تاریخ 1397/08/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4899 برو جستجو جستجوی پیشرفته   ضرورت تدوين طرح پدافند غيرعامل در مقابل جنگ اقتصادي 
نويسنده : روح‌اله ساعدي

پس از انقلاب اسلامي، جمهوري اسلامي ايران از سوي آمريکا و غرب مورد تحريم و تهديد در حوزه‌هاي مختلف قرار گرفت که در آن برهه جمهوري اسلامي تلاش کرده، با برگزيدن راهبرد مقاومت، در سايه خودکفايي در توليد محصولات راهبردي و دستيابي به فناوري‌هاي نوين و باگسترش مناسبات سياسي و اقتصادي خود با کشورهاي همسايه و مسلمان, به بي‌اثر ساختن تحريم‌ها بپردازد که با موفقيت‌هاي خوبي نيز روبه‌رو شد، که توافق برجام بخشي از آن بود.

اما با تغيير استراتژي امريکا با روي کارآمدن ترامپ و مواضع دوگانه غرب در وضع تحريم‌ها و به زعم مقامات غربي هوشمند کردن تحريم‌ها بايد اذعان کرد اقتصاد به محور اصلي برخورد ايالات متحده و تا حدودي غرب با جمهوري اسلامي ايران تبديل شده است. نظام سلطه تاکنون در اجراي تحريم‌ها براي جلوگيري و کندسازي روند توسعه کشور که يکي از لوازم اساسي آن، تامين مالي و معيشتي مردم وبخش ديگر آن اقتصاد کشور است، سعي کرده در اين دو محور براي نظام مانع‌تراشي کند و آن را با مشکلات عديده‌اي رو‌به‌رو سازد. اصولا راهبرد آمريکا در جنگ اقتصادي عليه ايران اين است که کشور را به لحاظ بنيه و توان اقتصادي آنقدر ضعيف سازد تا ايران قادر نباشد به الگويي براي ساير ملل مسلمان و مستضعف جهان تبديل شود و مشکلات اقتصادي مردم ايران را نسبت به نظام بي‌اعتماد و دلسرد کند.

رهبر معظم انقلاب با درايت و اشراف کامل به اين موضوع، با مشخص کردن شاخص‌هاي تعيين‌کننده اقتصادي‌ در اسناد بالادستي نظام از جمله برنامه‌هاي توسعه‌اي، سند چشم‌انداز و سياست‌هاي اصل 44 و نيز با نامگذاري سال‌هاي گذشته با محور‌هاي اقتصادي و امسال نيز با سال حمايت از کالاي ايراني، در اين مقطع خواستار گذر از مرحله مقاومت اقتصادي و ايجاد يک اقتصاد مقاومتي در کشور و تبديل آن به خط‌مشي اساسي کشور شدند. به اعتقاد رهبر معظم انقلاب با توجه به تحولات جديد در عرصه بين‌المللي ضرورت دارد با استقرار يک اقتصاد مقاومتي و مديريت صحيح منابع مالي و انساني کشور، تهديدهاي جهاني عليه جمهوري اسلامي به فرصت‌هاي اقتصادي تبديل شود.

يک تفاوت اصلي استراتژي اقتصاد مقاومتي با مقاومت اقتصادي تدوين شاخصه‌ها، ابعاد و لايه‌هاي فراوان و مختلفي است که تاکنون به صورت مقطعي و در برخي سطوح تصميم‌گيري اجرا مي‌شد که هم اينک بايد به صورت جامع و دائمي به دنبال رفع آثار سوءآفند دشمن در حوزه اقتصادي باشد.

