تاریخ 1397/09/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4926 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رييس جمهور در پايان نشست سران سه‌قوه خبر داد
 اصلاح بودجه 98 طبق رهنمود رهبري 

رييس جمهور با بيان اينکه سران قوا در جلسه ديروز خود عمدتا درباره مسايل اقتصادي و سياسي کشور و منطقه‌ تبادل نظر و گفت و گو کردند ، اظهارداشت: در بخش اقتصاد در هفته‌هاي گذشته چارچوبي را تنظيم کرده بوديم که سياستهاي اين چارچوب به نحوي مسأله بودجه سال آينده را هم در بر مي‌گرفت.

حجت الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني که در پايان نشست مشترک سران سه قوه سخن مي‌گفت، تصريح کرد: مقام معظم رهبري رهنمودي را دادند بر مبناي اين رهنمود جديد، جلسه‌اي داشتيم که اين سياست را چگونه اجرايي و عملياتي کنيم. البته جلسات ديگري هم ظرف اين هفته خواهيم داشت و تا هفته آينده نکاتي را که مورد نظر مقام معظم رهبري است، نهايي خواهيم کرد.

روحاني افزود: در همين چارچوب ممکن است در مواردي هم براي بودجه سال آينده اصلاحاتي لازم باشد و بودجه ان شاء الله آماده شده و به زودي تقديم مجلس شوراي اسلامي خواهد شد.

رييس جمهوري خطاب به ملت عزيز و بزرگ ايران تاکيد کرد: بعد از 13 آبان آمريکايي‌ها بسيار در انتظار اين بودند که شاهد يک بهم ريختگي در زمينه اقتصاد کشور باشند اما مردم بزرگوار و همه فعالان اقتصادي به گونه‌اي عمل کردند که خوشبختانه همه چيز به عکس شد.

دکتر روحاني ادامه داد: آمريکايي‌ها مي‌خواستند بعد از 13 آبان تورم، مشکلات اقتصادي، مسايل بازار، ارز و همه چيز را به نحو ديگري ببينند و خوشبختانه بانک مرکزي، بخش‌هاي ديگر اقتصادي و مردم عزيز و بزرگوار به گونه‌اي عمل کردند که کاملاً براي همه دنيا و براي داخل کشور ما محسوس است که آرامش مردم بعد از 13 آبان مقداري بيشتر شده است و همه تلاش‌ها اين است که اين آرامش را ادامه دهيم و بتوانيم از مشکلات روي دوش مردم بکاهيم.

رييس جمهوري با قدرداني از تلاش‌هاي صادرکنندگان براي پيشرفت خوب در سال جاري نسبت به سال گذشته و افزايش بيش از 13 درصدي در صادرات کشور، گفت: با چارچوبي که تعيين شده تا چگونه ارز صادرات غيرنفتي به داخل بازار و کشور برگردد، راه‌حل مطمئني براي درآمدهاي ارزي ما پيش‌بيني شده است و ان شاء الله اين راه مطمئن را ادامه مي‌دهيم.روحاني گفت: بخشي از جلسه امروز در مذاکره با وزير نفت و شرايط فروش نفت انجام شد و بحمدالله شرايط مناسب و خوبي داريم. رييس جمهور گفت: هدف آمريکايي‌ها اين بود که جلوي صادرات نفت ما را بگيرند و مي‌خواهم به صراحت به مردم بگويم که صادرات نفت ما بعد از 13 آبان به مراتب بهتر از قبل از 13 آبان شده است. گزارش امروز وزارت نفت هم اميدوارکننده بود. مواردي که تسهيلات مي‌خواست مورد توافق جمع سران سه قوه است.

دکتر روحاني افزود: بنابراين آمريکايي‌ها در زمينه نفت، ناموفق بودند در زمينه اوپک هم آمريکايي‌ها خيلي تلاش کردند که کاري کنند که توليد نفت کشورهاي عضو اوپک کاهش پيدا نکند که الحمدالله کاهش پيدا کرد و اعضاي غيراوپک هم همين تصميم را داشتند.آمريکايي‌ها در اجلاس اوپک، اين بار ناموفق بودند و جمهوري اسلامي ايران خوشبختانه موفقيت‌هاي خوبي به دست آورد.

