تاریخ 1397/09/13 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4919 برو جستجو جستجوی پیشرفته   در سفر رئيس جمهور و با حضور رئيس سازمان ميراث فرهنگي کشور؛
 نخستين هتل هوشمند شهرهاي نمونه گردشگري کشور در شهميرزاد افتتاح مي‌شود 

سرويس خبر

مديرکل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان گفت: نخستين هتل هوشمند شهرهاي نمونه گردشگري کشور در شهر نمونه گردشگري شهميرزاد با حضور رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري کشور افتتاح مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان، «محمد جهانشاهي» در گفت‌و‌گويي افزود: هتل ساران شهميرزاد واقع در شهرستان مهديشهر، در سفر رئيس جمهور به استان سمنان و با حضور دکتر مونسان معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان ميراث فرهنگي کشور افتتاح مي‌شود.

وي گفت: اين هتل با زيربناي سه هزار و 500 مترمربع در هفت طبقه ساخته شده که شامل 2 طبقه اقامتي براي اقامت حدود 150 نفر در 24 واحد اتاق و سوييت، 2 طبقه سالن ‌پذيرايي و چندمنظوره با ظرفيت يک هزار نفر، يک طبقه سالن غذاخوري و رستوران، فروشگاه صنايع‌دستي، کافي‌شاپ، پارکينگ و... است.

وي با اشاره به اينکه برخورداري از سيستم تصفيه فاضلاب حاصل از مصرف آب هتل و سيستم کنترل هوشمند، از ويژگي‌هاي منحصر‌به‌فرد اين هتل است، گفت: آب حاصل از تصفيه فاضلاب هتل براي مصارف کشاورزي، باغداري و فضاي سبز مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

جهانشاهي افزود: تمامي تاسيسات مکانيکي و الکتريکي هتل به صورت هوشمند با کنترل از راه دور، تحت شبکه در سراسر مجموعه قابل استفاده و کنترل است.

وي حجم کل سرمايه‌گذاري در اين پروژه را 600 ميليارد ريال اعلام کرد و گفت: با راه‌اندازي اين هتل، زمينه اشتغال 25 نفر فراهم مي‌شود.

مديرکل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان افزود: صرفه‌جويي در مصرف انرژي، افزايش ميزان کارايي تجهيزات، ارتقاي سطح ايمني و رفاه ميهمانان، ارتقاي کيفيت سرويس‌دهي به ميهمانان، انعطاف‌پذيري و سهولت کنترل در سيستم مديريت هتل، کاهش نيروي انساني و هزينه‌هاي مربوطه، برقراري ارتباط آنلاين هر اتاق با واحد ‌پذيرش و ساير قسمت‌هاي هتل، تشخيص حضور يا عدم حضور ميهمان در هتل از سوي ‌پذيرش، ثبت تمامي گزارش‌هاي مربوط به تردد ميهمانان به صورت خودکار از جمله ويژگي‌ها و قابليت‌هاي اين هتل است.

اين استان داراي 228 مرکز اقامتي شامل 10 هتل، 2 هتل آپارتمان، پنج مهمانپذير، 65 اقامتگاه بوم‌گردي، 42 خانه مسافر، يک متل و پنج مجتمع اقامتي، محوطه و مجموعه گردشگري، 14 کمپينگ و 44 رستوران بين‌راهي، 9 سفره خانه سنتي، 31 دفتر خدمات مسافرتي و جهانگردي است. اين واحدها در مجموع داراي 2 هزار و 900 تخت براي اقامت گردشگران است.


 از محل اعتبارات صندوق توسعه ملي صورت گرفت؛
 کاشت 50 هزار نهال تاغ در مناطق بياباني شهرستان آرادان جهت جلوگيري از فرسايش خاک 

سرويس خبر

رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان آرادان درخصوص نهال‌کاري در عرصه‌هاي کم‌پوشش بيان کرد: مساحت50 هکتار از عرصه‌هاي ملي شمال ده‌نمک در سال جاري از محل اعتبارات صندوق توسعه ملي نهال تاغ کاشته شد.

