باشيم

روحاني با قدرداني از تلاش‌هاي وزير و معاونين وزارت جهاد کشاورزي، اظهارداشت: وزير جهاد کشاورزي، کاملاً دلسوزانه، متعهدانه و با احساس وظيفه ديني و ملي عمل مي‌کند و در رفع مشکل کشاورزان اهتمام جدي دارد.

رئيس جمهوري با بيان اينکه دولت غير از تأمين مواد و محصولات کشاورزي و غذايي بايد به فکر قدرت خريد مردم هم باشد، اظهار داشت: اگر بهترين مواد غذايي در کشورمان توليد شود، اما مردم قدرت خريد نداشته باشند، بي‌ترديد به مرور در توليد مواد غذايي نيز دچار مشکل خواهيم بود، لذا بايد هر دو بخش را مورد توجه جدي قرار داده و تعادل ايجاد کنيم، به نحوي که هم مردم قدرت خريد داشته باشند و هم توليدات بخش کشاورزي و دامي نيز به صرفه باشد.

روحاني تصريح کرد: دولت يکي از وظايف خود را تأمين امنيت براي بخش کشاورزي و کشاورزان عزيز مي‌داند، چرا که آنها تأمين‌کننده بخش بزرگي از امنيت کشور هستند.

رئيس جمهوري با تأکيد بر لزوم وجود ارتباط بين دانشگاه و توليد در همه عرصه‌ها، گفت: دانشگاه بايد کاملاً به بخش کشاورزي متصل باشد و با توجه به اينکه در بخش زمين کشاورزي و آب با محدوديت‌هايي مواجه هستيم، بتوانيم با ابتکارات علمي و استفاده از فناوري‌هاي نو بهره‌وري را افزايش دهيم.

طبيعت نسبت به ظلم گذشت نمي‌کند

روحاني با اشاره به مشکلات ايجاد شده در حوزه آب‌هاي زيرزميني، گفت: امروز در بعضي از حوزه‌ها به ويژه حوزه آب، با مواردي مواجه هستيم که از قبل، پيش‌خور شده است و با مجوزهاي نادرستي که صادر شده آب‌هاي زيرزميني با افت شديدي مواجه شدند به نحوي که اگر در جايي با 30 متر به آب دسترسي پيدا مي‌شد امروز در همان مکان بايد چاه 300 متري حفر شود.

رئيس جمهوري با اشاره به اينکه متأسفانه با برخي اقدامات بي‌رويه و نابجا به طبيعت ظلم شده است، ‌گفت: بي‌ترديد هر کس به طبيعت ظلم کند، طبيعت واکنش نشان داده و نسبت به آن گذشت نمي‌کند و بخشي از قهر و غضبي که از آن نام برده مي‌شود، مربوط به برخورد نادرست با طبيعت است.

روحاني با تأکيد بر اينکه بايد شرايط مساعد را براي کشورمان مهيا سازيم، گفت: اگر چه در زمين کشاورزي و آب محدوديت داريم اما توانمندي فکري ايرانيان و علم و طراحي‌هاي جوانان عزيزمان، نامحدود است که با اين توانمندي مي‌توانيم آثار دو محدوديت قبلي را کاهش دهيم.

زراعت چوب از زراعت‌هاي مهم کشور است

رئيس جمهور با اشاره به اهميت توسعه جنگل‌ها در کشور، گفت: زراعت چوب از زراعت‌هاي مهم در کشور است که مي‌تواند در برخي مناطق کشور مورد توجه قرار گيرد و درآمد حاصل از زراعت چوب برخي مواقع مي‌تواند حتي از درآمد محصولات کشاورزي همچون برنج هم بيشتر باشد.

روحاني خاطرنشان کرد: زراعت چوب براي بخش هاي صنعت کاغذ ،صنايع توليد لوازم خانگي و برخي صنايع ديگر مهم است، پس بايد تلاش کنيم در زراعت چوب بيشتر فعال شويم.

رئيس جمهوري در ادامه به بحث کشت ديم محصولات کشاورزي اشاره کرد و گفت: مي‌توان با توسعه کشت ديم مانند برخي کشورهاي اروپايي، همچون اسپانيا به کشت زيتون اقدام کرد و زيتون توليد کنيم که براي سلامت مردم و جامعه بسيار مهم است.