همچنين با مراجعه به اصول ايدئولوژيک انقلاب اسلامي درمي‌يابيم با توجه به اين‌که از ابتداي شکل‌گيري و استقرار جمهوري اسلامي، ايستادگي در برابر ظالم و قدرت‌هاي استکباري زورگو، به تبعيت از سيد و سالار شهيدان حضرت امام حسين(ع) بخشي از سياست تغييرناپذير ايران در تمامي بخش‌هاي سياسي، اقتصادي، امنيتي و غيره بوده است، به نظر مي‌رسد نقشي اساسي و تاثيرگذاري را نيز در ناکامي استکبار جهاني در مقابله با کشورمان داشته باشد. اين ايدئولوژي به‌عنوان اصلي‌ترين مولفه نهضت بيداري اسلامي و بيداري انساني در چهل سال گذشته به شمار مي‌رود و به عنوان اکسيري حيات‌بخش و مدلي باورپذير، ساير ملل مظلوم و آزاده جهان را نيز تحت‌تاثير قرار داده است. از سوي ديگر تجربه سال‌ها تحريم‌ مويد اين نکته است که در هر زمان و مقطع که به شکل صحيحي سياست‌گذاري شده و منابع به‌صورت بهينه به اقتصاد کشور تزريق شده است، توانسته‌ايم اثرات تحريم‌ها را خنثي کنيم.

اين‌که امروز ابعاد امنيت ملي به ترتيب به صورت اقتصادي، سياسي، اجتماعي، فرهنگي، نظامي و محيط زيست تعريف مي‌شود، اهميت توجه به اين حوزه در جهت حفظ امنيت ملي کشور را بيشتر آشکار مي‌کند.

پدافند غيرعامل مجموعه اقدامات غير مسلحانه‌اي است که موجب بازدارندگي، کاهش آسيب‌پذيري، ارتقاي پايداري ملي و تسهيل مديريت بحران در مقابل تهديدات و اقدامات دشمن مي‌شود، لذا ضرورت تدوين طرح پدافند غيرعامل اقتصادي به‌عنوان يکي از موثرترين و پايدارترين روش‌هاي دفاع غيرعامل در مقابل جنگ اقتصادي طرف مقابل يعني آمريکا و اجراي آن در مقياس‌هاي گوناگون براي کشور احساس مي‌شود.

به منظور تدوين اين طرح در نگاه اول، به آساني مي‌توان دريافت ويژگي مثبت اين تحريم‌ها به ويژه اعلام تحريم‌هاي جديد ترامپ از روز تاريخي 13 آبان، نشان‌دهنده‌ي احتمال آسيب‌پذيري‌ کشور در برخي بخش‌هاست، به‌طوري که فهرست تحريم‌هاي وارد بر کشورمثلا در حوزه نفتي، همان فهرست آسيب‌پذيري‌هاي کشور ماست. چون دشمن با مطالعه‌اي که روي نقاط ضعف و وابستگي‌هاي ما انجام داده است، دقيقا تحريم‌ها را بر آن نقاط متمرکز ساخته و با نتيجه‌گيري از آنها قصد اعمال فشار بر تصميمات کشور را دارد که بايد در گام نخست، اين نقاط ضعف تقويت شده تا از بين بروند و سپس تمرکز کشور روي کنترل و مديريت اين نقاط معطوف شود.


 حسن روحاني:
 اگر آمريکا براي پيمانش ارزش قائل باشد، مي‌نشينيم و صحبت مي‌کنيم  

رئيس جمهور با تاکيد بر اينکه امروز خوشبختانه در اين ماجرا و تخلف اخير آمريکا، آمريکايي‌ها از هميشه منزوي‌تر هستند، گفت: شما در سازمان ملل ديديد که استقبال افکار عمومي دنيا از سخنان مسئولين ايراني چه مقدار و از مسئولين کاخ سفيد چه مقدار بود.

به گزارش ايسنا، حسن روحاني در ديدار معاونين و مديران وزارت امور اقتصادي و دارايي همچنين از حضور گسترده و شکوهمند مردم ايران اسلامي در راهپيمايي 13 آبان قدرداني کرد و اظهارداشت: مردم با حضور گسترده و شکوهمند خود در اين راهپيمايي و اعلام آمادگي براي وحدت، انسجام، مقاومت و ايستادگي در برابر دشمنان، بر توطئه‌هاي جديد آمريکا خط بطلان کشيدند.

رئيس جمهور حضور گسترده مردم در مراسم باشکوه راهپيمايي اربعين حسيني را نيز که با امنيت کامل و نظم بسيار خوب برگزار شد، بسيار با معنا و پرمفهوم خواند و فرا رسيدن ايام رحلت نبي معظم اسلام پيامبر اکرم(ص) به عنوان فخر همه موجودات و پيامبر رحمت براي همه عالميان و همچنين ايام شهادت پرچمدار صلح امت پيامبر حضرت مجتبي(ع) و امام هشتم(ع) را تسليت گفت.