به گزارش روابط عمومي اداره منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان، اميرحسين شاه‌حسيني با اشاره به کاشت نهال در عرصه‌هاي بياباني اظهار داشت: اهداف ما از کاشت نهال در عرصه‌هاي بياباني حفظ، احياء و اصلاح مناطق بياباني بوده است.

وي بيان کرد: در بودجه امسال پانزده ميليارد ريال از محل صندوق توسعه ملي براي اجراي طرح‌هاي آبخيزداري با هدف جلوگيري از هدر‌رفت آب، فرونشت آب به سفره‌هاي آب زيرزميني و جلوگيري از سيل، گسترش پوشش گياهي و تغذيه سفره‌هاي آب زيرزميني و بيابان‌زدايي به اين شهرستان اختصاص يافته است.

اميرحسين شاه‌حسيني افزود: بيابان‌زايي درکاهش تنوع زيستي و از بين رفتن منابع پايدار غذا و افزايش عواقب زيست محيطي تاثيرگذار است.


 در قالب عکس 100 سال تاريخ شاهرود در نمايشگاه کتاب استان به نمايش درآمد 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مجموعه عکس مربوط به 100 سال تاريخ شاهرود در شانزدهمين نمايشگاه بزرگ کتاب استان سمنان به نمايش گذاشته شد.

مدير موزه آب شاهرود در حاشيه نمايشگاه کتاب گفت: همزمان با آيين افتتاحيه شانزدهمين نمايشگاه بزرگ کتاب استان سمنان از مجموعه عکس با موضوع 100 سال تاريخ شاهرود با رويکرد خدمات مثبتي که موثرين اين شهرستان داشته‌اند در غرفه برنامه‌هاي جنبي اين نمايشگاه به نمايش گذاشته شد.

عبدالحسين برنجي با اشاره به اينکه تعداد 44 عکس در اين نمايشگاه در معرض ديد قرار گرفته است، افزود: اين مجموعه با انتشار فراخوان عکس‌هاي قديمي و با اهداي اين عکس‌ها توسط مردم به موزه آب گردآوري شده که در اين خصوص شهرداري، ميراث فرهنگي و گردشگري و اداره فرهنگ و ارشاد شاهرود با موزه آب اين شهرستان همکاري خوبي داشته‌اند.وي تصريح کرد: هدف از گردآوري اين مجموعه ارزش‌گذاري و گراميداشت خدمات موثرين و بزرگان اين شهرستان بوده است و موضوعات اين عکس‌ها اغلب شامل چهره شخصيت‌هاي بزرگ و اثرگذار شهرستان شاهرود، اولين تجهيزات وارد شده به اين شهرستان، مراسمات، سنت‌ها و... است.مدير موزه آب شاهرود گفت: اين نمايشگاه از تاريخ 11 الي 16 آذرماه در سالن شهيد اکبري، غرفه برنامه‌هاي جنبي شانزدهمين نمايشگاه کتاب استان سمنان آماده بازديد علاقه‌مندان است.


 با حضور مشاور وزير نيرو انجام شد؛
 رونمايي از کتاب خاطرات ايثارگران شرکت توزيع نيروي برق استان سمنان 

سرويس خبر

با حضور مشاور وزير نيرو، مديرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس، مشاور استاندار در امور ايثارگران و رئيس ستاد کنگره بزرگداشت سه هزار شهيد استان، از کتاب صراط منير حاوي خاطرات ايثارگران شرکت توزيع برق استان رونمائي شد.

مشاور وزير نيرو در امور ايثارگران وزارت نيرو در اين مراسم بيان داشت: رونمائي از کتاب خاطرات ايثارگران، يک اقدام فرهنگي ارزشمند و در امتداد راه شهداي والامقام است.

سيديعقوب محمد‌مرادي با اشاره به اين که دشمنان ما همواره در پي ياس و نااميدي مردم به ويژه جوانان هستند، افزود: انتقال فرهنگ ايثار و شهادت به نسل جوان، يکي از اقدامات مهمي است که مي‌بايد به نحو شايسته‌اي انجام شود.

