تاریخ 1397/08/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4899 برو جستجو جستجوی پیشرفته   کمک به برپايي نمايشگاه کتاب شاهرود ضروري است 

شاهرود- ايرنا - امام جمعه شاهرود گفت: برپايي نمايشگاه استاني کتاب در شاهرود اتفاق بزرگي است، مسوولان در اين خصوص اقدام اساسي انجام دهند.

حجت الاسلام والمسلمين عباس اميني دوشنبه در نشست شوراي فرهنگ عمومي شاهرود که در حسنيه امام خميني (ره) برگزار شد، افزود: تسريع در تخصيص بن هاي خريد کتاب ، هماهنگي بيشتر همه مسئولان دستگاههاي اجرايي در امر برپايي نمايشگاه ،حضور ناشراني که کتابهاي علمي ،دانشگاهي و ديني مورد نياز دانشجويان و طلبه ها را منتشرمي کنند و سهولت رفت و آمد به نمايشگاه از اهميت بالايي برخوردار است.

وي با بيان اين که رهبر معظم انقلاب دغدغه کاهش مطالعه در جامعه را بارها بازگو کرده اند ، ادامه داد:بايد در مکان ها و وسايل نقليه عمومي ترويج فرهنگ مطالعه مفيد صورت پذيرد.

رئيس شوراي فرهنگ عمومي شاهرود تاکيد کرد: بايد نقاط ضعف و قوت عملکردها در جامعه شناسايي و آسيب شناسي شود تا به رشد و بالندگي بيشتر رسيد.

وي آثار پياده روي اربعين را فراوان دانست و ادامه داد: اربعين حسيني يکي از مصاديق فرهنگ عمومي است که گسترش آن مي تواند آينده جهان را تضمين کند.

معاون استاندار سمنان و فرماندار شاهرود هم در اين نشست گفت: پياده روي اربعين حسيني رزمايش بزرگ مردمي است که براي استفاده بيشتر از برکات آن بايد برنامه ريزي شود.

محمد کرم محمدي افزود: راهکارهاي ديني و استفاده از فرهنگ غني اسلامي راهگشاي بسياري از مسايل ، چالش و آسيب هاي فردي و اجتماعي است.

وي بحران هويت را يکي از مهمترين مشکلات برشمرد و علت آن را فاصله گرفتن از دين، اعتقادات و آموزه هاي اسلامي دانست.

محمدي خواستار بهره گيري از بيان زيباي مسايل دين در آموزش و پرورش و دانشگاهها شد تا مخاطب پذير باشد.

وي تاکيد کرد : همه دستگاههاي اجرايي بايد ازهويت ايراني اسلامي با تمام وجود دفاع کنند و راهکار هاي عملياتي و اجرايي در اين حوزه جايگزين گزارش کار ها گردد.سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شاهرود هم در اين نشست گفت: شانزدهمين نمايشگاه کتاب استان سمنان و هفتمين نمايشگاه کتاب شاهرود از 11 تا 16 آذرماه امسال براي توسعه و ترويج فرهنگ مطالعه در اين شهر برپا خواهد شد.

رضا مهديان افزود: در هفته کتاب امسال بيش از 20 برنامه شاخص فرهنگي ، رونمايي از 6 کتاب ،تجليل از خادمان فرهنگ مکتوب ،ثبت نام رايگان کتابخانه هاي عمومي ، بازديد از کتابخانه هاي عمومي ، نذر کتاب و تجليل از کتابداران مهمترين برنامه هاي اجرايي است.شهردار شاهرود هم در اين نشست گفت: نماد هاي متناسب با فضاي شهري براي ترويج فرهنگ مطالعه در نقاط مختلف شهري طراحي و نصب شده است.محسن احمدي افزود: براي حفظ فرهنگ ايثار و شهادت سرديس تعدادي از شهدا در اين شهر نصب شده است.

وي تاکيد کرد : براي ترويج فرهنگ مطالعه برنامه هايي براي قراردادن کتاب هاي کم حجم در مکانهاي عمومي و وسايل حمل و نقل عمومي درحال پيگري است که بر فرهنگ شهروندي و شهر نشيني هم بسيار تاثير گذار است.رئيس دادگستري شاهرود هم در اين نشست گفت:بايد آثار اربعين حسيني در جامعه محسوس باشد، در قيام عاشورا امام حسين (ع) افرادي که اداي دين برگردن داشتند را از همراهي خود و فيض شهادت محروم کرد.