رييس جمهور خطرنشان کرد: روند فروش نفت ما به همان صورتي که قبل از اين اجلاس بوده، ادامه خواهد يافت و ادامه مي‌دهيم . در زمينه مسايل منطقه‌اي هم خوشبختانه حرکت‌ها به سود مردم منطقه است.شرايط يمن به گونه‌اي است که آنهايي که مي‌خواستند يمن را در اشغال خودشان داشته باشند، امروز احساس مي‌کنند راهي ندارند، جز صلح با مردم يمن و ما همواره از مذاکرات يمني – يمني پشتيباني مي‌کرديم.

رييس جمهور ادامه داد: امروز علامت‌ها براي رسيدن به يک آرامش در يمن بيش از گذشته است؛ در سوريه هم شرايط به سمت صلح و آرامش بيشتر است و اين به معناي موفقيت جمهوري اسلامي ايران در مسايل منطقه‌اي است.

دکتر روحاني اظهار اميدواري کرد: با توفيقاتي که مردم در مسير آستانه چهلمين سال انقلاب خواهند داشت شاهد توفيقات بزرگ‌تر باشيم.رييس جمهور با اشاره به اينکه در اين يکي دو سفري که به استان‌ها داشتم و همچنين بقيه مسئولين که به استان‌ها سفر دارند، شاهد افتتاح‌هاي بسيار زياد و به ثمر رسيدن بسياري از پروژه‌ها هستيم، گفت: نسبت به پروژه‌هاي ناتمام هم در جلسه سران قوا تصميمات خوبي گرفتيم که به مردم واگذار شود.

روحاني ادامه داد: همه تلاش خواهيم کرد که ان‌شاء الله روند اشتغال را براي سال آينده حفظ کنيم و مردم در کالاهاي اساسي دچار مضيقه نباشند.

رييس جمهور با بيان اينکه اولين اولويت ما در بودجه سال آينده بر اين اساس است، اظهار داشت: مردم بايد از لحاظ وفورکالاهاي اساسي و مواد ضروري در بازار اطمينان داشته باشند؛ ارز ما يک ثباتي در بازار داشته باشد و بتوانيم افرادي که حقوق ثابت دارند در حدي که توان داريم، ياري دهيم.


 معاون اول رييس‌جمهور:
 توطئه‌هاي دشمنان در تحريم‌ها را با شکست مواجه مي‌کنيم 

معاون اول رييس‌جمهور با اشاره به اينکه در کشوري هستيم که مهم‌ترين سرمايه آن مردم هستند و بايد به‌ گونه‌اي خدمت کنيم که نه دل مردم را خالي کنيم که شرايط سخت است نه آنکه واقعيت‌ها را پنهان کنيم، تصريح کرد: در حال برنامه‌ريزي هستيم تا تمامي توطئه‌هاي دشمنان را در موضوع تحريم‌ها با شکست مواجه کنيم.

به گزارش ايسنا منطقه خليج‌فارس، اسحاق جهانگيري صبح ديروز در آيين بهره‌برداري از فاز نخست پروژه آب‌شيرين‌کن يک‌صد هزار مترمکعبي بندرعباس، اظهار کرد: خدا را شکر مي‌کنم که امروز توفيق حاصل شد تا در اين طرح بزرگ حضور پيدا کنم.

وي با بيان اينکه از تمامي دست‌اندرکاران اين طرح مهم از جمله وزارت نيرو، استاندار هرمزگان، مسئولين شرکت‌هاي آب و فاضلاب هرمزگان و سرمايه‌گذاران و پيمانکاران تشکر مي‌کنم، اظهار کرد: اين‌قدر از دکتر همتي استاندار هرمزگان طي اين دو روز تعريف‌ شده که ديگر از بردن وي به استان ديگر منصرف شده‌ايم.

جهانگيري ادامه داد: نمايندگان هرمزگان در مجلس همواره از نمايندگان خادم و شايسته بوده و همواره پيگير مسائل توسعه استان بوده و به دولت در اجراي سياست‌ها و تدوين قوانين مورد نياز کمک مي‌کنند.

معاون اول رييس‌جمهور با اشاره به اينکه امروز مسئله آب براي تمامي ايرانيان تبديل به مسئله روز و جدي شده است، اضافه کرد: صرفاً به خاطر مسائل زيست‌ محيطي و اقليمي به آب نمي‌نگريم بلکه تبديل به مسائل سياسي و اجتماعي شده و در صدر مسائل روز کشور قرار دارد.

وي ادامه داد: امروز مسئله آب يک مسئله جدي است و به هر توسعه‌اي بخواهيم بپردازيم يکي از مهم‌ترين مسائلي است که در صدر برنامه‌ها قرار گرفته، دغدغه آب است.

