تاریخ 1397/09/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4930 برو جستجو جستجوی پیشرفته   معاون پژوهشي مرکز تحقيقات کشاورزي شاهرود:
 سيستم‌هاي نوين آبياري در استان سمنان با رويکرد مديريت خاک اجرايي شود 

سرويس خبر

معاون پژوهشي مرکز تحقيقات کشاورزي شاهرود با بيان اينکه امروز گرايش به شوري و سديمي شدن خاک، به شدت اراضي کشاورزي استان سمنان و کشور را تهديد مي‌کند، گفت: بايد سيستم‌هاي نوين آبياري در استان سمنان با رويکرد مديريت خاک اجرايي شود.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان، احمد اخياني در کارگاه تخصصي خاک که به مناسبت روز جهاني خاک برگزار شد با اشاره به اهميت و جايگاه کيفيت خاک در بهبود بهره‌وري آب کشاورزي اظهار داشت: امروزه به طور متوسط 5/3 برابر ظرفيت زيستي کشور از منابع حياتي در بخش‌هاي مختلف به ويژه کشاورزي مصرف مي‌شود.

وي با بيان اينکه 100 تا 1000 سال طول مي‌کشد تا يک سانتي‌متر مکعب خاک در کشور تشکيل شود، افزود: خاک‌ها به سمت کاهش عوامل حياتي پيش مي‌روند و امروز بيش از هر زمان ديگري بايد ظرفيت‌هاي حياتي به خاک برگردانده شود.

معاون پژوهشي مرکز تحقيقات کشاورزي شاهرود با بيان اينکه تغيير کاربري در اراضي کوهپايه‌اي شمال استان سمنان تهديد‌کننده است؛ عنوان کرد: آلودگي خاک در استان سمنان به صورت لکه‌اي در حال توسعه است.

اخياني با اشاره به اينکه کيفيت خاک به ظرفيت آن براي انجام وظايف اکولوژيک يا طبيعي که در راستاي توليد پايدار محصولات دامي و گياهي، حفظ کيفيت آب و هوا و حفظ سلامتي انسان و محيط زيست بر عهده خاک است؛ اشاره مي‌کند، گفت: در کشور از 18?5 ميليون هکتار اراضي کشاورزي حدود 6?5 ميليون هکتار در معرض مشکل شديدي شوري و سديمي است.

وي خاک را مهم‌ترين بستر براي مديريت منابع آب در جهان دانست و با اشاره به وضعيت شوري دشت‌هاي مهم استان سمنان براي کشت گندم خاطرنشان کرد: از 83 هزار و 424 هکتار اراضي زير کشت گندم در استان سمنان 38 هزار و 974 هکتار آن مشکل شوري و سديمي بودن دارد.

معاون پژوهشي مرکز تحقيقات کشاورزي شاهرود تصريح کرد: با توجه به اهميت خاک در محيط زيست و امنيت غذايي، استان سمنان با مخاطرات جدي در اين زمينه مواجه خواهد شد و از اين رو حفظ منابع خاک در آينده از مهم‌ترين رويکردها در بخش کشاورزي خواهد بود.

اخياني با اشاره به مخاطرات شوري و سديمي شدن مواد خاک و منابع آب براي بخش کشاورزي تأکيد کرد: گرايش به شوري و سديمي شدن منابع آب و خاک سبب تخريب خاک از نظر کاهش مواد آلي خواهد شد و اگر اين مسير طي شود؛ بسياري از دشت‌هاي استان سمنان در آينده از حيز انتفاع‌(در بخش کشاورزي) خارج مي‌شود.

وي با بيان اينکه محدوديت منابع آبي و کاهش کيفيت آن در بخش کشاورزي اين بخش را تهديد مي‌کند، عنوان کرد: همگام با آن کيفيت خاک نيز به شدت در حال کاهش است و اين بدين معني است که همراه با آب، شاهد شور شدن خاک در بخش کشاورزي نيز هستيم.

معاون پژوهشي مرکز تحقيقات کشاورزي شاهرود با اشاره به راهکار برون‌رفت از اين مشکل در بلند‌مدت خاطرنشان کرد: امروز بايد در مديريت سيستم‌هاي آبياري دقت شود تا مديريت خاک نيز مورد توجه قرار گيرد و بر اين اساس بايد الگوي‌هاي جديد آبياري با رويکرد حفظ خاک نگاه شود.


