تاریخ 1397/07/28 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4885 برو جستجو جستجوی پیشرفته   در دانشگاه آزاد اسلامي واحد شاهرود؛
 نمايشگاه آثار دفاع مقدس همزمان با رونمايي از يادمان شهداي گمنام برگزار شد 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

نمايشگاه آثار دفاع مقدس با قرائت پيام رياست عاليه دانشگاه آزاد اسلامي جناب آقاي دکتر طهرانچي توسط رياست محترم پژوهشکده قرآن و عترت دانشگاه جناب آقاي دکتر طالب تاش و با حضور مدير کل محترم امور شاهد و ايثارگر دانشگاه جناب آقاي دکتر نصيرزاده و رييس محترم دانشگاه آزاد اسلامي استان و مسوول نهاد مقام معظم رهبري در دانشگاه‌هاي آزاد استان و مسؤولان بنياد حفظ آثار و ارزش‌هاي دفاع مقدس و روساي دانشگاه‌هاي استان و شهرستان و جمعي از دانشگاهيان و خانواده معظم شهدا و ايثارگران برگزار شد.به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شاهرود، معاون فرهنگي و دانشجويي اين واحد يادمان شهداي گمنام را تداعي‌کننده ارزش‌هاي مقاومت، ايثار و شهادت و استمرار بخشي از تاريخ پرافتخار مردم دانست.

دکتر علي رضواني افزود: فرهنگ دفاع مقدس ريشه در اعتقادات ناب و اصيل شيعي دارد و ما نيز امروز موظفيم براي دفاع از همه ارزش‌ها و باورهاي ديني و اعتقادي خود در جنگ نرم فرهنگي با دشمنان، به فرهنگ ايثار و شهادت تکيه کرده و هرچه بيشتر و بهتر آن را اشاعه و بسط دهيم. به همين منظور در کنار اين مراسم نمايشگاه آثار دفاع مقدس و معرفي بخشي از توان نظامي به نمايش گذاشته شده بود که با استقبال دانشگاهيان مواجه شد.

وي خاطرنشان کرد: وظيفه همه آحاد جامعه، پاسداشت خون شهدا و تکريم خانواده‌هاي آنها است، چراکه معرفي رشادت‌ها و دلاورمردي‌هاي شهدا تاثير مستقيمي بر اعتقادات و باورهاي نسل جوانمان دارد و امنيت کنوني کشور را مديون خون پاک شهدا هستيم.

همچنين با پايان‌يافتن عمليات عمراني ساخت مقبره دو شهيد گمنام در جوار مسجدالنبي(ص) دانشگاه آزاد اسلامي واحد شاهرود، مراسم رونمايي از يادمان دو شهيد گمنام دفاع مقدس، همزمان با سالروز شهادت حضرت رقيه(س) و با حضور مقام‌هاي عالي‌رتبه شهرستان، حاج آقاي اميني امام‌جمعه شهرستان، آقاي مهندس محمدي فرماندار محترم، رئيس و اعضاي شوراي اسلامي شهر شاهرود، روساي تعدادي از سازمان‌ها و ادارات شهرستان، رؤساي دانشگاه‌هاي استان سمنان، مسؤولين سازمان مرکزي دانشگاه آزاد، اساتيد، کارکنان و دانشجويان دانشگاه آزاد شاهرود و عموم مردم در اين واحد دانشگاهي برگزار گرديد.

در اين مراسم دکتر سيد احمد ابوالقاسمي‌فر سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود گفت: در سال 83 شوراي فرهنگي واحد شاهرود ميزباني شهداي گمنام را تصويب کرد و بعد از پيگيري‌هاي مکرر در سال 93 توفيق ميزباني شهيدان فراهم گرديد که بعد از به خاک‌سپاري اين عزيزان، با پيگيري‌هاي روساي قبلي واحد و اينجانب عمليات ساخت مقبره در سال جاري تکميل گرديد و امروز شاهد افتتاح آن مي‌باشيم.

در ادامه مراسم مديرکل امور شاهد و ايثارگران دانشگاه آزاد اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامي شجره طيبه است. دانشگاهي که 250 شهيد را تقديم انقلاب کرده و بعد از گذشت سال‌ها اين دانشگاه 60 شهيد مدافع حرم را نيز تقديم اين نظام کرده است.