وي با عنوان اين که در قبال هشت سال دفاع مقدس و مجاهدانه مردم غيور ايران، حفظ و احياي آثار آن دوران ارزشمند يک وظيفه همگاني است، يادآور شد: بزرگ‌ترين رسالت ما ترويج و تعميق فرهنگ ايثارگري در جامعه مي‌باشد.

محمد‌مرادي تصريح کرد: گسترش فرهنگ ايثار و شهادت، ميراثي است که از حضرت زينب‌(س) و امام سجاد‌(ع) ماندگار شده و جملگي مي‌بايست در حد توان از اين گنجيه گرانبها پاسداري کنيم.

وي با تاکيد بر اين که در آستانه چهل سالگي انقلاب شکوهمند اسلامي ايران قرار داريم، خاطرنشان کرد: تهيه و تدوين کتاب صراط منير در راستاي حرکت‌هاي انقلابي صورت گرفته و موجب شادي ارواح مطهر شهدا و امام راحل خواهد شد.

وي اضافه کرد: قريب 21 هزار نفر ايثارگر در صنعت آب و برق کشور مشغول خدمت‌رساني هستند و يک چهارم بدنه وزارت نيرو را جامعه ايثارگران تشکيل مي‌دهد و خدمات شايسته‌اي به مردم ارائه مي‌گردد.

شايان ذکر است: اين مراسم که با حضور مديرعامل شرکت توزيع برق استان، فرمانده حوزه مقاومت بسيج روح ا... ادارات کل، خانواده معظم شهدا، ايثارگران، بسيجيان و جمعي از يادگاران دفاع مقدس همراه بود، با پخش نماهنگ‌هاي دفاع مقدس، اجراي سرود توسط گروه مصباح تحت عنوان ستاره‌هاي خاکي، تجليل از حسينعلي احساني مولف اين مجموعه فاخر و تقدير از خانواده زنده‌ياد عباس شهپري، از کتاب "صراط منير" شامل خاطرات 70 نفر از آزادگان، جانبازان و رزمندگان اين شرکت رونمايي به عمل آمد.


 سرويس خبر 

اعلام برنامه‌هاي اجلاس سراسري نماز در سمنان

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

اجلاس سراسري نماز با پيام رهبر معظم انقلاب چهارشنبه چهاردهم آذر در سمنان آغاز مي‌شود.جمعي از دست اندرکاران اجلاس سراسري نماز در سمنان در نشست با خبرنگاران به تبيين برنامه‌ها و اهداف بيست و هفتمين دوره اين اجلاس سراسري نماز پرداختند.

مسعود دريس مدير روابط عمومي و امور استان‌هاي ستاد اقامه نماز در اين جلسه گفت: رهبر معظم انقلاب در پيام سالانه به اجلاس سراسري نماز، نقشه راه و برنامه‌هاي توسعه و ترويج نماز را در کشور طراحي و ابلاغ مي‌کنند.دريس با اشاره به حضور هزار و 500 مهمان در اين اجلاس گفت: آقاي روحاني رئيس جمهور در اين جلسه سخنراني خواهد کرد.

وي گفت: اجلاس سراسري نماز صبح چهارشنبه در دانشگاه سمنان آغاز مي‌شود و وزيران آموزش و پرورش و علوم در نوبت عصر اين اجلاس حضور خواهند داشت.دريس شيوه‌ها و مهارت‌هاي دعوت به نماز را محور اصلي اجلاس امسال نماز بيان کرد و گفت: هزار و 550 اثر به دبيرخانه اجلاس ارسال شده بود که در نهايت در روز اجلاس از 40 نفر از برگزيدگان تجليل مي‌شود.

آغاز دور جديد انتقال گورخرهاي ايراني

به استان سمنان

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مديرکل حيات وحش سازمان حفاظت محيط زيست از اجراي مرحله جديد انتقال گورخر ايراني به پارک ملي کوير خبر داد.