 برنامه‌ريزي جهت بازديد مشترک کارشناسان دامپزشکي و محيط زيست از زيستگاه‌ها، تالاب‌ها و آبگيرهاي استان سمنان  

سرويس خبر

برنامه‌ريزي جهت بازديد مشترک کارشناسان دامپزشکي و محيط زيست از زيستگاه‌ها، تالاب‌ها و آبگيرهاي استان سمنان انجام شد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل دامپزشکي استان سمنان، دکتر علي جاويدپور رئيس اداره بهداشت و مديريت بيماري‌هاي طيور، آبزيان و زنبور عسل اداره کل دامپزشکي استان با اعلام اين خبر افزود: همه ساله از آغاز شروع فصل مهاجرت پرندگان تا پايان دوره مهاجرت، جهت بررسي وضعيت حضور بيماري‌هاي احتمالي اينگونه پرندگان در زيستگاه‌ها، تالاب‌ها و آبگيرهاي استان، بازديد مشترک کارشناسان دامپزشکي و محيط زيست صورت مي‌گيرد و در اين بازديدها در صورت مشاهده علائم باليني و تلفات اقدامات لازم بر‌اساس برنامه‌ها و دستورالعمل‌هاي ابلاغي انجام مي‌شود.

وي در ادامه گفت: در همين راستا جلسه‌اي در سالن جلسات اداره کل دامپزشکي استان برگزار گرديد و علاوه بر برنامه‌ريزي درخصوص انجام بازديد مشترک کارشناسان، درخصوص برنامه‌هاي آموزشي محيط‌بانان و... درخصوص اهميت گزارش زماني که در حيات وحش با تلفات روبه‌رو شده‌اند و اطلاع‌رساني به افرادي که مجوز شکار از محيط زيست دريافت نموده‌اند، تاکيد شد.

در پايان دکتر جاويدپور از کليه همشهريان درخواست کرد: در صورت مشاهده و برخورد با هرگونه تلفات در زيستگاه‌ها و ساير مراکز مراتب را سريعاً به ادارات دامپزشکي گزارش نمايند.

 


 کارگاه آموزشي نقش فناوري اطلاعات در توانمندسازي زنان استان سمنان برگزار شد 

سرويس خبر

با همت اداره کل ارتباطات و فناوري اطلاعات استان سمنان، دومين کارگاه يک روزه آموزشي با موضوع توانمند‌سازي زنان در کارآفريني از طريق فناوري اطلاعات براي زنان روستاي خيرآباد شهرستان سمنان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل ارتباطات و فناوري اطلاعات استان سمنان، در اين کارگاه‌ که با حضور زنان فعال روستايي در حوزه کسب و کار با هدف چگونگي استفاده از فناوري اطلاعات در فضاي مجازي به عنوان بستري مناسب براي راه‌اندازي کسب و کارهاي اينترنتي برگزار گرديد، انواع کسب و کارهاي اينترنتي و نمونه‌هايي از کسب و کارهاي فرهنگي براي مخاطبان تشريح و توضيحاتي درباره چگونگي آشنايي با فروشگاه‌هاي اينترنتي و نحوه خريد امن از طريق فضاي مجازي توسط کارشناس اداره کل ارتباطات و فناوري اطلاعات استان به آنان ارايه داده شد.

در اين کارگاه با اشاره به اينکه فناوري اطلاعات و فضاي مجازي مي‌تواند بستري مناسب براي پيشرفت اقتصادي و افزايش توانمندي کاربرانش باشد، خاطرنشان گرديد: سهولت راه‌اندازي کسب و کارهاي اينترنتي و استفاده از فناوري اطلاعات براي توسعه مشاغل سنتي يکي از راهکارهاي پيش‌روي ما براي تعالي کشور است که در اين بين زنان مي‌توانند با بهره‌گيري از اين امکانات علاوه بر انجام وظايف مادري و همسري خود در محيط امن خانه به توانمندسازي اقتصادي، علمي و فرهنگي خود بپردازند.

همچنين کارشناس مربوطه با اشاره به اينکه فضاي مجازي بستر بسيار مناسبي براي کارآفريني و توسعه کسب و کارهاي کوچک است، اظهار داشت: با فراگيري مهارت‌هاي تخصصي اينترنت و کسب و کار آنلاين، زنان مي‌توانند در منزل به کاربپردازند و بدانند که فضاي مجازي به آنان کمک مي‌کند براي محصولات و کالاهاي خود مشتري و بازارهاي جديد پيدا کنند.

