تاریخ 1397/10/03 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4936 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رهبر انقلاب در ديدار فرماندهان و مسئولان نيروي انتظامي:
 کاري کنيد که نيروي انتظامي در چشم مردم مقتدر، عادل و هوشيار باشد 

فرمانده معظم کل قوا در ديدار فرماندهان و مسئولان نيروي انتظامي تاکيد کردند:کاري کنيد که نيروي انتظامي در چشم مردم مقتدر، عادل و هوشيار باشد.

به گزارش ايسنا، حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي ظهر ديروز (يکشنبه) در ديدار فرماندهان و مسئولان نيروي انتظامي با تشکر از تلاشهاي حافظان نظم و امنيت، اين نيرو را در معرض نگاه و قضاوت عمومي دانستند و تأکيد کردند: بايد به نحوي عمل کنيد که برداشت مردم از نيروي انتظامي يک نيروي مقتدر، عادل و هوشيار باشد.

فرمانده کل قوا، لازمه رسيدن نيروي انتظامي به جايگاهي در تراز انقلاب و نظام اسلامي را پيشرفت بدون توقف خواندند و افزودند: بخشهاي مختلف نيروي انتظامي از جمله کلانتري‌ها، پاسگاهها و گشت‌هاي انتظامي در پيش چشم مردم قرار دارد، و قضاوت درباره عملکرد نيروي انتظامي به مجموعه نيروهاي مسلح و نظام اسلامي تعميم پيدا مي‌کند.

ايشان با اشاره به پيشرفت‌هاي خوب نيروي انتظامي از جمله بهبود رفتار با مردم و مراجعان در مراکز انتظامي نسبت به گذشته، بر لزوم استمرار پيشرفت‌ها تأکيد کردند و افزودند: عملکرد نيروي انتظامي بايد عاقلانه، مدبرانه و براي مردم کاملاً اطمينان‌بخش و اعتمادآفرين باشد.

پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي، سردار اشتري فرمانده نيروي انتظامي گفت: سربازان جان‌برکف ملت ايران در نيروي انتظامي با روحيه انقلابي، مديريت جهادي، تفکر بسيجي و با عزم و اراده راسخ براي حفظ امنيت و آرامش کشور و پاسداري از ارزشها تلاش کرده و حافظان جان و مال و ناموس مردم و اقتدار نظام جمهوري اسلامي هستند.

در اين ديدار نماز ظهر و عصر به امامت رهبر انقلاب اسلامي اقامه شد.


 سفر هياتي از حماس به تهران  

«محمود الزهار» وزير خارجه سابق فلسطين، از رهبران برجسته و عضو دفتر سياسي و رئيس پارلماني حماس که به همراه اعضاي فراکسيون حماس به تهران سفر کرده، با وزير خارجه، رئيس مجلس، دبير شوراي عالي امنيت ملي و مشاور مقام معظم رهبري در امور بين‌الملل کشورمان ديدار کرد. به گزارش «انتخاب»، ديدار الزهار با ظريف، صبح ديروز در محل وزارت خارجه برگزار شده است.

همچنين الزهار صبح ديروز (يکشنبه) با دبير شوراي عالي امنيت ملي ديدار و پيرامون آخرين تحولات فلسطين با وي گفتگو کرد.

دبير شوراي عالي امنيت ملي با انتقاد از عدم اجراي تعهدات سازمان ملل در بازسازي غزه و تامين حداقل‌هاي معيشتي ساکنان آن، بر حمايت ايران از مقاومت و ملت فلسطين و تداوم ارسال کمک‌هاي غذايي و دارويي به مردم غزه تأکيد کرد.

امير دريابان «علي شمخاني» در اين ديدار گفت: مهمترين اولويت جهان اسلام حمايت از آرمان فلسطين و آزادي قدس شريف است و هرگونه اقدامي که موجب ايجاد انحراف در مسير مبارزه با رژيم صهيونيستي به عنوان اصلي‌ترين تهديد جهان اسلام گردد خيانت به مسلمانان جهان تلقي مي‌شود.

