تاریخ 1397/09/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4926 برو جستجو جستجوی پیشرفته   کارخانجات حوالي شهر و آلودگي هوا 
نويسنده : محمد عليان

پس از پيروزي انقلاب اسلامي، شهرها که مثل امروزه وسعت چنداني نداشت اکثر کارخانجات عرض و طويل با سرمايه کلان با مشارکت بانک‌هاي دولتي توسط بخش‌هاي خصوصي وابسته به حاکميت در حوالي شهرها به ويژه کنار جاده‌هاي اصلي و شاهراه‌هاي عبوري به اشتباه مديران وقت ساخته شد که آن ساخت و ساز شتاب آهنگ سال‌هاي نه چندان دور، در حال حاضر معضل اجتماعي بزرگ و خطرناک آلودگي هواي منطقه به شمار مي‌رود که همچون به گره کوري مبدل شده است، شايد براي برون‌رفت از اين بحران جدي که جان انسان‌ها را تهديد مي‌کند توسط مديران ارشد و مياني کشور و استان تاکنون راهکار اساسي به دست نيامده است و لذا اين خطر يا به بيان ساده فاجعه زيست محيطي براي آب‌هاي زيرزميني، نسل آينده بشر، گياهان بياباني، حيوانات و حتي معادن از يک‌طرف و مشکلات تنفسي براي شهروندان و مسافران خودروهاي عبوري از سوي ديگر که روزانه هزاران، هزار از اين مسيرهاي پرتردد مي‌گذرند، به ارمغان دارد.

هر روز دود غليظ و سياه، عين ديو مهيب و وحشتناک به منطقه وسيع سايه مي‌اندازد، گاهي اوقات انسان در حين عبور با خود مي‌پندارد که هوا تيره و تار و ابري است اين دود سياه‌رنگ و قهوه‌اي که ساعت‌ها از دودکش کارخانجات و در آسمان شهر پراکنده و با يک وزش باد ملايم به منازل مسکوني، دبستان‌ها و...سرايت مي‌کند که نوع سوخت آن از ترکيبات مواد شيميايي است آيا دور از کنترل و نظارت اداره استاندارد است؟

به راستي نقش اصلي و بسيار مهم محيط زيست و اداره بهداشت در اين آلودگي هوا چيست؟ بهينه‌سازي و کنترل دودکش‌ها به تعريف استانداردهاي بين‌المللي وظيفه کدامين ارگان دولتي است؟

چرا و به چه دليل منطقي از فيلترهاي مخصوص براي جلوگيري دود مرگ‌آفرين و يا چرا و به چه دليل منطقي از فيلترهاي مخصوص براي جلوگيري دود مرگ‌آفرين و يا حداقل کاهش آن مورد استفاده قرار نمي‌گيرد؟ به ويژه شب‌ها که از کيلومتر راه دور هم در حوالي شهر قابل مشاهده کارشناسان و مسئولان ذيربط مي‌باشد.

برخي از کارخانجات غول پيکر که در چند قدمي شاه‌راه اصلي در آن دوران بدون آينده‌نگري ساخته شد حتي مديران وقت، کارآفرينان، سرمايه‌گذاران و دولتمردان کم تجربه در راس حاکميت، تخصص کافي و وافي به آلودگي هواي امروزه نداشتند که لازم بود براي جلوگيري از هواي مسموم حداقل سي يا چهل کيلومتر خارج از شهر احداث مي‌شد چون اطلاعات صحيح از دودهاي بيماري‌زا مواد اوليه شيميايي نداشته و کاملا در امور توليدات اين نوع کارخانجات بي‌تجربه بودند.

هر چند که افتتاح و فعال بودن اين شرکت‌ها براي اشتغال‌زايي، خودکفايي، استقلال کشور و مضافا اقتصاد شکوفايي شهر و استان و...باعث مباهات و سربلندي ماست، اما بايد به حق و حقوق همگان احترام گذاشت تا در حق شهروندي اجحاف نشود که انواع و اقسام بيماري‌هاي گوناگون به ويژه امراض تنفسي رواج يابد.بر اساس نظريه برخي از پزشکان متخصص، ذرات بلوري و مثلثي شکل که فقط در آزمايشگاه‌هاي مدرن و پيشرفته زير ذره‌بين ميکروسکوپ قابل تشخيص و رويت است مي‌تواند مادر همه بيماري‌هاي خاص و صعب‌العلاج مي‌باشد و لذا اثبات اين دعاي انتقال بيماري و... به عهده اطباي حاذق است.

در اين عصر و زمان، همه دولت‌هاي کشورهاي پيشرفته و حتي در حال توسعه براي پاکيزگي هواي سالم با تمام قوا و قدرت و توان مديريتي و حمايت مالي مي‌کوشند تا جامعه‌اي سلامت داشته باشند و هزينه گزاف دارو و درمان کاهش يابد ولي متاسفانه در جامعه ما شايد فراموش کرده‌ايم تا در حوزه آلودگي هواي شهري بکوشيم، حال از تردد خودروهاي واحد اتوبوسراني رده خارج و دودزا در خيابان‌ها و ميادين اصلي شهر بگذريم که از دهانه‌ي اگزوز گشاد همچون اجاق‌هاي قديمي سموم توليد شده و در هوا پخش و سپس وارد ريه‌هاي عابرين به ويژه کودکان معصوم مي‌شود که در اين مقوله نمي‌گنجد.

به راستي آيا زمان آن فرا نرسيده که راهکار اساسي براي کاهش غلظت آلودگي هوا براي سلامت جامعه جستجو کنيم؟