شايان توجه است اولين کارگاه آموزشي نقش فناوري اطلاعات در توانمندسازي زنان روستايي در روستاي حسن‌آباد شهرستان دامغان برگزار شده بود.


 مسئول حوزه نمايندگي ولي‌فقيه سازمانجهاد کشاورزي استان سمنان:
 آمادگي حوزه جهت اجراي برنامه‌هاي مختلف فرهنگي و عقيدتي 

سرويس خبر

مسئول حوزه نمايندگي ولي‌فقيه سازمان جهاد کشاورزي بر آمادگي کامل حوزه نمايندگي ولي‌فقيه جهت اجراي برنامه‌هاي فرهنگي و عقيدتي تاکيد کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمين عبدالله قربانيان در ديدار با مسئول نهاد نمايندگي ولي‌فقيه سپاه پاسداران انقلاب اسلامي با اشاره به اهميت و جايگاه فعاليت‌هاي عقيدتي و فرهنگي در جامعه و ضرورت حفظ و ترويج اين جايگاه بيان کرد: اينگونه فعاليت‌ها اگر با برنامه‌ريزي صحيح و هدفمند با رويکردي نوين براي مردم و بخصوص نسل جوان جامعه تبيين و اجرا گردد به طور حتم مي‌تواند خلاء موجود که منجر به آسيب‌هاي فرهنگي و عقيدتي در جامعه شده است را پر کند.

وي افزود: در راستاي ترويج افکار و انديشه و فرهنگ ناب ايراني اسلامي با يک نسل جوان مطالبه‌گر و کنجکاو روبرو هستيم و با اين نسل نمي‌توان به شيوه‌هاي سنتي و ناکارآمد عمل کرد. البته هرچند در برخي موارد بايد از سنت‌ها هم پيروي کرد و آنها را الگو قرار داد.

مسئول حوزه نمايندگي ولي‌فقيه در سازمان جهاد کشاورزي استان تصريح کرد: جهاد و سپاه به عنوان دو بازو و نيروي مکتبي و اعتقادي است که وظيفه بسيار مهمي را بر دوش دارند و بايد در کنار يکديگر با تأسي از انديشه‌هاي ناب و زلال و به‌کار‌گيري ابزار مناسب و نوين که در کشور ما وجود دارد در برنامه‌ريزي و هدف‌گذاري و اجراي برنامه‌هاي فرهنگي و عقيدتي بکوشند.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان در اين ديدار حجت‌الاسلام والمسلمين حسيني ديباجي ضمن تبريک انتصاب بجا و شايسته حجت الاسلام والمسلمين قربانيان به عنوان مسئول حوزه نمايندگي ولي فقيه در سازمان جهاد کشاورزي استان بر توسعه روابط بين جهاد و سپاه تاکيد کرد.

 


 سرويس خبر 

افتتاح دفتر همکاري‌هاي کاردانش

و شهرک‌هاي صنعتي سمنان

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

دفتر همکاري‌هاي آموزش شاخه کاردانش اداره کل آموزش و پرورش با همکاري شرکت شهرک‌هاي صنعتي در سمنان افتتاح شد.

اين مرکز، اين نخستين دفتر همکاري‌هاي آموزش شاخه کاردانش در استان سمنان و ششمين دفتر در کشور است.بهره‌برداري از اين دفتر نوعي برون‌سپاري و افزايش همکاري‌هاي بخش صنعت براي آموزش‌هاي مهارتي دانش‌آموزان است.

عبدالرسول عمادي سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در مراسم افتتاح اين دفتر گفت: تا پايان سال اين دفاتر در تمام استان‌ها افتتاح مي‌شود.وي اجراي طرح برون‌سپاري آموزش‌هاي مهارتي را از راهبردهاي اصلي وزارت آموزش و پرورش دانست و افزود: تا سال آينده براي يک ميليون جامعه هدف، آموزش‌هاي کار دانش و فني و حرفه‌اي برون‌سپاري مي‌شود.

آذرکيش مدير‌کل دفتر کاردانش وزارت آموزش و پرورش هم گفت: طبق برنامه ششم توسعه بايد بيش از 50 درصد دانش‌آموزان آموزش‌هاي مهارتي هنرستان‌ها و مراکز کاردانش را فراگرفته باشند. احمد همتي نماينده مردم سمنان مهديشهر و سرخه در مجلس شوراي اسلامي در اين مراسم گفت: توسعه آموزش‌هاي مهارتي استفاده بهينه از امکانات و قابليت‌هاست و در تحولات صنعت، توليد اشتغال و اقتصاد کشور نقش مهمي خواهد داشت.محمد دستوراني مديرکل آموزش و پرورش استان سمنان هم با اشاره به رتبه نخست استان سمنان در توسعه متوازن و توزيع رشته‌هاي تحصيلي گفت: در استان سمنان بيش از 10 هزار نفر دانش آموز در هنرستان‌ها و مراکز کاردانش تحصيل مي‌کنند.

