تاریخ 1397/09/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4921 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رئيس جمهور در اجلاس سراسري نماز در دانشگاه سمنان:
 تکيه بر خداوند راه ايستادگي در برابر فشار اقتصادي 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس جمهوري گفت: نماز افتخار بشريت و انسان است و خداوند انسان را به اين فريضه دعوت کرده است.

حجت‌الاسلام والسلمين حسن روحاني روز چهارشنبه در بيست و هفتمين اجلاس سراسري نماز در تالار اميرکبير دانشگاه سمنان افزود: به تعبيري خداوند براي نماز از انسان دعوت کرده و آن را از ما خواسته است.

وي درباره ويژگي‌هاي نماز، تاکيد کرد: نماز عبادتي است که از وقت شناسي و نام رحمان و رحيم خداوند آغاز مي‌شود.

رئيس جمهوري بيان کرد: شايد بشود همه دين را در دو کلمه پرستش و نيايش خلاصه کرد، پرستش جوهر اسلام، باطن و حقيقت دين است و نيايش صورت زيباي پرستش است.

وي با اشاره به اينکه نماز يک عبادت صرف يا يک فرع دين مانند ديگر فروع دين نيست، خاطرنشان کرد: نماز همه چهره اسلام است، صورت اسلام نماز است.

روحاني با اشاره به کلام امام علي‌(ع) (لکل شي وجه و وجه دينکم الصلاة)، افزود: جوهر دين ايمان به خدا و اعتقاد به حق و عمل به دستورات الهي است، اما پرچم دين نماز است.

رئيس جمهوري با بيان اينکه کشورها را با پرچم مي‌شناسند، ادامه داد: دين بدون نماز قابل شناخته شدن نيست، نماز همان اصل عبوديت در کنار توحيد است.

روحاني اضافه کرد: عبوديت بي‌توحيد معنا ندارد و توحيد بي‌عبوديت ما را به سرمنزل مقصود نمي‌رساند.

رئيس جمهوري تاکيد کرد: تعبيرهاي قرآن مجيد نه نسبت به نماز در اسلام، در همه اديان الهي تعبيرهايي ويژه است.

وي به اشاره‌هاي مختلف نماز در زندگي برخي چهره‌ها در قرآن کريم اشاره کرد و افزود: بيش از 135 نوبت در قرآن نام حضرت موسي(ع) آمده است، آن جا که خداوند با حضرت موسي(ع) سخن مي‌گويد، اولين دستور اين است که نماز را به پا دارد.

وي تاکيد کرد: ديدار خداوند با حضرت موسي کليم افتخار حضرت موسي(ع) است و اين از خود قرآن هم پيداست که خداوند لطف خاصي به حضرت موسي داشته است، در آن ديدار هم ابتدا اشاره به نماز است.

رئيس جمهوري اضافه کرد: آن کودک هم که سخن مي‌گويد و طهارت مادر و حقانيت خود را به جهانيان اعلام مي‌کند مي‌گويد به من امر به نماز شده است.

رئيس جمهوري افزود: وقتي حضرت ابراهيم(ع)‌ هاجر را مي‌گذارد و کودکش اسماعيل را در بيابان بي‌آب و علف و خشک رها مي‌کند، آنجا هم از نماز ياد مي‌شود.

وي تاکيد کرد: مساله نماز مساله اسلام نيست، حقيقت دين است که در واقع اتصال به خداوند است، چهره درخشان دين اتصال به خداوند است.

وي ادامه داد: نماز براي اين نيست که سر اسلام و خدا بخواهيم منتي بگذاريم، حيات، سکون و آرامش ما در کنار نماز به وجود مي‌آيد.

وي يادآور شد: امام صادق(ع) درباره امام علي(ع) فرموده است اميرالمونين(ع) هر کجا به مشکل برمي‌خوردند دو رکعت مي‌خواندند.

وي بيان کرد: اميرالمونين(ع) با آن مقام و آن تربيتي که برگرفته از اشرف مخلوقات عالم پيامبراعظم(ص) بود، در برابر مشکلات نماز اقامه مي‌کردند.