دکتر نصيرزاده افزود: در دانشگاه آزاد 3 تن از جانبازان مدافع حرم از اساتيد، کارکنان و دانشجويان بوده‌اند و همچنين 240 شهيد خوش‌نام در اين دانشگاه مدفون هستند و تا به حال 60 يادمان در مجموعه اين دانشگاه احداث گرديده است.


 معرفي رشته‌هاي دانشگاهي  

در ابتداي تأسيس دانشگاه در کشور ما، رشته‌هاي مهندسي به ويژه در مقطع کارشناسي به يک يا دو رشته محدود مي‌شد.

اما امروزه با پيشرفت و گسترش علم و تکنولوژي، شاهد ايجاد ده‌ها رشته مهندسي هستيم که جنبه علمي ‌يا اجرايي دارد. براي مثال، امروزه مهندسي مکانيک علاوه بر سه گرايش اصلي طراحي جامدات، حرارت و سيالات و ساخت و توليد، داراي رشته‌هاي علمي ‌و اجرايي بسياري مانند مهندسي دريا گرايش کشتي‌سازي، مهندسي پزشکي گرايش بيومکانيک، مهندسي کشاورزي گرايش مکانيک ماشين‌هاي کشاورزي، مهندسي ماشين‌هاي ريلي، مهندسي هوا و فضا و مهندسي مکانيک نيروگاه است.

به عبارت ديگر، امروزه سيطره علم مکانيک در صنايع متنوع به قدري گسترده است که اگر بخواهيم در مقطع ليسانس، متخصصان و کاربراني توانمند داشته باشيم، نمي‌توانيم مهندسي مکانيک را به يک يا دو رشته محدود کنيم.

علت اصلي ارائه رشته مهندسي مکانيک نيروگاه در دانشگاه صنعت آب و برق شهيد عباسپور نيز همين امر است؛ رشته‌اي که به آموزش و تربيت متخصصان و مجريان مورد نياز نيروگاه‌هاي وزارت نيرو مي‌پردازد.

مهندسي مکانيک نيروگاه، ترکيبي از چند رشته مهندسي شامل مهندسي مکانيک در دو گرايش حرارت و سيالات، و طراحي جامدات و مهندسي برق کنترل است؛ زيرا در نيروگاه‌ها به مهندسين بهره‌برداري که از موضوع‌هاي مختلف نيروگاه اطلاع داشته باشند، نياز دارند. البته اين اطلاعات لازم نيست خيلي عميق باشد.

به قول معروف، متخصص اين رشته اقيانوسي با عمق کم است. اما متخصص رشته مهندسي مکانيک يا برق درياچه‌اي با عمق زياد مي‌باشد.

براي مثال، دانشجويان مهندسي مکانيک گرايش حرارت و سيالات، ترموديناميک را در دو ترم تحت عنوان ترموديناميک 1 و 2 مطالعه مي‌کنند.

در صورتي که دانشجويان مکانيک نيروگاه، علاوه بر دروس ياد شده، ترموديناميک نيروگاه و کندانسور را نيز مطالعه مي‌کنند.

همچنين دانشجويان اين رشته در زمينه کنترل، اطلاعات گسترده و بيشتري نسبت به دانشجويان مکانيک حرارت و سيالات کسب مي‌کنند.

گفتني است که در اين رشته بر روي نيروگاه‌هاي سيکل ترکيبي که ترکيبي از نيروگاه‌هاي گازي و بخاري است،‌ تأکيد مي‌شود.

توانايي‎هاي لازم:

مهندسي مکانيک نيروگاه يک رشته اجرايي است و فارغ‌التحصيل آن به عنوان مجري و بهره‌بردار در نيروگاه فعاليت و مشکلات موجود را حل مي‌کند. به عبارت ديگر، مهندس مکانيک نيروگاه طراح نيروگاه نيست و دانشجويان اين رشته نبايد انتظار داشته باشند که پس از فارغ‌التحصيلي، طراحي يک نيروگاه يا بخشي از آن را برعهده بگيرند.

آنها لازم است در نيروگاه، فعاليت‌هاي کاربردي انجام دهند؛ کاري که نياز به اطلاعاتي وسيع اما نه چندان عميق دارد.

