تاریخ 1397/10/04 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4937 برو جستجو جستجوی پیشرفته   نقد و تحليل خبر هفته  

افول ائتلاف سعودي

با شکست‌هاي پياپي نيروهاي ائتلاف سعودي، قطعنامه‌ي «سنا»‌ي آمريکا مبني بر قطع روابط آمريکا در ائتلاف در يک مدت يک ماهه و تظاهرات مردم سودان عليه «عمر البشير» در مخالفت با اعزام نيروهاي سوداني در ائتلاف ونيز توافق يمني – يمني در «استکهلم» سوئد، به طرز بارزي افول ائتلاف سعودي را مي‌توان مشاهده کرد. ائتلافي که با حمايت و حضور مستقيم دولت آمريکا و نيز فروش سلاح‌هاي اروپايي صورت گرفت و به نابودي زيرساخت‌هاي اقتصادي کشور فقر اما مقاوم و شکست‌ناپذير يمن انجاميد. البته اين افول به فروپاشي رژيم سعودي و دولت ابوظبي ختم خواهد شد. چيزي که طليعه‌ي آن به روشني احساس مي‌شود.

روابط راهبردي ترکيه

در اين شرايط خاص که هر دوکشور مسلمان و مقتدر منطقه با آمريکا در روابط خود دچار تضاد و تناقض‌هاي فراواني شده اند، بهترين راه چاره و برون‌رفت از تحريم‌ها، روابط راهبردي دو کشور ايران و ترکيه است. که در سفر اخير دکتر روحاني به آنکارا، نمود خوب آن با قراردادهاي اقتصادي و همکاري‌هاي استراتژيک مشخص شد. چرا که ترکيه در امور اقتصادي همان نيازي را دارد که ايران به ترکيه ضمن آن که روابط خوب اين دو مي‌تواند دو کشور را از آسيب قوميت‌هاي تندرو، در امان نگه دارد. از طرفي تاثير تحريم‌هاي آمريکا در حق ايران و ترکيه نيز، بسيار کم اثرتر خواهد شد. با توجه به اينکه بايد بدانيم ترکيه، روابط استراتژيک با آمريکا دارد و عضو پيمان نظامي ناتو هم هست.

شرط کره شمالي در بهبود روابط با آمريکا

همان‌گونه که پيش از اين نوشتيم، بهبود در روابط کره شمالي با آمريکايي‌ها به اين سادگي‌ها ممکن نيست. چرا که در تحليل‌هاي پيشين نوشتيم که رهبر کره‌ي شمالي با دو همراه چين و روسيه به مذاکره مي‌آيد. وانگهي شرايط داخلي اين کشور هم اجازه نمي‌دهد که تمام دست‌آوردهاي هسته‌اي يک ملت که به دردمندي و فقرش انجاميده، نابود شود. به همين دليل هم روابط آمريکا با کره‌ي شمالي، در حال و آينده به درهاي بسته خواهد خورد. نشان آن که در خبر اخير، خبرگزاري رسمي کره شمالي اعلام شد به اين که: «پيونگ يانگ، خلع سلاح هسته‌اي را مشروط به خروج تسليحات آمريکا از شبه جزيره‌ي کره کرد»

جليقه‌ها در فرانسه

دولت فرانسه با زحمت زياد مشغول خاموش کردن خيزش «جليقه زرد»‌ها بود که معترضان «جليقه آبي» اعلام موجوديت کردند! با اين روند شکي وجود ندارد که جليقه‌هاي ديگر نيز نمود خود را آشکار مي‌کنند و با اين خيزش و اعلام موجوديت، بي‌شک «مکرون» را به عقب نشيني‌هاي بيش‌تر وادار خواهند کرد. تا از آنچه به زيان توده‌هاست، دست بردارد و به طور قطع همان‌گونه که انقلاب کبير فرانسه، جهان را فراگرفت و ملت‌ها را به انقلاب واداشت و کاخ‌هاي استبداد را فرو ريخت، اين انقلاب جليقه‌ها نيز به سراسر دنيا خواهد رسيد همچنان که اکنون برخي کشورهاي اروپايي را مشغول به اين جليقه‌ها کرده است. چرا که نابرابري‌ها، شرق و غرب نمي‌شناسد و طبقه‌ي ضعيف، هميشه فشار طبقه‌ي بالا را نخواهد‌پذيرفت.