روحاني ضمن برشمردن اهميت گياهان دارويي اظهارداشت: در بخش گياهان دارويي نيز مي‌توان با افزايش توليد هم به سلامت جامعه کمک کرد و هم با صادرات آن، درآمدزايي ايجاد کرد.

مردم نبايد نگران افزايش قيمت لبنيات و گوشت بشوند

رئيس جمهوري در ادامه با اشاره به افزايش قيمت لبنيات و گوشت در هفته‌هاي اخير، گفت: در اين زمينه در دولت با حضور وزيران کشاورزي، صنعت، و تجارت بحث‌هاي زيادي صورت گرفت؛ مردم نبايد از اين بابت نگراني داشته باشند.

روحاني با اشاره به اينکه در بحث دام و طيور با مشکل قاچاق مواجه هستيم، گفت: بايد با جديت با بحث قاچاق دام در کشور مقابله کرده و اين مشکل را حل کنيم.

رئيس جمهوري در اين رابطه تغيير الگوي مصرف مردم از گوشت قرمز به گوشت سفيد و استفاده از آبزيان اشاره کرد و افزود: گوشت سفيد و محصولات دريايي مي‌تواند جايگزين بسيار خوبي براي گوشت قرمز در سبد مصرفي مردم باشد و امروز وقت آن است که با توليد با کيفيت آبزيان از جمله ماهي و ميگو، مقداري از بار گوشت مورد نياز مردم از دريا تأمين شود.

روحاني با بيان اينکه مديران جهاد کشاورزي و دست‌اندرکاران فکر کنند که بايد چه کار کنيم که مردم به وفور مواد غذايي لازم را در اختيار داشته باشند، گفت: در داخل کشور بايد امنيت لازم براي توليد محصولات کشاورزي را فراهم کنيم.

رئيس جمهور قاچاق کالاهاي اساسي که با ارز 4200 توماني تأمين مي‌شود را رانت‌خواري، سوء استفاده و خيانت به کشور دانست و گفت: متأسفانه دلالان با سوء استفاده از شرايط، اين کالاها را به آن سوي مرزها قاچاق مي‌کنند که بايد با آن مقابله شود و نهادهاي مسئول، با دقت موضوع را پيگيري کنند.

روحاني متعادل کردن بازار و تنظيم و برنامه‌ريزي توليد محصولات را موضوعي بسيار مهم توصيف کرد و گفت: بايد با بيمه، کشاورزي و توليد محصولات غذايي مورد نياز خود را تضمين کنيم و کشاورز بايد احساس کند، بيمه امنيت او را حفظ مي‌کند.

امنيت ما با کشاورزي و امنيت کشاورزي با ما

رئيس جمهور شعار «امنيت ما با کشاورزي و امنيت کشاورزي با ما» را سر لوحه اقدامات و تلاش‌ها در اين حوزه دانست و گفت: براي خوداتکايي کشور در توليد محصولات کشاورزي اين شعار محوري ما است.

روحاني در ادامه سخنان خود از دست‌اندرکاران و مسئولان بخاطر خودکفايي در توليد گندم سپاسگزاري کرد و گفت:‌ با تلاش‌هاي انجام شده، بحمدالله چند سالي است که در توليد گندم خودکفا هستيم و در حالي که در مقطعي ايران حتي دومين کشور واردکننده گندم بود، امروز روي پاي خود ايستاده و گندم مورد نيازمان را خودمان توليد مي‌کنيم.

رئيس جمهوري با بيان اينکه در گذشته نيز در يکسال به خودکفايي در گندم دست يافتيم، اما اين خودکفايي ادامه نيافت، گفت: ادامه اين خودکفايي در سال‌هاي آينده بسيار مهم است که بايد براي آن تلاش و برنامه‌ريزي داشته باشيم.

در منابع آبي محدوديت داريم

رئيس جمهوري افزود: ما اگر در زمين محدوديت نداشته باشيم، اما در آب محدوديت داريم؛ ضمن اين که جمعيت کشور در حال افزايش است و متاسفانه معلوم نيست که آيا منابع آب کشور زياد شود.