مجيد خرازيان مقدم با اشاره به اينکه در سايت تکثير و پرورش گوراب يزد 22 رأس گورخر ايراني وجود دارد، گفت: در ماه جاري، پنج رأس گورخر از سايت گوراب به پارک ملي کوير سمنان منتقل مي‌شود که يک رأس آن نر و دو تا چهار رأس آن‌ها ماده است.

وي با بيان اينکه در سايت تکثير و پرورش دره‌باغ استان فارس چهار رأس گورخر وجود دارد، اظهار کرد: دي‌ماه امسال با انتقال اين گورها به پارک ملي کوير اين سايت تعطيل خواهد شد. همچنين قصد داريم که امسال يا سال آينده 11 رأس گورخري را که در سايت خبر کرمان وجود دارد به پارک ملي کوير منتقل و اين سايت را نيز تعطيل کنيم.

براساس برآوردهاي سازمان محيط زيست، در حال حاضر در دو زيستگاه طبيعي «بهرام گور» استان فارس و «توران» سمنان به ترتيب 850 و 220 رأس گورخر ايراني وجود دارد، اما مديرکل دفتر حيات وحش سازمان محيط زيست اعلام مي‌کند که با وجود بهبود جمعيت گورها طي يک دهه گذشته، قصد داريم که اين‌گونه‌ را از طريق پرورش در سايت‌هاي تکثير به زيستگاه‌هاي مادري مثل پارک ملي کوير سمنان که معرفي کنيم.خرازيان مقدم افزود: هدف سازمان حفاظت محيط زيست از نگهداري گونه‌هاي در معرض خطر انقراض در سايت‌هاي محصور و فنس‌کشي‌شده تحت عنوان سايت‌هاي تکثير و پرورش اين است که بتواند اين‌گونه‌ها را احيا و دوباره به زيستگاه‌هاي طبيعي و مادري معرفي کند. به همين علت براي تکثير و پرورش در اسارت گورخرهاي ايراني، شش سايت در استان‌هاي يزد (گوراب، تنگ حنا و پنج‌انگشتي)، کرمان (خَبر)، سمنان (توران شاهرود) و فارس (دره‌باغ) راه‌اندازي شده است تا بتوانيم جمعيت گورخرها را تقويت کنيم.

شرايط پارک ملي کوير براي احياي گورخر

فراهم شده است

امکان‌سنجي احياي گورخر ايراني در پارک ملي کوير سمنان که يکي از بزرگترين و قديمي‌ترين مناطق حفاظت‌شده ايران است و حتي در گذشته به دليل تنوع گونه‌هاي جانوري به «آفريقاي کوچک» معروف بود جزو برنامه‌هاي سازمان محيط زيست است. به اعتقاد مديرکل حيات وحش سازمان محيط زيست در حال حاضر شرايط اين زيستگاه مساعدتر و شبيه به منطقه توران است، البته از 33 سال پيش نسل گورخرهاي اين پارک منقرض شده که دليل آن به تعارض بين دام و حيات وحش طي چهار دهه گذشته برمي‌گردد که خوشبختانه اين تعارض تا حدي رفع شده است.

البته دو ماه پيش هم عمليات انتقال گورخر ايراني از توران به قرنطينه پارک ملي کوير انجام شد که از بين 10 رأس گورخر انتقالي، پنج رأس تلف شدند. اين کارشناس حيات وحش سازمان محيط مي‌گويد: من در مورد عمليات انتقال گورها که طي دو پيش اجرا شد، يک گزارش 15 صفحه‌اي به معاونت طبيعي ارائه دادم که طي آن همه اشتباهات احصا شد. حتما بايد اين اشتباهات را بپذيريم اما نبايد از هدفي که داشتيم پا پس بکشيم.