علي شمخاني افزود: آنچه موجب نابودي رژيم صهيونيستي خواهد شد، فساد دروني و گسترده سران آن، بيداري ملت‌ها و هشياري نسبت به توطئه‌ها و ظلم‌هايي است که اين رژيم کودک‌کش در حق بشريت مرتکب شده است. دبير شورايعالي امنيت ملي با انتقاد از سازمان ملل به دليل عدم اجراي تعهدات خود براي بازسازي غزه و تامين حداقل‌هاي معيشتي و خدماتي براي ساکنين تحت محاصره، بر حمايت قاطع ايران از مقاومت و ملت مظلوم فلسطين و تداوم ارسال کمک‌هاي غذايي و دارويي به مردم غزه تاکيد کرد. «محمود الزهار» وزير خارجه سابق فلسطين، از رهبران برجسته و عضو دفتر سياسي و رئيس پارلماني حماس نيز در اين ديدار با قدرداني از حمايت‌هاي رهبري، دولت و مردم جمهوري اسلامي ايران از مقاومت فلسطين افزود: ما رژيم صهيونيستي را غاصب، فاقد مشروعيت و در سراشيبي افول مي دانيم و هر اقدامي که منجر به تاييد اين رژيم و چشم پوشي از باز پس‌گيري سرزمين‌هاي فلسطين شود را مردود مي‌دانيم.

وي با بيان اينکه بيداري اسلامي رو به افزايش است و بدون شک ما پيروز خواهيم شد تاکيد کرد؛ مواضع جمهوري اسلامي ايران هميشه اثر بخش بوده و مردم فلسطين اين را به خوبي احساس مي‌کنند.

وي با تقبيح حاکم شدن سياست‌هاي تفرقه اميز در جهان اسلام که موجب کاهش حساسيت نسبت به فلسطين و استيفاي حقوق مردم مظلوم آن شده است اظهار داشت: برخي کشورهاي عربي با تلاش براي مقابله با جمهوري اسلامي که عامل ثبات و صلح درمنطقه است مسير تضعيف جبهه مقاومت وهمکاري با دشمنان جهان اسلام را مي‌پيمايند. عضو ارشد حماس همچنين در رأس هيأتي از اعضاي فراکسيون حماس در مجلس فلسطين با حضور در محل وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران با «محمدجواد ظريف» وزير امور خارجه کشورمان ديدار و گفت‌وگو کرد. الزهار همچنين نيز با «علي لاريجاني» رئيس مجلس شوراي اسلامي ديدار و از وي به صورت رسمي براي سفر به نوار غزه دعوت کرد. لاريجاني نيز در اين ديدار بر حمايت جمهوري اسلامي ايران از فلسطين تأکيد کرد و گفت: حمايت از مردم مظلوم فلسطين وظيفه هر انسان شرافتمندي است.

«علي‌اکبر ولايتي» نيز در اين ديدار با اشاره به ضرورت ايستادگي و حمايت از آرمان‌هاي فلسطين و قدس شريف و تبريک پيروزي‌هاي بدست‌آمده، گفت: در نتيجه مقاومت و ايستادگي ملت فلسطين پيروزي‌هاي ارزشمندي در برابر صهيونيست‌ها و حاميان آنان به وجود آمده که بايد درس بزرگي براي انان باشد تا هوس تجاوز نکنند. الزهار نيز ضمن تشکر از همراهي‌ها و حمايت‌ها، گفت: آنچه روشن است، اين که بيداري اسلامي رو به افزايش است و بدون شک ما پيروز خواهيم شد.


 ابهامات تصميم ترامپ درباره خروج از سوريه افزايش يافته است
 تغيير تاکتيک واشنگتن با کوچ خزنده ارتش آمريکا 

تصميم ناگهاني ترامپ براي خروج نيروهاي آمريکايي از افغانستان و سوريه گمانه‌زني‌هاي متعددي را در خاورميانه به دنبال داشته است. يکي از اين احتمالات حکايت از حمله نظامي آمريکا به ايران دارد. سناريويي احتمالي حمله نظامي آمريکا به ايران از آنجا نشات مي‌گيرد که برخي معتقد هستند عقب نشيني آمريکا از سوريه بخشي از طرح «جان بولتون»، مشاور امنيت ملي ترامپ و «مايک پمپئو» براي تمرکز نظامي و امنيتي عليه ايران است. اين سناريو به گونه‌اي طراحي شده است که واشنگتن نيروهاي خود را از نقاطي مانند سوريه به سمت خليج فارس هدايت کند و در مرحله بعد حمله نظامي به ايران را ترتيب دهد.