سفارت آمريکا، مردم عربستان را به تظاهرات فرا خواند

قطعنامه‌ي صريح «سنا» در محکوميت بن سلمان و تاکيد به عدم حمايت نظامي آمريکا به ائتلاف سعودي در يک فرصت يک ماهه و امروز، انتشار توئيت سفارت آمريکا در رياض، مبني بر تظاهرات عربستاني‌ها عليه دولت سعودي، جز فشار بيش‌تر و دوشيدن هرچه سريع‌تر خاندان سعودي نخواهد بود و البته که منظور آمريکا فروپاشي و اضمحلال دولت سعودي نيست چون با فروپاشي سعودي‌ها، رژيم صهيونيستي بزرگ‌ترين پشتيبان خود را در منطقه از دست خواهد داد و از نظر ديگر، منابع سوء‌استفاده‌هاي آمريکا، از بين خواهد رفت و قيمت نفت هم به طور غير منتظره بالا مي‌رود آن چنان که مهار آن غيرممکن خواهد شد. مگر اين که اذعان کنيم به رفتارهاي غيرقابل پيش بيني ترامپ در سياست خارجي که هيچ مبناي درستي ندارد.

کشف ذخاير بزرگ در ايران

با کشفيات جديد اعلام شده، 70 درصد آنچه در چهل سال اخير استخراج کرده‌ايم، جايگزين خواهد شد. در اين زمينه، مدير اکتشافات شرکت ملي نفت ايران گفت: ميزان ذخاير گازي کشف شده از مقدار گازي که در چهل سال انقلاب استخراج شده،170 درصد بيش‌تر است و اعلام شد به اين که هم اکنون از نظر ذخاير نفت و گاز با منابع کشف شده، در رتبه‌ي نخست جهان قرار داريم.

نکته اينجاست اگر روند کنوني بفروشيم و بخوريم در منابع خدادادي همچنان ادامه داشته باشد، اين ذخاير جز تنبلي و تن‌پروري، چيزي عايد ما نخواهد نمود.

مگر آن که ما را به تمهيداتي وادارد که همانا توسعه براي حال و آينده و حفظ منابع براي آيندگان باشد. کاري که امثال نروژ مي‌کنند و با سرمايه‌گذاري‌هاي گسترده، اين منابع را تبديل به احسن کرده‌اند.

- تنها راه برون‌رفت از تحريم‌ها، خودباوري و متکي به خودبودن است.

همان گونه که راه مقابله در صنعت هوايي با تحريم‌هاي آمريکا، اتکا به مهندسان و توان داخلي است، در موارد ديگر هم اين نکته جاري و ساري است. چرا که رهايي از تحريم با شعار و عصبانيت و اعمال احساسي ممکن نيست. موضوع، خيلي ساده است بايد توان‌مندي خود را باور داشت و فکر کرد و ساخت و بي‌نياز شد و آن هم جز حمايت از توليد داخلي و مرغوبيت کالاها و ساخته‌هاي وطني ممکن نيست. ما بايد براي ساختن و ابداع و اختراع نه تنها قابليت‌ها و نخبگي‌هاي داخلي را نگه داريم، بلکه بايد نخبگان از ايران رفته را هم با احترام و تضمين قضايي و حقوقي به ايران بازگردانيم. چون همان‌گونه که اين زبدگان ايراني مي‌توانند بسازند و در خدمت بيگانه باشند، مي‌توانند با دلبستگي تام و تمام در خدمت به هموطنان خود باشند.

گفتار صادقانه با مردم

کواکبيان در ديدار با مردم در مسجدالمهدي منطقه‌ي پانزده تهران به نکات کليدي اشاره کرد و گفت: مردم، مشکلات را تحمل مي‌کنند به شرط اينکه صادقانه با آنها سخن بگوييم. وي اظهار داشت که «صدق الحديث» مربوط به مسئولان است چون آنها که وعده مي‌دهند اما به وعده‌هاي‌شان عمل نمي‌کنند، دروغ‌گو هستند. بايد با مردم، صادقانه حرف زد. بايد در اين مورد به صراحت اذعان کرد که چنانچه با مردم مثل صدر انقلاب حرف بزنيم و آن گاه با همان صداقت رفتار کنيم، مردم نه تنها مشکلات خود را تحمل و حل مي‌کنند بلکه با جان ودل و همه‌ي توان به کمک دولت مي‌آيند. کاري که بارها از اين ملت، ديده شده.

