تاریخ 1397/10/01 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4934 برو جستجو جستجوی پیشرفته   مشکلات دانشجويان شهر سمنان در يک نگاه  

سرويس دانشجو :

وقتي که داوطلب ورود به دانشگاه مي‌شويم مدام اين دغدغه را داريم که هرچه زودتر در کنکور پذيرفته شويم تا بتوانيم در رشته تحصيلي مورد نظرمان درس بخوانيم و مدرک بگيريم اما قبولي در کنکور آن روي سکه‌اي هم دارد.

وارد دانشگاه که مي‌شويم از همان روز اول مشکلات و ناهماهنگي‌ها خودشان را نشان مي‌دهند و شايد هم ما را آماده مي‌کنند که اگر در بهترين دانشگاه کشور هم درس مي‌خوانيم بايد در کنار لذت درس و تحقيق، با مشکلاتش هم دست و پنجه نرم کنيم.

در اين گزارش به مهمترين دغدغه‌هايي که دانشجويان از دانشگاه‌هاي مختلف اعم از دولتي و آزاد مطرح کرده‌اند، مي‌پردازيم تا شايد تلنگري باشد براي مسئولان آموزش عالي.

مهديس موسوي يکي از دانشجويان با انتقاد از عدم گسترش فعاليت‌هاي فرهنگي در دانشگاه‌ها، گفت: وقتي دوران دانشجويي شروع مي‌شود، کانون‌هايي که فعاليت‌هاي فوق برنامه را سامان مي‌دهند، سعي عجيبي در جذب دانشجويان دارند. هنوز درس و کلاس گرم نشده، دانشجوها سريع به عضويت اين انجمن‌ها و کانون‌هاي دانشگاهي درمي‌آيند. يک پايشان کلاس است و يک پايشان انجمن. از جان و دل فعاليت مي‌کنند و با اين انجمن‌ها ارتباط عميقي برقرار مي‌کنند. به فکر تهيه نشريات دانشجويي مي‌افتند و حتي براي مشارکت ساير دانشجويان هم تلاش‌هاي زيادي از خودشان نشان مي‌دهند.

به گفته اين دانشجو، نکته‌ي دردناکي که در اين ميان وجود دارد، اين است که شايد دانشگاه‌ها، روي کاغذ، به فعاليت‌هاي فرهنگي دانشجويان اهميت بدهند، اما وقتي پاي عمل برسد، از انداختن هيچ سنگي پيش پاي دانشجوها دريغ نمي‌کنند. يک دانشجو ممکن است در سخت‌ترين شرايط، با زدن از درس و کار و زندگي، بکوشد تا يک کانون دانشجويي پا بگيرد و «خروجي» داشته باشد. اما تمام اين تلاش‌ها با يک تصميم شبانه فلان مدير دانشگاه به باد مي‌روند.

ذوق‌ها کور مي‌شود و اگر هم فعاليت‌ها با اجازه رئيس دانشگاه ادامه يابد به آن شکلي پيگيري مي‌شود که مسئولان مي‌گويند نه در قالبي که دانشجويان تمايل دارند. هر چند معمولا دانشجويان ترم بالاتر هميشه سعي در ارتقاي سطح فرهنگي ساير دانشجويان دارند که البته مي‌تواند تاثيرات مهم فرهنگي هم بر دانشگاه داشته باشد. اين‌ها را براي نقد به دانشگاه نمي‌گويم و در نهايت منظورم اين نيست که ‌اي کاش دانشگاه جاي بهتري بود. خيلي وقت‌ها در زمان جذب فعالان جديد، چنين توجيهي آورده مي‌شود که با حضور در اين فعاليت‌ها، تجربه‌هاي اجرايي خوبي کسب مي‌کنيد که به کارتان مي‌آيد يا با شبکه‌ي افراد فعال در فلان حوزه آشنا مي‌شويد که بعداً مي‌توانيد با آنها کار کنيد. اما گاهي اوقات آنطور که دلتان مي‌خواهد، پيش نمي‌رود.

دانشجوي ديگري در ادامه اين گزارش به خوابگاهي بودن و سختي‌هاي چهار سال زندگي در خوابگاه اشاره کرد و گفت: خوابگاهي بودن سختي‌ها و شيريني‌هاي خودش را دارد. در روزهايي که خوابگاه را تجربه مي‌کنيم و سختي‌هايش را به جان مي‌خريم از اينکه به شهرستان رفتيم تا درس بخوانيم احساس پشيماني مي‌کنيم.خوابگاه پسران دردسرهاي زيادي دارد به خصوص براي دانشجوياني که بيشتر درس مي‌خوانند و زياد اهل رفيق بازي در خوابگاه نيستند. متاسفانه گاهي عدم نظارت روي خوابگاه و زد و بند با مسئولان خوابگاهي کار را به جايي مي‌کشاند که مشکلات زيادي براي عده ديگري از دانشجويان به خصوص در شب‌هاي امتحان به وجود مي‌آيد.


