تاریخ 1397/09/01 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4911 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رئيس سازمان صمت استان:
 خودروسازي، داروسازي و ريسندگي سه قطب سرمايه‌گذاري در سمنان 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان از ظرفيت و پتانسيل بالاي سرمايه‌گذاري در بخش‌هاي مختلف صنايع و معادن برخوردار مي‌باشد.

بهروز اسودي در جلسه بررسي طرح‌هاي قابل افتتاح و فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري استان سمنان با بيان اين مطلب گفت: بيش از 20 فرصت سرمايه‌گذاري در بخش‌هاي مختلف صنايع و معادن استان موجود است که قابليت اجرا در سطح استان را داراست.

وي خودروسازي، داروسازي و ريسندگي را سه قطب اصلي سرمايه‌‌‌گذاري در استان سمنان عنوان کرد و اظهار داشت: توليد خودروي هيبريدي، توليد موتورسيکلت و خودروي برقي، استنت قلبي دارويي و غيردارويي، ايمپلنت دندان و ريسندگي نخ پنبه و الياف مصنوعي و بافندگي پارچه پنبه‌اي و الياف مصنوعي از فرصت‌ها و قابليت‌هاي سرمايه‌گذاري در استان سمنان است.

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان تصريح کرد: با توجه به پتانسيل و ذخاير بالاي معدني در اين استان، اين منطقه از فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري خوبي در بخش معدن و صنايع معدني برخوردار است که احداث واحد شيشه جام، استحصال طلاي پلاسري کوه زر، استحصال طلاي کان سنگي از معدن معلمان از عمده‌ترين فرصت‌ها است.

اسودي ادامه داد: اکتشاف و استحصال عناصر کمياب فلزي، استحصال فلز استرانسيوم از معادن سلستين، فراوري پتاس و احداث واحد کربنات سديم و فرومنگنز و فروسيليکو منگنز از موارد مهم سرمايه‌گذاري در بخش معدن استان سمنان است که با سرمايه‌گذاري در اين حوزه‌ها مي‌توان به توليد و اشتغال در استان کمک کرد.


 رئيس جديد سازمان نظام مهندسي ساختمان استان سمنان منصوب شد 

سرويس خبر:

انتخابات رئيس جديد سال اول از دوره هشتم هيات‌مديره سازمان نظام مهندسي ساختمان استان سمنان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان نظام مهندسي ساختمان استان سمنان، در جلسه هيئت‌مديره سازمان نظام مهندسي ساختمان استان سمنان، دکتر آقا فضل‌الله اعدل با 9 راي از 9 راي ماخوذه به عنوان رئيس سازمان نظام مهندسي ساختمان استان سمنان انتخاب شد.

پيش از اين دکتر حميد بيرقي به عنوان رئيس سازمان منصوب شده بود که استعفا داد.

شايان ذکر است همچنين قبل از اين مهندس محمود اسکندري، مهندس محسن قدس، مهندس محمدرضا مهرعلي و مهندس فريد همتي نيز به ترتيب به عنوان نواب رئيس اول، دوم، دبير هيئت‌مديره و خزانه‌دار سازمان با اتفاق آرا انتخاب شده بودند.


 توليد زعفران در استان سمنان افزايش 50 درصدي داشته است 

سرويس خبر:

مدير امور باغباني سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان گفت: توليد زعفران در استان سمنان افزايش 50 درصدي داشته است.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان، مهدي قرائيان اظهار داشت: 243 هکتار از اراضي استان سمنان به کشت زعفران اختصاص دارد که از اين ميزان 160 هکتار سطح بارور و 103 هکتار سطح غيربارور است.

وي با بيان اينکه در حال حاضر برداشت زعفران در استان سمنان آغاز شده است، افزود: پيش‌بيني مي‌شود امسال مجموعا 500 کيلوگرم زعفران خشک به ارزش هفتاد هزار ميليارد ريال زعفران از سطوح بارور استان برداشت شود.

مدير امور باغباني سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان با اشاره به افزايش توليد زعفران در اين استان گفت: اين ميزان نسبت به سال گذشته از لحاظ وزني 50 درصد و از لحاظ ريالي بيش از 100 درصد افزايش را نشان مي‌دهد.

قرائيان با اذعان به اينکه کشت زعفران در مناطق مختلف استان به ويژه در شاهرود در سال‌هاي اخير به ميزان قابل ملاحظه‌اي توسعه يافته است، افزود: اين مهم به علت انطباق اين کشت با مناطق مستعد استان و همچنين به توجه کشاورزان به تغيير الگوي کشت براي استفاده مطلوب‌تر از منابع آبي موجود بوده است.

وي خاطرنشان کرد: سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان و مديريت باغباني نيز در چارچوب سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي و تغيير الگوي کشت مناسب و سند بهره‌وري آب، توسعه اين کشت را مورد حمايت قرار داده است.

مديرامور باغباني سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان با اشاره به برخي از حمايت‌هاي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان براي توسعه اين محصول مهم افزود: کمک به توسعه مکانيزاسيون، کمک به تأمين آب و اجراي سيستم آبياري تحت فشار باغات زعفران، نظارت بر تأمين پياز سالم و مرغوب زعفران و کمک‌هزينه خريد پياز و غيره برخي از اين اقدامات است.