رئيس جمهور خاطرنشان کرد: هر چه ما بتوانيم ميان اقتصاد و بخش دولتي و شبه دولتي فاصله بيندازيم به نفع مردم است؛ بايد اقتصاد را به خود مردم واگذار کنيم؛ خيلي چيزها را بايد به مردم واگذار کنيم. اگر مردم و سازمان‌هاي مردم نهاد، در کمک به اقشار آسيب‌پذير درست فعال شوند، از دولت بهتر کار مي‌کنند.

رئيس جمهور با اشاره به اينکه بعد از انقلاب تلاش مي‌کنيم که مردمي‌ها را دولتي کنيم و خيلي خاصيتي هم نمي‌بريم، گفت: هر چه بتوانيم امور را به مردم واگذار کنيم، حتماً به نفع ماست. مردم بهتر از ما تلاش مي‌کنند اين روشن است و مثال ساده عوامانه‌ اين است که بخش خصوصي مغازه‌اش را کي باز مي‌کند؟ ما خيلي سر وقت باشيم 8 کارمان را شروع مي‌کنيم، اما آن مغازه‌دار گاهي 5 صبح در مغازه‌اش را باز مي‌کند. اين نشان کار مردم و کار دولت است. از آن طرف ساعت 4 نشده کيف‌مان را بسته و آماده فرار هستيم نه آماده رفتن و اگر يک ثانيه بخواهيد اينها را نگه داريد، برايشان يک ساعت طول مي‌کشد. از آن طرف مغازه‌دار تا مشتري است او هم است، هر ساعتي که مي‌خواهد باشد.

روحاني با اشاره به موضوع بانک‌ها در نظام اقتصادي کشور، گفت: به آقاي دژپسند گفتم که در اين دوران مسئوليت، بالاترين وظيفه او، بانک و اصلاح امور بانک‌ها است. بقيه مسئوليت‌ها با همه اهميتي که دارند، درجه 2 هستند. بانک‌ها بايد به جايي برسند تا بتوانند به دولت کمک کنند.

روحاني با تاکيد بر اينکه بانک‌ها بايد سالم‌سازي شوند، افزود: متأسفانه يا خوشبختانه امروز اقتصاد وصل به بانک‌ها است. به تدريج بايد اين وابستگي و تکيه اقتصاد به بانک‌ها را به بازار سرمايه شيفت کنيم. بانک مسئوليت بسيار سنگيني دارد؛ وقتي آمار اضافه برداشت را ماهانه يکبار نگاه مي‌کنم، بعضي از آنها تکان‌دهنده است. بانک‌هاي خصوصي که وضع‌شان خيلي بد است. بعضي از بانک‌هاي دولتي هم وضع‌شان خوب نيست. اين وسط خصولتي هم که هستند.

رئيس جمهور اظهارداشت: اين مشکل جدي است. اين هنر نيست که از منابع بانک مرکزي استفاده کنيم. چرا استفاده کنيد؟ خود دولت از منابع بانک مرکزي استفاده مي‌کند و به توليدکننده مي‌دهد. شما کاري نکرديد، پس‌اندازي را از مردم گرفتيد، چه مقدارش را استفاده کرديد و چه کار کرديد؟ چقدر از پول‌هايتان منجمد است؟ از آنها بگذريم، شرکت‌هايتان چه کار مي‌کند؟

روحاني خاطرنشان کرد: نظارت بانک مرکزي بايد به مراتب افزايش پيدا کند. الان نظارت بانک مرکزي بر بانک‌ها ضعيف است. ديديم يک مؤسسه غيرمجاز چه بلايي سر کشور آورد. چه بلايي سر مردم آورد. چقدر به اعتماد عمومي مردم لطمه زد و چه هزينه سنگيني بر دوش ما گذاشت.

رئيس جمهور با اشاره به اينکه 250 هزار ميليارد تومان از نقدينگي امروز، مربوط به مؤسسات غيرمجاز است، گفت: اين موسسات باعث شدند که از پايه پولي بيش از 30 هزار ميليارد تومان پول پرداخت کنيم. شما ضريب فزاينده را نگاه کنيد، 250 هزار ميليارد تومان نقدينگي در بازار آمده است. چرا؟ چون يک عده متخلف، يک عده افرادي که به مردم خيانت کردند و معمولاً اين خائنين آدم‌هايي در دور و بر خودشان دارند و جمع مي‌کنند.

