تاریخ 1397/10/04 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4937 برو جستجو جستجوی پیشرفته   ثبت روز سمنان با چه انگيزه اي؟  
نويسنده : * جعفر سيد

مدتي است که اشخاص و گروههايي به تکاپو افتاده‌اند تا عنوان «روز سمنان» را به ثبت برسانند و با اين عنوان، تفاضل و تفاخري براي استان ايجاد نمايند. برخي روز 6 دي ماه را که مصادف با سالروز تبديل سمنان از فرمانداري کل به استانداري بوده، مبناي کار و رأس الخيمه قرار داده‌اند.

و بعضي روز ثبت زبان سمناني در اداره‌ي ميراث فرهنگي را که در 30 دي ماه صورت گرفته است، شاخص‌تر و با اهميت‌تر دانسته‌اند.

و اشخاصي نيز روز فرو افکندن مجسمه‌ي شاه را در سمنان که در 20 آذر اتفاق افتاده، مصادف با شعور انقلابي و همزمان با شب عاشورا و مناسب تاريخي براي روز سمنان تشخيص داده‌اند.

اگر نظر مرا بخواهيد که بعضي دوستان پرسيده‌اند، صريحاً مي‌گويم انسان‌ها مهمتر از زمان و مکان هستند. ابوريحان بيروني، که بيرون از روستا زندگي مي‌کرده، بي تفاخر شهري نامش جهاني است. همچنان که اردبيل به علي دايي و حسين رضا زاده اعتبار نداده، آنان به اردبيل، بلکه به ايران و جهان اعتبار داده‌اند.

شکي نيست که همه‌ي پويشگران روز سمنان، به عشق موطن خود و براي عزيز شمردن قابليت‌هاي آن نظر مي‌دهند و ان‌شاءالله قصد خير دارند اما خردمندان و با تجربه‌ها، فراتر از احساسات و عميق‌تر به پديده‌هاي اجتماعي مي‌نگرند.

وقتي مي‌بينم اين نيت‌ها، شکل رقابت‌هاي هيجاني و بعضاً تعارض‌آميز مي‌گيرد، از خود مي‌پرسم به راستي پشت پرده‌ي اين نمايش چه خبر است؟ نکند بعضي به بهانه‌ي نام سمنان مي‌خواهند خود را مطرح کنند؟! چه کساني مي‌خواهند بر موج احساسات مردم سوار شوند؟ اصلاً بگوييد ما در جهان، در تمام زمينه‌ها برتريم، اين شکم چه گرسنه‌اي را سير مي‌کند؟! جز اينکه همچون مخدري درد را مقطعي ساکت کند اما بعد با عوارض شديدتري بروز نمايد؟!

دلسوزان واقعي سمنان بروند به همراهان خود بگويند هرکدام يک درخت بکارند و يک گل به دامن شهر بنشانند. يا اگر هنر بيشتري دارند سموم خطرناک کارخانه‌هاي دودزا را فرو بنشانند که با مسامحه يا مساعدت اداره‌ي محيط زيست به سلامت مردم آسيب مي‌رسانند. يا اگر بيشتر روح مطالبه‌گري داريد از شوراي شهر، نمايندگان و دولتمردان بخواهيد که حقوق شهروندي را ايفا کنند.

نقش شوراي انقلاب فرهنگي در نظارت بر اين امور کجاست؟ در حاليکه نام يک کوچه و يا دبستان را نمي توان خودسر انتخاب نمود، شعار روز سمنان مستمسک فضاسازي و هياهويي براي هيچ شده است.

بدني که بيمار است و روحي که دردمند است، با شعار و جشن يا کنسرت نه شاد مي‌شود و نه درمان! اين روزها برخي مديران به جاي کار خلاق و مبنايي، مرتب به شهر و روستاها مي‌روند و تقدير نامه مي‌دهند. در واقع مي‌خواهند با تقدير بي حساب و کتاب، ضعف احتمالي خود را پوشش دهند تا دستخوش تغيير نشوند. کار اصلي آنان شده مرتب تقديرنامه صادر کردن و تبليغات در صفحات مجازي!