 کنکور فقط براي رشته‌هاي پرمتقاضي برگزار مي شود 

سرويس دانشجو :

معاون آموزشي وزير علوم، تحقيقات و فناوري با اشاره برنامه‌ريزي براي تغيير فرآيند کنکور گفت: کنکور فقط براي رشته‌هاي پرمتقاضي برگزار مي‌شود و تحصيل در ساير رشته‌ها بدون کنکور ممکن خواهد بود.

مجتبي شريعتي در نشست معاونان آموزشي دانشگاه‌هاي منطقه 3 کشور بيان کرد: طبق بررسي‌هاي انجام شده به اين نتيجه رسيديم که کنکور بايد اصلاح شده و اين آزمون سراسري فقط براي رشته‌هاي پرمتقاضي برگزار شود.

وي بدون اشاره به زمان دقيق اجراي اين طرح اضافه کرد: معتقد هستيم اين طرح جديد در رشد کيفي آموزشي موثر خواهد بود.

وي با بيان اينکه مديريت منطقه‌اي مراکز آموزش عالي يکي از محورهاي اساسي کيفي‌سازي است، بيان کرد: مي توان با مديريت منطقه‌اي مراکز آموزش عالي نيازسنجي دقيقي نسبت به توسعه مناطق داشت.

وي با تاکيد بر ساماندهي مراکز آموزش عالي ادامه داد: ساماندهي اين مراکز نبايد به معناي تعطيلي تلقي شود، بلکه بايد در راستاي ارتقاي سطح مراکز آموزش عالي انجام شود.

معاون آموزشي وزير علوم، تحقيقات و فناوري گفت: ساماندهي رشته‌ها در برنامه توسعه‌اي درون سازماني موسسه‌هاي آموزش عالي بايد مدنظر قرار گيرد.وي با تاکيد بر اينکه ايجاد رشته‌هاي جديد در دانشگاه‌ها بايد طبق ضوابط خاصي انجام شود، افزود: ايجاد رشته‌هاي جديد بايد طبق اولويت‌هاي منطقه و برنامه ششم توسعه باشد.

وي بر ماموريت محور بودن دانشگاه‌ها تاکيد کرد و افزود: کار تيمي و تقسيم کار در اين راستا مي‌تواند منجر به کيفي‌سازي و توسعه شود.

شريعتي با اشاره به معضلات مربوط به تکميل ظرفيت اظهار داشت: طبق برنامه‌ريزي از اين پس پذيرش دانشجو در مرحله تکميل ظرفيت فقط در مهر و بهمن ماه ممکن خواهد بود.

وي همچنين از معاونان آموزشي خواست تا رشته‌هاي کم متقاضي را که به حد نصاب نمي‌رسد، حذف کنند و يا تدابير ويژه‌اي براي ادامه ارائه دهند.

وي سطح‌بندي دانشگاه‌ها را طرحي براي رشد و رقابت بين دانشگاهي عنوان کرد و افزود: اين طرح نبايد به دستاويزي براي ايرادگيري تبديل شود.

معاون آموزشي وزير علوم، تحقيقات و فناوري با اعلام اينکه دانشگاه‌هاي منطقه 3 کشور 10 هزار هيات علمي دارند، ادامه داد: آذربايجان شرقي، آذربايجان غربي و اردبيل به ترتيب رتبه‌هاي اول تا سوم را در تعداد هيات علمي به خود اختصاص داده‌اند.

وي با بيان اينکه چهار هزار و 200 رشته در مقاطع مختلف دانشگاه‌هاي منطقه 3 کشوري براي تحصيل وجود دارد، اضافه کرد: در اين منطقه 420 هزار دانشجو در 312 مرکز آموزشي در حال تحصيل است.

به گزارش ايرنا، در اين جلسه معاون‌هاي آموزشي منطقه 3 کشور به بيان نظرات خود پرداختند.


 سرويس دانشجو: 

برگزاري مراسم گراميداشت هفته پژوهش

و فناوري در دانشگاه سمنان

سرويس دانشجو:

مراسم هفته پژوهش و فناوري با حضور فرماندار، مسئولان شوراي شهر و مسئولان و اعضاي هيات علمي دانشگاه سمنان و نيز دانشگاه فرزانگان در تالار امير کبير دانشگاه سمنان برگزار شد .

به گزارش روابط عمومي دانشگاه سمنان، دکتر فضلي رئيس حوزه رياست دانشگاه سمنان در اين مراسم ضمن خير مقدم به شرکت‌کنندگان‌، هفته پژوهش و فناوري را به پژوهشگران و اعضاي هيات علمي اين دانشگاه تبريک گفت .

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه سمنان هم در اين آئين با بيان اينکه علم و پژوهش بايد به شرکت‌هاي دانش بنيان، توليد ثروت و گره‌گشايي از مشکلات جامعه و مردم برسد گفت: در حال حاضر بيش از دو درصد توليد علم کل دنيا در ايران انجام مي شود.دکتر سيف‌الله سعدالدين با بيان اينکه کشور ايران با توليد بيش از 22 درصد توليد علم جهان اسلام رتبه اول را داراست افزود: کشور ترکيه با توليد 20 درصد علم در رتبه دوم قرار دارد .