اجراي طرح برون‌سپاري آموزش‌هاي

مهارتي مدارس کشور

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

براي اجراي طرح برون‌سپاري آموزش‌هاي مهارتي مدارس کشور، امسال 66 ميليارد تومان مصوب شد.سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: اين رقم در بودجه سال آينده نزديک به سه برابر معادل 200 ميليارد تومان پيش‌بيني شده است.عبدالرسول عمادي افزود: تصويب اين بودجه در مجلس سبب مي‌شود تا هم آموزش‌ها به‌روزتر و متناسب با نيازها شود و هم امکانات و تجهيزات مطابق با فناوري‌هاي نو و زمينه‌ساز اشتغال بيشتر باشد.

وي با بيان اينکه يک ميليون دانش‌آموز از اجراي طرح برون‌سپاري آموزش‌هاي مهارتي بهره‌مند هستند، گفت: وزارت آموزش و پرورش براي توسعه آموزش‌هاي مهارتي امسال در دوره متوسطه اول، برنامه ايران مهارت را با همکاري سازمان آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي در مدارس سراسر کشور اجرا کرد و توسعه اين طرح را در دستور کار دارد.عمادي افزود: در دوره متوسطه دوم بيشتر آموزش‌هاي مهارتي در شاخه کار دانش و فني و حرفه‌اي است و با توجه به الزامات بازار کار و نياز اشتغال کشور به اين آموزش‌ها، براي برون‌سپاري آموزش‌هاي شاخه کار دانش سرمايه‌گذاري خوبي شده است و در سال‌ها‌ي آينده هم توسعه خواهد يافت.سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: در بخش آموزش‌هاي کاردانش و فني و حرفه‌اي، آموزش 37 درصد دانش‌آموزان جامعه هدف محقق شده که از اين رقم 20 درصد مربوط به دانش‌آموزان شاخه کاردانش است.به گفته وي، طبق برنامه ششم توسعه بايد بيش از 50 درصد دانش‌آموزان آموزش‌هاي مهارتي هنرستان‌ها و مراکز کار دانش را فراگرفته باشند.

برگزاري دوره آموزشي مديريت بهداشتي مزارع

پرورش ماهي جهت افزايش سطح علمي

و تجربي دامپزشکان

سرويس خبر

يک دوره آموزشي با عنوان مديريت بهداشتي مزارع پرورش ماهي جهت افزايش سطح علمي و تجربي دامپزشکان برگزار شد.به گزارش روابط عمومي اداره کل دامپزشکي استان سمنان، دکتر علي جاويدپور رئيس اداره بهداشت و مديريت بيماري‌هاي طيور، آبزيان و زنبور عسل اداره کل دامپزشکي استان با اعلام اين خبر افزود: يکي از ضروري‌ترين موضوعاتي که پيوسته بايد به آن توجه شود موضوع آموزش کليه رده‌ها اعم از بهره‌برداران و کارشناسان در بخش‌هاي مختلف مي‌باشد که در اين زمينه با توجه به توسعه و رونق روزافزون آبزي‌پروري در سطح استان با همت نظام دامپزشکي استان يک دوره آموزشي تحت عنوان مديريت بهداشتي مزارع پرورش ماهي جهت افزايش سطح علمي و تجربي دامپزشکان بخش خصوصي و دولتي برگزار گرديد.وي در ادامه گفت: در اين جلسه درخصوص اهميت ايجاد سيستم قرنطينه و رعايت اصول بهداشتي و امنيت زيستي در واحدهاي آبزي‌پروري و همچنين نحوه ضدعفوني، راه‌هاي کنترل و پيشگيري بيماري‌ها و روش‌هاي متداول درماني و آخرين دستاوردهاي به دست آمده در صنعت آبزي‌پروري توضيحات مبسوطي را بيان نمودند و به ارتقاء وضعيت بهداشتي واحدهاي پرورشي جهت جلوگيري از بيماري‌هاي آبزيان بالاخص بيماري‌هاي VHS، IPN و IHN تاکيد نمودند.