مثالي مي‌آورم. براي پدري در سمنان با پذيرايي مفصل از خود جشن تولد رنگين و سنگين گرفته بودند. اگر عکس‌هاي آن جشن را ببينيد، در حاليکه چشمان پدر از ضعف بر زمين خيره مانده و براي نشستن ناتوان است، فرزندانش همه شادمان با او عکس يادگاري گرفته‌اند و مي‌خندند! و بعضي در پي اين بودند که او را به رقص وادار سازند. در حاليکه همان‌ها مسبب ضعف او بوده‌اند و تلويزيون و عينک و سمعک و حرکت را از او دور ساخته بودند و حافظه‌اش تحليل رفته بود. همان‌ها پس از مرگ پدر، هرکدام مدعي معتمد او شده‌اند. شايد تعمدي در به ضعف کشاندن او نداشتند اما در پديد آوردن اين ضعف نقش اصلي داشتند و مقصرند. وضع جامعه‌ي متکي بر شعار کاذب اينگونه است.

من از سال‌ها پيش زمينه‌ي کمرنگ پيدايش پان سمنانيزم و به تبع آن شبه پان‌هاي ديگر در شهرها و بخش‌هاي اطراف را مشاهده کرده‌ام و شواهدي دارم. هنوز روز سمنان اعلام نشده، در شهر ديگر يکي خود را ژنرال مي‌نامد و مي‌گويد:

«تا من هستم نمي‌گذارم سمنان به سر شهرمان بکوبد.»

ديگران هم بسيار حرف‌هاي ناگفته‌ دارند. به قول اقبال لاهوري:

گمان مبر که به پايان رسيد کار مغان

هزار باده‌ي ناخورده در رگ تاک است

هر که در هر روز خشت کجي را درست بگذارد، و هر قدمي براي مردم بردارد آن زمان را روز سمنان بداند و کاري نکنيم که موجب ايجاد اختلاف بشود و اين امر بهانه‌اي براي تبليغات سوء داوطلبان نمايندگي ديگر شهرها قرار گيرد. چرا که در عرفان، همه‌ي مردم جهان، يک پيکر واحدند و من و ما وجود ندارد.

به روز واقعه تابوت ما ز سرو کنيد

که مي‌رويم به داغ بلنـد بالايي

24 آذر ماه 1397


 معاون اول رييس جمهور:
 اولويت دولت برنامه ريزي براي کاهش اثرات تحريم است 

جلسه شوراي عالي اشتغال ظهر ديروز (دوشنبه) به رياست معاون اول رييس جمهور برگزار شد.

به گزارش ايسنا،اسحاق جهانگيري در اين جلسه بر ضرورت سرعت بخشيدن به روند اعطاي تسهيلات براي حمايت از اشتغال روستايي و عشايري تاکيد کرد و از دستگاه‌هاي ذيربط و بانکهاي عامل خواست به منظور ايجاد فرصت‌هاي شغلي، فرايند تسهيلات دهي به طرح‌هاي روستايي و عشايري را سرعت ببخشند.

معاون اول رييس جمهور افزود: پس از اعمال تحريم‌ها از سوي آمريکا، بخش‌هايي از اقتصاد کشور تحت فشار قرار گرفت و در نتيجه، تلاطم‌هايي در برخي شاخص‌ها نظير تورم، نرخ ارز، رشد اقتصادي، رشد سرمايه‌گذاري و نرخ بيکاري ايجاد شد. در اين شرايط اولويت دولت بر مديريت و برنامه ريزي براي کاهش فشارهاي ناشي از تحريم قرار گرفت تا تلاطم‌هاي موجود در مدت زماني کوتاه به ثبات تبديل شود.

وي با اشاره به وجود 3 ميليون و 200 هزار نفر بيکار در کشور، اظهار داشت: سالانه حدود 800 هزار نفر نيروي متقاضي کار جديد به اين آمار افزوده مي‌شود و خانواده‌ها نيز از دولت انتظار دارند که براي جوانان تحصيلکرده آنان فرصت‌هاي شغلي مناسب تدارک ببيند.

جهانگيري ادامه داد: جوانان سرمايه اصلي کشور هستند که بايد مولد، کارآفرين و در اقتصاد کشور نقش آفرين باشند و بتوانند براي کشور توليد ثروت کنند اما در حال حاضر براي اشتغال اين جوانان دغدغه‌هايي وجود دارد. به همين دليل دولت و ساير نهادها بايد تمام تلاش خود را بکار گيرند تا زمينه ايجاد فرصت‌هاي شغلي براي جوانان و بخصوص افراد تحصيلکرده فراهم شود.