وي افزودد: در حدود 90 درصد کالري يا مواد پروتيني غذايي ما در داخل توليد مي شود و اين مهم است که ما بتوانيم بيش از80 درصد و بخش بزرگي از مواد غذايي جامعه را در کشور تامين کنيم.

روحاني گفت: ما در بخش آب، بيشتر منابع خود را پيش خور کرده ايم، اينقدر مجوز داديم که باعث شده آب زيرزميني ما بسيار کم شده است که نشان مي دهد برداشت بي رويه اي از منابع آبي داشتيم.

در آينده نزديک مي توانيم در شکر هم خودکفا شويم

روحاني گفت: ايران يکي از وارد کنندگان بزرگ گندم در جهان بود، دومين کشور وارد کننده گندم از خارج بوديم، امروز روي پاي خود ايستاديم، گندم مورد نياز خود را تامين مي کنيم، که بسيار ارزشمند است و بايد در محصولات ديگر نيز گام هاي بلندتري برداريم.

وي با بيان اين که در شکر به خودکفايي نزديک شده ايم ، گفت: در ابتداي دولت يازدهم (سال 92) توليد شکر حدودا 1.1 ميليون تن بود ، اما در حال حاضر 2.1 ميليون تن است يعني يک ميليون تن اضافه شده است، کار بزرگي انجام شده است و مي تواند خبر خوشي براي مردم باشد که با اين روند ما ميتوانيم در آينده نزديک در شکر هم خودکفا باشيم.

رئيس جمهوري با بيان اين که در محصولات ديگر کشاورزي مانند حبوبات نيز بايد هم بايد تلاش کنيم خودکفا شويم، گفت: در بعضي از محصولات مانند سيب زميني وضع ما خوب است، صادر کننده هستيم، بعضي را هم بايد تلاش کنيم مانند دانه هاي روغني به سمت خودکفايي ببريم.

روحاني افزود: در سال هاي اخير توليد دانه هاي روغني کلزا سه برابر شده است، توليد اين محصول، امسال نسبت به سال پيش 6 برابر شده است. اين کار بزرگ و آمار بسيار ارزشمندي است؛ وزير و هم معاونان وي بايد اين تلاش ها را براي مردم تبيين کنند.

رئيس جمهوري اظهار داشت: ما ازصدا و سيما بعضي مواقع گله مي کنيم، صدا و سيما به ما مي گويد خود مسئولان بايد اين موارد را توضيح بدهند و اين تريبون صدا و سيما در اختيار مسئولان است.

از کشاورزان و کارگران کشور تمجيد کنيم

رئيس جمهوري تاکيد کرد: بايد با همکاري صدا و سيما و رسانه ها واقعيت ها را به مردم بگوييم، عده اي هستند که مي خواهند مردم را نااميد کنند، در حالي که کشور ما در طول اين 40 سال در مسير پيشرفت بوده و در اين 5 سال اخير هم پيشرفت بسيار خوبي داشته است.

وي گفت: دولت يازدهم و دوازدهم 11.5 ميليارد دلار پول براي تامين آب گذاشته است و اين در تاريخ کشور ما سابقه ندارد، اين موارد بايد به مردم بگوييم، به مردم بگوييم که تراز تجاري ما بهبود پيدا کرده است؛ اين که تراز تجاري ما از منهاي 8.1 در سال 92 بوده و ما امروز به منهاي 3 رسيديم، يعني 5 ميليارد به سمت خودکفايي حرکت کرديم اين اقدام را چه کسي انجام داده است؟

رئيس جمهوري گفت: برخي مي گويند از دولت نبايد تعريف کنيم، اشکال ندارد، از کشاورز خودمان تعريف کنيم، هر چه به دولت ظلم شود اجر ما نزد خداوند بيشتر است، از کشاورز و مهندس کشاروزي و کارگر خود تعريف و تمجيد کنيم.

** افزايش سالانه 4 ميليون تن توليد محصولات غذايي از 92

روحاني با بيان اين که کارهاي بزرگي تا امروز در بخش کشاورزي صورت گرفته است گفت: محصولات غذايي و کشاورزي از 97 ميليون تن در کل از سال 92 به 122 ميليون تن در سال 97 يعني 25 ميليون تن محصولات ما افزايش پيدا کرده است سالانه چيزي حدود بيش از 4 ميليون تن محصولات غذايي ما افزايش پيدا کرده که کار بسيار ارزشمند و مهمي است.