جهانگيري با بيان اينکه يکي از دغدغه‌هايي که مطرح مي‌شود از درياچه اروميه، زاينده‌رود تا تالاب‌ها آب بوده و هست، اضافه کرد: اگر درياچه اروميه خشک مي‌شد دچار يک فاجعه انساني مي‌شديم. امروز مسئله آب هم ملي، هم جهاني و هم منطقه‌اي است و حتي سبب تأثير بر ورود ريزگردها بر کشورهاي منطقه از جمله کشورمان شده است. معاون اول رييس‌جمهور با اشاره به اينکه کم‌آبي امروز خاص بخش صنعت و کشاورزي نيست، اظهار کرد: در جلسه شوراي عالي آب در هفته گذشته، گزارشي از وضعيت آب آشاميدني شهرهاي مختلف کشور در سال جاري ارائه شد که در بندرعباس در سال جاري دغدغه شديدي داشتيم.

وي با بيان اينکه جلساتي که وضعيت بندرعباس، کرمان بوشهر، زاهدان، اصفهان و شيراز مطرح مي‌شد، دردآور بود و به شرايط سختي دچار بوديم، عنوان کرد: وضع مصرف آب در ايران به‌گونه‌اي نيست که آينده کشورمان را تيره‌ و تار ببينيم.

جهانگيري با اشاره به اينکه آب شرب شش درصد ميزان مصرف آب کشور است، بخشي در اختيار صنعت و عمده آن در بخش کشاورزي است، خاطرنشان کرد: اگر در بخش روش‌هاي بهره‌برداري در بخش کشاورزي با روش‌هاي صحيح از آب استفاده کنيم شاهد کاهش مشکلات در ميزان مصرف آب خواهيم بود و دغدغه‌اي آينده کشورمان را تهديد نکند.

معاون اول رييس‌جمهور با اشاره به اينکه تابستان سال جاري برخي از استان‌ها همراهي خوبي با وزارت نيرو داشتند، از جمله مردم بندرعباس که در اين سال وزارت نيرو را همراهي کردند، اظهار کرد: وزارت نيرو که فکر مي‌کرد با بحران‌هاي جدي در برق و آب مواجه مي‌شود با همراهي مردم توانست در يکي از سخت‌ترين سال‌هاي خود با خوبي از اين موضوع عبور کند.

وي با بيان اينکه مديران نشان دادند که مي‌توانند در ايام سخت و دشوار به‌خوبي تدبير کرده و توانمند مديريت کنند و وزارت نيرو امسال شايستگي خود را در عملکردش نشان داد، اظهار کرد: مردم جايي که ببينند مسئولان‌شان صادقانه با آن‌ها مشکلات را در ميان بگذارند و راهکار ارائه دهند به‌خوبي همراهي کرده و در کنار مسئولان خواهند بود. جهانگيري با اشاره به اينکه در کشوري هستيم که مهم‌ترين سرمايه آن مردم هستند و بايد به‌گونه‌اي خدمت کنيم که نه دل مردم را خالي کنيم که شرايط سخت است نه آنکه واقعيت‌ها را پنهان کنيم، تصريح کرد: در حال برنامه‌ريزي هستيم تا تمامي توطئه‌هاي دشمنان را در موضوع تحريم‌ها با شکست مواجه کنيم.

وي با بيان اينکه برخي مسائل را نمي‌توان در تريبون‌هاي رسمي اعلام کنيم، اضافه کرد: حضور بخش خصوصي بايد در پروژه‌هاي آب و برق پررنگ باشد. تاکنون وزارت نيرو توانسته به‌ خوبي از ظرفيت‌هاي سرمايه‌گذاران بخش خصوصي بهره ببرد.


 سخنگوي سازمان ثبت احوال:
 کارت‌هاي ملي قديمي تنها تا پايان سال اعتبار دارند 

سخنگوي سازمان ثبت احوال با تاکيد بر اينکه کارت‌هاي ملي قديم در سال 98 فاقد اعتبار خواهند بود به هموطنان توصيه کرد که ثبت نام و دريافت کارت ملي هوشمند را به پايان سال موکول نکنند.