تضمين سازمان حفاظت محيط زيست

براي انتقال ايمن گورخرها

خرازيان مقدم در پاسخ به اين پرسش که آيا تضمين مي‌دهيد که خطاهاي عمليات انتقال قبلي مجددا تکرار نشود؟ با تاکيد بر اينکه در دنيا عمليات انتقال حيات وحش به‌ويژه در مورد پستانداران با ريسک بالا همراه است، گفت: در ايران هم طي دو سه دهه گذشته، عمليات انتقال گورخر ايراني در اکثر موارد بدون تلفات نبوده و با علم بر اينکه عمليات انتقال حيات وحش و گورخر با ريسک بالا همراه است بايد اشکالات رفع و با نظارت مستقيم دفاتر تخصص معاونت محيط زيست طبيعي سازمان محيط زيست اين انتقال انجام شود.مديرکل دفتر حيات وحش سازمان محيط زيست گفت: من شخصا در عمليات انتقال گورخرهاي گوراب يزد به پارک ملي کوير سمنان حضور مي‌يابم. همچنين رئيس گروه بيماري‌هاي حيات وحش و رئيس گروه پستانداران در عمليات حضور خواهد داشت. همه سعي ما اين است که عمليات را با کمترين خسارت اجرا کنيم. هرچند که هيچ‌کس نمي‌تواند ضمانت کند که تلفات به صفر برسد اما مي‌توانيم تضمين کنيم همه مسائل ايمني را اجرا خواهيم کرد.


 تصويب 13 طرح با اشتغالزايي 150 نفر در استان سمنان 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

با تصويب اعضاي کارگروه رفع موانع توليد استان، 13طرح براي دريافت تسهيلات به ارزش بيش از 68ميليارد تومان به بانک‌هاي عامل معرفي شدند.

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان در کارگروه ستاد تسهيل و رفع موانع توليد استان سمنان که در فرمانداري گرمسار برگزار شد گفت: با پرداخت تسهيلات به اين تعداد واحد، براي 150نفر فرصت شغلي جديد ايجاد خواهد شد.

بهروز اسودي با اشاره به سهم 11هزار ميليارد ريالي استان سمنان در تسهيلات رونق توليد سال 97، تصريح کرد: تاکنون 530واحد توليدي براي دريافت تسهيلات در سامانه بهين ياب ثبت‌نام کرده‌اند که با تصويب اعضاي کارگروه، 299واحد براي دريافت هفت هزار و 890ميليارد ريال به بانکهاي عامل معرفي شده اند.

در اين جلسه مشکلات 45واحد توليدي شهرستان گرمسار در زمينه مسايل بانکي، ماليات و زيربنايي، مواد اوليه، نقدينگي، مسايل گمرکي، تامين اجتماعي، مسايل ارزي بررسي شد.

غلامرضا کاتب نماينده مردم شهرستان‌هاي گرمسار و آرادان در مجلس شوراي اسلامي و داريوش طاهري فرماندار گرمسار هم در اين جلسه رسيدگي به مشکلات شهرک‌ها و نواحي صنعتي، منطقه ويژه اقتصادي و ناحيه‌هاي صنعتي شهرستان گرمسار و رفع مشکلات نقدينگي واحدها را خواستار شدند.

کاتب همچنين اعلام کرد: با دستور وزير صنعت معدن و تجارت، شهرک‌هاي صنعتي فجر و جنت‌آباد به شرکت شهرک‌هاي صنعتي استان سمنان واگذار خواهد شد.


 رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان:
 نخستين مرکز تکثير و پرورش ماهي تيلاپيا در استان سمنان راه‌اندازي مي‌شود 

سرويس خبر

رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان با اشاره به سياست‌هاي اين سازمان در راستاي توليد آبزيان گفت: ماهي تيلاپيا به سبد توليد آبزيان استان سمنان اضافه مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان، سيد‌ حسن مير عماد در شوراي فني سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان اظهار داشت: در اين راستا نخستين مرکز تکثير و پرورش ماهي تيلاپيا در استان سمنان راه‌اندازي مي‌شود.

وي اضافه کرد: سمنان يکي از چهار استاني است که توانسته مجوز پرورش ماهي تيلاپيا را از سازمان حفاظت محيط زيست اخذ کند.

مدير امور شيلات و آبزيان سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان نيز در اين نشست عنوان کرد: تنوع اقليمي استان سمنان سبب شده است تا پرورش گونه‌هاي مختلف آبزيان شامل ماهيان گرمابي و سردابي در اين استان انجام شود.