روحاني بيان کرد: در شرح حال حضرت صديقه کبري آمده است، وقتي اميرالمونين(ع) با پيکر بي‌جان حضرت فاطمه(ع) مواجه شدند، در آن سختي حضرت دو رکعت نماز اقامه کردند.

رئيس جمهوري با اشاره به اينکه يکي از توفيق‌هاي حجت‌الاسلام محسن قرائتي اين است که معاني را به زبان ساده بيان و قابل فهم مي‌کند، تاکيد کرد: اجلاس سراسري نماز نشست مبارک و معطري است به عطر والاترين عمل يک مومن و مسلمان که آن عطر نماز است.

نماز افتخار ماست

روحاني گفت: ما نياز به نماز داريم و اين افتخار و فخر ماست که خداوند به ما اجازه داده با او صحبت کنيم و از خداوند رحمان و رحيم ياد کنيم، اين چه عبادتي است که از وقت‌شناسي، مکان‌شناسي و پاکي جسم و جان و نظم و ترتيب، شروع مي‌شود.

وي افزود: در روز 17 رکعت نماز اقامه مي‌کنيم و حداقل 10 بار مي‌گوييم «بسم الله الرحمن الرحيم»، بنابراين نماز بهترين وسيله هدايت است و راه حق را به انسان نشان مي‌دهد.

وي ادامه داد: از ديني که همه مسلمانان در طول شبانه‌روز حداقل بايد خداوند متعال را 10 بار با رحمانيت بخوانند، خشونت، بداخلاقي و تهمت خارج نمي‌شود.

نماز خوان بداخلاق نيست

رئيس جمهوري در ادامه گفت: اگر اخلاق ما متناسب با نماز ما نيست، پس جايي مشکل داريم که بايد آن را حل کنيم.

وي با اشاره به قدرت آرامش‌بخشي نماز، بيان کرد: چه عنصري مي‌تواند يک ملت بزرگ را در برابر ابرقدرت‌ها حفظ کند جز نماز و تکيه به لطف و رحمت الهي که در انقلاب اسلامي شاهد آن بوديم.

وي ادامه داد: در دوران قبل از پيروزي انقلاب اسلامي، نماز دسته جمعي ميان جوانان نشانه مذهبي و انقلابي بودن بود و تعدادي بسياري از روشنفکران معتقد در اين آيين شرکت مي‌کردند.

روحاني گفت: الان شرايط به نحوي ديگر است، آن زمان در تمام دانشگاه تهران يک دخترخانم با روسري در فضاهاي عمومي ظاهر مي‌شد اما در همان شرايط هم بسياري از همين جوانان براي وقت نماز به مسجد دانشگاه مي‌آمدند و نماز خود را اقامه مي‌کردند، چرا که نماز همواره علامت ايمان و اسلام است.

وي افزود: در اين شرايط افرادي هم بودند که در غرب تحصيلکرده بودند اما زماني که به ايران آمدند احساس کردند بايد نماز به عنوان قدرت اسلام بروز داشته باشد، به همين دليل غير از مسجد دانشگاه، در دانشکده‌ها هم نمازخانه درست کردند، همچون دکتر بازرگان و دکتر سحابي که انسان‌هاي متديني بودند و برخي از آنان نماز شب‌شان ترک نمي‌شد.

نماز نمايش قدرت اسلام است

وي با اشاره به اين که براي اقامه نماز بيشتر بر جنبه جمعي سفارش شده است، گفت: نماز موجب احساس غرور و عظمت براي مسلمانان است و آنان با اقامه نماز، قدرت ديني خود را به گوش جهانيان مي‌رسانند.

رئيس جمهوري با بيان اين که امروز نماز و حجاب در سطح دنيا، علامت دينداري است، افزود: خانمي که حجاب اسلامي را رعايت مي‌کند علامت دينداري دارد، همچنين وقتي جمعي در کنار هم مي‌ايستند و نماز مي‌خوانند باز هم علامت دينداري خود را به نمايش مي‌گذارند.