روحاني اضافه کرد: يکي از کارهاي خوبي که دکتر سيف انجام داد، بستن اين مؤسسات غيرمجاز بود. نام وي هميشه در تاريخ ايران به نيکي ياد خواهد شد. کار بسيار سنگيني بر عهده گرفت. ايشان نامه‌هايي را با 40 الي 90 امضاء از آدم‌هاي مختلف مي‌آورد که تهديدش مي‌کردند و من مي‌گفتم کار خودت را انجام بده و نترس. کار بزرگي انجام داد.

رئيس جمهور تاکيد کرد: اين مؤسسات غيرمجاز، مؤسسات مجاز، بانک‌هاي خصوصي و دولتي، همه اينها بايد سالم‌سازي شوند. اين مهم‌ترين وظيفه‌اي است که امروز وزارت اقتصاد و بانک مرکزي توأماً بر عهده دارند و بايد انجام دهند و همه مديران دلسوز بانک‌ها بايد اين کار را بکنند. مديران بانک‌ها رسالت بسيار سنگيني بر عهده دارند. آنها بهتر از ما مي‌توانند کمک کنند. آنها بهتر از ما راهش را بلد هستند.

رييس جمهور خاطرنشان کرد: امروز کاري که آمريکايي‌ها انجام مي‌دهند، صرفاً فشار به مردم است،فشار به هيچ جاي ديگر نيست. به مردم و به ملت‌هاي ديگر و به شرکت‌هاي ديگر و به دولت‌هاي ديگر است، امروز تنها ما از سياست‌هاي آمريکا عصباني‌ نيستيم حتي شرکت‌ها و دولت‌هاي اروپايي‌ هم از سياست‌هاي آمريکا عصباني هستند.

روحاني افزود: فکر نمي‌کنم در تاريخ آمريکا کساني به کاخ سفيد آمده باشند که تا اين حد، ضدقانون و معاهدات بين‌المللي باشند. من به ياد ندارم. همه آنها تخلفات قانوني داشتند ولي اينها سرآمد تخلفات هستند. نديدم در کاخ سفيد گروهي روي کار بيايند مثل اين دوره نژادپرست باشند. وقتي يک گروهي که هم نژادپرست هستند و هم به قوانين و مقررات بين‌المللي اعتنا نمي‌کنند، امروز چه توقعي از آنها داريم. همين شرايطي است که امروز مي‌بينيم.

روحاني گفت: اين ما نيستيم که دلمان مي‌خواهد اين دوره حکومت آمريکا خيلي کوتاه و کوتاه‌تر شود، متحدين اروپايي خودشان در جلسات به خود من مي‌گويند که يکي از آرزوهايشان اين است. بعد از آن مرتب براي ما پيغام مي‌دهند که بياييد با هم مذاکره کنيم. مذاکره براي چه چيزي انجام دهيم. شما اول آن مذاکره‌اي که انجام داديم و به نتيجه رسيديم، به آن احترام بگذاريد تا زمينه براي مذاکره بعدي درست شود. در همين ايامي که نيويورک بودم، رهبران 4 کشور بزرگ، واسطه شده بودند که با رئيس جمهور فعلي آمريکا ملاقات کنم در حاليکه اين موضوع نياز به واسطه و اينقدر پيغام ندارد، به تعهدات عمل کنيد، با هم صحبت مي‌کنيم.

رييس جمهور اضافه کرد: ما براي حرف زدن مشکل نداريم به شرط اينکه طرف ما، طرفي باشد براي حرف، قول و عهد خودش ارزش قايل باشد. اگر طرف مقابل به عهد و به پيمانش ارزش قايل باشد حرف زدن مشکلي ندارد. آدم مي‌تواند بنشيند حرف بزند و به نتيجه برسد.

