تاریخ 1397/09/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4921 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رئيس جمهوري: آب سالم و پايدار در سال 99 به سرخه مي‌رسد 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس جمهوري با بيان اينکه آب سالم و بهداشتي براي مردم عزيز و فداکار سرخه تضمين مي‌شود، افزود: آب سالم و پايدار در تابستان سال 99 به سرخه مي‌رسد.

حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني روز چهارشنبه در سخنراني در جمع مردم سرخه که در حسينيه شهداي اين شهر ايراد شد، با اشاره به حضور اردکانيان وزير نيرو، از وي خواست که مجدانه پيگير اجراي اين طرح باشد.

وي ادامه داد: قولي ديگري که مونسان رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري مي‌دهد، ساخت مرکز و مجتمع فرهنگي در سرخه است که بايد تا پايان دولت دوازدهم افتتاح شود.

روحاني با اشاره به ويژگي‌هاي مردم سرخه گفت: شهر سرخه شهر انسان‌هاي عارف، عالم، مجاهد و پرهيزکار است که فراموش نمي‌کنم که يک ساعت به اذان صبح بسياري از مردم مومن اين شهر در مسجد بودند.

وي گفت: سرزمين سرخه سرزمين مرحوم آيت‌الله فيض، حجت‌الاسلام والمسلمين نطنزي و سرزمين شهيدان و دلاوران است که با دلاوري در روزهاي سخت از کشور دفاع کردند.

روحاني گفت: البته همه مردم ايران و استان سمنان انقلابي بودند و در انقلاب سهيم بودند؛ و اساسا انقلاب در استان سمنان از اين سرزمين شروع شد، مردمي در اين سرزمين ده‌ها نوبت دستگير شده و مردمي که پاي انقلاب بودند و هنوز هم هستند.

وي با بيان اينکه هنوز عزاداري‌ها، آيين‌هاي ايام رمضان و مناسبت‌هاي سرخه را در خاطر دارم، افزود: اگر صدها روز در محله‌هاي مختلف سرخه قدم بزنم، نمي‌توانم خاطرات دوران زيباي کودکي را بيان کنم و خداوند والدين همه را رحمت کند و اگر امروز زبان ما با نام خداوند و ايثار براي وطن عجين است، همه را از پدران و مادران قهرمان خود داريم.

مردم سرخه در جنگ حضوري فعال داشتند

رئيس جمهوري گفت: مردم بسيار خوب سرخه در دوران دفاع مقدس حضوري فعال داشتند و بيش از يک گردان از اين منطقه در جبهه‌ها جانفشاني مي‌کردند.

وي افزود: بيشتر مردم اين منطقه ايثارگر و از خانواده معظم شهدا و جانبازان هستند که بايد از آنان قدرداني کرد.

سرخه ظرفيت‌هاي گردشگري فراواني دارد

حجت‌الاسلام والمسلمين روحاني گفت: سرخه از نظر گردشگري منطقه بسيار بااستعدادي است و آثار باستاني فراواني دارد که بايد احيا شود.

وي بيان کرد: همچنين در اطراف اين منطقه، آب‌هاي معدني بسيار خوبي وجود دارد که بايد از اين ظرفيت براي توسعه گردشگري سرخه استفاده شود.

وي با اشاره به اين فرهنگ گذشته اين سرزمين بايد حفظ شود، ادامه داد: اين جا سرزمين علم، حوزه و دانش است که بايد قابليت‌هاي گردشگري آن را بيش از پيش توسعه داد.

** استفاده از زبان سرخه‌اي در مذاکرات هسته‌اي

رئيس جمهوري گفت: يکي از افتخارات مردم سرخه زبان زيباي محلي است که در دوران جنگ تحميلي همواره توسط بي‌سيم‌چي‌ها استفاده مي‌شد.

وي با اشاره به اين که ما در دوران مذاکرات هسته‌اي نيز از اين زبان استفاده کرديم، افزود: زبان سرخه‌اي زبان فارسي است اما گويش سخت و پيچيده‌اي دارد و يادگرفتن آن هم سخت است.

وي ادامه داد: اين گويش زيبا و اخلاق خوش مردم سرخه قابل ستايش است و من افتخار مي‌کنم که اين ديار مومنان زادگاه من است و در کودکي در اين منطقه بودم، چرا که خاطرات خوشي از اين دوران و معلمان خوبي که به بنده درس دين و اخلاق دادند، دارم.