مسعود مهدوي اضافه کرد: با توجه به کمبود آب و لزوم مصرف بهينه و بهره‌برداري اصولي از منابع آبي موجود در استان سمنان، موضوع بهره‌وري از آب در پرورش آبزيان مورد توجه مديريت امور شيلات استان سمنان قرار گرفته است. وي افزود: در اين راستا با توجه به ويژگي‌هايي که در توليد ماهي تيلاپيا وجود دارد؛ پرورش ماهي تيلاپيا در دستور کار سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان قرار گرفته است.

مدير امور شيلات و آبزيان سازمان جهاد کشاورزي با بيان اينکه امکان پرورش در آب‌هاي لب شور، دوره پرورش کوتاه، رشد سريع، تراکم‌پذيري بالا و مقاومت در برابر بيماري‌ها از جمله ويژگي‌هاي مثبت پرورش ماهي تيلاپيا است، اضافه کرد: بر اين اساس استان سمنان در زمره يکي از چهار استان داراي مجوز پرورش اين گونه ماهي قرار گرفته است.

به گفته مهدوي کارگروه توسعه پرورش ماهي تيلاپيا در کشور مجوز تکثير و پرورش ماهي تيلاپيا را از سازمان حفاظت محيط زيست کشور به استان سمنان و سه استان قم يزد و خراسان جنوبي اخذ کرده است. وي بيان کرد: بر اين اساس با توجه به آغاز پرورش ماهي تيلاپيا در کشور موافقت‌هاي لازم براي راه‌اندازي نخستين مرکز تکثير و پرورش ماهي تيلاپيا در استان سمنان با ظرفيت 2 ميليون قطعه در سال اخذ شد.


 همزمان با سفر رياست جمهوري اسلامي ايران و هيأت دولت انجام مي‌گيرد:
 آغاز عمليات اجرايي 6 پروژه شرکت برق منطقه‌اي سمنان با اعتباري معادل 840 ميليارد ريال 

سرويس خبر

مديرعامل شرکت برق منطقه‌اي سمنان از افتتاح 6 پروژه شرکت برق منطقه‌اي سمنان با اعتباري معادل 840 ميليارد ريال همزمان با سفر رياست جمهوري اسلامي ايران و دولت تدبير و اميد خبر داد.

مهندس سيد علي‌اکبر صباغ رئيس هيات‌مديره و مدير‌عامل شرکت برق منطقه‌اي سمنان با اعلام اين خبر گفت: آغاز عمليات اجرايي احداث فاز اول پست 63 کيلوولت شهرک صنعتي دامغان به منظور ايجاد ظرفيت برق‌رساني به متقاضيان جديد صنعتي، افزايش قابليت اطمينان شبکه در راستاي تامين برق مطمئن و پايدار به مشترکين صنعتي و بهبود پارامترهاي کيفي برق و بهبود پروفيل ولتاژ شبکه با ظرفيت 80 مگاولت آمپر انجام مي‌گردد. وي آغاز عمليات اجرايي احداث پست 63 کيلوولت اميرکبير سمنان و احداث خط و پست 63 کيلوولت شهرک صنعتي سرخه را از ديگر پروژه‌ها برشمرد و افزود: پروژه‌هاي فوق با هدف ايجاد ظرفيت برق‌رساني مطمئن به مشترکين جديد خانگي و متقاضيان جديد شهرک صنعتي با ظرفيت 80 مگاولت آمپر، عملياتي خواهد شد.

مديرعامل شرکت برق منطقه‌اي سمنان با اشاره به آغاز عمليات اجرايي دومداره کردن خط 63 کيلوولت شهيد ميرحاج – سرخه اظهار داشت: اين پروژه به منظور افزايش قابليت اطمينان و مانور شبکه به انجام مي‌رسد.