روحاني با تاکيد بر اينکه امروز خوشبختانه در اين ماجرا و تخلف اخير آمريکا، آمريکايي‌ها از هميشه منزوي‌تر هستند، گفت: شما ببينيد الان چند کشور از کار آمريکا حمايت مي‌کنند؟ و آنهايي که مخالف هستند، چقدر هستند؟ ما در بخش سياسي، افکار عمومي و حقوقي، موفقيت‌هاي بسيار خوبي به دست آورديم.

رئيس جمهوري خاطرنشان کرد: اين کار ساده نيست که آمريکا روي حرفي بايستد و کل اتحاديه اروپا با آن نباشد، اين يعني پيروزي ديپلماسي و پيروزي سياست خارجي. بعضي‌ها فکر مي‌کنند در برجام که مذاکره کرديم و به نتيجه رسيديم اين موفقيت بزرگي بود که آمريکايي‌ها اين موفقيت را از بين بردند نه اينگونه نيست. اين تفسير اشتباه است.


  ظريف مجلس را قانع کرد
 دفاع دوباره از برجام در صحن بهارستان 

ديروز ظريف مهمان بهارستان بود تا پاسخکوي سه سوال باشد. در حاليکه دور جديد تحريم‌ها عليه ايران آغاز شده، ظريف به مجلس آمد و از برجام باز هم حمايت کرد. او با توضيحاتش توانست بازهم مجلس را از پاسخ‌هايش به سوالات قانع کند.بدين ترتيب نمايندگان مجلس شوراي اسلامي از پاسخ وزير خارجه در خصوص سه سوال در زمينه رديابي اموال بابک زنجاني در خارج از کشور و عدم ارائه گزارش به مجلس در خصوص برجام و امضاي توافق محرمانه با نماينده آمريکا قانع شدند.

مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني ديروز سوالات حسينعلي حاجي دليگاني نماينده شاهين شهر، از وزير امور خارجه در زمينه اين که بر اساس چه مجوز قانوني بعد از اجرايي شدن برجام توافق نحرمانه با نماينده آمريکا امضاء شده است را بررسي کردند که پس از توضيحات و انجام راي گيري از مجموع 194 نماينده حاضر در مجلس، 112 راي موافق و 66 راي مخالف و 8 راي ممتنع در نهايت نمايندگان از پاسخ وزير امور خارجه قانع شدند.

در خصوص سوال حاجي‌دليگاني از وزير امور خارجه در زمينه اين که وقتي در مذاکرات برجام زورتان به طرف‌هاي مقابل نرسيد چرا نيامديد و به مجلس شوراي اسلامي و مردم گزارش ‌آن را ارائه نداديد؟ آيا مردم نامحرم بودند يا مجلس و يا هر دو؟» در نهايت پس از شنيدن توضيحات از 194 نماينده حاضر با 119 راي موافق، 58 راي موافق، و 8 راي ممتنع از پاسخ محمدجواد ظريف وزير امور خارجه قانع شدند.

در ادامه سوال حاجي دليگاني از وزير امور خارجه در زمينه‌ي اينکه بر اساس چه مجوز قانوني بعد از اجرايي شدن برجام توافق محرمانه با نماينده آمريکا امضائ کرديد پس از بحث و بررسي از مجموع 194 نماينده حاضر با 112 راي موافق 66 راي مخالف و 8 راي ممتنع از پاسخ وزير امور خارجه مجلس قانع شد.

هنوز هم دنيا روي برجام تاکيد مي‌کند

محمد جواد ظريف که براي پاسخ به سوالات حسينعلي حاجي‌دليگاني و جمعي ديگري از نمايندگان درباره‌ رديابي اموال بابک زنجاني در خارج از کشور، امضاي اسنادي بعد از برجام و اين که چرا در مذاکرات، زور ايران به آمريکايي‌ها نرسيده است؟ به مجلس آمده بود، اظهار کرد: سوال اول در مورد حمايت وزارت خارجه از تلاش‌هاي جمهوري اسلامي براي استرداد اموال بابک زنجاني به کشور بود که در اين موضوع نقش وزارت خارجه نقش حمايتي است ما موظفيم اقدامات دستگاه قضايي را پيگيري کنيم و درخواست‌هايي که دستگاههاي مختلف براي تخلفات صورت گرفته داشتند را دنبال کنيم که وزارت خارجه اين کار را انجام داده و درخواستي نبوده که پيگيري نکرده باشد.