به گزارش ايسنا، سيف الله ابوترابي با اعلام اينکه بيش از 47 ميليون نفر ثبت نام خود را تکميل کرده و در ليست دارندگان کارت ملي هوشمند قرار گرفته‌اند، ادامه داد: حدود 45 ميليون و 500 هزار کارت براي مردم ارسال شده است و همين تعداد کارت نيز با تفاوت اندک، تحويل مردم شده است.وي با بيان اينکه کارت‌هاي ملي به دفاتر درخواست شده، ارسال مي‌شوند، افزود: هنگام ثبت نام اسکن اثر انگشت دريافت مي‌شود و براي فعال‌سازي کارت، بايد به همان دفتر و تطبيق مجدد اثر انگشت، فرد به دفاتر ثبت نامي مراجعه کنند.ابوترابي با اشاره به اينکه ممکن است بخش اعظم کارت‌هاي صادره در پايان سال بدست هموطنان نرسد، تاکيد کرد: کساني که تکميل ثبت نام کرده‌اند، در ليست قرار مي‌گيرند و اگر بعد از سال به جايي مراجعه کردند، با يک استعلام وجود کارت ملي شان محرز مي‌شود.سخنگوي سازمان ثبت احوال به هموطناني که تاکنون نسبت به ثبت نام کارت ملي هوشمند اقدام نکرده‌اند، توصيه کرد که به دفاتر پيشخوان و پست يا ادارات ثبت احوال مراجعه کرده و مراحل تکميل ثبت نام را انجام دهند زيرا کارت‌هاي قديم تا پايان سال 97 داراي اعتبار هستند و در سال 98 فاقد اعتبار خواهند بود و اگر مردم شماره ملي را اظهار کنند، بدليل عدم ثبت نام، دچار مشکل مي‌شوند.به گفته ابوترابي، 190 سازمان و وزارتخانه تفاهم‌نامه امضا کرده اند که براي احراز هويت از نقاط مختلف کشور با ما در ارتباط باشند و براساس مصوبه هيئت وزيران کارگروهي شکل گرفته تا کارت هوشمند مشابه در ساير دستگاه‌ها ارائه نشود.ابوترابي در خاتمه سخنان خود در يک برنامه راديويي با اعلام اينکه امکان بهره مندي از اسکن اثر انگشت، امضاي الکترونيک و پين کدهاي اختصاص يافته در زمان ثبت نام- و نيز عنبيه چشم در کارت ملي هوشمند برقرار است، افزود: امکان خود دريافت و خودپرداخت توسط يکي از بانک‌ها در حال برقراري است و بانک‌هاي ديگر نيز تلاش مي‌کنند مجوز اين کار گرفته شود تا از کارت ملي به عنوان کارت اعتباري استفاده شود و در آينده مي‌توان با همکاري ناجا به عنوان گواهينامه و کارت پايان خدمت نيز استفاده شود.


 اخبار 

رهبر انقلاب:

دشمن در تهاجم به معنويات نيز همچون جنگ سخت

شکست خواهد خورد

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار دست‌اندرکاران کنگره‌ي شهداي استان خراسان جنوبي که در تاريخ 14 آبان 97 برگزار شده بود، صبح ديروز (سه‌شنبه) در محل اين همايش در بيرجند منتشر شد.

به گزارش ايسنا، حضرت آيت الله خامنه‌اي در اين ديدار، استان خراسان جنوبي را استاني مؤمن‌خيز و عالم‌پرور خواندند و با تجليل از سابقه حضور پر شور و مؤثر مردم اين استان در نهضت انقلاب اسلامي و دفاع مقدس، گفتند: امروز بزرگداشت شهيدان از بهترين و شريف‌ترين کارهاست و کشور به آن احتياج دارد.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به تهاجم خطير دشمنان در مسائل معنوي، افزودند: البته رويش‌هاي انقلاب در سراسر کشور محسوس است و با تلاش و گسترش اين رويش‌ها، دشمن در تهاجم به معنويات نيز همچون جنگ سخت، شکست خواهد خورد.

ايشان با تأکيد بر لزوم برگزاري با کيفيت بزرگداشت شهيدان و ثبت و ضبط خاطرات و شرح احوال آنان، گفتند: شهيدان عزيز در زمان حياتشان با جان خود وارد ميدان دفاع شدند، و امروز با هويت و معنويت خود از کشور و اسلام دفاع مي‌کنند، بنابراين دفاع مقدس تمام‌شدني نيست و يک حقيقت در حال پيشرفت است.