معاون اول رييس جمهور با اشاره به سفر اخير خود به بندرعباس و گفتگو با برخي کارآفرينان روستايي، خاطر نشان کرد: مشکل عمده کارآفرينان روستايي، مشکلات و موانع پيش روي دريافت مجوز جهت راه اندازي واحدهاي کوچک توليدي بود و حداقل انتظار آنها از دولت رفع موانع پيش روي صدور مجوزها است.

وي با تاکيد بر اينکه اجراي طرح اشتغال پايدار روستايي بايد با سرعت و در عين حال با دقت کافي انجام شود، تصريح کرد: بايد نظارت دقيقي در اجراي اين طرح وجود داشته باشد تا اين اطمينان حاصل شود که منابع مالي تبديل به فرصت شغلي خواهد شد و کسي نتواند از امتيازهاي اين طرح که با نرخ سود بسيار پايين اعطا مي‌شود، سوء استفاده کند.

جهانگيري افزود: در طرح اشتغال فراگير نيز مقام معظم رهبري با برداشت يک ميليارد دلار از صندوق توسعه ملي موافقت کردند که براساس گزارش‌هاي سازمان برنامه و بودجه، مقدمات اجراي اين طرح آماده است که يکي از بخش‌هاي زيرمجموعه در اين طرح بخش مسکن و احياء بافت فرسوده است که اگر به درستي اجرا شود شاهد اشتغال فراواني در بخش مسکن خواهيم بود.

معاون اول رييس جمهور بخش گردشگري را از ديگر بخش‌هاي مهم در ايجاد اشتغال برشمرد و گفت: با تمرکز جدي بر ايجاد اشتغال در حوزه گردشگري، بسترهاي مناسبي براي بکارگيري جوانان و نيروهاي متقاضي کار مهيا خواهد شد. بخش گردشگري ظرفيت زيادي براي ايجاد فرصت‌هاي شغلي پايدار دارد.

وي در ادامه اين جلسه با اشاره به انتقاد معاون رييس جمهور در امور زنان و خانواده به دليل عدم ثبت دقيق آمار اشتغال زنان در گزارش‌هاي آماري کشور، از وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي و دبيرخانه شوراي عالي اشتغال خواست در جلسه اي با مرکز آمار ايران اين موضوع را مورد بررسي قرار دهند تا رتبه و جايگاه ايران در آمارهاي جهاني اشتغال زنان اصلاح شود.

جهانگيري همچنين پيشنهاد معاون توسعه روستايي و مناطق محروم کشور مبني بر فعال شدن کميته ملي اشتغال و سرمايه‌گذاري را مثبت ارزيابي کرد و گفت: با فعال تر شدن اين کميته، بخش زيادي از مسائل و مشکلات فراروي ايجاد فرصت‌هاي شغلي در کشور حل و فصل خواهد شد که لازم است وزير محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعي هر چه سريعتر کميته ملي اشتغال و سرمايه‌گذاري را تشکيل دهد.

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي هم در اين جلسه با ارائه گزارشي از نرخ بيکاري در کشور گفت: با توجه به اعمال تحريم‌هاي ظالمانه آمريکا که باعث افزايش نرخ بيکاري در کشور شده است، بايد برنامه ريزي‌هاي جدي براي ايجاد فرصت‌هاي شغلي صورت بگيرد که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي اين موضوع را در صدر برنامه‌ها و اولويت‌هاي کار خود قرار داده است.

وي افزود: به دليل شرايط تحريم، با اهداف اشتغال زايي که متکي به منابع مالي و سرمايه‌گذاري فاصله زيادي ايجاد شده که بايد براي جبران اين عقب ماندگي دست به اقدامات جديدي بزنيم و روش‌هاي نويني را براي اشتغال زايي ايجاد کنيم که اين وزارتخانه در حال برنامه ريزي لازم در اين خصوص است.

در اين جلسه که وزراي نيرو، راه و شهرسازي، علوم، تحقيقات و فناوري، امور اقتصادي و دارايي، رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، معاون رييس جمهور در امور زنان و خانواده، رييس کميته امداد امام خميني(ره) و معاون توسعه روستايي و مناطق محروم نيز حضور داشتند، معاون توسعه کارآفريني و اشتغال وزارت تعاون،‌کار و رفاه اجتماعي گزارشي از وضعيت اشتغال کشور،‌ وضعيت اجراي مصوبات پيشين و عملکرد برنامه‌هاي اشتغال کشور از سوي دستگاه‌هاي اجرايي ارائه کرد.