وي با اشاره به اين که اقامه نماز اهميت ويژه‌اي براي ما دارد، افزود: امروز که زمان فشار اقتصادي دشمنان برماست، بايد با تکيه برخداوند استقامت کنيم و اين مساله در نماز نهفته است.

وي با بيان اين که اگر از طريق نماز به درگاه الهي متصل شديم، ما از مشکلات عبور مي‌کنيم، ادامه داد: آنان که پاي انقلاب اسلامي ماندند و در دوران دفاع مقدس همچون شهيد بابايي فداکاري کردند همان‌هايي بودند که اهل نماز بودند و اين قدرت بود که ما را در برابر توطئه‌هاي شديد حفظ کرد.

ترويج نماز بايد از خانواده آغاز شود

روحاني در ادامه گفت: نماز بايد از خانه و خانواده شروع شود و رفتار پدر و مادر در مسير ترويج نماز باشد، گسترش نماز در جامعه نيازي به گفتن ندارد بلکه بايد با عمل مردم را به نماز دعوت کرد.

وي بيان کرد: در زمان پيروزي انقلاب اسلامي، راجع به حجاب با زنان بحث نمي‌کرديم، بلکه اين خودشان بودند که وقتي مي‌ديدند دين اسلام عامل تحرک است، حجاب را مي‌پذيرفتند.

وي با بيان اينکه همه ما يک هدف بلند داريم که در سايه وحدت و يکپارچکي و اتصال به حق امکانپذير است، افزود: امروز نياز به استعانت از خدا داريم در اين شرايط بايد اياک نعبد و اياک نستعين را تکرار کنيم.

روحاني با اشاره به اينکه تلاش کنيم نماز ابزاري براي درجه، پست و مقام نشود، افزود: من ناراحتم از اينکه در گزينش‌ها سئوالاتي از جوانان پرسيده مي‌شود که آنان را دروغگو و رياکار بار مي‌آورد و اين اشکال از ماست که دين را به صورت واقعي معرفي نکرده‌ايم.

روحاني تاکيد کرد: نماز بايد به عنوان وظيفه، فخر، عظمت انسان، نيايش و استعانت از خداوند اقامه شود نه براي مسائل ريز و جزئي و همه بايد به مساجد، نمازها و اجتماعات خود افتخار کنيم.

به گفته رئيس جمهوري اگر مي‌خواهيم نماز را ترويج کنيم بايد از خانه، خانواده و مدرسه شروع کنيم و در اين مسير آموزش و پرورش بزرگترين وظيفه را برعهده دارد.

وي گفت: معتقدم که همه پول‌هاي مرتبط با اقامه نماز را به دبستان بدهيم که در آن شاکله‌ها و شخصيت‌ها ساخته مي‌شود و همه افراد مخلص، ساخته شده دبستان و خانواده هستند.

روحاني با تاکيد بر اينکه اساس دين ما انتخاب است و هيچ جا با زور و اجبار دين درست نمي‌شود، افزود: نماز پناه همه براي معنويت، دنيا، آخرت، قدرت روحي، افزايش توان و ايستادن در برابر مشکلات زندگي و فشارها است.

بيست و هفتمين اجلاس سراسري نماز با شعار «شيوه‌ها و مهارت‌هاي دعوت به نماز» به ميزباني دانشگاه سمنان به مدت يک روز برگزار مي‌شود.


 روحاني: قدرت بدون نقد، فساد‌زاست 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس جمهوري نقد را لازمه اصلاح دانست و گفت: قدرت بدون نقد، فساد زاست.

به گزارش خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان از پايگاه اطلاع رساني دولت، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني عصر سه‌شنبه در جمع دانشجويان استان سمنان به مناسبت روز دانشجو پويايي جنبش دانشجويي را ثمره فداکاري سه دانشجوي آرمانخواه دانست و با بيان اينکه دانشگاه مبارز در کنار حوزه مبارز، هدف بزرگي را به رهبري امام محقق کردند، تصريح کرد: مسوولان نماينده واقعيت امروز جامعه و دانشجويان نماينده آينده مطلوب‌تر و ايران آزادتر و آبادتر هستند.