وزير امور خارجه در ادامه درباره‌ي سوال ديگر نمايندگان گفت: در مورد امضاي اسنادي بعد از برجام هر سندي که امضا شده در معرض ديد عموم قرار گرفته و در سايت ما، اروپايي‌ها و محافل خبري منتشر شده است. در واقع سندي بعد از برجام امضا نشده اما علاوه بر برجام چند توافق براي اجراي برخي مواد فني برجام در حوزه انرژي هسته‌اي صورت گرفته که در معرض ديد عموم قرارگرفته و بر اساس نظر کارشناسان هسته‌اي در جهت منافع ملي کشور بوده است.

وي در پاسخ به اين سوال که چرا در مذاکرات زورتان به آمريکايي‌ها نرسيد و به مردم گزارش نداديد؟ خاطرنشان کرد: برجام حاصل توافق چند جانبه است. در توافق چند جانبه هيچ طرفي نمي‌تواند تمام خواسته‌هايش را بگيرد. آمريکا مي‌خواست برنامه‌ هسته‌اي ما متوقف شود، فردو تعطيل شود، درش را گل بگيرند، راکتور آب سنگين اراک بسته شود. و ايران فقط روي سانتريفيوژ آي آر وان تحقيق و توسعه داشته باشد. آنها دهها خواست ديگر هم داشتند ولي به آن نرسيدند.

وزير امور خارجه با بيان اينکه آمريکا مي‌خواست با انواع دروغ پردازي‌ها دنيا را عليه ايران تهييج کند، ادامه داد:‌ برجام از چنان استحکامي برخوردار بود که هنوز هم دنيا روي آن تاکيد مي‌کند. بحث اصلي تفاهمي است که براي همه طرف‌ها قابل قبول باشند. آنها زورشان نرسيد که آنچه مي‌خواهند بگيرند و بعد از مدت‌ها تلاش هنوز هم نمي‌توانند برجام را تضعيف کنند.

ظريف همچنين گفت: برجام با توجه به مقاومت مردم و با پشت گرمي آنها و استفاده از همه امکانات بهترين توافقي بود که امکان داشت اگر چه ما آرزوهاي بالاتري داشتيم ولي آنچه امکان داشت همين توافق بود که اميدواريم با تلاش، همفکري و همکاري در بين نمايندگان در اين شرايط حساس کشور را پيش ببريم. ما در چند ماه گذشته توفيقات زيادي در راي ديوان بين‌المللي دادگستري، فضاحت آمريکا در شوراي امنيت و ساير مسائل داشتيم و اين نشان دهنده‌ي اين است که جمهوري اسلامي در سطح ديپلماسي موفق ظاهر شده است.وزير امور خارجه در ادامه اظهارکرد: امروز روز شروع يک روند جهاني است من ما با اطلاع مي‌گويم که مسلح شدن دلار، روند سراشيبي را طي مي‌کند. آمريکايي‌ها با سوء استفاده و زياده‌روي در استفاده از دلار شروع روندي را کليد زدند که به ضررشان خواهد شد.

ظريف درباره مذاکرات بعد از برجام نيز خاطرنشان کرد: ما سرخود عمل نمي‌کنيم، مذاکرات در حوزه هسته‌اي هم ماه‌ها ادامه داشت و آنچه انجام شد براساس تصميم جمعي بود. با توجه به اينکه قرائت‌ها از دو بند متفاوت بود، قرائت اول سازمان انرژي اتمي هم مثل قرائت شما بود آنجايي که مي‌گويد مازاد 130 تن آب سنگين بايد از سوي جمهوري اسلامي براي فروش عرضه شود و در بند بعد مي‌گويد نبايد بيش از 130 تن باشد؛ ما استدلالي داشتيم و طرف مقابل هم استدلال خود را داشت، اما فقط اين مورد نبود. زماني که IR8 را براي آزمايش داديم، گفتند اين جزو توافق نبوده، اما الان نه تنها آزمايش شده بلکه گاز هم به آن تزريق شده است. به هر حال اختلاف نظرهايي بعد از برجام وجود داشت کما اينکه بعد از توافق ژنو هم اختلاف نظر به وجود آمد. اما اينکه گفتيد نه شوراي امنيت و نه هيات نظارت خبر نداشتند اتفاقا هر دو خبر داشتند.