دمدمي مزاج يا قاطع

در مورد ترامپ، نکته‌هايي بر سر زبان‌هاست. گروهي وي را ناآرام، روان پريش، خودخواه، مال‌پرست و تماميت‌خواه مي‌نامند اما از نظر برخي، قاطع به تدابير خود، مال انديش و دلبسته به مصالح ملت و منافع خود مي‌دانند. زيرا هر دولت‌مردي که با سياست‌هايش موافق نيست از سر راه خود برمي‌دارد. کمااينکه، نزديک به ده نفر تاکنون از دولت او و از کاخ سفيد بيرون رفته‌اند که: تيلرسون، نيکي هيلي. . . و در روزهاي اخير وزير دفاع «جيمزمتيس» که با خروج نظاميان از سوريه و افغانستان موافق نبود، استعفاي خود را تسليم رئيس جمهوري آمريکا نمود. در اين موارد، شايد بتوان حق به دونالدترامپ داد چون اگر قرار باشد دولت مردي با سياست‌هاي رئيس دولت موافق نباشد و حرکات عرضي پيشه کند، عوارض اين خودسري، به مراتب بيش‌تر از دمدمي مزاجي و عنوان‌هايي از اين قبيل خواهد بود که به رئيسي نسبت بدهند.

روشنگري علوي

وزير اطلاعات با حضور در مجلس به شايعه‌ي 2500 گرين کارت پاسخ داد. علوي در برابر ادعاي «ذوالنور» گفت: وقتي مطلب خلافي بيان مي‌شود، پاک کردن آن از ذهن مردم به صورت صددرصدي امکان‌پذير نيست. وقتي گوينده‌اي، مطلبي را ادعا مي‌کند، اوست که بايد براي صحت خود دليلي ارائه کند.

در اين باره بايد گفت که در رسانه‌هاي مختلف، عليه طيف مخالف، مطالب غيرواقع و غيرمستند بيان مي‌شود و حتي درباره‌ي دولت، بدون اينکه حکم «بينه بر مدعي» لحاظ شود و چون سند مي‌خواهند، با دست خالي روبه رو مي‌شوند و در نهايت تاسف کسي هم نيست که در مقام پرسشگر و مسئول، از اين شايعه پراکنان و اهل تخريب بپرسد که چرا و چگونه و به چه قيمتي؟

اندر قضاياي دامادان

در روزهاي اخير، از قضاياي دامادها، آنچه نبايد و بايد گفته شد و صاحبان و داماد‌داران هم يا چيزي نگفتند يا اگر گفتند در بي‌خبري بود و اينکه ما به کسي سفارش و تاکيد نکرده‌ايم و از قضا درست هم گفتند چون هيچ نيازي به توصيه نيست زيرا خود بزرگي و عنوان پدرخانم سفارش و لابي بزرگي است. وانگهي، اين که دو مورد و چند مورد نيست. وارد مقولات ديگر شويد و ببينيد که اين قرابت‌هاي نسبي و سببي، چه مناصب و مزايايي را ويژه‌ي خود نساخته اند. خواهرزاده‌ها، برادرزاده‌ها، خاله زاده‌ها، آقازاده‌ها و به همين صورت، رشته‌ي زاده‌ها را بگيريد و ببينيد که به کجا مي‌رسيد. انتصابات سيستماتيک و روش‌مند، رشته‌ي بس دور و درازي دارد.

شترسواري اروپايي‌ها

ظريف در گفت و گو با هفته‌نامه‌ي «لوپوئن» فرانسه، نکته‌هاي بسيار دقيق و مستندي را در پاسخ خبرنگارشان گفت. از جمله درباره‌ي عملکرد اروپا خيلي کوتاه اما نغز و دقيق بيان کرد به اين که «اروپا بعد از خروج آمريکا از برجام تلاش‌هايي کرد ولي اين آمادگي را ندارند که بهاي آن را بپردازند. آنها مي‌خواهند شنا کنند اما خيس نشوند. در اين باره بايد نکات ذيل را در شتر سواري دولا دولاي اروپا گفت مواردي که بارها بيان کرده‌ايم:

1- اروپا در سيطره‌ي نظامي و اقتصادي آمريکا قرار دارد و داراي توان و آن روحيه رهايي نيست. وانگهي اين رهايي براي اروپا هزينه‌هاي بسيار دارد از جمله هزينه‌هاي نظامي.