در اين ميان روزنامه سعودي «عکاظ» ديروز (يکشنبه) در مطلبي مدعي شده بود که شايد خروج آمريکا از سوريه، خروجي تاکتيکي باشد که در پس از آن طوفاني نهفته است. «هاني الظاهري» با تاکيد بر اينکه اگر از زاويه ديگري به اقدام آمريکا در خروج نيروهايش از سوريه نگاه کنيم نشانه‌هايي وجود دارد که بيانگر احتمال حمله نظامي آمريکا به ايران است.

به نوشته وي از جمله اين نشانه‌ها مي‌توان به استعفاي وزير دفاع آمريکا اشاره کرد که به نظر مي‌رسد از اينکه ترامپ تصميماتش را بدون توجه به او مي‌گيرد، ناراحت است. به گزارش شفقنا نويسنده از ديگر نشانه‌هاي مهم بازگشت ناوهاي هواپيمابر آمريکايي «جان استنيس» به آب‌هاي خليج فارس پس از غيبت بيش از 17 سال عنوان کرده که به همراه گروهي از ناوشکن‌هاي دکاتور، ناوهاي موشک‌انداز و زيردريايي هسته‌اي وارد آب‌هاي خليج فارس شدند و قطعا چنين زرادخانه نظامي هزاران مايل را براي سياحت و آفتاب گرفتن طي نکرده‌اند؛ اينجاست که بايد پرسيد آيا اين همان چيزي است که ترامپ در حال حاضر براي آن برنامه‌ريزي مي‌کند؟ کسي چه مي‌داند شايد اين طور باشد؟ روزها آبستن حوادث ناگهاني است.

از طرف ديگر براي نخستين بار در تاريخ مانورهاي نظامي در ايران، استراتژي تبديل دفاع به تهاجم و اشغال خاک دشمن فرضي در دستور کار نيروهاي نظامي قرار گرفت. در حالي که تهديدات آمريکا عليه ايران بالا گرفته است، انجام اين مانور نظامي، کار درست و به‌موقعي بود که به آمريکا نشان مي‌دهد که نيروهاي نظامي ايران از توانمندي بسيار بالايي برخوردار هستند.

به گزارش «مردم‌سالاري آنلاين» مانور تهاجمي ايران در خليج فارس، همزمان با ورود ناو هواپيمابر آمريکا به اين دريا صورت گرفت و خبرگزاري فارس گزارش داد که قايق‌هاي ايران بعد از ورود ناو آمريکايي «يو.اس.اس جان استنيس» به آب‌هاي خليج فارس اقدام به تعقيب آن کردند.

آمريکا در اقدامي ظالمانه و غيرقانوني اعلام کرده است که قصد دارد درآمدهاي نفتي ايران را به صفر برساند. دولت ترامپ اگرچه فعلاً هشت کشور را از تحريم‌هاي نفتي ايران مستثنا کرده است، اما همچنان به تهديد ايران ادامه مي‌دهد. در مقابل، «حسن روحاني» رئيس جمهوري کشور هم گفته است که «اگر آمريکا مانع صادرات نفت ايران شود، هيچ نفتي از خليج فارس صادر نخواهد شد». ايران اگر تحت فشار فزاينده‌اي قرار گيرد، استراتژي بستن تگنه هرمز را در مقابل خود مي‌بيند. عملي کردن اين استراتژي ممکن است احتمال رويارويي نظامي آمريکا و ايران در آب‌هاي جنوبي کشور را افزايش دهد.

در اين ميان ترامپ در سياست داخلي آمريکا به شدت از ناحيه رقبا تحت فشار است. پرونده راشگيت يا تباني ستاد انتخاباتي ترامپ با دولت روسيه، فشار زيادي را به دولت ترامپ وارد کرده است. علاوه بر اين مجلس نمايندگان آمريکا هم به دست دموکرات‌ها افتاده و از اين به بعد، فشارها بر ترامپ افزايش نيز خواهد يافت. در چنين وضعيتي وي سخت به دنبال دستاوردهايي است که افکار عمومي آمريکا را به اين فشارها بي‌توجه ساخته و نشان دهد که وي تا چه حد قاطع است. «ترامپ مستأصل» ممکن است دست به هر کاري بزند تا بتواند پايه‌هاي قدرت خود در آمريکا را محکم کند.

نگراني آشکار نتانياهو

در سناريوي ديگر ممکن است آمريکايي‌ها طرحي براي هدف قرار دادن نيروهاي ايران در سوريه و نيروهاي حزب الله در لبنان(از سوي اسرائيل) داشته باشند. لذا، آمريکا با خارج کردن نيروهاي خود از سوريه به دنبال آن است که ايران يا حزب الله نتوانند به اين نيروها براي حمله متقابل دسترسي داشته باشند.