رئيس جمهوري پيش از اين سخنراني در گلزار شهداي سرخه و بر مزار والدين خود در وادي‌السلام شهر سرخه حضور يافت.

حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني رئيس جمهوري اسلامي ايران روزهاي سه‌شنبه و چهارشنبه در قالب سفر کاروان تدبير و اميد در استان سمنان حضور دارد و در اين سفر 78 مصوبه با 14 هزار و 660 ميليارد ريال پيش‌بيني شده است.


 معاون استاندار و فرماندار ويژه شهرستان شاهرود:
 از مردم شاهرود در حضور پرشور در استقبال رئيس جمهور تشکر مي‌نمايم 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

معاون استاندار و فرماندار ويژه شهرستان شاهرود با تاکيد به توجه به موضوع آب در شهرستان و مديريت صحيح آن گفت: از مردم شهر ستان شاهرود صميمانه تشکر مي‌کنم که در استقبال از رئيس جمهور حضور پرشور داشتند.

محمد کرم‌محمدي در جلسه شوراي اداري شهرستان شاهرود با حضور وزير نيرو گفت: خدا را شاکريم که مردم ما در حمايت از نظام کوتاهي نمي‌کنند و نکرده‌اند و با زبان الکن خود از مردم بزرگ و ارزشمند و عارف و متدين و باصفا و با دين و اخلاق و نوع‌دوست شهرستان شاهرود صميمانه و خاضعانه سپاسگزاري مي‌کنم، از اينکه آمدند با اينکه بخشي دلخوري دارند اما آمدند براي ايران.

وي با بيان اينکه دکتر اردکانيان وزير نيرو افتخار جمهوري اسلامي و صاحب نظر مبحث آب هستند، افزود: ما در سرزميني زندگي مي‌کنيم که مهمترين نيازش آب آشاميدني است و اگر نباشد آب کشاورزي هم نيست و به هيچ منبع آب جاري و ساري متصل نيستيم و کل آبي که مصرف مي‌کنيم در بخش کشاورزي و آشاميدني از چاه‌هاست و به اين شکل سفره‌هاي آب زيرزميني کاهش مي‌يابد با توجه به خشکسالي و عدم ارتباط با آب جاري.

معاون استاندار با تاکيد بر مديريت آب و علل منفي که در شهر و روستا مردم را آزار مي‌دهد، اظهار کرد: امروز حضرتعالي به عنوان پيشکسوت و دانشمندان با علم و اطلاع از آب، بيشترين نياز ما در کشاورزي و براي محصولاتي که مي‌توانند بها آب استحصال شده را تأمين کند که اکثريت آب بري و حداقل محصول را دارند.

وي با بيان اينکه اميدواريم با درايت شما هر ساله شاهد کاهش آب مصرفي در زمينه کشاورزي و متوليان آن باشيم، ادامه داد: ما در جاهايي که ديم‌زار است مردمان ما توکل به خدا و چشم به آسمان دارند و به نظر نمي‌آيد آب را استحصال کنيم با اين قيمت گران حتي در سازه‌هاي آهکي که در آستانه بحران استفاده شود و در کشاورزي استفاده کنيم و اين درد را همه گفتند و متوليان و مسئول توليد بخش کشاورزي اشتها بيشتري براي استحصال آب زير زميني دارند.

محمدي اضافه کرد: يک سرمايه عظيم را در کشور از دست مي‌دهيم و در اين منطقه مي‌تواند مقداري احيا کند آب از دست رفته را و آن توجه جدي به آبخيزداري است و تغيير الگوي کشت اجتناب‌ناپذير است و در هر دو زمينه همت جدي نمي‌بينم گرچه گاهي اوقات از ما گله‌مند هم هستند.

وي تصريح کرد: به صورت جداگانه بايد جهادکشاورزي که حدود 90 درصد آب را در اختيار دارد توجه کند که ما به آب آشاميدني کمترين توجه را داريم و انتظار داريم که آب در کشور مديريت شود و محصولاتي کاشته شود که آن مقدار آبي که مصرف مي‌شود، هزينه آن را جبران کند.