2- اروپا در خاورميانه منافعي دارد که آنها را بر روابط با ما ترجيح مي‌دهد.

3- اروپا در رابطه‌ي با ما نياز چنداني احساس نمي‌کند حتي از نظر اقتصادي چون مثل ايران مشتريان ديگري هم دارد.

4- مبادلات تجاري اروپا با آمريکا با مبادلات اروپا با ما قابل قياس نيست که نيازي به ما داشته باشد.

5- اروپا مي‌خواهد ما را به عنوان کشوري که قدرتمندترين در خاورميانه است با خود به جهات مختلف از جمله امنيتي داشته باشد و. . .

طرح آمريکا در سوريه شکست خورد

آمريکا در سوريه قصد داشت که به نقشه‌ي جان بولتن در سوريه بماند و ايران را از آنجا بيرون کند که اين نقشه شکست خورد و ديگر ضروري نبود که با صرف هزينه‌هاي بسيار در آنجا بماند. از طرفي، قرار بر اين بود که آمريکا با داعش بجنگيد اما حمله‌ي آمريکايي‌ها اغلب، هوايي بود و در اين بمباران‌ها نيز به ويژه در «ديرالزور» مردم عادي کشته مي‌شدند، همين امر زيان سنگيني برجاي مي‌گذاشت که حتي از نظر افکار عمومي داخلي آمريکا هم به صلاح نبود. مورد ديگر در قبال هزينه‌هاي سنگين نظامي آمريکا، هيچ دستاوردي حاصل کارش نبود. بنابراين ديگر انگيزه‌اي براي دونالد ترامپ نبود تا نيروي خود را در مرکز خون و آتش و مجموعه‌اي از تضادها و تناقض‌ها نگه دارد. به همين دلايل بود و هست که پايگاه خبري آمريکايي «ديلي پست» نوشت که: «طرح جنگ طلبانه‌ي دولت ترامپ در سوريه براي به چالش کشيدن ايران شکست خورد.»

محکمي گام‌ها و استواري اراده در تامين آب استان

استاندار تازه منصوب شده‌ي سمنان در جمع مردم شاهرود گفت: «رئيس جمهور براي حل مشکل آب استان سمنان، محکم وارد شده است» در اينجا بايد به آشناگر گفت حقيقت آن است که مسئولان استان تاکنون گام‌هاي سستي داشته‌اند. حال اگر استاندار مي‌خواهد همگام با گام‌هاي محکم دکتر روحاني باشد، چند نکته را بايد مورد توجه قرار دهد:

1- تمامي هم و غم خود را معطوف به اين طرح بزرگ کند و آن را به اجرا درآورد و مابقي مسئوليت‌ها را به معاونان و کارشناسان محول و خود نظارت ومديريت نمايد.

2- در اين راه از تمامي توان‌مندي استان و خارج از استان که به اين ديار منسوب و صاحبان امکانات و تمکن‌اند استفاده کند و يقين هم داشته باشد که هم استاني‌هاي ما، همراهي خواهند کرد.

- تعطيلي روزنامه‌هاي مستقل نزديک است

کواکبيان در مراسم هفدهمين سالگرد انتشار روزنامه‌ي مردم‌سالاري، از منظر کارشناسي و به درستي گفت: «اگر دولت از مطبوعات حمايت نکند، بسياري از روزنامه‌هاي مستقل غيردولتي تعطيل خواهند شد. وي افزود در اين ايام فشار به مطبوعات به اندازه‌اي بوده که يک بار در جلسه‌ي مديران روزنامه‌هاي غيردولتي، پيشنهاد شد همه‌ي روزنامه‌ها انتشار خود را متوقف کنند چون قيمت کاغذ و زينگ به اندازه‌اي بالاست که عموم روزنامه‌ها توان تامين آن را ندارند.

در تاييد سخنان مديرمسئول روزنامه مردم‌سالاري بايد گفت که در صورت ادامه‌ي اين وضع نامطلوب، عدم انتشار روزنامه‌ها قطعي است که در اين صورت،خيل نخبگان دانش و انديشه و قلم بيکار مي‌شوند و بديهي است که جهت امرار معاش ناگزير به مهاجرت از کشور خواهند شد در اين صورت، بديهي است که از هنر و انديشه‌شان جامعه‌ي ما محروم مي‌ماند.