وي افزود: اگر مي توانيم در سال 4 تا 5 ميليون افزايش توليد داشته باشيد نشان مي دهد که اگر سرمايه گذاري بيشتري و فناوري بيشتر بياوريم اين 5 ميليون را مي توانيم به 10 ميليون برسانيم يعني اين کار شدني است.

روحاني در ادامه به طرح هاي کشاورزي در استان هاي خوزستان، ايلام و سيستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: اين که در عرض چند سال 300 هزارهکتار براي زمين هاي کشاورزي همراه با کانال کشي ها و زه کشي ها در خوزستان آماده شده و يا 46 هزار هکتار در سيستان و بلوچستان که 80 درصد آن طرح عملياتي شده است که بقيه آن هم ادامه دارد.

وي ادامه داد: بنابراين کاري که در اين استان ها انجام گرفت کار بسيار عظيم و ارزشمندي است که مردم بايد بدانند و صدا و سيما ما بايد از آن 300 هکتار و 46 هکتار فيلمبرداري کند و از کارهاي بزرگي که در غرب کشور در زمينه آب صورت گرفته و بخشي از آن اجرا شده که بخش ديگر آن هم به زودي تکميل مي شود اطلاع رساني شود. در واقع وزارت نيرو، وزارت جهادکشاورزي و بخش هاي ديگر همه تلاش مي کنند که ما به اين نقطه برسيم.

رييس جمهوري در ادامه افزود: مهمترين مساله ما بعد از امنيت کشاورزان، مساله دانش بنيان کردن بخش کشاورزي است. کشاورزي ما بايد به طور کامل دانش بنيان شود.

روحاني گفت: در بعضي از کشورها اين اتفاق افتاده است که حتي غذا و آب دام و چراي آنها همه را با موبايل خود انجام مي دهد حتي آب قطره اي مزرعه اش را با يک دکمه در خانه انجام مي دهد.

وي در ادامه با بيان اين که الان شرايط فرق کرده و همه چيز ديجيتالي شده است گفت: اين فضاي مجازي که بعضي ها حرص و جوش مي خورند که برخي به حق است و برخي به حق نيست جزء ضرورت هاي زندگي ما است.

روحاني گفت: مگر مي شود مردم را از موبايل جدا کرد. اصلا زندگي به هم مي ريزد. موبايل را از او بگيريد نمي تواند زندگي کند. راه و پياده روي هم که مي کند اين موبايل به آن مي گويد که چقدر تو راه رفتي ، ارتباط با زن و بچه و خريد کالا و پرداخت پول همه با اين موبايل است.

وي ادامه داد: بنابراين همه چيز به سمت ديجيتال مي رود بنابراين الان در کشاورزي ما تحول ايجاد شده است ، که مي تواند مصرف آب را متعادل کند و بهره وري را بالا ببرد.

** اقدامات دانش بنيان در بخش کشاورزي نقش دلالان را کاهش مي دهد

رئيس جمهوري همچنين دانش بنيان کردن بخش کشاورزي را مورد تاکيد قرار داد و گفت: امروز استفاده از اينترنت و فضاي مجازي در همه حوزه ها و از جمله بخش کشاورزي تحول ايجاد کرده و موجب رونق کارها شده است هرچند که عده اي به حق يا ناحق درمورد فضاي مجازي ناراحت هستند، اما امروزه همه کارها با تلفن همراه و استفاده از فضاي مجازي و اينترنت انجام مي شود.

روحاني با بيان اينکه بايد از همه افکار و ايده هاي خوب و کاربردي استفاده کنيم، به سفر خود به کشور هندوستان و اظهارات نخست وزير اين کشور درخصوص جلوگيري از تبخير آب به کمک پوشاندن سطح نهرها اشاره کرد و گفت: زماني در دولت اين را گفتم که آقاي مودي نخست وزير هندوستان در سفر اخيري که به آن کشور رفته بودم به من گفت « روي تمام نهرها و رودخانه هاي کشورمان پوشش مي گذاريم که آب تبخير نشود. روي تمام رودخانه ها براي توليد برق پنل خورشيدي قرار مي دهيم. اين پنل خورشيدي هم سايه مي اندازد و هم از تبخير آب جلوگيري مي کند و هم از آن توليد برق مي کنيم.»