مهندس صباغ، پروژه خطوط ارتباطي 400 و 63 کيلوولت به پست 400 کيلوولت ايوانکي و بهينه‌سازي پست 20/63 کيلو ولت شاهرود 1 را از ديگر پروژه‌هاي شرکت برق منطقه‌اي سمنان دانست که با حضور دکتر اردکانيان، وزير نيرو، عمليات اجرايي آن آغاز مي‌شود.


 سرويس خبر 

معاون فرهنگي ستاد اقامه نماز کشور

پيام سالانه رهبري، نقشه راه فعالان

در توسعه و ترويج نماز است

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

معاون فرهنگي ستاد اقامه نماز کشور گفت: مقام معظم رهبري در پيام سالانه به اجلاس سراسري نماز، نقشه راه و برنامه‌هاي توسعه و ترويج نماز را در کشور طراحي و ابلاغ مي‌کنند.

منصور سرگزي به همراه جمعي از دست اندرکاران اجلاس سراسري نماز در سمنان در نشستي با خبرنگاران به تبيين برنامه‌ها و اهداف بيست و هفتمين اجلاس سراسري نماز پرداخت.

وي با اشاره به قرائت پيام مقام معظم رهبري در اين اجلاس به سفر رياست جمهوري نيز اشاره کرد و اظهار داشت: دکتر روحاني هدف اصلي از سفر خود به سمنان را حضور و سخنراني در اين اجلاس بيان کرده است.

وي گفت: اجلاس سراسري نماز صبح فردا چهارشنبه در دانشگاه سمنان آغاز به کار مي‌کند و وزيران آموزش و پرورش و علوم و آموزش عالي نيز در اين اجلاس حضور خواهند داشت.

سرگزي، شيوه‌ها و مهارت‌هاي دعوت به نماز را محور اصلي اجلاس امسال نماز بيان کرد و گفت: براي اين اجلاس يک هزار و 534 مقاله در موضوع فراخوان ارسال شده است و از صاحبان مقالات برتر نيز در اين اجلاس تجليل مي‌شود.

معاون فرهنگي ستاد اقامه نماز کشور از برگزارکنندگان و فعالان اين اجلاس نيز تقدير کرد و گفت: زحمات فراواني براي برگزاري اين اجلاس کشيده شده است.

مديرکل اجتماعي و فرهنگي استانداري سمنان نيز در اين نشست خبري از حضور 400 تن از مسوولان کشوري در اين اجلاس خبر داد و گفت: اجلاس بيست و هفتم نماز با شرکت يک هزار و 600 شرکت کننده در سالن اميرکبير دانشگاه سمنان برگزار مي‌شود.

امير بينايي گفت: اجلاس نماز در سمنان در دو نوبت صبح و عصر برگزار خواهد شد و بيش از 50 نفر مبلغ نيز از قم به اين استان اعزام شده و در خصوص برگزاري اين اجلاس، محورهاي آن و نيز اهميت نماز و شيوه‌ها و مهارت‌هاي تبليغ نماز در استان سمنان فعاليت‌هاي تبليغي انجام داده‌اند.

جزئيات مدت زمان سربازي

در شرايط مختلف تشريح شد

سرويس خبر:

معاون وظيفه عمومي فرماندهي انتظامي استان سمنان درخصوص مدت خدمت دوره ضرورت، اظهار داشت: طبق قانون خدمت وظيفه عمومي، مدت خدمت دوره ضرورت 24 ماه است.

سرهنگ حسن رستميان، گفت: طبق ماده 4 قانون خدمت وظيفه عمومي، ستادکل نيروهاي مسلح مي‌تواند خدمت وظيفه عمومي را افزايش يا کاهش دهد که در حال حاضر خدمت سربازي در جمهوري اسلامي 18 تا 24 ماه است.

وي افزود: کل مدت سربازي در ايران 30 سال است که به چهار دوره ضرورت، احتياط، ذخيره اول و ذخيره دوم تقسيم مي‌شود.

وي، مدت دوره ضرورت را 2 سال دانست و گفت: همه افراد ذکور از 18 تا 51 سالگي در شمول قانون خدمت وظيفه عمومي‌اند؛ چه کساني که خدمت کرده‌، چه کساني که معافيت گرفته‌اند.