اما نگراني صهيونيست‌ها از اين تصميم ترامپ به خوبي در گزارش جروزالم پست مشهود است. به گزارش انتخاب روزنامه اسرائيلي جروزالم پست خروج آمريکا از سوريه را به معني چراغ سبزي براي ادامه فعاليت‌هاي ايران در اين کشور جنگ‌زده دانسته که مي‌تواند پيامد‌هاي نامطلوبي براي متحدان آمريکا در اين منطقه به خصوص اسراييل داشته باشد.

در ادامه گزارش اين رسانه صهيونيستي آمده است که برخي کارشناسان اين اقدام را به معني تسليم شدن آمريکا دانستند و برخي ديگر گفتند چطور ممکن است متحدان ما به رييس‌جمهوري اعتماد کنند که تصميماتش را مانند جوراب‌هايش مدام عوض مي‌کند.

جروزالم پست همچنين به نقل از «سنگ سگنيک»، کارشناس مطالعات کرد در مرکز پژوهشي موشه دايان نوشته است که «اسراييل کار‌هاي زيادي در سوريه دارد و مسائلي زيادي هست که باقي مانده است؛ و ناگهان مهمترين متحد اسراييل در منطقه بدون هماهنگي قبلي اعلام مي‌کند که قصد خروج دارد و همه چيز را به هم مي‌زند. اين تصميم عجولانه ترامپ باعث مي‌شود که بازيگران غيردولتي در اوضاع سوريه مانند نيرو‌هاي دفاعي روسيه که گروهي شبه‌نظامي و هوادار غرب است، تصور کنند قابل اعتمادترين متحد در اين منطقه است.»

اين روزنامه اسرائيلي مدعي شده است که پس از خروج بيش از دو هزار نيروي آمريکايي از اين منطقه، داعش مهمترين عامل نگراني نخواهد بود. بلکه تهديد واقعي ايران است که به تحکيم موقعيت خود در سوريه ادامه مي‌دهد؛ معضلي که اسراييل طي شش سال گذشته با آن درگير بوده است.

سگنيک معتقد است که به علت فقدان يک دولت مشروع در دمشق، عمليات هوايي اسراييل تاکنون مانع اصلي در رسيدن ايران به اهدافش در سوريه بوده است. با اين حال او هشدار داد که رييس‌جمهوري روسيه، در کشور‌هاي ديگر به خوبي دريافته که چگونه از جاي خالي آمريکا به نفع خود بهره‌برداري کند و در سوريه نيز احتمالا رويکرد مشابهي در پيش خواهد گرفت.

سگنيک مي‌گويد: «اگر در غياب آمريکا، روسيه کنترل تمام خاک سوريه را به دست بگيرد و تبديل به تنها مقصد برگزاري مذاکرات صلح شود، بسيار آسان خواهد شد که حکومتي در سوريه سر کار بيايد که حافظ منافع اسد، ايران و حزب‌الله باشد. برخلاف واشنگتن، اسراييل نفوذي در روسيه ندارد و با روي کار آمدن يک حکومت مشروع در دمشق، دست اسراييل براي ادامه عمليات هوايي در سوريه بسته خواهد شد.»

سگنيک هشدار مي‌دهد که تسلط ايران بر مناطق شمالي سوريه، به معني به دست آوردن يک خط تدارکاتي به سوي درياي مديترانه است که موجب افزايش دردسر‌هاي اسراييل مي‌شود چراکه سومين خط تدارکاتي به اين منظور محسوب مي‌شود و توازن قوا را به نفع دشمنان اسراييل در اين منطقه تغيير مي‌دهد.

اين روزنامه اسرائيلي مدعي شده است که عقب‌نشيني آمريکا از خاک سوريه مي‌تواند موجب صرفه‌جويي در هزينه‌هاي واشنگتن شود، اما موجب مي‌شود ايران تمام تمرکز خود را معطوف اسراييل و نابودي آن کنند.

نخست وزير رژيم صهيونيستي در پي تصميم رئيس جمهور آمريکا براي خروج نيروهايش از سوريه گفت که ارتش ممکن است براي مقابله با ايران فعاليت‌هايش در سوريه را گسترش دهد.