وي همچنين به ارائه گزارشي در خصوص برنامه اشتغال روستايي و عشايري پرداخت و گفت: در حال حاضر روند اجراي آيين نامه قانون حمايت از ايجاد و توسعه اشتغال پايدار در روستاها روندي مثبت است و تا کنون بيش از 6 هزار ميليارد تومان به اين برنامه تخصيص داده شده و برنامه اي نيز براي اشتغال در مناطق زلزله زده در دستور کار قرار دارد.

منصوري نقش اجراي قانون اشتغال روستايي و عشايري را در کاهش نرخ بيکاري مثبت ارزيابي و خاطر نشان کرد: با اجراي اين قانون وضعيت مناطق روستايي در ايجاد اشتغال و کاهش نرخ بيکاري بهبود يافته است و پيش بيني ما اين است که براي سال 97 در مناطق روستايي 45 درصد افزايش تعداد شاغلين را خواهيم داشت.

نماينده سازمان برنامه و بودجه کشور نيز در اين جلسه گزارشي از تدوين 7 برنامه و سياست فعال بازار کار براي اشتغالزايي در حوزه‌هاي مختلف ارائه کرد و با بيان اينکه براي تدوين اين برنامه‌ها با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي و دستگاههاي مرتبط تفاهم و هماهنگي لازم ايجاد شده است گفت: در قالب اين برنامه 190 هزار فرصت شغلي با سرمايه‌گذاري 66 ميليارد تومان در بخش گردشگري پيش بيني شده است.

وي با اشاره به اينکه براي توسعه اشتغال پايدار روستايي جمعا 18 هزار ميليارد تومان از منابع صندوق توسعه ملي اختصاص خواهد يافت، افزود: براي اشتغالزايي در شرکت‌هاي دانش بنيان نيز 1800 ميليارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است و در بخش‌هاي کشاورزي، فرهنگ و هنر و صنعت و معدن نيز برنامه ريزي خوبي صورت گرفته تا با تخصيص اعتبار مناسب، شاهد اشتغالزايي در هر يک از اين بخش‌ها باشيم.

نماينده سازمان برنامه و بودجه کشور با بيان اينکه تا کنون 13 هزار و 500 فرصت شغلي در قالب طرح اشتغال روستايي ايجاد شده است، برآورد اشتغال روستايي تا پايان سال 97 را 164 هزار فرصت شغلي اعلام کرد و افزود: حدود 5 هزار روستا به عنوان کانون اجراي طرح اشتغال روستايي تعيين شده اند که در فاز اول تمرکز ويژه اي بر اشتغال اين روستاها به عنوان روستاهاي کانوني که مي‌توانند علاوه بر ايجاد شغل در روستاي کانون براي روستاها و مناطق همجوار نيز ايجاد شغل کنند، انجام خواهد شد.

در اين جلسه نماينده ستاد کل نيروهاي مسلح هم با بيان اينکه طرح مهارت آموزي به سربازان وظيفه در دستور کار اين ستاد قرار دارد،‌ گفت: براي ارتقا مهارت و اشتغال سربازان پس از طي دوره خدمت، توافقات خوبي با دستگاه‌هاي اجرايي و دبيرخانه شوراي عالي اشتغال صورت گرفته است.

در اين نشست پس از ارائه گزارش‌هاي مختلف، نظرات و ديدگاههاي اعضاي جلسه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و تصميماتي نيز براي سرعت بخشيدن به روند اجراي طرح‌هاي اشتغالزا و اعطاي تسهيلات اتخاذ شد.


 انتقاد ظريف از کندي اجراي تعهدات برجامي بروکسل
 ايران منتظر اروپا نمي‌ماند 

وزير خارجه کشورمان با اشاره به اينکه گزينه‌هاي زيادي بعد از خروج آمريکا از برجام داريم گفت: اروپايي‌ها در انجام تعهداتشان به برجام کُند عمل مي‌کنند، ما منتظرشان نمي‌مانيم مگر اينکه گام عملي اتخاذ کنند.