فرماندار شاهرود با تاکيد بر توجه جدي به آب آشاميدني در شهر و روستا گفت: شرکت آب و فاضلاب معمولا زيانزاست اما به علت نبودن اعتبارات نمي‌توانند پاسخگوي نيازها و درخواست‌هاي مردم باشند.

وي با اشاره به تصفيه‌خانه شاهرود افزود: اين تصفيه‌خانه که ايجاد شده اما استفاده از اين آب در کشاورزي و صنعت نيست و نسبت به تصفيه‌خانه در فاز دوم از طريق بخش خصوصي امکان‌پذير نيست و يا طولاني مدت است اما اگر دولت بخشي از هزينه‌‌ها را تأمين کند در منطقه کويري اثرگذار خواهد بود.


 وزير راه و شهرسازي در جلسه شوراي اداري شهرستان گرمسار؛
 توسعه حمل و نقل ريلي الويت کاري دولت دوازدهم است 

گرمسار ـ خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

جلسه شوراي اداري شهرستان گرمسار با حضور محمداسلامي مقام عالي وزارت راه و شهرسازي و نماينده ويژه رئيس جمهور در سفر کاروان تدبير و اميد به استان با رياست دکتر روحاني رياست جمهوري اسلامي ايران و هيات همراه، طاهري فرماندار گرمسار، کاتب نماينده مردم، حجت‌الاسلام آرامي امام‌جمعه گرمسار و مسوولين استاني و شهرستاني در محل سالن هلال احمر برگزار شد.

محمد اسلامي وزير راه و شهرسازي اظهار داشت: يکي از محورهاي اساسي در برنامه دولت تدبير و اميد که دکتر روحاني رياست جمهوري اسلامي ايران نيز به آن اشاره کرده‌اند توجه به بحث توسعه حمل و نقل ريلي به ويژه قطارهاي حومه‌اي که هم به لحاظ سرعت، سلامت و هم ايمني سفر، نقش فزاينده‌اي در بهبود وضعيت کشور داشته و در اولويت کار ما هست که انشاله در برنامه بودجه 98 و تمهيداتي که اتخاذ شده است اين مهم را گسترش خواهيم داد تا بتوان از يک وسيله امن، سريع و مطمئن با ضريب برخورداري بالا استفاده کنيم.

وزير راه و شهرسازي درخصوص بحث مشکلات آبرساني و همچنين آب شرب گرمسار که يکي از مطالبات به حق مردم اين منطقه است قول پيگيري‌هاي لازم با وزير نيرو را داد و اظهار کرد: مديريت منابع و مصارف انرژي به ويژه آب و به خصوص براي گرمسار خيلي مهم است که در بحث الگوهاي مصرف دقت بيشتري داشته باشند. کشور ما با توجه به اقليم خشکي که دارد نيازمند به بهينه‌سازي مصرف آب است چون به هر صورت منابع آبي ما محدود و رشد مصرف آن موجب شده تا تراز منابع آبي نيز به هم بريزد.

وي ادامه داد: تراز منابع مصارف آبي کشور مهم است که بايد چه روش الگويي را دنبال کرد تا دچار بحران نشويم. دولت تدبير و اميد در بحث کشاورزي سيستم آبياري نوين را بسيار توصيه مي‌کند که کشاورزان نيز از اين روش بسيار استقبال کنند که البته با تغييراتي که در قيمت‌ها ايجاد شده حتما در اختيار دستگاه نيز هست که ميزان وام اين دستگاه‌ها اصلاح شود تا بتوان کمک و تشويق کرد که از مصرف سيستم آبياري نوين در بحث کشاورزي استقبال کرد.

وي از اتمام پروژه تعريض جاده اصلي ايوان‌کي به آبسرد خبر داد و افزود: اين پروژه يکي از مهمترين پروژه‌هايي بود که عليرغم اينکه اتمام کار آن طولاني شده بود بحمدالله با همت و پيگيري‌هاي انجام شده در اين چند روز گذشته اقدام خيلي سريع شکل گرفت و اين پروژه به اتمام رسيد. در‌خصوص پروژه بنه‌کوه هم تخصيصي که مي‌خواست را ابلاغ کرديم تا انشاله اين پروژه هم اگر صورت بگيرد به اتمام برسد و موجب مي‌شود که اين جاده 56 کيلومتري از طريق جاده جديد که 30 کيلومتر هست دسترسي به فيروزکوه را آسان مي‌کند.