راست و چپ يا اصلاح‌طلب و اصول‌گراي فاقد انسجام

نخستين اشکال و البته مهمترين کار تشکيلاتي ما در کار حزبي اين است که اين دو جناح سياسي فاقد تشکيلات و انسجام لازم هستند وانگهي، در فعاليت آنها هم هيچ برنامه‌ي مدون و زمان داري ديده نمي‌شود. به همين جهت نمي‌دانند که تلاش‌هايشان چگونه به نتيجه مي‌رسد و چوت از متن و بطن فعاليت‌هاي سياسي‌شان، چهره‌اي اهل و مقبول بيرون نيامده است و اغلب ناچار شده‌اند که بيرون از حوزه‌ي جناحي خود،از چهره‌اي به دليل شرايط خاص ناچار به حمايت نامزدي هستند که چندان سنخيتي با تفکر آنها ندارد، به همين جهت نمي‌تواند به خواسته‌هاشان پاسخ منطقي بدهد. درست مثل تعامل و حمايت اصلاح‌طلبان از دکتر روحاني به‌ويژه در دور دوم رياست جمهوري شان که شرايط خاصي پيش آمد و آنچه کردند با توجه به همان شرايط خاص بود.

تکذيب مذاکره‌ي

تهران - واشنگتن در لندن

حميد بعيدي نژاد، سفير جمهوري اسلامي ايران در انگليس، خبر منتشر شده درباره‌ي ديدارهاي ديپلمات‌هاي ايراني و آمريکايي را در لندن تکذيب کرد. ناگفته نماند که اين خبر از روزنامه‌ي «الجريده» کويت نقل شده است. بديهي است که چنين اخباري در حواشي روابط خصمانه بين ايران و آمريکا، پيوسته متداول بوده است که مقصود آنان از اين اخبار دروغ فضاسازي و سنجش افکار عمومي است که طالب چيست؟

امنيت هرمز با ايران است

اين نظر درستي است که امنيت هرمز برعهده‌ي ايران است اما بايد بدانيم که ناوهاي بيگانه براي ايجاد امنيت بلکه جهت تفرقه‌افکني به منطقه مي‌آيند و منافع آنها در آب گل‌آلود و تفرقه، تامين مي‌شود. پس نبايد ما برگ برنده را به آنها تسليم کنيم. از ياد نبريم که هر عمليات نظامي، جهت آمادگي در دفاع از کشور عزيز است نه قدرت نمايي و ترساندن همسايگان خود ما بايد به آنها اطمينان بدهيم که قدرت و امکانات ما در راستاي برقراري آن آرامش و امنيتي است که آنها هم از آن برخوردار مي‌شوند.

مجلس جاي شايستگان است

ما هم با سخنگوي شوراي نگهبان، هم نظر هستيم که مجلس جاي شايستگان و کارآمدان است به شرط آن که به سبب سلايق خاص، نه تصريح قانون، خانه‌نشين و بازداشته شوند. چون اگر شايستگان و افراد خود‌بين و منفعت‌طلب و مسند دوست، سرمي‌زند، از آنان ديده نمي‌شود. ضمن آن که مجلس جاي کارشناسان خبره در زمينه‌هاي لازم است. آن چنان که جز از منظر خبرگي، سخني مطرح نشود.

مجمع تشخيص مصلحت، شوراي نگهبان دوم نيست

به صراحت قانون اساسي جمهوري اسلامي، قانون‌گذاري فقط بر عهده‌ي مجلس شوراي اسلامي است که خانه‌ي ملت و در راس امور است. بنابراين هر نوع اقدامي که از ناحيه هر نهادي از جمله، مجمع تشخيص مصلحت نظام، مبني بر تقسيم وظايف مجلس صورت بگيرد، ناقض قانون و موازي کاري است. همان اقدامي که کشور را به چالش‌هاي فروان مبتلا کرده است. بنابراين، مجلس و شوراي نگهبان و مجمع تشخيص مصلحت هر کدام وظيفه‌اي مشخص و تعريف شده دارند که هرگز نبايد از آن وظايف خطير تخطي نمود.

فرزامي