وي با بيان اين که نقد و نظر آزادانه دانشجويان در اين جلسه، نشانه توفيق جنبش دانشجويي است، اظهار داشت: نقد سازنده و دلسوزانه به نفع حال و آينده کشور است.

دکتر روحاني گفت: در سال‌هاي 32 و 42 و سال‌هاي بعد، دانشگاه مبارز در کنار حوزه مبارز با رهبري و هدايت امام(ره) هدف بسيار بلندي را به ثمر رساندند. افتخار دارم در دوره نهضت اسلامي طلبه حوزه علميه و همچنين دانشجوي دانشگاه تهران بودم و فضاي ايستادگي و مبارزه را در دو محيط، با همه وجودم درک کردم.

رئيس جمهوري خطاب به دانشجويان خاطرنشان کرد: آنچه امروز در اين جمع مي‌بينم به معناي پيروزي دانشگاه و جنبش دانشجويي است که در سال 32 آغاز شد و در سال 57 به کمال رسيد.

دکتر روحاني در واکنش به سخنان مطرح شده از سوي نمايندگان و قشرهاي مختلف دانشجويي و تشکل‌هاي دانشجويي، گفت: چه زماني ما چنين فضايي داشتيم که دانشجوي عزيز ما با آزادي کامل و با لحن دلخواه خود دولت را نقد کند. نقد حتماً حق شماست و نقد دلسوزانه و درست به نفع آينده کشور خواهد بود.

رئيس جمهوري با بيان اينکه اداره کشور و جامعه حتي زماني که دشمن غدار و ستمگري چون آمريکا و صهيونيسم و هيچ دشمن و مشکلي نداشته باشيم، کار پيچيده و سختي است، گفت: به ثمر رساندن طرح تحول سلامت، کار آساني نبود، اينکه در 5 سال گذشته حقوق کارکنان و کارمندان بيش از تورم بوده، کار آساني نيست و اينکه دريافتي‌ها و مستمري‌ها نسبت به 5 سال گذشته 5 برابر شده، کار آساني نبوده است.

دکتر روحاني با اشاره به اينکه روند تورمي از 40 درصد سال 92 به 8 درصد در سال 96 رسيد، اظهار داشت: اگر قرار است جلوي آمريکا بايستيم؛ مشکلات و زخمي شدن و زخمي کردن هم جزو اين رويارويي است و اينطور نيست که براي ما هميشه پيروزي بدون هزينه باشد. هم بدر داريم و هم احد.

رئيس جمهور در ادامه سخنان خود با تأکيد بر اينکه ميدان جنگ فشار و سختي دارد، گفت: در سنگر ماندن مانند در خانه ماندن نيست در جنگ بايد خود را آماده کنيم. ميدان جنگ فشار و سختي دارد و بايد سختي‌هاي فراوان را هم تحمل کنيم.

روحاني تأکيد کرد: به اعتراف همه متخصصان اقتصاد ما در بين سال‌هاي 92 و 96 از تورم 40 درصد به 7 يا 8 درصد رسيديم. حال سوال اينجاست که چه شد که در سال 96 با مشکل تورمي جديد مواجه شديم. اولين عامل بيماري‌هاي مزمن گذشته در اقتصاد بود که در يک مقطع آثار آن روشن‌تر و آشکارتر شد.

رئيس جمهوري با طرح اين سوال که چه کساني مجوز مؤسسات اعتباري و بانک‌هاي خصوصي و خصولتي را صادر کردند، گفت: در چه زماني بود که مالباختگان اين مؤسسات اعتباري به خيابان آمدند. چه کسي باعث شد که مردم آن همه زجر ببينند و چه کساني مال مردم را تاراج کردند و ظلم کردند. وقتي دولت يازدهم خواست مقابل آنها بايستد، در مقابل دولت قرار گرفتند و نامه نود امضايي فرستادند که به اينها دست نزنيد.