سرهنگ رستميان ادامه داد: خدمت وظيفه عمومي در مناطق امنيتي 18 ماه و در مناطق محروم 19 ماه است.

وي خاطر نشان کرد: خدمت در ساير مناطق کشور 21 ماه است؛ اما خدمت در دستگاه‌هاي دولتي به جز يگان‌هاي حفاظت 24 ماه بوده و خدمت در يگان حفاظت نيز عادي محسوب شده و 21 ماه است.

در آذرماه امسال انجام مي‌شود؛

گشت‌هاي طلايي استان سمنان

سرويس خبر

دومين جلسه كميته استاني نظارت بر عملكرد واحدهاي توليدكننده مصنوعات طلا در هفته پاياني آبان‌ماه امسال، با حضور نمايندگاني از اداره كل گمرك، سازمان صنعت معدن تجارت و اداره كل استاندارد استان، در اين اداره كل برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل استاندارد استان سمنان، در اين نشست گزارشي از عملكرد استاندارد استان در زمينه فعاليت‌هاي مختلف مرتبط با طلا از قبيل، بازرسي‌هاي انجام شده، آزمون نمونه‌هاي گرفته شده از سطح بازار و آزمون دوره‌اي وسايل سنجش جهت ترازوهاي واحدهاي صنفي عرضه‌كننده مصنوعات طلاي كه در شهرستان‌هاي شاهرود و ميامي انجام شده، ارائه شد.

لازم به ذكر است انجام آزمون دوره‌اي وسايل سنجش ساير شهرستان‌ها نيز در دستور كار قرار دارد و انجام مي‌گيرد.

در اين جلسه پس از بحث و تبادل‌نظر اعضا پيرامون نظارت بر عملكرد واحدهاي طلا استان مقرر شد؛ سازمان صنعت معدن و تجارت استان نسبت به برنامه‌ريزي و هماهنگي برگزاري گشت‌هاي مشترك در سطح كليه شهرستان‌هاي استان اقدام نموده و برنامه مدوني را جهت بررسي و اجرا به صورت ماهيانه به دستگاه‌هاي مرتبط، اعلام كند و نيز نظر به اعطاي چهار فقره كدشناسايي مربوط به واحدهاي توليدكننده مصنوعات طلا در استان سمنان، ساخت و عرضه اين مصنوعات در جلسات بعدي كميته، با حضور نمايندگان ذيصلاح بررسي شود.

با هدف افزايش پايداري شبکه برق‌رساني انجام شد؛

بهينه‌سازي خط تغذيه انرژي

سمت شمال غرب شهر سمنان

سرويس خبر

با هدف افزايش پايداري و قابليت اطمينان برق‌رساني به مشترکان، طرح اصلاح و بهينه‌سازي خط تغذيه انرژي سمت شمال غرب شهر سمنان اجرائي شد.

مدير توزيع برق شهرستان سمنان با عنوان اين خبر گفت: اين عمليات در قالب رزمايش خدمت متعالي و بر روي فيدر بهارستان از پست 63 هزار کيلو ولت شهيد ميرحاج تا شهرک روزيه به انجام رسيده است.

عليرضا قيومي با اشاره به اين که بهسازي اين شبکه با همکاري مديريت‌هاي توزيع برق شهرستان‌هاي سمنان، مهديشهر و سرخه اجرائي گرديده، افزود: در راستاي عملياتي نمودن برنامه‌هاي اين رزمايش، 99 نفر نيرو اعم از اجرائي و تکنيسين‌هاي برق حضور داشته و با استعداد 33 دستگاه خودروهاي سبک و سنگين همراه بوده است.

وي همچنين بيان داشت: بهينه‌سازي 9 هزار و 450 هزار متر خطوط برق‌رساني مسير ذکر شده و بازديد از 135 اصله پايه‌هاي چوبي و سيماني و همچنين بررسي وضعيت 21 دستگاه ترانس هوائي توزيع برق، از جمله اقدامات صورت گرفته در اين رزمايش به شمار مي‌رود.