تاریخ 1397/09/12 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4918 برو جستجو جستجوی پیشرفته   توسعه مطلوب استان با سفر رئيس‌جمهور 
نويسنده : (روح اله ساعدي)

طبق برنامه‌ي اعلام شده، رئيس‌جمهور فردا مهمان مردم استان سمنان است.ديدار با مردم استان، حضور در مراسم بيست و هفتمين اجلاسيه نماز، شرکت در مراسم روز دانشجو و افتتاح چند طرح و پروژه استاني و... از مهمترين برنامه‌هاي سفر رئيس‌جمهور و کاروان تدبير و اميد به استان سمنان است.هرچند که در پيام مشترک نماينده ولي‌فقيه در استان و سرپرست استانداري بر همگرايي و وحدت استاني در استقبال پرشور از رئيس دولت دوازدهم و فرزند اين استان تاکيد شده، اما‌ پيش بيني‌ها حکايت از آن دارد، که مردم استان با وجود مشکلات متعدد اقتصادي و معيشتي باز هم آماده استقبال از فرزند اين خطه هستند. مردمي که بارها و بارها نشان داده‌اند درصحنه‌هاي مختلف از انقلاب اسلامي و دفاع مقدس تا سازندگي، تحريم‌ها و هر انتخابات و راهپيمايي پاي نظام ايستاده‌اند و با تقديم سه هزار شهيد سهم ويژه‌اي در پيشبرد اهداف انقلاب اسلامي ايفا کرده‌اند. اين بار اما سفر رئيس‌جمهور در برهه‌ي حساسي رخ مي‌دهد. پس از استقبال پرشور مردم آذربايجان غربي و شهرستان خوي از رئيس دولت دوازدهم، اين بار زادگاه رئيس‌جمهور در طي چند روز آينده کانون تحولات سياسي، داخلي، فرهنگي، اجتماعي و حتي اقتصادي قرار خواهد گرفت. از سويي تحريم‌هاي دشمنان کينه‌توزي عليه ايران اسلامي را تشديد کرده و از سوي ديگر چشم جهانيان به ايران اسلامي و پيشرفت‌هاي آنان است و لذا عدم اتحاد مردم و اختلاف بين مردم و مسئولان يکي از مطلوب‌هاي دشمنان و بدخواهان نظام اسلامي محسوب خواهد شد.

جدا از آن، اين سفر نيز مي‌تواند داراي ظرفيت‌هاي متعدد اقتصادي، اجتماعي، درماني، حمل‌ونقل و عمراني و ده‌ها مورد ديگر براي استان سمنان باشد. اما موضوعي که حائز اهميت است مقوله اتحاد و وحدت افزايي محسوب مي‌شود. موضوعي که در حوزه‌هاي سياسي و اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي و حتي ديني حائز اهميت است.

اتحاد اقتصادي امروز حول نيازها و کاستي‌هاي موجود در استان سمنان عاملي براي هم‌افزايي مردم استان است و از سوي ديگر اتحاد سياسي شامل وحدت رويه تمام گروه‌ها و احزاب و نگرش‌هاي سياسي بر روي موضوع استقبال از رئيس‌جمهور و هيات همراه قطعاً آرايش ويژه‌اي به استان خواهد بخشيد که حداقل در سال‌هاي اخير کمتر شاهد آن بوده‌ايم.

اين امر يک نعمت بزرگ براي استاني است که بايد قدر دانست.اگر سياست‌مردان و مجريان استان سمنان هوشمندانه عمل کنند به‌واقع اين سفر فرصت مناسبي براي مطرح کردن مسائلي چون دارالمرحمه به عنوان نماد همدلي، مهرباني، ادب و اخلاق مردم استان سمنان است. در اين شرايط حساس و با وجود برخي مشکلات اساسي از جمله موضوع تامين منابع آبي، توسعه اقتصادي و صادراتي استان، مردم اين خطه در جاي‌جاي اين سرزمين وسيع با جمعيت کم، مي‌توانند حول يک رويداد و استقبال از رئيس‌جمهور گردهم‌ آيند.

نخست اينکه بايد امروز تمام مردم استان سمنان بدانند دکتر روحاني به استان مي‌آيد و نه به شاهرود و سمنان پس در نتيجه دامغاني و گرمسار و ميامي و مهدي‌شهر و شهميرزاد و فولاد محله و اميريه و ايوان‌کي و سرخه و آردان و... از اين سفر منتفع خواهند شد.