به گزارش ايسنا، «محمد جواد ظريف» در گفت‌وگو با شبکه الميادين گفت: حضور آمريکا در سوريه از همان ابتدا غيرقانوني بود، آمريکا بطور مطلق با داعش نجنگيد و حضور آن به نفع ملت سوريه و يا با موافقت دولت آن کشور نبود.

وي افزود: ما اطلاعات کافي در رابطه با برنامه‌هاي آمريکا در سوريه نداريم به همين دليل موضع مشخصي اتخاذ نمي‌کنيم.

وزير امورخارجه کشورمان در ادامه خاطرنشان کرد: نگراني ترکيه از عمليات تروريستي را درک مي‌کنيم و هرگونه اقدام نظامي لازم است با هماهنگي دولت سوريه اتخاذ شود.ما هميشه به دوستانمان در ترکيه گفتيم که عمليات نظامي بدون موافقت دمشق نمي‌تواند به حل بحران کمک کند.

ظريف با اشاره به اينکه ايران آماده است تا امنيت منطقه مشترک باشد و هيچ يک از کشورها برعليه کشور ديگري نباشند افزود: سعودي‌ها ده‌ها ميليارد دلار در جنگ يمن هزينه کردند اما چه چيزي را محقق کردند؟

وزير امور خارجه کشورمان در رابطه با خروج آمريکا از برجام گفت: گزينه‌هاي زيادي بعد از خروج آمريکا از برجام داريم و هرگاه مصلحت ملي اقتضا کند اين گزينه‌ها را به کار مي‌گيريم.

وي در رابطه با نقش اروپايي‌ها در برجام گفت: اروپايي‌ها در اجراي تعهداتشان به توافق هسته اي کُند عمل مي‌کنند، ما منتظرشان نخواهيم ماند مگر اينکه گام‌هاي عملي اتخاذ کنند.

واقعيت خروج آمريکا از سوريه

ظريف همان گونه که گفته است ، تهران گزينه‌هاي متعددي براي مواجهه با منافع بربادرفته ايران در برجام دارد اما کوچ آمريکايي‌ها از سوريه اتفاقي است که نمي‌شود ناديده گرفت.

الشرق الاوسط در تحليلي درباره شرايط جديد منطقه مي‌نويسد که ديگر سخت مي‌توان رفتارهاي ناگهاني دونالد ترامپ، رئيس جمهوري امريکا را پيگير بود.سياستي تدافعي که مطابق تمايلات او باشد، واکنش‌هاي بسياري را در سراسر دنيا به همراه داشته است، اما هيچ چيز مانع از آن نمي‌شود که او سياست دل بخواهي خود را دنبال نکند، آخرين آنها عقب نشيني از درگيري‌ها در سوريه بود.از زماني که اعلام کرد نيروهاي امريکايي از سوريه خارج مي‌شوند، تحليل‌هاي بسياري در پايتخت‌هاي کشورهاي مختلف درباره دلايل و بازتاب اين تصميم منتشر شده است.اما آخرين تفسير را خود او مي‌داند، به ويژه که تمامي ارکانش، از وزير دفاع تا وزير امور خارجه تا مشاور امنيت ملي نسبت به اين تصميم او اعتراض کرده اند.تا آن جا که وزير دفاع، که يکي از مهمترين ارکان دولت او بود، استعفا داد.حالا، با استفعاي او تمامي پست‌هاي اصلي دولت ترامپ تغيير کرده اند، اتفاقي که در کاخ سفيد سابقه نداشته است.

قبل از هر چيز اين نکته را توجه کنيم که ترامپ از حق قانوني خود استفاده مي‌کند حتي اگر اين اختيارات او باعث تشويش و نگراني شود.اما مساله اين است که هر تصميمي که واشنگتن مي‌گيرد در همه جا بازتاب خواهد داشت.ممکن است از اين تصميم اروپايي که با خطرهاي مختلف مورد تهديد قرار گرفته به شدت احساس ترس کند.اروپايي‌ها مي‌ترسند ده‌ها هزار داعشي فعاليت خود را در خاک اروپا تشديد کنند.

ترس بيشتر را کُردها دارند که سه هزار داعشي در زندانهايشان به سر مي‌برند.حضور امريکا در سوريه چيزي نيست که قابل مقايسه با حضور روسيه و ايران و ترکيه باشد، اما خلائي که پشت سر خود ايجاد مي‌کند مي‌تواند منازعات را تجديد کرده و چه بسا گسترش دهد.