روحاني خاطرنشان کرد: يکسري بيماري‌هاي مزمن اقتصادي کنار هم جمع شد و متأسفانه مجبور شديم 30 هزار ميليارد تومان از خزانه به مالباختگان اين موسسات پرداخت کنيم که اين مبلغ به معناي 250 هزار ميليارد تومان نقدينگي است. همچنين چه کساني و با چه مجوزي در سال 96 به خيابان آمدند و شعار دادند و ناآرامي‌هاي مضر براي منافع ملي ايجاد کردند که البته همه اينها آشکار است.

رئيس جمهوري تصريح کرد: در کنار اين عوامل، دشمن‌ترين افراد با ايران در آمريکا قدرت را به دست گرفتند. البته ما هيچ زماني اعتماد صد در صد به آمريکا و ديگران نداشته و نداريم. اعتماد ما هميشه نسبي بوده است. پيغمبر اسلام(ص) هم در مکه با کفار قرارداد (صلح حديبيه) امضاء کرد ولي اعتماد هم به آنها نداشت. فتح‌المبيين مربوط به همين قرارداد است. اما همان‌هايي که با پيغمبر(ص) قرار داد امضاء کردند نقض عهد کردند. ما هم اگر طرفمان نقض عهد کرده تکليف و وظيفه ديگري داريم.

روحاني در پاسخ به انتقادات دانشجويان که بحث اعتماد به آمريکا را مطرح مي‌کردند، گفت: شما مي‌گوييد چرا به آمريکا اعتماد کرديد. چه کسي اعتماد کرده است؟ مگر ما در برابر کسي که مذاکره مي‌کند حتماً بايد اعتماد داشته باشيم؟ مگر به صدام اعتماد داشتيم که بعد جنگ با او مذاکره کرديم؟ در دوران امام راحل وزير خارجه وقت دو سال تمام با عراق مذاکره کرد. مگر ما در آن دوره به صدام اعتماد داشتيم که مذاکره کرديم؟

رئيس جمهوري با تأکيد بر اينکه مذاکره ما درست بوده است، گفت: اين مذاکرات به اتفاق همه مسئولين، اعم از دولت، ‌رهبري، مجلس و شوراي نگهبان انجام شد و همه با هم اين کار را کرديم و بسيار هم کار درستي بوده است.

روحاني با بيان اينکه' قبل از برجام دنيا ايران را محکوم مي‌کرد و امروز آمريکا را'، گفت: برجام راه را براي نفت، تجار و بانکها باز کرد و سرمايه زيادي وارد کشور شد . آيا اين پيروزي نيست و نبايد به اين پيروزي افتخار کنيم؟

رئيس جمهوري در مورد انعقاد قراردادهاي نفتي با شرکت توتال و خروج اين شرکت از کشور بعد از خروج آمريکا از برجام، گفت: وزير نفت بلد بود چگونه با توتال قرارداد ببندد. يک شرکت چيني هم در کنار توتال بود که امروز با خروج توتال کار را به دست گرفته است.

روحاني خاطر نشان کرد: همه ما اعضاي يک جامعه و ملت هستيم و دلسوز انقلاب و کشوريم. ما امروز پيروزيم و اگر کسي فکر مي‌کند آمريکا پيروز است، اشتباه مي‌کند. امروز ايران در عرصه بين‌المللي، پيروز است و ترامپ شکست خورده و آمريکا در شوراي امنيت تنها مانده است.

رئيس جمهوري در ادامه در مورد تورم در سال جاري گفت: ما دو راه بيشتر نداريم، يا بايد در برابر آمريکا تسليم شويم و ادعاي نادرست و صحيح آنها را قبول کنيم تا تحريم‌ها برداشته شود و يا بايد بايستيم و مقاومت کنيم. سال گذشته آمريکا 8 بار مستقيم و امسال 3 بار غير مستقيم درخواست مذاکره داشت، بر مبناي عزت مردم نپذيرفتم.