دومين موضوع اين است که مردم ما دل در گرو نظام اسلامي دارند و بارها اين دلدادگي‌شان را به اثبات رسانده‌اند پس بايد گفت ايستادن پاي ارزش‌ها و آرمان‌ها يک ويژگي بزرگ در استان ولايتمدار سمنان محسوب مي‌شود، استاني که هرگز نبايد اجازه دهد گروهي براي منافع خودشان بر طبل تفرقه‌اش بکوبند. بايد گفت حضور روحاني تنها يک سفر نيست بلکه حضور دومين شخص نظام جمهوري اسلامي آن‌هم در زادگاهش است که فرصتي براي همدلي و اتحاد مردم استان سمنان را در تمام هشت شهرستان و 21 شهر و صدها روستا مهيا مي‌کند.

اتحاد اقتصادي حول پروژه‌ها و خواسته‌ها و نيازهاي استان، اتحاد سياسي از سوي تمام نگرش‌ها و احزاب و گروه‌ها و طيف‌هاي سياسي، اتحاد مذهبي حول نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران، اتحاد فرهنگي بر محور فرهنگ مهمان نوازي مردم کوير نشين استان سمنان و تاکيد بر ويژگي‌هاي مشترک اين استان و در نهايت اتحاد اجتماعي از سوي تمام طبقات جامعه از شرقي‌ترين شهرستان تا غربي‌ترينشان همه در زمره مزيت‌هاي سفر رئيس‌جمهور به زادگاهش است پس بايد آن را قدر دانست.

قطعا اين سفر اولين و آخرين سفر کاروان دولت تدبير و اميد به استان سمنان نيست و نخواهد بود.اتفاقا همين نکته، وجه تمايز دولت تدبير و اميد با دولت پيشين است که اگرچه رکورددار سفر استاني به اقصي نقاط کشور بود، اما بسياري از مصوباتش روي زمين ‎مانده و بيش از آنکه به کار بيايد باري بر دوش دولت تدبير و اميد ‎افزود و صرفا مطالبات عمومي را افزايش ‎داد. اما دکتر روحاني پس از آنکه مصوباتي را در دولت براي کمک به مردم هر منطقه تصويب کرد، سعي نمود که طرح‌هاي اولويت‌دار بر زمين مانده از دولت نهم و دهم را در دستور کار قرار دهد. رئيس‌جمهور در ابتداي دولت يازدهم نيز گفته بود که در سفرهاي استاني خود بنا ندارد براي فريب افکار عمومي، پروژه‌هايي را تصويب کرده يا وعده‌هايي به مردم بدهد که امکان تحقق آنها وجود ندارد.

اين در حالي است که سفرهاي استاني در دولت نهم و دهم همواره با انتقاداتي از جمله تلاش براي پررنگ جلوه دادن حضور مردم در خيابان‌ها براي استقبال از رئيس‌جمهور، حجم بالاي مصوبات دولت در اين سفرها، عدم اختصاص بودجه لازم براي اين مصوبات، فقدان کار کارشناسي براي تصويب پروژه‌ها و حضور همه اعضاي دولت در سفرها و.... مواجه بود. سفرهايي که صدها مصوبه اجرا نشده را روي دست دولت يازدهم گذاشت و با گذشت بيش از يک سال ونيم از عمر دولت دوازدهم نيز همچنان به پايان نرسيده و معوقات مالي فراواني را به اين دولت تحميل کرده است. کما اينکه برخي از وزراي دولت تدبير و اميد با انتقاد از تصويب چند صد مصوبه بدون پشتوانه مالي، فني و علمي در دولت نهم و دهم، عملي کردن اين مصوبات استاني را نيازمند بيش از 400 هزار ميليارد تومان اعتبار دانسته بودند.

وجه تمايز ديگر سفرهاي کاروان اميد با سفرهاي استاني دولت نهم و دهم، در اين بود که او براي اين سفرها قشون‌کشي نمي‎کرد و کل کابينه را با خود به استان‎هاي مختلف نمي‎کشاند تا امور مملکت معطل نماند. او صرفا به همراه تعدادي از معاونين و وزراي مرتبط با امور هر استان، به سفرهاي استاني مي‌رود. به اين ترتيب در سفرهاي استاني از اعزام چند روزه همه اعضاي دولت به يک استان و تصويب چند صد مصوبه در يک جلسه خبري نيست و مسائل و مشکلات استان‌ها در قالب جلسات شوراي اداري استان‌ها و با حضور نمايندگان مجلس، استاندار و مقامات استاني بررسي مي‌شود.چرا که معمولا رئيس‌جمهور در سفرهاي استاني خود زمان مشخصي را براي اتمام طرح‌هاي تصويب شده به مردم اعلام مي‌کند. اين اعلام بازه زماني به معناي تعهد دولت براي اتمام پروژه‌هاي تصويب شده است. به هر حال اميدواريم با سفر تاريخي و به يادماندني دولت دوازدهم و کاروان تدبير و اميد به استان با بررسي کارشناسي شده مصوبات هر منطقه، روند توسعه و پيشرفت استان سمنان شتاب بيشتري بگيرد و مردم خطه دارالمرحمه خبرهاي خوشي را از دل اين سفر بشنوند.