از سوي ديگر بنا به گزارش اورشليم پست «بنيامين نتانياهو» اعلام کرده است که تصميم آمريکا براي خروج 2000 نيرويش از سوريه سياست‌هاي اسرائيل را تغيير نمي‌دهد. ما به مقابله با تلاش ايران براي ايجاد پايگاه نظامي در سوريه ادامه مي‌دهيم.

نگراني اروپا از تصميم ترامپ

يک روزنامه آمريکايي نيز در گزارشي نوشت: تصميم يک‌جانبه رئيس جمهوري آمريکا براي خرج نيروهايش از سوريه موجب نگراني اروپايي‌ها نسبت به مسئله شده است که اکنون ايران و روسيه خلاء ناشي از نبود نيروهاي آمريکايي را پر خواهند کرد.

به گزارش ايسنا، وال استريت ژورنال نوشته است که تصميم يک‌جانبه ترامپ براي خروج نيروهايش از سوريه و افغانستان و هم زمان شدن آن با استعفاي وزير دفاع آمريکا نگراني‌هايي را در سراسر اروپا ايجاد کرده و سبب شده است آنها خواهان استقلال راهبردي بيشتري از واشنگتن شوند.

به نوشته وال استريت ژورنال، مقامات اروپايي مي‌گويند که نگرانند اکنون ايران و روسيه خلاء ناشي از عدم حضور نيروهاي آمريکايي را پر کنند و تاکيد دارند که يک بيگانگي رو به افزايش در اتحاد فرا آتلانتيک در حال وقوع است. ديپلمات‌ها در اين شرايط احساس خيانت شدگي دارند چراکه اروپا در مقايسه با آمريکا با تهديدات بيشتري از جانب تروريست‌ها، موشک‌ها و يا پناهندگاني مواجه است که از عراق و سوريه به اروپا روي مي‌آورند.

به نوشته اين روزنامه آمريکايي، اروپايي‌ها همچنين نگرانند که خروج آمريکا از سوريه «ولاديمير پوتين» رئيس جمهور روسيه را که به‌طور فعال و عملي از «بشار اسد» رئيس جمهوري سوريه حمايت کرده است، تقويت خواهد کرد.


 اخبار 

بررسي گزارش اقدامات بانک مرکزي

براي کنترل بازار پول و ارز

شوراي عالي هماهنگي اقتصادي ديروز به رياست حسن روحاني رييس جمهور و با شرکت روساي قواي مقننه و قضائيه تشکيل جلسه داد.

رييس کل بانک مرکزي در اين جلسه گزارشي از اقدامات انجام شده در جهت کنترل بازار پول و ارز ارائه داد. در اين زمينه، پيشنهادهاي بانک مرکزي در راستاي انضباط و تقويت مؤسسات اعتباري کشور و حفظ و ارتقاء اعتماد عمومي به نظام بانکي و نحوه ساماندهي و مديريت مؤسساتي که در گذشته با مشکلات منابع روبرو بوده‌اند مورد بحث و بررسي قرار گرفت و تصميم‌هاي لازم اتخاذ شد.

در اين جلسه همچنين نسبت به تأمين اعتبارات مورد نياز براي تأمين نياز صنعت دارو و بخش بهداشت و درمان کشور تصميم‌گيري لازم به عمل آمد.

تاکيد بر مقاومت در برابر آمريکا در نشست با ظريف

سخنگوي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس از برگزاري نشست مشترک اين کميسيون با وزير خارجه خبر داد.

به گزارش ايسنا، علي نجفي خوشرودي در توضيح جلسه کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفت: نشست مشترک کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي با وزير و معاونان وزارت خارجه ظهر در محل اين وزارتخانه برگزار شد. در اين جلسه آقاي ظريف گزارشي از آخرين وضعيت تحولات منطقه‌اي و بين‌المللي، روابط خارجي جمهوري اسلامي ايران و برنامه‌ها و فعاليت‌هاي وزارت خارجه ارائه کرد و اعضاي کميسيون نيز نقطه نظرات خود را مطرح کردند.

به گفته وي، مقاومت حداکثري در مقابل فشار حداکثري آمريکا، استفاده از ظرفيت‌هاي مختلف براي تامين نيازمندي‌هاي کشور در شرايط تحريم و فشار شکست سياست آمريکا مبني بر به صفر رساندن صادرات نفت ايران، نقش ايرانيان خارج از کشور، اولويت و اهميت روابط با همسايگان، اهميت و ضرورت هماهنگي بيشتر دستگاه‌ها در روابط خارجي، استفاده از ظرفيت مجلس براي پيشبرد سياست خارجي و ضرورت حمايت بيشتر از دستگاه ديپلماسي براي مقابله با روندهاي مغاير با منافع ملي از مواردي بود که در اين نشست مطرح شد.