در برابر نگراني‌هايي که متحدان ترامپ از تصميم او دارند، شايد احساس متضادي را ولاديمر پوتين، رئيس جموهري روسيه داشته باشد که روز پنج شنبه 1700 خبرنگار را به ابهت کاخ کرملين دعوت کرد تا به آنها ابلاغ کند که روسيه پنجمين قدرت بزرگ دنياست، توجه کنيد نه اول، نه دوم و نه حتي چهارم.او خواست به دنيا بگويد که ما رئاليست هستيم.و در آرامش کامل به هيچ وجه از اعلام خروج ترامپ از سوريه ابراز خشنودي نکرد گويي که مساله اي کاملا عادي بود و در اين 8 سال مساله اي خارج از مسائلي بوده که با آنها مي‌جنگيده است.

در واشنگتن و در مسکو، ما در برابر موج‌هاي جديدي قرار داريم.نه پوتين و نه کسي قبل از او آرزو نکرده که امريکا صحنه نبرد را بدون مبارزه ترک کند، سزار روسيه اين خطر را نمي‌پذيرد که به تنهايي در سواحل درياي مديترانه بايستد.تصميم به عقب نشيني از سوريه نه به درد مسائل داخلي ترامپ مي‌خورد نه به درد اتهاماتي که به او بر سر رابطه اش با پوتين خصوصا در ايام تبليغات انتخاباتي مي‌زنند.

اين نه تصميمي ساده است و نه آن قدر مهم که بخواهد جنجال به پا کند.واشنگتن در حالي طرح عقب نشيني را پي مي‌گيرد که روسيه بر پروژه‌هايش تمرکز کرده است.و ترکيه نيز به مرحله آخر ماجراجوايي‌هايش وارد مي‌شود، در حالي که کردها حمايت هيچ کس را پشت سر خود ندارند.بعد از عراق حالا نوبت سوريه است.


 هديه کريسمس ترامپ به ايران و روسيه 

مشاور امنيت ملي پيشين آمريکا در يادداشتي درباره تصميم رئيس‌جمهور کشورش براي خروج نيروهاي آمريکايي از سوريه و افغانستان اين اقدام را هديه کريسمس زودهنگام ترامپ به ايران، روسيه و حزب‌الله دانست. به گزارش ايسنا، «سوزان رايس» مشاور امنيت ملي آمريکا در دوران رياست جمهوري باراک اوباما در يادداشتي در روزنامه نيويورک تايمز به بررسي تصميم غير منتظره دونالد ترامپ رئيس جمهور کشورش براي خروج نيروهاي آمريکايي از سوريه و افغانستان پرداخت و با انتقاد از سياست‌هاي وي، نوشت: رئيس‌جمهور ترامپ با تصميمات بي پرواي خود که به بازنشستگي جيمز متيس منجر شد، بيش از هر دشمن خارجي امنيت ملي آمريکا را تضعيف مي‌کند. رايس ادامه داد: روند تصميم‌گيري درباره امنيت ملي کشور بيش از هر زماني از تاريخ تصويب قانون امنيت ملي آمريکا در سال 1947 شکست خورده است. اين تصميمات برخلاف توصيه‌هاي مشاوران ارشد رئيس جمهور، کنگره و غافلگيري براي متحدان‌مان است. همچنين اين تصميم هديه کريسمس زودهنگام ترامپ به روسيه، ايران، حزب‌الله و طالبان است. هزينه‌هاي اين هرج‌ومرج بيشمار است که با استعفاي دلسردکننده و صريح جيمز متيس وزير دفاع شروع شده است، کسي که يکي از آخرين مقامات ارشد دولتي به شمار مي‌آمد که متعهد به حفظ رهبري جهاني آمريکا و متحدان بود.


 ديدار وزير خارجه پاکستان با ظريف 

شاه محمود قريشي وزير خارجه پاکستان، عصر ديروز (دوشنبه)در محل وزارت امور خارجه با محمد جواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان ديدار و گفت وگو کرد. در اين ديدار طرفين در خصوص شماري از مسائل دوجانبه، منطقه اي و بين المللي به گفت وگو و رايزني پرداختند.