رييس جمهوري با بيان اين که بايد از ايده همه مردم استفاده کنيم تصريح کرد: آقاي مودي به من مي گفت در هند به زودي مردم فروشنده برق به دولت مي شوند و ما ديگر به آنها برق نمي دهيم؛ هرکس در سقف خانه خود پنل خورشيدي استفاده مي کند و به اندازه مصرف خود برق استفاده مي کند و مازاد آن را به دولت مي فروشد.

رئيس جمهوري تاکيد کرد:مي توان با استفاده از فناوري و دانش بنيان شدن کشاورزي از انرژي هاي نوين استفاده کرد و بهره گيري از منابع را افزايش داد.


 جهانگيري:
 لازمه اصلاحات ساختاري در بودجه اجماع و وفاق همگاني است 

تهران - ايرنا - معاون اول رييس جمهوري با بيان اين که حمايت رهبر معظم انقلاب از اصلاح ساختار بودجه منجر به وفاق ملي و اجماع براي انجام اين کار بزرگ مي‌شود، گفت: لازمه اصلاحات ساختاري در بودجه اجماع و وفاق همگاني است.

به گزارش ايرنا از پايگاه اطلاع رساني معاون اول رييس جمهوري، جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي ظهر امروز - دوشنبه - به رياست معاون اول رييس جمهوري برگزار شد.

اسحاق جهانگيري در اين جلسه با اشاره به تاکيد رهبر معظم انقلاب مبني بر تدوين برنامه اي براي اصلاح ساختار بودجه کشور با هدف کاهش هزينه ها و حمايت از برنامه هاي اقتصاد مقاومتي، گفت: يکي از ظرفيت‌هاي اقتصاد مقاومتي قدرت اجماع‌سازي آن است.

وي اصلاح ساختار بودجه در شرايط کنوني را کاري پرفايده، سودمند و در جهت منافع کشور دانست و اظهار داشت: لازمه اصلاحات ساختاري در بودجه کشور را اجماع و وفاق همگاني است.

معاون اول رييس جمهوري افزود: يکي از ظرفيت هاي اقتصاد مقاومتي قدرت اجماع سازي آن است و در حال حاضر شاهد شکل گيري وفاق ملي و فرصتي مناسب هستيم که اجماع همه ارکان نظام براي اصلاحات ساختاري در بودجه کشور را فراهم کرده و زمينه هاي لازم براي مشارکت در اين کار به خوبي ايجاد شده است.

وي همچنين با اشاره به آمادگي مجلس شوراي اسلامي براي کمک به اصلاح ساختاري بودجه، خاطر نشان کرد: لازم است سازمان برنامه و بودجه کشور موضوع اصلاح ساختار بودجه را در قالب نقشه راهي جامع و منسجم به همراه برنامه زمانبندي براي اجرا تدوين کند تا با مشارکت قواي سه گانه و ساير نهادها و دستگاه ها بتوانيم اين کار بزرگ و ضروري را به انجام برسانيم.

جهانگيري در ادامه با اشاره به اينکه ويژگي مشکلات کشور امروز پيچيده و دشوار است، خاطر نشان کرد: البته حل اين چالش ها غيرممکن نيست و مي توان با اصلاحات مناسب در ساختار بودجه، برنامه ها و راه‌کارهاي مناسب براي حل و فصل اين مسائل تدوين کرد.

معاون اول رييس جمهوري مسائل صندوق هاي بازنشستگي، چالش محيط زيست، مساله کم آبي و موضوع بيکاري را از جمله چالش هاي اصلي کشور برشمرد و تصريح کرد: بايد در برنامه ها و هدفگذاري هاي خود به دنبال رشد اقتصادي پايدار مستمر اشتغال زا باشيم چرا که يکي از اصلي ترين چالش هاي کشور بيکاري است و در اين مقطع، رشد اقصادي که منجر به ايجاد فرصت هاي شغلي شود، امري ضروري است.