دانشجوي اين رشته بايد به دو علم مکانيک و الکترونيک علاقه‌مند باشد؛ چون درس‌هاي اين رشته، مجموعه‌اي از دروس علم مکانيک و علم الکترونيک و کنترل صنعتي است.

همچنين دانشجو بايد روابط عمومي ‌خوب و توان کار گروهي و مديريت يک مجموعه را داشته باشد؛ چون فارغ‌التحصيل اين رشته نمي‌تواند در گوشه خانه خود فعاليت کند، بلکه مثل اکثر رشته‌هاي مهندسي بايد مسؤوليت بخش يا بخش‌هايي از يک مجموعه را برعهده بگيرد؛ کاري که نياز به خلاقيت، روابط عمومي ‌خوب، تفکر سيستماتيک و توان تجزيه و تحليل مسائل دارد.

موقعيت شغلي در ايران:

در حال حاضر با گسترش شبکه برق کشور،‌ وزارت نيرو بايستي سالي يک نيروگاه افتتاح کند تا بتواند پاسخگوي نياز جامعه باشد. اين نيروگاه‌ها نيازمند متخصصان مکانيک نيروگاه است که به عنوان کاربر و مجري فعاليت نمايند.

گفتني است که بازار کار مهندسين مکانيک نيروگاه‌ خيلي وسيع است و فارغ‌التحصيلان اين رشته مي‌توانند با توجه به علاقه‌شان، در زمينه‌هاي مختلف؛ اعم از بخش نرم‌افزاري، بخش حرارت و سيالات، بهره‌برداري نيرو يا جامدات فعاليت کنند.

به عبارت ديگر، دانشجويان اين رشته، تخصص و تجربه لازم را براي کار در بخش‌هاي مختلف يک نيروگاه به دست مي‌آورند و از همين‌رو وزارت نيرو بيشتر مايل است که فارغ‌التحصيلان اين رشته را جذب نمايد و ترجيح مي‌دهد که از آنها به جاي فارغ‌التحصيلان رشته مهندسي مکانيک يا ساير رشته‌هاي مرتبط که قبل از شروع به کار، مجبور به گذراندن دوره‌هاي آموزشي کوتاه‌مدت يا بلندمدت در نيروگاه هستند، استفاده نمايد.

درس‌هاي اين رشته در طول تحصيل:

دروس پايه:

آمار و احتمالات مهندسي، رياضي مهندسي، رياضيات عمومي، رياضيات کاربردي، فيزيک الکتريسيته مغناطيس، فيزيک حرارت، مباني برنامه‌سازي کامپيوتر، محاسبات عددي، معادلات ديفرانسيل.

دروس اصلي و تخصصي:

ارتعاش محور، استاتيک، انتقال حرارت، الکترونيک کاربردي، اندازه‌گيري غيرالکتريکي، تحليل مدارهاي الکتريکي، ترموديناميک، کارگاه برق، کارگاه مکانيک، کنترل سيستم‌هاي خطي، مدارهاي منطقي، مقاومت مصالح، مکانيک سيالات، نقشه‌کشي صنعتي. بسياري از درس‎‏هاي اين رشته همراه با آزمايشگاه است.


 سرويس دانشجو: 

مشکل خوابگاه دانشجويان دختر دانشگاه

تا يک ماه آينده به طور کامل برطرف مي‌شود

سرويس دانشجو:

معاون دانشجويي دانشگاه سمنان از حل مشکل خوابگاه دانشجويان دختر دوره روزانه اين دانشگاه حداکثر تا يک ماه آينده خبر داد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه سمنان، دکتر گل‌محمدي با اشاره به افزايش غافلگير‌کننده جمعيت دانشجويي امسال دانشگاه و دغدغه آنان براي اسکان در خوابگاه اظهار اميدواري کرد: با رايزني‌هاي انجام شده با برخي از دستگاه‌هاي اجرايي و تدابير انديشيده شده از سوي مسوولين دانشگاه مشکل خوابگاه دانشجويان دختر دوره روزانه تا يک ماه آينده برطرف شود.

دکتر گل‌محمدي با بيان اينکه از سال 89 در برنامه پنجم ساخت خوابگاه جديد براي کليه دستگاه‌هاي دولتي از جمله دانشگاه ممنوع بود و اين ممنوعيت در برنامه ششم برطرف شده است، افزود: ساخت دو سراي دانشجويي با ظرفيت 300 نفر در دستور کار دانشگاه قرار دارد که به زودي ساخت اين پروژه‌ها عملياتي خواهد شد.