وزيران خارجه دو کشور همچنين در خصوص اهميت ثبات، امنيت و همگرايي سازنده در منطقه بويژه بين افغانستاني‌ها در شرايط کنوني و تشريک مساعي دو کشور در اين زمينه تاکيد کردند.همزمان دولت پاکستان در صفحه توييتر رسمي خود به نقل از وزير امور خارجه پاکستان نوشت: «دولت پاکستان مايل است بيش از پيش ارتباط‌هاي سياسي و اقتصادي خود را با ايران افزايش دهد.»


 رئيس‌جمهور کشته شدن صدها تن از شهروندان اندونزي را تسليت گفت 

رئيس جمهور در پي وقوع سونامي و کشته و زخمي شدن صدها تن از شهروندان اندونزي، در پيامي با ابراز تسليت و همدردي ملت و دولت جمهوري اسلامي ايران با دولت و ملت اندونزي، از خداوند متعال براي جان باختگان رحمت و مغفرت و براي بازماندگان صبر و شکيبايي مسالت کرد.

به گزارش ايسنا، متن پيام تسليت حجت الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني به آقاي جوکو ويدودو رئيس جمهوري اندونزي به اين شرح است:جناب آقاي جوکو ويدودو

رئيس جمهوري اندونزي

خبر غم انگيز وقوع سونامي در تنگه سونداي که منجر به کشته و زخمي شدن صدها تن از شهروندان اندونزي شد، موجب تاسف و تالم عميق اينجانب گرديد.

بدينوسيله مراتب تسليت و همدردي ملت و دولت جمهوري اسلامي ايران را به جناب عالي، دولت و ملت اندونزي ابراز نموده و از خداوند متعال براي جان باختگان رحمت و مغفرت و براي بازماندگان صبر و شکيبايي مسالت دارم.


 واکنش امير سياري به ورود ناو آمريکايي به خليج فارس:
 اجازه نمي‌دهيم «استنيس»به آب‌هاي سرزميني ما نزديک شود 

معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوري اسلامي ايران گفت:‌ به هيچ وجه اجازه نمي‌دهيم ناو هواپيمابر استنيس به آبهاي سرزميني ما نزديک شود.امير دريادار حبيب الله سياري در حاشيه مراسم تقدير از پژوهشگران دانشگاه دافوس در پاسخ به سوال ايسنا در مورد واکنش ارتش به ورود ناو هواپيمابر آمريکايي به خليج فارس اظهار کرد: پاسخ نيروهاي مسلح به اين است که ما بيدي نيستيم که با اين بادها بلرزيم. اين ناو ده ماه در خليج فارس نبوده و اکنون به اين منطقه آمده است اما مشابه اين ناو در منطقه بوده است.

وي در ادامه افزود: ما به هيچ عنوان اجازه نمي‌دهيم اين ناو به آب‌هاي سرزميني ما در خليج فارس نزديک شود. ما در خليج فارس بر اساس قوانين دريايي، آب‌هاي سرزميني داريم و خارج از آب‌هاي سرزميني ما، درياي آزاد محسوب مي‌شود و هر کس مي‌تواند آنجا دريانوردي کند، همانطور که ما مي‌توانيم در آب‌هاي آزاد دريانوردي کنيم. وقتي ما گفتيم به اقيانوس اطلس رفته و نزديک مرزهاي استکبار جهاني ناوهاي ما دريانوردي مي‌کنند بر اساس همين قانون دريانوردي در آب‌هاي آزاد بود.

معاون هماهنگ کننده ارتش با بيان اينکه ورود ناو آمريکايي خيلي براي ما مهم نيست، افزود: آنها نمي‌توانند اقدامي عليه ما انجام دهند. ما آنقدر پيش بيني و امکانات داريم و تمرين کرده‌ايم که بتوانيم مقابل تبليغات آنها بايستيم. مطمئن باشيد که آنها جرأت هيچ اقدامي عليه ما را ندارند. ورود اين ناو به خليج فارس خيلي براي ما مهم نيست، زيرا در آب‌هاي آزاد مي‌توانند دريانوردي کنند مثل نفت کش‌ها و کشتي‌هاي تجاري، ما کار خودمان را انجام مي‌دهيم. رويکرد ما هم شب حمله‌اي فکر کردن است. يعني ما هر لحظه آماده دفاع هستيم.