رييس ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي بر لزوم برنامه ريزي براي بازدهي مناسب دارايي هاي شرکت هاي دولتي تاکيد کرد و اظهار داشت: با وجود اينکه مجموع دارايي اين شرکت ها رقم بسيار بزرگي است اما گزارش ها نشان مي دهد که مجموع بازدهي و سودآوري اين شرکت ها پايين تر از سطح انتظارات است که بايد در اين زمينه چاره انديشي شود.

در اين جلسه مسعود پزشکيان نايب رييس اول مجلس شوراي اسلامي نيز با اشاره به اهميت اصلاح ساختاري بودجه و آثار مثبت آن در اقتصاد کشور، گفت: اجراي اين کار نيازمند هماهنگي ميان همه قوا و نهادها است و مجلس شوراي اسلامي آمادگي دارد در اين برنامه مهم مشارکت و همراهي لازم را با دولت انجام دهد.

در اين جلسه که نايب رييس اول مجلس شوراي اسلامي، وزراي کشور، تعاون، کار و رفاه اجتماعي، نيرو، راه و شهرسازي، رييس سازمان برنامه و بودجه کشور، معاون رييس جمهوري در امور زنان و خانواده، ريس هيات عامل صندوق توسعه ملي، رييس اتاق بازرگاني ايران، فرمانده قرارگاه سازندگي خاتم الانبيا(ص) نيز حضور داشتند، نماينده سازمان برنامه و بودجه گزارشي از پيش نويس برنامه اصلاح ساختاري بودجه بر اساس سياست هاي کلي اقتصاد مقاومتي ارائه کرد.

وي گزارشي از وضعيت موجود بودجه و ضرورت اصلاحات ساختاري آن ارائه کرد و گفت: هزينه هاي ناشي از چالش هاي مختلف نظير مسائل محيط زيست، مسائل نظام بانکي، مشکلات صندوق هاي بازنشستگي و بدهي دولت، منجر به ناترازي مستمر بودجه با ساختار فعلي شده است که تاکنون براي رفع اين ناترازي يا از منابع بانک مرکزي استفاده شده که منجر به تورم مي شود و يا از پس اندازها و ثروت ملي استفاده شده که به افزايش بدهي دولت منجر مي شود.

در اين گزارش همچنين چارچوب اصلاحات بودجه اي شامل ثبات اقتصاد کلان، درآمدزايي پايدار، هزينه کرد کارا و تقويت نهادي بودجه تشريح شد و اعلام گرديد که اصلاحات ساختار بودجه بر اساس اين چهار مولفه که هر کدام شامل زيرمجموعه هايي است، مي تواند پشتيبان رشد پايدار اقتصاد کشور باشد.

در ادامه اين نشست پس از بحث و تبادل نظر پيرامون اين گزارش و برنامه اصلاح ساختاري بودجه، مقرر شد سازمان برنامه و بودجه کشور با مشارکت ساير قوا و نهادهاي مرتبط هرچه سريعتر اين برنامه را در قالب نقشه راهي منسجم و با تنظيم برنامه زمانبندي اجرا، تدوين و آن را به دولت ارائه دهد.


 کارآفرين بازاري يا کارآفرين سياسي 
نويسنده : دکتر امير حسين خالقي

در سال‌هاي آغازين قرن 20 برخي ثروتمندان در آمريکا ظهور کردند که با استفاده از روابط خاص توانستند پول هنگفتي به جيب بزنند؛ اين گروه را به تحقير بارون‌هاي راهزن ناميدند؛ اين اسم غريب با الهام از عنوان برخي زمين داران قرون وسطي در اروپا انتخاب شده بود که از مسافراني که از راه‌هاي درون املاک آنها مي‌گذشتند پول زور مي‌گرفتند.