موضوع ديگر در‌خصوص آزادراه است که اگر از محل تعيين شده فعلي عبور کند دسترسي به مغازه‌ها ميسر نخواهد شد اما اگر عبور آزاد‌راه در نزديکي گرمسار بشود و خدمات پشتيباني به وجود بيايد کسب‌و‌کارهايي که در حاشيه هستند در محور باقي مي‌مانند و مي‌توان ظرفيت جديدي با توجه به متقاضي بيشتر ايجاد کرد و با اين تمهيدات مي‌توان در منطقه گرمسار طرح بومي لحاظ بشود که بتوان فرصت بهره‌برداري اقتصادي بهتري را داشته باشيم.

در ابتداي جلسه نيز طاهري فرماندار گرمسار ضمن خيرمقدم و تشريف‌فرمايي دکتر روحاني رياست جمهوري اسلامي ايران به استان سمنان و هيات وزيران و هيات همراه، اشاره‌اي به مصوبات قبلي سفر رئيس جمهور کرد و گفت: يکي از مصوباتي که تحقق پيدا نکرده است عدم موافقت قطعي دانشگاه دولتي گرمسار است که انشاءا... با دستور وزير پيگيري‌هاي لازم براي تحقق اين امر را مي‌طلبد.

فرماندار گرمسار پروژه آب‌رساني به شهر گرمسار از طريق لوله‌گذاري و b.u.t را يکي ديگر از مطالبات مهم مردم شهرستان گرمسار برشمرد و افزود: اين پروژه که جزو دستورات رياست جمهور است و در حال انجام هست ولي کار به کندي انجام مي‌شود که نياز به پيگيري دارد.

وي تکميل جاده گرمسار ـ سيمين دشت و فيروزکوه را از ديگر مطالبات مردم شهيدپرور اين شهرستان عنوان کرد و گفت: اين پروژه نيازمند توجه ويژه دولت تدبير و اميد است که به عنوان يکي از مطالبات مهم مردم گرمسار پيگيري و اجرايي شود.


 سرويس خبر 

رئيس جمهوري بر تربت والدين خود حضور يافت

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني، رئيس جمهوري، روز چهارشنبه در سفر به شهرستان سرخه در استان سمنان بر سر مزار والدين خود حضور يافت.

به گزارش خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان، حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني در روز دوم از سفر کاروان تدبير و اميد به استان سمنان، پس از حضور در اجلاس سراسري نماز، در شهرستان سرخه حضور يافت.

رئيس جمهوري با حضور در وادي‌السلام شهر سرخه، بر سر مزار پدر و مادر بزرگوار خود حضور يافت و براي آمرزش آنان فاتحه قرائت کرد.

حاج اسدالله فريدون پدر رئيس جمهوري مهرماه سال 1390 و بانو حاجيه سکينه پيوندي مادر رئيس جمهوري اسفند 1393 دار فاني را وداع کردند.

رئيس جمهوري اکنون در حسينيه شهدا ميهمان شهروندان سرخه است و در جمع مردم سخنراني دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني رئيس جمهوري اسلامي ايران روزهاي سه‌شنبه و چهارشنبه در قالب سفر کاروان تدبير و اميد در استان سمنان حضور دارد و در اين سفر 78 مصوبه با 14 هزار و 660 ميليارد ريال پيش‌بيني شده است.

شهردار بسطام از حضور گسترده مردم استان

در ميزباني از رياست جمهور و تقدير و تشکر کرد

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

شهردار بسطام طي پيامي از حضور گسترده مردم استان در ميزباني از رياست جمهور و تقدير و تشکر کرد و گفت: حمد و سپاس ايزد منان را که خادمين به مردم و انقلاب را شايسته قدرداني ملت عزيز کرد؛ مردم آگاه و هوشيار استان سمنان، با حضور حماسي خود در استقبال از فرزند برومندش، برگ زريني از تاريخ اين خطه را به يادگار گذاشتند. آفرين بر مردم غيور، متدين و فهيم استان که با حضور خود در استقبالي بي‌نظير و پرشکوه، نمادي شکوهمند از عزت، عظمت، وحدت و همدلي را در عرصه بين‌الملل ثبت کردند و بار ديگر همراهي و حمايت ملت عزيزمان از نظام مقدس جمهوري اسلامي را نشان دادند.