استقبال ظريف از نتيجه مذاکرات يمن

وزير امورخارجه کشورمان با استقبال از توافق اوليه حاصل شده درخصوص يمن تاکيد کرد: اکنون زمان آن است که متجاوزان خارجي دست از حملات هوايي خود و جنايات عليه بشريت دارند.

به گزارش ايسنا، «محمدجواد ظريف» با انتشار پيامي در صفحه توئيتر خود به توافق حاصل شده در استکهلم براي حل سياسي جنگ يمن واکنش نشان داد.

وي در پيام خود نوشت: ايران از توافق اوليه به دست آمده ميان طرف‌هاي يمني در استکهلم تحت سرپرستي نماينده ويژه دبيرکل سازمان ملل استقبال و به‌طور قوي از ادامه گفت‌وگوها براي رسيدن به توافقات نهايي درخصوص تمامي مسائل حمايت مي‌کند.

ظريف ادامه داد: اکنون زمان آن است که متجاوزان خارجي حملات هوايي خود و جنايات عليه بشريت (در يمن) را متوقف کنند.

مذاکرات يمني-يمني با حضور طرف‌هاي مختلف اين کشور طر روزهاي جاري در استکهلم پايتخت سوئد برگزار شده است.

ابلاغ گلايه‌مندي ايران به سفير گرجستان در تهران

«يوسب چاخواشويلي» سفير گرجستان در تهران روز گذشته با«باقري مقدم »دستيار وزير و مدير کل اوراسياي وزارت امور خارجه ديدار و توضيحاتي در خصوص آخرين وضعيت برخورد ماموران مرزي گرجستان با برخي متقاضيان سفر به آن کشور ارائه
کرد.

به گزارش ايسنا، در اين ديدار مراتب گلايه مندي ايران و اعتراض هموطنان از رفتارهاي ناشايست برخي از ماموران مرزي گرجستان با اتباع ايراني به سفير اعلام شد.

باقري مقدم با اشاره به پيشينه و سوابق دوستانه روابط دو کشور، اين‌گونه برخوردهاي نامتعارف بعضي از ماموران مرزي گرجستان و افزايش ميزان بازگرداندن اتباع ايراني را مغاير با روابط دوستانه فيمابين اعلام کرده و تداوم اين روند را آسيب زننده به روابط و ارتباطات خوب مردم دو کشور دانست.

وي ضمن درخواست اصلاح روند کنوني، رسيدگي و برخورد قضايي با مامورين مرزي خاطي گرجستان را الزامي دانست.

سفير گرجستان در تهران نيز ضمن اظهار تاسف از برخي برخوردهاي صورت گرفته، گزارشي از وقايع پيش آمده ارائه و قول داد شخصا به تفليس سفر و موارد را پيگيري و نتيجه را اعلام
کند.

بازي ضد ايراني توسط قانونگذاران کانادايي

قانونگذاران کانادايي به همراه وزير پيشين دادگستري اين کشور با ادعاي نقض حقوق بشر در ايران از دولت جاستين ترودو خواستند تا تحريم‌هايي را عليه برخي مقامات ايراني شدند. «شاپرک شجري‌زاده» در يک کنفرانس مطبوعاتي در پارلمان کانادا که توسط ايروين کاتلر مشاور UANI يا «اتحاد عليه ايران هسته‌اي» برگزار شد، خواستار تحريم ايران شد.

به گزارش ايسنا، بنابر اعلام صفحه توييتر «نشريه ايرانيان کانادا»، گفته مي‌شود عصر روز سه‌شنبه، قرار است قطعنامه‌اي عليه ايران در سناي کانادا طرح شود و با توجه به لابي تحريم عليه ايران، انتظار مي‌رود اين قطعنامه تصويب شود.

هدف تحريم‌هاي درخواست شده از سوي سناتور ليندا فرام نماينده پارلمان کانادا که به نام حقوق بشر پيشنهاد شده‌، ايجاد محدوديت براي وزارتخانه‌ها و سازمان هاي‌ کليدي از جمله وزارت ارتباطات
است.قدرت تحريم‌هاي کانادا کم است اما هدف‌ فشار حداکثري، منزوي کردن ديپلماتيک ايران و ايجاد پيشينه قانوني براي اعمال تحريم‌هاي مشابه در کشورهاي ديگر است.اروين کاتلر، نماينده سابق مجلس کانادا و مشاور UANI که برگزار کننده اين کنفرانس مطبوعاتي براي شاپرک شجري‌زاده، از حاميان تحريم عليه ايران در کاناداست.