مشهور بود که اين بارون‌هاي راهزن با زد و بند با دولت جيب‌هاي خود را پر مي‌کنند؛ در واقع به بهاي بدتر شدن وضعيت ديگران، بار خود را مي‌بستند. در يک نمونه جالب، گفته مي‌شد کرنليوس وندربيلت که در حوزه حمل‌و‌نقل فعاليت مي‌کرد و البته خدماتش ارزان‌قيمت‌تر از ديگر رقبا بود، از مديران شرکت‌هاي رقيب پول مي‌گرفت که در مسيرها و قلمرو آنها وارد نشود. جريان از اين قرار بود که نورچشمي‌هاي رقيب که با هزينه عمومي و يارانه دولت حمايت مي‌شدند، خدماتشان به دلايل روشني بسيار گران‌تر تمام مي‌شد و بدون حضور رقيب قدرتمندي مثل وندربيلت مي‌توانستند بهتر جيب مشتريان را خالي کنند. براي آنها بيشتر صرف مي‌کرد با پرداخت پول، رقيب قدر خود را از رقابت منصرف کنند تا خدماتشان را بهبود بدهند. بارون‌هاي راهزن در فرهنگ آمريکايي را مي‌توان معادل سلطان‌هاي امروزين اقتصاد ايران (سلطان سکه، سلطان قير، سلطان شکر و...) دانست که هر از چندي سروکله يکي از آنها پيدا مي‌شود.اما پرسش اينجاست آيا وجود اين قبيل سلطان‌ها در يک اقتصاد في نفسه ايرادي دارد؟ پاسخ خيلي‌ها شايد مثبت باشد، بسياري از ما اين استدلال رايج را شنيده‌ايم که قدرت گرفتن يک شرکت و انحصار چيز خوبي نيست و در نهايت به زيان مشتريان تمام مي‌شود؛ حتي با زور مقررات هم بايد تلاش کرد تا انحصار به‌وجود نيايد؛

اجازه دهيد ادعا کنيم قدرت گرفتن يک شخص يا شرکت در بازار به خودي خود بد نيست، ولي حفظ آن با زد و بندهاي دولتي و مقررات و تبصره است که کار را خراب مي‌کند. در واقع دو نوع «سلطان خوب» و «سلطان بد» يا به بيان ديگر «کارآفرين بازاري» و «کارآفرين سياسي» داريم. سلطان خوب (کارآفرين بازاري) البته به‌دنبال منفعت شخصي خود و پر کردن جيبش است و اين ايرادي هم ندارد، ولي اين را از راه ارائه يک محصول جديد به بازار و ايجاد ارزش براي مشتري انجام مي‌دهد. يارانه و حمايت‌هاي خاص دولتي هم به سوي او سرازير نمي‌شود، مجبور است براي حفظ سلطنت خود دل رعايا (مشتريان) را هم به دست آورد، ولي سلطان بد (کارآفرين سياسي) دنبال زد و بند با اهالي قدرت و سياست براي حفظ قلمرو خود است. او بيش از مشتريان دل‌نگران «از ما بهتران» است و در پي اينکه با عنايت سياسيون و وضع تبصره و مقررات اضافي موقعيت ويژه‌اش از دست نرود.آنچه در مورد سلطان‌ها در اقتصاد ايران هم مي‌شنويم تا جايي که از گفته‌ها از رسانه‌هاي عمومي برمي‌آيد، بيشتر به تصوير سلطان‌هاي بد نزديک است؛ کسي پيدا مي‌شود و با زدوبند و گرفتن مجوز و به واسطه فلان امضاي طلايي موقعيتي ويژه براي خودش دست و پا مي‌کند، از فرصت‌هاي سودآور زودتر از ديگران باخبر مي‌شود و رقباي بي‌‌حامي را از ميدان به در مي‌کند،از اين رو بعيد به‌نظر مي‌رسد، چنين سلطاني خيلي محبوب دل خلايق باشد. از قضا ظهور چنين سلطان‌هايي بيش از نبود قانون حاصل مقررات و تبصره‌هاي خاص است. براي واژگون کردن اين سلطان‌هاي بد داغ و درفش دولت چندان به کار نمي‌آيد، در واقع سلطنت اين قبيل سلطان‌ها بيش از هرچيز وامدار وابستگي به دولت است، از قضا ظهور سلطان‌هاي بد بيشتر در بخش‌هايي مانند سکه و نفت رخ مي‌دهد که رد پاي دولت در آنها پررنگ است. در کشوري با رتبه فاجعه‌بار (!) 130 در حوزه آزادي اقتصادي چنين اوضاعي به هيچ رو شگفت‌آور نيست، در واقع اگر شاهد جولان دادن اين قبيل سلطان‌ها نباشيم بايد تعجب کرد. وقتي به‌دليل تحريم و دشواري‌هاي نقل‌و‌انتقال مالي و تجارت آزاد با ديگر کشورها اقتصاد بسته‌تر مي‌شود، وقتي به دلايل در ظاهر موجه محدوديت‌هاي فراوان براي اقتصاد وضع مي‌شود و واردات و صادرات فلان کالا ممنوع مي‌شود، وقتي سياست‌گذاران به جاي اعتماد به نيروهاي بازار با بخشنامه و تبصره دنبال «اداره» اقتصاد مي‌روند،وقتي براي ارز چند نرخ متفاوت وجود دارد و بناست با دستور و بگير و ببند کار حل شود بديهي است که کساني پيدا ‌ شوند که بخواهند از اين نمد کلاهي براي خود بدوزند. وقتي مي‌توان با زد و بند و برقراري روابط خاص با اين يا آن بوروکرات دولت پول فراواني به جيب زد، هيچ آدم عاقلي خود را درگير کار دشوار رقابت و نوآوري و بهره‌وري نمي‌کند. به بياني ديگر، وقتي مي‌توان با هزينه بسيار پايين‌تر سلطان شد (گيريم سلطان بد)، کسي مصيبت‌هاي پيش روي مسير سلطان خوب شدن را به جان نمي‌خرد. والله اعلم.