وي گفت: در حال حاضر 13 دانشگاه ايراني در جمع يکهزار دانشگاه برتر دنيا قرار دارد و ضروري است که با تلاش مضاعف، دانشگاه سمنان هم در اين جمع قرار گيرد.در اين مراسم از پژوهشگران، فناوران و فارغ التحصيلان برتر نيز قدرداني شد .قدرداني از مدير عامل مجتمع توليدي صنعتي آريا ترانسفو به عنوان شرکت توليدي برتر که بيشترين فارغ‌التحصيلان دانشگاه سمنان را جذب نموده از ديگر برنامه‌هاي تجليل اين مراسم بود .

در اين مراسم از ربات چند منظوره آموزشي متعلق به مهندس نادر نوبخت و از شرکت هاي مستقر در پارک علم و فناوري دانشگاه، پرتال اساتيد جديد دانشگاه به آدرسhttp://profile.semnan.ac.ir/ و نيز سامانه ترفيع دانشگاه رونمايي شد.

چگونه درس بخوانيم تا کمتر فراموش کنيم؟

سرويس دانشجو:

بهترين و موثر‌ترين راه براي اينکه شما يک شنونده فعال باشيد اين است که يادداشت برداريد. اگر مي‌خواهيد يک دانش‌آموز موفق شويد، چه نياز به يادداشت‌برداري را در سر کلاس احساس مي‌کنيد يا خير، حتما از صحبت مدرس يا سخنران، يادداشت‌برداري کنيد. در يادداشت‌برداري موفق هيچ وقت نبايد جمله‌اي را به طور کامل يادداشت کنيد، بلکه بايد تنها نکات را به صورت اشاره‌اي و مختصر يادداشت کنيد. براي اين منظور بايد از واژه‌هاي کليدي استفاده کنيد که چون جرقه‌اي همه موضوع را به ياد شما مي‌آورد. ممکن است شما بگوييد که معلمتان به شما اجازه نمي‌دهد يادداشت‌برداري کنيد.

رئيس دانشگاه آزاد شاهرود:

19 رشته گرايش دکتري تخصصي

در دانشگاه آزاد شاهرود وجود دارد

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس دانشگاه آزاد شاهرود با اشاره به وجود ‏19 رشته گرايش دکتري تخصصي در اين دانشگاه، گفت: اين واحد آموزشي داراي 78 رشته کارشناسي ارشد ثبت ‌شده است.

سيد‌احمد ابوالقاسمي‌فر در مراسم تکريم و معارفه معاون علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شاهرود به ميزباني دفتر خود، با بيان اينکه مسئوليت‌ها نوعي امانت و همچنين فرصتي ارزشمند در راستاي خدمت به مردم است، افزود: پيشرفت کشور با بهره‌مندي از نيروي توانمند، کاردان و جوانان مؤمن سرعت خواهد گرفت.

وي حفظ کرامت انساني و تکريم ارباب‌رجوع را ديگر اولويت مديران جامعه اسلامي برشمرد و تصريح کرد: استفاده از نيروي ورزيده و کارآمد در راه رشد و تکامل ظرفيت‌هاي علمي بسيار حائز اهميت است.

رئيس دانشگاه آزاد شاهرود ‌توسعه علمي و سياسي دانشجويان را لازمه جامعه پيشرفته دانست و گفت: اين واحد دانشگاهي تمام تلاش خود را براي تحقق اين مهم به کار گرفته است.ابوالقاسمي‌فر با اشاره به ظرفيت‌هاي زيرساختي دانشگاه آزاد شاهرود به‌عنوان يکي از واحدهاي دانشگاهي بزرگ استان سمنان، افزود: اين واحد آموزشي داراي ‌19 رشته گرايش دکتري تخصصي و همچنين ‌78 رشته کارشناسي ارشد ثبت ‌شده است. ‌معاون علمي سابق دانشگاه آزاد شاهرود نيز در اين مراسم ضمن ارائه گزارشي از اقدامات انجام‌ شده طي سه سال گذشته، تصريح کرد: اين دانشگاه در سال 94 داراي 45 رشته در مقطع کارشناسي ارشد بود که هم‌اکنون رشد 73 درصدي را در اين راستا شاهد هستيم.

مجيد سلامي همچنين با ابراز اينکه در مقطع دکتري تخصصي نيز داراي 13 رشته گرايش بوديم، گفت: در اين حوزه نيز شاهد رشد 46 درصدي هستيم.

وي از ايجاد اتاق مهارت‌هاي باليني براي دانشجويان رشته پزشکي با هفت ميليارد ريال اعتبار در ابتداي سال جاري نيز خبر داد.

در اين مراسم مجتبي واحدي به‌عنوان معاون علمي جديد دانشگاه آزاد اسلامي واحد شاهرود معرفي و از زحمات مجيد سلامي تقدير ‌شد.