علي اکبريان افزود: اگر همين درس و عبرت بزرگ عاشورا از سالار شهيدان در جامعه رواج بيشتري پيدا کند ريشه بسياري از آسيب هاي فردي و اجتماعي خشکانده خواهد شد.

وي با بيان اينکه در کشور روزانه حدود يک ميليون فقره چک برگشت مي خورد ،ادامه داد: اگر اخلاق اسلامي و حق الناس در جامعه رعايت شود شاهد اين مسايل نخواهيم بود.

وي تاکيد کرد : اخلاق اسلامي و رعايت حق الناس بايد اولويت باشد و اگر اين مهم در جامعه ساري نشود بايد از قانون براي اجراي آن استفاده کرد.


 همزمان با روز دانش‌آموز؛
 گشايش نمايشگاه «رويش جوانه‌ها» در کانون سمنان 

سرويس خبر

نمايشگاه «رويش جوانه‌ها» همزمان با روز دانش‌آموز در کانون سمنان گشايش يافت.

به گزارش روابط‌عمومي اداره‌کل کانون استان سمنان، نمايشگاه «رويش جوانه‌ها» مجموعه 220 اثر هنرهاي تجسمي اعضاي کودک و نوجوان مراکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري در قالب سفال، نقاشي، خوش‌نويسي، کاردستي، هنرهاي دستي و بومي، يک‌شنبه 13 آبان 1397 در مرکز فرهنگي‌هنري شماره دو کانون پرورش فکري سمنان گشايش يافت.

مهدي جمال مديرکل کانون استان سمنان اظهار داشت: مربيان مراکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري در سراسر استان نيز با بهره‌گيري از توانمندي‌ها، ظرفيت‌ها و امکانات موجود در قالب نشست، برپايي نمايشگاه آثار، حضور پرشور در راهپيمايي سيزده آبان و برگزاري کارگاه‌هاي آموزشي و ترويج در اين حرکت ملي مشارکت داشتند.

جمال در پايان با اشاره به حضور پرشور جمعي از کارکنان ستادي و مربيان مجتمع و مراکز فرهنگي‌هنري کانون سمنان در راهپيمايي 13 آبان با در‌دست‌ داشتن پلاکارد، بنر و ماکت‌هاي دو بعدي از شخصيت‌هاي استکبار، تصريح کرد: قرائت بيانيه روز دانش‌آموز توسط اعضاي نوجوان، حضور در آيين غبارروبي و نثار شاخه گل بر مزار شهداي دانش‌آموز، فضاسازي متناسب با روز سيزده آبان و مفاهيم مرتبط با اين موضوع، سرودخواني اعضا و پخش سرودهاي مرتبط با محتواي اين روز، دعوت از والدين شهداي دانش‌آموز، شهداي مدافع حرم و حملات تروريستي به‌منظور بازگويي زندگي و خاطرات ماندگار «پيام‌آوران ايثار»، برگزاري نشست‌هاي تخصصي و کارگاه‌هاي آموزشي ويژه اعضاي نوجوان و والدين آنها، برگزاري گفتمان بصيرتي با حضور شخصيت‌هاي مؤثر فرهنگي برخي از برنامه‌هاي اجرايي در مراکز فرهنگي هنري کانون استان است.

شايان ذکر است؛ در حاشيه‌ي اين نمايشگاه، ايستگاه طراحي و نقاشي ديواري برپا شد و اعضاي نوجوان به خلق اثر پرداختند.