وي در بخش ديگري از اظهاراتش با بيان اينکه برجام از نظر دنيا پيروزي ديپلماسي ايران بود،‌ خاطرنشان کرد: رهبري در راس نظام مطالبات ملت ايران را با صداي رسا مطرح کردند. ولي ايشان همزمان گفتند که مذاکره کنندگان امين هستند، نگفتند مخفي کاري مي‌کنند، گفتند چيزهايي مي‌دانم، خبرهايي داريم و جزئياتي مي‌دانم که شما نمي‌دانيد. اينطور نيست که ما خواسته باشيم خلاف منويات ايشان کاري کنيم.

تصويب لايحه عضويت در همکاري‌هاي تاييد صلاحيت آزمايشگاهي آسيا - اقيانوسيه

لازم به ذکر است که يکي از مصوبات مهم ديروز مجلس ، تصويب لايحه عضويت دولت جمهوري اسلامي ايران در همکاري‌هاي تاييد صلاحيت آزمايشگاهي آسيا - اقيانوسيه بود.

نمايندگان مجلس در جلسه علني ديروز، لايحه عضويت دولت جمهوري اسلامي ايران در همکاري‌هاي تاييد صلاحيت آزمايشگاهي آسيا – اقيانوسيه را با 151 راي موافق، 6 راي مخالف و 4 راي ممتنع از مجموع 223 نماينده حاضر در مجلس تصويب کردند.

براساس ماده واحده اين لايحه به دولت اجازه داده مي‌شود در همکاري‌هاي تاييد صلاحيت آزمايشگاهي آسيا – اقيانوسيه به شرح اساسنامه پيوست عضويت يابد و نسبت به پرداخت حق عضويت مربوط و يا کمک اقدام کند. در اين تغيير دستگاه اجرايي طرف عضويت بر عهده دولت است.

طبق تبصره اين لايحه در ازاي اين اساسنامه رعايت اصول 80، 75، 135 و 137 قانون اساسي الزامي است.

يازدهمين گزارش وزارت خارجه در اجراي برجام

گفتني است يازدهمين گزارش سه ماهه وزارت خارجه درباره روند اجراي توافق برجام از 26 تير تا 26 مهر 97 هم به کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس ارائه شد.

اين گزارش که به امضاي وزير خارجه و خطاب به فلاحت پيشه، رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجيه مجلس شوراي اسلامي ارائه شده است مشتمل بر دو بخش با عناوين اقدامات صورت گرفته براي مقابله با تحريم‌هاي آمريکا، حفظ برجام و انتفاع جمهوري اسلامي ايران از توافق و همچنين استمرار اجراي تعهدات هسته‌اي و پيشرفت برنامه‌هاي هسته‌اي در چارچوب برجام است.

بخش نخست در 11 بند و ارائه توضيحات تکميلي به اقدامات صورت گرفته براي مقابله با تحريم‌ها آمريکا، حفظ برجام و انتفاع از توافق اشاره کرده است. در بخش دوم نيز در دو قسمت مختلف مرتبط با دوازدهمين بيانيه مديرکل آژانس و تاييد پايبندي ايران و رد ادعاهاي بي پايه نخست‌وزير اسرائيل در مجمع عمومي و تداوم پيشرفت پروژه‌هاي مرتبط با برنامه هسته‌اي توضيحاتي ارائه شده است.


 اخبار 

تاکيد جهانگيري بر استفاده از تجهيزات داخلي
در طرح‌هاي اجرايي از طريق فاينانس

معاون اول رييس جمهور بر رعايت ميزان استفاده از تجهيزات ساخت داخل در طرح‌هايي که با استفاده از تسهيلات مالي خارجي اجرا مي‌شوند، تاکيد کرد.