يعقوبيان افزود: جا دارد ضمن سپاس از اين همه شورآفريني و حضور وصف‌ناپذير مردم ولايتمدار و هميشه در صحنه بسطام، شاهرود و استان سمنان از پيگيري‌هاي مجدانه نماينده مردم فهيم شهرستان‌هاي شاهرود و ميامي، تلاش‌هاي فرماندار اسبق و زحمات شبانه‌روزي معاون استاندار و فرماندار شاهرود در خصوص مرز هوايي که امروز با توجه به مطالبات به فرودگاه بين‌المللي از سوي رياست جمهوري ارتقا يافت تقدير و تشکر نمايم. ان‌شاالله برکات و دستاوردهاي فرزند برومند استان، گشايشگر افق‌هاي جديد و نويني در عرصه رشد، توسعه و پيشرفت اين خطه از ميهن اسلامي و حل مسائل و مشکلات مردم فهيم اين ديار گردد.

آموزش مفاهيم مديريت پسماند براي اولين سال

به مدارس متوسطه رسيد

سرويس خبر

به گزارش مديريت ارتباطات و امور بين‌الملل شهرداري سمنان، مديرعامل سازمان مديريت پسماند شهرداري سمنان از آغاز آموزش مفاهيم مديريت پسماند براي اولين سال در مدارس متوسطه دوره اول خبر داد.

حميدرضا پيوندي گفت: طي هماهنگي و تفاهم‌نامه في‌مابين اداره آموزش و پرورش شهرستان سمنان و سازمان مديريت پسماند و طبق برنامه‌ريزي‌هاي پيش‌بيني و برنامه‌ريزي شده از سوي واحد آموزش سازمان مديريت پسماند به منظور آشنايي هرچه بيشتر دانش‌آموزان با مفاهيم مديريت پسماند، سازمان اقدام به اجراي طرح آموزشي در مدارس در اين خصوص کرده است.

وي در تشريح اين خبر بيان کرد: اين طرح آموزشي ويژه متوسطه دوره اول براي اولين سال تحصيلي همراه با آموزش‌هاي مدارس ابتدايي و پيش‌دبستاني با حضور کارشناس آموزش در مدرسه متوسطه دخترانه 12 فروردين 161دانش‌آموز پايه هفتم، هشتم و نهم آغاز و دانش‌آموختگان با مفاهيم مديريت پسماند، راه‌هاي کاهش توليد زباله، فوايد تفکيک زباله از مبداء آشنا شدند.

وي در ادامه با اشاره به اينکه آموزش پسماند در مدارس به دليل قدرت تاثيرگذاري کودکان و نوجوانان در نظام خانواده انجام مي‌گيرد، افزود: هدف از آموزش در پايه‌هاي متوسطه و مدارس سطح شهر سمنان، اشاعه فرهنگ تفکيک زباله از مبداء و ايجاد دغدغه‌هاي ذهني و عملي با راه‌هاي مديريت زباله و آشنايي بيشتر دانش‌آموزان با تهديدات زباله است که با مديريت صحيح و تفکيک زباله از مبداء، بازکاهي و باز مصرف مي‌توانند آنها به فرصت‌هاي بسيار مفيد اقتصادي، مادي و معنوي تبديل کنند.

اين مقام مسئول در پايان خاطرنشان کرد: اين طرح آموزشي در 19 مدرسه متوسطه دوره اول دخترانه اجرا و تا پايان دي ماه اتمام مي‌يابد. آموزش ساليانه با هزينه‌اي بالغ بر250 ميليون تومان شامل هزينه‌هاي بروشورها، جوايز، کارشناسان، هدايا، تبليغات، بنرها، تهيه ابزارهاي آموزشي، اطلاعيه و تصويربرداري‌ها مي‌باشد که از 7 مهر تاکنون آموزش در مدارس ابتدايي و پيش‌دبستاني ادامه دارد. اميد است با مشارکت همشهريان و دانش‌آموختگان شاهد شهري پاک باشيم.