تاریخ 1397/08/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4899 برو جستجو جستجوی پیشرفته   مهار 2 آتش‌سوزي در سمنان 

سرويس حوادث:

رئيس سازمان آتش‌نشاني سمنان با بيان اينکه آتش‌سوزي خودرو پرايد و يک منزل مسکوني با تلاش آتش‌نشان‌ها مهار شد، گفت: خوشبختانه هر دو اين حوادث تلفات جاني نداشت.

سعيد اسماعيل‌پور ضمن بيان اينکه در پي تماس شهروندان با سامانه 125 مبني بر وقوع آتش‌سوزي صبح يک‌شنبه بلافاصله نيروهاي آتش‌نشاني به محل اعزام شدند، ابراز داشت: اين حادثه که ساعت 10:16 به وقوع پيوست آتش‌سوزي خودرو پرايد در خيابان انديشه توسط آتش‌نشانان اطفاء شد.

وي با بيان اينکه براي مهار اين آتش‌سوزي سه آتش‌نشان به همراه يک دستگاه خودرو از ايستگاه پنج اين سازمان به محل حادثه اعزام شدند، اضافه کرد: خودرو پرايد پارک شده مقابل منزل مسکوني به علت نامعلومي از قسمت انتهاي موتور و داشبورد طعمه حريق شده و در حال سرايت به ديگر قسمت‌ها بود.

رئيس سازمان آتش‌نشاني سمنان با بيان اينکه آتش‌نشان‌ها ضمن رعايت نکات ايمني و قطع جريان برق از باطري و بستن شير گاز خودرو حريق را با استفاده از شلنگ آب‌رساني به‌صورت کامل مهار کردند، ابراز داشت: همراه داشتن کپسول آتش‌نشاني يا همان خاموش‌کننده‌هاي دستي در خودرو الزامي است تا در اين‌چنين مواقع قبل از رسيدن نيروهاي امدادي بتوان از پيشروي آتش جلوگيري کرد.

اسماعيل‌پور با بيان اينکه در حادثه ديگري آتش‌سوزي بالکن منزل مسکوني در خيابان ميرزا کوچک خان مهار شد، تصريح کرد: اين حادثه ساعت 14:49دقيقه ظهر امروز به سامانه 125 آتش‌نشاني اطلاع داده شد و گروه در کمترين زمان ممکن خود را به محل حادثه رساندند.

وي با بيان اينکه در اين حادثه سه آتش‌نشان به همراه يک خودرو از ايستگاه شماره يک آتش‌نشاني به محل موردنظر اعزام شدند، اضافه کرد: سيلندر پيک‌نيکي در قسمت بالکن آپارتماني واقع در طبقه چهارم طعمه حريق شده و در حال سرايت به ديگر نقاط بود که با سرعت عمل آتش‌نشانان ضمن دور کردن مواد آتش‌زا از محل آتش، پيک‌نيک را به محل امن انتقال داده و با خنک کردن بدنه سيلندر گاز داخل آن را تخليه کردند.

رئيس سازمان آتش‌نشاني سمنان همچنين ضمن اشاره به اينکه اين حادثه خسارت چنداني نداشت، ابراز داشت: به شهروندان توصيه مي‌شود هنگام پخت‌وپز با وسايل گازسوز قابل‌حمل ضمن رعايت کامل نکات ايمني تمامي اتصالات را چک کرده و از واشرها و تجهيزات استاندارد استفاده کنند.

اسماعيل‌پور از برگزاري مانور اطفاي حريق در هنرستان دخترانه معلم به مناسبت هفته پدافند غيرعامل خبر داد و اضافه کرد: هدف از اجراي اين‌گونه مانورها آمادگي هر چه‌بهتر شهروندان به‌خصوص دانش‌آموزان براي مواقع بروز حوادث و آتش‌سوزي‌ها است که هرچه بيشتر اين برنامه‌هاي آموزشي افزون‌تر شود باعث تمرکز و کنترل استرس در هنگام بحران خواهد شد.


 جريمه 2 ميلياردي محتکران در سمنان 

سرويس حوادث:

مديرکل تعزيرات حکومتي استان سمنان از جريمه بيش از دو ميلياردي محتکران در اين استان خبر داد و گفت: امسال 21 پرونده به جرم احتکار در اين اداره کل تشکيل شده است.

عيسي فاضلي اظهار کرد: از 21 پرونده وارده در زمينه احتکار تاکنون 13 فقره رسيدگي و منجر به صدور حکم شده است.

وي ارزش ريالي پرونده‌هاي تشکيل شده در اين بخش را بالغ بر 41 ميليارد و 515 ميليون اعلام کرد و افزود: قضات تعزيرات حکومتي استان پس از رسيدگي به بخشي از اين پرونده‌ها محکومين را بالغ بر دو ميليارد ريال جريمه کرده است.

مديرکل تعزيرات حکومتي استان سمنان با اشاره به برخي موانع قانوني براي برخورد شديدتر با محتکران گفت: براساس قانون جريمه معادل 10 درصد کالاي احتکار شده است ضمن اينکه اگر پرونده صنفي باشد قاضي براساس قانون و بسته به سوابق افراد مي‌تواند تخفيف‌هايي در نظر بگيرد.

وي با اشاره به وضعيت بازار و اقتصادي کشور در چند ماه گذشته خاطرنشان کرد: قضات تعزيرات حکومتي در اين شرايط خاص به حداقل تخفيف‌ها را در نظر گرفتند ضمن اينکه برخي پرونده‌ها با ارائه اسناد قانوني توانستند برائت بگيرند.