قرائيان گفت: در سال گذشته مبلغ 365.8 ميليون ريال بايت خريد 47 هزار و 600 کيلوگرم پياز زعفران گواهي شده به زعفران‌کاران از محل يارانه نهال و گياهان دارويي پرداخت شد.

وي با اشاره به پرداخت تسهيلات ارزان‌قيمت براي توسعه کشت زعفران در استان گفت: 287 ميليارد ريال تسهيلات 6 درصدي از محل اشتغال پايدار روستايي براي توسعه 83 هکتار کشت جديد به زعفران‌کاران استان پرداخت شده است.

مدير امور باغباني سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان متوسط عملکرد توليد زعفران از اراضي اين استان را 3 کيلوگرم زعفران خشک از هر هکتار دانست و گفت: اين در حالي است که با رعايت اصول کشت و به‌کارگيري مناسب عوامل توليد و توصيه‌هاي ترويجي از سوي زعفران‌کار نمونه استان در منطقه ابر شاهرود موفق به برداشت 10.66 کيلوگرم زعفران خشک از هر هکتار شد.


 «مشق‌ روز» شماره 52 
نويسنده : سيد‌رضا اکرمي

در حديث شريف آمده (حببونا الي الناس) که اهل بيت فرموده‌اند ما را محبوب مردم قرار دهيد و به گونه‌اي سخن بگوييد که مردم ما را دوست بدارند و در کلام امام عسکري(ع) آمده براي ما جاذبه دوستي ديگران باشيد و بدي‌ها را از ما دفع کنيد زيرا هر نکويي در ما وجود دارد و بدي در ما يافت نمي‌شود.

شيوه جذب و محبت مردم به اهل بيت(ع) تبيين سيره آنان در اخلاق و ايثار و سخاوت و گره‌گشايي و شفاعت مي‌باشد. آنان را سمبل بزرگي و بزرگواري بدانيم و عفو و گذشت نسبت به هر دشمن و ستم شخصي را در وجود اين بزرگواران بدانيم. کينه و کدورت و عناد در زاويه وجودي آنان راه ندارد. ديگر اين که بدانيم اهل بيت(ع) به تعليم و آگاه‌سازي ديگران اهتمام داشتند و از هر فرصتي براي اين کار بهره مي‌جستند و پاسخگويي به شبهات و سوالات مردم از هر طبقه‌اي و صنفي حتي دشمنان ابايي نداشتند و چون رسول اکرم(ص) به صورت طاقت‌فرسا تلاش و کوشش داشتند، انسان‌سازي و تزکيه به ويژه درباره خواص و اصحاب سر و راز از طريق تذکر و انذار و پيشگيري در برنامه کاري خود داشتند، انسان‌سازي که دشوارترين کار است آن هم در سخت‌ترين شرايط حکومت اموي و عباسي داشتند.

تحريم‌هاي دشمنان چون آمريکا و ارتجاع عرب و اسراييل در ابعاد گوناگون سياسي و اقتصادي و تبليغي عليه ايران بسيار سنگين مي‌باشد و تحريم‌ها در خزانه‌داري آمريکا شکل مي‌گيرد و متاسفانه فشار سال 97 در خروج ترامپ از برجام و تحريم فروش نفت ايران و معاملات بانکي دلار در جهان به سرعت در بازار اقتصاد ايران به ناحق اثر گذاشت و تورم کاهش يافته 32 درصد سال 92 به 8 درصد در سال 96 را به بالاي 40 درصد رساند و در زندگي روزمره مردم به ويژه حقوق‌بگيران ثابت اثرات سخت و ناگوار گذراده است و جنگ رواني در کنار جنگ اقتصادي و سياسي قرار گرفته است. چاره‌ اين است که بر تلاش و کوشش خود جهت رشد توليد داخلي و به‌کارگيري سرمايه نقدينگي بيفزاييم، کنترل مصرف (دارو، مواد غذايي، سوخت و انرژي و آب، لوازم آرايش) داشته باشيم و به اشتغال در مورد بازيافت‌ها و مواد ضايعات در توليد اهتمام بورزيم. بر صادرات باکيفيت به همسايگان و اروپا و آفريقا و آسيا بيانديشيم زيرا ايران ظرفيت‌هاي بسيار دارد. بايد تحريم را به فرصت تبديل کنيم و بر بهره کاري خود بيفزاييم و بدانيم مترف و مسرف و مبذر و منافق و ملحد، مشرک، متملق، مستهز در جامعه شهري وجود دارند و علي‌الدوام در پي فساد و تباهي مي‌باشند و نمي‌خواهند در جامعه ايران صلاح و فلاح و هدايت و سعادت باشد با اين که خداوند حکيم و بصير و خبير و رحيم و کريم براي بشر رفاه و راحت و رحمت مي‌خواهد. پس براي مقابله با تحريم آمريکا بر حمايت از توليد داخلي جهادي عمل کنيم و دشمن را در جنگ بدانيم و با قناعت و صرفه‌جويي و کاهش واردات و رشد توليد داخلي بيفزاييم و فرموده‌اند هر دردي جز مرگ درمان دارد.