 با حضور دکتر محمدرضا سنگري در سمنان برگزار خواهد شد:
 آيين شعرخواني و نقد و بررسي کتاب قناعت ومناعت تأليف شاعر و پژوهشگر ادبي جعفر سيّد 

کتابخانه عمومي شهرستان سمنان در ساعت 16 تا 18 آيين نقد و بررسي کتاب قناعت و مناعت تأليف شاعر و پژوهشگر ادبي جعفر سيّد و همچنين شعرخواني شاعران مطرح را در سالن اجتماعات کتابخانه مرکزي سمنان برگزار خواهد کرد. پديدآور اين کتاب در رابطه با چگونگي مراسم نقد و بررسي کتاب اظهار داشت. نقد بي غرض همواره سازنده است هم به نفع مخاطب و هم پديدآور خواهد بود اما اين کتاب به دليل موضوع فرهنگ قناعت که از ويژگي هاي خاص مردم سمنان است و نيز مناسبات فردي و اجتماعي زمان حاضر، اهميت خاصي ياقته است. لازم به يادآوري است که سال گذشته رونمايي اين کتاب همراه با نقد و بررسي ديگر کتاب جعفر سيد با حضور استاد برجسته دکتر کامل احمدنژاد توسط نهاد اداره کل کتابخانه هاي استان برگزار شده بود.

سيد در معرفي دکتر محمدرضا سنگري گفت: مدت ده سال با ايشان سابقه آشنايي و همکاري داشتم. چه در داوري و چه در همايش ها از سخنان و رهنمودشان بهره برده ايم. اين استاد ادبيات براي نسل جوان در آموزش و پرورش زحمات ارزشمندي داشته چه آن هنگام که خود در وزارت کارشناسي شعر و داستان را داشتم و در کانون مرکزي شاعران و نويسندگان امور پرورشي و در داوري سراسري شعر در خدمت اين عزيز بوديم و چه زماني که سرگروه کتب درسي ادبيات بودند و سردبير مجله تربيت و رشد ادبيات را عهده دار بودند. سخنان ايشان هميشه شيوا و پر شور و مورد توجه مخاطبان بوده است. از جمله مهمترين آثار وي مي-توان آينه در کربلا، آينه داران آفتاب، پيوند دو فرهنگ عاشورا و دفاع مقدس، نقد و بررسي ادبيات منظوم دفاع مقدس را نام برد.سيد در باره مراسم شعرخواني اظهار داشت، اين مراسم به پيشنهاد بنده براي جذابيت بيشتر به نقد و بررسي پيوست خورد. چرا که به اعتقادم بعد از دهه اول انقلاب ديگر شب شعر شکوهمندي که اداره ارشاد يا سازمان تبليغات برگزار مي کرد نداشته ايم و انجمن ادبي ها هم چون گذشته گرم و گيرا نبوده است. در اين بخش هم آثار شاعراني که اعلام آمادگي کرده اند، قرائت خواهد شد. سيد افزود: اميدوارم اين مراسم براي اهالي فرهنگ و انديشه تأثيرگذار و به ياد ماندني باشد. ان شاءالله