روحاني تأکيد کرد: ايران به دنبال استقلال و آزادي است و از تحريم‌ها نهراسيده و در مقابل دشمن مي‌ايستيم.

رئيس جمهوري در پاسخ يکي از دانشجويان مبني بر اينکه دولت چه کار کرده است، گفت: شما هم بايد بگوييد دانشگاه براي کشور چه کار کرده است. چون همه ما در نفع و ضرر جامعه با هم هستيم. امروز روز آزمايش همه ماست.

روحاني تاکيد کرد: همه بايد دست به دست هم دهيم و در برابر تورم، مشکلات اقتصادي و توطئه‌هاي خارجي بايستيم. اينطور نيست که دولت، مردم و مجلس به تنهايي اقدام کنند. همه بايد در کنار هم باشيم و دست به دست هم دهيم.

رئيس جمهوري در بخش ديگري از سخنان خود به موضوع اف‌اي تي اف اشاره کرد و اظهارداشت: البته فعلاً در اين مرحله بحث اف‌اي‌تي‌اف نداريم. آنچه امروز داريم 4 لايحه در مورد پولشويي و تروريسم مالي است. روساي قوا به اتفاق لوايح 4 گانه مرتبط را تاييد کرده اند؛ راه حل مشکلات شفافيت است نه جنجال و اف‌اي تي اف خوب باشد يا بد، زيرساخت و لازمه ارتباط مالي با بانکهاي جهاني است.

دکتر روحاني افزود: نبايد اجازه دهيم جنجال بيهوده در مورد اين لوايح راه بيفتد ما به تصويب اين لوايح 4 گانه نياز داريم. بايد با پولشويي مبارزه کنيم و راه آن شفافيت است.

رئيس جمهوري با طرح اين سوال که مي‌خواهيم با بانک‌هاي دنيا همکاري کنيم يا نه؟ گفت: در حال حاضر که آمريکا اين همه فشار آورده است،‌ده‌ها بانک دنيا از کشورهاي دوست که با آنها تعامل داريم، به ما اعلام کردند که اگر در اف‌اي‌تي‌اف عضو نباشيد، نمي‌توانيم همکاري کنيم.

دکتر روحاني در ادامه سخنان خود، يادآور شد: شرايط امروز کشور بحراني نيست، اما بسيار سخت و مشکل است. معضلات و مشکلات فراواني داريم. شما هم عنوان مي‌کنيد که در دانشگاه‌ها مشکلات وجود دارد و اين درست است. من به دکتر غلامي وزير علوم که اينجا حضور دارند، بارها گفته‌ام روبروي زنداني کردن دانشجو به بهانه‌هاي سياسي بايستد.

رئيس جمهوري با تأکيد بر اينکه من امروز اينجا هستم تا سخنان شما دانشجويان را بشنوم، گفت: اين جمع براي اين بود که شما آزادانه مطالب خود را بيان کنيد و من هم خواسته‌هاي شما را بشنوم. نمي‌گوييم همه مشکلات حل شده و دولت در همه زمينه‌ها موفق بوده است.

روحاني خطاب به دانشجويان تأکيد کرد: شما البته بايد دولت و قدرت را در کشور نقد کنيد زيرا قدرت اگر نقد نشود، فسادآفرين است. همه بايد انتقاد و نقد را بپذيريم.

رئيس جمهوري در عين حال تصريح کرد: بهتر است نقدتان بدون پيشنهاد نباشد. راه‌حل پيشنهاد بدهيد. شما دانشجو هستيد و اينجا مرکز تحقيقات و علم است. در انتقاد از مشکلات اقتصادي که مطرح مي‌کنيد راه‌حل هم ارايه دهيد.

روحاني به دستاوردهاي دولت در بخش‌هاي مختلف کشور از جمله در استان سمنان اشاره کرد و گفت: در همين استان سمنان در بخش کشاورزي از ابتداي انقلاب تا آغاز دولت يازدهم، 16 هزار و 200 هکتار زمين کشاورزي به صورت قطره‌اي آبياري مي‌شد اما فقط در 5 سال گذشته 16 هزار و 700 هزار هکتار زمين‌هاي کشاورزي زير کشت با شيوه‌هاي نوين آبياري رفتند.