وي با بيان اينکه ميزان مشارکت خيران در ساخت خوابگاه بسيار اندک است، اظهار داشت: بايد در اين زمينه فرهنگ‌سازي شود که ثواب و اهميت ساخت خوابگاه دانشجويي کمتر از ساخت مدرسه نيست.

معاون دانشجويي دانشگاه سمنان با اشاره به اينکه اين دانشگاه همه تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا تسهيلات رفاهي مطلوبي را براي کليه دانشجويان فراهم نمايد، تصريح کرد: در زمينه سلف نيز با همکاري بخش خصوصي به دنبال ساخت رستوران مکمل هستيم که هم تنوع غذايي دانشجويان را با توجه به ذائقه آنان افزايش دهيم و هم ظرفيت رفاهي دانشجويان را براي استفاده مطلوب‌تر و صرفه‌جويي در زمان انتظار دريافت غذا ارتقاء ببخشيم.

دکتر گل‌محمدي درباره جذب دانشجويان خارجي در دانشگاه سمنان نيز گفت: دانشگاه سمنان با افتتاح دفتر امور کنسولي در سال 96 و نزديکي به تهران و وجود امکانات حمل و نقل ريلي و همچنين با وجود دارا بودن رشته زبان و ادبيات فارسي و رشته آزفا (آموزش زبان فارسي به غيرفارسي زبانان) پتانسيل بسيار خوبي براي جذب دانشجويان غيرايراني دارد.

وي با بيان اينکه در حال حاضر اين دانشگاه داراي 150 دانشجوي خارجي است و موضوع جذب دانشجويان غيرايراني در سند راهبردي دانشگاه پيش‌بيني شده، اظهار اميدواري کرد: در اين زمينه در انتهاي برنامه ششم توسعه به سهم يک درصدي از 75 هزار دانشجوي بين‌الملل دسترسي پيدا کنيم.

معاون دانشجويي دانشگاه سمنان خاطرنشان کرد: هم‌اکنون دانشگاه سمنان داراي حدود 15 هزار دانشجو در مقاطع مختلف تحصيلي است که از اين تعداد سه هزار و 665 نفر دانشجويان جديد‌‌الورود هستند.

گفتني است: دانشگاه سمنان با افزايش 17 درصدي پذيرش دانشجو در سال تحصيلي 97-98 رتبه دوم را در بين دانشگاه‌هاي کشور کسب کرده است.

هفتمين جشنواره ملي رويش برگزار مي‌شود

سرويس دانشجو:

هفتمين جشنواره ملي رويش و جشنواره رويش دانشگاهي در حوزه كانون‌هاي فرهنگي و هنري برگزار خواهد شد.

هفتمين جشنواره ويژه توانمندي‌ها و دستاوردهاي كانون‌هاي فرهنگي، هنري، ديني و اجتماعي دانشجويان «رويش»، توسط اداره كل فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم، با همكاري دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي برگزار مي‌شود.

جشنواره «رويش»، به عنوان بزرگ‌ترين رويداد در زمينه فعاليت كانون‌هاي فرهنگي، هنري، مذهبي و اجتماعي دانشجويان، با هدف فراهم كردن زمينه جهت بروز و ظهور فعاليت‌هاي موفق جمعي و گروهي دانشجويان فعال در عرصه‌هاي مختلف كانون، شناسايي استعدادها و خلاقيت‌هاي فردي و گروهي موجود در كانون‌ها و همچنين ايجاد فضاي مناسب به منظور فراهم كردن امكان رقابت مثبت ميان كانون‌هاي مختلف در سطح كشور و به همت اداره كل فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم، برگزار مي‌شود.

برگزاري نمايشگاه توانمندي‌هاي دانشگاه‌ها، دوره‌هاي آموزشي، برنامه‌هاي فرهنگي، نشست‌هاي فرهنگي و هنري و انتخاب برترين‌هاي هر حوزه و… از برنامه‌هاي جشنواره ملي رويش در دوره هفتم خواهد بود كه در قالب نمايشگاهي چند‌روزه در معرض نمايش عموم قرار مي‌گيرد.