نجفي خوشرودي توجه ويژه وزارت خارجه به ديپلماسي اقتصادي و اهتمام به اعتماد عمومي به عنوان بزرگترين پشتوانه مقابله با فشارها و تحريم‌ها را نيز از ديگر موارد مطروحه در اين نشست عنوان کرد.

مهلت 2 هفته‌اي به وزير علوم

يک عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس تاکيد کرد: برخي پاسخ‌هاي وزير براي نمايندگان قانع‌کننده بود و برخي ديگر قانع‌کننده نبود. تعدادي از نمايندگاني هم که درخواست استيضاح داشتند در اين جلسه حضور نداشتند.

محمدمهدي زاهدي در گفت‌و‌گو با ايلنا درباره جلسه کميسيون آموزش و تحقيقات گفت:اين جلسه به بررسي تقاضاي عده‌اي از نمايندگان جهت استيضاح وزير علوم اختصاص داشت.

وي تاکيد کرد: منصور غلامي وزير علوم در اين جلسه حضور داشت و به سوالات نمايندگان پاسخ داد. برخي پاسخ‌هاي وزير براي نمايندگان قانع‌کننده بود و برخي ديگر قانع‌کننده نبود. تعدادي از نمايندگاني هم که درخواست استيضاح داشتند، در اين جلسه حضور پيدا نکردند.

اين عضو کميسيون آموزش و تحقيقات عنوان کرد: نمايندگاني که درخواست استيضاح وزير علوم را داشتند و در اين جلسه هم حاضر بودند مهلتي دو هفته‌اي به آقاي وزير دادند و قرار شد مواردي که استيضاح‌کنندگان نسبت به آن قانع نشدند در جلسه‌اي ديگر مطرح شود تا ببينيم نمايندگان قانع مي‌شوند يا خير.

علي بختيار:

فساد بلاي جان کشور شده است

عضو کميسيون انرژي مجلس، با بيان اينکه فساد در حوزه اقتصاد بلاي جان کشور شده است گفت: هم‌اکنون مشاهده مي‌کنيم مديري پس از محکوميت و زندان مجددا مديرعامل يک شرکت ديگر شده در حاليکه زماني مي‌توانيم در مقابله با فساد موفق شويم که هيچ خط قرمزي براي مقابله با آن نداشته باشيم. به گزارش خانه ملت، علي بختيار در در نطق ميان دستور خود، گفت: رهبري حکيم و فرزانه انقلاب فرمودند مجلس شوراي اسلامي يک مرکز اساسي و تعيين کننده براي انقلاب است و همه سر رشته‌ها امور به مجلس شوراي اسلامي برمي‌گردد.

نماينده مردم گلپايگان و خوانسار در مجلس شوراي اسلامي، خطاب به نمايندگان مجلس و ملت ايران ادامه داد: مستحضريد با هدف پاسخگويي به مطالبات مردم و ارتباط چند سويه بين مردم و مسئولان حدود 3 ماه است فراکسيون پاسخگو تشکيل شده است در اين مدت پرسش‌هايي از سوي مردم و افکار عمومي مطرح شده است اعم از اينکه آيا نمايندگان طبق ماده 184 قانون اساسي به سهولت در تمامي مسائل کشور اظهارنظر مي‌کنند؟ آيا نمايندگان، کميسيون‌ها و هيات رييسه مجلس به وظايف قانوني خود درست عمل کرده اند و خواسته خداوند و مردم محقق شده است؟ آيا مجلس پاسخگوي نيازهاي کشور و مردم است ودر شرايط کنوني توانايي حل مشکلات را دارد؟ آيا مجلس از هم اکنون وارد کارزار انتخابات شده است و عملکرد نمايندگان تحت شعاع آن قرار گرفته است؟ آيا نمايندگان پيش از آن که خود را در برابر خدا و مردم مسئول و پاسخگو بدانند نگران تاييد و رد صلاحيت هستند؟

بختيار يادآورشد: در مقابل اين پرسش‌ها با جرياني در کشور مواجه هستيم که تلاش مي‌کند تمامي ضعف‌ها و ناکارآمدي‌هاي گذشته را تماما بر گردن مجلس دهم بيندازد.