به گزارش ايسنا، اسحاق جهانگيري در جلسه شوراي اقتصاد ظهر ديروز (دوشنبه) با اشاره به گزارش ارائه شده در خصوص عملکرد تسهيلات مالي خارجي از کشور چين، بر لزوم استفاده از تجهيزات ساخت داخل در طرح‌هايي که از طريق فاينانس اجرايي مي‌شود، تاکيد
کرد.در اين جلسه که وزراي امور اقتصادي و دارايي، راه و شهرسازي، نيرو، جهاد کشاورزي، نفت، تعاون، کار و رفاه اجتماعي، رييس سازمان برنامه و بودجه، معاون علمي و فناوري رييس جمهور، رييس اتاق بازرگاني ايران و مديرعامل راه آهن جمهوري اسلامي ايران نيز حضور داشتند، گزارشي درخصوص عملکرد شوراي اقتصاد، تعداد جلسات برگزار شده و تعداد مصوبات توسط نماينده دبيرخانه شورا ارائه شد.در ادامه اين جلسه همچنين گزارشي از عملکرد تسهيلات مالي خارجي (فاينانس) کشور چين ارائه شد که براساس اين گزارش از 46طرح مصوب با استفاده از تسهيلات مالي خارجي، 28 طرح با مالکيت دولت و 18 طرح با مالکيت بخش خصوصي و غير دولتي است.

همچنين در اين جلسه درخواست‌هاي برخي دستگاه‌هاي اجرايي مطرح شد و پس از ارائه توضيح در خصوص دلايل فني و توجيحات مالي و اقتصادي با برخي از اين درخواست‌ها موافقت صورت گرفت.

اصلاح مصوبه اجراي توسعه فاز 1 ميدان گازي کيش، احداث سد و نيروگاه چمشير و طرح انتقال نيروي برق گيلان با استفاده از تسهيلات مالي خارجي از جمله درخواست‌هاي مطرح شده در اين جلسه بود که پس از بحث و تبادل نظر به تصويب رسيد.

ادامه همکاري تجاري آلمان با ايران

سخنگوي دولت آلمان اعلام کرد که اين کشور براي ادامه همکاري‌هاي تجاري با ايران تلاش مي‌کند. دولت سوئيس نيز به قصد ايجاد يک کانال ارتباطي مالي براي خريد مواد داروئي و خوراکي توسط ايران با ايالات متحده وارد مذاکره شده است. به گزارش دويچه‌وله روز دوشنبه، 5 نوامبر ساعاتي پس از اجرايي‌شدن دور دوم تحريم‌هاي الايات متحده عليه ايران سخنگوي دولت آلمان اطمينان داد که کشورهاي اروپايي مي‌توانند امکانات لازم براي ادامه همکاري‌هاي تجاري با ايران را فراهم کنند. «اشفتان زايبرت» در جمع خبرنگاران تاکيد کرد که همکاري با ايران بر مبناي قوانين اروپايي هنوز امکان‌پذير است. او گفت، در اين زمينه دولت آلمان با شرکاي اروپايي خود وارد گفت‌وگو شده است. آلمان همواره از برجام حمايت و با تحريم‌ايران به دليل برنامه هسته‌اي اين کشور مخالفت کرده است.

کانال مالي سوئيس

روز دوشنبه خبرگزاري رويترز گزارش داد که دبيرخانه‌ امور اقتصادي دولت سوئيس مصمم است، براي تامين مواد دارويي و خوراکي در ايران، يک کانال ارتباطي مالي ايجاد کند.

در بيانيه اين نهاد دولتي ضمن تاکيد بر اينکه دولت سوئيس خود را موظف به حفاظت از منافع اقتصادي سوئيس مي‌داند آمده است که دبيرخانه امور اقتصادي در اين راستا و براي ايجاد يک کانال ارتباطي مالي با مقامات صالح ايالات متحده وارد مذاکره شده است.

در اين بيانيه‌تاکيد شده است که هدف ايجاد چنين کانالي تامين بخشي از مواد داروئي و خوراکي ايران از جانب سوئيس است.

دور دوم تحريم‌هاي ايالات متحده عليه ايران از روز دوشنبه، 14 آبان اجرايي شده‌است. البته دارو و مواد غذايي مشمول تحريم‌ها نشده‌اند، اما به گفته «حسن هاشمي»، وزير بهداشت جمهوري اسلامي، تجربه گذشته ثابت مي‌کند که محدوديت‌هاي مالي ناشي از فروش نفت و فرآورده‌هاي نفتي بر اين بخش‌ها نيز تاثيرگذار است.