 سرويس خبر 

همزمان با هفته گراميداشت بسيج؛

w آموزش و پرورش استان سمنان با خانواده

شهيد دانش‌آموز فريبرز طاهريان ديدار کرد

سرويس خبر

مديرکل آموزش و پرورش استان سمنان همزمان با هفته گراميداشت بسيج دانش‌آموزي با مادر شهيد دانش‌آموز فريبرز طاهريان ديدار کرد.به گزارش اداره اطلاع‌رساني و روابط عمومي اداره کل آموزش و پرورش استان سمنان، محمد دستوراني در اين ديدار با اشاره به اينکه درخشش امروز جامعه اسلامي مديون خون پاک شهداست؛ بر ادامه راه و شهدا و زنده نگاه داشتن ياد آنان تأکيد کرد.وي با بيان اينکه جاذبه خانواده معظم شهدا همه را به دور آنان جذب مي‌کند، افزود: از اين رو همه مديران در استان سمنان براي سرکشي از خانواده معظم شهدا پيش قدم‌اند.مديرکل آموزش و پرورش استان سمنان با بيان اينکه همه خانواده‌ي معظم شهدا نزد خداوند از مقامي والا و بلند برخوردارند، اضافه کرد: اما جايگاه و مقام مادران معزز شهدا رفيع‌تر و والاتر است؛ چراکه مادران شهدا نمونه بارز قله صبر و استواري هستند.دستوراني با اشاره به نقش شهداي والامقام در عزت امروز کشور تصريح کرد: اگر ايران اسلامي امروز درخشش، موفقيت و عظمت و عزتي در دنيا دارند؛ اين جايگاه به واسطه خون پاک شهداست؛ چراکه اگر شهداي والامقام در آن زمان به درستي از کشور در برابر تهاجم بيگانگان دفاع نمي‌کردند؛ امروز اثري از انقلاب اسلامي ما نبود.وي با اشاره به تسخير لانه جاسوسي آمريکا توسط دانشجويان و دانش‌آموزان پيرو خط امام‌(ره) در سال 1358، عنوان کرد: در روز 13 آبان سال 58 استکبار جهاني به معناي واقعي از ريشه کنده شده و از کشورمان بيرون انداخته شد.شايان ذکر است مديرکل بنياد شهيد و امور ايثارگران، معاون هماهنگ‌کننده سپاه استان سمنان و نيز تني چند از معاونان و مشاوران اداره کل آموزش و پرورش استان سمنان نيز در اين ديدار حضور داشتند.

رفع چالش کم آبي در شهرک صنعتي سمنان

نيازمند اعتبار است

سمنان - ايرنا - مديرعامل شرکت شهرک هاي صنعتي سمنان گفت: رفع چالش کم آبي و انتقال پساب تصفيه خانه شهر سمنان به شهرک و منطقه ويژه اقتصادي مرکز استان نيازمند اعتبار است. حسن آل بويه روز دوشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: مطالعه هاي خط انتقال پساب به شهرک و منطقه ويژه اقتصادي سمنان نيازمند بيش از 300 ميليارد ريال اعتبار است.وي خاطر نشان کرد: با اجراي اين طرح در دوره هاي يکساله و سه ساله به ترتيب 100 و 300 ليتر بر ثانيه به توليد آب در بخش صنعت مرکز استان افزايش مي يابد.آل بويه ادامه داد: اکنون طرح بازچرخاني آب در شهرک هاي صنعتي سمنان، گرمسار و ايوانکي به صورت 100 درصدي انجام مي شود و براي اجراي اين طرح در ديگر شهرک هاي استان بايد ميزان پساب توليدي افزايش يابد.مديرعامل شرکت شهرک هاي صنعتي سمنان اضافه کرد: با اجراي طرح بازچرخاني پساب در شهرک هاي صنعتي استان به ميزان 18 تا 20 درصد از هدر رفت آب در اين بخش از اقتصاد استان جلوگيري مي شود.وي تصريح کرد: در تمامي شهرک هاي صنعتي استان سمنان کم آبي يکي از چالش هاي اساسي است که بايد با اجراي طرح توليد آب، به زيرساخت ها در امر سرمايه گذاري توجه شود.مديرعامل شرکت شهرک هاي صنعتي سمنان اضافه کرد: انتقال آب خزر به استان سمنان يکي از راهکارهاي مهم و بلند مدت براي رفع چالش کم آبي در بخش صنعت اين استان است که بايد اين طرح مهم ملي در کمترين زمان ممکن در اين استان اجرايي شود.استان سمنان يک منطقه ويژه اقتصادي، هشت ناحيه و 10 شهرک صنعتي با يک هزار و 200 واحد توليدي دارد که 29 هزار نفر در اين واحدها اشتغال دارند.