رئيس جمهوري با بيان اينکه آيا قبول داريد که در توليد گندم خودکفا شده‌ايم يا نه؟ گفت: هر جا دست به دست هم داده‌ايم موفق شده‌ايم. در سال 2017 در ميان 25 کشور پيشرفته دنيا از نظر سرعت رشد علمي مقام اول را کسب کرده‌ايم و اين موفقيت دانشگاه است.

روحاني با تاکيد بر اينکه حمايت از شرکت دانش بنيان، يعني حمايت از دانشگاه و نخبگان، افزود: مقالات شما امروز مورد استناد است. پزشکي و جراحي ما در دنيا عرض اندام مي‌کند و اين موفقيت دانشگاه است. آيا ما نبايد افتخار کنيم. اين افتخار براي دانشگاه و جوان‌هاي اين کشور است.

رئيس جمهوري در ادامه خاطر نشان کرد: در اين دولت براي اولين بار در برداشت گاز از پارس جنوبي از قطري‌ها پيشي گرفته‌ايم و اين افتخار دانشگاه، صنعت و مهندسين ايراني است.

روحاني همچنين به مخازن مشترک نفتي ايران و عراق اشاره کرد و گفت: برداشت ما از اين مخازن مشترک 70 هزار بشکه بود، اما امروز 300 هزار بشکه برداشت مي‌کنيم و اين افتخار براي همه ما است.

رئيس جمهوري با بيان اينکه ما به دنبال شفافيت بوده‌ايم، اظهارداشت: فضاي مجازي در اختيار مردم، نتيجه ايستادگي دولت بر شفافيت است.

وي در بخش ديگري از سخنان خود تاکيد کرد: قانون اساسي دستاورد بزرگ انقلاب است، اگر به همه آن عمل شود مشکلات هم حل مي‌شود و رئيس جمهور بايد بتواند در برابر تخلف از قانون اساسي تذکر دهد.

رئيس جمهوري با بيان اينکه شما پاي صندوق‌هاي رأي رفته‌ايد و رأي داده‌ايد 40 ميليون نفر رأي دادند که رئيس جمهور بتواند به تخلف قانون اساسي تذکر دهد، گفت: در مسايل بسيار مهم اقتصادي، سياسي و اجتماعي؛ قانون اساسي مسير همه پرسي از مردم رابه عنوان يک ظرفيت پيش رو گذاشته است و اشاره دارد در اينگونه مسايل اختلافي موضوع را به رأي عمومي بگذاريد. البته بايد مجلس تصويب و شوراي نگهبان نيز آن را تأييد کند.

دکتر روحاني تأکيد کرد: براي ما هيچ بن بستي وجود ندارد، قانون اساسي براي ما راه را گشوده است. من نقد شما را دنبال خواهم کرد شما هم به تذکر خود ادامه دهيد و مطمئناً با وحدت، اتحاد و يگانگي قطعاً آمريکا را شکست خواهيم داد.

حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني رئيس جمهوري اسلامي ايران امروز سه‌شنبه وارد استان سمنان شد و تا فردا برنامه‌هاي مختلفي در اين استان دارد.

سخنراني مردمي در جمع مردم شاهرود، شرکت در اجلاس سراسري نماز، سخنراني به مناسبت روز دانشجو در جمع دانشجويان استان و حضور در شوراي اداري استان سمنان از جمله برنامه‌هاي رئيس جمهوري در اين سفر دو روزه است.

همزمان با سفر کاروان تدبير و اميد به استان سمنان ، جمعي از وزراي کابينه روحاني نيز براي افتتاح و آغاز عمليات اجراي ده‌ها طرح مختلف به شهرستان‌ها سفر خواهند کرد.

روحاني پيش از اين در فروردين ماه 95 همراه با کاروان تدبير و اميد به استان سمنان سفر کرده بود.