فاضلي با بيان اينکه قوانين اين بخش نيازمند بازبيني و بروزرساني است تصريح کرد: اين قوانين در زمان تصويب از کارايي لازم برخوردار بودند اما با توجه به گذشت زمان اين قوانين نيازمند به روزرساني هستند.

وي با بيان اينکه بايد شرايط سخت تري براي برخورد با متخلفين درنظر گرفته شود، به وجود برخي خلاءهاي در قوانين اين حوزه اشاره و اضافه کرد: قوانين فعلي دست همکاران ما در برخورد جدي تر با متخلفين را بسته است.

مديرکل تعزيرات حکومتي استان سمنان در پاسخ به پرسشي در خصوص سواستفاده برخي واردکنندگان از ارزهاي دريافتي براي واردات کالا از تشکيل 16 پرونده عدم ايفاي تعهدات ارزي در استان خبر داد و گفت: مواد اوليه کارخانه‌ها، واردات گوشت قرمز، تجهيزات کامپيوتري، واردات مبدل و پنل‌هاي خورشيدي، ذرت دامي، نخ پنبه، کاغذ روزنامه و...از جمله واردات اين متخلفين بوده که به تعهدات ارزي خود عمل نکردند.

وي در پاسخ به پرسشي در خصوص ارزش ارزي اين پرونده‌ها گفت: اين واردکننده‌ها ارزهاي مختلفي و از جمله يورو، روپيه، يوان و...دريافت کردند.

فاضلي افزود: در مجموع در اين پرونده‌ها متخلفين بيش از 26 ميليون يورو، 11 ميليون يوان چين، 2.8 ميليارد وون کره و 756 هزار روپيه هند براي واردات کالا دريافت کردند.

وي بر برخورد جدي با متخلفين تاکيد کرد و گفت: تعزيرات حکومتي استان براساس قانون به طور جدي با متخلفين برخورد مي‌کند.


 سرويس حوادث: 

رئيس محيط‌ زيست شاهرود:

هفتمين خرس قهوه‌اي شاهوار تلف شد

شاهرود – خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس محيط‌زيست شاهرود از تلف شدن يک قلاده خرس قهوه‌اي در اثر برخورد با خودروهاي عبوري در مسيرسه راهي جاده تاش- مجن خبر داد و گفت: اين هفتمين خرس قهوه‌اي است که طي يک سال گذشته تلف‌ مي‌شود.

علي‌اکبر قربانلو افزود: يک قلاده توله خرس قهوه‌اي در اثر برخورد با خودروهاي عبوري در مسيرسه راهي جاده تاش-مجن شاهرود تلف شدو اين حادثه ساعت 21 شب گذشته سيزدهم آبان ماه به وقوع پيوست که در پي آن توله خرس از ناحيه سر به‌شدت دچار آسيب‌ديدگي و درنهايت تلف شد.

وي افزود: با نزديک شدن خواب زمستاني خرس‌ها و ضرورت ذخيره‌سازي چربي در بدن، تحرکات آن‌ها افزايش‌يافته و از طرفي کمبود غذاي حيوان و معدن‌کاوي در بالادست شاهوار خرس‌ها را به باغات و حاشيه روستاهاي منطقه مي‌کشاند.

رئيس محيط‌زيست شاهرود با بيان اينکه تلفات خرس قهوه‌اي در اين محور طي يک سال گذشته افزايش چشم‌گيري داشته است، ابراز داشت: از همه همشهريان و رانندگاني که در شب در مسيرهاي جاده شاهرود به مجن-تاش و بسطام به آزادشهر رانندگي مي‌کنند تقاضا داريم که با سرعت مطمئنه رانندگي کنند و در شب با مشاهده حيوانات وحشي سرعت خود را کاهش دهند تا شاهد چنين اتفاقاتي ناگوار نباشيم.

قربانلو اضافه کرد: از شهروندان تقاضا داريم چنانچه با حيوانات در محورهاي شهرستان برخورد کردند ابتدا خونسردي خود را حفظ کرده و سپس به محيط‌زيست شهرستان ارتباط برقرار کنند تا بتوان حيوان آسيب‌ديده را از خطر مرگ رهايي بخشيد.

شايان ذکر است يک خرس مادر به همراه توله و چهار خرس ديگر درمجموع هفت خرس در اين محور از تاريخ هشتم شهريور 96 تاکنون تلف شده‌اند که با توجه به‌اتفاق افتادن موارد متعدد محيط‌زيست استان سمنان بايد براي آن چاره‌اي تدبير کند.

آسيب‌ديدگي 22 نفر در حوادث استان سمنان

سرويس حوادث:

معاون امداد و نجات جمعيت هلال‌احمر استان سمنان با بيان اينکه 11 مورد حادثه در اين استان رخ داد، گفت: آسيب‌ديدگي 22 نفر در اين حوادث ثبت شد.علي‌آقا يحيايي در تشريح حوادث 10 و 11 آبان ماه اظهار کرد: 11 مورد حادثه در استان سمنان در اين روزها به وقوع پيوست که امدادرساني به آنها يک مورد جاده‌اي، هشت فقره حضوري، يک مورد شهري و يک مورد کوهستان بوده است.

وي ادامه داد: 22 آسيب‌ديده در اين حوادث بر جاي ماند که سه مورد جاده‌اي، يک مورد کوهستان و يک مورد شهري بوده است.

معاون امداد و نجات جمعيت هلال‌احمر استان سمنان افزود: مجموع کل نجات‌يافتگان، دو نفر بوده است و هفت نفر هم اسکان داده شدند که خدمات حضوري به آنها داده شد.

يحيايي با اشاره به اينکه 11 تيم در قالب 49 نفر نيروي انساني اين خدمات را ارائه دادند، اظهار کرد: دو دستگاه آمبولانس به محل اين حوادث اعزام شدند.